PDA

View Full Version : 250xlm με το παπι!



γιωργο
11/08/2023, 01:36
Απο Αθηνα καλαματα θελουν 80 να το βαλουν μαζι με τισ πατατεσ και αλλα 30 το εισητηριο..να πανε να να να..... Θα αλαξω λαδακια τι αλλο ρε μαγκεσ μη κολησει/παρει φωτια???τι σερβισ θα κανατε εσεις??Για τετοιο ταξιδι...ενοειτε διαλλειμα καθε μια ωρα να κρυωσει.......τι να"φτιαξω"για να ειμαι σχετικ σιγουροσ...ΑΑ μιλαμε για Kazer115!!!:ninja::ninja::ninja::ninja::ninja:

Bowleno
11/08/2023, 02:24
Αυτά που είπες, να αποφύγεις την νέα εθνική οδό, σταθερά 80 χλμ περίπου στο κοντέρ και θα είσαι μια χαρά...
Δεν είπες αν θα έχεις φορτώσει τις... Πατάτες στο παπί

Lakisss
11/08/2023, 03:45
Απο Μορέα θα πήγαινα.
Σταθερή ταχύτητα 80 μην το πεθάνεις.
Πρώτη στάση όταν μπεις στον δρόμο της Τρίπολης, λίγο μετά έχει βενζινάδικο, όπου και βάζεις. Επόμενη στάση και για βενζινη (θα φας περισσότερη στην ανάβαση) στο τούνελ Αρτεμισίου (γύρω στο 130 αν θυμάμαι). Μετά έχεις άλλα 120 πιο βατά χλμ αλλά δεν ξέρω αν σε φτάνει με ασφάλεια η βενζίνη. Πάρε και ένα μπουκάλι καβάντζα. Λάδι φρέσκο στο μοτέρ, καλό μπουζί, τσεκ λάστιχα/αλυσίδα. Μην πας χωρίς καθρέπτες και νύχτα.

motojojo
11/08/2023, 08:24
Μεγάλο ταξιδι! Δεν θα έλεγα ότι ειναι ανέφικτο αλλά θέλει υπομονή! Δυστηχώς όταν μπορούσα δεν ειχα τα κακαλα να κάνω κατι παρόμοιο και μπορώ να πω τώρα....το μετανοιώνω!

Εγω θα επέλεγα επαρχιακο όσο περισσότερο γινεται. Στον επαρχιακό θα πας αναγκαστικά με 80, θα είναι ελάχιστα τα κομματια που θα βαζουν στον πειρασμό να τρέξεις, σε αντίθεση με την εθνική που ειναι όλο μια ευθεία και θα σε τρώει το χέρι για "λίγο ακόμα". Πολλες φορές ο δρόμος θα είναι τετοιος που και τα 80 θα ειναι πολλά. Ετσι η ταχύτητα δεν θα είναι σταθερη αλλά θα παίζεις συχνά με το γκάζι που για μένα ειναι επίσης καλό.
Και φυσικά περισσότερες ευκαιρίες για στάση. Θα έχεις την ευκαιρία να δεις πολλά ωραία μέρη.

Αν δεν τρέχεις και δεν το πιέζεις δεν ξέρω τι νόημα έχει να κάνεις πολλές στάσεις για να κρυώνει το μοτέρ. Θέλει πολυ ώρα να κρυώσει πολύ και μόλις ξεκινήσεις θα ξαναπιάσει τη θερμοκρασία που είχε πολύ γρήγορα πάλι. Το θέμα είναι κυρίως να μην υπερθερμαίνεται, τα 70-80 ΑΥΣΤΗΡΑ στο κοντέρ ειναι μια καλή ταχύτητα που διατηρεί αυτή την ισοροπία. Στις ανηφόρες όμως όχι σκασμένες τις ταχύτητες.

Τη στάση θα τη χρειαστείς πιο πολύ εσυ παρά το μηχανάκι. Θυμάμαι εμένα μετά από αρκετή ωρα με πονουσε η μέση χαμηλά. Η σελα δεν ειναι φτιαγμένη για πολύωρη οδήγηση και το σώμα γενικά δεν κάθεται σωστά. Αν έχεις καμιά ζώνη για τη μέση παρτην.

