PDA

View Full Version : Τροχαία, ενα Ελληνικο ανεκδοτο



Σελίδες : [1] 2

sapila racing
28/08/2023, 19:17
Χτες το απόγευμα ενα αυτοκινητο κινουμενο επι της Πατησίων προς κέντρο εστριψε δεξια στην Ιθάκης που ειναι άνοδος και χτύπησε ευτυχώς σχετικά ελαφρά ενα άλλο που ηταν πρώτο στο φαναρι. Το χτύπησε σχετικά ελαφρα γιατι ο συνοδηγός της επιασε το τιμονι τελευταια στιγμη και το εστριψε προς το πεζοδρομιο. Αν υπήρχε εκει πεζός η αν δεν ηταν αυτοκινητο πρωτο στο φαναρι αλλα μηχανακι δεν θα ηταν τοσο καλα τα πραγματα...
Οδηγος του 2ου αυτοκινητου μια φιλη της κορης μου, νέα οδηγός κι η κορη μου συνεπιβάτης.
Τρόμαξαν πολύ αλλά δεν εγινε κατι σοβαρό. Με πήραν τηλεφωνο και πήγα κι εγω εκει αφου ημουν κοντα.
Κι εδω αρχίζει το ανεκδοτο... η κυρια που οδηγούσε (περιπου 50 ετων!) δεν ειχε δίπλωμα. Αυτό αποδείχτηκε οταν ήρθε ο άνθρωπος της ασφάλειας να καταγραψει το ατύχημα και τότε είπε ο συνοδηγός της οτι οδηγούσε αυτός.
Εκεί στράβωσε το πράγμα και καλέσαμε την τροχαία. Η κληση έγινε 7 και είκοσι το απόγευμα.
Η τροχαία ηρθε μετά απο 2 ωρες και 40 λεπτα μετα απο 6 κλήσεις, μιλαμε για το κεντρο της Αθήνας ετσι?
Αυτο που εγινε ηταν οτι της εκοψε κληση και θα εχει δικαστήριο.
Ειμαστε που ειμαστε ζούγκλα, τωρα εχουμε παραγίνει όμως!!

basilis_k6
28/08/2023, 19:57
βαρειμαι να γραψω τις δικες μου ιστοριες αλλα και αυτες που εχω ακουσει απο εμπιστους ανθρωπους. πανω κατω ολες στο ίδιο μηκος κυμματος ειναι, ενα μεγαλο τσιρκο.
θα πω μονο την τελευταια. μου εκαναν αλκοτεστ μαζι με αλλους 50 (κυριολεκτικα) πανω στην ομονοια. ημουν καθαρος και εφυγα. ομως θα μπορουσα να φυγω ακομη και με οπλο στην τσεπη η σπαθι στην πλατη με κλεμμενο μηχανακι χωρις προβλημα. δεν εβγαλα τελειως το κρανος, δεν μου ζητησαν τιποτα, ειχαν εντολη να βρουνε μονο πιωμενους. θα μου πεις οκ, γιατι ειναι τοσο τραγικο? γιατι ακριβως μπροστα μου αφησαν τον νηφαλιο οδηγο να φυγει με το παπι του δικαβαλος, χωρις κρανος και χωρις φωτα. οχι απλα παραβαση καθηκοντος, για ξυλωμα και απολυση κατευθειαν. εχω γραψει πολλες φορες οτι η τροχαια ειναι μια ανυπαρκτη υπηρεσια. αμα τους διωξουν ολους σε αδεια ενα μηνα μπορει να μην αλλαξει και τιποτα στους δρομους. Στα δικα τους δελτια τυπου ανακοινωνουν 30-40 κλήσεις την ημερα για κρανος σε ολη την αττικη. 30!! για κόκκινο δεν εχουν ξεπεράσει ποτε τις 12! Μιλαμε για μια πολλη με χιλιαδες ενστολους και εκατομμυρια οχηματα.

giorgosb
28/08/2023, 20:01
βαριέμαι να γραψω τις δικες μου ιστοριες αλλα και αυτες που εχω ακουσει απο εμπιστους ανθρωπους. πανω κατω ολες στο ίδιο μηκος κυμματος ειναι, ενα μεγαλο τσιρκο.

η τροχαια ειναι μια ανυπαρκτη υπηρεσια. αμα τους διωξουν ολους σε αδεια ενα μηνα μπορει να μην αλλαξει και τιποτα στους δρομους.

Αυτό ακριβώς..

MG-KTiNoS
28/08/2023, 20:31
(Αφού είναι καλά τα παιδιά.... Πάμε γιάλλα)

νεοσσός
28/08/2023, 20:31
Η δική μου εμπειρία είναι διαφορετική. Για τροχαία συμβάντα έρχονται περίπου σε 45'. Δεν είναι πολύ γρήγορο, αλλά όχι και 2,5 ώρες.

Η ΔΙΑΣ καταφθάνει σε μερικά λεπτά. Έκαναν διάρρηξη σε σπίτια γνωστών μου δύο φορές. Αμφότερες τις φορές η ΔΙΑΣ κατέφθασε σε λιγότερο από 10 λεπτά.

Επίσης οι αστυνομικοί στα Τ.Α. είναι πολύ συνεργάσιμοι και εξυπηρετικοί. Ειδικά με την ιστορία ενός φίλου που έκανε μήνυση πρόσφατα, εντυπωσιάστηκα από το πόσο τον βοήθησε ο αστυνόμος υπηρεσίας να βρει λύση στο πρόβλημά του, χωρίς να χρειαστεί να φθάσει σε δικαστήριο.

Δεν εννοώ ότι είναι πάντα ρόδινα, απλά αναφέρω και τη δική μου οπτική γωνία, ώστε να έχουμε συνολική εικόνα, με τα καλά και τα κακά.

doctoras
28/08/2023, 20:36
Το επιτελικό τους κράτος σε καμία δομή του δεν έχει στόχο την εξυπηρέτηση του πολίτη. Αλλά ταξικά την εξυπηρέτηση όσων θεωρούνται vips..
Συνέβαινε, τωρα με την υποστελέχωση πολλών υπηρεσιών επιδεινώνεται σε ακραίο βαθμό

Αν δεν ξεσηκωθεί ο πολίτης δεν θα γίνει τίποτα

giorgosb
28/08/2023, 20:38
Η δική μου εμπειρία είναι διαφορετική. Για τροχαία συμβάντα έρχονται περίπου σε 45'. Δεν είναι πολύ γρήγορο, αλλά όχι και 2,5 ώρες.

Η ΔΙΑΣ καταφθάνει σε μερικά λεπτά. Έκαναν διάρρηξη σε σπίτια γνωστών μου δύο φορές. Αμφότερες τις φορές η ΔΙΑΣ κατέφθασε σε λιγότερο από 10 λεπτά.

Επίσης οι αστυνομικοί στα Τ.Α. είναι πολύ συνεργάσιμοι και εξυπηρετικοί. Ειδικά με την ιστορία ενός φίλου που έκανε μήνυση πρόσφατα, εντυπωσιάστηκα από το πόσο τον ο αστυνόμος υπηρεσίας να βρει λύση στο πρόβλημά του, χωρίς να χρειαστεί να φθάσει σε δικαστήριο.

Δεν εννοώ ότι είναι πάντα ρόδινα, απλά αναφέρω και τη δική μου οπτική γωνία, ώστε να έχουμε συνολική εικόνα, με τα καλά και τα κακά.

Ελλάδα 2.0


Για τροχαία λέγαμε βέβαια..

basilis_k6
28/08/2023, 20:59
Η δική μου εμπειρία είναι διαφορετική. Για τροχαία συμβάντα έρχονται περίπου σε 45'. Δεν είναι πολύ γρήγορο, αλλά όχι και 2,5 ώρες.

Η ΔΙΑΣ καταφθάνει σε μερικά λεπτά. Έκαναν διάρρηξη σε σπίτια γνωστών μου δύο φορές. Αμφότερες τις φορές η ΔΙΑΣ κατέφθασε σε λιγότερο από 10 λεπτά.

Επίσης οι αστυνομικοί στα Τ.Α. είναι πολύ συνεργάσιμοι και εξυπηρετικοί. Ειδικά με την ιστορία ενός φίλου που έκανε μήνυση πρόσφατα, εντυπωσιάστηκα από το πόσο τον ο αστυνόμος υπηρεσίας να βρει λύση στο πρόβλημά του, χωρίς να χρειαστεί να φθάσει σε δικαστήριο.

Δεν εννοώ ότι είναι πάντα ρόδινα, απλά αναφέρω και τη δική μου οπτική γωνία, ώστε να έχουμε συνολική εικόνα, με τα καλά και τα κακά.

απο την διας δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να εχει παραπονο. βεβαια ειναι αμεση δραση, καμια σχεση με το τσιρκο της τροχαιας αλλα φαινεται να ειναι και κοντα στο γουστο των αστυνομικων η δουλεια της διας, εχει δηλαδη πιο ωραιο αντικειμενο εργασιας και το γουσταρουν. μαλλον και αρκετα καλυτερη οργανωση. η διας με την ταχυτητα που εχει στην ανταποκριση εχει περιορισει σε μεγαλο βαθμο τις μικροπαραβασεις που ειχαμε στα δυτικα της αθηνας. με την εντονη παρουσια τους εδω τολμω να πω οτι εχουμε γινει η πιο ασφαλης περιοχη της αττικης.

motojojo
28/08/2023, 21:25
Αυτό με το αλκοτεστ δεν ειναι παράλογο. Έχω φυσήξει κι εγω εκει. Ο απόλυτος έλεγχος δεν ειναι το ζητούμενο αλλά καραμπινάτες παραβάσεις δεν θα έπρεπε να τις αφήνουν.
Εδώ σε άκυρο χρόνο δεν ασχολουνται με τέτοιες παραβάσεις και ας περιμένουν διπλα διπλα στο φανάρι. Δυστηχώς ο έλεγχος γίνεται κατ'εντολή.

OldMan
29/08/2023, 14:12
Αν δεν ξεσηκωθεί ο πολίτης δεν θα γίνει τίποτα

Και αμα του πιασει αλλος την θεση του καναπε..??

billy84
29/08/2023, 16:46
Πραγματικά τραγικό. Τι να πει κανείς...

katsar
29/08/2023, 16:47
Με σταματάνε για αλκοτέστ και έχω πιεί ,δεν είμαι να οδηγάω σίγουρα.
Τελικά με λίγα παρακάλια δεν με τραβάνε αυτόφωρο, με γράφουν ότι και καλά είχα λιγότερο % και μετά από 10 λεπτά και 1 μπουκαλάκι νερό με αφήνουν να φύγω με την μηχανή,πίτα κανονικά εγώ !!!!

Για το συμβάν τι να πεις, βλέπω συχνά κεντρικά φανάρια στην Πάτρα να μην λειτουργούν και ποτέ κάποιος τροχονόμος εκεί έστω τυπικά να κάνει κάποιο κουμάντο αν χρειαστεί .

doctoras
29/08/2023, 17:00
βλέπω συχνά κεντρικά φανάρια στην Πάτρα να μην λειτουργούν και ποτέ κάποιος τροχονόμος εκεί έστω τυπικά να κάνει κάποιο κουμάντο αν χρειαστεί .

Σε αυτά περιμετρικά της πόλης που έχουν γίνει διαφορά;

Σε τετοια και αλλά τόσα σε όλη την χώρα ποσό απλό θα ήταν αντί για τροχονόμο (που δεν έχουν διαθέσιμο) να φτιάξουν αυτά τα διαβόητα roundabout που έχουν στην Κύπρο λόγω βρετανικής επιρροής.
Σε αλλά και αλλά είμαστε με την δυση, καμία βελτίωση στις υποδομές που να σκεφτούν… αλλά ξέχασα πρέπει να προϋπολογίσουν κάποια φορολογούμενα εκατομμύρια για να τα σπάσουν σε αντίστοιχους εργολάβους και επειδή δε βγαίνουν λόγω των οπλικών και πράσινης ανάπτυξης, αστα ετσι δεν πειράζει…

kapetan amerika
13/10/2023, 16:38
Με σταματάνε για αλκοτέστ και έχω πιεί ,δεν είμαι να οδηγάω σίγουρα.
Τελικά με λίγα παρακάλια δεν με τραβάνε αυτόφωρο, με γράφουν ότι και καλά είχα λιγότερο % και μετά από 10 λεπτά και 1 μπουκαλάκι νερό με αφήνουν να φύγω με την μηχανή,πίτα κανονικά εγώ !!!!

Για το συμβάν τι να πεις, βλέπω συχνά κεντρικά φανάρια στην Πάτρα να μην λειτουργούν και ποτέ κάποιος τροχονόμος εκεί έστω τυπικά να κάνει κάποιο κουμάντο αν χρειαστεί .

Τους αλήτες :mad:

panavour
13/10/2023, 16:41
Άμα σε γραφανε,πάλι αλήτες θα τους λέγανε,δεν βγάζεις άκρη.

motojojo
13/10/2023, 16:45
Άμα σε γραφανε,πάλι αλήτες θα τους λέγανε,δεν βγάζεις άκρη.

Αν κανουν σωστά τη δουλειά τους δεν έχει σημασία ποιος και γιατί τους λεει αλήτες.

panavour
13/10/2023, 18:12
Αν κανουν σωστά τη δουλειά τους δεν έχει σημασία ποιος και γιατί τους λεει αλήτες.

Όλα έχουν την σημασία τους.Π.χ.αν εσύ στον χώρο σου εκάνες άριστα την δουλειά σου,δεν θα σε στενοχωρουσε σαν άνθρωπο,αν κάποιοι δεν στο αναγνώριζαν,και σε υποτιμουσαν,και λοιδορούσαν συνεχώς;;;;;

motojojo
13/10/2023, 20:35
Άλλο η αναγνώριση.

Αν ήμουν αριστος στην δουλειά μου πραγματικά δεν θα με ενδιεφερε τι λέει ο κάθε άσχετος.

Αν πέσεις στην παγίδα να ασχοληθείς με τι λέει ο καθένας, το έχασες το παιχνίδι. Και δεν το λέω εγώ, το λένε άνθρωποι που εκτιθενται δημόσια και ακουν τα χιλια μυρια.

