PDA

View Full Version : KTM 790 Adventure 23 official



Lioulios
26/07/2023, 01:08
Δεν γινεται ο ανταγωνισμος να εχει κοντα 70 σελιδες και το 790 να μην εχει δικο του θεμα.
Το χει κανεις ?
Το οδηγησε ?
Καλό ?
Τι λέει ?

445068

445069

Dant3
26/07/2023, 19:19
Φιλος που το οδηγησε στο orange days ,του αρεσε πολυ. Μονο του παραπονο η ανεμοκαλυψη.
Εγω δεν ειχα κουραγιο να το παρω ,ειχε 40αρια εκεινη τη μερα. Ειχα παρει το 890 SMT.

CorpseAlive
26/07/2023, 19:21
Πολύ όμορφο και ακούγεται ότι είναι πολύ άνετο επίσης.

Tallyban
26/07/2023, 19:34
Δεν έχει μοχλικο,αλλά εχει πιντιες.

Lioulios
27/07/2023, 02:01
Δεν έχει μοχλικο,αλλά εχει πιντιες.

Αυτο το λες για καλο ή κακό ?

spyro
27/07/2023, 13:54
ούτε το 990 έχει μοχλικό

Lioulios
27/07/2023, 17:33
Παρα πολλα κτμ

Lioulios
27/07/2023, 18:07
Φιλος που το οδηγησε στο orange days ,του αρεσε πολυ. Μονο του παραπονο η ανεμοκαλυψη.
Εγω δεν ειχα κουραγιο να το παρω ,ειχε 40αρια εκεινη τη μερα. Ειχα παρει το 890 SMT.

Παντως σε βιντεο στο γιουτουμπ αναφερει καλη ανεμοκαλυψη.
Σιγουρα παιζουν ρολο και οι καιρικες συνθηκες που υπήχαν κατα τις δυο δοκιμες .Του φιλου σου και του αλλου.Βεβαια ο αλλος εκτελει και χρέη διαφιμηστη.
https://youtu.be/__5UTX5v1gA

Tallyban
28/07/2023, 19:37
Το πιντιες είναι σαν το περίστροφο κολτ,έκανε τους μηχανοβιους ίσους.
Έχεις ένα παπί από το Άξελ Πακ ,βιδώνεις δύο αμορτισέρ με πιντιες ,και έχεις ανάρτηση στο παπί ίδια με μηχανάκια των 15000€.

asmar
21/08/2023, 18:19
Καλησπέρα σε όλους/ες,

Σήμερα το έκανα 3 ώρες test ride και καμιά ώρα το Transalp 750 μιας και ένα από τα 2 σκεφτόμουν να αγοράσω.

Είμαι 1.85 και η ζελατίνα θέλει λίγο προέκταση ή κάποια μεγαλύτερη. Δεν είναι πολύ ενοχλητική με τον θόρυβο αλλά στην εθνική με 140-150 θα σε κουράσει.
Το μηχανάκι τα σπάει, είναι απίστευτο. Δεν κουνάει σχεδόν καθόλου σε πολύ δυνατό πλάγιο αέρα, έχει γκάζι παντού για ασφάλεια σε προσπεράσεις, στρίβει σαν δρόμου και οι αναρτήσεις καταπίνουν όλες τις λακούβες.
Το τιμόνι στρίβει τόοσ πολύ που είναι σαν να έχεις ποδήλατο.
Ένα μόνο μειονέκτημα έχει κατά την απόψη μου, ο ζεστός αέρας που πετάει στα πόδια ο οποίος είναι πάρα πολύς. Σε καμιά μοτοσικλέτα που είχα οδήγησει τα 30 χρόνια σχεδόν που οδηγώ δεν είχα τύχει να πετάει τόσο πολύ ζεστό αέρα.

Ο κινητήρας θέλει λίγο παραπάνω στροφές από το Transalp για παράδειγμα για να μην σκορτσάρει και σε ένα κομμάτι που έκανα ακριβώς το ίδιο το Transalp έδειξε 4.4/100χλμ ενώ το KTM 4.9/100 χλμ.

