PDA

View Full Version : Ducati Multistrada V4 Raly vs ΒΜW GSA 1250 (1300 ??)



WWW
14/07/2023, 08:30
Έχω ένα DL-1000 Κ4 πρώτο χέρι αγορασμένο, "γκαραζίσιο", με μόλις 27.000 km, με Ohlins ρυθμιζόμενη πίσω, ελατήρια Ohlins μπροστά, τελικά Acrapovic, σωληνάκια υψηλής πίεσης, μπροστινό φρένο από CBR 900, Power Commander με custom maps, Derestricted, δευτερεύουσες βγαλμένες κι επιπλέον ένα σωρό άλλα καλλωπιστικά πρόσθετα, κυριολεκτικά σαν καινούργιο. Πρέπει να έχει φάει βροχή από το 2004 έως το 2012, περίπου 2-3 φορές μόνο. Η πολύ δουλειά με έκανε να το έχω στο γκαράζ από το Δεκέμβριο του 2012, με την απαραίτητη ετήσια συντήρηση και πλέον το ενεργοποίησα κανονικά.

Εξαιρετικό μηχανάκι μετά τις βελτιώσεις, το οποίο σαφώς και δεν πρόκειται να το πουλήσω γιατί το αγαπάω και δεν αξίζει καν τον κόπο, για τα χρήματα που θα πάρω.

Όμως μετά από 10-11 χρόνια παύση από τα μοτοσυκλετιστικά, ξαφνικά διαπίστωσα πως στα χρόνια αυτά άλλαξε ο κόσμος. Φοβερά βοηθήματα για τον οδηγό, ABS, Cornering ABS, AntiSpin, Antiweelie και το λουρί της μάνας. Οπότε σκέφτομαι για αγορά νέας μοτοσυκλέτας. Και πλέον με ενδιαφέρουν οι Premium σειρές οπότε βρίσκομαι ανάμεσα σε BMW GS (1250 - αναμονή για 1300) και Ducati Multistrada V4 Raly.

Παντρεμένος πλέον, με 2 παιδάκια, θέλει και η σύντροφός μου να συμμετέχει σε αυτό. Γρήγορα θα πει κάποιος, Παντρεμένος ? ==> GS. Δεν είναι όμως έτσι. Η GS είναι σαφώς εξαιρετική, αλλά δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει τα πλεονεκτήματα που έχει η Multistrada V4 Ralye, που προσφέρει και κάποια όμορφα ξεσπάσματα (ας είμαστε τίμιοι μας αρέσουν αυτά) και πολλά άλλα που δεν τα λέω αλλά τα αφήνω σε εσάς.

Θα ήθελα από εσάς τους εμπειρότερους, να με κατατοπίσετε σε αυτό που δεν ξέρω. Και δεν ξέρω ποιο είναι αυτό που δεν ξέρω. Ίσως οι ιδιοκτήτες αυτών των δύο, να μπορούν να πουν περισσότερα. Και θα ήθελα να ακούσω κυρίως τα άσχημα.

karellen
14/07/2023, 09:37
Ευχάριστος ο πονοκέφαλός σου.
Θα αρχίσω με τη σύζυγο.Στο gs δεν θα θέλει να κατέβει.Δεν ξέρω πως τα έχουν καταφέρει οι Βαυαροί αλλά στο θέμα της άνεσης είναι κυριολεκτικά άπαιχτοι.Το multi υστερεί λιγάκι στο συγκεκριμένο.

Η Ιταλίδα είναι πανέμορφη και έχει φινέτσα,σίγουρα τραβάει τα βλέμματα,όμως δεν ξέρω αν αυτά τα ξεσπάσματα που έχει και σου αρέσουν θα εξακολουθήσουν να σου...αρέσουν.Το Μούλτι είναι πιο επιθετικό στα γκάζια του από το gs και σε έχει κατά κάποιο τρόπο συνεχώς στην τσίτα.Έχω δύο φίλους εδώ κάτω πρώην κατόχους Ducati που τα έδωσαν και πήραν gs,ο ένας 1200 και ο άλλος 1250 γι αυτόν ακριβώς το λόγο,ειδικά στην πόλη τους κούραζε.
Μη νομίσεις ότι το bmw δεν έχει γκάζια,έχει και με το παραπάνω συγκρινόμενο με το Βστρομ αλλά η γοητεία του είναι ότι αυτά τα γκάζια τα ξεδιπλώνει προοδευτικά και σε μεγάλο εύρος στροφών.Από τις 2.000 δίνεις-δίνεις και νιώθεις να φεύγει γρήγορα χωρίς κομπιάσματα μέχρι τις 8.000.

Ένα άλλο,σημαντικότατο για μένα είναι ότι στο gs 3-4 βασικές λειτουργίες του μοτέρ και της μηχανής γενικώτερα,είναι άμεσα προσβάσιμες πατώντας απλώς το αντίστοιχο κουμπί,οι χάρτες ανάφλεξης,το cruise control,οι θερμαινόμενες χούφτες ενργοποιούνται απλούστατα χωρίς καν να κοιτάς και -το κυριότερο- χωρίς να μπαίνεις σε μενού->υπομενού για να τα βρεις.
Ομοίως επίσης η λειτουργία του abs,του traction καθώς και οι ρυθμίσεις της προφόρτισης του ελατηρίου και της σκληρότητας του αμορτισέρ.

Φυσικά και τα 2 μοντέλα είναι κορυφή στα υπόλοιπα ηλεκτρονικά-φρένα και κυρίως στην ποιότητα κύλισης κάτι που σε ενδιαφέρει άμεσα καθώς θα το διαπιστώσεις στις πρώτες εκατοντάδες χιλιόμετρα,σε ένα μακρυνό ταξίδι.

