PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SYM GTS 300i F4 2012



stefstath
31/07/2023, 11:28
Έχω το SYM GTS 300i F4. Το πήγα πριν ένα μήνα για μεγάλο σέρβις στην SYM στο Αιγάλεω. Την άλλη μέρα το πρωί όταν το έβαλα εμπρός, ακουγόταν ένα γρρρρρ κοντά στην πίσω ρόδα, έσταζαν πράσινα νερά κάτω από το σωληνάκι υπερχείλισης του δοχείου παραφλού και ανέβασε απότομα θερμοκρασία. Του το πήγα πίσω και μου λέει θέλει καθάρισμα το ψυγείο (140€). Έφυγα γιατί δεν τον πίστεψα. Από τότε κάθε φορά που έχει κίνηση ή φανάρια στο δρόμο μου ανεβάζει θερμοκρασία μέσα σε ένα λεπτό μέχρι μία γραμμή πριν το κόκκινο. Στην ευθεία πορεία κανένα πρόβλημα. Πήγα σε πολλούς. Ο καθένας μου έλεγε και κάτι άλλο. Άλλος έλεγε ότι είναι φυσιολογικό με τέτοια ζέστη. (Όμως πριν δεν το έκανε αυτό όση ζέστη κι αν είχε). Άλλος μου λέει φταίει η βαλβίδα που πάει προς τον δείκτη του κοντέρ, άλλος να βάλω διακόπτη να ανοίγω το βιντιλατέρ όποτε θέλω. Άλλος να ρυθμίσω τη βαλβίδα να ανοίγει πιο χαμηλά, άλλος ότι θέλει εξαέρωση το σύστημα ψύξης...κτλ κτλ.. Από την εμπειρία σας τι με συμβουλεύετε;

Coyote.V
31/07/2023, 12:00
Η θερμοκρασία πριν μέχρι που ανέβαινε;
Αν είναι πιο υψηλή από πριν τότε ναι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, πιθανόν εξαέρωσης εφόσον δημιουργήθηκε μετά από παρέμβαση στο σύστημα.
Το ότι έτρεξε αντιψυκτικό αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα βλάβη... αν έγινε υπερπλήρωση στο δοχείο διαστολής λογικό είναι να φτύσει τα περίσσια υγρά.

OldMan
31/07/2023, 12:22
Εξαερωση...;)

stefstath
31/07/2023, 12:41
Εξαερωση...;)

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Στο βιβλιαράκι με τις εργασίες που μου έκανε στο μεγάλο σέρβις δεν αναγράφει αλλαγή παραφλού παρά μόνο έλεγχος.

viper1
31/07/2023, 12:45
Το βεντιλατερ το ακούς να δουλεύει?

stefstath
31/07/2023, 13:00
Το βεντιλατερ το ακούς να δουλεύει?
ναι, ανοίγει μια γραμμή πριν το κόκκινο.

stefstath
31/07/2023, 13:01
Η θερμοκρασία πριν μέχρι που ανέβαινε;
Αν είναι πιο υψηλή από πριν τότε ναι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, πιθανόν εξαέρωσης εφόσον δημιουργήθηκε μετά από παρέμβαση στο σύστημα.
Το ότι έτρεξε αντιψυκτικό αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα βλάβη... αν έγινε υπερπλήρωση στο δοχείο διαστολής λογικό είναι να φτύσει τα περίσσια υγρά.

η θερμοκρασία πριν ήταν πάντα μέχρι τη μέση και με κάθε συνθήκη κίνησης ή θερμοκρασίας περιβάλλοντος

viper1
31/07/2023, 13:12
ναι, ανοίγει μια γραμμή πριν το κόκκινο.

Όταν δουλεύει το βεντιλατερ πέφτει η θερμοκρασία?

stefstath
31/07/2023, 13:26
πέφτει αλλά αργά. Μιλάμε για σταματημένο πάντα.

OldMan
31/07/2023, 14:08
Απο την στιγμη που ετρεξε εξω ψυκτικο υγρο (και δεν αναπληρωθηκε) θα συνεχισει το προβλημα της θερμοκρασιας..

Μπορεις να δεις την σταθμη του δοχειου υπερπλήρωσης οταν ειναι εντελως κρυο το μοτερ..??

stefstath
01/08/2023, 08:05
είναι κοντά στο UP (προς τα κάτω λίγο)

OldMan
01/08/2023, 11:52
Εξαερωση..;)

Parking
01/08/2023, 16:12
Να πω κι εγώ τη μλκια μου?
Καλά ρε πστμ πας το μηχανάκι για μεγάλο σέρβις. Δηλαδή τα σκας Πριν το παραδώσουν το ρημάδι μια βόλτα δεν το κάνουν????

Και πως έτυχε τώρα αυτό ακριβώς μετά το σερβις???? Τυχαίο???? :D

Έλεγχος το κύκλωμα
θερμοστάτης
εξαέρωση

Συνεργείο (άλλο)

Άχρηστοι μάστορες μια ζωή ρε φίλε

stefstath
02/08/2023, 11:05
έχεις δίκιο .....

Lioulios
02/08/2023, 13:40
Το μηχανακι θελει σωστη εξαερωση .
Βρες καποιον που μπορει να την κανει και κανε την.
Ολα τα αλλα σεναρια δες τα ,αφου κανεις εξαερωση.
Εχω την αισθηση οτι η μαλακια εγινε στο μεγαλο σερβις που υποτίθεται οτι σου εκαναν .
Κατι πειραξαν .
-Βγαλε να αλλαξουμε υγρα .
-μαστορα , δεν θελει
-καλα , κλειστο

...ή κατι τετοιο .

OldMan
03/08/2023, 12:49
Για εξαερωση δεν εχουμε πει μεχρι τωρα, ναι..??:D

stefstath
05/08/2023, 21:34
καλησπέρα παιδιά. Είναι και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω. Όταν σταματάω στα φανάρια, το ρελαντί πάει στις 2100 στροφές και ανά 3 δευτερόλεπτα πέφτει 100 στροφές ώσπου σταματάει στις 1800. (κι αυτό μετά το μεγάλο σέρβις εμφανίστηκε, ξέχασα να το πω). Κάποιες άλλες στιγμές ανεβοκατεβαίνει συν-πλην 300 στροφές από τα 1800 κ.ο.κ. Πριν το σέρβις ήταν πάντα στις 1800 και δεν κουνιόταν ποτέ.

OldMan
07/08/2023, 11:50
Σου κανανε τις φισες νουμι καλλιγραφία..

stefstath
07/08/2023, 14:09
ποιες φίσες; τι να κάνω;

OldMan
07/08/2023, 16:55
Το θεμα δεν ειναι τι να κανεις αλλα πως να το κανεις..

(με ολα αυτα τα πλαστικα που δεν ξανακουμπωνουν αν τα βγαλεις..)

viper1
07/08/2023, 17:12
Το θεμα δεν ειναι τι να κανεις αλλα πως να το κανεις..

(με ολα αυτα τα πλαστικα που δεν ξανακουμπωνουν αν τα βγαλεις..)

Λαπαροσκοπικα?

Lioulios
08/08/2023, 11:34
Να πας το μηχανακι σε ενα μαστορα της προκοπης .
Αυτο να κανεις

stefstath
09/08/2023, 14:09
Ξέρετε κάποιον;

Kepler Fun
09/08/2023, 14:30
Κατσιγιαννης Μότο
στην Ηρακλείτου

Nostradamus
09/08/2023, 14:52
Αν θες βορεια (Χαλανδρι) επισης εχω να σου προτεινω.

stefstath
09/08/2023, 20:50
ευχαριστώ παιδιά. Μήπως και κάποιον από Νότια ή δυτικά προάστια (μένω Ίλιον)......

miguelos28444
06/11/2023, 08:47
Έχω το SYM GTS 300i F4. Το πήγα πριν ένα μήνα για μεγάλο σέρβις στην SYM στο Αιγάλεω. Την άλλη μέρα το πρωί όταν το έβαλα εμπρός, ακουγόταν ένα γρρρρρ κοντά στην πίσω ρόδα, έσταζαν πράσινα νερά κάτω από το σωληνάκι υπερχείλισης του δοχείου παραφλού και ανέβασε απότομα θερμοκρασία. Του το πήγα πίσω και μου λέει θέλει καθάρισμα το ψυγείο (140€). Έφυγα γιατί δεν τον πίστεψα. Από τότε κάθε φορά που έχει κίνηση ή φανάρια στο δρόμο μου ανεβάζει θερμοκρασία μέσα σε ένα λεπτό μέχρι μία γραμμή πριν το κόκκινο. Στην ευθεία πορεία κανένα πρόβλημα. Πήγα σε πολλούς. Ο καθένας μου έλεγε και κάτι άλλο. Άλλος έλεγε ότι είναι φυσιολογικό με τέτοια ζέστη. (Όμως πριν δεν το έκανε αυτό όση ζέστη κι αν είχε). Άλλος μου λέει φταίει η βαλβίδα που πάει προς τον δείκτη του κοντέρ, άλλος να βάλω διακόπτη να ανοίγω το βιντιλατέρ όποτε θέλω. Άλλος να ρυθμίσω τη βαλβίδα να ανοίγει πιο χαμηλά, άλλος ότι θέλει εξαέρωση το σύστημα ψύξης...κτλ κτλ.. Από την εμπειρία σας τι με συμβουλεύετε;

Εβγαλες καμια ακρη τελικα γιατι μου κανει το ιδιο μετα απο αλλαγη σε φλατζα κεφαλης στην θερμοκρασια και στις στροφες.

stefstath
02/03/2024, 20:17
Εβγαλες καμια ακρη τελικα γιατι μου κανει το ιδιο μετα απο αλλαγη σε φλατζα κεφαλης στην θερμοκρασια και στις στροφες.

Ακόμα δεν έκανα κάτι. Μπήκα στο φόρουμ που είναι μόνο για σκούτερ και πήγα στο μοντέλο μου και είδα ότι πολλοί είχαν τι ίδιο πρόβλημα από το 2012. Αυτό που ανακάλυψαν μέσω των εξειδικευμένων συνεργείων είναι ότι δεν υπάρχει αντικειμενικό πρόβλημα θερμοκρασίας στο σκούτερ. Είναι βλάβη του οργάνου...και συγκεκριμένα πρέπει να αλλαχτεί η βαλβίδα θερμοκρασίας που πάει στο κοντέρ ή βάζουν μια αντίσταση στο θερμοστάτη και μπερδεύει το όργανο ώστε να μην δείχνει τρελές τιμές . Την αλλάζουνε μια μια της honda....αν κατάλαβα καλά.....το θέμα που ποστάρουν όλοι σε αυτό έχει 352 σελίδες και δεν είχα χρόνο να τις διαβάσω όλες. Κουράστηκα και εγκατέλειψα. Από εσάς ξέρει κανείς κάτι επ' αυτού;;;;

viper1
02/03/2024, 21:08
Ακόμα δεν έκανα κάτι. Μπήκα στο φόρουμ που είναι μόνο για σκούτερ και πήγα στο μοντέλο μου και είδα ότι πολλοί είχαν τι ίδιο πρόβλημα από το 2012. Αυτό που ανακάλυψαν μέσω των εξειδικευμένων συνεργείων είναι ότι δεν υπάρχει αντικειμενικό πρόβλημα θερμοκρασίας στο σκούτερ. Είναι βλάβη του οργάνου...και συγκεκριμένα πρέπει να αλλαχτεί η βαλβίδα θερμοκρασίας που πάει στο κοντέρ ή βάζουν μια αντίσταση στο θερμοστάτη και μπερδεύει το όργανο ώστε να μην δείχνει τρελές τιμές . Την αλλάζουνε μια μια της honda....αν κατάλαβα καλά.....το θέμα που ποστάρουν όλοι σε αυτό έχει 352 σελίδες και δεν είχα χρόνο να τις διαβάσω όλες. Κουράστηκα και εγκατέλειψα. Από εσάς ξέρει κανείς κάτι επ' αυτού;;;;

Για να βγάλεις άκρη σου πρότειναν παραπάνω να το πας σε κάποιον που ξέρει αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν το πηγες .
Οπότε δεν καταλαβαίνω και την έννοια που έκανες την ερώτηση.
Εν πάση περιπτώσει έριξα μια γρήγορη ματιά στο νέτ και αναφέρει μια βαλβίδα εξαερωσης στο σύστημα. Βρες το manual για να δεις που ειναι και προσπάθησε μόνος αν πιάνουν τσ χέρια σου .

K-Beast
03/03/2024, 13:22
Ακόμα δεν έκανα κάτι. Μπήκα στο φόρουμ που είναι μόνο για σκούτερ και πήγα στο μοντέλο μου και είδα ότι πολλοί είχαν τι ίδιο πρόβλημα από το 2012. Αυτό που ανακάλυψαν μέσω των εξειδικευμένων συνεργείων είναι ότι δεν υπάρχει αντικειμενικό πρόβλημα θερμοκρασίας στο σκούτερ. Είναι βλάβη του οργάνου...και συγκεκριμένα πρέπει να αλλαχτεί η βαλβίδα θερμοκρασίας που πάει στο κοντέρ ή βάζουν μια αντίσταση στο θερμοστάτη και μπερδεύει το όργανο ώστε να μην δείχνει τρελές τιμές . Την αλλάζουνε μια μια της honda....αν κατάλαβα καλά.....το θέμα που ποστάρουν όλοι σε αυτό έχει 352 σελίδες και δεν είχα χρόνο να τις διαβάσω όλες. Κουράστηκα και εγκατέλειψα. Από εσάς ξέρει κανείς κάτι επ' αυτού;;;;

https://www.haritosmoto.gr/category/22312/zontes

Eχω ακουσει πολυ καλα λογια απο κατοχους Sym

stefstath
11/04/2024, 12:59
παιδιά καλημέρα. Ήθελα να εκθέσω κάποιους προβληματισμούς.Έχω αρχίσει να κουράζομαι. Αυτό το καντράν με τους δείκτες έχει λαλήσει. Πολλές φορές κάνει τρελά πράγματα. Ξέχωρα από το γνωστό θέμα της θερμοκρασίας που ανεβαίνει όταν σταματάω ή όταν πάω πάνω από 100 χιλιόμετρα, παρουσιάζει και άλλα θέματα. Όταν φουλάρω με βενζίνη, ο δείκτης βενζίνης κολλάει στο μηδέν και αναβοσβήνει το λαμπάκι. Μετά από κάποια χιλιόμετρα επανέρχεται κανονικά εκεί που πρέπει γιαυτό αποφεύγω να το φουλάρω. Το κοντέρ χιλιομέτρων πολλές φορές ανεβοκατεβαίνει τρέμοντας κι άσχετα με πόσα πάω. Σταματημένος, κολλάει πότε στα 60, πότε στα 80, πότε στα 100 και όταν ξεκινάω αρχίζει από κει και πάνω. Μόνο αν σβήσω τον διακόπτη, επανέρχεται η βελόνα στο μηδέν. Σκέφτομαι να το πάω σε συνεργείο και τρέμω τι θα μου κάνει. Όποτε το πάω για ένα πρόβλημα, φεύγω με δύο προβλήματα. Κάπου στο φόρουμ hellascooterclub διάβασα για έναν που είχε το ίδιο πρόβλημα θερμοκρασίας με μένα, ότι του εμφανίστηκε απ' όταν άλλαξε παραφλού. Το ίδιο έγινε και σε μένα. Δεν ξέρω αν είναι συμπτώσεις αυτά ή κάτι που πειράζουν ενώ δεν γνωρίζουν οι μάστορες. Έχει κάποιος άλλος τα ίδια προβλήματα με το καντράν του;