Αν βγει και αξιόπιστο μιλάμε για απίστευτη μοτοσικλέτα, χώμα, ασφαλτο, στροφιλίκι.....

445466

445467

Lioulios
21/08/2023, 23:30
Αυτο με τη ζεστη συζητιεται πολύ .
Θερμοκρασια μεσα στην πολη ανεβαζει ?

asmar
22/08/2023, 08:04
Ναι είναι φούρνος, δεν κάνει για την πόλη αν θες να κάνεις πολλά χλμ μέσα σε αυτήν, θα κουράσει νομίζω.

peterTHErider
22/08/2023, 12:01
αυτό με τη ζέστη κοιτάξτε να το αποδεχτείτε γιατί πλέον όλες οι νέες μοτοσυκλέτες άνω των 700-800 λόγο υψηλής απόδοσης,προδιαγραφών ρύπων αλλά και προσπάθειας μείωσης του βάρους θα είναι ηφαίστεια.Άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο αλλά όλες χάλια μαύρα!και πολύ περισσότερο μέσα στην πόλη!

Lioulios
22/08/2023, 12:06
Δεν νομιζω το τρανσαλπ να ζεσταινει οσο το 790.
Στην ουσια προοριζονται για καθημερηνα μηχανακια.
Το 950 ας πουμε ,δεν ηταν για να μπει στην πολη .
Αναβε ο τοπος , βαραγε υπερωριες και το βεντυλατερ, αλλα το 790 αν ειναι στην ιδια φαση ειναι μεγαλο - .

Bowleno
22/08/2023, 12:12
Ναι είναι φούρνος, δεν κάνει για την πόλη αν θες να κάνεις πολλά χλμ μέσα σε αυτήν, θα κουράσει νομίζω.


αυτό με τη ζέστη κοιτάξτε να το αποδεχτείτε γιατί πλέον όλες οι νέες μοτοσυκλέτες άνω των 700-800 λόγο υψηλής απόδοσης,προδιαγραφών ρύπων αλλά και προσπάθειας μείωσης του βάρους θα είναι ηφαίστεια.Άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο αλλά όλες χάλια μαύρα!και πολύ περισσότερο μέσα στην πόλη!

Όλα τα euro 5 μοτέρ έτσι είναι, πλέον.... Ανεβάζουν θερμοκρασίες για πλάκα. Χωρίς, ωστόσο, να δημιουργείται κάποιο πρόβλημα.
Το ac 500 μου τις μέρες με τον τρελό καύσωνα που λόγω ανάγκης ήμουν στο κέντρο μεσημέρι κιόλας, δεν έδειξε ποτέ πάνω από 95 βαθμούς. Βέβαια το βεντιλατέρ Βαρεσε υπερωρίες αλλά πρόβλημα κανένα.
Αυτές οι νόρμες με τους ρύπους....:moutza:

rainmike
22/08/2023, 13:24
Εμενα παντως το μηχανακι που ειναι και αεροψυκτο, δεν ανεβασε ποτε πανω απο 135 βαθμους.
Και ουτε ζεστη ενιωθα ουτε τιποτα ακομα και με βερμουδα.

MG
22/08/2023, 13:59
Όλα τα euro 5 μοτέρ έτσι είναι, πλέον.... Ανεβάζουν θερμοκρασίες για πλάκα. Χωρίς, ωστόσο, να δημιουργείται κάποιο πρόβλημα.
Το ac 500 μου τις μέρες με τον τρελό καύσωνα που λόγω ανάγκης ήμουν στο κέντρο μεσημέρι κιόλας, δεν έδειξε ποτέ πάνω από 95 βαθμούς. Βέβαια το βεντιλατέρ Βαρεσε υπερωρίες αλλά πρόβλημα κανένα.
Αυτές οι νόρμες με τους ρύπους....:moutza:

Τα ιδια και στα αυτοκινητα. Εβαλα ενα οργανο obd στο αυτοκινητο για να δω τις θερμοκρασιες κι επαθα ενα εγκεφαλικο. Δουλευε στους 105-108 και το βεντιλατερ εμπαινε στους 112 βαθμους. Νομιζα οτι ειχε προβλημα αλλα ψαχνοντας ειδα οτι αυτη ειναι η ρυθμισμενη θερμοκρασια απο τον κατασκευαστη. Κι ολα αυτα λογω ρυπων...