Καλούς δρόμους ότι και προτιμήσεις.

Johny the Fox
14/07/2023, 10:52
Ειμαι κατοχος v4 και εχω οδηγησει αρκετα και το υδροψυκτο BMW .Παρε 100 % το ντουκατι.Το πως και το γιατι δεν χρειαζονται εκθεσεις ιδεων ,τραβα οδηγησε το ,ειναι προσβασιμο αμεσως στην αντιπροσωπεια.Απο αυτα που γραφει ο φιλος ο Karellen απο πανω ισχυουν εντελως τα αντιθετα καθως αναφερεται μαλλον στα δικυλινδρα μουλτιστραντα τα προγενεστερα του v4 μοντελα .Η μονη αιτια που μπορω να σκεφτω να υπαρξει ανθρωπος να φυγει απο το v4 για να παει στο BMW ειναι το προχωρημενο της ηλικιας.

karellen
14/07/2023, 11:06
Τώρα πρόσεξα το V4 στο ερώτημα.
Σωστά λοιπόν αυτά που λέει ο Γιάννης.

lospsi
14/07/2023, 12:59
Εξαιρετικές μοτοσυκλέτες και οι δύο, δεν έχω οδηγήσει καμία:D νομίζω όμως πως όποια και να επιλέξεις θα είσαι ευχαριστημένος. Καλύτερα να τις οδηγήσεις και τις 2 ώστε να έχεις μια εικόνα τους, μπορεί κάτι που δεν είχες σκεφτεί να σε ενοχλήσει και αυτομάτως να ακυρώσει την ιδεά της αγοράς μιας από τις δυο.
Μερικές σκέψεις από εμένα:
- Στο V4 Rally, βέλτιωσαν το "μειονέκτημα" της αυτονομίας με το μεγαλύτερο ντεπόζιτο. Είναι επίσης πολύ όμορφο μηχανάκι και ένα κλικ μπροστά σε ηλεκτρονικά (βλ adaptive cruise control). Από την άλλη, η τιμή είναι πολύ υψηλή, σχεδόν δεν χωνεύεται. Αν είσαι επαρχία, υπάρχει κοντά κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα για συντήρηση κτλ?
- Το GS έχει όνομα δυνατο και όχι άδικα. Προσωπικά δεν μου κάνει κλικ ακόμα αλλά όλοι λένε τα καλυτερα, ειδικά για ταξίδι φορτωμένο. Γνώμη μου είναι να μην αγοράσεις καινούργιο μιας και βγαίνει το 1300 και θα μειωθεί αρκετά η αξία μεταπώλησης, καλύτερα βρες ένα μτχ με λίγα χλμ. Αν περιμένεις το 1300, έχε υπόψην σου ότι είναι σύνηθες η εξέλιξη των νέων μοντέλων της BMW να γίνεται και στις πλάτες των καταναλωτών, υπάρχει όμως καλό και δυνατό aftersales.

Εγώ θα έπαιρνα το Ducati αν μου το πλήρωνε άλλος, αν έδινα λεφτά από την τσέπη μου θα αγόραζα ένα απλό V4S μτχ ή καινούργιο 1290S

WWW
14/07/2023, 16:28
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Περίπου αυτή την άποψη έχω κι εγώ. Φυσικά αξίζει να περιμένω και το GS 1300. Όμως, αν γνωρίζετε, που πονάνε αυτές οι μοτοσυκλέτες??? Δεδομένου πως καμμία δεν είναι τέλεια, ποια είναι αυτά που ενοχλούν, λίγο ή πολύ ή και παρά πολύ. Ζημιες, κακή ποιότητα σε κάποια θέματα, γρήγορες φθορές κλπ.

Είμαι Πάτρα και δεν έχω ιδέα αν οι μαστοράτζες εδώ τα ξέρουν αυτά τα μηχανάκια, ειδικά της Ducati

Bowleno
14/07/2023, 17:04
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Περίπου αυτή την άποψη έχω κι εγώ. Φυσικά αξίζει να περιμένω και το GS 1300. Όμως, αν γνωρίζετε, που πονάνε αυτές οι μοτοσυκλέτες??? Δεδομένου πως καμμία δεν είναι τέλεια, ποια είναι αυτά που ενοχλούν, λίγο ή πολύ ή και παρά πολύ. Ζημιες, κακή ποιότητα σε κάποια θέματα, γρήγορες φθορές κλπ.

Είμαι Πάτρα και δεν έχω ιδέα αν οι μαστοράτζες εδώ τα ξέρουν αυτά τα μηχανάκια, ειδικά της Ducati

Ducati V4 και επαρχία δεν ακούγεται καλό σενάριο....

WWW
14/07/2023, 17:13
Ducati V4 και επαρχία δεν ακούγεται καλό σενάριο....

Ούτε κι εμένα μου αρέσει. Όχι πως οι μπεμβεδες θα είναι σε πολύ καλύτερη τύχη.

telegonos
14/07/2023, 17:23
V4 κινητήρας το ένα, και ποιά άλλη διάταξη είπαμε;

Προφανής η επιλογή, δεν βλέπω καν, γιατί βάζεις σε σύγκριση ένα διαμάντι μηχανολογίας με την δικύλινδρη πομόνα του 1965 για να ποτίζει την φυτειά.

WWW
14/07/2023, 19:20
V4 κινητήρας το ένα, και ποιά άλλη διάταξη είπαμε;

Προφανής η επιλογή, δεν βλέπω καν, γιατί βάζεις σε σύγκριση ένα διαμάντι μηχανολογίας με την δικύλινδρη πομόνα του 1965 για να ποτίζει την φυτειά.

