PDA

View Full Version : 'Ελαστικό πτερύγιο' στην άσφαλτο ..



Λευκάδιος
07/08/2023, 16:44
https://www.4troxoi.gr/epikairotita/ellada/ti-einai-ta-pterygia-poy-evalan-stin-paraliaki-poios-einai-o-rolos-toys-video/

445317

Θα πει κάποιος μην πατάς την διαχωριστική γραμμή,αν όμως πρέπει να γίνει κάποιος ελιγμός (πχ να αποφύγεις ένα εμπόδιο και δεν έχεις περιθώριο από δεξιά) είναι ασφαλές για μοτοσυκλέτα;
Τα έχει δει κανείς απο κοντά;

Bowleno
07/08/2023, 16:56
Αν στην διαχωριστική γραμμή υπήρχε τσιμεντένιο στηθαίο πως ακριβώς θα απέφευγε κάνεις το υποτιθέμενο εμπόδιο;
Αυτό (υποτίθεται) είναι το νόημα.
Εγώ πάντως βλέπω να γίνονται τρελά ατυχήματα με μηχανές, όπως είχαν γίνει παλιότερα με εκείνα τα ανόητα διαχωριστικά που είχαν βάλει για τα λεωφορεία... Απορώ ποιος "φωστήρας" το σκέφτηκε....

billyka
07/08/2023, 17:49
Στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο έχει τέτοια χρόνια τώρα.Απλά τα τσαλάκωνα με το παπί:D

bulmont
07/08/2023, 18:26
Eχω τοποθετήσει χιλιάδες τέτοια σε διάφορους δρόμους.

445320

445321


Ξεχωρίζουν μιά χαρά μέρα και νύχτα βοηθάνε πάρα πολύ σε
άσχημες καιρικές συνθήκες (βροχή, ομίχλη....)

Ειναι ελαστικά πολύ δεν ενοχλούν ιδιαίτερα αν τα πατήσεις.

445322

Tsber
07/08/2023, 18:36
Αυτά πιστεύω "τρώγονται" αν και μπορούν να αιφνιδιάσουν δικυκλιστές και να προκαλέσουν δυσάρεστα επακόλουθα.

Τα χειρότερα και πιο απαράδεκτα είναι τα αντίστοιχα κυλινδρικά παλούκια που υπάρχουν σε μερικούς δρόμους της Θεσσαλονίκης, εντός πόλεως, και είναι πολύ επικίνδυνα σε περίπτωση έστω και μικρής επαφής με δίκυκλο γιατί είναι αρκετά ογκώδη και δύσκολο να τα πατήσει ακόμα και αυτοκίνητο.

Έχω δει ατυχήματα και με πτώσεις αλλά και με deflection - μπίστους πάνω σε αυτοκίνητα, ευτυχώς ελαφρά.

Επιπλέον είναι και κακάσχημα :lol:

Λευκάδιος
07/08/2023, 18:37
Eχω τοποθετήσει χιλιάδες τέτοια σε διάφορους δρόμους.

445320

445321


Ξεχωρίζουν μιά χαρά μέρα και νύχτα βοηθάνε πάρα πολύ σε
άσχημες καιρικές συνθήκες (βροχή, ομίχλη....)

Ειναι ελαστικά πολύ δεν ενοχλούν ιδιαίτερα αν τα πατήσεις.

445322

Άρα λίγο πολύ (και παρά το ύψος τους) σαν τα ανακλαστικά ε;

bulmont
07/08/2023, 19:07
Αυτά πιστεύω "τρώγονται" αν και μπορούν να αιφνιδιάσουν δικυκλιστές και να προκαλέσουν δυσάρεστα επακόλουθα.

Τα χειρότερα και πιο απαράδεκτα είναι τα αντίστοιχα κυλινδρικά παλούκια που υπάρχουν σε μερικούς δρόμους της Θεσσαλονίκης, εντός πόλεως, και είναι πολύ επικίνδυνα σε περίπτωση έστω και μικρής επαφής με δίκυκλο γιατί είναι αρκετά ογκώδη και δύσκολο να τα πατήσει ακόμα και αυτοκίνητο.

Έχω δει ατυχήματα και με πτώσεις αλλά και με deflection - μπίστους πάνω σε αυτοκίνητα, ευτυχώς ελαφρά.

Επιπλέον είναι και κακάσχημα :lol:

Bollards λέγονται και είναι διάφοροι τύποι από δαύτα, πλαστικά, σιδερένια, βυθιζόμενα κλπ.....

445323


Και απ' αυτά έχω τοποθετήσει αρκετές χιλιάδες......

445324

karellen
07/08/2023, 19:13
Την τελευταία φωτογραφία την αναγνωρίζω.

husky21
07/08/2023, 19:17
Αυτά πιστεύω "τρώγονται" αν και μπορούν να αιφνιδιάσουν δικυκλιστές και να προκαλέσουν δυσάρεστα επακόλουθα.

Τα χειρότερα και πιο απαράδεκτα είναι τα αντίστοιχα κυλινδρικά παλούκια που υπάρχουν σε μερικούς δρόμους της Θεσσαλονίκης, εντός πόλεως, και είναι πολύ επικίνδυνα σε περίπτωση έστω και μικρής επαφής με δίκυκλο γιατί είναι αρκετά ογκώδη και δύσκολο να τα πατήσει ακόμα και αυτοκίνητο.

Έχω δει ατυχήματα και με πτώσεις αλλά και με deflection - μπίστους πάνω σε αυτοκίνητα, ευτυχώς ελαφρά.

Επιπλέον είναι και κακάσχημα :lol:

η μαγκια ειναι να τα περνας ζιγκ ζαγκ απο αναμεσα:p

Xlitos
07/08/2023, 19:41
Το θεμα ειναι να ειναι σε μικρη αποσταση το ενα απο το αλλο...Ετσι οπως τα εχουν δεν αποτρεπει τα αμαξια απο το να κανουν αναστροφη

motojojo
07/08/2023, 20:03
Άλλο το τσιμεντένιο στηθαίο άλλο αυτό.
Για την ακρίβεια καλύτερα να έφτιαχναν τσιμεντένιο στηθαίο.

Αυτά υποτίθεται ότι λυγίζουν. Όμως το να τα χτυπήσεις με κάποια ταχύτητα δε νομίζω να είναι και τόσο καλή εμπειρία.

Tsber
07/08/2023, 22:28
Bollards λέγονται και είναι διάφοροι τύποι από δαύτα, πλαστικά, σιδερένια, βυθιζόμενα κλπ.....


Και απ' αυτά έχω τοποθετήσει αρκετές χιλιάδες......



Ναι, αυτά είναι και στις φωτό σου είναι τοποθετημένα σε σημεία που έχει νόημα σε αντίθεση με την πόλη μου!

Για παράδειγμα στη Μπότσαρη, φαντάσου έναν πολυσύχναστο και σχετικά στενό δρόμο δύο λωρίδων. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πού ακριβώς αποσκοπεί η τοποθέτησή τους εκεί.

Γνωρίζεις μήπως αν υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις σχετικά με τη χρήση τους;

Tsber
07/08/2023, 22:31
η μαγκια ειναι να τα περνας ζιγκ ζαγκ απο αναμεσα:p

Μπα, ούτε εκπαιδευμένος σκύλος σε διαγωνισμό :lol:

ptc
08/08/2023, 08:10
Ναι, αυτά είναι και στις φωτό σου είναι τοποθετημένα σε σημεία που έχει νόημα σε αντίθεση με την πόλη μου!

Για παράδειγμα στη Μπότσαρη, φαντάσου έναν πολυσύχναστο και σχετικά στενό δρόμο δύο λωρίδων. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πού ακριβώς αποσκοπεί η τοποθέτησή τους εκεί.


Στην περίπτωση που αναφέρεις Παντελή έχουν μπει για να αποτρέπεται το διπλοπαρκάρισμα. Ίδια περίπτωση και στη Λαμπράκη. Και λειτουργούν μια χαρά ως προς το σκοπό αυτόν.

yannis24
08/08/2023, 08:34
https://www.4troxoi.gr/epikairotita/ellada/ti-einai-ta-pterygia-poy-evalan-stin-paraliaki-poios-einai-o-rolos-toys-video/

445317

Θα πει κάποιος μην πατάς την διαχωριστική γραμμή,αν όμως πρέπει να γίνει κάποιος ελιγμός (πχ να αποφύγεις ένα εμπόδιο και δεν έχεις περιθώριο από δεξιά) είναι ασφαλές για μοτοσυκλέτα;
Τα έχει δει κανείς απο κοντά;


Αυτα τα εχουν βαλει πριν τις τρυπες του Καραμανλη για καμια 200αρια μετρα.
Μου εκαναν εντυπωση μιας και περναω καθε μερα απ εκει.

Σε μια φαση που ημουν ψιλο μοναχος στο δρομο περασα σιγα-σιγα απο διπλα του και το κλωτσησα.
Ειναι μαλακο και διπλωσε...και μετα ξαναεπανηλθε.

Δεν ειναι ιδιατερα επικινδυνο, παρα μονο το γεγονος οτι ασυναισθητα κανεις την προσπαθια να το αποφυγεις.

Tsber
08/08/2023, 09:41
Στην περίπτωση που αναφέρεις Παντελή έχουν μπει για να αποτρέπεται το διπλοπαρκάρισμα. Ίδια περίπτωση και στη Λαμπράκη. Και λειτουργούν μια χαρά ως προς το σκοπό αυτόν.

