PDA

View Full Version : r1 ?



egw_eimai
24/08/2023, 15:16
Γεια σας ειμαι σε τεραστιο διλλυμα, θελω να παρω μια yamaha r1 του 2003 η 2004 που ειναι ο κωλος της σαν πτερυγιο καρχαρια, γενικα εχω ακουσει οτι καποιο απ τα μοντελα της r1 εβγαζε πολλα προβληματα ξερετε ποιο ειναι η ειναι απλα μυθος ? επισης σκεφτομουν και κατι σε r1 του 2005 εως 2008 που βγαινουν οι εξατμισεις κατω απο το κωλο της μηχανης. ποια ειναι πιο αξιοπιστη ? τι αλλαζει σε αυτα τα δυο μοντελα και τι πρεπει να προσεξω κατα την αγορα ?

husky21
24/08/2023, 16:10
του 04-06 το επομενο δλδ απο αυτο που θελεις
εβγαζε σιγουρα βολαν κ πολλαπλασιαστες
και τα 2 ακριβες βλαβες

kostaskk
24/08/2023, 17:49
Πτερύγιο καρχαρία δεν νομίζω να θυμίζει αλλά οκ.
Εκτός εμφάνισης σε τόσο παλιά μοτο θα έπρεπε να κοιτάς κύριος ποιο είναι σε καλητερη κατάσταση.

Μπιέλες νομιζω, με αναζήτηση στο google κάτι θα βρεις για προβλήματα.

Το βολάν θα ήταν ανοικτού τύπου με κόλλα στους μαγνήτες αντί να είναι μέσα σε μέταλλο, τα αντικαθιστούσαν με κλειστού τύπου, μπορείς να κοιτάξεις αν έχει αλλαχτεί..

MG-KTiNoS
24/08/2023, 21:24
Οι μεγάλες ςς δεν βγάζουν εύκολα θέματα αλλά αν βγάλουν τα σκας
αν δεν μπορείς -δεν το λέω για να σε προσβάλω αυτό-
ν ανταπεξέλθεις δες ένα 600
Σε καμία περίπτωση μην πάρεις κάτι που αν χαλάσει μένει γκαράζ.
ΥΓ Η γιαμάχα έχει γ.... στις τιμές να ξέρεις Μια έτσι κάνεις και φτάνεις στο χιλιάρικο με κλειστά μάτια

νεοσσός
24/08/2023, 21:40
Είναι μοτοσυκλέτα με μεγάλη αρχική αξία αγοράς. Πρόσθεσε σε αυτό το γεγονός ότι αν πας να συνθέσεις μία μοτοσυκλέτα με τιμές συνεργείου και ανταλλακτικών και όχι με κόστος γραμμής παραγωγής, το κόστος βγαίνει πολλαπλάσιο.
Στη συνέχεια συνυπολογίζεις τον τύπο της μοτοσυκλέτας, τον πιεσμένο κινητήρα και το προφίλ των υποψήφιων αγοραστών. Τέλος βάζεις στην εξίσωση τα 20 χρόνια της ηλικίας της.
Αναλογιζόμενος τα παραπάνω, καταλαβαίνεις ότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σου κοστίσει πολλά χρήματα.

billy84
25/08/2023, 10:24
Ου μπλέξεις.

TONYBANDIT
25/08/2023, 10:58
Ου μπλέξεις.
Αυτή την 11η εντολή οποίος δεν την έλαβε υπόψη του ΕΜΠΛΕΞΕ

kostaskk
25/08/2023, 14:25
Στο car, σε τιμή μέχρι 3000 έχει 22 μηχανάκια. Από αυτά 2-3 φαίνονται ενδιαφέροντα..
Αν έχει όλα τα αναλώσιμα αλλαγμένα πρόσφατα ίσως να μην ζητήσει πολλά στην αρχή,( καλά λαστιχα,τακάκια,ρουλεμάν λαιμού,μπουκάλες να μην χάνουν, δισκοπλακες χωρίς φθορά κτλ

MG-KTiNoS
25/08/2023, 14:37
Στο car, σε τιμή μέχρι 3000 έχει 22 μηχανάκια. Από αυτά 2-3 φαίνονται ενδιαφέροντα..
Αν έχει όλα τα αναλώσιμα αλλαγμένα πρόσφατα ίσως να μην ζητήσει πολλά στην αρχή,( καλά λαστιχα,τακάκια,ρουλεμάν λαιμού,μπουκάλες να μην χάνουν, δισκοπλακες χωρίς φθορά κτλ

παίζουν και πραπρίλια rsv 2k σε τιμές της πλάκα για τόση μηχανή που παίρνεις !

egw_eimai
30/08/2023, 15:36
Είναι μοτοσυκλέτα με μεγάλη αρχική αξία αγοράς. Πρόσθεσε σε αυτό το γεγονός ότι αν πας να συνθέσεις μία μοτοσυκλέτα με τιμές συνεργείου και ανταλλακτικών και όχι με κόστος γραμμής παραγωγής, το κόστος βγαίνει πολλαπλάσιο.
Στη συνέχεια συνυπολογίζεις τον τύπο της μοτοσυκλέτας, τον πιεσμένο κινητήρα και το προφίλ των υποψήφιων αγοραστών. Τέλος βάζεις στην εξίσωση τα 20 χρόνια της ηλικίας της.
Αναλογιζόμενος τα παραπάνω, καταλαβαίνεις ότι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σου κοστίσει πολλά χρήματα.

Τι αλλη επιλογη εχω? αν διαθετω εως 5 η 6 χιλιαρικα μπορω να παρω καποια αξιοπιστη χωρις να βγαλει προβληματα σε αντιστοιχη εμφανιση εννοω να ειναι πιστας ?

egw_eimai
30/08/2023, 15:37
Εχω μπερδευτει παρα πολυ!! Οποτε λογικα λογω χρονολογιας δεν αξιζει ετσι δεν ειναι ?
αν επαιρνα καποια cbr1000 ? ιδιας χρονολογιας θα ειναι πιο αξιοπιστη και χωρις προβληματα?

basilis_k6
30/08/2023, 15:41
675

τα χιλιαρια ειναι ακριβα σε ολα τους και τα παλια μπορει να σου βγαζουν συνεχως εξοδα. περα απο τα παγια που ειναι ουτως η αλλως στο θεο. με ενα χιλιαρικο το χρονο κανεις μονο τα βασικα. με ενα 600αρι γλυτωνεις ενα αξιοσεβαστο ποσο. πριν 15 χρονια τα εξοδα ηταν σχεδον ιδια αλλα πλεον εχουν αλλαξει οι εποχες και τα κοστη ειδικα σε καυσιμο.