Λίγο σκληρό αυτό για τη BMW. :cry:
Μπορεί η διάταξή boxer να θυμίζει με αυτές του μεσοπολέμου. Είναι όμως ροπάτος και πλέον σύγχρονος. Από ζημιές όμως πως είναι; Ο V4 είναι καλύτερος;

panavour
14/07/2023, 19:43
Που πονάνε ρώτησες.;;;Όπου κι αν πονάνε,αν δεν έχεις κοντά γιατρό τότε,έχασες.Γι αυτό, κοίτα ότι πάρεις να έχει κοντά νοσοκομείο.Ασε που ο γιατρός σ' αυτά είναι επιπέδου "ΥΓΕΙΑ" στις τιμές.

TONYBANDIT
14/07/2023, 22:05
Ducati και BMW είναι για ανθρώπους με βαθιές τσέπες και στην αγορά αλλά κυρίως στην συντήρηση.
Αν η τσέπη σου είναι ρηχή και δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό παίρνεις Ιάπωνα η ακόμα καλύτερα κρατάς αυτό που έχεις.
Βέβαια υπάρχει και η λογική μια ζωή την έχουμε......

basilis_k6
14/07/2023, 22:34
εγω ηρθα για να πω οτι αν πουλησεις το κ4 θελω να το μαθω πρωτος. ευχαριστω

telegonos
14/07/2023, 23:52
Λίγο σκληρό αυτό για τη BMW. :cry:
Μπορεί η διάταξή boxer να θυμίζει με αυτές του μεσοπολέμου. Είναι όμως ροπάτος και πλέον σύγχρονος. Από ζημιές όμως πως είναι; Ο V4 είναι καλύτερος;

Δεν έχουν ακουστεί σοβαρές ζημειές για την νέα γενιά των κινητήρων της Ducati, και η απόδοσή του, ο ήχος του, ο χαρακτήρας του αν συγκριθεί με τον boxer είναι αλλού για αλλού.

Στο BMW υπολόγισε το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ φαινόμενο η μεταβολή της στροφορμής του κινητήρα να σπρώχνει την μοτοσυκλέτα δεξιά-αριστερά, και το δευτεροτρίτης ποιότητας και αίσθησης κιβώτιο ταχυτήτων και τελικής μετάδοσης, που ειδικά η τελευταία είναι λίγο...αναλώσιμη.

Ούτε στα BMW έχουν ακουστεί σοβαρά προβλήματα, γιατί υπάρχει απίστευτη Omerta. Μιλάμε για σιωπηρές ανακλήσεις που έχουν μέχρι αλλαγές κινητήρων σε ολόκληρες σειρές ενός μοντέλου, και δεν βγαίνει εκτός κατόχων ΤΙΠΟΤΑ έξω, σιωπηρά όλα. Το έχουν και σαν κουλτούρα, έχω δει, σε forum τους, η αδερφή admin να μπανάρει τον αδερφό της, επειδή τόλμησε να γράψει ότι οδήγησε ένα Hornet και του φάνηκε ωραίο.

Δεν λέω ότι δεν έχει το κοινό της και η BMW R σειρά, καλό χρυσό και άγιο για το κοινό του, λέω ότι δεν έχει καμία επαφή με το Ducati.

WWW
15/07/2023, 00:48
εγω ηρθα για να πω οτι αν πουλησεις το κ4 θελω να το μαθω πρωτος. ευχαριστω

Να 'σαι καλά Βασίλη. Δε θα το πουλήσω όμως ..
Προχθεσινή φωτογραφία. 27.300 km
444888

WWW
15/07/2023, 00:51
Δεν έχουν ακουστεί σοβαρές ζημειές για την νέα γενιά των κινητήρων της Ducati, και η απόδοσή του, ο ήχος του, ο χαρακτήρας του αν συγκριθεί με τον boxer είναι αλλού για αλλού.

Στο BMW υπολόγισε το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ φαινόμενο η μεταβολή της στροφορμής του κινητήρα να σπρώχνει την μοτοσυκλέτα δεξιά-αριστερά, και το δευτεροτρίτης ποιότητας και αίσθησης κιβώτιο ταχυτήτων και τελικής μετάδοσης, που ειδικά η τελευταία είναι λίγο...αναλώσιμη.

Ούτε στα BMW έχουν ακουστεί σοβαρά προβλήματα, γιατί υπάρχει απίστευτη Omerta. Μιλάμε για σιωπηρές ανακλήσεις που έχουν μέχρι αλλαγές κινητήρων σε ολόκληρες σειρές ενός μοντέλου, και δεν βγαίνει εκτός κατόχων ΤΙΠΟΤΑ έξω, σιωπηρά όλα. Το έχουν και σαν κουλτούρα, έχω δει, σε forum τους, η αδερφή admin να μπανάρει τον αδερφό της, επειδή τόλμησε να γράψει ότι οδήγησε ένα Hornet και του φάνηκε ωραίο.

Δεν λέω ότι δεν έχει το κοινό της και η BMW R σειρά, καλό χρυσό και άγιο για το κοινό του, λέω ότι δεν έχει καμία επαφή με το Ducati.

Κατστοπιστικός. Αυτή την αίσθηση έχω κι εγώ. Γιατί ? Γιατί ενώ κυκλοφορούν τόσα πολλά GS, περισσότερα από multistrada κι έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν x2 φορές άλλα τόσα, δεν βλέπω κατόχους GS να θέλουν να "ορμηνέψουν" λίγο τα ερωτήματα αυτού του νήματος

WWW
15/07/2023, 00:53
Ducati και BMW είναι για ανθρώπους με βαθιές τσέπες και στην αγορά αλλά κυρίως στην συντήρηση.
Αν η τσέπη σου είναι ρηχή και δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό παίρνεις Ιάπωνα η ακόμα καλύτερα κρατάς αυτό που έχεις.
Βέβαια υπάρχει και η λογική μια ζωή την έχουμε......

Tonny το DL-1000 είναι ο Ιάπωνας που δε δίνω. Έχω κάνει τους λογαριασμούς μου και το αντέχω. Σε ευχαριστώ για το ειλικρινές ενδιαφέρον

karellen
15/07/2023, 08:28
[...]
Στο BMW υπολόγισε το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ φαινόμενο η μεταβολή της στροφορμής του κινητήρα να σπρώχνει την μοτοσυκλέτα δεξιά-αριστερά,

.
Αυτό έπαψε να υφίσταται από το 2013 κι ύστερα.

harris_x
15/07/2023, 09:15
Δεν θα επέλεγα το BMW γιατί το telelever είναι πολύ μεγάλη μαλακία.

Έχω οδηγήσει αρκετά και τα δύο.
Το BMW σε ταξίδι/βόλτα και το V4 σε περιβάλλον πίστας.
Είναι και τα δύο υπέροχα μηχανάκια αλλά το V4 είναι αλλο πράμα.

Αν το πας γρήγορα, πάρε το V4, αν είσαι συντηρητικός, πάρε οποίο σου αρέσει πιο πολύ.

doctor_john
15/07/2023, 09:31
Κατστοπιστικός. Αυτή την αίσθηση έχω κι εγώ. Γιατί ? Γιατί ενώ κυκλοφορούν τόσα πολλά GS, περισσότερα από multistrada κι έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν x2 φορές άλλα τόσα, δεν βλέπω κατόχους GS να θέλουν να "ορμηνέψουν" λίγο τα ερωτήματα αυτού του νήματος

Ίσως με αυτή την απόφαση να επιλέγουμε αυτό που χρειάζεται να ασχολείσαι ελάχιστα λιγότερο.
Σε κάθε έκφανση, στην οδήγηση, στην συντήρηση, στην φύλαξη.
Θα το καταλάβαινες καλύτερα αν έλεγα ότι είναι λίιιγο πιο cool ή πως βαρίουνται λίγο παραπάνω; :)

Σαν να λέγαμε πως στο duc είναι 49% ο μοτοσυκλετιστής και 51% η μοτό ενώ στο gs 51% και 49% αντίστοιχα.

Αυτά μπορώ να σου πω χρηστικά, πως το αντιλαμβάνεται το σώμα μου κατά κάποιο τρόπο.

Μετά έχει να κάνει τι έχει αναπτύξει σαν παιδεία στην μοτοσυκλέτα, υπάρχουμε κάποιοι τελείως τρελοί με τον boxer.
Έχει την μοναδικότητα του, τον χαρακτήρα του, γούστα είναι αυτά.
Μου φαίνεται δύσκολο ομως να βρεις μποξερα να μιλήσει αρνητικά για ducati, όπως και για guzzi.
Έχουν μοναδικά χαρακτηριστικά που χαρακτηρίζουν την φόρμα του κινητήρα και είναι δικύλινδρα.
Θα ήταν παράλογο να μην αρέσουν. Ανάλογα σε τι φάση είσαι διαλέγεις.

Εγώ σήμερα είμαι για guzzi :blush:

WWW
15/07/2023, 09:32
Δεν θα επέλεγα το BMW γιατί το telelever είναι πολύ μεγάλη μαλακία.

Έχω οδηγήσει αρκετά και τα δύο.
Το BMW σε ταξίδι/βόλτα και το V4 σε περιβάλλον πίστας.
Είναι και τα δύο υπέροχα μηχανάκια αλλά το V4 είναι αλλο πράμα.

Αν το πας γρήγορα, πάρε το V4, αν είσαι συντηρητικός, πάρε οποίο σου αρέσει πιο πολύ.

harris_x σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Επειδή έχεις οδηγήσει και τα δύο, θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις περισσότερες εντυπώσεις. Με το V4, αν το πάρω, δε θα πάω πίστα. Μου αρέσουν τα ταξίδια, και που και που ψυχοθεραπεία. Αλλά η παθητική και ενεργητική ασφάλεια, τα φρένα, οι αναρτήσεις, για εμένα είναι πολύ σημαντικά. Αν έχεις το κουράγιο, γράψε μου 1-2 πραγματάκια παραπάνω. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά και κερνάω και μπύρα (με μεζέ)

WWW
15/07/2023, 09:34
Ίσως με αυτή την απόφαση να επιλέγουμε αυτό που χρειάζεται να ασχολείσαι ελάχιστα λιγότερο.
Σε κάθε έκφανση, στην οδήγηση, στην συντήρηση, στην φύλαξη.
Θα το καταλάβαινες καλύτερα αν έλεγα ότι είναι λίιιγο πιο cool ή πως βαρίουνται λίγο παραπάνω; :)

Σαν να λέγαμε πως στο duc είναι 49% ο μοτοσυκλετιστής και 51% η μοτό ενώ στο gs 51% και 49% αντίστοιχα.

Αυτά μπορώ να σου πω χρηστικά, πως το αντιλαμβάνεται το σώμα μου κατά κάποιο τρόπο.

Μετά έχει να κάνει τι έχει αναπτύξει σαν παιδεία στην μοτοσυκλέτα, υπάρχουμε κάποιοι τελείως τρελοί με τον boxer.
Έχει την μοναδικότητα του, τον χαρακτήρα του, γούστα είναι αυτά.
Μου φαίνεται δύσκολο ομως να βρεις μποξερα να μιλήσει αρνητικά για ducati, όπως και για guzzi.
Έχουν μοναδικά χαρακτηριστικά που χαρακτηρίζουν την φόρμα του κινητήρα και είναι δικύλινδρα.
Θα ήταν παράλογο να μην αρέσουν. Ανάλογα σε τι φάση είσαι διαλέγεις.

