PDA

View Full Version : F750GS



AUFGEBRACHT
13/08/2023, 13:06
Αφού η πόρτα είναι ανοικτή και τα σκυλιά δεμένα, ας μοιραστώ κι εγώ τις εντυπώσεις μου από την έως τώρα συμβίωσή μου με την "μικρή" F750GS, την οποία θα χαρακτήριζα "αόρατη", καθώς είναι μια μοτοσυκλέτα η οποία λάμπει δια της απουσίας της από το φόρουμ, από συζητήσεις, από τον δρόμο γενικότερα...

Η μοτοσυκλέτα αγοράστηκε καινούρια κι είναι στην κατοχή μου κάτι περισσότερο από 6 μήνες, χιλιόμετρα στο οδόμετρο κάτι παραπάνω από 2.500... Δεν θυμάμαι πως ονομάζει η BMW την έκδοση, διαθέτει οθόνη TFT με ενσωματωμένη πλοήγηση, κεντρικό σταντ, θερμαινόμενα γκριπς, βάσεις για βαλίτσες και σχάρα αποσκευών, προστατευτικές χούφτες, quickshifter, πρόγραμμα riding mode PRO, προβολέα LED, σέλα comfort, cornering ABS....αυτά!

ΣΧΕΔΙΑΣΗ – ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ
Η ομορφιά είναι κάτι το υποκειμενικό όπως έχω αναφέρει και πάλι, ένα από τα κριτήρια της αγοράς της 750 ήταν ότι εμένα μου αρέσει οπτικά, γουστάρω να την έχω παρκαρισμένη στην αυλή μου και να την βλέπω, γουστάρω να την καβαλάω και να την βλέπω. Υπήρχαν μοτοσυκλέτες πολύ καλύτερες συνολικά, φθηνότερες, και πολύ πιο vfm, οι οποίες όμως δεν με έλκυαν καθόλου οπτικά και απορρίφθηκαν μόνο και μόνο για την εμφάνισή τους. Ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα θα έλεγα ότι είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα, κυρίως η βαφή της, προσωπικά την αγόρασα στον χρωματισμό Triple Black. Από συναρμογή κανένα θέμα με τριξίματα και συντονισμούς, μοναδική παραφωνία ένας πλαστικός λασπωτήρας σαν φτεράκι από πλαστικό, ο οποίος εκ κατασκευής βρίσκει στη βάση του ψαλιδιού και παράγει ένα γκαπ όταν περνάς από κακοτεχνίες, σαμαράκια κτλ, το οποίο ξανατονίζω είναι καθαρά κατασκευαστική αβλεψία. Γενικά, πολλοί χαρακτηρίζουν αυτή τη μοτοσυκλέτα ως "κινέζικη BMW" λόγω της προελεύσεως του κινητήρα, ότι η ποιότητα κατασκευής είναι μέτρια έως κακή για την τιμή της, ενώ επιπρόσθετα πολλοί νομίζουν και υποστηρίζουν πως κατασκευάζεται εξ ολοκλήρου στην Κίνα, ενώ η αλήθεια είναι πως μόνο ο κινητήρας έρχεται από Ασία μεριά, και μοντάρεται στο εργοστάσιο της BMW στο Βερολίνο. Επίσης, για τους πολύ ψείρες, και για να λέμε όλα, για κάποιον λόγο τα χειριστήρια αριστερά έχουν κάποιο τζόγο, δεν είναι σταθερά, εάν προσπαθήσεις να τα κουνήσεις με δύναμη, σε αντίθεση με τα χειριστήρια στη δεξιά μεριά του τιμονιού, δεν είχα παρατηρήσει κάτι, μέχρι που το είδα σε βίντεο ενός Τσέχου.

ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ
Είμαι μετρίου αναστήματος και σωματικού βάρους, σε αντίθεση με το βάρος της μικρής GS, το οποίο δεν είναι καθόλου αμελητέο, αφού είναι περίπου 227 κιλά πλήρης υγρών και με ρεζερβουάρ στο 90% της πλήρότητάς του. Το βάρος γίνεται εύκολα αντιληπτό σε επιτόπιους ελιγμούς, σε πολύ μικρή ταχύτητα, κι όταν χρειαστεί να την μετακινήσεις στατικά. Με την απλή σέλα -κι ακόμα καλύτερα- με την χαμηλή σέλα που διαθέτει η BMW σαν προαιρετικό εξοπλισμό,τα πόδια φτάνουν και πατάνε γερά αμφότερα στο έδαφος. Με τη σέλα comfort το ύψος από τα 815 πάει στα 835mm περίπου, προσωπικά πατάω στις μύτες, αλλά αν κάτσω πολύ μπροστά και γύρω λίγο, μπορώ να πατήσω στο ένα πόδι με όλο το πέλμα, χωρίς να αναγκαστώ σε "χορευτικές φιγούρες" και πιρουέτες. Η δε σέλα comfort είναι εξαιρετική, άνετη και ξεκούραστη. Μεγάλο ΠΛΗΝ η ανύπαρκτη εργοστασιακή μικρή ζελατίνα, αφού τρως πολύ αέρα. Ο CorpseAlive αναφέρει χαρακτηριστικά ότι η ανεμοκάλυψη είναι απίστευτη, εγώ θα έλεγα ότι είναι το μελανό σημείο της μοτοσυκλέτας, φτάχνετε ρε μ@λ@κες Γερμανοί μια μοτοσυκλέτα για να καταπίνει χιλιόμετρα και για ταξίδια, και βάζεις ένα δείγμα ανεμοθώρακα. Η λύση είναι αναγκαστικά after market, αλλά οι περισσότερες είναι πολύ ψηλές και αισθητικά άσχημες. Μεγάλο-μεγάλο ΠΛΗΝ εδώ, χαλάει όλη την εικόνα της μοτοσυκλέτας. Ειδική μνεία στην οθόνη TFT, η οποία είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ κι ευανάγνωστη υπό όλες τις συνθήκες φωτισμού, ενώ το μενού της είναι πολύ εύκολο με την γνωστή ροδέλα στο αριστερό γκριπ. Από όσες μοτό έχω δει, νομίζω πως η BMW (και η Bosch, μιας και αυτή κατασκευάζει την οθόνη) έχει τις καλύτερες οθόνες TFT.

AUFGEBRACHT
13/08/2023, 13:07
ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
Ο παράλληλος δικύλινδρος με τους 77 ίππους, όπως προανέφερα κατασκευάζεται από την Loncin για λόγους κόστους προφανώς, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της BMW, και στέλνεται έτοιμος για τελική συναρμολόγηση στο Βερολίνο. Το ξαναγράφω γιατί έχω διαβάσει και ακούσει ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς, με αποκορύφωμα το ότι ο κινητήρας είναι σχεδιασμένος και φτιαγμένος από την ίδια την Loncin, επειδή οι Γερμανοί δεν είχαν έτοιμο και αξιόπιστο κινητήρα...100 χρόνια κατασκευάζουν μοτοσυκλέτες, και δεν είχαν τεχνογνωσία να κατασκευάσουν κινητήρα...Ο κινητήρας ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ και ΕΜΠΕΙΡΙΑ είναι ΥΠΕΡΕΠΑΡΚΗΣ, γιατί έχω ακούσει κι αυτό, ότι για 77 ίππους είναι ψοφίμι...Οι χαμηλές στροφές δεν είναι το καλύτερό του, αφού χαμηλά δεν είναι ροπάτος, εγώ προέρχομαι από την μονοκύλινδρη 650GS με τον κινητήρα της Rotax. Κιβώτιο ταχυτήτων άψογο, δεν χάνεις καμία ταχύτητα, ο μηχανικός συμπλέκτης είναι ολίσθησης, καθαρά προσωπική άποψη, εμένα δεν μ' αρέσει, τον βρίσκω πολύ "μαλακό" για τα γούστα μου, πάντως είναι γεγονός πως και να θέλεις, δεν μπορείς να κάνεις λάθος στην αλλαγή ταχυτήτων. Το quickshifter δεν το έχω συνηθίσει, μου είναι αδιάφορη η ύπαρξή του, θα προτιμούσα κάποιο άλλο έξτρα αντί για αυτό, το βρίσκω πολυτέλεια για χρήση σε τέτοιες μοτοσυκλέτες, καθώς για εμένα η χρήηση του είναι η πίστα, ή η πολύ γρήγορη οδήγηση σε δρόμο. Από κατανάλωση, κινούμενος σε μικρή επαρχιακή πόλη, χωρίς έντονο μποτιλιάρισμα, καθαρά σε αστική χρήση η κατανάλωση είναι περίπου στο 4,9-5, σε ταξίδι σε εθνική γύρω στο 4,5 -4,6.

ΦΡΕΝΑ
Όπως προανέφερα, η μοτοσυκλέτα έρχεται με το cornering ΑBS, Brembo μπρος-πίσω, ικανοποιητικά τα φρένα, απλά θέλουν περισσότερη πίεση όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα, και πάλι όμως τη δουλειά τους θα την κάνουν, σε σχέση με τον μονό δίσκο στο 650 που είχα, μου φαίνονται λογικά πολύ δυνατότερα, είναι σίγουρα ασφαλέστερα.

ΟΔΗΓΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
Αν έπρεπε να χρησιμοποιήσω μια λέξη, θα έλεγα ότι αυτό που την χαρακτηρίζει είναι η ευστάθεια. Το αρνητικό του αυξημένου βάρους εξαφανίζεται μόλις υπερνικήσεις τη δύναμη της αδράνειας και γίνεται σύμμαχος, με ειδοποιό διαφορά την παρουσία ανέμου και ιδιαίτερα πλευρικού, όπου με την μονοκύλινδρη πάλευες, ενώ με την 750 πας σαν φορτηγό. Εξαιρετική ποιότητα κύλισης, απουσία κραδασμών, σταθερότητα, εξαιρετικά ηλεκτρονικά που επεμβαίνουν διακριτικά αλλά δραστικά και με ασφάλεια (βλέπε traction control). Θα συμφωνήσω με τον CorpseAlive που αναφέρει στα συν τα τρομερά ηλεκτρονικά, όπως λέει επί λέξει.

ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ
O καιρός θα δείξει...ο λόγος που πήγα σε BMW πάλι, ήταν ακριβώς επειδή έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την ποιότητα κατασκευής και την αξιοπιστία της, κατά το κλισέ ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις... μέχρι τώρα έχω κάνει λόγω διαστήματος κατοχής, το αρχικό service των 1.000χλμ, στο συνεργείο στον Γέρακα, δεν πλήρωσα τπτ γτ όταν την αγόρασα έτρεχε προσφορά για 3 χρόνια εγγύηση και 3 χρόνια δωρεάν service. Από αναζητήσεις που έχω κάνει στο διαδίκτυο, δεν έχει αναφερθεί κάτι για την αξιοπιστία των 750/850, ιδιαίτερα στο κομμάτι του κινητήρα.

Εν κατακλείδι, και σαν επίλογο στο μικρό review, το οποίο ελπίζω να είναι όσο πιο αντικειμενικό γίνεται, σίγουρα δεν είναι η καλύτερη μοτοσυκλέτα εκεί έξω, σίγουρα είναι μάλλον υπερτιμολογημένη, ή ακριβή σε σχέση με τον ανταγωνισμό, σίγουρα υπάρχουν καλύτερες προτάσεις. Οι άλλες 2 υποψηφιότητες ήταν η Moto Guzzi 855 και η Honda CB500X. Η Guzzi απορρίφθηκε λόγω αμφιβολίας για την αξιοπιστία της, και γτ όπως την ήθελα ερχόταν ελαφρά ακριβότερη...για τη χρήση που της κάνω, η μηχανή είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ, αφού κυρίως εκτελεί χρέη commuter για τη δουλειά, ενώ κοντινές βολτούλες πχ Ναύπλιο, Επίδαυρο, γίνονται άνετα και με οποιαδήποτε μοτό. Για πάρα πολλούς λόγους που δεν χρειάζονται ανάλυση, η μηχανή που μου ταίριαζε ήταν η Honda...αλλά είχε 2 μεγάλα, τεράστια ΠΛΗΝ. Την βρίσκω αδιάφορη και άνευρη, ενώ δίπλα στην GS μοιάζει με ποδηλατάκι, κι όχι με μοτοσυκλέτα. Μου αρέσει που έχω στην κατοχή μου μια μοτό η οποία δεν είναι σούπα από πωλήσεις, δεν την έχει κι η κουτσή Μαρία, έχω δει άλλον έναν σύντροχο με την ίδια, μου αρέσει που συνολικά είναι μηχανή κι όχι μοτοσυκλετάκι σε σχέση με το Honda, το οποίο btw ερχόταν πολύ γυμνό για τις προτιμήσεις μου (πχ κεντρικό σταντ, χούφτες, σχάρα, θερμαινόμενα γκριπς), καθώς ανέβαινε το κόστος του, ναι μεν συνέχιζε να ναι σημαντικά φθηνότερο από το ΒΜW, αλλά υπερτιμημένο τιμολογιακά για 498cc και με λιγότερα ηλεκτρονικά και ευκολίες. Αυτά, ευχαριστώ τον CorpseAlive για το θέμα που άνοιξε και την ευκαιρία που είχα να εκφράσω όσα έχω αποκομίσει από την 750GS.

νεοσσός
13/08/2023, 13:25
Ωραίο να βλέπεις ικανοποιημένους κατόχους. Να τις χαρείτε!

Aufgebracht, δεν θα ήταν πιο αντιπροσωπευτικό ως επιλογή για πιθανή αγορά το Honda NC750X, αντί του CB500X;

AUFGEBRACHT
13/08/2023, 16:04
Aufgebracht, δεν θα ήταν πιο αντιπροσωπευτικό ως επιλογή για πιθανή αγορά το Honda NC750X, αντί του CB500X;

Πολύ συμπύκνωμένα, και για να μην βγούμε εκτός θέματος, εκτός του ότι οπτικά δεν μ' αρέσει καθόλου σαν σχήμα, μεγάλο φάουλ για εμένα ο μονός δίσκος μπροστά για 750cc, υπερτιμολογημένη πλέον νομίζω για αυτά που προσφέρει, και με πανάκριβα αξεσουάρ, τα οποία ισοσκέλιζαν την τιμολογιακή διαφορά με το BMW: €430 για σχάρα, €100 κεντρικό στάντ, €380 θερμαινόμενα γκριπς (και €16 η ειδική προαπαιτούμενη κόλλα για τα θερμαινόμενα :cool:).