McGyver
30/08/2023, 15:44
Τι αλλη επιλογη εχω? αν διαθετω εως 5 η 6 χιλιαρικα μπορω να παρω καποια αξιοπιστη χωρις να βγαλει προβληματα σε αντιστοιχη εμφανιση εννοω να ειναι πιστας ?

Για μόστρα τη θες ή για πίστα;

Κι έτσι για το χαβαλέ, κι άμα θες απαντάς, πόσων ετών είσαι;

rainmike
01/09/2023, 13:37
Αλλος ενας χαρουμενος κατοχος Vstrom

egw_eimai
02/09/2023, 11:40
675

τα χιλιαρια ειναι ακριβα σε ολα τους και τα παλια μπορει να σου βγαζουν συνεχως εξοδα. περα απο τα παγια που ειναι ουτως η αλλως στο θεο. με ενα χιλιαρικο το χρονο κανεις μονο τα βασικα. με ενα 600αρι γλυτωνεις ενα αξιοσεβαστο ποσο. πριν 15 χρονια τα εξοδα ηταν σχεδον ιδια αλλα πλεον εχουν αλλαξει οι εποχες και τα κοστη ειδικα σε καυσιμο.

Δηλαδη τα αντιστοιχα εξοδα για μια r6 του 2008 ποσο θα ηταν ? εννοω τα ετησια οπως ειπες που για τη χιλιαρα θα ηταν ενα χιλιαρικο στην 600ρα ποσο λες να ειναι ?

egw_eimai
02/09/2023, 11:49
Για μόστρα τη θες ή για πίστα;

Κι έτσι για το χαβαλέ, κι άμα θες απαντάς, πόσων ετών είσαι;

Μα αν την ηθελα για μοστρα θα επαιρνα απλα μια r6 του 2008 που ειναι και πιο ομορφη...
35 ειμαι, απλα εχω κανει χιλια λαθη στη ζωη μου δεν θελω να κανω χιλια ενα!!!! Δηλαδη τι εννοω, μαρεσει πολυ σαν εμφανιση η r1 αλλα αν ειναι να μου βγαλει πολλα προβληματα η να μην την χαιρομαι και να την εχω παρει 3 χιλιαρικα και να εχω ξοδεψει πχ 2 χιλιαρικα σε βλαβες ε ας παρω μια αλλη μηχανη απ την αρχη με 5 χιλιαρικα που δεν θα βγαλει προβληματα, η εστω με 6 χιλιαρικα!!!

Επισης κατι ακομα θα μπορουσα να νοικιασω καποια χιλιαρα πιστας?

egw_eimai
02/09/2023, 11:50
Αλλος ενας χαρουμενος κατοχος Vstrom

αχαχχαχαχαχαχααχααχα
ελα τωρα μην μου το χαλας χαχαχαχα εριξα γελιο πολυ με την απαντηση σου παντως!!!!

basilis_k6
02/09/2023, 12:02
Δηλαδη τα αντιστοιχα εξοδα για μια r6 του 2008 ποσο θα ηταν ? εννοω τα ετησια οπως ειπες που για τη χιλιαρα θα ηταν ενα χιλιαρικο στην 600ρα ποσο λες να ειναι ?

ας πούμε 800 αλλα αν πας σε 08 μοντελο θα βρεις λογικα και πολυ καλυτερο μηχανακι. τι το θέλεις? το παλιο ρ1 ειναι ωραιο για βολτα ταξιδι και το ρ6 ειναι μονο για πιστα.

kostaskk
02/09/2023, 14:32
Τα τελοι κυκλοφοριας για 600cc είναι 55€ ενώ στο 1000 120€. Ανάλογη αύξηση θα έχει και η ασφάλεια.. τα λάστιχα θα είναι ποιο ακριβά και το 1000 τα τρωει πολύ ποιο γρήγορα, όπως και αλυσιδο γραναζα,φρένα και τα πάντα.

νεοσσός
02/09/2023, 14:57
Αν βάλεις και ασφάλεια κλοπής, θεωρώ ότι για κάποιον που δεν έχει τις γνώσεις για να κάνει τη συντήρηση μόνος του, μπορεί να πάει 2.000€/έτος η συντήρηση ενός supersport 1000cc 20ετίας. Όλο και κάτι διαφορετικό κάθε χρόνο θα φθάνει στα όρια της χρήσης του, χρονικά ή χιλιομετρικά. Αλυσιδογράναζα, αντλία βενζίνης, ψυγείο, αναρτήσεις και άλλα.

rainmike
02/09/2023, 17:45
Αν εισαι νεος και βασταν τα κοτσια σου και εχεις και καποια εμπειρια ετσι
Μην πας και καρφωθεις.
Παρτο,βρες ενα σε καλη κατασταση και παρτο.
Αν δεν το παρεις τωρα δεν θα το παρεις ποτε απλα 2 πραγματα.
1)Αν το παρεις το παντρευτηκες ,δυσκολα θα το δωσεις.
2)Μετα απο κανα 2 χρονια θα καταλαβεις οτι θα πρεπε να εχεις παρει κατι αλλο:)

zephyr1
02/09/2023, 19:19
Υπολογισε και 10-12 λιτρα τα 100χλμ.

anco
03/09/2023, 12:44
Αν βάλεις και ασφάλεια κλοπής, θεωρώ ότι για κάποιον που δεν έχει τις γνώσεις για να κάνει τη συντήρηση μόνος του, μπορεί να πάει 2.000€/έτος η συντήρηση ενός supersport 1000cc 20ετίας. Όλο και κάτι διαφορετικό κάθε χρόνο θα φθάνει στα όρια της χρήσης του, χρονικά ή χιλιομετρικά. Αλυσιδογράναζα, αντλία βενζίνης, ψυγείο, αναρτήσεις και άλλα.

Ασφάλεια κλοπής δεν αξίζει το κόστος, το βάζεις σε πάρκινγκ και έρχεται μια η άλλη.
Επίσης όταν στο κλέψουν να παρακαλάς να μην ξανά βρεθεί γιατί αν βρεθεί δεν καλύπτει μερική κλοπή
Τα φαιρινγκ να λυπούν φτάνει… να πας 1500€ χαλαρά
Μια ασφάλεια ετήσια 200€ με νομική προστασία άνετα σε αυτά τα χρήματα.
Λάστιχα 120-190 πες 300€-350€ για τα υψηλών επιδόσεων
500€ για SuperCorsa
Αλυσίδα - γρανάζια 300€
Τώρα ποτέ θα αλλάζονται…
Σήμα ετήσιο 120€

Οπότε σήμα + ασφάλεια πας 320€ ετήσια.

Λάστιχα 350€-500€
Αλυσίδα - γρανάζια 300€
Οπότε 650€-800€ ανάλογα την χρήση.
Λάδια φίλτρο 90€, άντε πες ότι βάζεις με 25€/λιτρο

2.000€ ετήσια, δεν πας εκτός και αν το μοτέρ είναι λιωμένο από τον προηγούμενο
.
Ανάρτηση , το πας στο K-SHOCK στον Αντώνη το βλέπει, Τασουλη και άλλους πολλούς
Τώρα να θέλει καμία τρόμπα βενζίνης, δεν το λες μηχανική βλάβη…

Μηχανική βλάβη λέγεται να σπάσεις το σασμάν, οι μπιελες να έχουν τζόγο δεξιά - αριστερά - πάνω και κάτω
Να σπάσει καμία βαλβίδα κτλ κτλ

Βλάβες του τύπου χάλασε το TPS, οι μαγνήτες του βολάν, καμπάνα συμπλέκτη είναι ανέκδοτα αν έχεις συντήρηση αγωνιστικό με ώρες λειτουργίας με το κιτ πάνω φορεμένο και δουλεμένο με MR12 και να βλέπεις τους άυλους εισαγωγής να είναι σαν αλεύρι από την διάβρωση.

Εγώ αν αγόραζα R1 (μιας και μιλάμε για Yamaha) θα χάλαγα ένα 60€ για δυναμό μέτρηση και αλλά 60€ στην Μοτόδυναμικη για να το κάνουν έλεγχο όλο,
έπιπλεον θα ρώταγα τι διαθεσιμότητα έχει σε ανταλλακτικά.
Και θα είχα μια εικόνα τι αγοράζω.

Για την ατάκα έχω μηχανικό, και θα το δει
Κάπως πρέπει να ζήσει και αυτός,


αν δεν είναι αδερφός-φίλος δεν εμπιστεύομαι κανέναν.
Εκτός αν πληρώνεται παρά πολύ αδρά (έχω να σου προτείνω έναν)

1000αρια 20ετιας με 7000€ δεν θα αγόραζα, 12.000€ είχε καινούργιο τότε
Βέβαια εδώ στην Ελλάδα νομίζουν ότι πουλάνε χρυσό και πρέπει να χάσουν στην μεταπώληση ένα 10-15%

Ότι πληρώσεις παίρνεις και είσαι με το χέρι στην τσέπη.

anco
03/09/2023, 12:45
Υπολογισε και 10-12 λιτρα τα 100χλμ.

Όταν οδηγάς SBK με 140 τροχό και 170-175+ τα σημερινά
Δεν σε ενδιαφέρει αν καίει 10-12 λίτρα τα 100

zephyr1
03/09/2023, 13:04
Όταν οδηγάς SBK με 140 τροχό και 170-175+ τα σημερινά
Δεν σε ενδιαφέρει αν καίει 10-12 λίτρα τα 100

Δεν σ ενδιαφερει οταν κανεις αυτο που εχουν φτιαχτει να κανουν(οδηγηση πιστα) και οχι του 2003-04,αν ειναι για καθε μερα και επειδη ο φιλος ρωταει για κοστη συντηρησεις,μαλλον σ ενδιαφερει και πολυ μαλιστα.

anco
03/09/2023, 13:20
Δεν σ ενδιαφερει οταν κανεις αυτο που εχουν φτιαχτει να κανουν(οδηγηση πιστα) και οχι του 2003-04,αν ειναι για καθε μερα και επειδη ο φιλος ρωταει για κοστη συντηρησεις,μαλλον σ ενδιαφερει και πολυ μαλιστα.

Οποίος έχει τα γενιά έχει και τα χτένια…
Και εγώ γουστάρω ένα 690 SMC να κάνω σούζες-έντακια και αλλά πολλά και ας πηγαίνω 44…


Δεν είναι σαν το YZF450 που συντηρούσα, αλλά και πάλι δεν… ποσό μάλλον να το αγόραζα μεταχειρισμένο

Για το 20ετιας 1000αρι τα ανέφερα και πριν αυτά που ισχύουν και στα καινούργια του 2023.

Δεν αλλάζει κάτι το βασικό κόστος

Αν βγάλει τα άλογα σε ένα δυναμόμετρα δεν πρόκειται να έχει πρόβλημα.

Τώρα για τις βενζίνες με 2€ και σύντομα σε αλλά νούμερα

Συνιστώ τον φίλο να κρατήσει τα 3.000€ και σύντομα θα πάρει του 2008+ μοντέλο

Ίδη αν δεις 1000αρι στο δρόμο είναι 1 στους 200

egw_eimai
04/09/2023, 19:02
Υπολογισε και 10-12 λιτρα τα 100χλμ.

αν το πηγαινεις στα κοκκινα ποσο καταναλωση εχει ?

harris_x
04/09/2023, 19:15
Τι μηχανάκι είχες πριν;

egw_eimai
04/09/2023, 19:21
Οποίος έχει τα γενιά έχει και τα χτένια…
Και εγώ γουστάρω ένα 690 SMC να κάνω σούζες-έντακια και αλλά πολλά και ας πηγαίνω 44…


Δεν είναι σαν το YZF450 που συντηρούσα, αλλά και πάλι δεν… ποσό μάλλον να το αγόραζα μεταχειρισμένο

Για το 20ετιας 1000αρι τα ανέφερα και πριν αυτά που ισχύουν και στα καινούργια του 2023.

Δεν αλλάζει κάτι το βασικό κόστος

Αν βγάλει τα άλογα σε ένα δυναμόμετρα δεν πρόκειται να έχει πρόβλημα.

Τώρα για τις βενζίνες με 2€ και σύντομα σε αλλά νούμερα

Συνιστώ τον φίλο να κρατήσει τα 3.000€ και σύντομα θα πάρει του 2008+ μοντέλο

Ίδη αν δεις 1000αρι στο δρόμο είναι 1 στους 200

Αλλιως τι αλλη μηχανη θα σκεφτοσουν να παρεις αν ησουν στη θεση μου ? Εχω μπερδευτει απιστευτα πολυ!!!

anco
04/09/2023, 19:59
Αλλιως τι αλλη μηχανη θα σκεφτοσουν να παρεις αν ησουν στη θεση μου ? Εχω μπερδευτει απιστευτα πολυ!!!

Δεν γνωρίζω την ηλικία σου για να ξέρω τι μπορεί να σου αρέσει.
Στα 21 δεν το συζήταγα καν να μην είμαι σε super sport πάνω.
Και σε μερικά από αυτά τα έχω πληρώσει είτε να μπει το κιτ… είτε να επισκευαστούν από την χρήση μετά το κιτ.