Εγώ σήμερα είμαι για guzzi :blush:

Πως και για Guzzi ? Και ποιο μοντέλο ?

katsar
15/07/2023, 09:45
Καλημέρα,δεν έχω οδηγήσει καμία από τις δύο αλλά είμαι σίγουρος ότι και τα 2 είναι καταπληκτικά οχήματα.
''Μου αρέσουν τα ταξίδια, και που και που ψυχοθεραπεία.'' δικά σου λόγια, αν δεν σε ενδιαφέρει να λυσάς το V4 πάρε όποιο σου αρέσει από εκεί και πέρα.
Όχι πως είναι αργό το BMW φυσικά.

Α και αυτό που ήθελα να γράψω , ταξίδεψα μια φορά με παρέα μπαρμπάδες με GS σε πολύ ορεινό δρόμο με φουρκέτες και όλα τα καλά.Εγώ με Tdm χωρίς τις τεχνολογίες που αναφέρεις να πρέπει να έχω το νου μου τι θα γίνει
αν χρειαστεί να φρενάρω πάνω σε ζόρικη στροφή ,αν έχει χώμα μετά,τα γνωστά.
Ε λοιπόν οι παπούδες πήγαιναν αέρα με τα gs και με περνούσαν κυριολεκτικά από πάνω και δεν ήταν ήταν στυλ οδηγάω στο όριο,πήγαινε άνετα το όχημα.

WWW
15/07/2023, 10:06
Καλημέρα,δεν έχω οδηγήσει καμία από τις δύο αλλά είμαι σίγουρος ότι και τα 2 είναι καταπληκτικά οχήματα.
''Μου αρέσουν τα ταξίδια, και που και που ψυχοθεραπεία.'' δικά σου λόγια, αν δεν σε ενδιαφέρει να λυσάς το V4 πάρε όποιο σου αρέσει από εκεί και πέρα.
Όχι πως είναι αργό το BMW φυσικά.

Α και αυτό που ήθελα να γράψω , ταξίδεψα μια φορά με παρέα μπαρμπάδες με GS σε πολύ ορεινό δρόμο με φουρκέτες και όλα τα καλά.Εγώ με Tdm χωρίς τις τεχνολογίες που αναφέρεις να πρέπει να έχω το νου μου τι θα γίνει
αν χρειαστεί να φρενάρω πάνω σε ζόρικη στροφή ,αν έχει χώμα μετά,τα γνωστά.
Ε λοιπόν οι παπούδες πήγαιναν αέρα με τα gs και με περνούσαν κυριολεκτικά από πάνω και δεν ήταν ήταν στυλ οδηγάω στο όριο,πήγαινε άνετα το όχημα.

katsar αυτο ακριβώς με ενδιαφέρει κι εμένα. Το DL-1000 πλέον είναι Obsolete ως προς τα τεχνολογικά βοηθήματα. Και, αχρείαστα να είναι, ας υπάρχουν.

Johny the Fox
15/07/2023, 11:04
Στην πατρα εχει δυο αντιπροσωπους ντουκατι. ΑV MOTORS Βασιλοπουλος και Λυμπερατος Σταματης.
Το κοστος συντηρησης ειναι οικονομικο δεδομενου του προγραμματος σερβις του κατασκευαστη.
Το μηχανακι δεν εχει βγαλει καμμια βλαβη μεχρι τωρα.
Εδω το recording των επισκεψεων μου στην κοσμοκαρ

444892

10-12-2021 στο σερβις των 1000 χιλιομετρων δεν θυμαμαι ποσο ακριβως πληρωσα περιπου στο 80 αρι

1-12-2022 ετησιο σερβις + λαδια φιλτρο 159 ευρω

12-2023 επομενο ετησιο θα πληρωσω τα ιδια λεφτα

στις 60000 (ζωη ναχουμε ) τσεκαρισμα βαλβιδων

Το σερβις γινεται στην κοσμοκαρ που εχει 30% ακριβοτερα εργατικα απο τις αλλες αντιπροσωπιες

444893

WWW
15/07/2023, 11:11
Στην πατρα εχει δυο αντιπροσωπους ντουκατι. ΑV MOTORS Βασιλοπουλος και Λυμπερατος Σταματης.
Το κοστος συντηρησης ειναι οικονομικο δεδομενου του προγραμματος σερβις του κατασκευαστη.
Το μηχανακι δεν εχει βγαλει καμμια βλαβη μεχρι τωρα.
Εδω το recording των επισκεψεων μου στην κοσμοκαρ

444892

10-12-2021 στο σερβις των 1000 χιλιομετρων δεν θυμαμαι ποσο ακριβως πληρωσα περιπου στο 80 αρι

1-12-2022 ετησιο σερβις + λαδια φιλτρο 159 ευρω

12-2023 επομενο ετησιο θα πληρωσω τα ιδια λεφτα

στις 60000 (ζωη ναχουμε ) τσεκαρισμα βαλβιδων

Το σερβις γινεται στην κοσμοκαρ που εχει 30% ακριβοτερα εργατικα απο τις αλλες αντιπροσωπιες

444893

Πολύ καλό post. Βοηθάει πολύ. Σε ευχαριστώ πολύ ...

doctor_john
15/07/2023, 13:06
Πως και για Guzzi ? Και ποιο μοντέλο ?