Panos760
13/10/2023, 23:26
Μερικά σύντομα περιστατικά από εμένα.
1) Κάποια Χριστούγεννα είχα πάει Γιάννενα με το αυτοκίνητο.
Δύσκολο το παρκάρισμα, το ανέβασα σε πεζοδρόμιο κατά το ήμισυ, αλλά πολύ προσεκτικά τσεκαρα πως περνάει μια χαρά αμάξι από τον μονόδρομο.
Άλλωστε, μπροστά από μένα είχαν παρκάρει κ άλλα αμάξια στο ίδιο πεζοδρόμιο.
Λείψαμε μόνο για 10', αλλά ήδη ένας δυσκοιλιος ντόπιος με μια παλιά mercedes είχε φωνάξει την τροχαία, γιατί τάχα δεν χωρούσε να περάσει.
Τεσπά, μου λέει ο τροχονόμος "έτσι παρκάρετε στην Αθήνα"?
Του λέω, έτσι κ χειρότερα.
Δεν υπάρχει χώρος ούτε για πατίνι.
Μου λέει, θα σου κόψω κλήση.
Βεβαίως, του απαντώ, αλλά γράψε κ τα άλλα 4 αμάξια που έχουν παρκάρει σαν κ εμένα, γιατί τότε θα είσαι άδικος.
Κοντοστάθηκε ο τροχαίος, είδε πως τα υπόλοιπα αμάξια ανήκουν σε ντόπιους, σταματάει να γράφει κ λέει.
"Βρε παιδί μου, δεν του ζητάς συγνώμη που τον έκλεισες κ να τελειώσει το θέμα '?
Τον κοιτάω τον δυσκοιλιο κ του λέω" λυπάμαι που σε έκλεισα, δεν θα το ξανακάνω.Είμαστε εντάξει "?
Κ το (γελοίο) θέμα έληξε εκεί..

Τα υπόλοιπα περιστατικά θα τα γράψω αύριο.
Καλό βράδυ

kostaskk
13/10/2023, 23:54
Εγώ τους βλέπω να κάνουν αναστροφές δίπλα σε ταμπέλα απαγόρευσης αναστροφής, μονόδρομους, χωρίς κράνος,να κάνουν καγκουριες Σουζές κτλ,κίνηση σε πλατεία Και γενικά απαγορευμένα πραματα
Να μιλανε στην άκρη του δρόμου μέσα από το περιπολικο με γνωστό τους που δεν φοράει κράνος, και αυτός ο ίδιος θα βγει να γράψει εσένα,

strokt up
14/10/2023, 20:56
Αν σε σταματήσουν γιατί δεν φοράς κράνος ή έφαγες κόκκινο πες ότι έχεις δει περιπολικά να περνάνε κόκκινο ή πολίτες χωρίς κράνος να μην τους γράφουν και είμαι βέβαιος ότι θα γλιτώσεις το γράψιμο, μπορεί να σε κεράσουν και γλυκό.

Panos760
16/10/2023, 17:36
Η δεύτερη περίπτωση ήταν πριν λίγα χρόνια, στην αρχή της Κατεχάκη, ενώ πήγαινα Ηλιούπολη.
Μόλις φτάνω στο 401 κ ενώ τυχαία δίπλα μου ήταν δύο ΔΙΑΣ, μας περνάει με ιλιγγιώδη ταχύτητα μια hayabusa, με εκκωφαντικό θόρυβο.
Ο αναβάτης της, αναγκάζεται να σταματήσει πιο κάτω, στο φανάρι πριν του Παπάγου.
Τον φτάνουμε, εγώ κ η ΔΙΑΣ κ διαπιστώνω πως ούτε κράνος φοράει.
Είμαι περίεργος να δω αν θα του ρίξουν κλήση.
Τελικά, τα πράγματα έγιναν όπως τα είχα φανταστεί.
Οι δύο μηχανές ΔΙΑΣ τον πλευριζουν κ ο hayabusa ξαφνιάζεται γιατί έχει καταλάβει πως θα πέσει τσεκούρι.
Αντιθέτως όμως, οι αστυνομικοί δείχνουν ενθουσιασμένοι κ ένας στον ρωτάει, "αδερφέ, η ακράπα, πόσο σου πήγε"?
Μόλις απαντάει, ένας άλλος τον τον ρωτάει ποια γενιά είναι το μηχανάκι.
Απαντάει ξανά κ ευτυχώς ανάβει πράσινο, αλλιώς θα του έκαναν πρόταση να πάνε για καφέ.
Ο hayabusa απογειώνεται ξανά κ οι αστυνομικοί, σε έκσταση θαυμάζουν την εκκίνηση κ λένε εκφράσεις του στυλ "τι εργαλείο είναι, πως πάει κλπ...

Bowleno
16/10/2023, 18:27
Η δεύτερη περίπτωση ήταν πριν λίγα χρόνια, στην αρχή της Κατεχάκη, ενώ πήγαινα Ηλιούπολη.
Μόλις φτάνω στο 401 κ ενώ τυχαία δίπλα μου ήταν δύο ΔΙΑΣ, μας περνάει με ιλιγγιώδη ταχύτητα μια hayabusa, με εκκωφαντικό θόρυβο.
Ο αναβάτης της, αναγκάζεται να σταματήσει πιο κάτω, στο φανάρι πριν του Παπάγου.
Τον φτάνουμε, εγώ κ η ΔΙΑΣ κ διαπιστώνω πως ούτε κράνος φοράει.
Είμαι περίεργος να δω αν θα του ρίξουν κλήση.
Τελικά, τα πράγματα έγιναν όπως τα είχα φανταστεί.
Οι δύο μηχανές ΔΙΑΣ τον πλευριζουν κ ο hayabusa ξαφνιάζεται γιατί έχει καταλάβει πως θα πέσει τσεκούρι.
Αντιθέτως όμως, οι αστυνομικοί δείχνουν ενθουσιασμένοι κ ένας στον ρωτάει, "αδερφέ, η ακράπα, πόσο σου πήγε"?
Μόλις απαντάει, ένας άλλος τον τον ρωτάει ποια γενιά είναι το μηχανάκι.
Απαντάει ξανά κ ευτυχώς ανάβει πράσινο, αλλιώς θα του έκαναν πρόταση να πάνε για καφέ.
Ο hayabusa απογειώνεται ξανά κ οι αστυνομικοί, σε έκσταση θαυμάζουν την εκκίνηση κ λένε εκφράσεις του στυλ "τι εργαλείο είναι, πως πάει κλπ...


Είπαμε, ΔΕΝ είναι δουλεία τους να κόβουν κλήσεις. Μια παρατήρηση και αν....
Αν όμως τον είχε πλευρίσει Ζητάς....:a021::a01:

motojojo
16/10/2023, 18:33
Αυτό το "δεν ειναι δουλεια του" μας έχει καταστρέψει ελαφρώς. Δηλαδή ποια είναι η δουλειά τους;
Οπότε μπροστά στους Διας μπορω να κανω ότι καφριλικι θέλω!

Οι τροχαίοι που εχουν τέτοια δουλειά που είναι;

Panos760
16/10/2023, 18:53
Δεν είναι η δουλειά τους να του κόψουν κλήση, αλλά έχουν το δικαίωμα να τον σταματήσουν, να του ζητήσουν ταυτότητα, να τον ψάξουν αυτόν κ την μοτοσυκλέτα κ εφόσον η οδήγηση του ήταν επικίνδυνη για τον ίδιο, αλλά και για όλους τους υπόλοιπους, να φωνάξουν συναδέλφους από την τροχαία κ να αναλάβουν αυτοί.
Δηλαδή, πόσες φορές έχουμε δει αυτοκίνητα να κάνουν κοντρες κ επικίνδυνους ελιγμούς στους δρόμους;
Τι πρέπει δηλαδή να γίνει για να σταματήσουν πριν μας σκοτώσουν;
Να πει ο ΔΙΑΣ, α, δεν αναλαμβάνω γιατί δεν είμαι τροχαία;
Κ τους ελέγχους σε ύποπτα οχήματα κλπ.... ποιος τους κάνει;
Πάλι η ΔΙΑΣ....

panavour
16/10/2023, 19:14
Σε λίγο καιρό εγκαινιάζεται το πλήρως αυτοματοποιημένο τηλεφωνικό κέντρο του 100.
"Έχετε καλέσει το κέντρο της αμέσου δράσεως.Για κλοπές πατήστε 1,για βιασμούς 2,για φόνους 3,για έργω εξύβριση 4,άμα σας κλώτσησαν το γατάκι πατήστε 0.Αν δεν ξέρετε το αδίκημα,μάθετε το,και ξαναπάρετε μας αργότερα."

Panos760
16/10/2023, 19:30
Τον περασμένο χειμώνα ένα ford fiesta που έκανε επικίνδυνους ελιγμούς κόντεψε να με σκοτώσει, στην άνοδο της Μεσογείων, λίγο πριν τον Σταυρό.
Αρχίζω κ του κυνηγώ, τους παίζω ώρα φώτα, τους κορνάρω, τους βρίζω, αυτοί, δύο ήταν, σταματούν ενώ έχουμε φτάσει στην εκκλησία του Σταυρού στην Λαυρίου.
Κατεβαίνω από την μοτοσυκλέτα κ πάω να τους ανοίξω την πόρτα.
Ο συνοδηγός με βλέπει να έρχομαι με φόρα, ξαναμπαίνει στο αμάξι κ φεύγουν σφαίρα.
Έχω κρατήσει όμως πινακίδα κ στοιχεία αμαξιού.
Παίρνω το 100, αναφέρω ότι το αμάξι έκανε επικίνδυνη οδήγηση, δίνω κ τα δικά μου στοιχεία κ μου απαντούν "ευχαριστούμε".
Τους λέω, "τι ευχαριστείτε, θα τους βρείτε αυτούς, θα κάνετε κάτι";
Μου λένε, "όχι, πρέπει να τους πιάσουμε επ αυτοφώρω".
Δηλαδή, τζάμπα το τηλεφώνημα.
Συμπέρασμα....
Να ειδοποιήτε από πρίν την αστυνομία αν υποψιάζεστε πως δίπλα σάς θα γίνει τροχαία παράβαση.
Παρένθεση... επειδή έχω φίλους κ συγγενείς στο Ντύσσελντορφ, εκεί αρκεί μια απλή καταγγελία κ η αστυνομία ασχολείται κ το ψάχνει το θέμα.

Coyote.V
16/10/2023, 19:31
Είπαμε, ΔΕΝ είναι δουλεία τους να κόβουν κλήσεις. Μια παρατήρηση και αν....
Αν όμως τον είχε πλευρίσει Ζητάς....:a021::a01:


Μόνο σε μια περίπτωση επεμβαίνουν... όταν δεν έχεις πινακίδα.

Στο Ζ που είχα την είχα κάτω από τον τάκο, έτρωγε όλες τις λάσπες και δεν φαινόταν. Ε, με πλεύρισαν και με έκλεισαν σε ένα φανάρι χωρίς να τους πάρω χαμπάρι.
Δεν με έγραψαν αλλά μου εξήγησαν τι παίζει όταν δεν έχεις πινακίδα ή την κρύβεις... μέχρι και αυτόφωρο πας (τρομοκράτης κλπ). Οπότε πήρα μια ωραία βάση, την έβαλα και όλα καλά.

motojojo
16/10/2023, 19:36
Τελικά δεν έχει άδικο ο Μπολενος. Αλλά είναι λιγο τραγελαφική η όλη φάση. Το σώμα θέλει να τους δώσει και αυτή την αρμοδιότητα, εκείνοι αντιδρουν γιατι θα τους τρώει χρόνο και δεν θα προλαβαινουν να κυνηγουν τους κλεφτες και πάει λέγοντας.

νεοσσός
16/10/2023, 21:51
Κάποια στιγμή πριν το καλοκαίρι, είχε κάνει την εμφάνισή της είδηση σχετικά με την ανασύσταση της ομάδας "Σ" (https://www.policenews.gr/76785/omada-sigma/). Ξέρετε αν έχουμε κάποια εξέλιξη;

Bowleno
17/10/2023, 01:47
Τελικά δεν έχει άδικο ο Μπολενος. Αλλά είναι λιγο τραγελαφική η όλη φάση. Το σώμα θέλει να τους δώσει και αυτή την αρμοδιότητα, εκείνοι αντιδρουν γιατι θα τους τρώει χρόνο και δεν θα προλαβαινουν να κυνηγουν τους κλεφτες και πάει λέγοντας.

Αδικο έχουν; άμα είναι να κάνουν και την δουλειά της τροχαίας.....:cry:

Να το πάρουμε αλλιώς; έχετε δει η ακούσει τροχαίους να κυνηγάνε ληστές η εν γένει, ενέργειες άσχετες με τα τροχοφόρα και την κυκλοφορία;

Panos760
17/10/2023, 05:44
Αδικο έχουν; άμα είναι να κάνουν και την δουλειά της τροχαίας.....:cry:

Να το πάρουμε αλλιώς; έχετε δει η ακούσει τροχαίους να κυνηγάνε ληστές η εν γένει, ενέργειες άσχετες με τα τροχοφόρα και την κυκλοφορία;

Δεν έχω δει, γιατί έτσι κ αλλιώς, να δεις τροχαία στην περιοχή μου είναι σπάνιο.
Η τροχαία Αγίας Παρασκευής, που έχει έδρα τον δήμο μου, την Παιανία δηλαδή, καλύπτει τις περιοχές Αγ Παρασκευή, Γλυκά Νερά, Παιανία, Κορωπί, Μαρκόπουλο, Ραφήνα, Σπάτα, Παλλήνη, Παπάγου, Χολαργός κ κάποια κομμάτια από Βριλήσσια κ Ψυχικό.
Σκέψου δηλαδή, αν υπάρξει συμβάν στο Πόρτο Ράφτη ή στην Λούτσα, σε πόση ώρα θα έρθουν από τα Γλυκά Νερά.
Αν υπάρχει κ διαθέσιμο περιπολικό.

