PDA

View Full Version : Περιορισμός δονησεων



phovos
30/07/2023, 08:29
Καλημέρα σε όλους. Κάτοχος ενός Bajaj Dominar 400 εδώ και 11 μήνες, με 3.200km. Πολυ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής από τη μηχανή με μοναδική εξαίρεση τις δονήσεις που μουδιάζουν τα χέρια μετά από μια ώρα οδήγησης. Έχω πετύχει διάφορα βιντεάκια από Ινδία που περιορίζουν τις δονήσεις με διάφορα σφουγγαράκια σε συγκεκριμένα σημεία όπως κάτω από το κάλυμμα του ντεπόζιτου, στο μασκάκι κλπ και με λαστιχενια καλύμματα σε ορισμένες βίδες. Επειδή δεν ψήνομαι να βάλω χέρι μόνος μου, ξέρει κανείς κάποιο έμπιστο συνεργείο στην Αθήνα που θα ασχοληθεί σοβαρά με αυτό;

Coyote.V
30/07/2023, 08:44
Δυστυχώς δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένα συνεργείο σε αυτό το θέμα.
Εγώ κάποτε σε ένα μηχανάκι με παρόμοιο θέμα είχα γεμίσει τον σωλήνα του τιμονιού με σκάγια...το φαινόμενο δεν εξαφανίστηκε αλλά αρχίζαν να μουδιάζουν μετά τις 2-2,5 ώρες και λιγότερο.

Coyote.V
30/07/2023, 08:47
Το τιμόνι είναι άφτερ μάρκετ ή το δικό του; Τα αντίβαρα είναι τα δικά του; (τα αντίβαρα διορθώνουν αυτό το φαινόμενο, για αυτό τα έχουν)

katsar
30/07/2023, 08:58
Γάντια μηχανής φοράς ; Ρωτάω γιατί την τελευταία φορά που πήρα βόλτα την δικιά μου χωρίς γάντια τα χέρια μου μυρμήγκιασαν μετά από καμιά ώρα.
Μονοκ. είναι αυτό; Αν ναι δεν γλιτώνεις εντελώς ποτέ νομίζω ,δες τα αντίβαρα και ένα άλλο κόλπο που κάναν οι παλιοί ήταν μπαράκι στο τιμόνι .
Μήπως κρατάς και σφίγγεις πολύ το τιμόνι με τα χέρια;

phovos
30/07/2023, 09:10
Το μηχανάκι είναι απείραχτο σε όλα του. Φοράω πάντα γάντια αλλά ακόμα κι έτσι έχω μουδιάσματα μετά από καμιά ώρα. Ξέρω ότι ως μονοκιλυνδρο είναι φυσικό να έχει δονήσεις. Επίσης υπολογίζω ότι θέλει ακόμα χρόνο για να ανοίξει το μοτέρ του και να αποδίδει όπως πρέπει αλλά ελπίζω κάπως να περιορίσω τις δονήσεις αυτές. Γενικά τα Dominar έχουν αυξημένες δονήσεις οπότε φαντάζομαι θα έχουν χαλαρώσει και κάποιες βίδες από το πρώτο σερβίς που του είχα κάνει. Λέω να ξεκινήσω από εκεί πρώτα.

Coyote.V
30/07/2023, 09:21
Με τα σφουγγαράκια δεν θα κάνεις τίποτα απολύτως, μην το προσπαθήσεις καν. Βάλε ένα μπαράκι για αρχή όπως σου είπε ο kastar και βλέπεις... αν δεν μείνεις ικανοποιημένος μετά θα πρέπει να παίξεις με το βάρος των αντιβάρων.

phovos
30/07/2023, 10:07
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Προς το παρόν έσφιξα κάποιες βίδες στο μασκάκι, στη ζελατίνα και στο πλάι του ντεπόζιτου. Δεν νομίζω ότι είχα την παραμικρή διαφορα στις δονήσεις αλλά σταμάτησαν κάποιοι συντονισμοί που είχα μπροστά. Αν εξαιρέσεις κάποιες κεφαλές που έφαγα σε κάποιες βίδες κάτι ήταν κι αυτό. Θα ψάξω για μπαράκι. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.

toyar
30/07/2023, 10:43
Πρέπει να γίνει σύσφιξη στις βάσεις του μοτέρ στις ροπές που δίνει το manual

painterakis
30/07/2023, 10:49
Όποτε έχεις χρόνο, να σε δεί ένας ορθοπαιδικός για το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα, δεν χάνεις τίποτα.
Εγώ είχα τέτοια μουδιασματα και τελικά έκανα εγχείρηση και ηρέμισα.