Tο V100, μου μοιάζει πιο απλό από το ducati και πιο μαζεμένο από ενα gs.
Mου αρέσει πολύ ο σχεδιασμός του, δόμησαν muscle χαρακτηριστικά σε μια απλή σπορ φόρμα.
Το βρίσκω πολύ ταιριαστό σε σχέση με τον κινητήρα που θεωρώ ότι με καλύπτει πλήρως.

giwrgos2012
15/07/2023, 14:41
Χωρίς να έχω οδηγήσει και εγώ και τα δύο, θα έλεγα δαγκωτο Ducati, η BMW οταν βγάζει καινούριο μοντέλο πχ τώρα με το 1300 όπως και με τα προηγούμενα, τα πρώτα χρόνια ουσιαστικά κάνει δοκιμή πάνω στις πλάτες των αγοραστών να δούνε που πονάνε αλλά και πάλι αξιόπιστη δεν την λές. εχοντας ομως οδηγήσει gs με telelever εχω να πω πως δεν μου άρεσε η αίσθηση γιατί δεν ήξερα που πατάει το μπροστινό. Οπότε αφού το αντέχει η τσέπη σου Ducati και πάλι Ducati

basilis_k6
15/07/2023, 15:07
12-2023 επομενο ετησιο θα πληρωσω τα ιδια λεφτα

καλα μην ορκιζεσαι. παντως ειναι πολυ καλα τα διαστηματα σερβις και νορμαλ τιμες. η αρχικη τιμη αγορας ποναει λιγο. αραγε ειναι και τα v2 τοσο καλα οσο τα v4?

Johny the Fox
15/07/2023, 15:43
καλα μην ορκιζεσαι. παντως ειναι πολυ καλα τα διαστηματα σερβις και νορμαλ τιμες. η αρχικη τιμη αγορας ποναει λιγο. αραγε ειναι και τα v2 τοσο καλα οσο τα v4?

Ορκιζομαι καθως το μηχανακι ειναι καλυμμενο με εγγυηση μεχρι το 2025 και εκτος αυτου δεν εχουν ακουστει καποια αξια λογου προβληματα απο αξιοπιστη πηγη. Ενδεικτικες τιμες συντηρησης σε multi 1260 (δικυλινδρο)
Απο το αρχειο μου..
Ετησιο κοστος σερβις και τακακια πισω σε 1260 multistrada

444901

basilis_k6
15/07/2023, 16:57
Ορκιζομαι καθως το μηχανακι ειναι καλυμμενο με εγγυηση μεχρι το 2025 και εκτος αυτου δεν εχουν ακουστει καποια αξια λογου προβληματα απο αξιοπιστη πηγη. Ενδεικτικες τιμες συντηρησης σε multi 1260 (δικυλινδρο)
Απο το αρχειο μου..
Ετησιο κοστος σερβις και τακακια πισω σε 1260 multistrada

444901

μιλουσα για την τιμη οτι θα πληρωσεις τα ιδια. εχουν ανεβει και τα σερβις αρκετα.

karellen
15/07/2023, 17:12
μιλουσα για την τιμη οτι θα πληρωσεις τα ιδια. εχουν ανεβει και τα σερβις αρκετα.

Μην το λες,τολμώ να σου πω ότι μειώθηκαν κιόλας.
1.Αλλαγή υγρά φρένων στο gs (λέγοντας αλλαγή εννοώ όχι απλώς ποτηράκι-δαγκάνα αλλά και τα υγρά της μονάδας abs,είναι πιο περίπλοκο σαν διαδικασία).
2.Καινούργια σετ τσιμούχες-ξύστρες και για τα 2 καλάμια γιατί το αριστερό δάκρυζε λίγο.
Μια ολόκληρη μέρα το μηχανάκι μέσα.110€ τα υλικά + 70€ εργασία.

WWW
15/07/2023, 18:31
Γενικά δεν μου φαίνεται εξωφρενική η συντήρηση, αν περιορίζεται στη συντήρηση και όχι σε ζημιές. Απορώ μόνο αν η Κοσμοκαρ έχει την τεχνογνωσία να συντηρεί τέτοια μηχανήματα, δεδομένου πως εμπειρικά δουλεύουν καλά με τα αυτοκίνητα.

harris_x
15/07/2023, 20:27
harris_x σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Επειδή έχεις οδηγήσει και τα δύο, θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις περισσότερες εντυπώσεις. Με το V4, αν το πάρω, δε θα πάω πίστα. Μου αρέσουν τα ταξίδια, και που και που ψυχοθεραπεία. Αλλά η παθητική και ενεργητική ασφάλεια, τα φρένα, οι αναρτήσεις, για εμένα είναι πολύ σημαντικά. Αν έχεις το κουράγιο, γράψε μου 1-2 πραγματάκια παραπάνω. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά και κερνάω και μπύρα (με μεζέ)

Και τα δύο μηχανάκια είναι εκπληκτικά.
Η ποιότητα κύλισης και η άνεση είναι άνευ προηγουμένου και στα δύο.
Αν δεν είχαν την διαφορά στην ανάρτηση δεν θα μπορούσα να επιλέξω. Πραγματικά θα πήγαινα βάσει εμφάνισης.

Όμως το telelever δεν σου δίνει καμία πληροφορία για το μπροστινό και εμένα αυτό με ενοχλεί.
Από την άλλη πλευρά το σύστημα αυτό σου επιτρέπει να φρενάρεις εντός της στροφής χωρίς να επηρεάζεται η γραμμή σου.

Αν είσαι φαν του trail braking, μακριά από το BMW.
Αν δε σε νοιάζει, επέλεξε βάσει εμφάνισης, εξοπλισμού και τιμής.

WWW
15/07/2023, 22:26
Και τα δύο μηχανάκια είναι εκπληκτικά.
Η ποιότητα κύλισης και η άνεση είναι άνευ προηγουμένου και στα δύο.
Αν δεν είχαν την διαφορά στην ανάρτηση δεν θα μπορούσα να επιλέξω. Πραγματικά θα πήγαινα βάσει εμφάνισης.