Δεν ξέρω αν σε άλλες περιοχές της Αττικής εμφανίζονται συχνότερα.

Panos76
17/10/2023, 08:35
Κάποια στιγμή πριν το καλοκαίρι, είχε κάνει την εμφάνισή της είδηση σχετικά με την ανασύσταση της ομάδας "Σ" (https://www.policenews.gr/76785/omada-sigma/). Ξέρετε αν έχουμε κάποια εξέλιξη;

Σιγά, η πατρίδα κοιμάται. :)

PortisHead
17/10/2023, 09:37
Γράφετε,γράφετε,γραφετε κι εχετε ξεχάσει οτι ολοι αυτοι ειναι ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ.
Οτι μπορουν να το αποφύγουν, θα το αποφύγουν.

Bowleno
17/10/2023, 09:54
Γράφετε,γράφετε,γραφετε κι εχετε ξεχάσει οτι ολοι αυτοι ειναι ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ.
Οτι μπορουν να το αποφύγουν, θα το αποφύγουν.

Συνήθως έτσι είναι, αλλά, όχι πάντα. Έχεις ιδέα πόσοι έχουν βρει τον μπελά τους, ακριβώς επειδή θέλησαν να κάνουν το κάτι παραπάνω για να βοηθήσουν; το ίδιο το κράτος τρώει, πολλές φορές, τους υπηρέτες του....

PortisHead
17/10/2023, 09:58
Συνήθως έτσι είναι, αλλά, όχι πάντα. Έχεις ιδέα πόσοι έχουν βρει τον μπελά τους, ακριβώς επειδή θέλησαν να κάνουν το κάτι παραπάνω για να βοηθήσουν; το ίδιο το κράτος τρώει, πολλές φορές, τους υπηρέτες του....

Συμφωνώ απόλυτα, δεν γιναν απο μόνοι τους ετσι.
Εχω φιλικό μου πρόσωπο, 1η κλήση ever στην δουλεια του, ασφάλεια, για ληστεια στα Πατησια σε τραπεζα, πριν 20 χρονια και, και ανεβαινουν την Στρατηγου Καλαρη αναποδα με φαρους και πανικο.Δεν προλαβαν.
Το απογευμα στην αναφορα τους κατσαδιασε ο διοικητης με παρα πολυ ασχημο τροπο.
Δε νομιζω να ξαναβιαστήκαν απο τοτε σε κληση για ασφαλισμένα χρήματα....

panavour
17/10/2023, 10:06
Συμφωνώ απόλυτα, δεν γιναν απο μόνοι τους ετσι.
Εχω φιλικό μου πρόσωπο, 1η κλήση ever στην δουλεια του, ασφάλεια, για ληστεια στα Πατησια σε τραπεζα, πριν 20 χρονια και, και ανεβαινουν την Στρατηγου Καλαρη αναποδα με φαρους και πανικο.Δεν προλαβαν.
Το απογευμα στην αναφορα τους κατσαδιασε ο διοικητης με παρα πολυ ασχημο τροπο.
Δε νομιζω να ξαναβιαστήκαν απο τοτε σε κληση για ασφαλισμένα χρήματα....

Δυσκολη και η θέση του διοικητού στην συγκεκριμένη περίπτωση, σκέψου τι θα γινόταν αν είχε γίνει κάποιο ατύχημα λόγω της αντίστροφης πορείας.Καποιος που ακούει την σειρήνα,δεν μπορεί στις περισσότερες φορές να καταλάβει την φορά και διεύθυνση του ήχου.Ασε που όταν βγαίνει από στενό φυσικό είναι να προσέξει την κυκλοφορία απ' την κανονική φορά του δρόμου και όχι απ' την αντίθετη.Καλως λοιπόν στην συγκεκριμένη περίπτωση έπραξε ο διοικητής.

SeniorCanardo
17/10/2023, 10:18
Διαψεύδω κατηγορηματικά!!!
Με έχουν σταματήσει για έλεγχο όλα τα γράμματα της αλφαβήτου, τροχαίοι, περιπολικά, λίτες....
Μόνο "άγαμες θυγατέρες απόστρατων αξιωματικών" δεν με έχουν σταματήσει...ακόμα.:bawl:

νεοσσός
17/10/2023, 11:47
Επειδή καταγράφουν τα κινητά μας τις ασχολίες μας, το παρόν νήμα έχει πυροδοτήσει καθημερινή πληροφόρηση από τη Google για αστυνομικά θέματα, οπότε φθάνουν ειδήσεις όπως η ακόλουθη.

https://www.naftemporiki.gr/society/1525776/elas-synelifthisan-treis-diarriktes-ep-aytoforo-ston-kolono/

Δεν είχα ξαναδιαβάσει να προλαβαίνουν διαρρήκτες εν δράσει. Εύγε!

panavour
17/10/2023, 11:53
Σε 1 μήνα θα είναι έξω πάλι,έτοιμοι για νέες περιπέτειες.

Bowleno
17/10/2023, 12:50
Σε 1 μήνα θα είναι έξω πάλι,έτοιμοι για νέες περιπέτειες.

Ποιον μήνα; ούτε καν....

Kornillios
19/10/2023, 15:09
Δυστυχώς με αυτά που βλέπουμε καθημερινά και διαβάζουμε/ακούμε, το συμπέρασμα είναι ένα. Η ΕΛΑΣ και ειδικότερα η τροχαία είναι τα πιο πεταμένα λεφτά, περισσότερη αξία προσφέρει το ΕΣ παρά η αστυνομία (με εξαιρέσεις συγκεκριμένα άτομα στο σώμα που πραγμάτικά θέλουν να προσφέρουν αλλά δεν τους αφήνουν εκ των άνωθεν)...

karellen
19/10/2023, 15:21
Δυστυχώς με αυτά που βλέπουμε καθημερινά και διαβάζουμε/ακούμε, το συμπέρασμα είναι ένα. Η ΕΛΑΣ και ειδικότερα η τροχαία είναι τα πιο πεταμένα λεφτά, περισσότερη αξία προσφέρει το ΕΣ παρά η αστυνομία (με εξαιρέσεις συγκεκριμένα άτομα στο σώμα που πραγμάτικά θέλουν να προσφέρουν αλλά δεν τους αφήνουν εκ των άνωθεν)...
Καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Πεταμένα λεφτά η ΕΛΑΣ!

bulmont
19/10/2023, 16:35
Καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Πεταμένα λεφτά η ΕΛΑΣ!

Ε, όχι όλα, μην παραβλέπουμε πώς συντηρουν μιά χαρά τα έβερεστ...................:bawl::bawl::bawl:

panavour
19/10/2023, 16:40
Η ΕΛΑΣ έχει πολλά παρακλάδια,εδώ μιλάμε για την τροχαία.

basilis_k6
19/10/2023, 16:59
https://www.motomag.gr/news/epikairotita/idryetai-ethnikos-foreas-odikis-asfaleias

Ιδρυση Εθνικού Φορέα Οδικής Ασφάλειας

Η χρήση κράνους από τους επιβάτες των μοτοσυκλετών είναι πολύ χαμηλότερη σε σχέση με τους οδηγούς μοτοσυκλετών, σε όλους τους τύπους οδού. (Οδηγός 80,3% - ΕΕ: 96,9%, Επιβάτης: 65,5% - ΕΕ: 94,7%).

οριστε η λύση. θα ιδρύσουμε εναν ακομα αχρηστο φορέα. γιατι το να βάλεις την τροχαία να δουλευει οπως σε άλλες χωρες δεν γινετε μαλλον εδω.

husky21
19/10/2023, 17:12
Για τον μεσο Ελληναρα και την νοοτροπια του(ελα μωρε 50 μετρα πηγα τι κρανος να βαλω,ελα ρε 2 λεπτα το αφησα στην διαβαση να παρω μια τυροπιτα κτλ)
ειναι οτι καλυτερο το γεγονος οτι η τροχαια κ η ΕΛ.ΑΣ. δεν κανουν
την δουλεια τους οπως πρεπει και ως οφειλουν

basilis_k6
19/10/2023, 17:21
https://www.youtube.com/watch?v=VbU3bjJgpMI

ακουστε τον ιαβερη. 16 λεπτά ειναι μονο.

"Ο μπαμπάς σου δεν θα ξαναρθει γιατι ήταν ηλίθιος"

BLiTzER
19/10/2023, 18:59
Για τον μεσο Ελληναρα και την νοοτροπια του(ελα μωρε 50 μετρα πηγα τι κρανος να βαλω,ελα ρε 2 λεπτα το αφησα στην διαβαση να παρω μια τυροπιτα κτλ)
ειναι οτι καλυτερο το γεγονος οτι η τροχαια κ η ΕΛ.ΑΣ. δεν κανουν
την δουλεια τους οπως πρεπει και ως οφειλουν

Ανάποδα τα έχεις. Η ανυπαρξία αστυνομίας - και κράτους γενικότερα - οδηγούν σε τέτοιες καταστάσεις. Βάλε τον ίδιο Ελληναρά στη Σουηδία κι έλα πες μου αν θα βάλει κράνος όχι για 50, αλλά για 5 μέτρα.

(Το αν θα έπρεπε να είναι έτσι ή όχι είναι άλλο θέμα.)

motojojo
19/10/2023, 19:00
Σήμερα με σταμάτησαν (με τη μηχανη) σε μπλόκο σε μια πλατεια στο νεο ψυχικό. Δεν ειδα περιπολικο, μόνο μηχανες. Μαζί με εμένα σταμάτησαν και δυο μπαρμπαδια που ηταν μπροστα μου με παπακια, παραδοξως και οι δυο με κράνος.
Το όργανο που έκανε έλεγχο σε μένα φόραγε διακριτικά της Διας. Μου ζήτησε μόνο ταυτότητα, κάτι τσέκαρε και με άφησε ενώ άκουσα έναν απο τους συναδέλφους να ρωτάει κάποιον από τους όσους ειχαν σταματήσει αν το μηχανακι ειναι στο όνομα του.
Γενικά σταμάταγαν όλα τα μηχανακια και μονο, δεν καταλαβα γιατί.

Άμα θέλουν να κάνουν ελέγχους μια χαρά μπορουν όλοι να κάνουν.


Πριν μπω στην πλατεία, πίσω μου ηταν bmw Χ1 χωρίς καθόλου πινακίδες. Φυσικά πέρασε απαρατήρητο αν και προφανώς δεν ήταν τα αυτοκινητα η προτεραιότητα τους.

basilis_k6
19/10/2023, 19:28
Σήμερα με σταμάτησαν (με τη μηχανη) σε μπλόκο σε μια πλατεια στο νεο ψυχικό. Δεν ειδα περιπολικο, μόνο μηχανες. Μαζί με εμένα σταμάτησαν και δυο μπαρμπαδια που ηταν μπροστα μου με παπακια, παραδοξως και οι δυο με κράνος.
Το όργανο που έκανε έλεγχο σε μένα φόραγε διακριτικά της Διας. Μου ζήτησε μόνο ταυτότητα, κάτι τσέκαρε και με άφησε ενώ άκουσα έναν απο τους συναδέλφους να ρωτάει κάποιον από τους όσους ειχαν σταματήσει αν το μηχανακι ειναι στο όνομα του.
Γενικά σταμάταγαν όλα τα μηχανακια και μονο, δεν καταλαβα γιατί.

Άμα θέλουν να κάνουν ελέγχους μια χαρά μπορουν όλοι να κάνουν.


Πριν μπω στην πλατεία, πίσω μου ηταν bmw Χ1 χωρίς καθόλου πινακίδες. Φυσικά πέρασε απαρατήρητο αν και προφανώς δεν ήταν τα αυτοκινητα η προτεραιότητα τους.

καλα πινακιδα δεν εχουν οι μισοι στην αττικη οδο με τα ακριβα σενταν. ο γειτονας μου με bmw δεν εχει εμπρος πινακιδα απο το 2019 και δεν τον εχουν σταματησει ποτε. παει αθηνα - χαλκιδα καθε σκ.

Coyote.V
19/10/2023, 20:22
Σήμερα με σταμάτησαν (με τη μηχανη) σε μπλόκο σε μια πλατεια στο νεο ψυχικό. Δεν ειδα περιπολικο, μόνο μηχανες. Μαζί με εμένα σταμάτησαν και δυο μπαρμπαδια που ηταν μπροστα μου με παπακια, παραδοξως και οι δυο με κράνος.
Το όργανο που έκανε έλεγχο σε μένα φόραγε διακριτικά της Διας. Μου ζήτησε μόνο ταυτότητα, κάτι τσέκαρε και με άφησε ενώ άκουσα έναν απο τους συναδέλφους να ρωτάει κάποιον από τους όσους ειχαν σταματήσει αν το μηχανακι ειναι στο όνομα του.
Γενικά σταμάταγαν όλα τα μηχανακια και μονο, δεν καταλαβα γιατί.

Άμα θέλουν να κάνουν ελέγχους μια χαρά μπορουν όλοι να κάνουν.


Πριν μπω στην πλατεία, πίσω μου ηταν bmw Χ1 χωρίς καθόλου πινακίδες. Φυσικά πέρασε απαρατήρητο αν και προφανώς δεν ήταν τα αυτοκινητα η προτεραιότητα τους.

Ψάχνουν για χαματζίδες...

kyriakosrod
19/10/2023, 20:50
Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα? Είναι καθαρά θέμα παιδείας και πολιτισμού. Δεν είμαστε ανθρωποφάγοι μόνο στον δρόμο αλλά σε κάθε δραστηριότητα. Η αστυνομία υπάρχει για να τραβήξει λίγο τα σχοινιά αλλά δεν μαζεύονται έτσι οι Έλληνες

Panos760
19/10/2023, 21:14
Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα? Είναι καθαρά θέμα παιδείας και πολιτισμού. Δεν είμαστε ανθρωποφάγοι μόνο στον δρόμο αλλά σε κάθε δραστηριότητα. Η αστυνομία υπάρχει για να τραβήξει λίγο τα σχοινιά αλλά δεν μαζεύονται έτσι οι Έλληνες


Ο γαμπρός μου κατάγεται από Καστοριά.
Στα 10 του, μετανάστευσε οικογενειακώς στην Γερμανία.
Εκεί πήγε σχολείο, σπούδασε κ έπιασε δουλειά.
20 χρόνια αργότερα επέστρεψε μόνιμα στην Ελλάδα, αφού εδώ βρήκε μια καλή δουλειά.
Τις πρώτες του μέρες στην Αθήνα, πήγαμε μια βόλτα με ένα νέο SUV που είχε αγοράσει.
Μπήκα συνοδηγός κ πήγαμε για καφέ.
Σε μια μεγάλη λεωφόρο υπήρχαν διαβάσεις πεζών.
Αυτός, με το που έβλεπε κάποιον πεζό να στέκεται πατούσε απότομα το γκάζι κ του έκανε νόημα να περάσει.
Οι πεζοί τον κοιτούσαν με το στόμα ανοιχτό.
Τού λέω, τι κάνεις;
Μου απαντά, έτσι γίνεται στην Γερμανία, όταν βλέπουμε πεζό τον αφήνουμε να περάσει.
Του λέω, καλά κάνετε, αλλά εδώ είναι Αθήνα κ έτσι που οδηγείς θα μας τρακάρουν από πίσω.
Πήγαινε με τα όρια ταχύτητας, ποτέ δεν προσπερνούσε... καμία σχέση με Έλληνα οδηγό.
Τεσπά, μετά εκείνη την πρώτη βόλτα ξαναβρεθήκαμε κάνα δίμηνο αργότερα, πάλι η ίδια φάση, για καφέ.
Τα πράγματα όμως είχαν αλλάξει.
Ο γαμπρός είχε ξεθαρρέψει, πήγαινε αρκετά γρήγορα, δεν σταμάτησε σε καμία διάβαση κ μάλιστα έκανε κ μια παράνομη αναστροφή σε ένα φανάρι.
Του λέω, τι έγιναν οι καλοί τρόποι που είχες στην Γερμανία;
Μου απαντά, εδώ όλα είναι χύμα.
Αστυνομία δεν υπάρχει, ο κόσμος δεν καρφώνει κανέναν κ ότι κ να κάνεις δεν έχεις κανένα πρόβλημα..
Συμπέρασμα;
Οδηγούσε σωστά στην Γερμανία , όχι γιατί το πίστευε, αλλά γιατί εκεί, αν κάνεις παράβαση, ο κάθε πολίτης τηλεφωνεί στην αστυνομία, καταγγέλει την παράβαση η αστυνομία ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.
Εδώ, συμβαίνει το αντίθετο.

Kornillios
19/10/2023, 21:28
Ο γαμπρός μου κατάγεται από Καστοριά.
Στα 10 του, μετανάστευσε οικογενειακώς στη Γερμανία.
Εκεί πήγε σχολείο, σπούδασε κ έπιασε δουλειά.
20 χρόνια αργότερα επέστρεψε μόνιμα στην Ελλάδα, αφού εδώ βρήκε μια καλή δουλειά.
Τις πρώτες του μέρες στην Αθήνα, πήγαμε μια βόλτα με ένα νέο SUV που είχε αγοράσει.
Μπήκα συνοδηγός κ πήγαμε για καφέ.
Σε μια μεγάλη λεωφόρο υπήρχαν διαβάσεις πεζών.
Αυτός, με το που έβλεπε κάποιον πεζό να στέκεται πατούσε απότομα το γκάζι κ του έκανε νόημα να περάσει.
Οι πεζοί τον κοιτούσαν με το στόμα ανοιχτό.
Τού λέω, τι κάνεις;
Μου απαντά, έτσι γίνεται στη Γερμανία, όταν βλέπουμε πεζό τον αφήνουμε να περάσει.
Του λέω, καλά κάνετε, αλλά εδώ είναι Αθήνα κ έτσι που οδηγείς θα μας τρακάρουν από πίσω.
Πήγαινε με τα όρια ταχύτητας, ποτέ δεν προσπερνούσε… Καμία σχέση με Έλληνα οδηγό.
Τεσπά, μετά εκείνη την πρώτη βόλτα ξαναβρεθήκαμε κάνα δίμηνο αργότερα, πάλι η ίδια φάση, για καφέ.
Τα πράγματα όμως είχαν αλλάξει.
Ο γαμπρός είχε ξεθαρρέψει, πήγαινε αρκετά γρήγορα, δεν σταμάτησε σε καμία διάβαση κ μάλιστα έκανε κ μια παράνομη αναστροφή σε ένα φανάρι.
Του λέω, τι έγιναν οι καλοί τρόποι που είχες στην Γερμανία;
Μου απαντά, εδώ όλα είναι χύμα.
Αστυνομία δεν υπάρχει, ο κόσμος δεν καρφώνει κανέναν κ ότι κ να κάνεις δεν έχεις κανένα πρόβλημα..
Συμπέρασμα;
Οδηγούσε σωστά στην Γερμανία , όχι γιατί το πίστευε, αλλά γιατί εκεί, αν κάνεις παράβαση, ο κάθε πολίτης τηλεφωνεί στην αστυνομία, καταγγέλει την παράβαση η αστυνομία ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.
Εδώ, συμβαίνει το αντίθετο.

Έτσι είναι...Γιατί νομίζετε πως όταν έρχονται οι ξένοι τουρίστες στα νησιά σκοτώνονται στα τροχαία...Έξω υπάρχουν ο μπαμπούλας και αν δεν πας by the book έρχεται το ραβασάκι...Εδώ είναι ξέφραγο αμπέλι. Αλλά αν το σκεφτούμε, αυτή η "καταπίεση" που έχουν στο εξωτερικό έχει ως αποτέλεσμα το μπάχαλο το δικό μας να μας βάζει πρώτους στη λίστα με τα θανατηφόρα τροχαία.

STF
19/10/2023, 21:29
Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα?

Ναι! Περίεργο θα σου φαίνεται αλλά... ΝΑΙ!

Μπαίνουμε στο αεροπλάνο για Μόναχο και πριν απογειωθούμε έχουμε γίνει Γερμανοί.
Μπαίνουνε (οι Γερμανοί) στο αεροπλάνο για Ζάκυνθο/Ρόδο/Αθήνα κτλ, και πριν απογειωθούν έχουν γίνει Έλληνες.

Είμαστε χώρα χύμα, με κατοίκους χύμα και οι Ευρωπαίοι αναζητούν αυτή την όαση χυμαδιού γιατί ζούνε σε ένα οργανωμένο περιβάλλον που περιστοιχίζεται από πρόστιμα για την κάθε ανοησία που κάνουν.
Το πιθανότερο είναι πως έχουμε συνολικά περισσότερη παιδεία από αυτούς, το πρόβλημα είναι πως έχουμε εστιασμένη παιδεία στην εγκυκλοπαιδική μόρφωση και σχεδόν μηδενική στην κοινωνική μόρφωση. Με άλλα λόγια, είμαστε διαβασμένα ζώα.

kyriakosrod
19/10/2023, 21:40
Ναι! Περίεργο θα σου φαίνεται αλλά... ΝΑΙ!

Μπαίνουμε στο αεροπλάνο για Μόναχο και πριν απογειωθούμε έχουμε γίνει Γερμανοί.
Μπαίνουνε (οι Γερμανοί) στο αεροπλάνο για Ζάκυνθο/Ρόδο/Αθήνα κτλ, και πριν απογειωθούν έχουν γίνει Έλληνες.

Είμαστε χώρα χύμα, με κατοίκους χύμα και οι Ευρωπαίοι αναζητούν αυτή την όαση χυμαδιού γιατί ζούνε σε ένα οργανωμένο περιβάλλον που περιστοιχίζεται από πρόστιμα για την κάθε ανοησία που κάνουν.
Το πιθανότερο είναι πως έχουμε συνολικά περισσότερη παιδεία από αυτούς, το πρόβλημα είναι πως έχουμε εστιασμένη παιδεία στην εγκυκλοπαιδική μόρφωση και σχεδόν μηδενική στην κοινωνική μόρφωση. Με άλλα λόγια, είμαστε διαβασμένα ζώα.
Το γνωρίζω αυτό που λες το βλέπω και εγώ. Δεν ευθύνεται όμως η αστυνομία. Δεν λέω βέβαια ότι δεν έχει μερίδιο ευθύνης. Είναι η κοινωνία μας έτσι. Εμείς όταν πάμε αλλού ντρεπομαστε λίγο γιατί είμαστε σε ξένο μέρος. Λέγοντας παιδεία εννοώ γενικότερα. Και όχι πιστεύω πως είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. Από τα σχολεία που είναι χύμα μέχρι το σπίτι που οι γονείς είναι απόντες.

ΓιώργοςΤΤ
19/10/2023, 21:45
Το τσουβαλιασμα έχει ξεφύγει λίγο.

Δεν έχω πατήσει το πόδι μου στην Γερμανία και σταματάω στις διαβάσεις, εγώ και πολλοί άλλοι. Επίσης τηρώ τον ΚΟΚ όσο γίνεται.

Οι τουρίστες το ίδιο. Οι δε ντόπιοι που είναι από το χωριό και έχουν προτεραιότητα οδηγούν σαν να καβαλουσαν μουλάρι.

Οι τουρίστες στην πλειοψηφία τους σκοτώνονται γιατί δεν έχουν μάθει να οδηγούν σε τόσο άθλιους δρόμους, χωρίς φώτα, σήμανση κλπ, δεν έχουν εμπειρία στο τιμόνι ή το δίκυκλο και κυρίως γιατί νομίζουν ότι η γουρούνα συμπεριφέρεται όπως ένα αυτοκίνητο.

Η παιδεία δεν επιβάλλεται για του φόβου. Είναι έμφυτη. Αυτά που λένε πάει στην Γερμανία και είναι άλλος άνθρωπος είναι ανοησίες. Ο ίδιος είναι, απλά εκεί είναι άλλοι οι ρυθμοί. Πας με 30 που λέει ο ΚΟΚ και προλαβαίνεις να σταματήσεις μια χαρά στην διάβαση. Στην Συγγρού που τρέχεις με 150 δεν σταματάς για κανένα λόγο. Ακόμα και αν τα καταφέρεις, θα πέσει άλλος πάνω σου από πίσω.

Δυστυχώς η Αθήνα είναι μια ζούγκλα. Ακόμα και εγώ στην Αθήνα τρομάζω. Ειδικά κέντρο.

Panos760
19/10/2023, 21:45
Πάντως, έχω στο μυαλό μου άλλες δύο χειρότερες χώρες από εμάς, στο θέμα οδήγηση.
Η μία είναι η Τουρκία κ η άλλη η Αίγυπτος.
Τα αυτοκίνητα ανεβαίνουν στα πεζοδρόμια, ο ένας κολλάει στον άλλον, κορνάρουν διαρκώς..... χαμός.

BLiTzER
19/10/2023, 21:47
Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα? Είναι καθαρά θέμα παιδείας και πολιτισμού. Δεν είμαστε ανθρωποφάγοι μόνο στον δρόμο αλλά σε κάθε δραστηριότητα. Η αστυνομία υπάρχει για να τραβήξει λίγο τα σχοινιά αλλά δεν μαζεύονται έτσι οι Έλληνες

Σύντομη απάντηση: Ναι.

Λιγότερο σύντομη απάντηση: Και η παιδεία θέμα κράτους είναι. Δεν την αγόρασαν στο περίπτερο οι Σουηδοί.

panavour
19/10/2023, 22:25
Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα? Είναι καθαρά θέμα παιδείας και πολιτισμού. Δεν είμαστε ανθρωποφάγοι μόνο στον δρόμο αλλά σε κάθε δραστηριότητα. Η αστυνομία υπάρχει για να τραβήξει λίγο τα σχοινιά αλλά δεν μαζεύονται έτσι οι Έλληνες

Εννοείται ότι ΚΑΙ η απουσία της αστυνομίας ΚΑΙ η ΜΗ εφαρμογή του νόμου συμβάλλει στην ΑΝΟΜΙΑ.Οι βόρειοι λαοί φάγανε ΠΟΛΥ ξύλο για να εφαρμόσουν τους νόμους,δεν υπήρξε εκεί "περθενογενεση" εφαρμογής.Κι ο άγιος φοβέρα θέλει, λέει η παροιμία.

νεοσσός
19/10/2023, 22:32
Συμφωνώ για το θέμα αστυνόμευσης, ότι είναι σημαντικό για τη διατήρηση μίας κατάστασης. Προφανώς μετράει και η παιδεία, αλλά πρέπει να συνδυάζεται με αστυνόμευση και πρόστιμα για τους παραβάτες.

Έχω ζήσει στη Γερμανία και μου άρεσε η νομιμότητα των πολιτών. Εκεί η παρανομία είναι η εξαίρεση. Στεκόμουν ως πεζός σε φανάρι περιμένοντας 1 λεπτό να ανάψει το πράσινο. Διακόσια μέτρα αριστερά δεν έβλεπα αμάξι. 100 μέτρα δεξιά επίσης. Παρόλα αυτά περίμενα με άλλους μαζί στη διάβαση μέχρι να ανάψει το πράσινο για τους πεζούς. Εκεί όμως μπορούσες να κινηθείς γρήγορα και ευχάριστα ως πεζός σε φαρδιά πεζοδρόμια και φανάρια με λογική διάρκεια. Ο ένας παρότρυνε με τη συμπεριφορά του τον άλλον να διατηρήσουν αυτή την κατάσταση και όταν ξέφευγε κάποιος τιμωρούνταν.

Δεν είναι όπως εδώ που είσαι κολλημένος στον αυτοκινητόδρομο και βλέπεις άλλους να φθάνουν στο προορισμό τους πολύ πιο γρήγορα επειδή οδηγούν στη ΛΕΑ ατιμώρητοι, κάνοντάς σε να αισθάνεσαι αδικημένος και εγκλωβισμένος στη νομιμότητα. Και έχεις τα φορτηγά και τα λεωφορεία που δεν χωράνε στη ΛΕΑ να σου κορνάρουν να κινηθείς προς τη μεσαία λωρίδα, ώστε να χωρέσουν να περάσουν από τη ΛΕΑ. Στη Γερμανία όποιος τολμήσει να οδηγήσει στη ΛΕΑ έχει πάρει πρόστιμο και αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας. Είναι ο παράνομος που λυπάσαι, όχι ο πονηρός που ξεγλιστράει από το σύστημα και κερδίζει επειδή δεν έχει ηθικούς ή λογικούς φραγμούς.

Αν στο εξωτερικό σταματούσε η αστυνόμευση, εννοείται ότι σταδιακά οι πονηροί θα έβρισκαν έδαφος για να παρανομήσουν, παρασέρνοντας και άλλους με τον καιρό. Είναι δυναμική η κατάσταση, χρειάζεται έλεγχο για να διατηρηθεί.

STF
19/10/2023, 23:53
Το τσουβαλιασμα έχει ξεφύγει λίγο...

Η παιδεία δεν επιβάλλεται για του φόβου. Είναι έμφυτη. Αυτά που λένε πάει στην Γερμανία και είναι άλλος άνθρωπος είναι ανοησίες. Ο ίδιος είναι, απλά εκεί είναι άλλοι οι ρυθμοί. Πας με 30 που λέει ο ΚΟΚ και προλαβαίνεις να σταματήσεις μια χαρά στην διάβαση. Στην Συγγρού που τρέχεις με 150 δεν σταματάς για κανένα λόγο. Ακόμα και αν τα καταφέρεις, θα πέσει άλλος πάνω σου από πίσω.

Δυστυχώς η Αθήνα είναι μια ζούγκλα. Ακόμα και εγώ στην Αθήνα τρομάζω. Ειδικά κέντρο.

Επειδή αναφέρθηκες ΣΕ ή ΚΑΙ ΣΕ δική μου απάντηση με τη λέξη "ανοησίες", ενώ.... δεν έχεις πατήσει το πόδι σου στη Γερμανία.

Θα το γράψω άλλη μια φορά: Ο Έλληνας φεύγοντας από το Ελ. Βενιζέλος (ATH) για Μόναχο (MUC) ανεβαίνοντας στη σκάλα του αεροσκάφους έχει ήδη τροποποιηθεί σε Ευρωπαίος. Όταν δε αρχίζει και τριγυρίζει μέσα στη Γερμανία με τα πόδια, με το U-bahn ή με τροχοφόρο, είναι τύπος και υπογραμμός. Είναι άλλος. Γιατί ξέρει ότι τις μαλακίες που κάνει στη χώρα του δεν τον παίρνει να τις κάνει εκεί. Και "έντρομος" διαπιστώνει ότι του αρέσει αυτή η κατάσταση, αυτή η οργάνωση. Μέχρι να επιστρέψει.

Στα γράφει κάποιος ο οποίος γεννήθηκε εκεί και συνεχίζει να ταξιδεύει εκεί κάθε 2 χρόνια (μίνιμουμ) με αεροπλάνο-αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα.

Σημείωση: Εκεί δεν τηρούν τον ΚΟΚ "όσο γίνεται...". Τον τηρούν ολοκληρωτικά (τελεία).

Σημείωση/απορία: Όταν γράφεις ότι εσύ και πολλοί άλλοι σταματάτε στις διαβάσεις, θέλεις να μου δώσεις ένα νούμερο; Στους δέκα ας πούμε πόσοι σταματάνε στις διαβάσεις; Εγώ ένα μέρος στην Ελλάδα έχω βρει όπου σταματάνε στις διαβάσεις γιατί συμπτωματικά ταξιδεύω εκεί για επαγγελματικούς λόγους. Και σταματάνε στις διαβάσεις γιατί το επέβαλλαν οι τουρίστες, οι οποίοι σα χαζοχαρούμενοι περνάνε τους δρόμους με την πεποίθηση ότι θα σταματήσουν οι οδηγοί. Ε αφού φάγανε καμιά δεκαριά τουρίστες κατάλαβαν ότι είναι πιο εύκολο να συμμορφωθούν οι ντόπιοι γιατί οι τουρίστες δεν.... Μπας και είσαι από αυτό το μοναδικό μέρος της Ελλάδας που τυγχάνει να είναι και νησιωτικό;

ΓιώργοςΤΤ
20/10/2023, 06:32
Αυτή την περίοδο ζω σε τουριστικό νησί (Κως), αλλά οι εντόπιοι όπως σου είπα δεν το έχουν και πολύ.

Προφανώς στατιστικά δεν έχω κρατήσει αλλά προφανώς και δεν είμαι ο μόνος που σταματάει. Αλλά σκέψου ότι μια άλλη περίοδο της ζωής μου που ζούσα σε αντιτουριστικο μέρος, οι άνθρωποι που σταματούσαν ήταν σαφώς περισσότεροι.

Επειδή δεν μου αρέσουν οι παρεξηγήσεις, δεν είπα ότι λες ανοησίες, είπα ότι ο άνθρωπος σαν άνθρωπος είναι ίδιος είτε τον έχεις στην Αυστραλία είτε τον πας στην Αφρική ή την Σουηδία. Οι συνθήκες τον κάνουν να φέρεται διαφορετικά. Τους λόγους τους ξέρεις καλύτερα από εμένα.

toyar
20/10/2023, 06:35
Εγώ θα ήθελα να υπάρχουν συνεχή μικρά πρόστιμα άμεσα χρεωσιμα
Δλδ να κάτσει ένα συμβατικό της αστυνομίας σε μια μεγάλη διασταύρωση και να χρεώνει 30αρια σε αυτούς που περνάνε με κόκκινο
Σε όλους σε κάθε κόκκινο με χρέωση στην εφορία
Και χρήση κινητού...κατάσχεση επιτόπου
Όχι πρόστιμο...να φεύγεις με τη sim στο χερι

ΓιώργοςΤΤ
20/10/2023, 06:37
Τηρώ τον ΚΟΚ όσο μπορώ: στον κεντρικό δρόμο μέχρι πέρυσι το όριο ήταν 60 χλμ/ώρα. Αξιοπρεπής ταχύτητα, δεν είναι για παραπάνω. Υπήρχαν και αυτοί που πήγαιναν παραπάνω αλλά οκ, αν ήσουν μεταξύ 60-70 ήσουν καλά.

Φέτος για κάποιο την μείωσαν στα 50. Το τί γίνεται με τουρίστες που πάνε με 50 δεν λέγεται. Φαντάσου σε μικρό δρόμο να πηγαίνεις με 50 και να σε περνάει νταλίκα με 80. Άρα αναγκάζομαι εκ των πραγμάτων να πάω και εγώ με παραπάνω.

Panos760
20/10/2023, 07:15
Τηρώ τον ΚΟΚ όσο μπορώ: στον κεντρικό δρόμο μέχρι πέρυσι το όριο ήταν 60 χλμ/ώρα. Αξιοπρεπής ταχύτητα, δεν είναι για παραπάνω. Υπήρχαν και αυτοί που πήγαιναν παραπάνω αλλά οκ, αν ήσουν μεταξύ 60-70 ήσουν καλά.

Φέτος για κάποιο την μείωσαν στα 50. Το τί γίνεται με τουρίστες που πάνε με 50 δεν λέγεται. Φαντάσου σε μικρό δρόμο να πηγαίνεις με 50 και να σε περνάει νταλίκα με 80. Άρα αναγκάζομαι εκ των πραγμάτων να πάω και εγώ με παραπάνω.

Η λεωφόρος Λαυρίου, από Σταυρό ως Παιανία, έχει όριο ταχύτητας 50 km/h.
Υπάρχουν σχετικές πινακίδες σε αρκετά σημεία.
Τα μόνα οχήματα που τηρούν αυτό το όριο είναι τα ποδήλατα.
Όλα τα υπόλοιπα τροχοφόρα δεν πέφτουν κάτω από 80.
Πολλές φορές, όταν επιστρέφω βράδυ σπίτι, έχω δει να τρέχουν κ με 150 ....

PaNick67
20/10/2023, 08:36
Το γνωρίζω αυτό που λες το βλέπω και εγώ. Δεν ευθύνεται όμως η αστυνομία. Δεν λέω βέβαια ότι δεν έχει μερίδιο ευθύνης. Είναι η κοινωνία μας έτσι. Εμείς όταν πάμε αλλού ντρεπομαστε λίγο γιατί είμαστε σε ξένο μέρος. Λέγοντας παιδεία εννοώ γενικότερα. Και όχι πιστεύω πως είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. Από τα σχολεία που είναι χύμα μέχρι το σπίτι που οι γονείς είναι απόντες.

Πριν χρονια μπαινουμε μηχανες απο Τεργεστη για Πατρα. Εβλεπες τους ξενουν με τις στολες, μποτες, κρανη και τους ζηλευες μεχρι και χρωματικα με την μηχανη ταιριασμενες. Εξοπλισμο ειχαμε κι εμεις αλλα καμια σχεση. Φτανει το καραβι Ηγουμενιτσα και πηγα να δω το λιμανι και την εξοδο των οχηματων. Ολοι αυτοι που ειχαν μπει φουλ προβλεπομενοι στην Ιταλια βγηκαν με βερμουδες, κοντομανικα, κλπ οι μισοι τα κρανη πιασμενα στα μπαγκαζια.
Ηξεραν οτι εδω δεν γινονται ελεγχοι και η παιδεια τους ειχε μεινει στην Τεργεστη.

george.S
20/10/2023, 08:53
2004 με τους ολυμπιακούς αγώνες είχαμε γίνει Γερμανοί για ένα μήνα στην Αθήνα

PaNick67
20/10/2023, 09:01
Τηρώ τον ΚΟΚ όσο μπορώ: στον κεντρικό δρόμο μέχρι πέρυσι το όριο ήταν 60 χλμ/ώρα. Αξιοπρεπής ταχύτητα, δεν είναι για παραπάνω. Υπήρχαν και αυτοί που πήγαιναν παραπάνω αλλά οκ, αν ήσουν μεταξύ 60-70 ήσουν καλά.

Φέτος για κάποιο την μείωσαν στα 50. Το τί γίνεται με τουρίστες που πάνε με 50 δεν λέγεται. Φαντάσου σε μικρό δρόμο να πηγαίνεις με 50 και να σε περνάει νταλίκα με 80. Άρα αναγκάζομαι εκ των πραγμάτων να πάω και εγώ με παραπάνω.

Οι επαρχιακοι στην Γερμανια εχουν οριο 70. Οι μοτοσυκλετιστες πανε με 70 και στριβουν οπως ερχονται με αποτελεσμα να κανουν απιστευτα πλαγιασματα. Εχει πολλη πλακα, διασκεδαζεις πηγαινοντας με το οριο.

Οταν ομως βρεθει ενα αυτοκινητο μπροστα τους να πηγαινει με 50, οριο ταχυτητας ειναι οχι υποχρεωση να πανε ολοι με τοσα, κανεις δεν κορναρει, κανεις δεν προσπερνα αν δεν επιτρεπεται. Δεν ξερω αν εκνευριζονται αλλα δεν το δειχνουν. Περιμενουν υπομονετικα μεχρι το σημειο που ο δρομος το επιτρεπει και περνουν.

Επισης εκει που λεει 50 πανε με τοσο μιας και οι καμερες σε γραφουν απο τα 55 και πανω. Εκει που λεει 30 σε γραφει απο τα 33. Δεν χαριζουν καστανα, δεν υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσεις

telegonos
20/10/2023, 09:02
Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα? Είναι καθαρά θέμα παιδείας και πολιτισμού. Δεν είμαστε ανθρωποφάγοι μόνο στον δρόμο αλλά σε κάθε δραστηριότητα. Η αστυνομία υπάρχει για να τραβήξει λίγο τα σχοινιά αλλά δεν μαζεύονται έτσι οι Έλληνες

Φτάνει αυτός ο μπακαλιάρος με την παιδεία.

Δεν ξέρει λες ένας ενήλικας ότι δεν περνάμε με κόκκινο; Δεν είχε παιδεία και έχει άγνοια για το θέμα;
Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι χωρίς κράνος μπορεί να χτυπήσει το κεφάλι του;
Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι πηγαίνοντας με 120 σε αστικό δρόμο με όριο 50, κινδυνεύει και ο ίδιος και οι άλλοι;

Εχουν άγνοια και κάνουν παρανομία γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ; Δεν τους το είπε κάποιος στην οικογένεια ή στο σχολείο ή στην παρέα;

Οχι βέβαια, είναι αστείο να το λέμε αυτό.

Τα κάνει γιατί ξέρει ότι η πιθανότητα να τιμωρηθεί είναι σχεδόν μηδέν.

Αν ήξερε ότι κάνοντας παρανομία, τούρθε στο κεφάλι η τιμωρία, δεν θα τάκανε.

Μια χαρά ''παιδεία'' έχει και ο πιο ''απαίδευτος'' έλληνας οδηγός όταν πάει να οδηγήσει στην Ελβετία.
Μια χαρά ''ξεχνάει'' την παιδεία του ο Ελβετός μόλις οδηγήσει λίγο καιρό στην Ελλάδα.


Α-Σ-Τ-Υ-Ν-Ο-Μ-Ε-Υ-Σ-Η ΚΑΙ Τ-Ι-Μ-Ω-Ρ-Ι-Α

Δεν υπάρχει οργανωμένη κοινωνία κανενός είδους και επιπέδου, χωρίς την τιμωρία.

Αυτό δλδ που δεν έχουμε στην Ελλάδα.

Kornillios
20/10/2023, 09:13
Ρε παιδιά τι να λέμε...Όταν η ίδια η ΕΛΑΣ παρανομεί ενώ θα έπρεπε να δίνει το παράδειγμα, πως θα επιβάλλει στον πονηρό ελληναρά να μην περνάει κόκκινο ή να σταματάει στις διαβάσεις;

Η ευθύνη είναι αποκλειστικά του κράτους, αν πουν στην ΕΛΑΣ "από αύριο μπλοκάκι και ξεσκίζετε κώλους" θα δεις πως θα γίνει ακόμα και ο χωριάτης που νομίζει πως του ανήκουν οι δρόμοι του χωριού, αρνί.

PortisHead
20/10/2023, 09:43
Και Γερμανοι και Αγγλοι μια χαρα "χαλανε".
Το βλεπουμε στα Μάλια, στο Λαγανά και σε καθε ξέφραγο αμπελι της Ελλαδος.
Εχω ζησει 20 χρονια στο εξωτερικο κι εχω ακομα φιλους που ζουνε εκει, κι ολοι μπορουμε να επιβεβαιώσουμε πως ΝΑΙ, στο 90% οι αυστηροι νόμοι τους συνετίζουν και τους μαζευουν.
Αυτοι ειναι πιο ουγκανοι απο μας...αλλα εκει λειτουργουν οι νομοι.
Δεν θα ξεχασω ποτε...το 1991, νεος οδηγος, πρωτες βόλτες, και εφαγα την πρωτη μου κλήση.
Γιατι ???
Γιατι δεν ειχα πλαστικά γάντια στο φαρμακειο, σε περιπτωση περιθαλψης τραυματια (θεριζε τοτε το AIDS)
Δεν ειχα πλαστικα γάντια μιας χρησης....το 1991 το διανοήστε τι νόρμα υπήρχε ?
Σε υποανάπτυκτους και βαλκάνιους λαους σαν εμας μόνο αστυνόμευση και συνεχής έλεγχος.

:lol:
447079

karellen
20/10/2023, 09:59
Φτάνει αυτός ο μπακαλιάρος με την παιδεία.

Δεν ξέρει λες ένας ενήλικας ότι δεν περνάμε με κόκκινο; Δεν είχε παιδεία και έχει άγνοια για το θέμα;
Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι χωρίς κράνος μπορεί να χτυπήσει το κεφάλι του;
Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι πηγαίνοντας με 120 σε αστικό δρόμο με όριο 50, κινδυνεύει και ο ίδιος και οι άλλοι;

Εχουν άγνοια και κάνουν παρανομία γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ; Δεν τους το είπε κάποιος στην οικογένεια ή στο σχολείο ή στην παρέα;

Οχι βέβαια, είναι αστείο να το λέμε αυτό.

Τα κάνει γιατί ξέρει ότι η πιθανότητα να τιμωρηθεί είναι σχεδόν μηδέν.

Αν ήξερε ότι κάνοντας παρανομία, τούρθε στο κεφάλι η τιμωρία, δεν θα τάκανε.

Μια χαρά ''παιδεία'' έχει και ο πιο ''απαίδευτος'' έλληνας οδηγός όταν πάει να οδηγήσει στην Ελβετία.
Μια χαρά ''ξεχνάει'' την παιδεία του ο Ελβετός μόλις οδηγήσει λίγο καιρό στην Ελλάδα.


Α-Σ-Τ-Υ-Ν-Ο-Μ-Ε-Υ-Σ-Η ΚΑΙ Τ-Ι-Μ-Ω-Ρ-Ι-Α

Δεν υπάρχει οργανωμένη κοινωνία κανενός είδους και επιπέδου, χωρίς την τιμωρία.

Αυτό δλδ που δεν έχουμε στην Ελλάδα.

Ε μα.

STF
20/10/2023, 12:00
2004 με τους ολυμπιακούς αγώνες είχαμε γίνει Γερμανοί για ένα μήνα στην Αθήνα

Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά τι συνέβαινε τότε; Ασταμάτητες διαφημίσεις και πληροφοριακά μηνύματα από ραδιόφωνο και tv που αφορούσε τη τήρηση του ΚΟΚ, τη προστασία της ΛΕΑ κτλ. Το ίδιο είχε συμβεί και ακόμη πιο παλιά με πολλά μηνύματα στη TV για το κράνος. Είναι ελπιδοφόρο ότι υπάρχει μια βελτίωση όταν το κράτος θέλει να στείλει το μνμ έστω και χωρίς τη τρομοκρατία του προστίμου (η οποία κατά τη γνώμη μου παραμένει απαραίτητο εργαλείο για την υπεράσπιση της ασφάλειας).

Πριν από 10 μέρες περίπου, φεύγοντας από Γαλάτσι και πηγαίνοντας προς Ν. Κόσμο σκέφθηκα να μετρήσω τους μοτοσυκλετιστές που φοράνε κράνος και όσους δεν φοράνε με τελικό συνολικό αριθμό τους 100 (στη λογική 1/1, 2/2, 3/3, 4/3, 5/4. 6/4 και ούτω καθ' εξής). Το αποτέλεσμα ήταν 63/37. Σε μια διαδρομή περίπου 5 χλμ (έφτασα το νούμερο 100 περίπου στο Σύνταγμα) οι 63 φορούσαν κράνος και οι 37 δεν φορούσαν. Το νούμερο είναι τρομακτικό και ενδεικτικό της μεγάλης ανοχής που δείχνει η αστυνόμευση με οποιονδήποτε τρόπο.

Τον περασμένο Αύγουστο στην Ελβετία έφαγα -μάλλον- κλήση από Radar (άστραψε δυο φορές, μπρος/πίσω) γιατί με όριο 50 χλμ/ω εγώ πήγαινα με 56. Σκεφτείτε ότι προσπαθούσα πολύ να τηρήσω τις νόμιμες ταχύτητες και παρ' όλα αυτά είμαι τόσο εμποτισμένος από την Ελληνική πραγματικότητα που ο καρπός "ανέβαζε" αυτοβούλως. Δε θα μπορούσα να σκεφτώ ποτέ πόσο σημαντική βοήθεια θα ήταν ένα Cruise Control για τη τήρηση των χαμηλών ταχυτήτων, το είχα πάντα στο μυαλό μου ως εργαλείο διατήρησης υψηλών μουαγιέν στα ταξίδια των Εθνικών δρόμων.
Ήταν απίστευτα "εκνευριστικό" να κινείσαι σε επαρχιακούς με άπλετη θέα με όριο τα 50 και τα 60. Όμως σιγά-σιγά συνειδητοποίησα ότι με αυτά τα όρια έχουν σχεδόν μηδενίσει τα δυστυχήματα και σε μεγάλο βαθμό τα ατυχήματα. Επέστρεψα στην Αθήνα και μου φαινόταν ότι όλοι πηγαίναν πολύ γρήγορα. Μια εβδομάδα μετά με συνέλαβα να κάνω ανοίγματα στη Πατησίων με 80 χλμ/ω εύκολα...

Δεν είμαι από αυτούς που γιουχάρουν τους συνανθρώπους τους που από τη μια κράζουν και από την άλλη κάνουν τα ίδια. Ελπίζω πως μεγάλο τμήμα αυτών των ανθρώπων -βάζω κι εμένα μέσα σε αυτούς- προσπαθούμε να αποτινάξουμε από πάνω μας αυτά τα κακά στοιχεία. Τη μια στιγμή κράζουμε, την επόμενη στιγμή κάνουμε τα ίδια. Σημαίνει πως γνωρίζουμε πολύ καλά το σωστό και το λάθος αλλά χρειαζόμαστε βοήθειες προκειμένου να τα εφαρμόσουμε, καμιά φορά και για εμάς βοήθεια μπορεί να γίνει το τσουχτερό πρόστιμο.

Τέλη Αυγούστου με το τέλος των διακοπών μου συμμετείχα σε ένα σεμινάριο/ομιλία (χωρίς πρακτική) ασφαλούς οδήγησης από τον υιό Ιαβέρη. Τα video που μας έδειξε με ατυχήματα μικρών παιδιών χτυπημένων στους δρόμους από αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες ήταν αποτρόπαια. Η μισή αίθουσα και κυρίως γυναίκες βγήκαν έξω, δεν άντεχαν τις εικόνες. Μας είχε προειδοποιήσει φυσικά. Είναι μια δυσάρεστη εμπειρία αλλά βάζει μυαλό σε μεγάλο βαθμό αν και δεν πιστεύω απόλυτα. Θέλει πολύπλευρες προσπάθειες για να νικηθεί αυτή η κατάσταση.

STF
20/10/2023, 12:14
Φτάνει αυτός ο μπακαλιάρος με την παιδεία.

Δεν ξέρει λες ένας ενήλικας ότι δεν περνάμε με κόκκινο; Δεν είχε παιδεία και έχει άγνοια για το θέμα;
Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι χωρίς κράνος μπορεί να χτυπήσει το κεφάλι του;
Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι πηγαίνοντας με 120 σε αστικό δρόμο με όριο 50, κινδυνεύει και ο ίδιος και οι άλλοι;

Εχουν άγνοια και κάνουν παρανομία γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ; Δεν τους το είπε κάποιος στην οικογένεια ή στο σχολείο ή στην παρέα;

Οχι βέβαια, είναι αστείο να το λέμε αυτό.

Τα κάνει γιατί ξέρει ότι η πιθανότητα να τιμωρηθεί είναι σχεδόν μηδέν.

Αν ήξερε ότι κάνοντας παρανομία, τούρθε στο κεφάλι η τιμωρία, δεν θα τάκανε.

Μια χαρά ''παιδεία'' έχει και ο πιο ''απαίδευτος'' έλληνας οδηγός όταν πάει να οδηγήσει στην Ελβετία.
Μια χαρά ''ξεχνάει'' την παιδεία του ο Ελβετός μόλις οδηγήσει λίγο καιρό στην Ελλάδα.


Α-Σ-Τ-Υ-Ν-Ο-Μ-Ε-Υ-Σ-Η ΚΑΙ Τ-Ι-Μ-Ω-Ρ-Ι-Α

Δεν υπάρχει οργανωμένη κοινωνία κανενός είδους και επιπέδου, χωρίς την τιμωρία.

Αυτό δλδ που δεν έχουμε στην Ελλάδα.

Είναι διαφορετικό πράγμα η παιδεία και άλλο πράγμα η γνώση. Παιδεία είναι η εφαρμογή της γνώσης που πηγάζει από την αποδοχή που κάνεις (λόγω παιδείας) προς τον εαυτό σου για τις συνέπειες που παράγει -προς όλες τις κατευθύνσεις- η συμπεριφορά σου.

Όμως έχεις δίκιο. Η παιδεία μπορεί να εφαρμοστεί και με τη τρομοκρατία του προστίμου. Αν η τροχαία για παράδειγμα έκοβε μια κλήση των 500 ευρώ για τον κάθε ένα που έσφαζε τα κόκκινα, θα πέρναγε το μνμ πως αυτή η παραβίαση του ΚΟΚ είναι κάτι πολύ σημαντικό. Δεν το κάνει όμως.
Για εμένα το ίδιο έγκλημα με τα κόκκινα φανάρια είναι και η μάστιγα της χρήσης των κινητών, κυρίως από τους οδηγούς αυτοκινήτων. Θα έπρεπε το πρόστιμο να είναι πολύ τσουχτερό.

Manalishi
20/10/2023, 13:04
το τσουχτερό πρόστιμο δεν δουλευει αποτρεπτικά. η βεβαιότητα του λειτουργεί.

Ιστορία Δεσμης 3ης Λυκείου, κοινωνικες αλλάγες που προώθησε ο Διαφωτισμός, ο Τσεζάρε Μπεκαρία είπε:

Το αδίκημα αποτρέπεται πιο αποτελεσματικά μάλλον οταν υπάρχει η ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ κάποιας ποινής παρά όταν επισείεται η αυστηρότητα αβέβαιης τιμωρίας. Η βεβαιότητα μια μικρής ποινής ενεργεί αποτρεπτικά πιο πολύ απο μία μεγάλη ποινή όταν αυτή θεωρείται μόνο πιθανή.

zephyr1
20/10/2023, 13:25
Οταν εν ετη 2023 εχεις τετοιο προεκλογικο σποτ απο χρονια βουλευτη,τι να λεμε μετα.Εντωμεταξυ το σποτακι ανετα εμπαινε δεκαετια 80΄

https://luben.tv/stream/233448

Τον πετυχα πριν μια βδομαδα απο στενο στην Λ.Αλεξανδρας να βγαινει και του φωναξα :ΚΡΑΝΟΣ ΡΕΕΕΕ

PortisHead
20/10/2023, 13:30
Απο την αλλη απορω.
Τόσα έξοδα εχουμε σαν χωρα και χρωσταμε κιολας.
Γιατι δεν θελουν να μαζεψουν ευκολο χρημα ?
Μετά τον τουρισμό η επιβολή προστίμων για παραβιαση του ΚΟΚ θα ηταν ενα μικρο χρυσορυχείο.

Και μην μου πει κανεις οτι απλα πανε στην εφορια τα χρωστουμενα και κάθονται.
Πως κανουν στην Καλιφορνια ? Δαγκανα στο οχημα καταμεσης του Pacific Highway αν δεν πληρωσεις επιτοπου.

Ο φιλος πιο πανω ειπε οτι μετρησε 37 χωρις κρανος μεσα σε μιση ωρα.
37 700αρια χαμενα (με το παλιο προστιμο) Γιατι ?
Για βαλε ολη μερα.Για βαλε ζωνες, κινητά, ΚΤΕΟ κλπ
Ντουμπαϊ σε 3 μηνες θα γινομασταν :lol:

basilis_k6
20/10/2023, 13:46
Απο την αλλη απορω.
Τόσα έξοδα εχουμε σαν χωρα και χρωσταμε κιολας.
Γιατι δεν θελουν να μαζεψουν ευκολο χρημα ?
Μετά τον τουρισμό η επιβολή προστίμων για παραβιαση του ΚΟΚ θα ηταν ενα μικρο χρυσορυχείο.

Και μην μου πει κανεις οτι απλα πανε στην εφορια τα χρωστουμενα και κάθονται.
Πως κανουν στην Καλιφορνια ? Δαγκανα στο οχημα καταμεσης του Pacific Highway αν δεν πληρωσεις επιτοπου.

Ο φιλος πιο πανω ειπε οτι μετρησε 37 χωρις κρανος μεσα σε μιση ωρα.
37 700αρια χαμενα (με το παλιο προστιμο) Γιατι ?
Για βαλε ολη μερα.Για βαλε ζωνες, κινητά, ΚΤΕΟ κλπ
Ντουμπαϊ σε 3 μηνες θα γινομασταν :lol:

Δεν μπορουν να βαλουν την τροχαια να δουλέψει. Δεν το εχει καταφερει καμια κυβερνηση ποτε. Ειναι αρνταν δημοσιο, δεν υπαρχει αποταξη ουτε για διακινηση ναρκωτικων, ποσο μαλλον για ξυσταρχιδισμο. Και για σκληρα εγκληματα δηλαδη πας: Εδε, αργια, σε εξι μηνες σε καλυπτουν να ξαναμπεις σε θεση στο σωμα και τελος.

PortisHead
20/10/2023, 13:50
Δεν μπορουν να βαλουν την τροχαια να δουλέψει. Δεν το εχει καταφερει καμια κυβερνηση ποτε. Ειναι αρνταν δημοσιο, δεν υπαρχει αποταξη ουτε για διακινηση ναρκωτικων, ποσο μαλλον για ξυσταρχιδισμο. Και για σκληρα εγκληματα δηλαδη πας: Εδε, αργια, σε εξι μηνες σε καλυπτουν να ξαναμπεις σε θεση στο σωμα και τελος.

Κι ετσι ερχομαστε στην αιωνια και θεμελιωδη διαπιστωση.
Το πρόβλημα στην Ελλάδα για όλα (μα όλα) τα δεινά δεν ειναι πολιτικό αλλα δικαστικό - νομικό.
Εκει πάσχουμε και δυστυχως το βλέπουν πολλοι λίγοι.

Manalishi
20/10/2023, 14:20
Είναι διαφορετικό πράγμα η παιδεία και άλλο πράγμα η γνώση. Παιδεία είναι η εφαρμογή της γνώσης που πηγάζει από την αποδοχή που κάνεις (λόγω παιδείας) προς τον εαυτό σου για τις συνέπειες που παράγει -προς όλες τις κατευθύνσεις- η συμπεριφορά σου.

Όμως έχεις δίκιο. Η παιδεία μπορεί να εφαρμοστεί και με τη τρομοκρατία του προστίμου. Αν η τροχαία για παράδειγμα έκοβε μια κλήση των 500 ευρώ για τον κάθε ένα που έσφαζε τα κόκκινα, θα πέρναγε το μνμ πως αυτή η παραβίαση του ΚΟΚ είναι κάτι πολύ σημαντικό. Δεν το κάνει όμως.
Για εμένα το ίδιο έγκλημα με τα κόκκινα φανάρια είναι και η μάστιγα της χρήσης των κινητών, κυρίως από τους οδηγούς αυτοκινήτων. Θα έπρεπε το πρόστιμο να είναι πολύ τσουχτερό.

Πραγματική ιστορία:
Δούλευα σε εταιρεία στην Ακτή Μιαούλη , Πειραιά, σε κτίριο με αρκετές άλλες εταιρείες. Λόγω έλλειψης πάρκινγκ, πλήρωνα (και φθηνό ήταν) 100 ευρώ το μήνα σε ενα ιδιωτικό πάρκινγκ. Ακριβώς απέναντι απο το κτίριο της εταιρείας, η Πύλη 9, στην οποία υπάρχει και ενας μεγάλος υπαίθριος χώρος στάθμευσης για τους ταξιδιώτες θεωρητικά. Εκεί έμπαιναν απο το πλάι (πύλη 7 νομίζω) πολλοί και πάρκαραν απο το πρωί, πήγαιναν στις δουλειές τους και έπαιρναν τα αμάξια το απόγευμα.

Ενα απόγευμα μετά το σχόλασμα και κατεβαίνοντας με το ασανσερ για να φύγω, επιασα την κουβεντα με εναν τύπο απο την "επάνω" εταιρεία απο μας:

Εγώ - Μπλα μπλα..
Αυτός - Μπλα μπλα μπλα...
Ε-.....και που παρκάρεις ??
Α- Παρκάρω απέναντι, στο πάρκινγκ του ΟΛΠ, το υπαίθριο, ερχομαι λίγο νωρίς και το βάζω εκεί
Ε- Εκεί δεν απαγορεύεται? Καμιά φορά ο θυρωρος μου λέει : Manalishi, εχεις παρκάρει απέναντι το αμάξι? Τρέχα γιατί γράφουνε!!
Α- Α ναί, απαγορεύεται. Αλλά να σε ρωτήσω κάτι, εσύ που παρκάρεις και πόσο πληρώνεις
Ε- Σε ιδιωτικό, 100 ευρώ το μήνα (μαύρα)
Α-Εγω δεν πληρώνω τίποτα, εσύ το χρόνο ξοδεύεις 1200ευρώ για πάρκινγκ, σωστά?
Ε-Ναι, αλλα είναι κλειστό και επίσης δεν πληρώνω κλήσεις, εσένα σε γράφουν ( εδώ είναι το ζουμί....)

A-Τί εννοείς με γράφουν??? Περνάνε μια φορά το μήνα, πολλές φορές καμία φόρα. Και η κλήση είναι 40 ευρώ. Και 12 φορές να με γράψουν , πιό λιγα πληρώνω απο σένα.....480 αντί για 1200...

'Ετσι ξαναπήρα μηχανή (σκούτερ) και γλυτωσα και εγώ τα 1200 τό χρόνο, τις βενζίνες και πολύ χρόνο.
Παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο, επάνω, ορθόδοξα πασοκικά και ζμπούτσαμ....

basilis_k6
20/10/2023, 14:22
Κι ετσι ερχομαστε στην αιωνια και θεμελιωδη διαπιστωση.
Το πρόβλημα στην Ελλάδα για όλα (μα όλα) τα δεινά δεν ειναι πολιτικό αλλα δικαστικό - νομικό.
Εκει πάσχουμε και δυστυχως το βλέπουν πολλοι λίγοι.

έχουμε αλλα τα σωματα ασφαλειας εχουν δικο τους θεο. αμα δεν πας ποινικο δικαστηριο δεν φευγεις απο το σωμα. τεσπα δεν ειναι εκει το θεμα -οσο σημαντικο και αν ειναι οτι τεραστιο ποσοστο της ελας ειναι παρανομοι- αλλα η τροχαια. δεν θα δουλεψουν ποτε, δεν θα τους αναγκασει κανενας, δεν μπορουν πλεον. αυτο που θρεψανε αυτο πληρωνουμε. αποθηκη ψηφων ειναι.

νεοσσός
20/10/2023, 14:58
το τσουχτερό πρόστιμο δεν δουλευει αποτρεπτικά. η βεβαιότητα του λειτουργεί.

Ιστορία Δεσμης 3ης Λυκείου, κοινωνικες αλλάγες που προώθησε ο Διαφωτισμός, ο Τσεζάρε Μπεκαρία είπε:

Το αδίκημα αποτρέπεται πιο αποτελεσματικά μάλλον οταν υπάρχει η ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ κάποιας ποινής παρά όταν επισείεται η αυστηρότητα αβέβαιης τιμωρίας. Η βεβαιότητα μια μικρής ποινής ενεργεί αποτρεπτικά πιο πολύ απο μία μεγάλη ποινή όταν αυτή θεωρείται μόνο πιθανή.
Επαυξάνω.

Shinigami Ryuk
20/10/2023, 17:28
Αναρωτιεμαι ποσοι απο εσας που λετε για το εξωτερικο και οτι καλα οι ανθρωποι εκει εχουν παιδεια και ειναι στο δνα τους να πειθαρχουν και οτι ντεμεκ τους κανουν καλα με βαρια προστιμα,εχετε ζησει καθολου στο εξωτερικο?Ζησει εννοω πανω απο 1-2 χρονια,οχι απλα πηγα μια βολτα.

Η διαφορα της Ελλαδας με το εξωτερικο δεν ειναι ουτε η παιδεια ουτε τα βαρια προστιμα.

Η διαφορα ειναι οτι οταν σε γραψουνε σε γραψανε.Δεν μπορεις να κανεις κατι για να την γλιτωσεις.Ουτε καν αν εισαι μπροστα οταν σε γραφουν,η μαγκια σου δεν θα περασει γιατι τοτε θα εχεις μεγαλυτερα προβληματα.
Οποτε και ο αλλος θα κανει την δουλεια του γιατι αν δεν την κανει τοτε ενδεχομενως ΑΥΤΟΣ θα εχει προβληματα και κανεις δεν θελει να ρισκαρει π.χ. να χασει την δουλεια του για να σωσει το δικο σου το τομαρι.

Η ατιμωρησια/ελλειψη δικαιοσυνης ειναι τα διαχρονικα προβληματα σε αυτην την χωρα.Αυτα δημιουργουνε και ελλειψη κοινωνικης συνοχης για αυτο παμε κατα διαολου.

Tallyban
20/10/2023, 19:12
Οι περισσότεροι καφροι στο δρόμο είναι ρουφιάνοι, χωροφύλακες συνταξιούχοι και εν ενεργεία και λοιπές προσωπικότητες της νύχτας.
Ποιός θα τους γράψει;οι φίλοι τους;

toyar
21/10/2023, 12:40
το τσουχτερό πρόστιμο δεν δουλευει αποτρεπτικά. η βεβαιότητα του λειτουργεί.

Ιστορία Δεσμης 3ης Λυκείου, κοινωνικες αλλάγες που προώθησε ο Διαφωτισμός, ο Τσεζάρε Μπεκαρία είπε:

Το αδίκημα αποτρέπεται πιο αποτελεσματικά μάλλον οταν υπάρχει η ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ κάποιας ποινής παρά όταν επισείεται η αυστηρότητα αβέβαιης τιμωρίας. Η βεβαιότητα μια μικρής ποινής ενεργεί αποτρεπτικά πιο πολύ απο μία μεγάλη ποινή όταν αυτή θεωρείται μόνο πιθανή.

εγω πηγα 1η δεσμη αλλα τα ειπα στο post No65.....
μικρα αλλα αμεσα προστιμα σε ολους

viper1
21/10/2023, 13:23
Τώρα θα μπουν κάμερες στα φανάρια και θα ανεβαίνουν οι φωτογραφίες τικτοκ και ινστα

kyriakosrod
21/10/2023, 15:57
Φτάνει αυτός ο μπακαλιάρος με την παιδεία.

Δεν ξέρει λες ένας ενήλικας ότι δεν περνάμε με κόκκινο; Δεν είχε παιδεία και έχει άγνοια για το θέμα;
Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι χωρίς κράνος μπορεί να χτυπήσει το κεφάλι του;
Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι πηγαίνοντας με 120 σε αστικό δρόμο με όριο 50, κινδυνεύει και ο ίδιος και οι άλλοι;

Εχουν άγνοια και κάνουν παρανομία γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ; Δεν τους το είπε κάποιος στην οικογένεια ή στο σχολείο ή στην παρέα;

Οχι βέβαια, είναι αστείο να το λέμε αυτό.

Τα κάνει γιατί ξέρει ότι η πιθανότητα να τιμωρηθεί είναι σχεδόν μηδέν.

Αν ήξερε ότι κάνοντας παρανομία, τούρθε στο κεφάλι η τιμωρία, δεν θα τάκανε.

Μια χαρά ''παιδεία'' έχει και ο πιο ''απαίδευτος'' έλληνας οδηγός όταν πάει να οδηγήσει στην Ελβετία.
Μια χαρά ''ξεχνάει'' την παιδεία του ο Ελβετός μόλις οδηγήσει λίγο καιρό στην Ελλάδα.


Α-Σ-Τ-Υ-Ν-Ο-Μ-Ε-Υ-Σ-Η ΚΑΙ Τ-Ι-Μ-Ω-Ρ-Ι-Α

Δεν υπάρχει οργανωμένη κοινωνία κανενός είδους και επιπέδου, χωρίς την τιμωρία.

Αυτό δλδ που δεν έχουμε στην Ελλάδα.

Δεν είπαμε να μην υπάρχει τιμωρία. Λέγοντας έλλειψη παιδείας δεν εννοώ ότι είναι χαζοί οι Έλληνες και αγνοούν αυτά που λες. Εννοώ ότι απουσιάζει εν μέρει η ενσυναισθηση να διαβιουν αρμονικά μέσα στην κοινωνία σκεπτόμενοι και τον συνάνθρωπο τους, το παράδειγμα που δίνουν στους νεότερους κτλ...Με την λογική σου ότι πάνω απ όλα είναι τιμωρία και τα πρόστιμα θα πρεπε να επιστρέψουμε στην θανατική ποινή. Ακόμα θυμάμαι πόσες συζητήσεις είχαμε στο σχολείο γι αυτό το θεμα. Αν πιστεύετε ότι με λογική πονάει χέρι κόβω χέρι θα πάμε μπροστά συγνώμη διαφωνώ. Χρειαζεται πιο έντονη αστυνόμευση συμφωνώ αλλά δεν είναι εκεί το προβλημα

νεοσσός
21/10/2023, 16:18
Δεν είπαμε να μην υπάρχει τιμωρία. Λέγοντας έλλειψη παιδείας δεν εννοώ ότι είναι χαζοί οι Έλληνες και αγνοούν αυτά που λες. Εννοώ ότι απουσιάζει εν μέρει η ενσυναισθηση να διαβιουν αρμονικά μέσα στην κοινωνία σκεπτόμενοι και τον συνάνθρωπο τους, το παράδειγμα που δίνουν στους νεότερους κτλ...Με την λογική σου ότι πάνω απ όλα είναι τιμωρία και τα πρόστιμα θα πρεπε να επιστρέψουμε στην θανατική ποινή. Ακόμα θυμάμαι πόσες συζητήσεις είχαμε στο σχολείο γι αυτό το θεμα. Αν πιστεύετε ότι με λογική πονάει χέρι κόβω χέρι θα πάμε μπροστά συγνώμη διαφωνώ. Χρειαζεται πιο έντονη αστυνόμευση συμφωνώ αλλά δεν είναι εκεί το προβλημα
Είμαι κάπου στη μέση, ανάμεσα στις δύο απόψεις.