Fixxer
22/08/2023, 15:06
Είχα πάρα πολλά χρονια ΚΤΜ 950 S και τώρα πια Yamaha Tenere 700 EURO-5. Καθημερινή χρηση και σε πόλη και στα 2, μεταξύ των άλλων. Η διαφορά σε θερμοκρασίες είναι χαοτική (ακόμα και με αφτερ τελικά και αφαιρεση SAS) - το ΚΤΜ ειχε κακή διαχειριση θερμοκρασιών πάντα (ακόμα και στα χιόνια στα βουνά). Μόνο σε εθνική με βροχή μετριάζεται κάπως. Δεν νομίζω ότι έχω ανέβει ποτέ σε ΚΤΜ με θερμοκρασίες κοντινές σε ιαπωνέζικα ίδιας κατηγορίας. Κατά τη γνώμη και την εμπειρία μου, οι τοσο υψηλές θερμοκρασιες συμβάλλουν σε αλλοιώσεις/φθορές και θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη από αγοραστές (συνυπολογίζοντας και την διαθεσιμότητα ανταλλακτικών KTM τα τελευταια χρόνια) - ιδιατέρως αν σκοπεύουν να κινηθούν σε πόλη σαν την Αθήνα.

asmar
22/08/2023, 16:22
αυτό με τη ζέστη κοιτάξτε να το αποδεχτείτε γιατί πλέον όλες οι νέες μοτοσυκλέτες άνω των 700-800 λόγο υψηλής απόδοσης,προδιαγραφών ρύπων αλλά και προσπάθειας μείωσης του βάρους θα είναι ηφαίστεια.Άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο αλλά όλες χάλια μαύρα!και πολύ περισσότερο μέσα στην πόλη!

Το Transalp δεν πετούσε σχεδόν καθόλου ζεστό αέρα. To 790 ήσαμε 5 φορές παραπάνω....

BabisStinson
22/08/2023, 18:52
Στο V85 πάντως πολλοί αλλάζουν τους λαιμούς που έχουν και καταλύτες (1 από τους 3 συνολικά) και αυτό βελτιώνει πολύ το θέμα της θερμοκρασίας. Βγάζει κι εμένα ζέστη, συνηθισμένος όμως λόγω Breva δεν μου κακοφαίνεται.

Το 790 μου αρέσει όλο και πιο πολύ όσο το βλέπω.

Lioulios
22/08/2023, 23:46
Και εμενα μου αρεσει παρα πολύ,αλλα αυτο με τη ζεστη στην ηλικία μου πλεον ειναι ανασταλτικος παραγοντας

asmar
28/08/2023, 11:37
Τι είναι η ζέστη εμπρός στην απόλαυση.....εγώ μόλις την παράγγειλα :)

asmar
28/08/2023, 11:38
Το είχε κάνει ένας γνωστός μου σε KTM890 παλιά και ήταν πάρα πολύ μικρή η διαφορά οπότε τα γύρισε ξανά όπως ήταν.

Lioulios
28/08/2023, 13:20
Ωραιος !

basilis_k6
28/08/2023, 16:17
Τι είναι η ζέστη εμπρός στην απόλαυση.....εγώ μόλις την παράγγειλα :)

μπραβο!
ποσο πηγε? εβαλες κατι πανω η θα παιξεις πρωτα demo mode και θα δεις τι θες?