Όμως το telelever δεν σου δίνει καμία πληροφορία για το μπροστινό και εμένα αυτό με ενοχλεί.
Από την άλλη πλευρά το σύστημα αυτό σου επιτρέπει να φρενάρεις εντός της στροφής χωρίς να επηρεάζεται η γραμμή σου.

Αν είσαι φαν του trail braking, μακριά από το BMW.
Αν δε σε νοιάζει, επέλεξε βάσει εμφάνισης, εξοπλισμού και τιμής.

Test Ride μόνο. Κανονίζω

doctoras
15/07/2023, 22:38
Μια χαρά και τα 2, το v4 μου φαίνεται υπερβολικά δυνατό και γρήγορο γιαυτο που είναι.

Εφόσον μπαίνεις στο τριπάκι θα σου πρότεινα δεις και τα υπόλοιπα της κατηγορίας (εάν δε τα έχεις απορρίψει για κάποιο λόγο), ένα παραπλήσιο θα ήταν το πληθωρικό Tiger 1200

Από γιαπωνέζικο θα πρόσθετα και το versys1000 στην πλούσια έκδοση ως πιο ταπεινή και ουσιαστική επιλογή

Parking
15/07/2023, 22:45
βε 4
δεν υπάρχει σύγκριση !
Το πήρα έπαθα πλάκα!!!!

σπαμ
(θα σου έλεγα να κοιτάξεις και μότο γκούτσ βε 85 :lol::cry::lol:)

WWW
15/07/2023, 23:49
Μου έχει κάτσει κάποιο μεταξύ των δύο. Τα θεωρώ τα δύο κορυφαία στην κατηγορία τους και αυτή τη φορά, ας με αξιώσει ο Θεός να πάρω ένα από αυτά.

WWW
15/07/2023, 23:49
βε 4
δεν υπάρχει σύγκριση !
Το πήρα έπαθα πλάκα!!!!

σπαμ
(θα σου έλεγα να κοιτάξεις και μότο γκούτσ βε 85 :lol::cry::lol:)


Ποιο ακριβώς πήρες?

Kepler Fun
16/07/2023, 15:31
Ας καταθεσω και εγώ μια άποψη ως πρώην κάτοχος τριών GS (1150, 1200 και 1250). Multi έχω οδηγήσει παλαιότερα όχι όμως το V4.

Το GS είναι (κατ' εμε) εξαιρετικό και ανίκητο σε ένα κυρίως πράγμα. Στο ταξίδι. Είναι ανετο, δυνατό, σταθερό και ασφαλές κάτω από όλες τις συνθήκες (δεν συμφωνώ καθόλου με τα αρνητικά σχόλια για το Telelever/Paralever - Ισως ισχύουν εαν το πιέσεις πολύ κάτι που εγώ δεν κάνω πλέον σε 300Kg).
Από εκεί και πέρα κίνηση σε πόλη ή απάτητο χώμα είναι μαζοχισμός.

Η ποιότητα είναι επίσης κορυφαία.
Έχει έρθει στην κατοχή μου το Κ1200s του σημαντικότερου έλληνα δημοσιογράφου/εκδότη ειδικού τύπου με μόνο 15Κ χιλιόμετρα και αξίζει να δεί κανείς την κατάστασή του μετά από 17 χρόνια. Είναι κυριολεκτικά καινούργιο.
Θεωρώ δύσκολο να βρεθεί Ducati/Honda/Yamaha κλπ. σε τέτοια κατάσταση. Κάνε ένα απλό cheeck. Βάλε στο car αναζήτηση για πάνω από 100κ χλμ και δες τι βγάζει.

Σαφέστατα το Ducati είναι piece of Art σε αντίθεση με το GS που θυμίζει αγελάδα (ειδικά το ADV).

Τέλος και τα δύο είναι υπερ τιμολογημένα. Γίνονται εύκολα στόχος της κάθε μαφίας που πλέον αλωνίζει την Ελλάδα και πληρώνεις αναγκαστικά μικτή που για αυτά τα μηχανάκια αυξάνει το κόστος περαιτέρω ώστε κάπου τελικά το πράγμα ξεπερναει τα όρια (για μένα πάντα).

WWW
16/07/2023, 16:47
Ας καταθεσω και εγώ μια άποψη ως πρώην κάτοχος τριών GS (1150, 1200 και 1250). Multi έχω οδηγήσει παλαιότερα όχι όμως το V4.

Το GS είναι (κατ' εμε) εξαιρετικό και ανίκητο σε ένα κυρίως πράγμα. Στο ταξίδι. Είναι ανετο, δυνατό, σταθερό και ασφαλές κάτω από όλες τις συνθήκες (δεν συμφωνώ καθόλου με τα αρνητικά σχόλια για το Telelever/Paralever - Ισως ισχύουν εαν το πιέσεις πολύ κάτι που εγώ δεν κάνω πλέον σε 300Kg).
Από εκεί και πέρα κίνηση σε πόλη ή απάτητο χώμα είναι μαζοχισμός.

Η ποιότητα είναι επίσης κορυφαία.
Έχει έρθει στην κατοχή μου το Κ1200s του σημαντικότερου έλληνα δημοσιογράφου/εκδότη ειδικού τύπου με μόνο 15Κ χιλιόμετρα και αξίζει να δεί κανείς την κατάστασή του μετά από 17 χρόνια. Είναι κυριολεκτικά καινούργιο.
Θεωρώ δύσκολο να βρεθεί Ducati/Honda/Yamaha κλπ. σε τέτοια κατάσταση. Κάνε ένα απλό cheeck. Βάλε στο car αναζήτηση για πάνω από 100κ χλμ και δες τι βγάζει.