Εγώ αυτό που σου προτείνω να τσεκάρεις πριν πάρεις ένα super sport είναι :

Διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά οποιαδήποτε, μέχρι και αν υπάρχει η εισαγωγή που εννοεί την μονάδα ψεκασμού με τους κυλίνδρους
(Έχω δει φίλους πχ με Dominator 650να ψάχνουν ή άλλους φίλους για DRZ450 ανταλλακτικά με τα κυάλια…. δεν συζητώ για ΚΤΜ…) και η εταιρία να έχει βγάλει end of life τα ποιο πολλά από αυτά.

Σε τι κατάσταση είναι η πίσω ανάρτηση, δηλαδή αν είναι λιωμένη και να πεις πάω σε μια OHLINS δεν αξίζει σαν επένδυση αλλά αξίζει σαν οδήγηση.

Αλυσογραναζα που είναι σε ρύθμιση, και ποσό ψωμί έχουν ακόμα.
Υπό όψιν παίζει να έχουν κόψει στην αλυσίδα μέρος της και να είναι ο αποστάτης ξανά στην αρχική ρύθμιση της, αλλά τα γρανάζια να είναι στραβωμένα.

Καινούργια φαίνονται στο μάτι σαν αλυσίδα γρανάζια, αλλά δεν είναι.

Σου είπα κόστος 300€…

Και πριν την πάρεις οποιαδήποτε μια δυναμό μέτρηση να ‘σείς τι βγάζει και εννοείται πάνω στο δυναμόμετρα βλέπεις και αν καίει λάδια πάνω στην πίεση…

Πάρε παράδειγμα Honda CBR 1000 RR 2008 λάδιερα του κερατά στην κατανάλωση
Μπορείς να βάλεις και αυτοκόλλητα NSR 250…

Τα πουλάνε 5.000€ με προίκα αλλά δεν…

Γενικά στο σήμερα με τις αφραγκιες που παίζουν… μην περιμένεις αυτός που πουλάει 1000αρι να το έχει βιτρίνα, και αν το έχει ποσό θα το ζητάει…

πχ μπορεί να κάνει το GSXR 1000 στο σήμερα το 2023 19.995€=20.000€ , και ο άλλος να ζητάει για ένα 1000 Κ4 4.000€ που βγήκε το 2004 και να θέλει μαζέματα αλλά 1.500€ και να νομίζει ότι πουλάει χρυσάφι…. για 19 χρόνων μηχανή

και πριν μια 8ετια έδωσα το δικό μου 5.000€ με όλο το κιτ πάνω, μέχρι την έλαιο λεκάνη αλλαγμένη… (και όταν λέω όλο το kit πάνω… όλο… στον Σφακιανακη στο Περιστέρι) μέχρι και οι δίσκοι μπροστά ήταν full πλεύστοι

Εγώ λοιπόν σου λέω το εξής

Τι είναι του 2023 τι είναι του 2003 τα πάγια λειτουργικά έξοδα είναι τα ίδια, βενζίνες οι ίδιες (μην γελιέσαι ότι τις κάνανε οικολογικές και δεν τρώνε 200ps τις έχουν φιμωμένες)

Με 2€ το λίτρο και σε λίγο έτσι όπως πάει… θα τις κοιτάνε όσοι τις έχουν για καθημερινές (δουλειά , βόλτες κτλ κτλ κτλ) να μην βιαστείς να πάρεις τώρα.

Αν από την άλλη δεν σε χαλάει η κατανάλωση, πάω πάσο.

Bowleno
05/09/2023, 08:43
Αλλιως τι αλλη μηχανη θα σκεφτοσουν να παρεις αν ησουν στη θεση μου ? Εχω μπερδευτει απιστευτα πολυ!!!

Παλικάρι, θα κάνω κι εγώ έναν κόπο να σου απαντήσω και αν θες τα σκέφτεσαι.
Δεν απάντησες ατον Χάρη πιο πάνω, τι μηχανή είχες (αν είχες) πριν. Είναι σημαντικό.
Πολλές φορές τα ΘΕΛΩ μας δυστυχώς ΔΕΝ συμβαδίζουν με τα ΜΠΟΡΩ μας.... και δεν αναφέρομαι μόνο στην αγορά και συντήρηση μιας τέτοιας μηχανής.
Έχεις καθόλου ιδέα τι σημαίνει 1000 SS στον δρόμο; 1η-2α ξεφτιλίζουν το ανώτατο όριο ταχύτητας.. θέλει ΧΕΡΙΑ και δρόμο άδειο.... τα έχεις; από τα γραφόμενά σου, δεν το νομίζω.
Δεν μας αρέσει να χάνουμε μέλη με τον κακό τρόπο.....:wave2:

billyka
05/09/2023, 20:56
Καλησπέρα φίλε.Συμβουλή μου,αν δεν έχεις ενα μικρό δίτροχο για τα πηγαινε ελα σου(παπί-σκούτερ) μην παρεις supersport.Στην αρχή δεν θα σε νοιάζει γιατί εισαι μες την καύλα αλλά σύντομα θα δεις οτι τέτοιο μηχανάκι δεν κάνει για καθημερινό.Να ξυπνας το πρωί πχ να πας στη δουλειά ή ακόμα και για βόλτα μες την πόλη είναι άχρηστο,δεν θα μπορείς να το ευχαριστηθείς και θα το πουλήσεις.Έχω και παπί και supersport και πραγματικά αυτήν την περίοδο που έχει σχετικά "καλό" καιρό(για μενα τοση ζέστη δεν είναι καιρός για βολτα) το supersport ειχε να βγει 3 βδομάδες.Προτιμώ χίλιες φορές το παπί να κάνω ακόμα και την απογευματινή μου βόλτα,εφόσον ξέρω οτι θα κανω μικρή βόλτα στα πέριξ της πόλης

egw_eimai
06/09/2023, 14:03
Τι μηχανάκι είχες πριν;

ειχα παλαιοτερα παπακι

egw_eimai
06/09/2023, 14:04
Καλησπέρα φίλε.Συμβουλή μου,αν δεν έχεις ενα μικρό δίτροχο για τα πηγαινε ελα σου(παπί-σκούτερ) μην παρεις supersport.Στην αρχή δεν θα σε νοιάζει γιατί εισαι μες την καύλα αλλά σύντομα θα δεις οτι τέτοιο μηχανάκι δεν κάνει για καθημερινό.Να ξυπνας το πρωί πχ να πας στη δουλειά ή ακόμα και για βόλτα μες την πόλη είναι άχρηστο,δεν θα μπορείς να το ευχαριστηθείς και θα το πουλήσεις.Έχω και παπί και supersport και πραγματικά αυτήν την περίοδο που έχει σχετικά "καλό" καιρό(για μενα τοση ζέστη δεν είναι καιρός για βολτα) το supersport ειχε να βγει 3 βδομάδες.Προτιμώ χίλιες φορές το παπί να κάνω ακόμα και την απογευματινή μου βόλτα,εφόσον ξέρω οτι θα κανω μικρή βόλτα στα πέριξ της πόλης

