PDA

View Full Version : KTM 640 adventure



MG
30/08/2023, 16:32
Εκει που οπως σας ειχα πει οτι ειχα παρακαρει περι τις 100 αγγελιες στο car με μηχανακια ολων των ειδων και κυβικων εσκασε μπροστα μου το παρακατω...

Dakar '98 σε εργοστασιακη κατασταση με ελαχιστα χιλιομετρα... (αν εξαιρεσουμε τη βαλιτσα που θα βγει με τη μια)

Τα πραγματα απλα, τα ειπαμε τα συμφωνησαμε, την πληρωσα την πηρα....

445743


ΥΓ. μονοκυλινδρο εχω να οδηγησω πανω απο 20 χρονια απο το c50 μου :lol:

Πρωτη φορα KTM

Ψευτο ΟΝ-OFF ειχα , Βλεπε Vstrom, Varadero, Μultistrada 1st gen, αλλα κατσικι τετοιο ποτε.

Ακουω συμβουλες, σχολια, απο ειδημονες του ειδους...

:beer: :beer: :beer:

bulmont
30/08/2023, 17:51
Γενικά από το μοντέλο αν ψάξεις λίγο θα βρείς αρκετά να διαβάσεις.
Για το συγκεκριμένο από μιά φωτογραφία, τι να σου πούμε...............

Σου εύχομαι πάντως να το γλεντήσεις όσο πάει.....:beer::beer::beer:

MG
30/08/2023, 22:07
Γενικά από το μοντέλο αν ψάξεις λίγο θα βρείς αρκετά να διαβάσεις.
Για το συγκεκριμένο από μιά φωτογραφία, τι να σου πούμε...............

Σου εύχομαι πάντως να το γλεντήσεις όσο πάει.....:beer::beer::beer:

Να σαι καλα Σ'ευχαριστω. Προς Θεου δεν περιμενω να μου πει καποιος κατι απο μια φωτογραφια, αλλα ισως απο καποιον που μπορει να ειχε ή εχει την εμπειρια απο αυτη τη μηχανη, που ποναει, τι θελει προσοχη κλπ...

:beer: :beer:

kostaskk
30/08/2023, 23:25
Έμπορος Καλαμαριά 1800€?

mtsop
31/08/2023, 07:23
Καλημέρα, να προσέχεις σε ποιον το πας για σέρβις.
Βγάζανε αρκετά προβλήματα τα μοτέρ τους (ρουλεμάν στροφάλου, μπιέλα), είχα αλλάξει 2 μοτέρ αλλά ήταν μηχανή που έκανε τα πάντα και με ευχαριστούσε σε κάθε βόλτα που πήγαινα μαζί της.
Εύχομαι να την ευχαριστηθείς και εσύ

liospi
31/08/2023, 07:24
καλές βόλτες και άσπαστο....
*αυτό δεν έβγαινε με usd το μπροστινό ή είχαν τα νεότερα μοντέλα;

mtsop
31/08/2023, 07:30
Τα πρώτα φόραγαν το Extreme50

MG
31/08/2023, 07:38
Έμπορος Καλαμαριά 1800€?

Στη MAKINA ήταν στην έκθεση. Η συναλλαγή έγινε με τον ιδιώτη κάτοχο.

MG
31/08/2023, 08:00
Καλημέρα, να προσέχεις σε ποιον το πας για σέρβις.
Βγάζανε αρκετά προβλήματα τα μοτέρ τους (ρουλεμάν στροφάλου, μπιέλα), είχα αλλάξει 2 μοτέρ αλλά ήταν μηχανή που έκανε τα πάντα και με ευχαριστούσε σε κάθε βόλτα που πήγαινα μαζί της.
Εύχομαι να την ευχαριστηθείς και εσύ

Σ 'ευχαριστω.... :beer:

Αν προτεινεις κανενα μαστορα στην Αθηνα πες μου

:beer:

leftos
31/08/2023, 09:50
Και εγώ ονειρέυομαι ένα τέτοιο αλλά αποφεύγω τα μπλεξίματα ακόμα!!
Πιστεύω αν το ψάξεις λίγο το θέμα και δείς που πάσχουνε δεν θα έχεις προβλήματα.
Να το ευχαριστηθείς εκεί που του αρμόζει στο βουνό!!