Σαφέστατα το Ducati είναι piece of Art σε αντίθεση με το GS που θυμίζει αγελάδα (ειδικά το ADV).

Τέλος και τα δύο είναι υπερ τιμολογημένα. Γίνονται εύκολα στόχος της κάθε μαφίας που πλέον αλωνίζει την Ελλάδα και πληρώνεις αναγκαστικά μικτή που για αυτά τα μηχανάκια αυξάνει το κόστος περαιτέρω ώστε κάπου τελικά το πράγμα ξεπερναει τα όρια (για μένα πάντα).

Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάρτησή σου. Γενικά είχες αντιμετωπίσει προβλήματα με τις BMW σου; Ειδικά με την τελευταία. Σε ευχαριστώ και πάλι

basilis_k6
16/07/2023, 20:07
Ας καταθεσω και εγώ μια άποψη ως πρώην κάτοχος τριών GS (1150, 1200 και 1250). Multi έχω οδηγήσει παλαιότερα όχι όμως το V4.

Το GS είναι (κατ' εμε) εξαιρετικό και ανίκητο σε ένα κυρίως πράγμα. Στο ταξίδι. Είναι ανετο, δυνατό, σταθερό και ασφαλές κάτω από όλες τις συνθήκες (δεν συμφωνώ καθόλου με τα αρνητικά σχόλια για το Telelever/Paralever - Ισως ισχύουν εαν το πιέσεις πολύ κάτι που εγώ δεν κάνω πλέον σε 300Kg).
Από εκεί και πέρα κίνηση σε πόλη ή απάτητο χώμα είναι μαζοχισμός.

Η ποιότητα είναι επίσης κορυφαία.
Έχει έρθει στην κατοχή μου το Κ1200s του σημαντικότερου έλληνα δημοσιογράφου/εκδότη ειδικού τύπου με μόνο 15Κ χιλιόμετρα και αξίζει να δεί κανείς την κατάστασή του μετά από 17 χρόνια. Είναι κυριολεκτικά καινούργιο.
Θεωρώ δύσκολο να βρεθεί Ducati/Honda/Yamaha κλπ. σε τέτοια κατάσταση. Κάνε ένα απλό cheeck. Βάλε στο car αναζήτηση για πάνω από 100κ χλμ και δες τι βγάζει.

Σαφέστατα το Ducati είναι piece of Art σε αντίθεση με το GS που θυμίζει αγελάδα (ειδικά το ADV).

Τέλος και τα δύο είναι υπερ τιμολογημένα. Γίνονται εύκολα στόχος της κάθε μαφίας που πλέον αλωνίζει την Ελλάδα και πληρώνεις αναγκαστικά μικτή που για αυτά τα μηχανάκια αυξάνει το κόστος περαιτέρω ώστε κάπου τελικά το πράγμα ξεπερναει τα όρια (για μένα πάντα).

το καλυτερο ποστ που διαβασα φετος εδω μεσα

Kepler Fun
17/07/2023, 07:36
Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάρτησή σου. Γενικά είχες αντιμετωπίσει προβλήματα με τις BMW σου; Ειδικά με την τελευταία. Σε ευχαριστώ και πάλι

Κανένα πρόβλημα με καμία.

Το 1150 πουλήθηκε με 80κ χλμ,
το 1200 με 40κ και
το 1250 με λιγότερα από 15κ λόγω μόνιμης εγκατάστασής μου στο εξωτερικό.

Σε όλα όμως τήρησα αυστηρά τα service (στον Γέρακα) και ποτέ δεν τροποποίησα κάτι στα μηχανάκια.
Η τιμή μεταπώλησης δε σε όλες τις περιπτώσεις ήταν για μένα παραπάνω από ικανοποιητική.

Ελπίζω να βοήθησα.

WWW
17/07/2023, 19:13
Κανένα πρόβλημα με καμία.

Το 1150 πουλήθηκε με 80κ χλμ,
το 1200 με 40κ και
το 1250 με λιγότερα από 15κ λόγω μόνιμης εγκατάστασής μου στο εξωτερικό.

Σε όλα όμως τήρησα αυστηρά τα service (στον Γέρακα) και ποτέ δεν τροποποίησα κάτι στα μηχανάκια.
Η τιμή μεταπώλησης δε σε όλες τις περιπτώσεις ήταν για μένα παραπάνω από ικανοποιητική.

Ελπίζω να βοήθησα.

Βοηθήσες πάρα πολύ και σε ευχαριστώ!!!

arisxios
05/10/2023, 11:28
Ας γράψω και εγώ 2λογια από το 2006 κάτοχος Bmw gs
Το πρώτο 2006 μέχρι το 2009 gs πουλήθηκε με μηδέν πρόβλημα και με 40 000 χιλιομετρα
Το Δευτέρα 2009 μέχρι το 2021 ga adve πουλήθηκε με μηδέν πρόβλημα και με 180.000 χιλιομετρα
Το τρίτο 2021 gs adve αγορά με 38.000 χιλιομετρα και με μηδέν πρόβλημα Ζαχαρώνω το Ducati v4 τρέλα έτσι γιατί βαρέθηκα και μετά από τόσα χρόνια θέλω να αλλάξω εταιρεία

Johny the Fox
05/10/2023, 11:32
Go for it. Θα κανεις αναβαθμιση σε γουστα και καταναλωση.

arisxios
05/10/2023, 12:03
Go for it. Θα κανεις αναβαθμιση σε γουστα και καταναλωση.

Λεφτά υπάρχουν θα τα βγάλω από το μπαούλο :lol::lol:

basilis_k6
05/10/2023, 14:11
παντως στα μοντελα μεχρι 2007 αν θυμαμαι καλα διαβαζα πολλα ασχημα πραγματα για το διαφορικο πισω. πολλα προβληματα.