εχω και αυτοκινητο για τις δουλειες μου

egw_eimai
06/09/2023, 14:06
Παλικάρι, θα κάνω κι εγώ έναν κόπο να σου απαντήσω και αν θες τα σκέφτεσαι.
Δεν απάντησες ατον Χάρη πιο πάνω, τι μηχανή είχες (αν είχες) πριν. Είναι σημαντικό.
Πολλές φορές τα ΘΕΛΩ μας δυστυχώς ΔΕΝ συμβαδίζουν με τα ΜΠΟΡΩ μας.... και δεν αναφέρομαι μόνο στην αγορά και συντήρηση μιας τέτοιας μηχανής.
Έχεις καθόλου ιδέα τι σημαίνει 1000 SS στον δρόμο; 1η-2α ξεφτιλίζουν το ανώτατο όριο ταχύτητας.. θέλει ΧΕΡΙΑ και δρόμο άδειο.... τα έχεις; από τα γραφόμενά σου, δεν το νομίζω.
Δεν μας αρέσει να χάνουμε μέλη με τον κακό τρόπο.....:wave2:

τι μηχανη πιστευεις θα μου ταιριαζε περισοτερο ? 600ρα ? 400ρα ?

rainmike
06/09/2023, 14:10
τι μηχανη πιστευεις θα μου ταιριαζε περισοτερο ? 600ρα ? 400ρα ?

Εγω πιστευω θα σου ταιριαζε μια φλορετα.:D

harris_x
06/09/2023, 14:17
ειχα παλαιοτερα παπακι

μη πάρεις κάτι πάνω απο 400κ.εκ.

DoctoR_k6
06/09/2023, 14:20
Ωραιο θεμα...κατι απο τα παλαια καλα χρονια.

Εγω λεω χαγιαμπουσα!!!
Βλεπω εχεις μεγαλη εμπειρια οποτε δεν θα εχεις προβλημα... :facepalm:

motojojo
06/09/2023, 14:32
Από παπακι σε χιλιάρα;
Όχι ότι δεν γίνεται αλλά η μετάβαση θα ειναι πολύ δύσκολη.

Δες κανα CB500RR, entry level μεν αλλά δεν έχεις να φοβηθεις τίποτα. Ούτε το γκάζι ούτε τα κόστη.

PortisHead
06/09/2023, 14:56
Μμμμ τετραδα καρμπυρατερ σε SS 1000 κυβικων :lol:
Αληθεια, ποσο ειχε το λίτρο η βενζινη το 2000 ?

PortisHead
06/09/2023, 15:02
Μμμμ τετραδα καρμπυρατερ σε SS 1000 κυβικων :lol:
Αληθεια, ποσο ειχε το λίτρο η βενζινη το 2000 ?

ΑΚΥΡΟ....νομισα αναφερεσαι στο προηγουμενο με τα 4 Mikuni των 40mm

Bowleno
06/09/2023, 15:57
ειχα παλαιοτερα παπακι

Και από παπάκι θες R1; :rolleyes:
Ξεκίνα με κάτι 300, το πολύ 400 κυβικά "πολιτικό" μηχανάκι και νομίζω θα σου φτάνει και θα σου περισσεύει κιόλας....


Προς τους υπόλοιπους που τρολάρουν:
Ας μην επιστρέψουμε σε τέτοιες πρακτικές, δεν βοηθούν κανέναν....

basilis_k6
06/09/2023, 16:57
35 χρονων εισαι. ξερεις οτι δεν ειναι και τα πιο ακινδυνα μηχανακια. θελουν εμπειρια και καλο θα ηταν να αφησεις τα 1000αρια στην ακρη. και εμεις που φαγαμε χρονια πανω τους πιο πολυ απο τυχη ζησαμε παρα απο skill.
για πρωτη μηχανη δες κατι που να σε εξιταρει χωρις να θελει να σε θαψει. με ενα 636 εισαι ΥΠΕΡ καλλυμενος.

Johny the Fox
06/09/2023, 17:43
Κανένα μηχανάκι δε σκοτώνει και κανένα μηχανάκι δεν σωζει.Ο αναβάτης είναι αυτός που καθορίζει την οδηγική διαδικασια ενώ η μοτοσυκλέτα παρέχει τις ιδιοτητες της αναλόγως της κατηγορίας που ανήκει.Η εκμάθηση των ιδιοτήτων της είναι αυτονόητη και είναι μια συνεχης προσαρμοστική διαδικασία Όμως η οδήγηση /χρήση της μοτοσυκλέτας σε ρόλο κομουτερ καταργεί τον οποιονδήποτε σπορ χαρακτήρα της ,ο οποίος μόνο στις συνθήκες πίστας που σχεδιάστηκε και φτιάχτηκε.αναδυκνειεται.Εαν καβαλήσεις για να πας στο περίπτερο ένα 125 σκούτερ δεν θα έχει την παραμικρή διάφορα από το να καβαλήσεις ένα dd16 RR ,αρκεί βέβαια να ξέρεις να οδηγείς με κιβώτιο και συμπλέκτη.Περισσοτερο επικίνδυνο θεωρώ το κυκλοφορικό περιβάλλον που μέσα θα κυκλοφορεί το 125 παρά οτιδήποτε άλλο.Θεμελιωδες αξίωμα ομως για να ισχύσουν τα παραπάνω είναι η ύπαρξη εγκεφάλου μέσα στο κρανίο του χειριστή και αυτό είναι σε τελικη αναλυση που σώζει η σκοτώνει και όχι η
μοτοσυκλέτα.

anco
06/09/2023, 18:48
ειχα παλαιοτερα παπακι

Σούζα ξέρεις ;

Εννοώ το σήκωσα και πήγαινα με αλλαγές στον αέρα…

egw_eimai
08/09/2023, 12:16
Σούζα ξέρεις ;

Εννοώ το σήκωσα και πήγαινα με αλλαγές στον αέρα…

δεν ξερω σουζα

egw_eimai
08/09/2023, 12:17
Και από παπάκι θες R1; :rolleyes:
Ξεκίνα με κάτι 300, το πολύ 400 κυβικά "πολιτικό" μηχανάκι και νομίζω θα σου φτάνει και θα σου περισσεύει κιόλας....


Προς τους υπόλοιπους που τρολάρουν:
Ας μην επιστρέψουμε σε τέτοιες πρακτικές, δεν βοηθούν κανέναν....

οταν λες πολιτικό τι εννοείς?

doctor_john
08/09/2023, 14:55
Μια μοτό που δεν είναι super sport σε αυτό το επίπεδο επιδόσεων και συντήρησης.

rainmike
08/09/2023, 15:04
Ρε φιλαράκι 35 χρονών εισαι παρε αυτο που γουσταρεις.
Για μενα ο βασιλης σου το πε ηδη ,636 η r6 η και daytona 675 ολα ειναι ακρως γκαζιαρικα και δεν ειναι και 1000 αρια.
Εγω θα προτεινα καλυτερα να κινηθεις προς 600 αρι supersport.
Και θα μπορεις να πας γρηγορα και θα σαι και μορτης στην καφετερια :beer:

Bowleno
08/09/2023, 18:13
οταν λες πολιτικό τι εννοείς?

Οχι σουπερ σπορ, απλό, κανονικό εργαλείο....

anco
08/09/2023, 20:59
δεν ξερω σουζα

Και όταν θα σου έρθει το ντεπόζιτο στα μούτρα τι θα κανείς ;

Γιατί δεν το έχουν τίποτα τα 1000αρια να κάνουν από μόνα τους σούζα ισχύος… ποσό μάλλον να πετάξουν κωλιά και να σηκωθούν σούζα μαζί…

Anyway επειδή γιο έχω στα 15 και λυσσάει στα 16 να του πάρω Beta 50αρι Motard (δίχρονο), η άσφαλτος το ίδιο πονάει στο πέσιμο
Είτε 50αρι είτε 1000αρι,ως γνωστόν 2 είδη μηχανοβιων υπάρχουν

Αυτοί που πέσανε…,(μέσα και εγώ παρά πολλές φορές παίζοντας με τα όρια της πρόσφυσης) και αυτοί που θα πέσουν…

Απλά με το 1000αρι φεύγεις με πολλά…

Anyway ! Τώρα ότι και να σου λέμε η απόφαση έχει παρθεί από μέρους σου.

600αρι μην πάρεις θα το τρέχεις ποιο πολύ από το 1000αρι.

Αυτά τα λίγα από εμένα

viper1
09/09/2023, 04:47
Και όταν θα σου έρθει το ντεπόζιτο στα μούτρα τι θα κανείς ;

Γιατί δεν το έχουν τίποτα τα 1000αρια να κάνουν από μόνα τους σούζα ισχύος… ποσό μάλλον να πετάξουν κωλιά και να σηκωθούν σούζα μαζί…

Anyway επειδή γιο έχω στα 15 και λυσσάει στα 16 να του πάρω Beta 50αρι Motard (δίχρονο), η άσφαλτος το ίδιο πονάει στο πέσιμο
Είτε 50αρι είτε 1000αρι,ως γνωστόν 2 είδη μηχανοβιων υπάρχουν

Αυτοί που πέσανε…,(μέσα και εγώ παρά πολλές φορές παίζοντας με τα όρια της πρόσφυσης) και αυτοί που θα πέσουν…

Απλά με το 1000αρι φεύγεις με πολλά…

Anyway ! Τώρα ότι και να σου λέμε η απόφαση έχει παρθεί από μέρους σου.

600αρι μην πάρεις θα το τρέχεις ποιο πολύ από το 1000αρι.

Αυτά τα λίγα από εμένα

Από τα χέρια μου όσα χιλιάρια χιλιοτρακοσαρια έχουν περάσει δεν συνάντησα κανένα να κάνει σούζα από μόνο του .

νεοσσός
09/09/2023, 11:02
Από τα χέρια μου όσα χιλιάρια χιλιοτρακοσαρια έχουν περάσει δεν συνάντησα κανένα να κάνει σούζα από μόνο του .
Δεν έχω οδηγήσει χιλιάρι, οπότε δεν έχω σχετική εμπειρία. Έχω δει σε αρκετά video στο YouTube power wheelies. Να είναι όλα ψεύτικα ή να γίνεται με τεχνική που δεν γίνεται αντιληπτή στο video;

Είτε με απότομο άνοιγμα του γκαζιού, με 1η, 2α, 3η στο κιβώτιο, είτε με μη απότομο αλλά πλήρες άνοιγμα το γκαζιού, όπου σηκώνεται ο τροχός μόλις φθάσει ο κινητήρας στο σημείο που έχει σημείο καμπής η καμπύλη ροπής. Φαντάζομαι ότι αν είναι και πειραγμένα, με πιο απότομη καμπύλη ροπής, θα γίνεται πιο βίαια. Οπότε μπορεί κάποιος άπειρος να ανοίξει το γκάζι για να πετύχει μεγαλύτερη επιτάχυνση και να καταλήξει να κάνει ακούσια σούζα, χωρίς να έχει την εμπειρία να διαχειριστεί την κατάσταση. Αυτό λέει ο anco.

kostaskk
09/09/2023, 13:34
Η όταν μπαντιλικοσει μπορεί να βρει ξαφνικά πρόσφυση και να σηκωθεί. Το 600 είναι καλητερη επιλογή, ποιο φτηνά όλα και πάλι δεν νομίζω να το πας τέρμα στις στροφές, σε ευθεία οκ μπορεί να το βαρεθεις μετά από καιρό, αλλά και πάλι 110 άλογα τροχό και 250 τελική, αλλά θα μπορείς να το πας ποιο γρήγορα και να ανοίξεις μια δευτερα-τριτη χωρίς να συμβεί τιποτα

Bowleno
09/09/2023, 13:56
Η όταν μπαντιλικοσει μπορεί να βρει ξαφνικά πρόσφυση και να σηκωθεί. Το 600 είναι καλητερη επιλογή, ποιο φτηνά όλα και πάλι δεν νομίζω να το πας τέρμα στις στροφές, σε ευθεία οκ μπορεί να το βαρεθεις μετά από καιρό, αλλά και πάλι 110 άλογα τροχό και 250 τελική, αλλά θα μπορείς να το πας ποιο γρήγορα και να ανοίξεις μια δευτερα-τριτη χωρίς να συμβεί τιποτα

Ρε τι του λέτε εκεί του παιδιού;
Μόνο παπάκι είχε πριν.... Ας πάρει πρώτα ένα νορμάλ μηχανάκι να μάθει τι εστί 50 ίπποι έναντι 7-8 του παπιού και εδώ είμαστε πάλι....

anco
09/09/2023, 14:46
Ρε τι του λέτε εκεί του παιδιού;
Μόνο παπάκι είχε πριν.... Ας πάρει πρώτα ένα νορμάλ μηχανάκι να μάθει τι εστί 50 ίπποι έναντι 7-8 του παπιού και εδώ είμαστε πάλι....

Τι του λέμε ?

