PDA

View Full Version : Αλλαγη αμορτισερ σε scooter



basilis_k6
09/08/2023, 17:37
εχει βαλει κανενας Bitubo η yss (ακριβη σειρα) σε σκουτερ? ειχε σημαντικη διαφορα στην ανεση?

Bowleno
10/08/2023, 01:22
εχει βαλει κανενας Bitubo η yss (ακριβη σειρα) σε σκουτερ? ειχε σημαντικη διαφορα στην ανεση?


Βάλε εσύ και πες μας :p

Πέρα από την πλάκα, δεν νομιζω να το έχει κάνει κανείς για τον απλό λόγο ότι δεν αξίζει, είναι η φύση τους τέτοια που κοπανάνε.....

basilis_k6
10/08/2023, 02:33
Βάλε εσύ και πες μας :p

Πέρα από την πλάκα, δεν νομιζω να το έχει κάνει κανείς για τον απλό λόγο ότι δεν αξίζει, είναι η φύση τους τέτοια που κοπανάνε.....

κιομως εμαθα οτι το εχουν κανει πολλοι και ειδα και στο δρομο. ξερω οτι θα κοπαναει αλλα εστω και λιγο να αλλαξει αξιζει για μενα.

argiris34
10/08/2023, 07:49
εβαλα yss σε citycom 300 εδω και κανα 2 βδομαδες.
κοπανανε λιγοτερο, ακους λιγοτερο και την βαλιτσα και διαβαζουν πολυ καλυτερα για 100-120 ευρω που εχουν εγω θεωρω αξιζουν τον κοπο
νομιζω οτι δεν ειδα φθηνη - ακριβη σειρα μονο κοκκινο ή μαυρο ελατήριο τουλαχιστον για το δικο μου

basilis_k6
10/08/2023, 12:45
εβαλα yss σε citycom 300 εδω και κανα 2 βδομαδες.
κοπανανε λιγοτερο, ακους λιγοτερο και την βαλιτσα και διαβαζουν πολυ καλυτερα για 100-120 ευρω που εχουν εγω θεωρω αξιζουν τον κοπο
νομιζω οτι δεν ειδα φθηνη - ακριβη σειρα μονο κοκκινο ή μαυρο ελατήριο τουλαχιστον για το δικο μου

Δλδ εσυ νιωθεις οτι σε χτυπανε λιγοτερο στις λακουβες?

argiris34
10/08/2023, 13:28
νομιζω πως ναι και ειμαι κιεγω μαθημενος απο Κ6 με ohlins

basilis_k6
10/08/2023, 15:42
νομιζω πως ναι και ειμαι κιεγω μαθημενος απο Κ6 με ohlins

το προβλημα ειναι οτι η yss δεν εχει ακομα για μπεβερλυ 400 και η Bitubo -που λενε οτι ειναι καλυτερες αλλα αυτο δεν σημαινει τιποτα απολυτως- κανουν 500ευρω!
βγαζει και η ματρις περιπου στο χιλιαρικο (εδω γελαμε) αλλα περα απο αυτες δεν βρηκα κατι αλλο. θα παιξω αναρτηση και εξτρα σελα πριν το πετάξω στη θαλασσα.
ευχαριστω για την απαντηση.

vaska
10/08/2023, 18:29
Beverly. Πάντα απορούσα γιατί τα αγοράζουν και δεν τα πετάνε κατ ευθείαν στην θάλασσα και πάντα απορούσα με τα νούμερα των πωλήσεων. Ανοίξαμε την Κυριακή ένα φίλου κι έχει παντού κουζινέτα. Χτύπησε μπιέλα η οποία δεν είναι διαιρούμενη και πάει μαζί με τον στρόφαλο και ακούστε και το καλύτερο πρέπει να αλλάξεις και κάσες 600+ € γιατί ο στρόφαλος εδράζεται σε κουζινετα. 300 στροφαλομιέλα + 600 οι κάσες + εργασία. Από την άλλη ένα μπουκάλι σπρέι μπλε κάνει στην χειρότερη 20€

basilis_k6
10/08/2023, 19:47
Beverly. Πάντα απορούσα γιατί τα αγοράζουν και δεν τα πετάνε κατ ευθείαν στην θάλασσα και πάντα απορούσα με τα νούμερα των πωλήσεων. Ανοίξαμε την Κυριακή ένα φίλου κι έχει παντού κουζινέτα. Χτύπησε μπιέλα η οποία δεν είναι διαιρούμενη και πάει μαζί με τον στρόφαλο και ακούστε και το καλύτερο πρέπει να αλλάξεις και κάσες 600+ € γιατί ο στρόφαλος εδράζεται σε κουζινετα. 300 στροφαλομιέλα + 600 οι κάσες + εργασία. Από την άλλη ένα μπουκάλι σπρέι μπλε κάνει στην χειρότερη 20€

λογω τιμης. δυστυχως τα ιαπωνικα ηθελαν +1500ε και ειναι και χαμηλοτερων επιδοσεων. βεβαια ειναι καλυτερα μηχανακια αλλα στα 7μιση πλεον παιρνεις μηχανη.