Lioulios
29/08/2023, 01:51
Αντιπροσωπος μου ειπε πως αν τα βαλεις ολα μαζι ειναι φθηνοτερα απο να τα βαλεις ενα-ενα .

ioarma
29/08/2023, 20:42
10 κυβικά λιγότερα για την Ελλάδα ρε γ@μοτο?

asmar
02/09/2023, 17:29
11750€ κοστίζει συν έξοδα μεταβίβασης. Όλα όσα έχει το demo mode θα τα ενεργοποιήσω όταν λήξουν.
Μονό διπλή στέκα θα βάλω για να μπορώ να βάζω λάδι στην αλυσίδα εύκολα και κανένα tank bag.

basilis_k6
02/09/2023, 17:57
11750€ κοστίζει συν έξοδα μεταβίβασης. Όλα όσα έχει το demo mode θα τα ενεργοποιήσω όταν λήξουν.
Μονό διπλή στέκα θα βάλω για να μπορώ να βάζω λάδι στην αλυσίδα εύκολα και κανένα tank bag.

τσαμπα βαρος. παρε ενα σταντ για το γκαραζ που κοστιζει τα μισα λεφτα.

asmar
02/09/2023, 18:28
Δεν έχεις άδικο, να σου πω την αλήθεια μάλλον θα βάλω scottoiler. Είχα πριν χρόνια σε μια δρόμου μηχανή που είχα και έκανε εξαιρετική δουλειά και δεν ασχολούμουν καθόλου με την βαρετή διαδικασία του λαδώματος....
Έχεις καμιά πρόταση για κανένα εύκολο στη χρήση στάντ;

Lioulios
04/09/2023, 09:09
Απo H&K στο Ηρακλειο το παραγγειλες ?
Αν ναι ,εισαι ευχαριστημενος απο αυτους εκει ?

asmar
04/09/2023, 09:31
Απo H&K στο Ηρακλειο το παραγγειλες ?
Αν ναι ,εισαι ευχαριστημενος απο αυτους εκει ?

Ναι από εκεί, δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Στις πωλήσεις όλοι καλοί είναι....όταν και αν αρχίσουν τα προβλήματα φαίνεται η υποστήριξη.

asmar
22/09/2023, 13:54
800 και κάτι χιλιόμετρα με την μοτοσικλέτα, σήμερα έφαγε upgrade :) στα γραφικά.
Οι αρχικές μου εντυπώσεις ενισχύθηκαν, η μοτοσικλέτα είναι φοβερή (με μόνη εξαίρεση τη ζέστη στα πόδια...).
Τα φρένα θα μπορούσαν να είναι λίγο καλύτερα στο εμπρός. Όταν ζεσταθούν αρκετά χάνουν λίγο σε απόδοση.
Στην άσφαλτο τρένο....σαν sport touring bike. Στο χώμα ανάλογα τις γνώσεις και το που πάει ο καθένας.
Στην πόλη στρίβει σαν παπάκι το τιμόνι αλλά κουράζει γιατί θέλει 3000 στροφές κοντά για να μην σκορτσάρει.
Με ένα διαφορετικό γρανάζι ίσως να λυθεί αυτό.

446349

446350

446351

Dimmanoukas
22/09/2023, 14:12
Φτου φτου είναι κουκλί, πολύ μάχιμο δείχνει με το χρώμα και τα όλα του (όχι ότι δεν είναι κιόλας)

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις

motojojo
22/09/2023, 18:32
Έτοιμο για ειδικές δυναμεις!

Καλοτάξιδο

sanctusan
23/09/2023, 00:11
Κούκλα είναι!!!
Καλόβολτο!!!

basilis_k6
01/10/2023, 17:30
446349


απο που τα πηρες τα αυτοκόλλητα?

Lioulios
12/10/2023, 00:18
Στέλιο εντυπωσεις απο
το μηχανακι θα γραψεις καποια στιγμή ?

asmar
12/10/2023, 20:12
Καλησπέρα σε όλους.