Ότι τα 1000αρια δεν συγχωρούν λάθη…

από την άλλη αν είσαι όλη την ώρα τσίτα με το 600 για να το τρέχεις, το ίδιο πέσιμο θα φας και με αυτό.

Τώρα για τα άλογα 50 νορμαλ τι εννοείς ;

Για εξήγησε μου το νορμαλ μηχανάκι που λες

Bowleno
09/09/2023, 16:48
Τι του λέμε ?

Ότι τα 1000αρια δεν συγχωρούν λάθη…

από την άλλη αν είσαι όλη την ώρα τσίτα με το 600 για να το τρέχεις, το ίδιο πέσιμο θα φας και με αυτό.

Τώρα για τα άλογα 50 νορμαλ τι εννοείς ;

Για εξήγησε μου το νορμαλ μηχανάκι που λες

Η απάντησή μου δεν πήγαινε σε σένα, εσύ μια χαρά τα είπες, στον Κώστα τα έλεγα που λέει για 600 SS με 110 τροχό....
Οι 50 ίπποι σε ένα απλό 500αράκι, σαν το δικό μου, ας πούμε η ένα CBX 500 Αποδίδονται πιο γλυκά, χωρίς τα ξεσπάσματα ενός SS που κάποιος έχοντας οδηγήσει μόνο παπάκι σίγουρα ΔΕΝ θα μπορέσει να διαχειριστεί (όχι εύκολα τουλάχιστον....) με ολέθριες πιθανές συνέπειες (και δυστυχώς γνωρίζω αρκετές τέτοιες φίλων που δεν είναι πλέον μαζί μου...)

Το σταματάω εδώ, δεν έχει νόημα να το συνεχίσω, Ας κάνει το παλικάρι ότι καταλαβαίνει....

kostaskk
09/09/2023, 16:54
Εγώ παντός ξεκίνησα με aprilia sx 50, μετά tdr125, glx110,nsr250,tdr250, dinamik 125,glx110 και μετά triumph 675, από το 2008 πριν 2 χρόνια πήρα το 675

viper1
09/09/2023, 17:33
Δεν έχω οδηγήσει χιλιάρι, οπότε δεν έχω σχετική εμπειρία. Έχω δει σε αρκετά video στο YouTube power wheelies. Να είναι όλα ψεύτικα ή να γίνεται με τεχνική που δεν γίνεται αντιληπτή στο video;

Είτε με απότομο άνοιγμα του γκαζιού, με 1η, 2α, 3η στο κιβώτιο, είτε με μη απότομο αλλά πλήρες άνοιγμα το γκαζιού, όπου σηκώνεται ο τροχός μόλις φθάσει ο κινητήρας στο σημείο που έχει σημείο καμπής η καμπύλη ροπής. Φαντάζομαι ότι αν είναι και πειραγμένα, με πιο απότομη καμπύλη ροπής, θα γίνεται πιο βίαια. Οπότε μπορεί κάποιος άπειρος να ανοίξει το γκάζι για να πετύχει μεγαλύτερη επιτάχυνση και να καταλήξει να κάνει ακούσια σούζα, χωρίς να έχει την εμπειρία να διαχειριστεί την κατάσταση. Αυτό λέει ο anco.


Η όταν μπαντιλικοσει μπορεί να βρει ξαφνικά πρόσφυση και να σηκωθεί. Το 600 είναι καλητερη επιλογή, ποιο φτηνά όλα και πάλι δεν νομίζω να το πας τέρμα στις στροφές, σε ευθεία οκ μπορεί να το βαρεθεις μετά από καιρό, αλλά και πάλι 110 άλογα τροχό και 250 τελική, αλλά θα μπορείς να το πας ποιο γρήγορα και να ανοίξεις μια δευτερα-τριτη χωρίς να συμβεί τιποτα

Καμμια μοτοσυκλέτα δεν κάνει σούζες και παντιλικια από μόνη της . Θέλει την βοήθεια του δεξιού καρπού. Όσο το μυαλό είναι στην θέση του και όχι στον δεξί καρπό η μοτοσυκλέτα θα μένει στο έδαφος.

anco
09/09/2023, 17:37
Εγώ παντός ξεκίνησα με aprilia sx 50, μετά tdr125, glx110,nsr250,tdr250, dinamik 125,glx110 και μετά triumph 675, από το 2008 πριν 2 χρόνια πήρα το 675

Πωωωω τι μου θύμισες…. NSR 250 SP Rothmans που είχα
Α+++
Δίχρονακιας ήσουν βλεπω.

anco
09/09/2023, 17:50
Η απάντησή μου δεν πήγαινε σε σένα, εσύ μια χαρά τα είπες, στον Κώστα τα έλεγα που λέει για 600 SS με 110 τροχό....
Οι 50 ίπποι σε ένα απλό 500αράκι, σαν το δικό μου, ας πούμε η ένα CBX 500 Αποδίδονται πιο γλυκά, χωρίς τα ξεσπάσματα ενός SS που κάποιος έχοντας οδηγήσει μόνο παπάκι σίγουρα ΔΕΝ θα μπορέσει να διαχειριστεί (όχι εύκολα τουλάχιστον....) με ολέθριες πιθανές συνέπειες (και δυστυχώς γνωρίζω αρκετές τέτοιες φίλων που δεν είναι πλέον μαζί μου...)

Το σταματάω εδώ, δεν έχει νόημα να το συνεχίσω, Ας κάνει το παλικάρι ότι καταλαβαίνει....

Δεν το είπα με επιθετικό τρόπο…

50 άλογα +++ είναι ένα 690 SMC και επικίνδυνο για άπειρο οδηγό
50 άλογα ήταν και το NSR 250
50 αλιγα είναι και το CBX 500 που λες

Στο σήμερα στα 44 αλλιώς ανοίγω το γκάζι από ότι το άνοιγα στα 21 που είχα πλέον ανεξάρτητου κυβισμού δίπλωμα.

