PDA

View Full Version : Οδήγηση στην Ισπανία



aris19
08/07/2023, 17:30
Ανοίγω το παρόν θέμα για να μην την ξαναπατήσω όπως πέρυσι (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161568). Φέτος έχουμε κανονίσει διακοπές στην Ισπανία και σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε και φέτος αυτοκίνητο για να μπορέσουμε να προλάβουμε κάποια αξιοθέατα. Συνεπώς απευθύνομαι σε όποιους γνωρίζουν (αν δεν κάνω λάθος σε κάποιο θέμα είχα διαβάσει ένα σχόλιο από μέλος που μένει μόνιμα στην Ισπανία), τι πρέπει να προσέξω οδηγώντας στην Ισπανία; Υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες/κανόνες που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα; Τι γίνεται με το πάρκινγκ; Αν έχει σημασία η περιοχή, το αυτοκίνητο θα κινηθεί στη Μάλαγα και στα περίχωρα. Προφανώς δεν αναφέρομαι στα αυτονόητα όπως η τήρηση των ορίων ταχύτητας. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

νεοσσός
08/07/2023, 17:34
... (αν δεν κάνω λάθος σε κάποιο θέμα είχα διαβάσει ένα σχόλιο από μέλος που μένει μόνιμα στην Ισπανία) ...
Αναφέρεσαι μάλλον στον Στέλιο (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=25451) που μένει στη Βαρκελώνη.

https://www.youtube.com/watch?v=qlg3oROwxBo

Δεν ξέρω αν οι Ισπανοί έχουν επιρροές από τους γείτονες Πορτογάλους, διότι εκεί στους αυτοκινητόδρομους είναι υποχρεωτικό να είναι αναμμένη η μεσαία σκάλα φώτων στα αυτοκίνητα, ακόμα και την ημέρα. Είχε πάει φίλος και τον σταμάτησε περιπολικό, επειδή ντάλα μεσημέρι είχε σβηστά φώτα.

Καλό ταξίδι!

o_gavros
08/07/2023, 20:41
Αυτό με τα φώτα αναμμένα μάλλον μόνο στη Βαλκανική χερσόνησο ΔΕΝ είναι μόνιμος κανόνας.

gior-gos
09/07/2023, 15:08
Ανοίγω το παρόν θέμα για να μην την ξαναπατήσω όπως πέρυσι (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161568). Φέτος έχουμε κανονίσει διακοπές στην Ισπανία και σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε και φέτος αυτοκίνητο για να μπορέσουμε να προλάβουμε κάποια αξιοθέατα. Συνεπώς απευθύνομαι σε όποιους γνωρίζουν (αν δεν κάνω λάθος σε κάποιο θέμα είχα διαβάσει ένα σχόλιο από μέλος που μένει μόνιμα στην Ισπανία), τι πρέπει να προσέξω οδηγώντας στην Ισπανία; Υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες/κανόνες που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα; Τι γίνεται με το πάρκινγκ; Αν έχει σημασία η περιοχή, το αυτοκίνητο θα κινηθεί στη Μάλαγα και στα περίχωρα. Προφανώς δεν αναφέρομαι στα προφανή όπως η τήρηση των ορίων ταχύτητας. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φέτος την άνοιξη οδήγησα 2 βδομάδες στην Ισπανία. Δεν αντιλήφθηκα κάποια "παγίδα" στην οποία μπορεί να πέσει κάποιος ανυποψίαστος. Τηρείς τον κοκ και τα όρια και οδηγείς κανονικά. Το οδικό της δίκτυο είναι εξαιρετικό (κατά τη γνώμη μου ανώτερο της Ιταλίας). Υπάρχουν 2 ειδών αυτοκινητόδρομοι, οι autovias και οι autopistas. Και οι 2 αυτοί αυτοκινητόδρομοι είναι ακριβώς οι ίδιοι και διαθέτουν εξαιρετική ποιότητα ασφάλτου, διάζωμα και φαρδιές άνετες λωρίδες. Η διαφορά τους είναι ότι οι autovias είναι παλιοί ανακατασκευασμένοι δρόμοι ενώ οι autopistas είναι ολοκαίνουριοι και γι αυτό έχουν διόδια, τα οποία όμως είναι αραιά και σχετικά φτηνά· οι autovias δεν έχουν καθόλου διόδια και θα σου έλεγα τους προτιμήσεις.

THRESH
09/07/2023, 21:51
Αυτό με τα φώτα αναμμένα μάλλον μόνο στη Βαλκανική χερσόνησο ΔΕΝ είναι μόνιμος κανόνας.