Παίρνω εχθές από το 1ο σέρβις το 790 adventure 2023 με 1230χλμ στο κοντέρ και πάω σήμερα στη δουλειά 156χλμ απόσταση χωρίς στάση χωρίς κανένα πρόβλημα.
Επιστρέφω στις 4, πάω να την βάλω εμπρός και ανοίγει λίγο το κοντέρ μέχρι εκεί που μετράει τα χλμ και μετά μαύρη μαυρίλα και ένα κλικ κλικ .......
Οι πόλοι της μπαταρίας και οι ασφάλειες δεν δείχνουν να έχουν κάποιο πρόβλημα. Ένας που είδε τη μηχανή ενώ ήταν κλειστή και φυσικά χωρίς το κλειδί πάνω μου είπε ότι είδε ότι αναβοσβήνει το εμπρός μικρό φως!
Παίρνω τηλ στο συνεργείο και μου λένε ότι αν πάρει εμπρός με φόρτιση η μπαταρία να κοιτάξω την τάση να είναι 14V και να μην πέσει 12-13 κτλ γιατί θα με αφήσει στο δρόμο και να την φέρω με την οδική....
Το πρωί θα πάω να βάλω εμπρός τη μπαταρία να δω αν παίρνει μιας και την έχω αφήσει σε ένα βενζινάδικο να φορτήσει.
Αν τυχόν πάρει εμπρός και κάνω πχ 2-3χλμ, θα δείξει απευθείας αν έχει κάποιο πρόβλημα δηλ αν πχ θα πέσει 12-13V ή μπορεί να το κάνει μετά από Χ ώρα ξαφνικά και να με αφήσει κυριολεκτικά στην ερημιά μιας και από εκεί που περνάω είναι ότι χειρότερο να μείνεις στο δρόμο.....
30 χρόνια οδηγώ μοτοσικλέτες πρώτη φορά με αφήνει στο δρόμο μετά από σέρβις με τόσα λίγα χλμ....μάλλον η KTM έχει δικαιολογημένα τη φήμη της.

Πέρα από το παραπάνω.....η μοτοσικλέτα είναι σκέτη απόλαυση να την οδηγείς, τα 200 τα πιάνει στο άψε σβήσε και είναι σταθερή λες και πας με 80. Χώμα έχω κάνει λίγο και δεν πάω τάπα, οδηγώ συντηρητικά και απλά πας όπου θες. Αν είσαι και πάνω από 1.80 πατάς τόσο πολύ κάτω που την στρίβεις και σε ανηφόρες του χάρου (μου έτυχε σε μια).
Η πίσω ανάρτηση θέλει λίγο ρύθμιση ανάλογα το βάρος σας και το πως οδηγείτε και είναι μια χαρά. Νομίζω στο μέλλον αξίζει μια αναβάθμιση με μια πληρως ρυθμιζόμενη που να την ρυθμίσεις στο πι και φι. Το εμπρός πιρούνι δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξει, είναι τέλειο.

Τα αυτοκόλλητα τα αγόρασα από https://www.motoproworks.com/
Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου ή δεν έχεις ξαναβάλει πήγαινε να στα βάλει κάποιος γιατί δεν είναι απλή δουλειά και το πιο πιθανό να γεμίσουν φυσαλίδες και να τα πετάξεις.

basilis_k6
12/10/2023, 20:50
Παίρνω τηλ στο συνεργείο και μου λένε ότι αν πάρει εμπρός με φόρτιση η μπαταρία να κοιτάξω την τάση να είναι 14V και να μην πέσει 12-13 κτλ γιατί θα με αφήσει στο δρόμο και να την φέρω με την οδική....
Το πρωί θα πάω να βάλω εμπρός τη μπαταρία να δω αν παίρνει μιας και την έχω αφήσει σε ένα βενζινάδικο να φορτήσει.
Αν τυχόν πάρει εμπρός και κάνω πχ 2-3χλμ, θα δείξει απευθείας αν έχει κάποιο πρόβλημα δηλ αν πχ θα πέσει 12-13V ή μπορεί να το κάνει μετά από Χ ώρα ξαφνικά και να με αφήσει κυριολεκτικά στην ερημιά μιας και από εκεί που περνάω είναι ότι χειρότερο να μείνεις στο δρόμο.....