Καλό ειναι να ξεκινησεις νωρίς το πρωι ώστε τουλαχιστον τα πρωτα 100χλμ να βγουν με δροσια. Θα υπολόγιζα δρόμο κανα 5ωρο. Φυσικά τσεκ τα λάδια, λαστιχα, αλυσίδα(λαδωμα-σφιξιμο). Επιπλέον δες και τις ακτινες, να μην εχεις καμια κομμενη και να φαινονται ολες σφιχτες. Παθών.
Καλου κακού ας έχεις κι ένα μπουκάλι βενζίνη, αν τυχόν δεν βρεις βενζινάδικο το εναμιση λίτρο του μπουκαλιου θα σε βγάλει πολλά χλμ.
Θα πρότεινα και λιγο λάδι μηχανής (μισο λιτρο ας πουμε) ετσι για σιγουρια. Αν και δεν προκειται να καψει εφόσον γενικά δεν καιει λαδια το μοτερ και δεν πιεστει. Οποτε σταματάς όμως καλό ειναι να τσεκαρεις τη σταθμη. Και σπρευ για την αλυσιδα.


Νομιζω θα είναι μια ωραία εμπειρία και αν σεβαστεις το μηχανάκι θα βγει χωρίς προβλήματα. Δες το σαν ενα roadtrip, μην βιαστεις να φτασεις γρηγορα.

Καλό δρόμο!

panavour
11/08/2023, 08:33
Μια χαρά θα πας,και από εθνική και από επαρχιακό.αυτα τα ταξίδια τα κάναμε στην εποχή μου με 50αρια δίχρονα και με 50 άρια πάπια της εποχής για πλάκα,μην τρελαίνεσαι.Σημερα όλοι θέλουν fjr1300,και Χόντα paneuropean,για να πάνε Χαλκίδα.

antoncbf
11/08/2023, 08:35
ξεκινημα με τη δροσουλα ,ελεγξε τα γνωστα ...
λαδια - αλυσιδα -ελαστικα - φυσικα κρανος - γαντια - κολαρο στο λαιμο αν εχεις -νερακι για να πινεις -σταση καθε 80-100 χλμ οσο αντεχει ο πωπος σου ...
και ΦΥΣΙΚΑ ελπιζω να εχεις οδικη βοηθεια... αν εισαι πιτσιρικας θα το ευχαριστηθεις πολυ αν εισαι μεγαλος θα κανεις 1-2μερες να συνελθεις κ θα βριζεις τον εαυτο σου που το εκανες ...

karellen
11/08/2023, 08:40
Μια χαρά θα πας,και από εθνική και από επαρχιακό.αυτα τα ταξίδια τα κάναμε στην εποχή μου με 50αρια δίχρονα και με 50 άρια πάπια της εποχής για πλάκα,μην τρελαίνεσαι.Σημερα όλοι θέλουν fjr1300,και Χόντα paneuropean,για να πάνε Χαλκίδα.

Ε μα.
Δικάβαλο με το DT και από παλιό, Μεγαλόπολη-Αχλαδόκαμπο-Άργος-Δερβενάκια.
300 χιλιόμετρα η τότε διαδρομή.

Bowleno
11/08/2023, 09:16
Ε μα.
Δικάβαλο με το DT και από παλιό, Μεγαλόπολη-Αχλαδόκαμπο-Άργος-Δερβενάκια.
300 χιλιόμετρα η τότε διαδρομή.

Ναι, αλλά με DT και όχι παπί....:lol:

Πάνε πολλά χρόνια που έκανα παρόμοια διαδρομή με μικρό μηχανάκι, εκεί, προς το τέλος με είχαν πιάσει αυτοκτονικές τάσεις :cry::lol:

karellen
11/08/2023, 09:22
Χειρότερο ήταν το DT.Διχρονίλα-τελική 95χ/ω και σέλα σερβιέτα.

Lakisss
11/08/2023, 10:28
Από επαρχιακό δρόμο η Καλαμάτα είναι πιο μακριά και πολυ χειρότερα. Ποιος ο λόγος να παει από Άργος, Ναύπλιο, βουνό Μεγαλόπολης κτλ;

kostaskk
11/08/2023, 13:03
Γιατί 30 εισιτήριο? Έψαξες καμιά άλλη μεταφορική?
250 km δεν είναι τίποτα, και τώρα να φύγεις χωρίς τίποτα μόνο 10€ βενζινη και με μαγιό σαγιονάρα θα το βγάλεις,, 3,5 ώρες άμα πας με 70 πραγματικά σταθερά.

Έχω κάνει 800 μέσα σε μια μέρα με glx,,
350-400+ πάρα πολλές φορές και χωρίς στάση και με βαλίτσες κανονικές πάνω στο μηχανάκι..
Άνετα βγαίνει η απόσταση χωρίς στάση, (εκτός για βενζίνη άμα χρειαστεί)

Λαδωσε,σφίξε αλυσίδα, πάρε μαζί αφρό για λάστιχο σε περίπτωση που τρυπισει, ίσως κάνα μπουκάλι βενζίνη και λάδι αν καίει.. δες την στάθμη λαδιού να είναι στο max η και ελάχιστα ποιο πάνω
αν είναι εύκολο άλλαξε γρανάζομα με ποιο μακρύ (πχ 1 η 2 δόντια ποιο μεγάλο εμπρός γρανάζι ) για να πηγαίνει ποιο άνετα, μεγάλητερη τελική,ποιο λίγες στροφές,λιγότερη κατανάλωση,μικρότερες θερμοκρασίες στο μοτέρ, γενικά όσο ποιο μακρύ τόσο ποιο καλά σε τέτοιες διαδρομές. Με την μεγάλη τελική φτάνεις και πιο γρήγορα.
Άμα το μηχανάκι έχει τελική 100 πήγαινε το με 80.
Που και που άφηνε λίγο το γκάζι, βέβαια και τέρμα να το πηγαίνεις ίσως να μην πάθει τίποτα ( τα kaze r μου φαίνονται ότι έχουν πολύ safe ρυθμίσεις και σχεδιασμό μοτέρ για να πάθει κάτι ότι και αν κάνεις, εδώ ξεκινάει με 3η ανετα και κάθε ταχύτητα είναι σχεδόν ίδια ροπή και πάει μόνο χαμηλά.


Βέβαια καλό θα ήταν να αποφύγεις αλλαγές άμεσος πριν τη βόλτα γιατί αν είναι να βγάλει κάτι θα στο βγάλει τότε,, πχ εμένα μια φορά μου είχαν κάνει κάτι λάθος στην αλυσίδα, σφιγκτήρες και κόπηκε,
Καντά όλα μια βδομάδα πριν, δοκίμασε ζορισε το παπί λίγο, κάνε χιλιόμετρα να δεις ότι όλα είναι οκ και μετά φύγε,

Bowleno
11/08/2023, 13:05
Από επαρχιακό δρόμο η Καλαμάτα είναι πιο μακριά και πολυ χειρότερα. Ποιος ο λόγος να παει από Άργος, Ναύπλιο, βουνό Μεγαλόπολης κτλ;

θα πληρώσει διόδια και δεν θα μπορεί να εκμεταλλευτεί τις ταχύτητες που σηκώνει ο δρόμος....άσε που θα το ζορίσει πολύ

motojojo
11/08/2023, 13:58
Από επαρχιακό δρόμο η Καλαμάτα είναι πιο μακριά και πολυ χειρότερα. Ποιος ο λόγος να παει από Άργος, Ναύπλιο, βουνό Μεγαλόπολης κτλ;

Αν ειναι να κανεις το γύρο της πελοπονήσου τότε προφανώς μπαινεις εθνική. Ο επαρχιακος προτείνεται όταν και τα χλμ ειναι παραπλήσια.
Η παραπλευρη της εθνικής (όπου υπάρχει) θα ήταν επίσης προτιμότερη.


Ο αφρος για το λάστιχο επίσης απαραίτητος.

νεοσσός
11/08/2023, 14:20
Έχω κάνει 800 μέσα σε μια μέρα με glx,,
350-400+ πάρα πολλές φορές και χωρίς στάση και με βαλίτσες κανονικές πάνω στο μηχανάκι..
Άνετα βγαίνει η απόσταση χωρίς στάση, (εκτός για βενζίνη άμα χρειαστεί)

Για του λόγου το αληθές:
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142945&p=3002435&viewfull=1#post3002435

Panos76
11/08/2023, 14:41
Ό,τι σου είπαν οι γέροντες :lol: παραπάνω και ο Κώστας.

Αφρό οπωσδήποτε (ιδανικό θα ήταν και μία σαμπρέλα μαζί με εργαλεία και μία τρόμπα), οδική και έναν έλεγχο πριν φύγεις.

Το παπί θα φάει ζόρι από Τρίπολη και μετά, είτε πας από παλιό είτε από καινούριο.

Με το καλό.

(τελευταία φορά το έκανα το '98 με δίχρονο σκούτερ 50άρι)

γιωργο
11/08/2023, 17:58
Κ γω θα προτιμούσα επαρχιακό αλλα βγενει πανω απο 100χλμ παραπανω..5 ωρες μ το βγάζει έναντι 3ων..ισως βρω καποια "κομματια"του δρόμου ν βγενω για ν ξεκουραζομε απο το*τερμα"(80χλμ) γκάζι.. ευχαριστώ όλους