PDA

View Full Version : YAMAHA XTZ660 1993 - Ερώτηση για σκασίματα



Kenpachi
28/07/2023, 12:38
Καλησπέρα,

Το τελευταίο διάστημα έχω πολλά σκασίματα στην εξάτμιση και μετά από οπτικό (όσα βλέπει η πεθερά) έλεγχο στην εξάτμιση δε βρήκα ορατή τρύπα κτλ, οπότε το σκέφτηκα και έχω την εξής ερώτηση:
Υποθέτω ότι το μηχανάκι δουλεύει σταθερά με πλούσιο μείγμα* με δεδομένο ότι το τσοκ δε δούλευε από τότε που το πήρα (Νοέμβρης 2022) κι όμως έπαιρνε κανονικά όλο το χειμώνα, υπάρχει περίπτωση οι υψηλές θερμοκρασίες τις τελευταίες βδομάδες, να κάνουν τον αέρα πιο αραιό και άρα το μείγμα ακόμα πιο πλούσιο και εν τέλει να χω περισσότερη άκαυστη βενζίνη και σκασίματα?

*Εκτιμώ ότι αυτό παίζει ρόλο και στις μεγάλες καταναλώσεις που βλέπω (7.5 lt/100 km)

Ευχαριστώ

OldMan
28/07/2023, 12:44
υπάρχει περίπτωση

Ουτως πως διατεινεται, μετ' επιττασεως..!!;)

Υ.Γ.
Τα "σκασιματα" εμφανιζονται ΜΟΝΟ με κλειστο γκαζι..??

Kenpachi
28/07/2023, 12:51
Μετά από επίπονη προσπάθεια έξι (6) λεπτών να καταλάβω την απάντηση γέροντα.
Ανταπαντώ:
Ναι, στο κλείσιμο του γκαζιού σκάει

OldMan
28/07/2023, 13:01
Never mind the bollocks, then..;)

Easy fix: Ξεκολλας το τσοκ..
Paιn in the ass fix: Αλλαζεις main jet..

Kenpachi
28/07/2023, 13:04
Ευχαριστώ! θα εξετασω τις εναλλακτικές, ως τότε θα κυκλοφορώ εκτός ωρών κοινής ησυχίας :D

kostaskk
28/07/2023, 14:16
Μάλλον το έχουν ρυθμίσει να ριχνει βενζινη μέσα με κουβάδες, για αυτό καίει σαν 600αρι ss τετρακύλινδρο.. μπορεί να παίρνει εύκολα το χειμώνα και να λειτουργεί σε ποιο χαμηλές θερμοκρασίες το μοτέρ,αλλά εκτός την κατανάλωση όλα μέσα ζοριζονται παραπάνω από την μεγάλητερη πίεση, μπιέλα, δαχτυλίδια πιστονιού κτλ.

kostaskk
28/07/2023, 14:18
Το μπουζί θα πρέπει να είναι κατάμαυρο, βρες ποια
Είναι τα εργοστασιακά νούμερα ζιγκλέρ,θέση βελωνας,προζιγκλερ, βίδα αέρα και αν τα δικά σου είναι διαφορετικα

Kenpachi
28/07/2023, 14:49
Το μπουζί θα πρέπει να είναι κατάμαυρο, βρες ποια
Είναι τα εργοστασιακά νούμερα ζιγκλέρ,θέση βελωνας,προζιγκλερ, βίδα αέρα και αν τα δικά σου είναι διαφορετικα

Ήθελα να αποφύγω να λύσω (ή να αγγαρέψω τον πατέρα μου για την ακρίβεια να λύσει) καρμπυρατέρ, αλλά σκέφτομαι ότι το γουστάρω το μηχανάκι -είναι και το πρώτο μου-, οπότε με την επιστροφή από διακοπές θα πέσω να ασχοληθώ. Ευχαριστώ

Kenpachi
28/07/2023, 14:52
Ουτως πως διατεινεται, μετ' επιττασεως..!!;)

Υ.Γ.
Τα "σκασιματα" εμφανιζονται ΜΟΝΟ με κλειστο γκαζι..??

OldMan τώρα είδα την υποενότητα με τα τεχνικά άρθρα και διάβασα το ποστ με τους εξαεριωτήρες :p θα είχε αποτρέψει το αρχικό μου ποστ

arisrodolivos
28/07/2023, 15:08
Καλησπέρα δες τις εισαγωγές τα λάστιχα δηλαδή που πάνε από τα καρμπ στον κύλινδρο
Διπλό δεν είναι το καρμπ σ αυτό ;;
Μήπως είναι σπασμένες η σκισμένες κάπου

Kenpachi
28/07/2023, 15:14
Ναι, διπλό είναι. Ευχαριστώ θα το τσεκάρω.

OldMan
28/07/2023, 15:15
Σ' αυτη την περίπτωση, τα συμπτωματα ειναι εντελως διαφορετικα..;)
(το μιγμα φτωχαίνει, ανεβαινουν οι στροφες του ρελαντί, υπερθερμαίνεται το μοτερ και μπορει να κονομησεις και καμια τρυπαρα στην κεφαλη του πιστονιου..)

SeniorCanardo
28/07/2023, 15:24
Το αν είσαι "πλούσιος" ή "φτωχός", δεν είναι ένα συμπέρασμα που εξάγεται με ασφάλεια από τα "πιστολίδια" που ρίχνει το μηχανάκι.

Και οι δύο συνθήκες μπορούν να οδηγήσουν σε παρόμοιο αποτέλεσμα.

Στα παραπάνω που είπαν οι προηγούμενοι να προσθέσω, να τσεκάρεις και αν η εξάτμιση πατάει σωστά στον κύλινδρο και αν η εκεί (συνήθως χάλκινη) φλαντζούλα είναι σε καλή κατάσταση.

Γενικά το καλοκαίρι πάντως οι "τουφεκιές" αυξάνονται και αν εξάτμιση είναι ξετάπωτη ακούγονται ξεκάθαρα.:hunter:

Kenpachi
28/07/2023, 15:34
Το παρατήρησα πολύ έντονα αυτές τις δύο βδομάδες και πήγε το μυαλό μου στη ζέστη και πιο πριν έσκαγε αλλά όχι τόσο συχνά και έντονα. Θα τσεκάρω όσα μου είπατε, ευχαριστώ.

OldMan
28/07/2023, 16:01
Και οι δύο συνθήκες μπορούν να οδηγήσουν σε παρόμοιο αποτέλεσμα.:

Ελα Παρασκευϊατικααααα...:D