πρωτη φορα το ακουω αυτο. αν παρει μπρος πηρε. μπορει να ειναι αδυναμο το ρελαντι αλλα απιθανο να σβησει. τι εχει κανει η κτμ και η συγκεκριμένη μπορει να σβησει στο δρομο?
η μπαταρία γιατι να φορτίσει? μετρησες χαμηλη ταση? καινουργια μηχανη ειναι, ηλεκτρολογικο πρεπει να ειναι και οχι μπαταρία.

dimitris23
12/10/2023, 21:28
Τσέκαρες τις ασφάλειες μήπως έχει καεί καμία; επίσης μέτρησες χαμηλή τάση και την έβαλες να φορτίσει;

Bowleno
12/10/2023, 22:05
Καλησπέρα σε όλους.

Παίρνω εχθές από το 1ο σέρβις το 790 adventure 2023 με 1230χλμ στο κοντέρ και πάω σήμερα στη δουλειά 156χλμ απόσταση χωρίς στάση χωρίς κανένα πρόβλημα.


Κάνεις 300+ χλμ την ημέρα πήγαινε-έλα; :uplate:
Χαρά στο κουράγιο σου....

asmar
13/10/2023, 08:11
Δεν κάνω κάθε μέρα 300χλμ μιας και ενοικιάζω σπίτι εκεί οπότε πάω μια φορά την εβδομάδα συνήθως.

Επί του θέματος η μπαταρία δεν φορτίζει, πριν λίγο που την έβγαλα από την φόρτιση δείχνει ένδειξη 12v, χαμηλή τάση στην οθόνη και δεν παίρνει εμπρός.

DoctoR_k6
13/10/2023, 08:55
Μακαρι να ειναι προβλημα μπαταριας κ οχι παρακατω.
Σε καθε περιπτωση πας συνεργειο κ αλλαζουν οτι χρειαστει υπο εγγυηση.

gabri
13/10/2023, 09:29
Κατά αρχήν, καλορίζικη η μηχανάρα σου.
Εύχομαι να την χαρείς όσο περισσότερο γίνεται.

Όσο αφορά το πρόβλημα που δημιουργήθηκε,
όπως τα λες, πρέπει να είναι πρόβλημα στην μπαταρία,
αφού δεν φορτίζει.
Και μακάρι να είναι αυτό.
Όπως και να έχει πάντως αφού είναι καινούρια
η εγγύηση θα σε καλύψει.

lospsi
13/10/2023, 09:31
Μακαρι να ειναι προβλημα μπαταριας κ οχι παρακατω.
Σε καθε περιπτωση πας συνεργειο κ αλλαζουν οτι χρειαστει υπο εγγυηση.

Σωστός!

asmar
15/10/2023, 09:13
Σε κάποια μέρη δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεται να την πας στο συνεργείο.
Εκεί που το έπαθα η οδική θέλει 3 ημέρες για να έρθει να την πάρει και να την πάει λόγω απομακρυσμένου σημείου.....
Στο συνεργείο ευτυχώς τους εξήγησα το πρόβλημα και μου έβαλαν μια νέα μπαταρία στο ΚΤΕΛ όπου αφού αγκάρεψα ένα φίλο να οδηγήσουμε 2 ώρες πήγαινε έλα για να την πάρουμε από το κοντινότερο σημείο την έβαλα και δούλεψε αμέσως. Σήμερα την έβαλα ξανά από περιέργεια και δουλεύει μια χαρά.

Αύριο θα την πάω στο συνεργείο για να δουν την παλιά και να δω αν την βάλουν στην εγγύηση γιατί ο μηχανικός μου είπε ότι για να μπει στην εγγύηση πρέπει να είναι η ίδια μπαταρία (που δεν έχουν σε στοκ) και να την πάω εκεί......

Ελπίζω να μην την πληρώσω γιατί είναι τραγικό όταν είναι αποδεδειγμένα η μπαταρία (ελπίζω) και την πήρα μια μέρα από το σέρβις....

Ένα συγγενή μου που έχει συνεργείο μοτοσικλετών (Honda) που τον ρώτησα μου είπε ότι έχει χαλάσει η ποιότητα σε όλες τις μπαταρίες ανεξερτήτου μάρκας και έχει δει να αυξάνεται ραγδαία το ποσοστό που τα παίζουν ακόμη και σε σχεδόν καινούργιες.