Κάποτε έψαχνα τα 200 από φανάρι σε φανάρι… και τώρα ψάχνω τα 200χλμ στο 1 λίτρο βενζινάς…

Anyway τον πιτσιρικά τον καταλαβαίνω από την μια που θέλει 1000αρι R1 (και σου λέει τα πουλάνε 3-4 χιλιάρικα και είναι όπλα από μόνα τους… και τιιιιι θα πάρω παπάκι με 2.900€ ???) και από την άλλη δεν είναι λίγοι (μαζί και ο γραφών…) που ανέβηκαν σε 1000αρι και είπαν fuck off αυτό θέλει μάθημα από την αρχή, και όταν το ζορίσαν τους πέταξε στον αέρα… (άλλοι τα φτιάξανε από την αρχή… και άλλοι τα πούλησαν)

Τα ίδια λέω και του γιου μου, που μου λέει Beta 50αρι Motard στα 15 που του δίνει δικαίωμα στα 16 και 1 μέρα να το καβαλήσει

Και τα ίδια του απαντάω… ρωτά τον γερό μου γιε μου… πόσες φορές με μάζεψε… επειδή έπαιζα με τα όρια της πρόσφυσης και πόσες φορές έσπασε η μηχανή μέσα στα Μέγαρα ή έσπασα εγώ χέρι - κλείδα με το WR450F στο χώμα.

atom_smasher
09/09/2023, 23:33
Δεν το είπα με επιθετικό τρόπο…

50 άλογα +++ είναι ένα 690 SMC και επικίνδυνο για άπειρο οδηγό
50 άλογα ήταν και το NSR 250
50 αλιγα είναι και το CBX 500 που λες

Στο σήμερα στα 44 αλλιώς ανοίγω το γκάζι από ότι το άνοιγα στα 21 που είχα πλέον ανεξάρτητου κυβισμού δίπλωμα.

Κάποτε έψαχνα τα 200 από φανάρι σε φανάρι… και τώρα ψάχνω τα 200χλμ στο 1 λίτρο βενζινάς…

Anyway τον πιτσιρικά τον καταλαβαίνω από την μια που θέλει 1000αρι R1 (και σου λέει τα πουλάνε 3-4 χιλιάρικα και είναι όπλα από μόνα τους… και τιιιιι θα πάρω παπάκι με 2.900€ ???) και από την άλλη δεν είναι λίγοι (μαζί και ο γραφών…) που ανέβηκαν σε 1000αρι και είπαν fuck off αυτό θέλει μάθημα από την αρχή, και όταν το ζορίσαν τους πέταξε στον αέρα… (άλλοι τα φτιάξανε από την αρχή… και άλλοι τα πούλησαν)

Τα ίδια λέω και του γιου μου, που μου λέει Beta 50αρι Motard στα 15 που του δίνει δικαίωμα στα 16 και 1 μέρα να το καβαλήσει

Και τα ίδια του απαντάω… ρωτά τον γερό μου γιε μου… πόσες φορές με μάζεψε… επειδή έπαιζα με τα όρια της πρόσφυσης και πόσες φορές έσπασε η μηχανή μέσα στα Μέγαρα ή έσπασα εγώ χέρι - κλείδα με το WR450F στο χώμα.

36 είναι δεν είναι πιτσιρικάς. Απειρος είναι και τον τρώει το δεξί χέρι.

νεοσσός
10/09/2023, 00:00
Το σημαντικό είναι να καταλάβει ότι δεν χρειάζεσαι 1.000cc για να απολαύσεις τον όμορφο κόσμο της μοτοσυκλέτας. Μπορείς και με 250 και με 500 κυβικά. Άλλος μπορεί να θέλει να ανεβάζει σταδιακά τον πήχη στην ισχύ του οχήματος, άλλος όχι.

Μπορείς να αποκτήσεις πολλές όμορφες εμπειρίες με μία μοτοσυκλέτα μικρού ή μεσαίου κυβισμού και να εστιάσεις στο τι κάνεις με τη μοτοσυκλέτα και τι δεξιότητες ή εμπειρίες αποκτάς. Όχι αποκλειστικά στο τι ψωνίζεις.

RaGe_Raptor
10/09/2023, 18:17
Αν ήθελες r1,cbr,gsxr,zxr θα είχες ήδη και θα ερχόσουν εδώ για τα καλορίζικα. Δεν είναι συζητίσιμο/διαπραγματευσιμο.

Σε αυτή τη βάση θα σου έλεγα να πάρεις μια "απλή" μοτοσυκλέτα.

egw_eimai
30/04/2024, 23:07
απο αυτες τις τρεις μηχανες ποια θα διαλεγατε ? οι δυο εχουν θεμα στο μοτερ, ποσο κανει ενα μοτερ μεταχειρισμενο για r6 και ποσο για r1 στο περιπου ?

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/337585731-yamaha-yzf-r1

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/342557536-yamaha-yzf-r1


https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/341169791-yamaha-yzf-r6

basilis_k6
30/04/2024, 23:12
απο αυτες τις τρεις μηχανες ποια θα διαλεγατε ? οι δυο εχουν θεμα στο μοτερ, ποσο κανει ενα μοτερ μεταχειρισμενο για r6 και ποσο για r1 στο περιπου ?

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/337585731-yamaha-yzf-r1

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/342557536-yamaha-yzf-r1


https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/341169791-yamaha-yzf-r6

λολ
αυτα με το προβλημα στο μοτερ ειναι για ανταλλακτικα. το κοστος επισκευη ειναι αδιανοητο και το κοστος μοτερ ειναι σχεδον οσο να βρεις αλλο μηχανακι. απλως μην τα κοιτας. 2μιση χιλιαρικα για ρ1 χωρις μοτερ...

grharris
01/05/2024, 20:13
Υπολογίζεις 1.500-1.700 για μοτέρ, και αυτή η τιμή, συνήθως, είναι για μοτέρ χωρίς πηνία, βολάν και μίζα (μην με ρωτάς γιατί, αλλά έτσι τα πουλάνε).

Σε αυτά, υπολόγισε και 500 για να στο περάσουν πάνω και ότι ψιλά χρειαστούν πχ φλάτζες, λάδια, υγρά ψυγείου κτλ.

Το μεγάλο θέμα όμως είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα μοτέρ για R1-R6 και πολύ περισσότερο να είναι και καλό.

Για εμένα, το μαύρο R1 που έβαλες, καλύτερα να το πάρεις 2.000 όπως είναι και να το πουλήσεις κομμάτι-κομμάτι μπας και βγάλεις κανά 500άρικο...κάποια στιγμή...

kostaskk
01/05/2024, 21:36
Μόνο το πρώτο αξίζει και με καλό έλεγχο ότι δεν έχει θέματα, και δουλεύει καλά..
Τα άλλα όχι, τα μεταχειρισμένα μοτέρ τα δίνουν από 1000 μέχρι 2000 με την δεύτερη τιμη να είναι ποιο συχνή και δεν ξέρεις τι παίρνεις, μπορεί να έχουνε κάνει ηλεκτροκόλληση στον στρόφαλο η να έχουν χαλάσει τα πάσα τις ταπας λαδιού,σπασμένοι συμπλέκτες,να βαράει μπιέλα,να καίει λαδια κτλ,, μόνο από γνωστό που τράκαρε ίσως αξίζει.
Να το πάρεις ανταλακτικα μπορεί να σου μείνουν απουλητα για 2-3 χρόνια, και όλοι κάνουν παζάρια