Καλημέρα Πέτρο, δεν το είχα σκεφτεί αυτό είναι αλήθεια.

Αλλά μήπως ήθελε λιγότερα παλούκια και πιο στοχευμένη τοποθέτηση;

Το μόνο σημείο που μπορεί να διπλοπαρκάρει κάποιος χωρίς να το πολυσκεφτεί είναι στο πάρκο πλησιάζοντας τη θάλασσα,
οπουδήποτε αλλού μου φαίνεται υπερβολή και νομίζω ότι η επικινδυνότητα είναι μεγαλύτερη της χρησιμότητας.

Για να είμαι ειλικρινής, μόνο στις φωτογραφίες του Βαγγέλη πιο πάνω μου φαίνεται απολύτως σωστή η χρήση τους.

kordix
08/08/2023, 09:41
Όταν κάποιοι πάνε με 160+++ με μοτό και ιχ στον συγκεκριμένο δρόμο, όταν γίνει η στραβή και χαθεί ο έλεγχος θα περάσουν στο αντίθετο ρεύμα με ότι αυτό συνεπάγεται. Δυστυχώς το συγκεκριμένο κομμάτι από πολλούς θεωρείται ως πιστάκι μόνο που δεν έχει σημεία διαφυγής αλλά γκρεμό από την μια και βράχια από την άλλη.
Σε μια δυσκολη στιγμή αυτά που έβαλαν δεν θα βοηθήσουν. Αλλά από το τίποτα καλύτερα αυτά μπας και σωθεί καμία ζωή. Και μόνο που θα αποτρέψει καποιους να μπουν στο αντιθετο ρεύμα ή θα τους κάνει να μειώσουν ταχύτητα σε λογικά όρια είναι θετικό. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να μπει κανονικό στηθαίο.

Από τότε που έριξαν φρέσκια άσφαλτο φοβάμαι να περάσω από εκεί τους καλοκαιρινούς μήνες που έχει κίνηση και πάω στο εξοχικό από άλλους δρόμους παρότι μου αρέσει πολύ αυτή η διαδρομή. Αλλά ειλικρινά φοβάμαι με όσα έχω δει να γίνονται.

Όσον αφορά τις μοτοσυκλέτες, το βρίσκω εξαιρετικά επικίνδυνο να βρεθεί ένα τέτοιο πράμα στην μπροστινή ρόδα υπό κλίση. Για τους θερμόαιμους μάλλον θα είναι πρόβλημα γιατί θα τους χαλάει τις γραμμές. Για τους υπόλοιπους μοτοσικλετιστές νομίζω πως είναι καλό για την ασφάλειά τους που εξαρτάται κατά πολύ από την οδηγική συμπεριφορά των άλλων οδηγών κάθε οχήματος.

Αλλά με το μπάχαλο που γίνεται στους δρόμους πως μπορεί κανείς να είναι αισιόδοξος πως μια τέτοια παρέμβαση θα βοηθήσει? Είναι σαν το κερασάκι της τούρτας . Δυστυχώς μέρα με τη μέρα όλο και χειροτερεύει η κατάσταση στους δρόμους όπου ο καθένας κάνει ότι του καπνίσει. Όσο λοιπόν υπάρχει πλήρης απουσία της τροχαίας που αναλώνεται συνήθως σε κλήσεις εισπρακτικού χαρακτήρα, πιστεύω πως θα συνεχίσουμε να σκοτωνόμαστε με στηθαίο ή χωρίς.

viper1
08/08/2023, 10:21
Οι κατασκευές αυτές για να μην γίνουν επικίνδυνες προβλέπεται ότι τηρούνται τα όρια ταχύτητας οι αποστάσεις μεταξύ οχημάτων κλπ.

Coyote.V
08/08/2023, 11:08
Την Παρασκευή που μας πέρασε πήγα Σαρωνίδα από αυτόν τον δρόμο και δεν τα είδα...



Εγώ πάντως βλέπω να γίνονται τρελά ατυχήματα με μηχανές, όπως είχαν γίνει παλιότερα με εκείνα τα ανόητα διαχωριστικά που είχαν βάλει για τα λεωφορεία... Απορώ ποιος "φωστήρας" το σκέφτηκε....

Και εγώ είχα ατύχημα σε αυτά. Ο Τρίτσης ήταν δήμαρχος.

yannis24
08/08/2023, 11:43
Από τότε που έριξαν φρέσκια άσφαλτο φοβάμαι να περάσω από εκεί τους καλοκαιρινούς μήνες που έχει κίνηση και πάω στο εξοχικό από άλλους δρόμους παρότι μου αρέσει πολύ αυτή η διαδρομή. Αλλά ειλικρινά φοβάμαι με όσα έχω δει να γίνονται.


επειδη οπως πολλοι ξερουν μενω Σαρωνιδα ανεβοκατεβαινω Αθηνα καθε μερα με το σκουτερ μου !
Τον χειμωνα ( 18 χρονια τωρα !!), μεσα στην εβδομαδα κατα μεσο ορο 2 ατυχηματα.
Το καλοκαιρι, μεσα στην εβδομαδα 6 ατυχηματα. Κατα μεσο ορο.
Και μιλαμε παντα για καθημερινες.

Οχι ΣΚ !!!

Προσοχη !!

OldMan
08/08/2023, 13:14
Για παράδειγμα στη Μπότσαρη, φαντάσου έναν πολυσύχναστο και σχετικά στενό δρόμο δύο λωρίδων. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πού ακριβώς αποσκοπεί η τοποθέτησή τους εκεί.

Για να σπας τα @@ του μαλακα που διπλοπαρκαρε και δεν μπορεις να τον παρακάμψεις..
(έχω πετυχει γερό ξυλο στο περιπτερο της Μποτσαρη στος υψος της Πατρων..)


edit: Δεν ειδα οτι ηδη σου απαντησε ο Θερμιστορας Θετικου Συντελεστή.. ;)

OldMan
08/08/2023, 13:19
Ίδια περίπτωση και στη Λαμπράκη.

Τα φορτηγα που φερνουν βουλγαρικο γυρο τα εχεις πετυχει να τα περνανε "κορδονι μπιλιαρδου"..??

billy84
08/08/2023, 16:52
Ημίμετρα και τσαπατσοδουλειές. Δεν πρόκειται να βοηθήσουν πουθενά καθώς από τα χιλιάδες ατυχήματα που έχουν γίνει εκεί, απειροελάχιστα έχουν γίνει λόγω προσπέρασης. Σε ενδεχόμενο λάθος υπολογισμό δεν αποτρέπουν να βγει στο αντίθετο ένα όχημα και φυσικά δεν συνεισφέρουν ούτε στο ελάχιστο στη νούμερο 1 αιτία τόσα χρόνια που είναι οι αναστροφές...

Tsber
08/08/2023, 17:16
(έχω πετυχει γερό ξυλο στο περιπτερο της Μποτσαρη στος υψος της Πατρων..)


Άτιμα φαλλικά σύμβολα :lol:

cityfly
09/08/2023, 23:05
Άλλο το τσιμεντένιο στηθαίο άλλο αυτό.
Για την ακρίβεια καλύτερα να έφτιαχναν τσιμεντένιο στηθαίο.

Αυτά υποτίθεται ότι λυγίζουν. Όμως το να τα χτυπήσεις με κάποια ταχύτητα δε νομίζω να είναι και τόσο καλή εμπειρία.

Υποτίθεται ότι είναι προσωρινά μέχρι να μπει κάποιου είδους τσιμεντένιο… θα δείξει

MG-KTiNoS
11/08/2023, 21:24
https://www.4troxoi.gr/epikairotita/ellada/ti-einai-ta-pterygia-poy-evalan-stin-paraliaki-poios-einai-o-rolos-toys-video/

445317

Θα πει κάποιος μην πατάς την διαχωριστική γραμμή,αν όμως πρέπει να γίνει κάποιος ελιγμός (πχ να αποφύγεις ένα εμπόδιο και δεν έχεις περιθώριο από δεξιά) είναι ασφαλές για μοτοσυκλέτα;
Τα έχει δει κανείς απο κοντά;

H φωτογραφία αυτή είναι το σημείο που έφυγε ο καλός μας φίλος NKTR (και δεν ήταν ο μόνος)
Το θεωρώ απίθανο θράσος και προεκλογική παπάτζα να χαλάνε 70000 ευρώ για να πουν ότι ΕΤΣΙ θα λύσουν το πρόβλημα των τροχαίων
Δεν θέλω να πω τίποτε άλλο γιατί θα αρχίζω τις Χ/Π και τις κατάρες.
Ντράπηκε και η ντροπή ΑΛΗΤΕΣ

est
12/08/2023, 22:15
….. Για τους θερμόαιμους μάλλον θα είναι πρόβλημα γιατί θα τους χαλάει τις γραμμές. Για τους υπόλοιπους μοτοσικλετιστές νομίζω πως είναι καλό για την ασφάλειά τους που εξαρτάται κατά πολύ από την οδηγική συμπεριφορά των άλλων οδηγών κάθε οχήματος..
Έτσι όπως τα είδα αυτός φαντάζομαι πως είναι ο λόγος που τα έβαλαν. Για να σταματήσουν να περνάνε τη διαχωριστική για πλάκα. Σίγουρα κάτι θα σώσουν.