phovos
30/07/2023, 11:15
Λέω να κάνω μια αλλαγή λαδιών ανάμεσα στα προβλεπόμενα σέρβις, έτσι για το καλό, οπότε θα ζητήσω να γίνουν και οι συσφίξεις. Για τον καρπό θα πρέπει να το δω έτσι κι αλλιώς, είχα πριν 2-3 χρόνια ένα κάταγμα κερκίδας λίγα χιλιοστά κάτω από την κλείδωση και ζω με μια λάμα από τότε. Οπότε θα χρειαστώ πιθανότατα κι εγώ ενα σέρβις.

doctor_john
30/07/2023, 11:47
Υπάρχουν αντικραδασμικά riser (https://www.amazon.com/Rox-Speed-FX-1R-AV2PPK-Anti-Vibration/dp/B08FB2YYV2) που μπορείς να χρησιμοποιείς και μακριά αντίβαρα (https://fasstcoaustralia.com.au/products/anti-vibration-inserts)που μπαίνουν μέσα στο τιμόνι.
Το τιμόνι σου δείχνει αρκετά ψηλό που λειτουργεί οκ για τους κραδασμούς, αν είναι αλουμίνιο μεταφέρει πολύ περισσότερους κραδασμούς από ένα ατσάλινο.

Θα πρέπει να δεις και την στάση σου πάνω της. Αν χρειάζεται να σφίγγεις το τιμόνι και δεν αρκεί να "σπρώχνεις" απλά έχοντας τα δάκτυλα
χαλαρά, έχεις στάση που σε επιβαρύνει.

lospsi
30/07/2023, 13:39
Κι εγώ θα έκανα μια προσπάθεια για πιο βαριά αντίβαρα, είναι συνήθης πρακτική σε μοτό με κραδασμούς.
Υπάρχει επίσης ένα υλικό που ρίχνουν στο εσωτερικό του τιμονιού, σαν υγρό που σκληραίνει νομίζω. Το είχα διαβάσει σε φόρουμ του εξωτερικού, δυστυχώς ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω να το ποστάρω εδώ.

Tsber
30/07/2023, 14:34
Καλησπέρα, μαζί με τα παραπάνω μπορείς να δοκιμάσεις και γάντια με ένθετα gel στην παλάμη αλλά πρόσεξε να έχει παχύ στρώμα και να καλύπτει αρκετά την επιφάνεια της παλάμης. Ένα καλό και φτηνό τέτοιο ενδιάμεσο γάντι είναι αυτό:

https://www.motomarket-shop.gr/eksoplismos-anabath/endysh/gantia/midseason-gantia/3755-gantia-nordcode-glenn-ii-mayra

Αν θέλεις να το ψάξεις υπάρχουν και άλλες μάρκες φυσικά :)

phovos
30/07/2023, 15:27
Ωραία και οικονομικά τα γάντια, αξίζει μια προσπάθεια. Handlebar raisers για το Dominar βγάζει η Lluvia αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να τα βρω για Ελλάδα. Θα δοκιμάσω ότι μπορώ και κάτι θα δουλέψει, τι στο καλό.

Coyote.V
30/07/2023, 16:38
Όποτε έχεις χρόνο, να σε δεί ένας ορθοπαιδικός για το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα, δεν χάνεις τίποτα.
Εγώ είχα τέτοια μουδιασματα και τελικά έκανα εγχείρηση και ηρέμισα.


Για να κάνουμε σωστή διερεύνηση της βλάβης να πούμε ότι όταν έχεις πρόβλημα με καρπιαίο σωλήνα το χέρι μουδιάζει και χωρίς να καβαλήσεις μηχανάκι.

phovos
30/07/2023, 16:54
Σε σπάνιες περιπτώσεις νομίζω έχω, κυρίως όταν παίζω πολύ ώρα με το κινητό... Για αρχή θα ξεκινήσω με τα εύκολα, θα περιορίσω το σφίξιμο στα χέρια, θα ψάξω τι παίζει απο αντίβαρα ή risers ή dampers και θα χρειαστώ καινούργια γάντια το επόμενο διάστημα.

doctor_john
30/07/2023, 19:08
Ωραία το σκέφτεσαι, γάντια πάρε όποτε θέλεις, τα χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς.
Σε ιδανικές συνθήκες δεν χρειάζεσαι τα δάκτυλα για να "κρατήσεις" το τιμόνι.
Σπρώχνεις ελαφρά και τα δύο χέρια θηλυκώνοντας τον αντίχειρα κάτω από τα σκριπ.

Προφανώς και δεν οδηγούμε με τα δάκτυλα τεντωμένα. Τα αφήνουμε να αγκαλιάσουν χωρίς κάποια δύναμη
και αν έχουμε ανωμαλίες που γυρνάνε τον τροχό, ο εγκέφαλος σφίγγει ανακλαστικά.

το βασικό είναι να μην τραβάς το τιμόνι αλλά να το σπρώχνεις. Έχεις πολύ καλύτερο έλεγχο.

Επίσης μην ψάχνεις απλά ανταλλακτικά με βάση το μοντέλο σου, δεν έχει νόημα.
Ψωνίζουμε όσο πιο κοντά σε λύσεις αγωνιζόμενων ΜΧ όταν έχουμε τέτοιες προδιαγραφές
και ξέρεις ότι είναι γερό και μάλλον από τα καλύτερα που μπορείς να έχεις.

Lakisss
30/07/2023, 19:17
άλλο κόλπο που κάναν οι παλιοί ήταν μπαράκι στο τιμόνι

Αυτό πως λειτουργεί;

toyar
30/07/2023, 20:34
Καθαρά ποτά καλή μουσική και pr

Bowleno
30/07/2023, 21:01
Αυτό πως λειτουργεί;


Καθαρά ποτά καλή μουσική και pr

Μου βγήκε το.....αριάνι(!) από την μύτη ρε :moutza::moutza:

:bawl:

Coyote.V
31/07/2023, 01:27
Αυτό πως λειτουργεί;


445196

Το τιμόνι εδράζεται στα καβαλέτα και ξεκινάει τις δονήσεις από αυτό το σημείο έδρασης.
Το μπαράκι δένει πιο ψηλά και περιορίζει τις δονήσεις από το σημείο που εδράζει το μπαράκι και μετά κρατώντας το U του τιμονιού σταθερό.
Φυσικά το μπαράκι πρέπει να είναι καλής ποιότητας και να σφίγγει καλά και όχι αυτά που πουλάνε με τους κολιέδες για τα καλώδια και τα σωληνάκια.

Tsber
31/07/2023, 12:40
Σε σπάνιες περιπτώσεις νομίζω έχω, κυρίως όταν παίζω πολύ ώρα με το κινητό... Για αρχή θα ξεκινήσω με τα εύκολα, θα περιορίσω το σφίξιμο στα χέρια, θα ψάξω τι παίζει απο αντίβαρα ή risers ή dampers και θα χρειαστώ καινούργια γάντια το επόμενο διάστημα.

Ωραίος, αν τελικά αγοράσεις τα γάντια που πρότεινα πάρε τα λίγο μεγαλύτερα από το κανονικό γιατί δεν ανοίγουν καθόλου με τη χρήση.

Κατά τα άλλα είναι πολύ ανθεκτικά και φοριούνται και τον χειμώνα στην πόλη και εκτός αυτοκινητοδρόμου αλλά κατακαλόκαιρο προφανώς θα σε ζορίσουν.

billy84
31/07/2023, 13:17
Δυστυχώς δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένα συνεργείο σε αυτό το θέμα.
Εγώ κάποτε σε ένα μηχανάκι με παρόμοιο θέμα είχα γεμίσει τον σωλήνα του τιμονιού με σκάγια...το φαινόμενο δεν εξαφανίστηκε αλλά αρχίζαν να μουδιάζουν μετά τις 2-2,5 ώρες και λιγότερο.

Παλιά κόλπα αυτά από Kawasaki-bikers!:D


Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αρκετοί θυμάμαι ότι τους δούλεψε η πατέντα.

PaNick67
31/07/2023, 13:29
Λέω να κάνω μια αλλαγή λαδιών ανάμεσα στα προβλεπόμενα σέρβις, έτσι για το καλό, οπότε θα ζητήσω να γίνουν και οι συσφίξεις. Για τον καρπό θα πρέπει να το δω έτσι κι αλλιώς, είχα πριν 2-3 χρόνια ένα κάταγμα κερκίδας λίγα χιλιοστά κάτω από την κλείδωση και ζω με μια λάμα από τότε. Οπότε θα χρειαστώ πιθανότατα κι εγώ ενα σέρβις.

Το 2007 είχα συντριπτικο κάταγμα κερκίδας και ωλένης με εξάρθρημα καρπού. Στο χειρουργείο τοποθετήθηκε λάμα με 7 βίδες την οποία έχω ακόμα και θυμάμαι τον γιατρό να μου λέει ότι καθάρισε και τον καρπιαίο σωλήνα για να μην έχω μελλοντικά πρόβλημα. Μουδιάσματα δεν είχα ποτέ.
Θα έλεγα να μιλήσεις με τον ορθοπαιδικό σου.

Αν δεν είναι από αυτό, δοκίμασε άλλα αντίβαρα, μπαράκι, καλύτερα γκριπς ή συνδυασμούς αυτών όπως σου είπαν και άλλοι.

phovos
31/07/2023, 14:40
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις και τις συμβουλές. Θα πάω τις διακοπές μου για αρχή και επιστρέφοντας θα μπουν με τη σειρά handlebar riser, grip puppies, γάντια και ένα σέρβις για αλλαγή λαδιών και συσφίξεις. Θα σας αναφέρω τα αποτελέσματα μόλις ολοκληρωθούν τα παραπάνω.

Coyote.V
31/07/2023, 15:11
Παλιά κόλπα αυτά από Kawasaki-bikers!:D


Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αρκετοί θυμάμαι ότι τους δούλεψε η πατέντα.


Ακριβώς! :lol:

Και σε εμένα είχε δουλέψει... το παθαίναμε από τα άφτερ μάρκετ τιμόνια, γω είχα βάλει φάτμπαρ αλλά είχε κραδασμούς, οπότε το γέμισα και ηρέμισε.

Tsber
31/07/2023, 15:48
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις και τις συμβουλές. Θα πάω τις διακοπές μου για αρχή και επιστρέφοντας θα μπουν με τη σειρά handlebar riser, grip puppies, γάντια και ένα σέρβις για αλλαγή λαδιών και συσφίξεις. Θα σας αναφέρω τα αποτελέσματα μόλις ολοκληρωθούν τα παραπάνω.

Καλές διακοπές :beer:

Τα grip puppies τα είχα δοκιμάσει πριν χρόνια και δεν θα τα συνιστούσα ούτε σαν αίσθηση, ούτε σαν αποτελεσματικότητα οπότε θα πρότεινα να δοκιμάσεις κάποια άλλα γκριπς (νομίζω υπάρχουν σιλικόνης).

Άλλες μοτοσικλέτες, άλλα χέρια, άλλα γούστα βέβαια οπότε εσυ αποφασίζεις!

OldMan
01/08/2023, 11:59
Μαλλον φταιει το "στιβαρο" περιμετρικο πλαισιο..;)
(αν ηταν "μαστιχωτο" δεν θα επαιρνες χαμπαρι απο κραδασμους..)

phovos
04/08/2023, 23:35
Note to self: όταν εξετάζουμε ένα θέμα της μηχανής, καλό είναι να ξεκινάμε από τα απολύτως βασικά. Η πίεση στα ελαστικά ήταν απελπιστικά χαμηλή. Έλυσε αυτό το το θέμα; Φυσικά και όχι. Βελτίωσε την οδηγική αίσθηση; Προφανώς και ναι.

gk135ns
05/09/2023, 12:37
Πόσο το πήρες το bajaj? 4400?

Άξιζε σαν αγορά?

Ή εάν πήγαινες τον χρόνο πίσω ίσως επαιρνες κάποια άλλη μηχανή?

Σου έβγαλε κάνα πρόβλημα πλην των δονήσεων?

phovos
07/09/2023, 04:41
Καλημέρα, το αγόρασα 4.300€ και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος. Έχω κάνει 3.300 χιλιόμετρα περίπου και δεν είχα κανένα πρόβλημα ως τώρα, ούτε καν τα μικρά χαζοπροβληματα που βγάζουν αντίστοιχου μπάτζετ μηχανές. Δεν έχω μετανιώσει με την αγορά, νομίζω σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην αγορά. Το μόνο μειονέκτημα οι δονήσεις και το κάπως τραχύ μοτέρ αλλά πιστεύω πως σταδιακά θα βελτιωθεί κι αυτό το θέμα. Επίσης μειονέκτημα θεωρείται η μεταπωλητικη αξία αλλά για εμένα ήταν μια συνειδητοποιημένη αγορά.