DoctoR_k6
11/08/2023, 00:06
λογω τιμης. δυστυχως τα ιαπωνικα ηθελαν +1500ε και ειναι και χαμηλοτερων επιδοσεων. βεβαια ειναι καλυτερα μηχανακια αλλα στα 7μιση πλεον παιρνεις μηχανη.

400 το παλιό η το καινούριο?
Αν μιλάμε για καινούριο θα μπορούσες να πας σε Sh350.

basilis_k6
11/08/2023, 02:02
400 το παλιό η το καινούριο?
Αν μιλάμε για καινούριο θα μπορούσες να πας σε Sh350.

το πηρα ηδη. εχασα την ευκαιρια να παρω το adv350 πριν την ανατιμηση και τωρα εφτανα μεχρι το bv.

argiris34
11/08/2023, 09:54
1000€ δυο αμορτισερ για σκουτερ ???

argiris34
11/08/2023, 10:02
παρε ένα citycom να σωθείς

DoctoR_k6
11/08/2023, 10:11
το πηρα ηδη. εχασα την ευκαιρια να παρω το adv350 πριν την ανατιμηση και τωρα εφτανα μεχρι το bv.

Αφου το καβαλησες πριν το παρεις (λογικα) δεν κοιτουσες κατι αλλο?
Ειδικα αν εχεις θεμα με αναρτησεις κλπ κλπ.

vstrider
11/08/2023, 11:54
Κοίτα να δεις.. και που λένε -και μάλλον το έχαψα να πω την αλήθεια καθώς έχω θεματάκι με κάτι δισκοκήλες-ότι οι αναρτήσεις του bv είναι ιδανικές για να μην κοπανάνε όπως τα άλλα σκούτερ. Είχα σκέψεις να πάρω για το 400. Ακόμα έχω.
Αλλά 1.keyless, 2.πίνακας οργάνων, 3.καπάκι βενζίνης με ξενερώνουν, ιδίως το 1.
Σκέφτομαι και το hd300 -με το οποίο δεν ενθουσιάζομαι- και να προχωρήσω σε αλλαγή στις μπουκάλες με κάτι ποιοτικό. Ανεβαίνει το κόστος όμως..
Δύσκολο το θέμα αναρτήσεις σε σκούτερ..

basilis_k6
11/08/2023, 13:40
Αφου το καβαλησες πριν το παρεις (λογικα) δεν κοιτουσες κατι αλλο?
Ειδικα αν εχεις θεμα με αναρτησεις κλπ κλπ.

Όχι δεν το καβάλησα γιατί επρεπε να πάρω σκουτερ και δεν υπηρχε κάποιο καλύτερο σε αυτά τα λεφτά ουτως η αλλως. Αν δεν καταφέρω να το φτιάξω θα δούμε που θα καταλήξει.

basilis_k6
11/08/2023, 13:41
παρε ένα citycom να σωθείς
Δεν υπάρχει καινούργιο πλέον. Δεν ήταν καλύτερο το παλιό πάντως. Μια χαρά κοπαναγε

DoctoR_k6
11/08/2023, 14:26
Όχι δεν το καβάλησα γιατί επρεπε να πάρω σκουτερ και δεν υπηρχε κάποιο καλύτερο σε αυτά τα λεφτά ουτως η αλλως. Αν δεν καταφέρω να το φτιάξω θα δούμε που θα καταλήξει.

Φευγουν ευκολα...στην χειροτερη.
Μην βαλεις ακομα χρημα απανω.
Τζαμπα θα πανε.

Πηγαινε κανε κ μια βολτα το SH350 σε περιπτωση που το διωξεις το Bev.

Nikos77
11/08/2023, 14:32
Φευγουν ευκολα...στην χειροτερη.
Μην βαλεις ακομα χρημα απανω.
Τζαμπα θα πανε.

Πηγαινε κανε κ μια βολτα το SH350 σε περιπτωση που το διωξεις το Bev.για πιο λόγο να κάνει βόλτα το sh 350? Αφού χτυπάει κάργα η αναρτηση

basilis_k6
11/08/2023, 18:12
Φευγουν ευκολα...στην χειροτερη.
Μην βαλεις ακομα χρημα απανω.
Τζαμπα θα πανε.

Πηγαινε κανε κ μια βολτα το SH350 σε περιπτωση που το διωξεις το Bev.

η yss ειναι στα 220 για το παλιο μπεβ. αν βγαλει για το νεο συντομα θα ειναι πολυ φθηνη η αλλαγη για να μην το κανω. προς το παρον φτιαχνω μαξιλαρι για συνεπιβατη απο αφρολεξ για να τρωει τα χοντρα. εγω τωρα που εβαλα το ελατηριο στο μαλακο ειμαι κομπλε. μπορω να ριξω λιγο αερα πισω προς το παρον. μαξιλαρι πιστευω θα κανει καλη δουλεια απλα δεν το εχω ξανακανει και σκεφτομαι μηπως το φτιαξω κατευθειαν με 3 στρωματα. σκληρο αφρολεξ κατω, μαλακο απο πανω και τζελ στο τελος. θελω να κανω και ταξιδια με αυτο.