οι Βούλγαροι εμένα με σταμάτησαν και μου το τόνισαν , κ ψιλοέγινε συνήθειο απο τότε.

motojojo
09/07/2023, 22:05
Και τα λεντ ημερας δεν αντικαθιστουν τους αναμενους προβολείς είχα διαβάσει κάπου

basilis_k6
10/07/2023, 00:20
μεγαλύτερη ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ απο το να οδηγας με ηλιο και αναμμενα φωτα δεν υπαρχει. fuck logic δηλαδη. ακομα και η εε εκανε υποχρεωτικο να ειναι αναμμενα τα φωτα στις μοτοσυκλέτες πριν 30 χρονια για να ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ. δεν ξερω γιατι αλλα με κατι τετοιες βλακειες μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. βλεπω που ερχονται στην ελλαδα και εχουν αναμμένα φωτα 12 το μεσημερι με ηλιο που περναει 100αρι αντηλιακο και θελω να τους ζμπρωξω σε ενα γκρεμο.

ΟΚΤΑΝΙΟ
10/07/2023, 09:19
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλω εν των υστερων

Βασικο. Οταν οδηγουμε ιΘπανια, οπωςκαιδηποτε αλλαζουμε το Σ με το Θ. Αν δεις σημα Στοπ στο δρομο, αμεσως να θεωρησεις οτι λεει Θτοπ.
Αν σε σταματησουν για ελεγχο, πες "καλημερα ΘαΘ, πωΘ μπορω να ΘαΘ βοηθηΘω?"
Αυτα τα ολιγα :lol:

Σοβαρα τωρα
Αν νοικιασεις αυτοκινητο, ιππαρχουν κατι γραφεια που στο δινουν 5 ευρω τη μερα (μπορει 4, μπορει 7, καπου εκει τεσπα). Οταν το επιστρεψεις, σου βρισκουν ενα σωρο
ζημιες/γρατζουνιες/χτυπηματα, και σου κοβουν το κωλαρακι. Αν το ψαξεις, θα δεις οτι πολλοι την εχουν πατησει ετσι.
Καλυτερα κανε τη κρατηση απο εδω (avis, jetzt, δεξερωκαιγωαλλοτι) για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

billy84
10/07/2023, 11:38
Δεν έχεις να προσέξεις κάτι ιδιαίτερο πέραν αυτών που ισχύουν σε κάθε Ευρωπαϊκή χώρα. Η Ισπανία γενικά είναι πιο χαλαρή από την Ιταλία σε αστυνόμευση. Φανταστική πόλη η Μάλαγα!

aris19
10/07/2023, 19:23
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!


Αν νοικιασεις αυτοκινητο, ιππαρχουν κατι γραφεια που στο δινουν 5 ευρω τη μερα (μπορει 4, μπορει 7, καπου εκει τεσπα). Οταν το επιστρεψεις, σου βρισκουν ενα σωρο
ζημιες/γρατζουνιες/χτυπηματα, και σου κοβουν το κωλαρακι. Αν το ψαξεις, θα δεις οτι πολλοι την εχουν πατησει ετσι.
Καλυτερα κανε τη κρατηση απο εδω (avis, jetzt, δεξερωκαιγωαλλοτι) για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
Δεν το είχα καθόλου υπόψιν αυτό και ευχαριστώ για την προειδοποίηση, αλλά για εξωτερικό ούτως ή άλλως θα έψαχνα από γνωστές-μεγάλες εταιρείες που θα μπορώ να τους "βρω" αν χρειαστεί κάτι.

Lioulios
11/07/2023, 10:58
Θα παρακολουθω και εγω μιας και με ενδιαφερει .
Ποτε θα εισαι εσυ εκει ?

aris19
12/07/2023, 17:50
Θα παρακολουθω και εγω μιας και με ενδιαφερει .
Ποτε θα εισαι εσυ εκει ?

Μέσα Αυγούστου, θα ανέβεις και εσύ προς τα εκεί;

Lioulios
13/07/2023, 10:37
Μέσα Αυγούστου, θα ανέβεις και εσύ προς τα εκεί;

Πηγα ανατολικα (σουπερ ηταν) και τωρα λεμε να ξαναπαμε δυτικα αυτη τη φορα ...αλλα εμεις παμε χειμωνα.
Το θεμα ειναι οτι οδηγαω εγω και φοβαμαι μην μου σκασει καμια ρεζεβουτα κανενα πρωι στο σπιτι.

macdeath_s
24/07/2023, 00:29
Hola muchachos. Δυστυχώς αυτοκίνητο δεν οδηγώ και στα 37 μου δεν έχω αξιωθεί ακόμα για δίπλωμα. παρόλα αυτά υπάρχουν πολλά κοινά ιδίως στο τι μπορεί να σου βρούνε οι μπάτσοι οι οποίοι γενικά κυνηγάνε πιο πολύ μηχανάκια.

Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει πώς Μάλαγα δεν πρήζουν πολύ μπάλες. Βαρκελώνη και γενικότερα Καταλονία έχει πολύ καταστολή και επίσης πολύ αυστηρούς νόμους. Σε γενικές γραμμές ο περισσότερος κόσμος την τρώεει ή για ταχύτητα ή για απερίσκεπτη οδήγηση (τουτέστιν στρίβεις χωρίς φλας, κάνεις μλκισμένες προσπεράσεις κλπ). Πολύ προσοχή όμως με τα όρια και ειδικά με τα ραντάρ (ιδίως τα Radar Tram/Distancia). Δεν χαρίζονται και μετράνε κοντερίσια, την έχω φάει για 7χλμ παραπάνω. Αν νοικιάσεις, όπως προείπε κάποιος, δώσε πολύ βάση στους όρους και την κάλυψη της ασφάλειας που σου δίνουν.

aris19
20/11/2023, 19:51
Καλησπέρα! Με αυτά και με αυτά γύρισα από διακοπές, ήθελα να γράψω και με απορρόφησε η καθημερινότητα. Γενικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την οδήγηση, ήταν όπως τα περιέγραψαν τα παιδιά. Προς πάντων ενδιαφερόμενων, προσοχή στις λεωφορειολωρίδες, απ' όσο μου είπε ταξιτζής είναι πολύ αυστηροί στην τήρησή τους και αν σε πιάσουν να κινείσαι εντός αυτών (εκτός προφανώς αν θέλεις να στρίψεις σε διασταύρωση) θα σου βεβαιώσουν παράβαση. Όντως, όσο ήμουν εκεί ποτέ δεν είδα αυτοκίνητο να κινείται στην λεωφορειολωρίδα, ούτε καν ταξί, μάλλον δεν επιτρέπεται ούτε σε αυτούς. Εντάξει, μιλάμε για τα αυτονόητα αλλά στην Θεσσαλονίκη για παράδειγμα η λεωφορειολωρίδα στην Βασιλίσσης Όλγας (λεωφόρος περίπου 4 km με πολλή κίνηση) έχει καταργηθεί από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Άλλη μια ιδιαιτερότητα που δεν υπάρχει εδώ και κατ' εμέ θα έπρεπε, είναι η ύπαρξη φαναριών με διάβαση πεζών μπροστά τους, τα οποία αφού ανάψει πράσινο μετά από λίγη ώρα ανάβουν διακεκομμένα πορτοκαλί που σημαίνει ότι οι πεζοί μπροστά έχουν πράσινο και πρέπει να δώσεις προτεραιότητα. Προφανώς η λογική πίσω από αυτό είναι να φύγουν τα πολλά αυτοκίνητα από το φανάρι και μετά να απελευθερώσει τους πεζούς.

Όπως είπαν τα παιδιά, οι αυτοκινητόδρομοι είναι οι Autopistas και οι Autovias με τους δεύτερους να μην έχουν διόδια και είναι αυτοί οι οποίοι χρησιμοποιήσαμε κυρίως. Μπήκαμε για μικρό μέρος των διαδρομών σε Autopistas και περάσαμε μόνο από έναν σταθμό διοδίων ο οποίος δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβός. Λόγω της ελάχιστης χρήσης τους, δεν μπορώ να έχω εικόνα για το κόστος στην περίπτωση που χρησιμοποιήσει κάποιος κυρίως τους Autopistas.

Τέλος όσον αφορά το πάρκινγκ, στις άκρες των δρόμων υπάρχουν διαγραμμίσεις 3 χρωμάτων - κίτρινες, μπλε και λευκές. Στις κίτρινες δεν παρκάρεις για κανέναν λόγο, οι μπλε είναι επί πληρωμή (νομίζω εξαιρούνται τα ΣΚ) ενώ στις λευκές παρκάρεις ελεύθερα. Εμείς νοικιάζαμε προς τα προάστια της πόλης και γενικά βρίσκαμε πάρκινγκ στις λευκές τις ώρες που επιστρέφαμε. Αυτά προς το παρόν, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω.