PDA

View Full Version : Η βραδινή βόλτα



Tsber
28/08/2023, 21:24
Η βραδινή βόλτα, με μοτοσικλέτα, στην πόλη, είναι πάντοτε διαφορετική και όμορφη.

Η βραδινή βόλτα με μοτοσικλέτα, στην πόλη, το καλοκαίρι όμως, είναι πραγματικά ξεχωριστή.

Οι μειωμένες αναστολές λόγω της πρότερης κάψας και της νυχτερινής δροσιάς, ή έστω της επίφασης αυτής, και οι ακόμα πιο έρημοι δρόμοι, με κάνουν να στρίψω προς την παραλία αντί να παρκάρω.

Άδεια η πόλη, πού πήγαν όλοι λοιπόν, μέχρι η ανάσα της θάλασσας να μου χαϊδέψει το πρόσωπο μέσα από την ορθάνοιχτη ζελατίνα. Από το παγκάκι φαίνονται όλα ίδια, ολόφωτα και αστραφτερά, όμως τούτη τη φορά το ενσταντανέ είναι θαρρείς μακράς έκθεσης, με τους ανθρώπους και τις συνηθισμένες κινήσεις τους αόρατους.

445710

Καθώς τα μέταλλα του κινητήρα κρυώνουν αργά, το τσικ τσικ τους και ο μπάσος στεναγμός ενός πλοίου με καλούν να συνεχίσω τη βόλτα προς το λιμάνι.

Τα μεγάλα και άδεια βουλεβάρδα μου θυμίζουν τη μαύρη περίοδο του lock down καθώς μπορώ να δω τα φανάρια να αναβοσβήνουν ομαδόν και σε προοπτική μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι.

445711

Στο φανάρι σταματώ επίτηδες ελαφρώς πλάγια, με το πράσινο αφήνω τον συμπλέκτη και το πίσω λάστιχο αρχίζει να χαράζει κυματοειδείς τροχιές. Πρώτη, δευτέρα, τρίτη, με ζυγισμένες αλλαγές χωρίς συμπλέκτη και χαμηλές στροφές το απολαυστικό αυτό torque drifting συνεχίζεται κατά μήκος της λεωφόρου.

Ο βοριάς που τα ̶α̶ρ̶ν̶ά̶κ̶ι̶α̶ χεράκια παγώνει τις υπόλοιπες εποχές του χρόνου σήμερα είναι απολαυστικά δροσιστικός ακόμα και στην καρδιά της έρημης πολιτείας, καθώς κυκλώνω τα Λαδάδικα και φτάνω στο λιμάνι.

Πάνω στη σκηνή του ξύλινου ντόκου τα αιώνια ερωτευμένα ζευγαράκια, από πάνω ξάστερος ουρανός και πέρα από την άκρη του ο Λευκός Πύργος, η προμενάδα και η πολιτεία να καθρεφτίζεται κατάφωτη πάνω στα νερά μέχρι πέρα μακριά στο Καραμπουρνάκι.

445712

Παραδίπλα στην πλατεία Αριστοτέλους (που γυρνάς…) το βλέμμα αγκαλιάζει υπέροχα την πρότερη γεωγραφία της πόλης, από την παλλόμενη καρδιά της θάλασσας μέχρι τη φωτεινή, πέτρινη κορδέλα που στολίζει την Άνω Πόλη.

445713

Η βόλτα συνεχίζεται αργά στη λεωφόρο Νίκης, με τον Λευκό Πύργο να μεγαλώνει στα δεξιά μέτρο με το μέτρο και τα φώτα και τις μουσικές των παραλιακών μπαρ να φλουτάρουν στα αριστερά ξεγλιστρώντας από την άκρη του ματιού μου.

Πόσες φορές δεν είπα: Έφτασα! - γυρνώντας από μέρη μακρινά με τη μοτοσικλέτα μου αντικρίζοντας τούτη την εικόνα;

Πετυχαίνοντας το φανάρι πράσινο στη σκιά του Πύργου, πράμα σπάνιο, χαιρετώ με το κεφάλι τον Μεγαλέξαντρο και φτάνοντας στο εσάκι κατεβάζω τρίτη και πετάω τον ώμο κάτω και δεξιά. Το πίσω μέρος γλιστράει απαλά και μένοντας στο γκάζι καθώς ανοίγει την τροχιά του βγάζω το σώμα απότομα στα αριστερά και η μοτοσικλέτα, σαν ζωντανό ον, κινείται από κάτω μου και ξαπλώνει γλιστρώντας με χάρη προς την ίδια κατεύθυνση.

Η μαγεία της μοτοσικλέτας, αυτό που λένε ποίηση σε κίνηση, σαν να βλέπω να ξεπετάγονται χορδές, ακτίνες και ημιτόνια με κάθε εισαγωγή δεδομένου από τα χέρια, τα πόδια και το σώμα μου καθώς διαγράφω παραβολικά την καμπή. Αυτή η αγνή οδηγική απόλαυση που τη νιώθεις σχεδόν αυτούσια να μεταφέρεται στο κορμί σου από τα χειριστήρια και τα μαρσπιέ.

Μετά από 31 χρόνια πάνω σε μια σέλα μοτοσικλέτας ξέρω να παίζω με τις μοίρες, με κεφαλαίο και μικρό μ, με περισσή σιγουριά, αλλά ταυτόχρονα έχω γίνει και ολιγαρκής, και έτσι η βόλτα θα συνεχιστεί ρολαριστά και με μία ταχύτητα πάνω, γιατί και αυτό έχει τη δική του γοητεία.


Το I am a passenger, and I ride and I ride γυρίζει ήδη στο μυαλό μου, εντάξει, εκείνος ήταν σε αυτοκίνητο, αλλά η πρόταση κατακλείδα ταιριάζει γάντι στη γαληνεμένη πολιτεία με τους άδειους δρόμους της, που είναι όλοι δικοί μου:

And everything was made for you and me
All of it was made for you and me
'Cause it just belongs to you and me
So let's take a ride and see what's mine

Tsber
28/08/2023, 21:28
Μετά από λίγο ανηφορίζω προς τα Κάστρα, από το καλντερίμι πάντα, έτσι για να δουλέψει λίγο η ανάρτηση, προς τον Πύργο της Αλύσεως.

Κλασικό μπαλκόνι της πόλης, μιας πόλης μαγικής όπου γεννήθηκα και μεγάλωσα πριν 44 καλοκαίρια, και στην οποία πάντα γύριζα και τριγύριζα με μία μοτοσικλέτα.

445714

Όμορφοι στίχοι έρχονται στο μυαλό μου:

Μια βροχή απ' τ' άστρα
έπεσε στα κάστρα
χτες αργά το βράδυ
- ίδιο φως της μέρας -
κι ήταν ο αγέρας
απαλός σα χάδι…

Εδώ αντιλαμβάνεται κανείς εύκολα τη γοητεία αλλά και τη σπουδαιότητα της πόλης, καθώς και την πολυπολιτισμικότητα που την έκανε να ξεχωρίζει πάντα. Από εδώ βλέπω το σημείο όπου ξεκίνησε η βόλτα, πέρα μακριά στο Μέγαρο μουσικής αλλά και τη Ροτόντα και την Καμάρα από όπου θα περάσω στη συνέχεια.

Ο νους ξαναχτίζει το κομμάτι του τείχους που κατεβαίνει από εδώ και αγκαλιάζει τον Λευκό Πύργο και τις οχυρώσεις του, μέσα στη θάλασσα, και το παραλιακό τείχος που ασφάλιζε κάποτε την λαμπρή πολιτεία από τη Χρυσή Πύλη μέχρι το κύμα.

Η κατάβαση προς τα Λιονταράκια είναι απολαυστικά νωχελική και το πέρασμα μπροστά από την Καμάρα με την Ροτόντα στο βάθος μοιάζει με κίνηση μέσα σε ένα παράδοξο, γιγαντιαίο στερεόγραμμα που δεν χρειάζεται να μισοκλείσεις τα μάτια για να το δεις.

445715

Χωρίς το συνηθισμένο μποτιλιάρισμα, άγχος και ζέστη βλέπεις και εκτιμάς κάποια πράγματα με άλλα μάτια και το μυαλό προσπαθεί να κάνει εικόνα το τραμ το τελευταίο να περνά για τελευταία φορά κάτω από τη μεγαλόπρεπη αψίδα ένα αλλοτινό καλοκαίρι, τον Ιούλιο του 1957.

Ρολάρισμα ξανά προς τα ανατολικά, με τον παλμό των 180 μοιρών στα πόδια και το στακάτο μπουμπουνητό της Leo Vince στα αυτιά. Μακεδονία Παλλάς, Ιστιοπλοϊκός Όμιλος και μένω δεξιά στη διχάλα για ένα πέρασμα από τη Νέα Κρήνη.

445716

Κατέβασμα και πλάγιασμα στην ανηφορική έξω από το Παλατάκι, θάλασσα και ασημένιο φεγγάρι ανάμεσα στα κατάρτια της ελίτ δεξιά και αναστροφή στη Ρέμβη.

Ξαναπερνώ και καταλήγω να κινούμαι σε ομόκεντρους κύκλους γύρω από το στενό μου. Η μοτοσικλέτα, ο ήχος της, η δροσιά και η ελευθερία της κίνησης θέλω να συνεχίσουν να συνδυάζονται μαγικά για λίγο έστω ακόμη.

Είναι όμορφη η βραδινή βόλτα στη Θεσσαλονίκη και δε θες να τελειώσει.

Είναι όμορφη η γητειά της μέσα στην ερημιά της…

Σημασία όμως δεν έχει η πόλη, η μοτοσικλέτα ή η εποχή αλλά το συναίσθημα, αυτό που μας κάνει να οδηγούμε μοτοσικλέτα, να είμαστε πρωταγωνιστές στο έργο και όχι θεατές, με όλα τα θετικά και τα αρνητικά του. Αυτό που μετατρέπει τη βόλτα με οποιαδήποτε μοτοσικλέτα, μεγάλη ή μικρή, σε κάτι παυσίλυπο και ψυχωφελές.

Και ειδικά τη βραδινή βόλτα, με μοτοσικλέτα, στην πόλη, το καλοκαίρι :beer:

sanctusan
28/08/2023, 22:21
Ποιητικός τουλάχιστον....δεν τρολλάρω

karellen
28/08/2023, 22:34
Πολύ ωραία Παντελή!

Κι εδώ κάτω με 3-4 φίλους κάνουμε παρόμοιες νυχτερινές βόλτες σε γειτονικές πόλεις άλλων νόμων. Βόλτες των 100-150 χιλιομέτρων, Σπάρτη, Ανδριτσαινα, Ζαχάρω. Μια βραδυά πρόπερσυ ξεκινήσαμε για Ναύπλιο στις 9 το βράδυ και γυρίσαμε Καλαμάτα 3 το πρωί!

doctoras
28/08/2023, 23:02
Είσαι καλλιτεχνική όαση Παντελή!
Keep on rockin!

giorgosb
28/08/2023, 23:17
Με τέτοια περιγραφή, σαν να βολτάραμε κι εμείς μαζί σου.. :beer: :beer:

dumutrus
28/08/2023, 23:32
Απολαυστικός και ποιητικός οι φωτογραφίες δικιές σου είναι;

NickBel
29/08/2023, 01:31
Ταξιδεύοντας μέσα στη νύχτα!

Πολύ ρομαντικός όπως πάντα, ένας τζέντλεμαν της μοτοσικλέτας.

Tsber
29/08/2023, 09:23
Ποιητικός τουλάχιστον....δεν τρολλάρω

Και να τρόλαρες, συνηθισμένος είμαι :lol:

Σε ευχαριστώ πολύ - :beer:

Tsber
29/08/2023, 09:28
Πολύ ωραία Παντελή!

Κι εδώ κάτω με 3-4 φίλους κάνουμε παρόμοιες νυχτερινές βόλτες σε γειτονικές πόλεις άλλων νόμων. Βόλτες των 100-150 χιλιομέτρων, Σπάρτη, Ανδριτσαινα, Ζαχάρω. Μια βραδυά πρόπερσυ ξεκινήσαμε για Ναύπλιο στις 9 το βράδυ και γυρίσαμε Καλαμάτα 3 το πρωί!

Ό,τι καλύτερο και οι ώρες περνούν μοναδικά δίχως να το καταλάβουμε!

Πάντα τέτοια :beer:

Tsber
29/08/2023, 09:30
Είσαι καλλιτεχνική όαση Παντελή!
Keep on rockin!

Και ακόμα καλύτερα όταν η μηχανή δίνει τον ρυθμό ;)

Tsber
29/08/2023, 09:32
Απολαυστικός και ποιητικός οι φωτογραφίες δικιές σου είναι;

Να είσαι καλά Δημήτρη, ορισμένες ναι και κάποιες από το διαδίκτυο, μου φάνηκε ορφανό το κείμενο σκέτο και ειδικά αφού έπρεπε να το χωρίσω υποχρεωτικά σε δύο ποστ λόγω αριθμού χαρακτήρων :beer:

Tsber
29/08/2023, 09:34
Ταξιδεύοντας μέσα στη νύχτα!

Πολύ ρομαντικός όπως πάντα, ένας τζέντλεμαν της μοτοσικλέτας.

Καλύτερα πολύ ρομαντικοί παρά πιράνχας που τρέφονται με ανθρώπινη σάρκα...

Dr.Monty
29/08/2023, 09:49
Παντελή εξαιρετικός, όπως παντα. Οι φωτο και τα κειμενα ειναι διαφήμιση για τη Σαλονίκη

leftos
29/08/2023, 10:11
Είσαι και εσύ αλλά είναι και αυτή η ερωτική πόλη που σε απογειώνει.

katsar
29/08/2023, 10:23
Πολύ ωραία γραφή της βόλτας σου και της πόλης ,πέτυχε απόλυτα τον σκοπό της αφού με έκανε να μελαγχολήσω ευχάριστα φέρνοντας μου αναμνήσεις που είχα καιρό να τις δω σαν ταινία πλέον στο μυαλό μου.
Παλιά πόλη , Ροτόντα-Αρμενοπούλου η τότε γειτονιά μου, 25χρονος ακράνωτος πάντα με το ΧΤ να γράφει τα ανάλογα 8ρια στους δρόμους της πόλης και τις πλατείες αργά το βράδυ και ξημερώματα.
Είσαι ωραίος,ευχαριστώ :)

edit καφές στο Πτυχίο ή το Διαχρονικό, νέος ελεύθερος και άντε ας πούμε και ωραίος. :)

Tsber
29/08/2023, 13:00
Παντελή εξαιρετικός, όπως παντα. Οι φωτο και τα κειμενα ειναι διαφήμιση για τη Σαλονίκη

Να είσαι καλά :beer:

Tsber
29/08/2023, 13:05
Είσαι και εσύ αλλά είναι και αυτή η ερωτική πόλη που σε απογειώνει.

Όταν η νύχτα και η δροσιά αφαιρούν το αναπόφευκτο στρες και τη ρουτίνα της καθημερινότητας :a013:

Tsber
29/08/2023, 13:07
Πολύ ωραία γραφή της βόλτας σου και της πόλης ,πέτυχε απόλυτα τον σκοπό της αφού με έκανε να μελαγχολήσω ευχάριστα φέρνοντας μου αναμνήσεις που είχα καιρό να τις δω σαν ταινία πλέον στο μυαλό μου.
Παλιά πόλη , Ροτόντα-Αρμενοπούλου η τότε γειτονιά μου, 25χρονος ακράνωτος πάντα με το ΧΤ να γράφει τα ανάλογα 8ρια στους δρόμους της πόλης και τις πλατείες αργά το βράδυ και ξημερώματα.
Είσαι ωραίος,ευχαριστώ :)

edit καφές στο Πτυχίο ή το Διαχρονικό, νέος ελεύθερος και άντε ας πούμε και ωραίος. :)

Αυτά είναι, δεν έχω ακούσει φοιτητή να έχει περάσει άσχημα εδώ και να μην έχει όμορφες αναμνήσεις!

Σε ευχαριστώ και χαίρομαι που σου τις επανέφερα :beer:

sanctusan
29/08/2023, 16:06
Και να τρόλαρες, συνηθισμένος είμαι :lol:

Σε ευχαριστώ πολύ - :beer:

Ήμουν σίγουρος, γιαυτό το διευκρίνισα.....:p :p :p :p

Tsber
29/08/2023, 17:24
Με τέτοια περιγραφή, σαν να βολτάραμε κι εμείς μαζί σου.. :beer: :beer:

Πολύ χαίρομαι Γιώργο - να είσαι καλά!

(Σου απάντησα και το πρωί αλλά το ποστ το έφαγε η μαρμάνγκα :lol: )

NickBel
29/08/2023, 23:43
Καλύτερα πολύ ρομαντικοί παρά πιράνχας που τρέφονται με ανθρώπινη σάρκα...

Μακριά από μας. Μου αρέσει πολύ που με το κείμενο σου μπορεί να ταυτιστεί κάποιος χωρίς να ξέρει καν τι μηχανή καβαλάς. Αυτό που έχει σημασία είναι μόνο η μοτοσικλέτα και όχι ο τύπος της. Πρέπει να έρθω Σαλόνικα πάντως κάποια στιγμή!

est
30/08/2023, 09:08
:beer:

Κείμενο και φωτογραφίες που με έβαλαν στη βόλτα!

Tsber
30/08/2023, 10:37
Μακριά από μας. Μου αρέσει πολύ που με το κείμενο σου μπορεί να ταυτιστεί κάποιος χωρίς να ξέρει καν τι μηχανή καβαλάς. Αυτό που έχει σημασία είναι μόνο η μοτοσικλέτα και όχι ο τύπος της. Πρέπει να έρθω Σαλόνικα πάντως κάποια στιγμή!

Να έρθεις, να έρθεις και να μάς φέρεις και καμιά βέλγικη μπύρα :beer:

Tsber
30/08/2023, 10:38
:beer:

Κείμενο και φωτογραφίες που με έβαλαν στη βόλτα!

Τέλεια :beer:

SeniorCanardo
30/08/2023, 10:43
Μπράβο ρε Παντελή, έδωσες μια οπτική της "Σαλούγκας" που την είχα ξεχάσει, γιατί τα τελευταία χρόνια να πω την αμαρτία μου, δεν την πολυγουστάρω τη "σκατούπολη".:bawl:

Tsber
30/08/2023, 10:49
Μπράβο ρε Παντελή, έδωσες μια οπτική της "Σαλούγκας" που την είχα ξεχάσει, γιατί τα τελευταία χρόνια να πω την αμαρτία μου, δεν την πολυγουστάρω τη "σκατούπολη".:bawl:

:lol:

445734

MG
30/08/2023, 16:52
Πολυ ωραιο ποστ! τετοιες βολτες βραδινες εχω κανει πολλες... ειναι βαλσαμο στη ρουτινα της καθημερινοτητας και μια φυγη απο εννοιες και προβληματα.

Να εισαι καλα!

:beer:

billy84
30/08/2023, 20:05
Πολύ όμορφο ''ταξιδιωτικό εντός της πόλης'' όπως θα το χαρακτήριζα! Οι φωτογραφίες επίσης καταπληκτικές. Τα light trails είναι το κερασάκι στην τούρτα!

Η οδήγηση τη νύχτα βέβαια όσο και δελεαστική να είναι, εγκυμονεί πάρα πολλούς κινδύνους. Πρέπει να προσέχουμε 10 φορές περισσότερο από ότι τη μέρα!

Coyote.V
30/08/2023, 20:44
Πολύ ωραίες φωτογραφίες, μιλάμε για επαγγελματική δουλειά και με drone !!! :beer:

azar41
30/08/2023, 20:51
Δυνατό κείμενο πλαισιομένο με καλλιτεχνικές φωτογραφίες!
Για κάποιους ακατανόητους λόγους δεν μου αρέσει η νυχτερινή οδήγηση,αλλα απόλαυσα την βόλτα σου!:beer:

Tsber
31/08/2023, 09:37
Πολυ ωραιο ποστ! τετοιες βολτες βραδινες εχω κανει πολλες... ειναι βαλσαμο στη ρουτινα της καθημερινοτητας και μια φυγη απο εννοιες και προβληματα.

Να εισαι καλα!

:beer:

Σε ευχαριστώ φίλε μου, απόδραση όπως το λες, και ό,τι μας βαραίνει σωματικά και ψυχικά ελαφρώνει κάπως :beer:

Tsber
31/08/2023, 09:50
Πολύ όμορφο ''ταξιδιωτικό εντός της πόλης'' όπως θα το χαρακτήριζα! Οι φωτογραφίες επίσης καταπληκτικές. Τα light trails είναι το κερασάκι στην τούρτα!

Η οδήγηση τη νύχτα βέβαια όσο και δελεαστική να είναι, εγκυμονεί πάρα πολλούς κινδύνους. Πρέπει να προσέχουμε 10 φορές περισσότερο από ότι τη μέρα!

Να είσαι καλά, η νύχτα και η καλοκαιρινή ερημιά μας βοηθούν να εκτιμήσουμε ξανά αυτά που αναγκαστικά ξεθωριάζει η ρουτίνα.

Οι φωτό με τα light trails είναι με τον κιτ 18 - 55 γιατί βγάζει και τα καλύτερα "αστεράκια" γύρω από τα φώτα σε σύγκριση με τους άλλους φακούς που έχω.

Η προσοχή μας κατά την οδήγηση πρέπει να είναι μόνιμα στο μέγιστο, νύχτα ή μέρα, στην πόλη ή το βουνό, κάθε φορά που καβαλάμε είναι σαν να μπαίνουμε σε ένα ρίνγκ χωρίς κανόνες, οπότε always protect yourself :a013:

Tsber
31/08/2023, 09:56
Πολύ ωραίες φωτογραφίες, μιλάμε για επαγγελματική δουλειά και με drone !!! :beer:

Να είσαι καλά, για τις φωτό έγραψα και πριν - αυτές που τράβηξα εγώ στην παραλία και τους δρόμους τις είχα ήδη ανεβάσει και στο φωτογραφικό θέμα παλαιότερα.

Tsber
31/08/2023, 10:00
Δυνατό κείμενο πλαισιομένο με καλλιτεχνικές φωτογραφίες!
Για κάποιους ακατανόητους λόγους δεν μου αρέσει η νυχτερινή οδήγηση,αλλα απόλαυσα την βόλτα σου!:beer:

Σε ευχαριστώ φίλε μου, το κείμενο το έγραψα μέσα σε λίγα λεπτά (ακόμη) πιο αργά το βράδυ μετά τη βόλτα.

Carpe noctem :lol:

Είναι από τις περιπτώσεις που διστάζεις να το αρχίσεις και μετά γράφεται σχεδόν μόνο του :beer:

Sotirisxt
02/09/2023, 01:09
Ωραίο το κείμενο και οι φωτογραφίες,καλυτερες και οι πλαγιολισθησεις.Νιωσαμε και εμείς την δροσιά και το γουργουρισμα του μοτέρ στην βραδινή σου βόλτα..

Tsber
02/09/2023, 10:07
Ωραίο το κείμενο και οι φωτογραφίες,καλυτερες και οι πλαγιολισθησεις.Νιωσαμε και εμείς την δροσιά και το γουργουρισμα του μοτέρ στην βραδινή σου βόλτα..

Πόσο χαίρομαι να ξέρεις που υπάρχουν άνθρωποι που "νιώθουν" ακόμη γενικά!

Και ειδικά μοτοσικλετιστές :beer:

Oneman1987
04/09/2023, 17:25
Δε γίνεται να μη γράψω. Φοβερός! Με συγκίνησες ξενιτεμένο άνθρωπο ασταδιάλα...

Tsber
05/09/2023, 10:06
Δε γίνεται να μη γράψω. Φοβερός! Με συγκίνησες ξενιτεμένο άνθρωπο ασταδιάλα...

Καλά μην αρχίσεις και τον Καζαντζίδη και τα ουίσκι(α) - πιάσε καλύτερα μία :beer:

Alexis55
10/10/2023, 11:00
Πολύ όμορφες οι νυχτερινές βόλτες στην πόλη.
Μου λείπουν εδώ που βρίσκομαι.....
Να είσαι καλά Παντελή μου.

Panos76
10/10/2023, 12:32
Μου λείπουν εδώ που βρίσκομαι.....


Αν ισχύει ό,τι είδα στο profil, αν εξαιρέσεις τους κατοίκους και την μαυρίλα που εκπέμπει η περιοχή γενικότερα, έχει υπέροχα σημεία, κάστρα, κλπ για επίσκεψη και φυσικά αποτελούν καλό ορμητήριο για παντού!

Tsber
10/10/2023, 17:06
Πολύ όμορφες οι νυχτερινές βόλτες στην πόλη.
Μου λείπουν εδώ που βρίσκομαι.....
Να είσαι καλά Παντελή μου.

Είναι μία, μόνο μία, η ονειρεμένη Φρουτοπία :lol: