PDA

View Full Version : Panigale V4S MY2022: Μετά από 3000 χλμ και 5 trackdays



macdeath_s
07/08/2023, 16:28
Νομίζω δεν έχω ξαναγράψει κάτι αντίστοιχο, ας το πούμε review για μηχανάκι. Μιας και είναι το πρώτο (και φαρμακερό €€€) που πήρα κούτα ας γράψουμε και δυο αράδες.

Αρχικά για όσους δεν με θυμάστε από παλιά εδώ να πω αρχικά ότι ήμουν die-hard KTM και είμαι ακόμα μιας και την αγαπάω αυτή την εταιρεία. Ξεκίνησα με πρώτο μηχανάκι LC4 (πριν δεν είχαν ούτε παπί ούτε τπτ), μετά 990 SuperDuke (1ης γενιάς) και τέλος 1290 SuperDuke (επίσης πρώτης γενιάς). Εδώ να κάνω μια παρένθεση και να πω ότι το μόνο που ήταν πραγματικά κτήνος ήταν το 990. Κλείνοντας την παρένθεση όπως κτλβαίνετε έχοντας αλλάξει 3 μηχανάκια πριν του Ducati οπότε δεν θεωρούμαι και πολύ έμπειρος. Πόσο μάλλον όταν τα τελευταία 7 χρόνια είμαι στη Καταλονία που οι δρόμοι είναι καλύτεροι από πίστα και τα τελευταία 5 85% ή και παραπάνω η χρήση είναι σε πίστα. Το κούρασα όμως λίγο οπότε πάμε στο ζουμί.

Παρότι ψηλός και με τραγικό body positioning είχα πάντα το μικρόβιο του Supersport. Είχα δοκιμάσει σε δυο πίστες τα R6, R1, R1M της Yamaha και ειδικά το τελευταίο με αποθάρυνε. Δεν άντεχα ούτε δύο γύρους γιατί με πονούσαν όλα. Παρόλα αυτά κτλβαινα το potential. Λόγω του ατυχήματος τον περασμένο Σεπτέμβρη με το SD είπα να αλλάξω ότι ήρθε η ώρα. Αρχικά κοιτούσα για SD1290 RR αλλά δεν υπήρχε πουθενά και για να το κάνω μετατροπή το απλό πήγαιναν πολλά λεφτά. Οπότε είπα για πρώτη φορά superbike και ήμουν ανάμεσα σε S1000RR ή Panigale. Κέρδισε το 2ο γιατί προφανώς με τράβηξε η εμφάνιση αλλά ήθελα και κάτι με πιο πολύ χαρακτήρα. Επίσης, μιας και κανένα από τα δύο δεν παίζει για testride που θενά στην Ισπανία, σε διάφορα βιντεο YouTube λέγανε ότι για γομάρια (>1.85) το Panigale είναι πιο ευρύχωρο.

Με τα λίγα και τα πολλά (λεφτά) ο κύβος ερρίφθη. Πρώτη μέρα που πήγα να το πάρω έβρεχε όπως και στο launch event που είχαν κάνει στο Jerez. Ότι πρέπει η βροχή για στρώσιμο μιας και εδώ οι δρόμοι είναι πολύ καλοί και δεν γλιστράνε αν και τα λάστιχα που φοράει ούτε για υγρασία δεν είναι, πόσο μάλλον για βροχή. Πρώτη εντύπωση από την πρώτη χαλαρή βόλτα θετική όσον αφορά αυτό που με τρόμαζε περισσότερο: θέση οδήγησης. Προφανώς μιλάμε για ένα sport μηχανάκι στημένο για αγώνες και πίστα οπότε σε καμία περίπτωση δεν το λες άνετο. Παρόλα αυτά, για αυτό που είναι, αν εξαιρέσεις τον πολύ σκληρό συμπλέκτη που σiχτίριζα στην αρχή κάθε μέρα, όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ άνετα τόσο για οδηγό όσο και συνοδηγό. Στο Street mode αλλά και στο Sport, οδηγείται πολύ άνετα σε χαμηλές στροφές και ταχύτητες με εξαίρεση ξαναλέω την σκληρότητα του συμπλέκτη. Ο συνδυασμός αναρτήσεων, σασί και των ελαφριών ζαντών το κάνει πολύ ευκίνητο και άνετο σε αλλαγές κατεύθυνσης μέσα σε κίνηση. Οπότε η πρώτη βόλτα (Νοέμβρης) με βροχή ήταν πολύ smooth και όντως αυτό που διαφημίζουν, ότι το επανασχεδιάσανε για να είναι πιο ευκολοδήγητο από κοινούς θνητούς, ισχύει 100%. Αυτό που με τρόμαξε όμως και δυστυχώς είναι μεγάλο του μειονέκτημα είναι η ζέστη που εκμπέμπει ο κινητήρας. Χειμώνας με κάτω από 15 βαθμούς και ανάβει βεντιλατέρ για πλάκα. Νιώθεις τα κωλομέρια σου να παίρνουν φωτιά! Στα μοντέλα >2022 υπάρχει μια λειτουργία που ενεργοποιείται αυτόματα και αν πηγαίνεις με 50χλμ/ω ή λιγότερα απενεργοποιούνται οι 2 κύλινδροι. @@ συνεχίζει να βράζει. Οκ έχει 35 άλογα παραπάνω από το SuperDuke αλλά οι αυστριακοί δεν ξέρω τι είχαν κάνει και δεν ανέβαζε ΠΟΤΕ θερμοκρασια. Το βεντιλατέρ επίσης άναβε πολύ σπάνια. Μετά από την πρώτη βρεγμένη βόλτα και λίγα χλμ ομαλού στρωσίματος με συνεπιβάτη, πήρα ένα φίλο και πήγαμε σε ένα κλασικό στριφτερό σημείο (link (https://goo.gl/maps/kx91U9izjSKJnewW8)) για δοκιμή. Πάλι πίστευα ότι θα στρίβει μόνο σε πίστα και ότι το SD θα ήταν πιο εύκολο και ευέλικτο σε δρόμο. Κι όμως, μετά από ελάχιστη εξοικίωση αυτό το οποίο με εξέπληξε και ενθουσίασε περισσότερο δεν ήταν το γκάζι του (μετά το 1290 δεν είναι εύκολο να σε κολλήσει κάτι πίσω) αλλά το στήσιμο του. Κυριολεκτικά καταπίνει τις στροφές άπαξ και συνηθίσεις λίγο τη θέση σώματος και την απόκριση του γκαζιού του. Πολύ διασκεδαστικό, ευέλικτο αλλά και παιχνιδιάρικο λόγω χαμηλού βάρους και της ασφάλειας που σου προσφέρουν τα υπερεξελιγμένα ηλεκτρονικά.

Πήγε λίγο αργά και θα το κλείσω το πρώτο πόστ. Πριν το επόμενο που θα μπω σε πιο πολλές λεπτομέρειες όσον αφορά αναρτήσεις, ηλεκτρονικές ρυθμίσεις και φυσικά αίσθηση στην πίστα να διευκρινήσω το εξής. Το μηχανάκι είναι ποολυυυυυυ πιο πάνω από τις δυνατότητες μου και τα όρια του δεν μπορώ καν να τα δω πόσο μάλλον να τα φτάσω. Πιστεύω το ίδιο ισχύει ακόμη και για πιο γρήγορους trackday οδηγούς. Πιθανόν οι μόνοι που να μπορούν να τα φτάσουν να είναι πιλότοι από τπτ εργοστασιακές ομάδες. Οπότε ο λόγος που δεν έχω να πω κάτι αρνητικό (πέραν από την ελεινά και αδιανόητα υψηλή τιμή και ζέστη του κινητήρα) είναι επειδή οι ικανότητές μου δεν φτάνουν για να το ανακαλύψουν.

karellen
07/08/2023, 17:56
Ωραίο ριβιού, περιμένουμε και τη συνέχεια. Αναλυτικότερη αυτή τη φορά, Γράφε άφοβα, τα γραπτά σου κυλάνε νεράκι.

ΥΓ διόρθωσε και το σύμβολο στο "γομάρι <1,85" γιατί σε λέει κοντό. :lol:

νεοσσός
07/08/2023, 18:16
Καλόστριφτη!

Κάτι παίζει με τις Ducati και τη θερμοκρασία, το ακούω συχνά από κατόχους. Ακόμα και τα δικύλινδρα 996+cc, ζεσταίνονται πολύ εύκολα όταν κινούνται σε ταχύτητες κάτω από 70 km/h και ταλαιπωρούν επίσης τον αναβάτη τους με τη θερμότητα που εκπέμπουν. Από ενεργειακής άποψης, αρχίζω να υποψιάζομαι ότι οι Ducati έχουν μεγάλες απώλειες θερμότητας στους κινητήρες τους. Αντί να μετατρέπεται η καύση σε κινητική ενέργεια, μεγάλο μέρος πάει σε λειτουργία ...σόμπας.

bulmont
07/08/2023, 18:29
.... αρχίζω να υποψιάζομαι ότι οι Ducati έχουν μεγάλες απώλειες θερμότητας στους κινητήρες τους. Αντί να μετατρέπεται η καύση σε κινητική ενέργεια, μεγάλο μέρος πάει σε λειτουργία ...σόμπας.

Αν δεν γινόταν κι' αυτό, απ' τα motogp θα 'χανε λακίξει όλοι, σαν την σουτζούκι...... :bawl::bawl:

telegonos
07/08/2023, 18:34
Ωραίο κείμενο και το απόλαυσα, όλη την ιστορία και την εξέλιξη, εκτός από ένα μόνο πράγμα, τον υποτιμητικό όρο ''μηχανάκι'' που γράφεις συνέχεια.

Τα Ducati ζεσταίνονται γιατί είναι φτιαγμένα με λογική μηδενικού χώρου ανάμεσα στα εξαρτήματά τους. Εβλεπα ένα βίντεο, που αλλάζανε εξάτμιση σε ένα V4 και τα εξαρτήματα ήταν σαν τα όργανα του ανθρώπου μέσα στο σώμα, το ένα κολητα με το άλλο, και φτιαγμένα έτσι ώστε να ταιριάζουν το ένα με το άλλο. Αυτό εξυπηρετεί πολλούς λόγους, όταν θες την μάζα συγκεντρωμένη στο κέντρο όσο γίνεται περισσότερο για παράδειγμα, δεν μπορείς να έχεις τα εξαρτήματα, να είναι αραχτά, εδώ κι εκεί, με κενά ανάμεσά τους. Ε αυτό, προφανώς έχει το μειονέκτημα ότι το πράγμα ζεσταίνεται, αλλά δεν είναι σημαντικό αυτό, γιατί η SS χρήση για την οποία έχει σχεδιαστεί και προορίζεται η μηχανή, δεν μας ενδιαφέρει αν ζεσταίνεται, αυτή είναι η δουλειά του, να ζεσταίνεται.

Τα ΚΤΜ που είχες, αντίθετα, και πιο ''ανοικτά'' fairing και πλαστικά είχαν, και λιγότερο στριμωγμένα εξαρτήματα, οπότε περισσότερος αέρας να κινείται ανάμεσά τους, λιγότερο ζέσταμα στο σώμα της μοτοσυκλέτας.

Βάζε και καμιά φωτό ε; Και αναμένουμε συνέχεια.

DrIoannis
07/08/2023, 20:48
Πριν κάτι χρόνια είχα οδηγήσει το 2019 μοντέλο στις Σέρρες για καμιά 10αριά γύρους. Με εξέπληξε ευχάριστα πόσο φιλικό είναι σε σχέση με τα προηγούμενα Ducati, για Supersport μηχανή πάντα. Πραγματικά καμία απολύτως σχέση. Έχει το γκάζι του, έχει τα ηλεκτρονικά του και γενικά δεν σε κουράζει όπως τα προηγούμενα μοντέλα. Το μόνο που θα ήθελα ήταν καλύτερα φρένα (σε σχέση με τα δικά μου Brembo GP4 RX δαγκάνες, Brembo S04 τακάκια, τρόμπα Brembo PR 19X18 και δίσκους Alpha Racing). Γενικά ένα καλοσχεδιασμένο αλλά πολύ ακριβό μηχανάκι.

Να το χαρείς όπως του αρμόζει...στην πίστα δηλαδή.

Volpad
07/08/2023, 23:04
Καλόστριφτη!

Κάτι παίζει με τις Ducati και τη θερμοκρασία, το ακούω συχνά από κατόχους. Ακόμα και τα δικύλινδρα 996+cc, ζεσταίνονται πολύ εύκολα όταν κινούνται σε ταχύτητες κάτω από 70 km/h και ταλαιπωρούν επίσης τον αναβάτη τους με τη θερμότητα που εκπέμπουν. Από ενεργειακής άποψης, αρχίζω να υποψιάζομαι ότι οι Ducati έχουν μεγάλες απώλειες θερμότητας στους κινητήρες τους. Αντί να μετατρέπεται η καύση σε κινητική ενέργεια, μεγάλο μέρος πάει σε λειτουργία ...σόμπας.

Ισχύει αυτό που έγραψε ο Τελέγονος.
Σύν οτι λόγω της ορθής γωνίας των κυλίνδρων, και δεδομένου οτι ο κάτω κύλινδρος δεν είναι παράλληλος με το έδαφος, ο πάνω κύλινδρος είναι πολύ πίσω. Ακόμα, λόγω του δεσμοδρομικού συστήματος, έχει πολύ μεγάλο ύψος. Οπότε, βρίσκεται χωμένος κάτω απο το ντεπόζιτο, πίσω απο ένα τεράστιο φιλτροκούτι και τα σώματα ψεκασμού, πολύ κοντά στο σώμα του αναβάτη.
Περνάει ελάχιστος αέρας για να τον ψύξει. Στα V4 πρέπει να είναι ακόμα χειρότερα... Αυτός ο λίγος αέρας λοιπόν, βγαίνει ακριβώς εκεί που είναι τα μπούτια.


Εγώ πάντως, έβαλα μονωτικό κάτω απο το ντεπόζιτο και το πρόβλημα με την θέρμανση της βενζίνης λύθηκε.
Λύθηκε σίγουρα, γιατι χρειάστηκε μέσα στο μεγάλο καύσωνα να κάνω 100 χιλιόμετρα για μία δουλειά που είχα, 2 η ώρα το μεσημέρι και όταν έφτασα Νέα Ιωνία που έβραζε το σύμπαν, σταμάταγα στα φανάρια μέχρι να φτάσω στη δουλειά, ο δείκτης στο κοντέρ ανέβαινε στους 110 - 115 βαθμούς (δηλαδή ίδια θερμοκρασία με το σώμα μου μέσα απο το καλοκαιρινό μπουφάν...), αλλα τα πόδια μου ένοιωθαν το ντεπόζιτο να είναι σε νορμάλ θερμοκρασίες παρόλο το μαυρο δερμάτινο bagster που φορούσε.

Καμία σχέση με πρίν.

basilis_k6
07/08/2023, 23:39
1290 Coolant
3.20 l (3.38 qt.)

Ducati
2.05 litres

μικρο ψυγειο, χαμηλο βαρος, πολυ ζεστη

Xlitos
08/08/2023, 12:35
τρελο γκαζι https://www.youtube.com/shorts/8j1FMu6QIM4

macdeath_s
08/08/2023, 12:38
Σας ευχαριστώ όλους για vroom και σχόλια και χαίρομαι που το βρήκατε ενδιαφέρον :beer: εννοείται θα συνεχίσω μόλις βρω τον απαραίτητο χρόνο και την έμπνευση.

Σχετικά με την ψύξη βρήκα πολύ εύστοχα τα από πάνω σχόλια. Το ψυγείο όντως είναι πιο λεπτό από του KTM αλλά φαινόταν και μεγαλύτερο παράλληλα. Ένα λίτρο διαφορά δεν είναι και λίγο. Όσον αφορά τη ζέστη τώρα η αλήθεια είναι ότι στην πίστα δεν νιώθεις τπτ μέχρι να ξεκαβαλισεις. Προσπαθώ να κάνω ένα γύρο "κρώματος" αλλά δεν είναι πάντα εφικτό γιατί πολλές φορές με προλαβαίνει το κόκκινο led κοντά στην έξοδο οπότε μπαίνει "Φωτιά" στα pit/boxes. Μια φορά κιόλας όντως κάτι καιγότανε που ποτέ δν έμαθα τι ήτανε :bawl: Δρόμο πάντως καλοκαίρι με 30+ βαθμούς νομίζω είναι απαγορευτικό έως και επικίνδυνο (δεν υπερβάλω). Επίσης να πω ότι το 2022-2023 μοντέλο υποτίθεται είναι το πιο βελτιωμένο σε θέμα ψύξης, σκεφτείτε πριν τι γινότανε.

Όσον αφορά τα φρένα τώρα, μπορώ να συγκρίνω σχετικά με το 1290 που με τις αναβαθμίσεις που χα βάλει είχαν γίνει ΤΟΠ αλλά και με φρεναρίσματα που βλέπω με άλλους ακόμη και πιο γρήγορους οδηγούς αλλά και σε βίντεο στο YouTube. Στο SuperDuke αρχικά είχα βάλει RCS 19 τρόμπα, δίσκους στυλ μαργαρίτα της Galfer και τακάκια έβαζα τα SC της Brembo μιας και πηγαίνω πάντα οδικώς στην πίστα. Υπερείχε το SD σε σχέση με πολλά supersport που τρέχαμε μαζί και θεωρώ ότι τα φρένα του ήταν το δυνατό του σημείο. Εκεί κατάφερνα να περνάω οδηγούς που ήταν πιο γρήγοροι στη συνέχεια από εμένα (δλδ με ξαναπερνάγανε μετά το φρενάρισμα :D). Δεν χάνανε αίσθηση μετά από γύρους, βέβαια κάθε 2-3 TDs άλλαζα υγρά ή τουλάχιστον έκανα εξαέρωση. Στο Panigale σκεφτόμουν πριν καν το πάρω να του αλλάξω δίσκους και τρόμπα αλλά δεν το έκανα για δύο λόγους. Πρώτον τα λεφτά φυσικά και δεύτερον ήθελα να το δοκιμάσω ως έχει λόγω Stylema αλλά και της τρόμπας που λέει ότι εξαερώνεται μόνης.

Η αλήθεια είναι το αποτέλεσμα με εξέπληξε. Παρότι οι δίσκοι κάνουν πολύ θόρυβο για καινούργιοι το φρενάρισμα είναι αντίστοιχο αν όχι καλύτερο του SD. Αρχικά έβλεπα βίντεο YouTube από γρήγορους οδηγούς (πολύ γρήγορους to be honest) για reference σε braking points. Άρχισα να τους ακολουθώ και μετ εκπλήξεως ένιωθα ότι φρενάρω πολύ νωρίς (τα βίντεο ήταν με R1M και S1000RR). Αρχικά σκέφτηκα ότι πάω πιο αργά που στα πρώτα trackdays ίσχυε αλλά όχι τόσο στις μεγάλες ευθείες που η διαφορά να ήταν 5-10 χλμ ενώ στο φρενάρισμα έβλεπα περιθώριο άνετο 50μ. Στη συνέχεια καθώς κατέβαιναν οι χρόνοι πάλι ένιωθα το ίδιο και συνειδητοποίησα ότι φρέναρα στα ίδια σημεία που φρέναρα με το KTM μόνο που το KTM ήταν 20-30χλμ κάτω σε ταχύτητα. Επίσης συνέβη το ίδιο με γρηγορότερους οδηγούς όπως έγραψα λίγο πιο πάνω. Φαντάζομαι θα παίζει ρόλο και το εξαιρετικό ABS που σου επιτρέπει να σηκώσεις (όσο θες εσύ) τον πίσω τροχό. Παρεπιπτόντως μόνο στο δρόμο έχει ενεργοποιηθεί το ABS στην πίστα ποτέ, ενώ στο SD ενεργοποιούnταν πολύ συχνά.

Θεωρώ λοιπόν κορυφή τα φρένα του και ακόμα είμαι σε μεγάλο δίλλημα αν αξίζει να αλλάξω ή όχι. Ειδικά για την τρόμπα γιατί δίσκους σίγουρα αυτοί που έχει δεν είναι ότι καλύτερο της Brembo.

Y.Γ.: και λίγες φώτο εφόσον ζητήθηκε

445341

445342

macdeath_s
08/08/2023, 12:56
https://youtu.be/mvBPx3F2pIs

(Γιατί δεν βγαίνει ο embedded player ? προσπάθησα αρκετές φορές)

νεοσσός
08/08/2023, 13:13
https://youtu.be/mvBPx3F2pIs

(Γιατί δεν βγαίνει ο embedded player ? προσπάθησα αρκετές φορές)
Πρέπει να τον ενεργοποιησουν οι διαχειριστές του forum.

rainmike
08/08/2023, 13:24
Πανεμορφο μηχανακι να το χαιρεσαι φιλε

lospsi
08/08/2023, 15:23
https://youtu.be/mvBPx3F2pIs

(Γιατί δεν βγαίνει ο embedded player ? προσπάθησα αρκετές φορές)

Εντυπωσιακός ο τρόπος που ανεβάζει χλμ αλλά και που φρενάρει!
Καλά χλμ να έχεις με το εργαλείο!

Tallyban
08/08/2023, 19:36
Όταν η Δουργούτι στεφθεί πρωταθλήτρια EWC,τότε θα το έχουν φτιάξει καλό.
Μέχρι να γίνει αυτό όμως, κρατάτε τις αποδείξεις από τα σέρβις(όπως τις αποδείξεις του Λιτλ) μπας και μπορέσετε να το ξεφορτωθείτε.

Bowleno
08/08/2023, 20:09
Ωραίο κείμενο και το απόλαυσα, όλη την ιστορία και την εξέλιξη, εκτός από ένα μόνο πράγμα, τον υποτιμητικό όρο ''μηχανάκι'' που γράφεις συνέχεια.

Τα Ducati ζεσταίνονται γιατί είναι φτιαγμένα με λογική μηδενικού χώρου ανάμεσα στα εξαρτήματά τους. Εβλεπα ένα βίντεο, που αλλάζανε εξάτμιση σε ένα V4 και τα εξαρτήματα ήταν σαν τα όργανα του ανθρώπου μέσα στο σώμα, το ένα κολητα με το άλλο, και φτιαγμένα έτσι ώστε να ταιριάζουν το ένα με το άλλο. Αυτό εξυπηρετεί πολλούς λόγους, όταν θες την μάζα συγκεντρωμένη στο κέντρο όσο γίνεται περισσότερο για παράδειγμα, δεν μπορείς να έχεις τα εξαρτήματα, να είναι αραχτά, εδώ κι εκεί, με κενά ανάμεσά τους. Ε αυτό, προφανώς έχει το μειονέκτημα ότι το πράγμα ζεσταίνεται, αλλά δεν είναι σημαντικό αυτό, γιατί η SS χρήση για την οποία έχει σχεδιαστεί και προορίζεται η μηχανή, δεν μας ενδιαφέρει αν ζεσταίνεται, αυτή είναι η δουλειά του, να ζεσταίνεται.

Τα ΚΤΜ που είχες, αντίθετα, και πιο ''ανοικτά'' fairing και πλαστικά είχαν, και λιγότερο στριμωγμένα εξαρτήματα, οπότε περισσότερος αέρας να κινείται ανάμεσά τους, λιγότερο ζέσταμα στο σώμα της μοτοσυκλέτας.

Βάζε και καμιά φωτό ε; Και αναμένουμε συνέχεια.

Ρε συ, νισάφι πια, το έχεις αναφέρει πάμπολλες φορές και είσαι ο μόνος που πιστεύει ότι ο όρος "μηχανάκι" είναι υποτιμητικός. ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι εδώ μέσα το θεωρούμε ως χαιδευτικό, οκ;

Στα υπόλοιπα, σωστός! :beer:

telegonos
08/08/2023, 20:16
Ρε συ, νισάφι πια, το έχεις αναφέρει πάμπολλες φορές και είσαι ο μόνος που πιστεύει ότι ο όρος "μηχανάκι" είναι υποτιμητικός. ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι εδώ μέσα το θεωρούμε ως χαιδευτικό, οκ;

Στα υπόλοιπα, σωστός! :beer:

Σορυ που ανατριχιάζω όταν ακούω-διαβάζω νέους ανθρώπους, να χρησιμοποιούν όρους του 1965. Ακρως υποτιμητικούς, και δεν το καταλαβαίνουν κιόλας.

Μακριά το ρήμα ''πιστεύω'' από την σκέψη την δική μου. Αυτό κι αν είναι υποτιμητικό.

Bowleno
08/08/2023, 21:07
Σορυ που ανατριχιάζω όταν ακούω-διαβάζω νέους ανθρώπους, να χρησιμοποιούν όρους του 1965. Ακρως υποτιμητικούς, και δεν το καταλαβαίνουν κιόλας.

Μακριά το ρήμα ''πιστεύω'' από την σκέψη την δική μου. Αυτό κι αν είναι υποτιμητικό.

Οκ, ότι πεις. Εγώ θα εξακολουθήσω να το λέω "μηχανάκι" (τουλάχιστον το δικό μου) :wave2:

νεοσσός
08/08/2023, 21:09
Μοτοσακάκι (https://youtu.be/vC8vbDTXNPg?t=28); :p

Bowleno
08/08/2023, 21:14
Μοτοσακάκι (https://youtu.be/vC8vbDTXNPg?t=28); :p

:moutza: πάει ο καφές :moutza::cry:


:lol:

macdeath_s
09/08/2023, 10:06
Επειδή κάποιος, κακοπροαίρετα βέβαια :p, ανέφερε το κόστος, να πω ότι το μόνο που σου δίνουν δωρεάν είτε στην αντιπροσωπεία είτε στο συνεργείο είναι ο καφές, κάψουλα μεν ιταλική δε. Πέραν τούτο μέχρι στιγμής δν έχω επισκεφτεί το συνεργείο και να χω δώσει κάτω από τριψήφιο.

Περισσότερα σύντομα εκτός αν το συνεχίσουμε στο τρολάρισμα που βρήκατε τον κατάλληλο :bawl:

rainmike
09/08/2023, 10:16
Επειδή κάποιος, κακοπροαίρετα βέβαια :p, ανέφερε το κόστος, να πω ότι το μόνο που σου δίνουν δωρεάν είτε στην αντιπροσωπεία είτε στο συνεργείο είναι ο καφές, κάψουλα μεν ιταλική δε. Πέραν τούτο μέχρι στιγμής δν έχω επισκεφτεί το συνεργείο και να χω δώσει κάτω από τριψήφιο.

Περισσότερα σύντομα εκτός αν το συνεχίσουμε στο τρολάρισμα που βρήκατε τον κατάλληλο :bawl:

Δεν νομιζω και στην ελλάδα καποιος με 1000 αρι superbike να δινει εστω και για μια απλή αλλαγή λαδιων κατω απο τριψηφιο.
Λαδια φιλτρο εργασια τα 120 τα εχεις για πλακα.
Το 100 αρι ειναι ταριφα πλεον.

macdeath_s
09/08/2023, 10:55
Αλλαγή πίσω ελαστικού και τοποθέτηση προστατευτικών ψυγείου που τους τα έδωσα εγώ... 530€

rainmike
09/08/2023, 11:00
Αλλαγή πίσω ελαστικού και τοποθέτηση προστατευτικών ψυγείου που τους τα έδωσα εγώ... 530€

OOOO Fuck:cry:

νεοσσός
09/08/2023, 11:43
Αλλαγή πίσω ελαστικού και τοποθέτηση προστατευτικών ψυγείου που τους τα έδωσα εγώ... 530€
Τους έδωσες εσύ και το ελαστικό;

macdeath_s
09/08/2023, 11:52
Τους έδωσες εσύ και το ελαστικό;

xaxaxa όχι εντάξει είπαμε

RaGe_Raptor
09/08/2023, 15:51
Πανέμορφη Ιταλίδα, να τη χαίρεσαι. :beer:

dimitris23
12/08/2023, 09:44
Φίλε σε ζηλεύω, με τη καλή έννοια, που μπορείς και το χαίρεσαι εκεί που πρέπει. Στη πίστα. Πανέμορφο το άτιμο.

ΓιώργοςΤΤ
12/08/2023, 14:08
Δεν νομιζω και στην ελλάδα καποιος με 1000 αρι superbike να δινει εστω και για μια απλή αλλαγή λαδιων κατω απο τριψηφιο.
Λαδια φιλτρο εργασια τα 120 τα εχεις για πλακα.
Το 100 αρι ειναι ταριφα πλεον.

Αν δεν κάνω λάθος ζεις εξωτερικό, όποτε εκεί τα συνεργεία χρεώνουν πραγματικά τις εργατοώρες, όχι όπως εδώ που σου λέει "α λάδια, άσε ένα εικοσαρικο" ενώ πρέπει να ξεβρακωσει την μισή μοτοσυκλέτας.

Επίσης άλλη αξία έχουν τα 500€ στην Γερμανία, άλλη στην υποβαλκανια Αφρική.

Πολύ όμορφη μοτοσυκλέτα και φοβερό βίντεο. Να την χαίρεσαι!

macdeath_s
12/08/2023, 14:15
Ισχύει ότι χρεώνουν και το δευτερόλεπτο και δυστυχώς δεν κάνουν και τη δουλειά που κάνουν στην Ελλάδα οι καλοί μηχανικοί.

alexk
13/08/2023, 09:30
Πολύ ωραία μηχανάκι - να το χαίρεσαι !

Τα φρένα θα τα άφηνα όπως είναι.
Εγώ έκανα πρόσφατα ένα 20 λεπτο στο Χόκενχαϊμ με το SP2 που έχει πάρει πέρυσι φίλος μου και είναι πολύ πολύ καλό.
Η γεωμετρία και το στήσιμο που έχει το δικό σου και το SP2 είναι εξαιρετική. Τέλεια φρένα, φοβερός κινητήρας/απόδοση και η θέση οδήγησης πολύ καλή (1.90 είμαι).

Φάε λάστιχα και φρένα ! Όλα τα άλλα είναι τέλεια στο εργαλείο !

macdeath_s
13/08/2023, 13:43
Το SP2 έχει αναβαθμισμένα φρένα. Νομίζω και τρόμπα έχει διαφορετική αλλά σίγουρα δαγκάνες που είναι η Stylema R. Παρόλα αυτά ναι δν ξέρω αν θα τα αλλάξω. Έβαλα τις ψύκτρες μπροστά και νομίζω κάνουν δουλειά.

DrIoannis
14/08/2023, 12:56
Ξεκίνα με τα βασικά...Τακάκια Brembo Z04 και καλό υγρό φρένων (Castrol SRF.-) όταν πας πίστα. Αφαιρείς τα Ζ04 και βάζεις τα ΟΕΜ όταν πας δρόμο (να μην τα τρως άδικα). Μετά πας, αν δεν σε ικανοποιούν τα φρένα, σε τρόμπα όπως αυτή που έχω στο post μου (Brembo 19x18 CNC Billet XR01171 ή XR01170) και μεταααά πάμε σε δαγκάνες. Δίσκους προς το παρόν άσε τους ΟΕΜ εκτός και αν εξελιχθείς σε "τέρας" φρεναρίσματος και τους "καις" σε κάθε session. Όσο εξελίσσεσαι τόσο θα έχεις ανάγκη για φρένα με μεγαλύτερη αίσθηση και όχι απαραίτητα μεγαλύτερη δύναμη.

Συμβουλή μου την οποία επαναλαμβάνω...πάρε πολυεστερικά έστω και έτοιμα να δεχτούν τα ΟΕΜ φώτα.

macdeath_s
14/08/2023, 14:43
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αναλυτικότατη και τεκμηριωμένη. Τα φρένα προς το παρόν που είναι υπεραρκετά και φυσικά και δεν λείπει δύναμη. Κυρίως αίσθηση και ψύξη θα ήθελα να βελτιώσω. Το 2ο θεωρώ ότι με τις ψύκτρες γίνεται καλή δουλειά μιας και νιώθω ελάχιστο σβήσιμο (fading) προς το τέλος του κάθε session. Υγρά δεν ξέρω τι έχει by default αλλά θεωρώ πώς αν βάλω καλύτερο τακάκι. Στο ΚΤΜ ουσιαστικά για αυτό είχα αλλάξει τα φρένα, για το fading. Τα Z04 είναι πανάκριβα και γενικά τρώω αρκετά φρένα (ήδη πάω για αλλαγή με τα χλμ που χει).

Εν ολίγοις δύναμη δεν χρειάζομαι παραπάνω για κανένα λόγο, σταθερή απόδοση θέλω να πετύχω και αίσθηση όπου εκεί κυρίως παίζει ρόλο η RCS η τρόμπα.

Πολυεστερικά δεν θέλω να βάλω 3rd party οπότε περιμένω (καιρό τώρα) τα της Ducati τα οποία δεν παίζουν προς το παρόν. Επίσης επειδή τα υπολόγισα, σε τούμπα τύπου low-side που μάλλον θα φας μόνο τη μία πλευρά δεν είναι πιο φτηνά γιατί θα πάρεις πάλι όλο το σετ και μαζί με το βάψιμο βγαίνει μία η άλλη. Αν συγκρίνουμε όλα τα πλαστικά φυσικά και συμφέρει.

ΟΚΤΑΝΙΟ
14/08/2023, 18:05
Τα Z04 είναι πανάκριβα


Μπηκα να δω, γιατι οπως το εγραψες, και δεδομενου της τιμης της μηχανης, περιμενα να τα δω στο 500ρικο με 1000ρικο.

Αν ειχες κανα R1 του τΕσσερω να πω ναι, ειναι ακριβα. Αλλα για τα χρημματα που εδωσες για το μηχανακι, και δεδομενου του τι παραπανω θα σου προσφερουν τα Z04 (συμφωνα με τα λεγομενα του DrΓιαννη) δε νομιζω οτι θα επρεπε να εχεις τετοιο διλημμα ;)

macdeath_s
14/08/2023, 20:03
Μπηκα να δω, γιατι οπως το εγραψες, και δεδομενου της τιμης της μηχανης, περιμενα να τα δω στο 500ρικο με 1000ρικο.

Αν ειχες κανα R1 του τΕσσερω να πω ναι, ειναι ακριβα. Αλλα για τα χρημματα που εδωσες για το μηχανακι, και δεδομενου του τι παραπανω θα σου προσφερουν τα Z04 (συμφωνα με τα λεγομενα του DrΓιαννη) δε νομιζω οτι θα επρεπε να εχεις τετοιο διλημμα ;)

Δεν ξέρω πόσο τα βρήκες αλλά εδώ ήταν γύρω στα 350 (δυό trackdays δλδ :p ) που μου φαίνονται πολλά. Επίσης είδα ότι έχουν βγάλει τα Z10 τα οποία είναι ουσιαστικά πιο πολύ για trackdays και όχι για αγώνες κάτι που θεωρώ ότι είναι πιο κοντά στο δικό μου level. Επίσης δεν ψήνομαι να τα αλλάζω και να είμαι βγάλε βάλε κάθε φορά που πάω ή γυρνάω στην πίστα.

Επίσης για να μην παρεξηγηθώ. Με τα φρένα ως έχουν θεωρώ ότι χωρίς κανένα πρόβλημα μπορώ να πέσω ακόμη 4 με 6" και πλέον μιλάμε για αρκετά γρήγορους χρόνους για τέτοιες πίστες χωρίς αγωνιζόμενους. Κάπου εκεί θέλω να σταματήσω να κοιτάω και τα χρονόμετρα :) Ουσιαστικά απλά ψάχνω να έχουν πιο σταθερή απόδοση σε όλους τους γύρους, δύναμη δεν λείπει επ' ουδενί.

anco
14/08/2023, 22:05
Δεν ξέρω πόσο τα βρήκες αλλά εδώ ήταν γύρω στα 350 (δυό trackdays δλδ :p ) που μου φαίνονται πολλά. Επίσης είδα ότι έχουν βγάλει τα Z10 τα οποία είναι ουσιαστικά πιο πολύ για trackdays και όχι για αγώνες κάτι που θεωρώ ότι είναι πιο κοντά στο δικό μου level. Επίσης δεν ψήνομαι να τα αλλάζω και να είμαι βγάλε βάλε κάθε φορά που πάω ή γυρνάω στην πίστα.

Επίσης για να μην παρεξηγηθώ. Με τα φρένα ως έχουν θεωρώ ότι χωρίς κανένα πρόβλημα μπορώ να πέσω ακόμη 4 με 6" και πλέον μιλάμε για αρκετά γρήγορους χρόνους για τέτοιες πίστες χωρίς αγωνιζόμενους. Κάπου εκεί θέλω να σταματήσω να κοιτάω και τα χρονόμετρα :) Ουσιαστικά απλά ψάχνω να έχουν πιο σταθερή απόδοση σε όλους τους γύρους, δύναμη δεν λείπει επ' ουδενί.

δηλαδη ποσο γυρνας και σε ποια πιστα ?

DrIoannis
15/08/2023, 07:39
...

Ουσιαστικά απλά ψάχνω να έχουν πιο σταθερή απόδοση σε όλους τους γύρους, δύναμη δεν λείπει επ' ουδενί.
Αυτό ακριβώς προσφέρουν αυτά τα τακάκια (επίσης δουλεύουν το ίδιο μέχρι το τέλος της ζωής τους). Είναι ακριβά αλλά εκεί θα καταλήξεις. Δεν ξέρω αν βρίσκεις πιο φτηνα πχ Vesrah SRJL XX, αλλά τα Ζ04 είναι η κορυφή. Η αφαίρεση και τοποθέτηση είναι 5-8' δουλειά και το μόνο "ειδικό" εργαλείο που χρειάζεσαι είναι ένα δυναμόκλειδο να σφίξεις σωστά τις βίδες. Σύστασή μου σε όσους πάνε πίστα είναι την προηγούμενη ημέρα να κάνουν εξαέρωση φρένων και καθαρισμό εμβόλων στα φρένα. Η όοολη διαδικασία για την προετοιμασία στα φρένα για πίστα δεν μου καταναλώνει πάνω από 30'. Έχει γίνει ιεροτελεστία που μου προσφέρει σταθερό φρενάρισμα ΚΑΘΕ φορά χωρίς παρατράγουδα.
Αφού πας πίστα θα πρέπει να μάθεις να κάνεις κάποια πράγματα μόνος σου καθώς και αυτά αποτελούν μέρος της ευχαρίστησης που σου προσφέρει η διαδικασία. Μετά από 1-2 φορές θα αισθάνεσαι πιο άνετα και πιο ασφαλής, αφού θα είσαι σίγουρος ότι έχουν γίνει και έχουν γίνει σωστά.
Πόσο είναι το ρεκόρ πίστας (όχι από MOTOGP) και πόσο γυρνάς εσύ;

doctor_john
15/08/2023, 08:39
Αν έχεις λίγο χρόνο περιέγραψε τον τρόπο σου
να βγαίνουν τα πιστόνια γιατί μου φαίνεται βουνό στις μη διαιρούμενες.

Σκεφτόμουν έναν εξωλκεα που έχω δει.
Δεν συγκράτησα πώς τον αναφέρουν όμως.

anco
15/08/2023, 09:09
445428

445429

445430

Έχουν δίκιο ο Doctor και Alex

Αυτά τα Ζ04 είναι αληθινό Factory pad.

Και αυτά που επίσης λες (ο ts) τα Ζ10 είναι πάστα νέα και ποιο φθηνή

Το friction επίσης είναι ανώτερο από τα υπόλοιπα του εμπορίου.

Δεν ξέρω αν θα σε βόλευε η Ζ03 πάστα που είναι για endurance 8hr +++, αλλά τα βλέπω σχεδόν ίδια με τα Ζ10, και λίγο ανώτερα προς τους μεγάλους βαθμούς θερμοκρασίας.

DrIoannis
15/08/2023, 10:24
Αν έχεις λίγο χρόνο περιέγραψε τον τρόπο σου
να βγαίνουν τα πιστόνια γιατί μου φαίνεται βουνό στις μη διαιρούμενες.

Σκεφτόμουν έναν εξωλκεα που έχω δει.
Δεν συγκράτησα πώς τον αναφέρουν όμως.
Προς Θεού ΔΕΝ αφαιρούμε τα έμβολα! Το έχω βάλει επανειλημμένως το βιντεάκι (https://www.youtube.com/watch?v=iFd-eJkxqVo)στο forum. Είναι το πιο αναλυτικό βιντεάκι από έναν αξιόλογο μηχανικό. Αξίζει να το κάνει κάποιος ακόμη και όταν δεν μπαίνει πίστα. Τα εργαλεία υπάρχουν σε όλα τα γκαράζ και η διαδικασία μετά την 1η-2η φορά πανεύκολη.

Η 1η φορά θα σου πάρει περισσότερο χρόνο γιατί θα μαθαίνεις και επίσης τα έμβολα θα είναι περισσότερο βρώμικα. Όταν ξεκινάς να τα καθαρίζεις τακτικά τα υπολείμματα θα βγαίνουν πιο εύκολα και ο χρόνος που θα χρειάζεσαι θα είναι πολύ λιγότερος.

macdeath_s
15/08/2023, 13:23
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και λέω σήμερα να γράψω και το pt2.

Τακάκια στο superduke άλλαζα μόνος μου και όντως ήταν πολύ μπαμ μπαμ και ευχάριστη (tool porn) διαδικασία. Παρόλα αυτά δεν θέλω να το έχω πριν ή στην πίστα σα διαδικασία (έχω και δυναμόκλειδο και αυτή (https://www.knipex.com/products/circlip-pliers/special-retaining-ring-pliers-for-retaining-rings-on-shafts/special-retaining-ring-pliers-retaining-rings-shafts/4510170) την πένσα που κάνει ακόμη πιο γρήγορη τη διαδικασία. Ο κύριος λόγος είναι ότι πάω οδικώς οπότε μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά φοβάμαι 30-45' διαδρομή με τέτοιο τακάκι. Τα Ζ10 θα τα σκεφτώ γιατί υποτίθεται κάνουν και για δρόμο. Και πάλι όμως όπως έγραψε και ο alexk, ίσως όλα αυτά είναι overkill. Παρόλα αυτά θα τα δοκιμάσω και θα γράψω εδώ εντυπώσεις. Ένα πρόβλημα που έχω βέβαια είναι ότι το site της Brembo έχει μοντέλα μέχρι 2021 που δεν είχανε Stylema οπότε δεν μπορώ να βρω ποιοί κωδικοί είναι συμβατοί με MY>2022 Άκυρο αυτό γιατί και του 21 Stylema είχε από ότι είδα.

macdeath_s
15/08/2023, 13:35
Για laptimes που ρωτήσατε τα πιο γρήγορα που χω καταφέρει με το SD είναι 2:01 στο Castellolí και 2:05 στο Montmelo. Η δεύτερη είναι η πίστα του Catalunya GP της οποίας δεν ξέρω το ρεκόρ αλλά καλή αναφορά νομίζω είναι οι χρόνοι που έκανε ο Viñales στο τελευταίο trackday που πήγα (το έβαλα και εδώ στο "ΣΕ ΕΙΔΑ"). Ήταν σταθερά στο 1:50 με καλύτερο 1:48 οδηγόντας μια στοκ RSV4 Factory. Με αυτό το χρόνο ήταν ο πιο γρήγορος στους αγωνιζόμενους (στο Montmelo συνήθως έχει τέσσερα γκρουπ).

Η στρατηγική μου είναι ότι ποτέ δεν πίεζα για χρόνους αλλά "ερχόντουσαν" μόνοι τους. Κύριο μέλημα μου είναι να μην πέσω και προς το παρόν πάλι καλά το χω καταφέρει (στη πίστα φυσικά γιατί στο δρόμο :bawl:). Ξεκάθαρα είναι και θέμα τύχης αλλά νομίζω δεν τίθεται υπό συζήτηση ότι για να βρεις τα όρια πρέπει να τα περάσεις και αυτό το βλέπω από όλους όσους έχω γνωρίσει κατα καιρούς. Οπότε, προφανώς για εμένα πάντα, το να είμαι 10" πάνω από τους χρόνους που κάνει κάποιος σαν τον Maverick είναι μια σχετική δικλείδα ασφαλείας. Πιθανών κάποιος άλλος στα χρόνια που πηγαίνω εγώ στις πίστες και στα χλμ που χω κάνει σε αυτές (περίπου 600 σε 32 trackdays) να χε φτάσει προ πολλού κοντά στους χρόνους αυτούς. Όπως μου χε πει και παλαιότερα ένας διοργανωτής συζητόντας ακριβώς αυτή την τελευταία πρόταση (μετάφραση από Ισπανικά που βγάζει πιο πολύ νόημα) "ωραία είναι να πέφτουν οι χρόνοι όσο όμως δεν πέφτεις και εσύ από τη μηχανή".

Για να μην εκτροχιάσουμε το νήμα με τα φρένα, θα επανέλθω λίαν συντόμως μόλις μπούνε καινούργια τακάκια.

anco
15/08/2023, 13:46
Για laptimes που ρωτήσατε τα πιο γρήγορα που χω καταφέρει με το SD είναι 2:01 στο Castellolí και 2:05 στο Montmelo. Η δεύτερη είναι η πίστα του Catalunya GP της οποίας δεν ξέρω το ρεκόρ αλλά καλή αναφορά νομίζω είναι οι χρόνοι που έκανε ο Viñales στο τελευταίο trackday που πήγα (το έβαλα και εδώ στο "ΣΕ ΕΙΔΑ"). Ήταν σταθερά στο 1:50 με καλύτερο 1:48 οδηγόντας μια στοκ RSV4 Factory. Με αυτό το χρόνο ήταν ο πιο γρήγορος στους αγωνιζόμενους (στο Montmelo συνήθως έχει τέσσερα γκρουπ).

Η στρατηγική μου είναι ότι ποτέ δεν πίεζα για χρόνους αλλά "ερχόντουσαν" μόνοι τους. Κύριο μέλημα μου είναι να μην πέσω και προς το παρόν πάλι καλά το χω καταφέρει (στη πίστα φυσικά γιατί στο δρόμο :bawl:). Ξεκάθαρα είναι και θέμα τύχης αλλά νομίζω δεν τίθεται υπό συζήτηση ότι για να βρεις τα όρια πρέπει να τα περάσεις και αυτό το βλέπω από όλους όσους έχω γνωρίσει κατα καιρούς. Οπότε, προφανώς για εμένα πάντα, το να είμαι 10" πάνω από τους χρόνους που κάνει κάποιος σαν τον Maverick είναι μια σχετική δικλείδα ασφαλείας. Πιθανών κάποιος άλλος στα χρόνια που πηγαίνω εγώ στις πίστες και στα χλμ που χω κάνει σε αυτές (περίπου 600 σε 32 trackdays) να χε φτάσει προ πολλού κοντά στους χρόνους αυτούς. Όπως μου χε πει και παλαιότερα ένας διοργανωτής συζητόντας ακριβώς αυτή την τελευταία πρόταση (μετάφραση από Ισπανικά που βγάζει πιο πολύ νόημα) "ωραία είναι να πέφτουν οι χρόνοι όσο όμως δεν πέφτεις και εσύ από τη μηχανή".

Για να μην εκτροχιάσουμε το νήμα με τα φρένα, θα επανέλθω λίαν συντόμως μόλις μπούνε καινούργια τακάκια.

αυτο που ειπε ο διοργανωτης ειναι πολυ νοημα, τωρα για το SBK που οδηγας απο φρενα σε σχεση με το RSV4 ειναι τα ιδια ?
Γιατι στο 1.48-1.50 θα παταγε και φρενο με ποιο πολλα, εκτος και οταν λες στοκ... ειναι τα STK1000

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως το R3 σε αγωνηστικη μορφη (που οτι και να κανεις δεν προκειται να βγαλει τα χλμ του Panigale ουτε του RSV4) εκανε 1:55.145 με τον Álvaro Díaz

macdeath_s
15/08/2023, 14:07
αυτο που ειπε ο διοργανωτης ειναι πολυ νοημα, τωρα για το SBK που οδηγας απο φρενα σε σχεση με το RSV4 ειναι τα ιδια ?
Γιατι στο 1.48-1.50 θα παταγε και φρενο με ποιο πολλα, εκτος και οταν λες στοκ... ειναι τα STK1000

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως το R3 σε αγωνηστικη μορφη (που οτι και να κανεις δεν προκειται να βγαλει τα χλμ του Panigale ουτε του RSV4) εκανε 1:55.145 με τον Álvaro Díaz

Αυτό που είχε ήταν στοκ δλδ εργοστασιακό και ναι έχουν ίδια φρένα. Λες και άμα δεν είχε υπήρχε περίπτωση να τον φτάσω :p Και το δικό μου να έπαιρνε ίδιους χρόνους θα έκανε σίγουρα.

Αυτό που λες για το R3 είναι ωραίο point αν και άσχετο από το θέμα εδώ. Σε όλες τις πίστες αλλά κυρίως στο Montmelo, πάντα μα πάντα στους αγωνιζόμενους έχει παιδάκια κάτω των 13 που τρέχουν με 125 άντε 250. Αν δεις πώς μπαίνουν στις στροφές θα καταλάβεις πώς κάνουν το χρόνο που είπες και ακόμη καλύτερους. Επίσης στα ρεκόρ πίστας πάντα στο τοπ 5 έχει 600άρια. Αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι οποιοδήποτε μηχανάκι θέλει χέρια και πολλά χλμ προπόνηση. Μην συγκρίνεις τον Diaz ή τον όποιο χρόνο Moto2, Moto3.

Mια φορά, νομίζω είχα βάλει και φωτό εδώ, είχα πετύχει την ομάδα της Austin Racing όπου ήταν στο trackday ο ίδιος ο Austin και ο γιος του με ένα φίλο του που ήταν και οι πιλότοι. Συνειδητοποίησα ότι τα παιδάκια αυτά προπονούνται 2-3 φορές την εβδομάδα ενώ άλλα μικρά που χω δει στην Ισπανία ακόμη και κάθε μέρα. Πέραν από την προπόνηση που δεν είναι καθόλου αμελητέο έχουν σε μεγάλο βαθμό άγνοια κινδύνου. Οι χρόνοι που είπα πριν ότι δεν θέλω να ξεπεράσω είναι δικά μου όρια που χουν να κάνουν πρώτον με δικές μου αναστολές-φόβους και δεύτερον με την ικανοποίηση που ήδη έχω και με τους χρόνους που χω κάνει μέχρι στιγμής. Προφανώς το μηχανάκι στα κατάλληλα χέρια, όπως είναι μπορεί να κάνει και 1:45

anco
15/08/2023, 14:17
Αυτό που είχε ήταν στοκ δλδ εργοστασιακό και ναι έχουν ίδια φρένα. Λες και άμα δεν είχε υπήρχε περίπτωση να τον φτάσω :p Και το δικό μου να έπαιρνε ίδιους χρόνους θα έκανε σίγουρα.

Αυτό που λες για το R3 είναι ωραίο point αν και άσχετο από το θέμα εδώ. Σε όλες τις πίστες αλλά κυρίως στο Montmelo, πάντα μα πάντα στους αγωνιζόμενους έχει παιδάκια κάτω των 13 που τρέχουν με 125 άντε 250. Αν δεις πώς μπαίνουν στις στροφές θα καταλάβεις πώς κάνουν το χρόνο που είπες και ακόμη καλύτερους. Επίσης στα ρεκόρ πίστας πάντα στο τοπ 5 έχει 600άρια. Αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι οποιοδήποτε μηχανάκι θέλει χέρια και πολλά χλμ προπόνηση. Μην συγκρίνεις τον Diaz ή τον όποιο χρόνο Moto2, Moto3.

Mια φορά, νομίζω είχα βάλει και φωτό εδώ, είχα πετύχει την ομάδα της Austin Racing όπου ήταν στο trackday ο ίδιος ο Austin και ο γιος του με ένα φίλο του που ήταν και οι πιλότοι. Συνειδητοποίησα ότι τα παιδάκια αυτά προπονούνται 2-3 φορές την εβδομάδα ενώ άλλα μικρά που χω δει στην Ισπανία ακόμη και κάθε μέρα. Πέραν από την προπόνηση που δεν είναι καθόλου αμελητέο έχουν σε μεγάλο βαθμό άγνοια κινδύνου. Οι χρόνοι που είπα πριν ότι δεν θέλω να ξεπεράσω είναι δικά μου όρια που χουν να κάνουν πρώτον με δικές μου αναστολές-φόβους και δεύτερον με την ικανοποίηση που ήδη έχω και με τους χρόνους που χω κάνει μέχρι στιγμής. Προφανώς το μηχανάκι στα κατάλληλα χέρια, όπως είναι μπορεί να κάνει και 1:45

Εγώ αν οδηγούσα όπως εσύ στα 2:00 όπως έκανες με το KTM σου η τα 2:05 που κανείς τώρα και θα πας σίγουρα κάτω από 1:58 (γιατί τα 600khm μονο από οδήγηση θα γίνουν ποιο πολλά στο μέλλον) θα ήμουν παραααα πολύ ευχαριστημένος.

Αυτό που λες ανοίγω γκάζι με άγνοια, πολύ σωστά τα λες για τις μικρές ηλικίες
Το έχω δει με 15 Χρονά σε ΥΖ125 που πήγαιναν στο χώμα σαν διάολος και εγώ με το δικό μου έλεγα....

Στα της επένδυσης που έχεις κάνει, πολύ σωστά λες και κρίνεις ότι εδώ πέσιμο είναι 4ψηφιο σε €€€€

Πολύ ωραία η Ντουκα σου και να την χαίρεσαι σε αυτές τις παγκόσμιες πίστες

RaGe_Raptor
15/08/2023, 22:24
Πολύ σωστή προσέγγιση, Macdeath!
Οι χρόνοι έρχονται "αβίαστα", δεν είναι αυτοσκοπός το τι θα γράψει το χρονόμετρο αλλά είναι το improvement gauge σου.
Κι εγώ αν ήμουν 10sec από motogp αναβάτη θα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.
:beer:

macdeath_s
16/08/2023, 01:00
ΠΑΡΤ ΔΥΟ

Μετά από μερικές στριφτερές βόλτες μόνος αλλά και με συνεπιβάτη, πήγα και πάλι στο μέρος που ανέφερα στο πρώτο μέρος (έχει και link Google Maps). Κάτι σαν τα λιμανάκια της Βαρκελώνης :p μόνο που είναι πολύ πιο έξω από την πόλη και με πολύ περισσότερους μπάτσους + ελικόπτερο. Πολύ πιο όμορφο μέρος βέβαια και πολύ πολύ πιο ζόρικο γιατί έχει πολύ πιο κλειστές και συνεχόμενες στροφές. Anyway,το βάζω στο Sport mode (περισσότερα παρακάτω) και ξεκινάω για πρώτη φορά να το πηγαίνω γρήγορα σε δρόμο. Μαζί μου ήταν ένας καλός φίλος και ο υπεύθυνος του CSS όσο λειτουργούσε στην Ισπανία. Πήγαμε αρκετά γρήγορα αλλά θα μπορούσα και περισσότερο αν δεν είχα "θέμα" με τα φρένα. Δεν υπήρχε κανένα θέμα φυσικά απλά όντας συνηθισμένος σε ένα ABS της KTM του 2014 ξαφνιάστηκα όταν σε απότομα φρεναρίσματα άρχισε να πηγαίνει ο κώλος πέρα δώθε, οπότε δεν φρέναρα όσο απότομα θα ήθελα. Αν εξαιρέσω βέβαια αυτή την αίσθηση τα υπόλοιπα χωρίς, σχεδόν, καμία απολύτως ρύθμιση ήταν τέλεια. Η μετάβαση από naked σε SS μου φάνηκε πολύ πιο ομαλή από ότι περίμενα, πόσο μάλλον σε ένα δρόμο με συνεχόμενες κλειστές στροφές. Όσο κουραστικό μου φαινόταν αρχικά σε εθνικές και μες στην πόλη με το που φτάναμε σε στροφές τα ξέχναγα όλα. Πολύ εύκολες, αβίαστες και ακριβείς αλλαγές στην κατεύθυνση σε απανωτές στροφές σε συνδυασμό με την εργονομία να μεταφέρεις το σώμα σου από τη μία πλευρά στην άλλη. Εδώ να αναφέρω ότι χρειάζεται να ξύνεις γόνατο ή να φιλάς τον καθρέφτη για να στρίψει σε τέτοιους δρόμους. Προφανώς είναι πολύ πιο ασφαλές αν το κάνεις διότι μειώνεις την κλίση αλλά για κανέναν λόγω δν είναι όσο απαιτητικό περίμενα. Εν ολίγοις έστριβα όπως και με το SuperDuke με ελάχιστη παραπάνω προσπάθεια όσον αφορά το body position. Κάτι που με ένα μαγικό τρόπο, τόσο στη πίστα όσο και στο δρόμο σε ωθεί το μηχανάκι να το κάνεις. Ειδικά στην πίστα, δεν παίζει να μπω σε στροφή είτε αργά αλλά πολύ περισσότερο γρήγορα, χωρίς να με "ωθεί" το μηχανάκι να βγάλω κορμό και οπίσθια προς το εσωτερικό της στροφής. Πραγματικά είναι πολύ περίεργο αλλά και εντυπωσιακό για εμένα. Μέχρι στιγμής τα μόνα πράγματα που είχαν πειραχτεί στο συνεργείο ήταν η προσφόρτιση τόσο στο μπροστινό όσο και στο πίσω. Μάλλον το παρακάναμε γιατί ειδικά με δεύτερο άτομο το πίσω έγινε πααααρα πολύ σκληρό. Αργότερα, μετά από τα πρώτα δύο trackdays, πήγα πίσω και τους ζήτησα να τα χαλαρώσουν αν και στη συνέχεια ξανα φόρτωσα το μπροστινό. Ενδιαφέρον γεγονός ότι σε αυτή την βόλτα με τον πρώην εκπαιδευτή μου είναι ότι ναι μεν εξεπλάγην από το πόσο γρήγορα πήγαινα αλλά από την άλλη ανέφερε ότι ήταν σαν να μην έχω μάθει τπτ. Από τη μία χάρηκα γιατί ποτέ δεν μπορούσα να τον ακολουθήσω όταν πήγαινε γρήγορα ενώ πλέον είναι το αντίθετο από την άλλη προβληματίστηκα. Η πρώτη επίσκεψη στη πίστα βέβαια μου έφερε στο μυαλό μία μία τις λέξεις του.

Πριν πάω στο επόμενο μέρος που είναι η πίστα, να υπενθυμίσω κάτι που είχα γράψει και στο με ΕΙΔΑ. ΠΤΩΣΗ! Ω ναι... Πέρσι έπεσα με ότι μέσο υπάρχει (τρέχοντας, με ποδήλατο - που ήταν και το χειρότερο - καθώς και δύο φορές με μηχανάκι) οπότε μάλλον ήταν αναμενόμενο να γίνει. Να θυμίσω ότι ουσιαστικά πήγαινα πιο γρήγορα από ότι έπρεπε παρότι ήμουν αρκετά κάτω από το ρυθμό μου. Ήταν στο ίδιο σημείο που προανέφερα οπότε δεν κτλβα καν πώς έγινε το low-side αλλά όπως έγραψα είτε πάτησα άσπρη διαχωριστική είτε πιο πιθανό υγρασία. Κάπως εκεί φοβήθηκα το μπροστινό γιατί έφυγε χωρίς καμία προειδοποίηση. Λογικό όμως για΄τι στην πίστα προειδοποιεί ενώ ο δρόμος ποτέ δεν είναι ο ίδιος από στροφή σε στροφή. Anyway μην φύγω offtopic αλλά χωρίς φουλ προστασίες (μπουφάν, τζιν, γάντια, μποτάκια) θα είχα σακατευεί πολύ άσχημα. Έχω βάλει φωτό εδώ αν θυμάμαι καλά και τα είπα και στο βίντεο της μοτοκίνησης. Πάμε στην πίστα λοιπόν...

macdeath_s
16/08/2023, 01:30
Πρώτη φορά πίστα λοιπόν, μετά από τούμπα κιόλας, το άγχος και ο ενθουσιασμός ήταν στα ύψη. Πήγα στην πίστα που έχω πάει περισσότερες φορές (Castellolí) και εκεί που είχα τους γρηγορότερους χρόνους με το ΚΤΜ. Αρχικά μπήκα με το Sport mode το οποίο είναι για γρήγορη οδήγηση σε δρόμο. Ουσιαστικά είναι στη φουλ υποδύναμη αλλά οι χάρτες ανά ταχύτητα, το ABS, traction, slide και wheelie control είναι πιο πολύ για δρόμο. Δεν χρειάστηκα τπτ παραπάνω για εκείνη τη μέρα αν και το έβαλα και στο Race B. Τα ηλεκτρονικά και ειδικά οι αναρτήσεις είναι Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Α. Πραγματικά τα πείραζα κυρίως από περιέργεια αλλά πέραν του μπροστινού που τερμάτιζε στα φρεναρίσματα, τα υπόλοιπα δουλεύανε τέλεια από μόνα τους. Η πρώτη επίσκεψη όμως δεν ήταν όπως την φανταζόμουν... Σε χρόνους ήταν μαύρα χάλια +15" το καλύτερο που πέτυχα από τους χρόνους που έκανα με το SuperDuke, φρέναρα πολύ νωρίς συνεχώς και το χειρότερο φοβόμουν πάρα πολύ αν στρίψω γιατί ένιωθα τελείως εκτός από το μηχανάκι. Όσο και να προσπαθούσα να έχω σωστό body position δεν μπορούσα με τπτ να νιώσω σταθερός και ένα με το μηχανάκι. Επίσης ακουμπούσα το γόνατο με πολύ περισσότερη δυσκολία από ότι με το SuperDuke ενώ θα έπρεπε να είναι το αντίθετο. Από την άλλη όμως, στις γρήγορες στροφές, φαινόταν ξεκάθαρα το potential που έχει το μηχανάκι. Ναι μεν δεν έμπαινα με τα ίδια χλμ που έμπαινα με το SD αλλά η ακρίβεια και η σταθερότητα που είχε ήταν μέρα με νύχτα (θυμίζω ότι το SD φόραγε Andreani και Ohlins). Επίσης εκπληκτικό ότι παρότι ήμουν σαν πρώτη φορά και τελείως ατσούμπαλος, σωματικά δεν κουράστηκα καθόλου. Μετά από δυο trackdays στο Castellolí και 3 στο Montmelo κάπως ξεκλειδώσαν όλα και άρχισα να είμαι πολύ κοντά στους χρόνους του SD με πολύ λιγότερη προσπάθεια, πίεση και τσίτα.

Η τελευταία φορά στο Montmelo ήταν η πιο ενδεικτική όσον αφορά το τι μέλλει γενέσθαι. Κατα λάθος μπήκα πρώτο session με το Sport mode και ένιωσα κατευθείαν ότι κάτι δεν πάει καλά. Έβλεπα συνέχεια να ανάβουν slide και traction χωρίς να πιέζω. Βγαίνω έξω λοιπόν και το αλλάζω σε Race A. Ουσιαστικά τα Riding Modes που έχει είναι τέσσερα (Race A-B, Sport και Road) όπου μόνο το τελευταίο ρίχνει την υποδύναμη. Το κάθε mode έχει διαφορετικές ρυθμίσεις στα πάντα, από αναρτήσεις και ABS μέχρι traction και slide control. Ακόμα και στο RaceA όμως η χαρτογράφηση είναι στο High (έχει Low-Medium-High-Full). Aκόμη δεν έχω δοκιμάσει το Full όπου είναι το πιο brutal που έχει. Ουσιαστικά σε πίστα παίζεις με το RaceB σε περίπτωση που δεν είσαι σε GP πίστα και έχει ατέλειες και με το A στην αντίθετη περίπτωση. Άφησα τα πάντα στα default εκτός από το Compression του μπροστινού, γιατί πάλι τερμάτιζε στα φρένα και το wheelie control το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν σε αφήνει να σηκώσεις πολύ το μηχανάκι. Επίσης το ABS το αφήνω ενεργοποιημένο σε performance mode και για το πίσω. Έτσι ουσιαστικά σου επιτρέπει να σηκώσεις τον πίσω τροχό όσο θέλεις εσύ αλλά σε περίπτωση πλαγιολίσθησης θα επέμβει αν δει ότι το παρακάνεις. Πραγματικά η τεχνολογία του ABS με έχει αφήσει άναυδο ή ακόμη καλύτερα μαλάκα. Με το ΚΤΜ ποτέ δεν το απενεργοποιούσα και δούλευε "υπερωρίες" στην πίστα χωρίς να χρειάζεται. Της Ducati παρατηρώντας τα βίντεο δεν έχει επέμβει ούτε μία φορά ακόμη και όταν αρχίζει να κουνιέται ο κώλος έντονα. Όπως είπαμε και πριν, τα φρένα τα θεωρώ κορυφαία αλλά σε πολύ έντονη χρήση, αυτό μου το έχουν πει δεν το έχω νιώσει ακόμη, έχει ένα μικρό fade στους τελευταίους γύρους κάθε session. Θεωρώ ότι βοήθησαν οι ψύκτρες που έβαλα και θα βοηθήσουν ακόμη περισσότερο τακάκια και υγρά. Ότι άλλο αλλαχτεί μάλλον πιο πολύ από ψώνιο θα είναι.

Όσον αφορά την ταχύτητα και την δύναμη εδώ εξεπλάγην αλλά όχι όπως πολλοί μπορείτε να περιμένετε. Ναι είναι πύραυλος, όπως είναι και το R1M και το BMW και το Aprilia. Παρόλα αυτά, αν έχεις καβαλήσει SD1290 και έχεις νιώσει τη ροπή από 1η μέχρι και 3η δύσκολα να σε τρομάξει άλλο μηχανάκι εργοστασιακό. Οπότε από τίναγμα και έκρηξη σε χαμηλά δεν είχα καμία έκπληξη ούτε τις πεταλούδες στην κοιλιά που χα νιώσει πρώτη φορά με το SD. ΟΜΩΣ... Το πραγματικά τροματικό με αυτό το μηχανάκι, τουλάχιστον συγκριτικά με το ΚΤΜ είναι ότι το γκάζι δεν τελειώνει ποτέ. Όταν ένιωθα ότι με 240 ήταν σαν να μην έχει δώσει ακόμα τπτ και ότι τότε αρχίζει η δύναμη του η αλήθεια είναι πώς είναι λίγο τρομακτικό σαν συναίσθημα. Εν ολίγοις πηγαίνω +20/30 χλμ πάνω από ότι με το KTM αλλά επ' ουδενί δεν το νιώθω ούτε στις στροφές ούτε στην ευθεία. Πέτυχα 2-3 SD μέχρι στιγμής και κάπως συνειδητοποίησα τα ωφέλη της αεροδυναμικής όταν είδα πώς τα προσπερνούσα, το ίδιο και το Streetfighter.

macdeath_s
16/08/2023, 01:31
Xωρίς να υπερβάλω το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι ξεκάθαρα για πίστα διότι όσο πιο γρήγορα το πας τόσο πιο ασφαλές και σταθερό το νιώθεις. Τα όρια του είναι πολυυυυυυ παραπάνω από τα όρια ενός μεσαίου ή γρήγορου trackday οδηγού και τα ηλεκτρονικά του σε βοηθάνε να πιέσεις χωρίς να φλερτάρεις συνεχώς με την πτώση. Ξεκάθαρα θεωρώ ότι είναι πανάκριβο για αυτά που προσφέρει αλλά κάπου εδώ μπαίνει στο παιχνίδι και η φίρμα, η μόδα, το design και τα πρωταθλήματα που πήρε η Ducati.

Υ.Γ.1: Έχω βάλει πολλές φωτό από trackdays οπότε θα βάλω την εξαιρετική μπύρα που συνόδευσε το γραπτό (Basqueland από τη χώρα των Βάσκων) και για ποζεριά το ποτήρι από την πίστα του Montmelo :p

Y.Γ.2: Πριν λίγες ώρες βγήκε αυτό το βίντεο (https://www.youtube.com/watch?v=ZB0J6iGLx2g) το οποίο είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και μάλλον επιβεβαιώνει τα όσα είπα περί ευκολίας του Panigale. Προσωπικά βέβαια θεωρώ τα ηλεκτρονικά της BMW ανώτερα και πολύ πιο βοηθητικά για το μέσο αναβάτη.

445435

anco
16/08/2023, 10:11
Υπαρχει στο Perfomance, ενα πακετο (λαθος απο μεριας Ducati, αλλα σου λεει...πρεπει να αρμεξω την αγελαδα) σου δινει την επιλογη Slick και Rain, στο V4R το εχει μεσα

Λογικα με ολα αυτα τα semi slick ελαστικα και slick θα εχει πλεονεκτημα η απλα θεμα marketing ?

https://www.kfm-motorraeder.de/en/item/ducati-96580271AA

https://store.ducatilodi.com/ducati-traction-control-dtc-evo-3-per-ducati-panigale-v4-2022-da-ordinare.html

macdeath_s
16/08/2023, 11:00
Θέλαν πολύ να μου το πουλήσουνε, έχει και διαφορετικά maps για κάθε Circuit. Διυλήζουμε τον κόνωπα έχω να πω εγώ ή να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε που λέει και ο φιλόσοφος της γενιάς μας από τα Πετράλωνα. Ήδη ως έχει το V4S το οδηγάνε ο Zarco και ο Martin και οι χρόνοι που κάνουνε είναι αλλού και 5" πιο αργοί από τους GP τους. Δεν είμαι κατά των ηλεκτρωνικών και των βοηθημάτων αλλά ένας άλλος λόγος που ήθελα να αργήσω να αλλάξω το SD ήταν ότι ήθελα πρώτα να εξελιχθώ εγώ και μετά τα ηλεκτρονικά ;)

macdeath_s
16/08/2023, 11:42
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω στα "αρνητικά" του συγκεκριμένου μοντέλου, πέραν από την υπερβολική ζέστη και τιμή είναι το ακόλουθο. Από το SD είχα συνηθίσει το trail braking το οποίο δεν το εφάρμοσα συνειδητά αλλά μετά έγινε συνήθειο. Πόσο σωστά ή λάθος το έκανα άγνωστα αλλά γενικά όπως έχω ξαναπεί είχε πλεονέκτημα τα φρένα. Στο συγκεκριμένο μηχανάκι, ειδικά σε κλειστές στροφές είναι πιο πολύπλοκο από ότι περίμενα. Το cornering ABS όντως είναι εξαιρετικό παρότι ακόμη δεν είμαι ακόμη τόσο confident να τσαρουχώσω τα φρένα μες στη στροφή αλλά σου δίνει την αίσθηση ότι μπορείς να το κάνεις χωρίς φόβο και αναστολές. Το θέμα λοιπόν είναι ότι σε κλειστές στροφές και κυρίως σε όσες ακολοθούν μετά από μεγάλες ευθείες, δεν στρίβει πολλές φορές και σου ανοίγει τη γραμμή έως ότου αφήσεις τελείως τα φρένα. Όπως είπα στις αναρτήσεις έχω πειράξει μόνο το compression (brake support όπως το αναφέρει το DES Evo) οπότε ίσως με πιο απαλό rebound ή πιο απότομο, ειλικρινά δεν ξέρω, μπορεί να βελτιωθεί η συγκεκριμένη συμπεριφόρα.

Και άλλο ένα μείον αρκετά πιο ενοχλητικό είναι η νεκρά. Η δεν θα μπαίνει με την καμία ή θα μπαίνει εκεί που δεν πρέπει. Την προτελευταία φορά στο montmelo μπήκε στην προτελευταία στροφή στην οποία μπαίνεις με 130-140 ++ Φυσικά χέστηκα πάνω μου και δεν ψήθηκα να καρφώσω 2α οπότε βγήκα έξω και ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έφαγα τα μούτρα μου. Δν θα πάθαινα απολύτως τπτ εγώ αλλά δεν εγγυώμαι ότι τα φτερά θα την γλιτώνανε :p Όταν το είπα στο συνεργείο αρχίσανε τις πίπες ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιώ την 1η στην πίστα ποτέ. Από μία άποψη το ακούω αλλά υποτίθεται δεν απευθύνεται μόνο σε experts το Panigale. Πρώτο αυτό, δεύτερον μιλάμε για ένα μηχανάκι που πιάνει 200 με τη 2α οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μη μπορείς να κατεβάσεις μέχρι και πρώτη αν θες. Φυσικά στην στροφή που πήγα να το κάνω ήταν λάθος, δεν θυμάμαι γιατί φρέναρα τόσο. Τρίτο και σημαντικό, στο launch video της Ducati από το Jerez, που είναι πιο γρήγορη πίστα από το Montmelo, οι οδηγοί χρησιμοποιουν την 1η.

anco
16/08/2023, 11:43
Θέλαν πολύ να μου το πουλήσουνε, έχει και διαφορετικά maps για κάθε Circuit. Διυλήζουμε τον κόνωπα έχω να πω εγώ ή να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε που λέει και ο φιλόσοφος της γενιάς μας από τα Πετράλωνα. Ήδη ως έχει το V4S το οδηγάνε ο Zarco και ο Martin και οι χρόνοι που κάνουνε είναι αλλού και 5" πιο αργοί από τους GP τους. Δεν είμαι κατά των ηλεκτρωνικών και των βοηθημάτων αλλά ένας άλλος λόγος που ήθελα να αργήσω να αλλάξω το SD ήταν ότι ήθελα πρώτα να εξελιχθώ εγώ και μετά τα ηλεκτρονικά ;)

αυτο που εχεις ειναι SBK, μεχρι και γωνιομετρο εχει πανω στο copckit ποση κλιση εχεις παρει και χρονομετρο.
Στην επενδυση που εχεις κανει και λογο του οτι πας πιστες, θα τα βγαλει τα χρηματα του.

macdeath_s
16/08/2023, 11:55
Για εμένα είναι ήδη τεράστιο βήμα τεχνολογικά και ήδη μου δίνει παραπάνω από όσα μπορώ να χρησιμοποιήσω. Το χρονόμετρο btw είχε 300€ για να μπει πάνω και εν μέρει τσάμπα το έβαλα γιατί οι περισσότεροι διοργανωτές για ασφάλεια σου ζητούν να έχεις το δικό τους :bawl: Δεν θυμάμαι να το χω κοιτάξει ποτέ οδηγόντας. Όντως μετράει κλίση και YAW angle αλλά νομίζω αν επενδύσω σε κάτι όσον αφορά αυτό το κομμάτι θα ήταν το GPS EVO+ ή κάπως έτσι που σου δίνει πιο πολλά δεδομένα για τελεμετρία. Αυτό με τους χάρτες τώρα δεν νομίζω ότι θα με βοηθήσει τόσο πολύ, πόσο μάλλον όταν ποτέ δεν έχω Slick ούτε Rain.

Όσον αφορά την επένδυση και το RTO νομίζω είναι λίγο υποκειμενικά θέματα σχετικά με το τι θέλει ο καθένας. Δεν θεωρώ κανόνα το ότι "έλα μωρέ έσκασες τόσα € για τη μοτό οπότε τσιγκουνέυεσαι 200-300 για λάστιχα, φρένα, ή 5 χιλιάρικα να βάλεις μια Akrapovic. Για μένα προτιμώ να επενδύω σε trackdays μέχρι να νιώσω ότι υπάρχει άμεση ανάγκη για κάτι (όπως με τα φρένα ή τις αναρτήσεις με το SD ) από το να δώσω σε μπλινκ μπλινκ και fancy αξεσουάρ. Τουτέστιν προτιμώ να βάλω λιγότερο racing, λάστιχο, φρένο ή οτιδήποτε ακριβό και να επενδύσω αυτά τα χρήματα σε ένα ακόμη trackday. Προτιμώ δλδ να πάω σε 10 και ας μην είμαι στο top performance σε κανένα από αυτά από το να πάω σε 5 και να είμαι 2 δεύτερα κάτω λόγω του τι έχω βάλει. Παρότι ξεκάθαρα δεν είμαι από τους τοπ γρήγορους ούτε pilot, θεωρώ ότι με τόσα χλμ έχω αρκετή εμπειρία. Με βάσει του τι έχω δει και στον εαυτό μου και σε άλλους οδηγούς που ξεκινήσαμε μαζί (ένας από αυτούς μάλιστα τρέχει στο Ισπανικό πρωτάθλημα τώρα) είδα ότι η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως και όχι οτιδήποτε ανταλλακτικό ή αναλώσιμο γράφει racing. Γνώμη μου είναι αυτή φυσικά και δεν θεωρώ ότι έχω αποκτήσει κάποιου είδους σοφία απλά μοιράζομαι μαζί σας το τι έχω δει στον εαυτό μου αλλά και σε άλλους. Το 2ο θεωρώ ότι είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα όταν μπορείς να μπαίνεις σε τέτοιες πίστες... Θα έχεις δίπλα σου current ή μελλοντικούς αγωνιζόμενους και όταν αυτοί έχουν μονοψήφια ηλικία όπως λέγαμε πριν εκεί συνειδητοποιείς πολλά :beer:

anco
16/08/2023, 11:57
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω στα "αρνητικά" του συγκεκριμένου μοντέλου, πέραν από την υπερβολική ζέστη και τιμή είναι το ακόλουθο. Από το SD είχα συνηθίσει το trail braking το οποίο δεν το εφάρμοσα συνειδητά αλλά μετά έγινε συνήθειο. Πόσο σωστά ή λάθος το έκανα άγνωστα αλλά γενικά όπως έχω ξαναπεί είχε πλεονέκτημα τα φρένα. Στο συγκεκριμένο μηχανάκι, ειδικά σε κλειστές στροφές είναι πιο πολύπλοκο από ότι περίμενα. Το cornering ABS όντως είναι εξαιρετικό παρότι ακόμη δεν είμαι ακόμη τόσο confident να τσαρουχώσω τα φρένα μες στη στροφή αλλά σου δίνει την αίσθηση ότι μπορείς να το κάνεις χωρίς φόβο και αναστολές. Το θέμα λοιπόν είναι ότι σε κλειστές στροφές και κυρίως σε όσες ακολοθούν μετά από μεγάλες ευθείες, δεν στρίβει πολλές φορές και σου ανοίγει τη γραμμή έως ότου αφήσεις τελείως τα φρένα. Όπως είπα στις αναρτήσεις έχω πειράξει μόνο το compression (brake support όπως το αναφέρει το DES Evo) οπότε ίσως με πιο απαλό rebound ή πιο απότομο, ειλικρινά δεν ξέρω, μπορεί να βελτιωθεί η συγκεκριμένη συμπεριφόρα.

Και άλλο ένα μείον αρκετά πιο ενοχλητικό είναι η νεκρά. Η δεν θα μπαίνει με την καμία ή θα μπαίνει εκεί που δεν πρέπει. Την προτελευταία φορά στο montmelo μπήκε στην προτελευταία στροφή στην οποία μπαίνεις με 130-140 ++ Φυσικά χέστηκα πάνω μου και δεν ψήθηκα να καρφώσω 2α οπότε βγήκα έξω και ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έφαγα τα μούτρα μου. Δν θα πάθαινα απολύτως τπτ εγώ αλλά δεν εγγυώμαι ότι τα φτερά θα την γλιτώνανε :p Όταν το είπα στο συνεργείο αρχίσανε τις πίπες ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιώ την 1η στην πίστα ποτέ. Από μία άποψη το ακούω αλλά υποτίθεται δεν απευθύνεται μόνο σε experts το Panigale. Πρώτο αυτό, δεύτερον μιλάμε για ένα μηχανάκι που πιάνει 200 με τη 2α οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μη μπορείς να κατεβάσεις μέχρι και πρώτη αν θες. Φυσικά στην στροφή που πήγα να το κάνω ήταν λάθος, δεν θυμάμαι γιατί φρέναρα τόσο. Τρίτο και σημαντικό, στο launch video της Ducati από το Jerez, που είναι πιο γρήγορη πίστα από το Montmelo, οι οδηγοί χρησιμοποιουν την 1η.


ανετα βαζεις 1η μιας και ειναι close ratio κιβωτιο, δεν ξερω αν το S εχει ακριβως το ιδιο με το R (που εκει ειναι τελειως close ratio), αλλα αν δεν εισαι τιποτα κοντα στον κοφτη δεν εχεις θεμα.

macdeath_s
16/08/2023, 12:11
Ανέβασα δύο βίντεο που φαίνεται το παραπάνω θέμα. Ήταν πρώτη φορά που μπήκα πίστα με το Ducati.

https://youtu.be/GOD_3N2A4_A
https://youtu.be/8-jdgY_ZCx4

anco
16/08/2023, 12:19
Για εμένα είναι ήδη τεράστιο βήμα τεχνολογικά και ήδη μου δίνει παραπάνω από όσα μπορώ να χρησιμοποιήσω. Το χρονόμετρο btw είχε 300€ για να μπει πάνω και εν μέρει τσάμπα το έβαλα γιατί οι περισσότεροι διοργανωτές για ασφάλεια σου ζητούν να έχεις το δικό τους :bawl: Δεν θυμάμαι να το χω κοιτάξει ποτέ οδηγόντας. Όντως μετράει κλίση και YAW angle αλλά νομίζω αν επενδύσω σε κάτι όσον αφορά αυτό το κομμάτι θα ήταν το GPS EVO+ ή κάπως έτσι που σου δίνει πιο πολλά δεδομένα για τελεμετρία. Αυτό με τους χάρτες τώρα δεν νομίζω ότι θα με βοηθήσει τόσο πολύ, πόσο μάλλον όταν ποτέ δεν έχω Slick ούτε Rain.

Όσον αφορά την επένδυση και το RTO νομίζω είναι λίγο υποκειμενικά θέματα σχετικά με το τι θέλει ο καθένας. Δεν θεωρώ κανόνα το ότι "έλα μωρέ έσκασες τόσα € για τη μοτό οπότε τσιγκουνέυεσαι 200-300 για λάστιχα, φρένα, ή 5 χιλιάρικα να βάλεις μια Akrapovic. Για μένα προτιμώ να επενδύω σε trackdays μέχρι να νιώσω ότι υπάρχει άμεση ανάγκη για κάτι (όπως με τα φρένα ή τις αναρτήσεις με το SD ) από το να δώσω σε μπλινκ μπλινκ και fancy αξεσουάρ. Τουτέστιν προτιμώ να βάλω λιγότερο racing, λάστιχο, φρένο ή οτιδήποτε ακριβό και να επενδύσω αυτά τα χρήματα σε ένα ακόμη trackday. Προτιμώ δλδ να πάω σε 10 και ας μην είμαι στο top performance σε κανένα από αυτά από το να πάω σε 5 και να είμαι 2 δεύτερα κάτω λόγω του τι έχω βάλει. Παρότι ξεκάθαρα δεν είμαι από τους τοπ γρήγορους ούτε pilot, θεωρώ ότι με τόσα χλμ έχω αρκετή εμπειρία. Με βάσει του τι έχω δει και στον εαυτό μου και σε άλλους οδηγούς που ξεκινήσαμε μαζί (ένας από αυτούς μάλιστα τρέχει στο Ισπανικό πρωτάθλημα τώρα) είδα ότι η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως και όχι οτιδήποτε ανταλλακτικό ή αναλώσιμο γράφει racing. Γνώμη μου είναι αυτή φυσικά και δεν θεωρώ ότι έχω αποκτήσει κάποιου είδους σοφία απλά μοιράζομαι μαζί σας το τι έχω δει στον εαυτό μου αλλά και σε άλλους. Το 2ο θεωρώ ότι είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα όταν μπορείς να μπαίνεις σε τέτοιες πίστες... Θα έχεις δίπλα σου current ή μελλοντικούς αγωνιζόμενους και όταν αυτοί έχουν μονοψήφια ηλικία όπως λέγαμε πριν εκεί συνειδητοποιείς πολλά :beer:

αλλο τα slick με κορωνα απο αλλο πλανητη και αλλο τα SP παραγωγης.
550 εχουν τα Pirelli SP corsa και 600 τα slick.

τωρα για την Ισπανια που εισαι, εγω θα πηγαινα σε σχολη οπως αυτη εδω που σε βαζει σε αλλο επιπεδο οδηγησης.

https://www.youtube.com/watch?v=zTmr-Ld_iKE

κατι σαν αυτο που εκαναν μαθημα στην σχολη του KRTC (Kenny Roberts Training Camp) το 1995 οταν την μετεφερε απο την Αμερικη στην Ισπανια, για να τους κανει 2η φυση να χανουν το μπροστινο με το πισω και ελεγχομενο slide.
με XR100 σε flat track κομματι, και να φρεναρουν με τα λαστιχα χωρις φρενα και να μαθουν την εισοδο με φορα στην στροφη.

και σε κλειστο ασφαλτινο χωρο με διχρονο YSR 50αρι μοτοσυκλετακι με gas gas 250 διχρονο κινητηρα να κανουν 360 μοιρες slide.

Το ιδιο εφεραν και εδω στην Ελλαδα στα 1α διοδια, με την ARP Academy (χωρις να κανω διαφημηση, απλα ειναι πολυ καλη), οπου εχει ασφαλτινη πιστα και χωματινη (2 στο συνολο), και μαθαινεις στα προτυπα Kenny Roberts Training Camp και Lorenzo Competizione
https://www.arp-academy.com/

που σε μικρο χωρο κανεις μαθημα για συνθηκες παιζω με τα ορια της προσφυσης (αν καποιος θελει να φτασει σε αυτο) , εξοπλισμενη με pit bikes και εξοπλισμο αναβατη.

https://www.youtube.com/watch?v=bfkCremPNzE

Ντίνος Μαυρόπουλος (Dinos 31)

https://www.youtube.com/watch?v=C7clYXz0GWg

ασχετος ποσο καλος ειναι καποιος (ακομα και αγωνιζομενος, γιατι οσο ζεις μαθαινεις)

Ειχα διαβασει ενα αφιερωμα καποτε στους 2ΤΡΟΧΟΥΣ που ελεγε αναλυτικα για την σχολη του Roberts, και πως φυγανε τα χαμογελα στους δικους μας οταν τους εβαλαν με XRαρακια να κανουν αυτα που ζηταγε ο Kenny, οι τουμπες....

Για σενα που μενεις εκει πλεον, σχολη οπως του Lorenzo ειναι οτι πρεπει, μιας και παρεχουν τα παντα (pit bikes, εξοπλισμο αναβατη πληρη κτλ κτλ)

anco
16/08/2023, 12:21
Ανέβασα δύο βίντεο που φαίνεται το παραπάνω θέμα. Ήταν πρώτη φορά που μπήκα πίστα με το Ducati.

https://youtu.be/GOD_3N2A4_A
https://youtu.be/8-jdgY_ZCx4

να το πας πισω μηπως θελει καμια ρυθμιση ο λεβιες, οταν σηκωνεις το ποδι σου (φανταζομαι εχεις αναποδη διαταξη στο σασμαν)

o_gavros
16/08/2023, 13:36
Αν έχεις λίγο χρόνο περιέγραψε τον τρόπο σου
να βγαίνουν τα πιστόνια γιατί μου φαίνεται βουνό στις μη διαιρούμενες.
Σκεφτόμουν έναν εξωλκεα που έχω δει.
Δεν συγκράτησα πώς τον αναφέρουν όμως.


ετουτονα (https://www.e-moto.gr/el-gr/p/6681/exolkeas-gia-emvolakia-dagkanas-diskofrenu-72-1197) εννοείς;
Βοηθάει πολυ!


Προς Θεού ΔΕΝ αφαιρούμε τα έμβολα! Το έχω βάλει επανειλημμένως το βιντεάκι (https://www.youtube.com/watch?v=iFd-eJkxqVo)στο forum. Είναι το πιο αναλυτικό βιντεάκι από έναν αξιόλογο μηχανικό. Αξίζει να το κάνει κάποιος ακόμη και όταν δεν μπαίνει πίστα. Τα εργαλεία υπάρχουν σε όλα τα γκαράζ και η διαδικασία μετά την 1η-2η φορά πανεύκολη.
Γιατί όχι ρε συ;
Ίσα ίσα που βγάζοντας τα τελείως, πετυχαίνεις καλυτερο καθάρισμα.

macdeath_s
16/08/2023, 15:02
να το πας πισω μηπως θελει καμια ρυθμιση ο λεβιες, οταν σηκωνεις το ποδι σου (φανταζομαι εχεις αναποδη διαταξη στο σασμαν)

3 φορές το χω πάει και την 3η αρχίσαν τις πίπες... Θα τους το ξαναπώ αλλά δεν βλέπω να βγαίνει άκρη.

macdeath_s
16/08/2023, 15:08
Θα πρότεινα να μην ξεφεύγουμε από το θέμα που είναι ουσιαστικά το μηχανάκι και όχι ο αναβάτης του :) Μιας και αναφέρθηκε όμως επειδή ήδη έχω κάνει το CSS Level 1 σκεφτόμουν μήπως έκανα κάτι πιο advanced Ελλάδα κιόλας. Ο πιο σοβαρός μου χει φανεί ο Χούντρας αλλά μπορεί να πέφτω και έξω.

Για τον Κίκε που αναφέρθηκε ο Anco δεν θα πήγαινα ΠΟΤΕ! Πέραν ότι είναι ελεινός σαν άνθρωπος και τρισάθλιος, για πολλούς λόγους κάποιοι έχουν δημοσιευθεί κιόλας, πολύς κόσμος που χει κάνει το course μου χουν πει ότι είναι πολύ oldschool και επίσης δεν δίνει τόσο σημασία σε λάθη του αναβάτη. Πχ θα επιμείνει στο body position που θεωρεί εκείνος πάντα κι θα βάλει σε δεύτερη μοίρα τις γραμμές πχ.

Τεσπα το σημαντικότερο αποθαρρυντικό για εμένα είναι ο χαρακτήρας του.

anco
16/08/2023, 18:04
3 φορές το χω πάει και την 3η αρχίσαν τις πίπες... Θα τους το ξαναπώ αλλά δεν βλέπω να βγαίνει άκρη.

να δειξεις και τα video απο τo ΥουΤube, και αν σου κανουν τον κινεζο.... κανε tag την αντιπροσωπια που το αγορασες.

Στειλε και το video στην Ducati και πες... 40.000 ευρω and gears....

Ερωτηση ο Κικε ποιος ειναι ? στο Lorenzo Competizione ?

macdeath_s
16/08/2023, 18:17
Δεν με παίρνει να τους κάνω μαγκιές, γιατί έχει μόνο ένα εξουσιοδοτημένο στη Βαρκελώνη. Αλλά αν συνεχίσει έτσι η φάση θα τους το ξαναπάω. Ο Κίκε είναι ο πατέρας του Χόρχε Λορένζο που κάνει αυτό το course.

DrIoannis
17/08/2023, 11:19
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω στα "αρνητικά" του συγκεκριμένου μοντέλου, πέραν από την υπερβολική ζέστη και τιμή είναι το ακόλουθο. Από το SD είχα συνηθίσει το trail braking το οποίο δεν το εφάρμοσα συνειδητά αλλά μετά έγινε συνήθειο. Πόσο σωστά ή λάθος το έκανα άγνωστα αλλά γενικά όπως έχω ξαναπεί είχε πλεονέκτημα τα φρένα. Στο συγκεκριμένο μηχανάκι, ειδικά σε κλειστές στροφές είναι πιο πολύπλοκο από ότι περίμενα. Το cornering ABS όντως είναι εξαιρετικό παρότι ακόμη δεν είμαι ακόμη τόσο confident να τσαρουχώσω τα φρένα μες στη στροφή αλλά σου δίνει την αίσθηση ότι μπορείς να το κάνεις χωρίς φόβο και αναστολές. Το θέμα λοιπόν είναι ότι σε κλειστές στροφές και κυρίως σε όσες ακολουθούν μετά από μεγάλες ευθείες, δεν στρίβει πολλές φορές και σου ανοίγει τη γραμμή έως ότου αφήσεις τελείως τα φρένα. Όπως είπα στις αναρτήσεις έχω πειράξει μόνο το compression (brake support όπως το αναφέρει το DES Evo) οπότε ίσως με πιο απαλό rebound ή πιο απότομο, ειλικρινά δεν ξέρω, μπορεί να βελτιωθεί η συγκεκριμένη συμπεριφορά.

Και άλλο ένα μείον αρκετά πιο ενοχλητικό είναι η νεκρά. Η δεν θα μπαίνει με την καμία ή θα μπαίνει εκεί που δεν πρέπει. Την προτελευταία φορά στο montmelo μπήκε στην προτελευταία στροφή στην οποία μπαίνεις με 130-140 ++ Φυσικά χέστηκα πάνω μου και δεν ψήθηκα να καρφώσω 2α οπότε βγήκα έξω και ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έφαγα τα μούτρα μου. Δν θα πάθαινα απολύτως τπτ εγώ αλλά δεν εγγυώμαι ότι τα φτερά θα την γλιτώνανε :p Όταν το είπα στο συνεργείο αρχίσανε τις πίπες ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιώ την 1η στην πίστα ποτέ. Από μία άποψη το ακούω αλλά υποτίθεται δεν απευθύνεται μόνο σε experts το Panigale. Πρώτο αυτό, δεύτερον μιλάμε για ένα μηχανάκι που πιάνει 200 με τη 2α οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μη μπορείς να κατεβάσεις μέχρι και πρώτη αν θες. Φυσικά στην στροφή που πήγα να το κάνω ήταν λάθος, δεν θυμάμαι γιατί φρέναρα τόσο. Τρίτο και σημαντικό, στο launch video της Ducati από το Jerez, που είναι πιο γρήγορη πίστα από το Montmelo, οι οδηγοί χρησιμοποιούν την 1η.

Συνήθως όταν είσαι στα φρένα η μηχανή στρίβει πιο γρήγορα γιατί αλλάζεις τη γεωμετρία της.Δεν τσαρουχώνουμε μέσα στη στροφή το φρένο. Φρενάρουμε δυνατά πριν το apex και μετά όσο παίρνουμε κλίση αφήνουμε σιγά σιγά το φρένο μέχρι το apex μας και μετά άμεσα ανοίγουμε γκάζι σταδιακά, μειώνοντας την κλίση μας ταυτόχρονα. Φυσικά και μπορείς να βάλεις 1η σχέση μέσα στην πίστα ειδικά αν το κιβώτιο είναι αγωνιστικό (1η-2α μακριές). Στο δικό μου που έχει το αγωνιστικό κιβώτιο της BMW εύκολα θα μπορούσα να βάλω 1η. Όλα βέβαια εξαρτώνται από την πίστα, την οδήγηση και το "γρανάζωμα" της μηχανής.

Ισπανία πρέπει να έχει πολλές "σχολές" που θα μπορούσες να "φοιτήσεις" και αν ήμουν στη θέση σου θα το έκανα. Θα αισθανθείς πολύ πιο ασφαλής και θα γίνεις πολύ πιο γρήγορος. Εξαιρετικά άρθρα θα βρεις επίσης στο forum του California Superbike School (https://forums.superbikeschool.com/).

Επίσης αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με την πίστα και να βελτιώνεσαι κάθε φορά που θα πηγαίνεις, τότε η τηλεμετρία είναι μονόδρομος. Θέλει χρόνο και λίγο διάβασμα αλλά θα ξέρεις τι έγινε, πού έγινε και γιατί. Δεν χρειάζεται ν' αγοράσεις την ακριβή της Ducati αν και θα ήταν το ιδανικό αλλά με ένα απλό AIM Solo DL2 (https://www.aim-sportline.com/en/products/solo2-solo2dl/index.htm) θα σου έδινε αυτό που χρειάζεσαι.

macdeath_s
17/08/2023, 11:44
To φρενάρισμα όπως λές εσύ το κάνω ακι παρόλα αυτά έχει την συμπεριφορά που ανέφερα. Το τσαρούχωμα το ανέφερα σαν πρόκληση για το πόσο θα δουλέψει το ABS sωστά αλλά δεν το κάνω.

Αυτό με την 1η θα τους το αναφέρω πάλι όταν πάω στο συνεργείο γιατί η αλήθεια είναι ότι παίζει να γίνει μλκια χοντρή καμιά ώρα. Και ναι είναι αγωνιστικό το γρανάζωμα, η 2α πιάνει 200.

Όσον αφορά τα σχολεία μπορεί να σας εκπλήξει αλλά έχει πολύ λίγα. Κάθε διοργανωτής έχει το δικό του αλλά είναι δύσκολο να βρεις κάποιον που να το χει με διδασκαλία και μεταδοτικότητα. Με όσους έχω κάνει ήταν ψιλοαστεία η φάση και το ότι πάνε γρήγορα δεν σημαίνει ότι μπορούν να μάθουν και εσένα να το κάνεις παρότι όλοι έχουν όρεξη. Άλλο παράξενο συγκριτικά με την Ελλάδα και 7 χρόνια πλέον εδώ δν χωράει αμφισβήτησης :p είναι ότι ο ιδιωτικός τομέας είναι πολύ πιο φιλότιμος στην Ελλάδα από ότι εδώ. Απλά εδώ δεν παίζει να έχουν παρέκλιση από τον νόμο ούτε εκατοστό. Όπου δν πιάνει νόμος όμως σε γλεντάνε.

Μην παρεξηγηθώ ότι είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως, έχω κάνει το CSS Lvl1 εδώ (σε 1-1 γιατί το σχολείο έχει διαλυθεί) και έχω κάνει και δύο courses σε πίστες. Όπως είπα σε προηγούμενο μνμα σκέφτομαι να κάνω και Ελλάδα.

Πάλι :a6: αλλά αφού το τραβάει η κουβέντα κομμάτια να γίνει

anco
17/08/2023, 13:07
To φρενάρισμα όπως λές εσύ το κάνω ακι παρόλα αυτά έχει την συμπεριφορά που ανέφερα. Το τσαρούχωμα το ανέφερα σαν πρόκληση για το πόσο θα δουλέψει το ABS sωστά αλλά δεν το κάνω.

Αυτό με την 1η θα τους το αναφέρω πάλι όταν πάω στο συνεργείο γιατί η αλήθεια είναι ότι παίζει να γίνει μλκια χοντρή καμιά ώρα. Και ναι είναι αγωνιστικό το γρανάζωμα, η 2α πιάνει 200.

Όσον αφορά τα σχολεία μπορεί να σας εκπλήξει αλλά έχει πολύ λίγα. Κάθε διοργανωτής έχει το δικό του αλλά είναι δύσκολο να βρεις κάποιον που να το χει με διδασκαλία και μεταδοτικότητα. Με όσους έχω κάνει ήταν ψιλοαστεία η φάση και το ότι πάνε γρήγορα δεν σημαίνει ότι μπορούν να μάθουν και εσένα να το κάνεις παρότι όλοι έχουν όρεξη. Άλλο παράξενο συγκριτικά με την Ελλάδα και 7 χρόνια πλέον εδώ δν χωράει αμφισβήτησης :p είναι ότι ο ιδιωτικός τομέας είναι πολύ πιο φιλότιμος στην Ελλάδα από ότι εδώ. Απλά εδώ δεν παίζει να έχουν παρέκλιση από τον νόμο ούτε εκατοστό. Όπου δν πιάνει νόμος όμως σε γλεντάνε.

Μην παρεξηγηθώ ότι είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως, έχω κάνει το CSS Lvl1 εδώ (σε 1-1 γιατί το σχολείο έχει διαλυθεί) και έχω κάνει και δύο courses σε πίστες. Όπως είπα σε προηγούμενο μνμα σκέφτομαι να κάνω και Ελλάδα.

Πάλι :a6: αλλά αφού το τραβάει η κουβέντα κομμάτια να γίνει

για να μην στο χαλαμε με τις σχολες οδηγησης, χωμα πας ?

Αν δεν πας, να σκεφτεις πολυ σοβαρα να παρεις και 1 για χωμα.

Τελος, επειδη εχω δει καμια 10 φορες τα 2 video που εβαλες με την 2---- προς 1η και μπαινει Ν , εκτος απο τρομακτικο να συμπεριφερεται λες και εκλεισες τον διακοπτη του κινητηρα
Να το πας πισω και να σου βρουν λυση.

macdeath_s
17/08/2023, 15:01
Δεν παώ χώμα αλλά για πρακτικούς και γραφειοκρατικούς λόγους δεν έχω πάρει και δεν θα έπαιρνα ούτε σκούτερ εδώ σαν επιπλέον. :)

RaGe_Raptor
17/08/2023, 18:22
Πάλι :a6: αλλά αφού το τραβάει η κουβέντα κομμάτια να γίνει

Θα σου πρότεινα τα podcast του Ken Hill (https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9mZWVkcy5zb3VuZGNsb3VkLmNvbS91c2Vycy9zb3VuZGNsb3VkOnVzZXJzOjE4NzA4OTM0NS9zb3VuZHMucnNz?ep= 14), τα βίντεο του DiSalvo (https://youtube.com/@disalvorideuniversity6598) και εγγραφή στα champ U online courses του Ienatsch
(https://ridelikeachampion.com/champu-core-lander/)
Πιστεύω πως θα σε οδηγήσουν προς τη σωστή κατεύθυνση όσον αφορά τη θεωρία για να μπορέσεις κι εσύ με τη σειρά σου να αποκομίσεις τα περισσότερα από οποιοδήποτε σχολείο αποφασίσεις να παρακολουθήσεις .

Xlitos
17/08/2023, 21:01
To φρενάρισμα όπως λές εσύ το κάνω ακι παρόλα αυτά έχει την συμπεριφορά που ανέφερα. Το τσαρούχωμα το ανέφερα σαν πρόκληση για το πόσο θα δουλέψει το ABS sωστά αλλά δεν το κάνω.


Αλλο πλαισιο/μεταξονιο/καστερ το ΚΤΜ αλλο το Ducati..Ισως επειδη ειναι πιο απολυτο να ειναι πιο δυσκολο/νευρικο στο φρεναρισμα υπο κλιση.Αλλα εσενα σου ειναι ΠΟΛΥ εντονο γιατι δεν το εχεις συνηθισει ακομα στον συγκεκριμενο τομεα,...θα πρεπει να κανεις δοκιμες στον τροπο που φρεναρεις και στο στυλ οδηγησης.Στο μηχανακι,αν θες να δουλεψεις μονο στον τομεα trail braking,απλα κοιτας να εχεις σχετικα μαλακες αναρτησεις και σχετικα χαμηλες πιεσεις ελαστικων.Και τα γνωστα practice practice practice.

macdeath_s
14/10/2023, 18:58
Βγήκαμε βόλτα μετά από πολύ καιρό και σε μια ιδιαίτερη τοποθεσία. Ας ξεκινήσουμε από το 2ο. Πήγα σε τρία ιστορικά χωριά για τον ισπανικό μοτοκόσμο. Seva, Brull, Montseny, τα οποία σε συνδιασμό με το Granollers έχουν γενήσει ουκ ολίγους οδηγούς GP αλλά και πρωταθλητές. Αν τα γκουγκλάρετε στο Maps θα δείτε ότι μιλάμε για ακραία βουνίσια στροφιλίκια τα οποία παρότι δεν είναι γρήγορα είναι τόσο απαιτητικά που το Montmelo μετά σου φαίνεται παιδική χαρά. Κάπου εκεί λοιπόν αρχίσαν τις καγκουριές τους οι καταλανοί πιλότοι.

Εκεί πήγα και σήμερα και δυστυχώς δεν έβγαλα φωτό αλλά θα βάλω μια παλιότερη (που ίσως έχω ποστάρει ξανά εδώ αλλά συγχωράτε με). Αργή και χαλαρή βόλτα μιας και οι δρόμοι είναι κρύοι και πολύ δρόμικοι αλλά και ακατάλληλοι για Panigale με τα δικά μου skills. Η δικαιολογία για να κουλήσω τον κώλο μου μετά από τόσο καιρό ήταν να στρώσω τα τακάκια (κάτι που τελικά δεν χρειάστηκε). Κατέληξα στα Brembo Z10 γιατί τα SR (αντικαταστάτες των SC) ήταν 5€ πιο φτηνά από τα OEM οπότε φαντάστηκα ότι η διαφορά δεν θα ήταν αισθητή αν όχι αμελητέα. Οπότε μπήκαν τα Z10 αν και η διαφορά στην τιμή/ζεύγος ήταν σχεδόν διπλάσια (104€ τα Z10, 65€ τα SR και 70€ τα ΟΕΜ). 3800χλμ έχει τώρα περίπου οπότε να δούμε πόσο θα αντέξουν. Τα ΟΕΜ είχαν κι άλλο ψωμί αλλά είδα σε ένα σημείο ότι ήταν οριακά στο μέταλο.

Πρώτες εντυπώσεις από Ζ10 στο δρόμο. Άψογα για νορμαλ οδήγηση και φαντάζομαι το ίδιο θα είναι για γρήγορη αν ζεστάνεις σωστά. Έχουν πιο απότομο δάγκωμα από τα ΟΕΜ και επίσης νομίζω ότι δεν θέλαν στρώσιμο μιας και είχαν δύναμη από το πρώτο χλμ (νομίζω και η Brembo αυτό διαφημίζει). Η πίστα μάλλον θα αργήσει οπότε review της προκοπής από του χρόνου μάλλον.

Ένα αστείο fact για το μηχανάκι είναι ότι όσο περνάει ο καιρός γίνεται και πιο κουραστικό δύσκολο. Η εξήγηση που βρήκα είναι ότι στο στρώσιμο το οδηγούσα αρκετά οπότε κάποιοι μυς (καλή ώρα σβέρκος) που δεν γυμνάζονται για κανέναν λόγο το ίδιο με αερόβιο, crossfit ή whatever ήταν πιο δουλεμένοι οπότε δεν πονούσαν τα πάντα. Πλέον δεν είναι και κάθε χαλαρή βολτούλα πονεί. Στις γρήγορες για ένα παράξενο τρόπο δεν πονάει τπτ :p

446964

446965

446966

446967

macdeath_s
16/02/2024, 17:36
Ήρθε η ώρα για το πρώτο ετήσιο σέρβις και επίσης για το πρώτο με κράξιμο. Αρχικά το κόστος το θεωρώ ολίγον τι εξωπραγματικό πόσο μάλλον όταν η εξυπηρέτηση και το όλο σύστημα εδώ είναι για τον π€ο. Έπαψε να υφίσταται Ducati España και ανέλαβε η Wolkswagen αναθέτοντας όλα τα συνεργία (σε επίπεδο διαχείρησης μόνο ευτυχώς όχι μηχανικών) σε κόσμο που δεν έχει κυριολεκτικά ιδέα από μηχανάκια.

Στο διαταύτα, το επισυναπτόμενο που βλέπετε είναι η απόδειξη για αλλαγή λαδιών μαζί με το ετήσιο "τσεκ" που ουσιαστικά θα είναι βισμάτωμα, καθάρισμα αλυσίδας, σφύξιμο βιδών (μη παίρνετε και όρκο) μαζί με καθάρισμα στεγνό (με σπρέυ δλδ) που μάλλον @@ κάνανε.

450920

Πιο ενοχλητικό από την τιμή του σέρβις και την χαωτική εξυπηρέτηση είναι το θέμα της εγγύησης. Οι παρακάτω φώτο είναι από το πλαστικό του μονόσελου το οποίο είπαν ότι μάλλον δεν καλύπτει η εγγύηση επειδή χρησιμοποιείται σε πίστα. Η ίδια απάντηση ήταν και για τη βίδα του δοχείου των φρένων η οποία έφυγε και είχε μείνει στον αέρα το δοχείο. Μάλιστα είχαν το θράσος να ζητήσουν 4€ μετά το μπουγιουρντί του σέρβις. Τη καραμέλα της πίστας πλέον ότι την θεωρώ τραγική είναι επίσης αβάσιμη με την έννοια ότι το ότι πηγαίνω σε πίστα το γνωρίζουν από ότι τους λέγω εγώ και από τα λάστιχα. Επίσης το μηχανάκι έχει 4k χλμ και μόλις ένα χρόνο λειτουργίας. Το πλαστικό στο συγκεκριμένο σημείο και η βίδα που κρατάει τα φρένα δεν μπορώ να κτλβω γιατί επιβαρύνονται περισσότερο σε ένα trackday.

Τους απάντησα το εξής, το οποίο έχω σκοπό να στείλω και στη Ducati σε κάποια φάση. Πώς έχουν το θράσος να λένε ότι η χρήση σε πίστα δεν καλύπτεται από την εγγύηση όταν όλα τα βίντεο στα οποία προβάλεται το μηχανάκι δεν υπάρχει ούτε ένα σε δρόμο. Πες αυτό είναι marketing... Όταν το παρουσιάζουν ο developer rider με τον εκάστοτε technical director/manager/executive whatever μιλάνε αποκλειστικά και μόνο πώς θα βελτιώσει βοηθήσει έναν αρχάριο ή έναν έμπειρο σε trackdays στην πίστα.

Φυσικά όταν καβαλάς τα παραπάνω τα ξεχνάς αλλά όταν επαναλαμβάνονται με τέτοιο θράσος ίσως σκεφτείς να καβαλήσεις τπτ άλλο μιας και θα είναι λίγο έως αρκετά φθηνότερο. Δεν ξέρω τις πολιτικές Yamaha και BMW στα superbikes αλλά τουλάχιστον δεν θα τα έχεις πληρώσει τοοοοσο ακριβά.

450921
450922

geioann
16/02/2024, 18:07
Η τιμή για ducati και Βαρκελώνη μια χαρά λογική είναι. Έκανα και εγώ πέρσι 1ο σερβίς στο αμάξι (Puma) στο Μιλάνο. Αλλαγή λαδιού, φίλτρου, φίλτρο air-condition και υγρά φρένων 350 ευρώ

macdeath_s
17/02/2024, 10:23
Για Μιλάνο λίγα είναι αν κρίνω από το φαί σε αυτή την πόλη

geioann
17/02/2024, 11:11
Για Μιλάνο λίγα είναι ������ αν κρίνω από το φαί σε αυτή την πόλη

Φαντάσου να είχα και κάνα εξωτικό μοντέλο!!

Όσον αφορά την εγγύηση μήπως γράφει κάτι στο συμβόλαιο αγοράς που υπέγραψες? Μήπως και ΑΜΑ έχεις διάθεση να το ψάξεις με έναν δικηγόρο και να βάλεις τον δικηγόρο να τους στείλει κάνα γράμμα? (Δεν ξέρω πως ακριβώς το λένε). Έτσι για το γαμώτο κυρίως.

Για την όλη συμπεριφορά τους πάντως επιεικως απαράδεκτοι. Δεν μου κάνει εντύπωση από Ισπανούς βέβαια. Έχω διάφορες άσχημες εμπειρίες απ' αυτούς. Συνήθως αντιπροσωπείες τέτοιων ακριβών και εξωτικών οχημάτων είναι πάντα ευγενικοτατοι!