Να πούμε και κάτι σχετικά με τη μοτοσικλέτα.
Στα τελευταία 320χλμ που έκανα, όλα εθνική και επαρχιακό (Ηράκλειο-Σφακιά), από 0 σε 1100 υψομετρική και ξανά το ίδιο πίσω δηλ φουλ ανηφόρες, η μέση κατανάλωση δεν έχει ξεπεράσει ποτέ τα 4.5λίτρα/100χλμ.

basilis_k6
15/10/2023, 11:09
Σε κάποια μέρη δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεται να την πας στο συνεργείο.
Εκεί που το έπαθα η οδική θέλει 3 ημέρες για να έρθει να την πάρει και να την πάει λόγω απομακρυσμένου σημείου.....
Στο συνεργείο ευτυχώς τους εξήγησα το πρόβλημα και μου έβαλαν μια νέα μπαταρία στο ΚΤΕΛ όπου αφού αγκάρεψα ένα φίλο να οδηγήσουμε 2 ώρες πήγαινε έλα για να την πάρουμε από το κοντινότερο σημείο την έβαλα και δούλεψε αμέσως. Σήμερα την έβαλα ξανά από περιέργεια και δουλεύει μια χαρά.

Αύριο θα την πάω στο συνεργείο για να δουν την παλιά και να δω αν την βάλουν στην εγγύηση γιατί ο μηχανικός μου είπε ότι για να μπει στην εγγύηση πρέπει να είναι η ίδια μπαταρία (που δεν έχουν σε στοκ) και να την πάω εκεί......

Ελπίζω να μην την πληρώσω γιατί είναι τραγικό όταν είναι αποδεδειγμένα η μπαταρία (ελπίζω) και την πήρα μια μέρα από το σέρβις....

Ένα συγγενή μου που έχει συνεργείο μοτοσικλετών (Honda) που τον ρώτησα μου είπε ότι έχει χαλάσει η ποιότητα σε όλες τις μπαταρίες ανεξερτήτου μάρκας και έχει δει να αυξάνεται ραγδαία το ποσοστό που τα παίζουν ακόμη και σε σχεδόν καινούργιες.

Να πούμε και κάτι σχετικά με τη μοτοσικλέτα.
Στα τελευταία 320χλμ που έκανα, όλα εθνική και επαρχιακό (Ηράκλειο-Σφακιά), από 0 σε 1100 υψομετρική και ξανά το ίδιο πίσω δηλ φουλ ανηφόρες, η μέση κατανάλωση δεν έχει ξεπεράσει ποτέ τα 4.5λίτρα/100χλμ.

αστοχια μπαταριας κατω του ετους? τι να πω... καλό σενάριο να ειναι μονο η μπαταρια.

κατανάλωση μετρας απο την οθονη η οντως παιζεις τοσο χαμηλα με μετρηση στην αντλία?

asmar
17/10/2023, 11:26
Εχθές την πήγα στην αντιπροσωπεία και επιβεβαίωσαν ότι είναι η μπαταρία μόνο.
Από το κοντέρ η διαφορά είναι πολύ μικρή . Για 327χλμ έβαλα 14.4 λίτρα.

peros
17/10/2023, 19:19
Εχθές την πήγα στην αντιπροσωπεία και επιβεβαίωσαν ότι είναι η μπαταρία μόνο.
Από το κοντέρ η διαφορά είναι πολύ μικρή . Για 327χλμ έβαλα 14.4 λίτρα.

Καλησπέρα..κ εγώ από Ηράκλειο με την ίδια μηχανή... την είδα την δικιά σου στου Κολοβού
Εγώ είχα θέμα με την οθόνη Μ την αντικατέστησαν και όλα καλά.. κ μένα μετά το σέρβις το πρόβλημα
Επίσης πριν καμιά εβδομάδα έφαγε ποντικός τα καλώδια του φλας.. άλλαξαν την φύσα και όλα εντάξει
Δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο συνεργείο..για πρώτη εμπειρία είναι αρκετά εξυπηρετικοί
Ελπίζω να μη γίνουμε κολλητοί ,,