Οι παιδεία έρχεται με κάποιες επιρροές που αποκτάς από το οικογενειακό και σχολικό περιβάλλον σου, οι οποίες διαμορφώνουν αξίες. Αν όμως βλέπεις ότι αυτές οι αξίες σου βάζουν προσωπικά όρια που δυσκολεύουν τη ζωή σου, σε αντίθεση με άλλους που κινούνται πιο ελεύθερα, με τα χρόνια αρχίζεις να τις αμφισβητείς. Ανάλογα πόσο δυνατές είναι οι αξίες, ενδέχεται να αλλάξεις συμπεριφορά ή όχι.

Εάν ένας άνθρωπος μάθει τι είναι το "σωστό", αλλά βλέπει γύρω του ατιμώρητη παραβατική συμπεριφορά που διευκολύνει τους παραβάτες στη ζωή τους, αρχίζει η λογική να εναντιώνεται στις ηθικές αξίες και δεν αποκλείεται σταδιακά να αλλάξει ο τρόπος που πράττει. Οι διδαχές της παιδείας πρέπει να επιβεβαιώνουν την αξία τους στην καθημερινότητα, οπότε η αστυνόμευση είναι απαραίτητη, διότι υπάρχει πονηριά τριγύρω που ψάχνει ευκαιρίες να καρπωθεί τα καλά του συστήματος, χωρίς να επωμιστεί τα αρνητικά του κοινωνικού συμβολαίου.

Συμφωνώ με τους παραπάνω που ανέφεραν για συστηματική επιβολή μικρών προστίμων, αναλογικών με την οικονομική κατάσταση του καθενός. Η σημερινή κατάσταση που 999 τη γλιτώνουν και ένας χάνει το δίπλωμά του για 6 μήνες και πληρώνει 700€ πρόστιμο, κατά τη γνώμη μου είναι άδικη. Αφού τα πρόστιμα επιφέρουν κρατικά έσοδα, ας οριστούν θέσεις αστυνομικών/τροχονόμων που θα δικαιολογούν το μισθό τους με το παραπάνω, με την επιβολή προστίμων για σημαντικές παραβάσεις (π.χ. τα κόκκινα φανάρια να είναι προτεραιότητα και όχι η στάθμευση).

νεοσσός
21/10/2023, 16:25
...
Τον περασμένο Αύγουστο στην Ελβετία έφαγα -μάλλον- κλήση από Radar (άστραψε δυο φορές, μπρος/πίσω) γιατί με όριο 50 χλμ/ω εγώ πήγαινα με 56. Σκεφτείτε ότι προσπαθούσα πολύ να τηρήσω τις νόμιμες ταχύτητες και παρ' όλα αυτά είμαι τόσο εμποτισμένος από την Ελληνική πραγματικότητα που ο καρπός "ανέβαζε" αυτοβούλως. Δε θα μπορούσα να σκεφτώ ποτέ πόσο σημαντική βοήθεια θα ήταν ένα Cruise Control για τη τήρηση των χαμηλών ταχυτήτων, το είχα πάντα στο μυαλό μου ως εργαλείο διατήρησης υψηλών μουαγιέν στα ταξίδια των Εθνικών δρόμων.
Ήταν απίστευτα "εκνευριστικό" να κινείσαι σε επαρχιακούς με άπλετη θέα με όριο τα 50 και τα 60. Όμως σιγά-σιγά συνειδητοποίησα ότι με αυτά τα όρια έχουν σχεδόν μηδενίσει τα δυστυχήματα και σε μεγάλο βαθμό τα ατυχήματα.
...
Το αντίστοιχο μου λέει φίλος που ζει στη Γερμανία, ότι του δημιουργεί άγχος το γεγονός ότι αν περάσει τα 55 km/h θα πληρώσει πρόστιμο και προτιμάει να οδηγεί στην Ελλάδα. Ο τρόπος να μην πάρεις πρόστιμο είναι να μην κινείσαι κοντά στο όριο ταχύτητας, ώστε να αφήνεις περιθώρια σφάλματος και βέβαια το cruise control.

Έχουν γίνει τόσο πολλά τα οχήματα και τόσο πυκνή η κυκλοφορία, που δυστυχώς πρέπει να αποσυνδέσουμε την οδηγική απόλαυση που συνδέεται με υψηλή ταχύτητα, από την οδήγηση σε δημόσιο δρόμο. Διαφορετικά είναι σαν να επιλέγουμε οδηγική απόλαυση, παρέα με ατυχήματα και δυστυχήματα.

Είναι το αντίστοιχο με τη στάθμη θορύβου. Όσο είσαι μακριά από οικισμό, βάλε τη μουσική τέρμα, βάλε και κομπρεσέρ. Όταν όμως ζεις σε πόλη, οφείλεις να περιορίσεις τις ελευθερίες σου και τις επιθυμίες, να στενέψουν τα όρια δράσης σου, διότι όσο επεκτείνεις τα δικά σου, τόσο περιορίζεις τους άλλους που βρίσκονται δίπλα σου.

telegonos
21/10/2023, 16:37
Δεν είπαμε να μην υπάρχει τιμωρία. Λέγοντας έλλειψη παιδείας δεν εννοώ ότι είναι χαζοί οι Έλληνες και αγνοούν αυτά που λες. Εννοώ ότι απουσιάζει εν μέρει η ενσυναισθηση να διαβιουν αρμονικά μέσα στην κοινωνία σκεπτόμενοι και τον συνάνθρωπο τους, το παράδειγμα που δίνουν στους νεότερους κτλ...Με την λογική σου ότι πάνω απ όλα είναι τιμωρία και τα πρόστιμα θα πρεπε να επιστρέψουμε στην θανατική ποινή. Ακόμα θυμάμαι πόσες συζητήσεις είχαμε στο σχολείο γι αυτό το θεμα. Αν πιστεύετε ότι με λογική πονάει χέρι κόβω χέρι θα πάμε μπροστά συγνώμη διαφωνώ. Χρειαζεται πιο έντονη αστυνόμευση συμφωνώ αλλά δεν είναι εκεί το προβλημα

Δεν είπα για θανατικές ποινές και κοψίματα χεριών. Είπα πως για ότι κάνεις, άμα ξέρεις ότι θα φας τιμωρία, ε, δεν το κάνεις. Αν για ότι κάνεις, ξέρεις ότι πρακτικά θα μείνεις ατιμώρητος, ε θα το κάνεις όσο γουστάρεις.

Και ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το πρόβλημα, η ατιμωρησία.

alexandrosgs
21/10/2023, 19:37
Ή έχουμε γίνει Ελβετία ή ο μέσος όρος ηλικίας των χρηστών αυτού του φόρουμ είναι πραγματικά μεγάλος πια.
Αν κρίνω από αυτά που βλέπω καθημερινά στους δρόμους μάλλον ισχύει το δεύτερο.
Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν αν διατύπωνε κάποιος τέτοιες απόψεις σε φόρουμ για μηχανές 15 χρόνια πριν.

kyriakosrod
21/10/2023, 22:00
Δεν είπα για θανατικές ποινές και κοψίματα χεριών. Είπα πως για ότι κάνεις, άμα ξέρεις ότι θα φας τιμωρία, ε, δεν το κάνεις. Αν για ότι κάνεις, ξέρεις ότι πρακτικά θα μείνεις ατιμώρητος, ε θα το κάνεις όσο γουστάρεις.

Και ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το πρόβλημα, η ατιμωρησία.

Δηλαδή μισό λεπτό να καταλάβω.. Εσύ βάζεις κρανος στην μηχανη σου γιατί υπάρχει τροχαία παντού; αφού δεν υπάρχει. Οδηγας στον δρόμο σαν άνθρωπος, δεν βρίζεις, δεν τρέχεις με 200 σε κατοικημενες περιοχές κτλ επειδή φοβάσαι την τιμωρία ή επειδή είσαι λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος;;

basilis_k6
21/10/2023, 22:28
Δηλαδή μισό λεπτό να καταλάβω.. Εσύ βάζεις κρανος στην μηχανη σου γιατί υπάρχει τροχαία παντού; αφού δεν υπάρχει. Οδηγας στον δρόμο σαν άνθρωπος, δεν βρίζεις, δεν τρέχεις με 200 σε κατοικημενες περιοχές κτλ επειδή φοβάσαι την τιμωρία ή επειδή είσαι λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος;;

το οτι εγω δεν εχω οπλο και δεν σκοτωνω κοσμο στον ελευθερο μου χρονο δεν σημαινει οτι δεν χρειαζομαστε αστυνομια να μας προστατεψει απο τον τρελλο που έχει και μπορει να το κάνει.

στο δρομο υπαρχουν 90/100 που θα κανουν το σωστο, 5 που δεν θα το κάνουν απο επιλογη και 5 που θα κάνουν λίγο πολύ αυτο που βλεπουν γυρω τους και αυτο που τους παιρνει. τους τελευταιους τους πιάνει αυτομάτως η λογικη ελεγχω και ρίχνω πρόστιμα. απο τους αλλους πεντε που μας έμειναν 1-2 θα κουραστουν να πληρωνουν ή απλα θα σταματησουν να κυκλοφορουν γιατι θα καταλήξουν φυλακη. ε θα μεινουν 3 αλλα θα έχουμε μειώσει την κινηση, τα τροχαια, τους θανατους και τραυματισμους κατα 60-70%. οι ανθρωποι ειμαστε και λίγο "παω με το κύμα". Ελα μωρε ολοι παρκαρουν οπου ναναι, η ποντάρουμε και στις πιθανοτητες, ελα μωρε εμενα θα βρουνε. αν όλοι είχαν παρκαρει νομιμα ομως θα σε εβρισκαν καθε μερα γιατι θα ησουν η μυγα μες το γαλα.

Bowleno
22/10/2023, 05:51
Δηλαδή μισό λεπτό να καταλάβω.. Εσύ βάζεις κρανος στην μηχανη σου γιατί υπάρχει τροχαία παντού; αφού δεν υπάρχει. Οδηγας στον δρόμο σαν άνθρωπος, δεν βρίζεις, δεν τρέχεις με 200 σε κατοικημενες περιοχές κτλ επειδή φοβάσαι την τιμωρία ή επειδή είσαι λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος;;

Δεν φαντάζεσαι πόσοι είναι αυτοί που δεν ενεργούν λογικά.
Στο λέει κάποιος που έχει φάει 20+ χρόνια στο επαγγελματικό τιμόνι.....

panavour
22/10/2023, 07:49
Μερικοί έρχονται από άλλο πλανήτη.Ρε κάντε μια βόλτα ειδικά στο υποβαθμισμένο κέντρο της Αθήνας,και όχι μόνο,για να δείτε τι σημαίνει κυκλοφοριακή παραβατικότητα.Ακου λέει υπάρχει το 90% που θα κάνει το σωστό.χαχαχα νεφρό άλλαξα απ' το γέλιο.Ασε την επαρχία,ειδικά το βράδυ με τα τσίπουρα

Dimmanoukas
22/10/2023, 09:10
Μια μικρή επισήμανση - διόρθωση ως προς τα τσίπουρα και το χρόνο κατάνυξης (γιατί είναι ιεροτελεστία η διαδικασία τί να κάνουμε?)

Είναι από το δεκατιανο και μετά, άντε έως τις τέσσερις (ανάλογα τις αντοχές και τους βαθμούς αλκοόλης).

Το βράδυ στην επαρχία επικρατεί διαμάχη ανάμεσα σε ντιβαρς (aka Dewar's) και δεκατεσσαρ (όχι δεν είναι τα έτη ωρίμανσης αλλά το Cutty Shark).

Σε αυτό το πλαίσιο θα πρέπει να τοποθετηθεί η κουβέντα για την επαρχία (τουλάχιστον αυτήν που εγώ ξέρω τη σκληροπυρηνική).

spyrval
22/10/2023, 11:50
:lol::lol:

Ο ορισμός του ποστ "μόνο για γνώστες"

PaNick67
23/10/2023, 09:41
Δηλαδή μισό λεπτό να καταλάβω.. Εσύ βάζεις κρανος στην μηχανη σου γιατί υπάρχει τροχαία παντού; αφού δεν υπάρχει. Οδηγας στον δρόμο σαν άνθρωπος, δεν βρίζεις, δεν τρέχεις με 200 σε κατοικημενες περιοχές κτλ επειδή φοβάσαι την τιμωρία ή επειδή είσαι λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος;;

Αν ξερεις οτι ξεκινωντας απο την αρχη της Αλεξανδρας στην Πατησιων και μεχρι το δαχτυλιδι στην Κηφισιας θα σε εχουν γραψει 3 φορες για κρανος και αν πας με πανω απο 60 θα εχεις και 4 κλησεις για ταχυτητα απο καμερες, ακομα και 10ευρω να ειναι το προστιμο για καθε παραβαση θα σε τσουξει. Αν αυτο γινεται καθε μερα, την τριτη μερα με το που θα σηκωθεις απο το κρεβατι θα βαλεις το κρανος πρωτο και θα κοιτας με ενα ματι το κοντερ μην τυχον και ξεπερασεις το 10% του οριου για κληση.

Η παιδεια απο μονη της δεν κανει τιποτα αν δεν υπαρχει ελεγχος.

Στην Γερμανια φιλος πληρωσε 100€ προστιμο επεδη καλεσε την αστυνομια αναιτια. Χτυπησε ο συναγερμος στο αμαξι του, πηγε η αστυνομια τον ξυπνησε τονν πηγε στο σημειο και τον ρωτησε αν εβλεπε καποια ζημια, αυτος δεν ειδε τιποτα , τον καληνυχτισαν και εφυγαν. Μια βδομαδα μετα ηρθε το μπουγιουρντι. Πηγε να διαμαρτυρτηθει λεγοντας οτι δεν τους καλεσε αυτος και του ειπαν οτι ο συναγερμος χτυπησε δυο φορες, γειτονας τους ειδοποιησε και αυτοι πηγαν..
Σκεψου ποσες φορες ακους συναγερμους σε σπιτια - οχηματα να βαρανε χωρις κανεις να νοιαζεται μεχρι να αδειασει η μπαταρια τους και να σταματησουν επιτελους ωστε να κοιμηθεις.
Ε εκει δεν συμβαινει αυτο και ο φιλος δεν εβαλε ποτε ξανα συναγερμο στο αμαξι του με χιονια και καταιγιδες.