est
31/08/2023, 10:00
Σίγουρα θα ψάξεις να βρεις συνεργείο που να γνωρίζει αυτά τα μηχανάκια. Κοίτα, έχει χρόνια στην πλάτη του και λογικά θα χρειαστεί φροντίδα.
Έχω μερικές προτάσεις για συνεργεία, θα σου στείλω πμ.
Από εκεί και πέρα διάβασε κι εσύ ότι μπορείς να βρεις για το μηχανάκι σου, δες πόσες από τις εργασίες μπορείς να κάνεις μόνος σου μήπως χαμηλώσεις το κόστος χρήσης. Επίσης μάθε το ιστορικό του (αφού το έχεις πάρει πια ρώτα τον προηγούμενο για τα πάντα).
Μπορεί η λειτουργία του να είναι «άκοπη και αμοντάριστη» και ότι γίνεται μέσα στο μοτέρ στο μεταφέρει αυτούσιο, όμως είναι ένα πολύ ικανό μηχανάκι που στέκεται ακόμα και σήμερα πολύ ψηλά στην κατηγορία του.
Να το χαρείς!

argiris34
31/08/2023, 10:01
επειδη, μαζι με την μιση ελλαδα τότε, είχα και εγω ένα 640 τα βασικα είναι
καλη εξαέρωση σε κάθε αλλαγη λαδιών έχει ένα παράξενο κύκλωμα και θέλει λίγη προσοχη
αλλαγη λαδιων κάθε 2500
να ζεσταθει πριν αρχίσεις τα σκισίματα , δυσκολο το ξέρω αυτο το μοτερ ειναι πειρασμος
αν νιώσεις κάποια αλλαγη στους κραδασμούς , που έχει μπόλικους , αμέσως μάστορα
καλοφάγωτο και εγω θα ήθελα να ξαναπάρω ένα

*εδιτ*
το 50αρι extreme είναι απο τα καλυτερα μπροστινα που έχω δει σε μοτοσυκλετα ohlins κτλ συμπεριλαμβανομένων πόσο μάλλον δε εργοστασιακής τοποθέτησης

Tsber
31/08/2023, 10:03
Καλές βόλτες και καλή απόλαυση :beer:

MG
31/08/2023, 10:52
Σας ευχαριστω ολους... εχω αρχισει σιγα σιγα να ψαχνομαι μια και σκοπευω να ασχοληθω εγω τουλαχιστον με τα πιο απλα μηχανολογικα. Ειδα ενα Ελληνικο βιντεο με την αλλαγη λαδιων που εδειχνε την εξαερωση κι ολη τη διαδικασια... Ειναι οντως πολυπλοκο το συστημα λιπανσης.

Για να μπω σιγα σιγα σε βουνο το πηρα αλλα παραλληλα ηταν μια μοτο που παντα τη χαζευα οταν την εβλεπα απο κοντα

est
31/08/2023, 11:12
Αν κατάλαβα καλά ποιο βίντεο λες, πρώτα να δεις αν έχει την έξτρα βίδα για τα λάδια ο δικός σου σκελετός γιατί αυτό άλλαξε κάπου στα 2003-2004 μοντέλα. Γενικά δεν κοιτάς για 640 πληροφορίες αλλά για 620. (Αν το μοντέλο είναι όντως του 1998 είναι με το «παλιό» μαύρο μοτέρ με τα 609 κυβικά. Τα μετέπειτα 640 είχαν 625 κυβικά- μοτέρ high flow-.)

Edit. Είδα στα specs πως αναφέρει 0.2 λίτρα στο σκελετό άρα έχει και στο λαιμό βίδα για να βάζεις λάδι
https://www.ktmshop.se/documents/870389_TDE_EN.pdf
Ξανά εντιτ. Προσοχή στο σφίξιμο οποιασδήποτε βίδας!!! Μέχρι εκεί που πρέπει αλλιώς την παίρνεις στο χέρι…

πυξιδας990
31/08/2023, 11:47
Αν κατάλαβα καλά ποιο βίντεο λες, πρώτα να δεις αν έχει την έξτρα βίδα για τα λάδια ο δικός σου σκελετός γιατί αυτό άλλαξε κάπου στα 2003-2004 μοντέλα. Γενικά δεν κοιτάς για 640 πληροφορίες αλλά για 620. (Αν το μοντέλο είναι όντως του 1998 είναι με το «παλιό» μαύρο μοτέρ με τα 609 κυβικά. Τα μετέπειτα 640 είχαν 625 κυβικά- μοτέρ high flow-.)

Edit. Είδα στα specs πως αναφέρει 0.2 λίτρα στο σκελετό άρα έχει και στο λαιμό βίδα για να βάζεις λάδι
https://www.ktmshop.se/documents/870389_TDE_EN.pdf
Ξανά εντιτ. Προσοχή στο σφίξιμο οποιασδήποτε βίδας!!! Μέχρι εκεί που πρέπει αλλιώς την παίρνεις στο χέρι…

640 ειναι αυτο...το 620 adv ηταν ολο πορτοκαλι και κατω εξατμισεις..σπανιο κομματι...βαση χρωματων ειναι 98αρι γνησιο 640 ...το πρωτο που βγηκε ...το μπροστινο το φοραγαν και τα απλα 640 τοτε...

est
31/08/2023, 12:23
Μανώλη φαντάζομαι έτσι όπως τα λες θα είναι.
Για τα κυβικά τα λέω καλά ή θα τον κάψω τον άνθρωπο; :D

πυξιδας990
31/08/2023, 12:40
Μανώλη φαντάζομαι έτσι όπως τα λες θα είναι.
Για τα κυβικά τα λέω καλά ή θα τον κάψω τον άνθρωπο; :D

τον εκαψες :D...
620 μεχρι το 97..
μαλιστα τα 640 ειχαν παρουσιαστει στην νησο ελβα σε μια παρουσιαση διεθνων προδιαγραφων που δεν ειχε ξανακανει η κτμ...

est
31/08/2023, 12:56
Ωραία…:lol:
Στο μυαλό μου το είχα μαύρο μοτέρ=609cc και high flow=625cc.. :facepalm:

MG
31/08/2023, 14:22
Αν κατάλαβα καλά ποιο βίντεο λες, πρώτα να δεις αν έχει την έξτρα βίδα για τα λάδια ο δικός σου σκελετός γιατί αυτό άλλαξε κάπου στα 2003-2004 μοντέλα. Γενικά δεν κοιτάς για 640 πληροφορίες αλλά για 620. (Αν το μοντέλο είναι όντως του 1998 είναι με το «παλιό» μαύρο μοτέρ με τα 609 κυβικά. Τα μετέπειτα 640 είχαν 625 κυβικά- μοτέρ high flow-.)

Edit. Είδα στα specs πως αναφέρει 0.2 λίτρα στο σκελετό άρα έχει και στο λαιμό βίδα για να βάζεις λάδι
https://www.ktmshop.se/documents/870389_TDE_EN.pdf
Ξανά εντιτ. Προσοχή στο σφίξιμο οποιασδήποτε βίδας!!! Μέχρι εκεί που πρέπει αλλιώς την παίρνεις στο χέρι…

Να εισαι καλα πολυ χρησιμες πληροφοριες! Ροποκλειδο μονο λοιπον. :beer: : beer:

MG
31/08/2023, 14:27
τον εκαψες :D...
620 μεχρι το 97..
μαλιστα τα 640 ειχαν παρουσιαστει στην νησο ελβα σε μια παρουσιαση διεθνων προδιαγραφων που δεν ειχε ξανακανει η κτμ...

Ολα καλα παιδια! :beer: :beer: :beer:

ευχαριστω για τις πληροφοριες

doctoras
31/08/2023, 16:15
καλορίζικο σε τέλεια κατάσταση φαίνεται!!

katsar
31/08/2023, 16:24
Το ζαχάρωνα και εγώ πριν λίγους μήνες, καλές βόλτες :wave2:
Αν έχεις καιρό να ασχοληθείς με 1κ θα έλεγα εκτός των άλλων που ανάφεραν να φροντίζεις να ανεβάσει σωστή θερμοκρασία πριν το δωσεις καλά
και να φροντίσεις να μην το αφήνεις να σκορτσάρει λόγο υψηλής σχέσης στο σαζμάν,καλές γύρες!!

kostaskk
31/08/2023, 16:32
Αποσυμπιεστες να δουλεύουν.
Αν όχι ,με χρήση μίζας μπορεί να πάρεις το κομπλερ στο χέρι.. για αυτό πολλοί που πουλάνε,λένε παίρνει μόνο μανιβέλα, θέλει μίζα κτλ

ελενχος τις τρομπες magura, φρένων και συμπλέκτη για διαρροές, οι οποίες μάλλον ήταν συχνές..
πολλοί βάζανε υγρό φρένου στην τρόμπα συμπλέκτη αντί για ειδικό υγρό και καταστρέφανε τσιμουχες. (Όχι σίγουρος για αυτό,μπορεί το 690 να ήθελε ειδικό υγρό)

Συχνό ελενχο σε νερά και λάδια..
Είχαν ακουστεί για ραγισμένες κεφαλές σε αυτά..
Κάποια ρεκτιφιε-μηχανουργεια, διαφήμιζαν ειδική -μεγαλη εμπειρία- επισκευές σε ραγισμένες κεφαλές 640.

Αν το πηγαίνεις σιγά, θα σκορτσαρει και μπορεί να βαρεσει ρουλεμάν στρόφαλου- μπιέλα.
Δεν είναι τυχαίο ότι στο 80% των duke που πουλιούνται λένε από πρόσφατη ανακατασκευή μοτέρ.. βέβαια μπορεί και να τα λιώνουνε ασυντηρείτα,χωρίς ζεσταμα,λάδια οπότε θυμηθούν
Αυτό μάλλον δεν συμβαίνει στα adv.

Ο μάστορας θα πρέπει να ξέρει και να έχει αλλάξει λάδια στο ίδιο μοντέλο πολλές φορες.. έχει 2 τάπες, ειδική εξαέρωση, συγκεκριμένη ποσότητα σε κάθε τάπα κτλ . Μάλλον θέλει και συχνό ελενχο-ρυθμιση βαλβίδων.. συχνά λάδια,φιλτρα

Λογικό για 55 άλογα από 600 cc

Το βασικότερο είναι να βρεις τα 2 μανουαλ (χρήσης και σέρβις,επισκευής) και να διαβάσεις τα πάντα από εκεί μέσα..

MG
31/08/2023, 17:36
Ευχαριστω ολους τους συντροχους για τις συμβουλες...

Εδω ειναι οπως την παρελαβα απο τη μεταφορικη...

https://www.youtube.com/shorts/Aw4x2TtFi0M

Μου ηρθε μαζι με το μανιουαλ

445760



Να πω 2-3 πραγματα σχετικα με τη μηχανη στην πρωτη μου επαφη μαζι της...

Η ενδειξη ταχυτητας στο trip master ειναι ο,τι να ναι... μια εδειχνε 25χλμ μια 200.. πρεπει να το δω.
Το μοτερ ακουγεται οκ, το αφησα ανεβασε θερμοκρασια, αναψε και βεντιλατερ στην κινηση.
Αποσυμπιεστες φαινονται οκ προς το παρον. Παιρνει ανετα με τη μιζα.
Ειναι πολυ ψηλη μοτο και στο 1ο φαναρι περιμενα το δρομο πιο κοντα στο ποδι μου με αποτελεσμα να τρομαξω στιγμιαια.
Δυσκολευομαι να τη βαλω στο διπλο σταντ. Καποιο τροπος υπαρχει που δεν τον εχω βρει ακομη...

αυτα..

εδω τη βλεπεται μετα απο την παραλαβη της και μολις μπηκε στο γκαραζ μου

445761

πυξιδας990
31/08/2023, 18:20
Ευχαριστω ολους τους συντροχους για τις συμβουλες...

Εδω ειναι οπως την παρελαβα απο τη μεταφορικη...

https://www.youtube.com/shorts/Aw4x2TtFi0M

Μου ηρθε μαζι με το μανιουαλ

445760



Να πω 2-3 πραγματα σχετικα με τη μηχανη στην πρωτη μου επαφη μαζι της...

Η ενδειξη ταχυτητας στο trip master ειναι ο,τι να ναι... μια εδειχνε 25χλμ μια 200.. πρεπει να το δω.
Το μοτερ ακουγεται οκ, το αφησα ανεβασε θερμοκρασια, αναψε και βεντιλατερ στην κινηση.
Αποσυμπιεστες φαινονται οκ προς το παρον. Παιρνει ανετα με τη μιζα.
Ειναι πολυ ψηλη μοτο και στο 1ο φαναρι περιμενα το δρομο πιο κοντα στο ποδι μου με αποτελεσμα να τρομαξω στιγμιαια.
Δυσκολευομαι να τη βαλω στο διπλο σταντ. Καποιο τροπος υπαρχει που δεν τον εχω βρει ακομη...

αυτα..

εδω τη βλεπεται μετα απο την παραλαβη της και μολις μπηκε στο γκαραζ μου

445761

στο διπλο τραβας απ το μασπιε συνεπιβατη με κοντρα το διπλο....για το κοντερ που εχει το παλιο ασπρο εχω την αισθηση οτι τετοιο πουλαγε η τουρατεκ καποτε......δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο

harris_x
31/08/2023, 19:25
Πολύ ωραίο!

Καλοβολτο ναι είναι:beer:

billy84
31/08/2023, 19:50
Καλορίζικο και καλολάσπωτο να είναι φίλε! Άντε με το καλό να ξεμπαζώσει τους χωματόδρομους!:beer:

MG
31/08/2023, 19:52
Πολύ ωραίο!

Καλοβολτο ναι είναι:beer:

Σ ευχαριστώ! :beer:

RaGe_Raptor
31/08/2023, 20:42
Κουκλι!
Να το χαρείς! :beer:

Λευκάδιος
31/08/2023, 22:00
Πίσω στο 1999 πηγαίνοντας για δουλειά έβλεπα ένα ίδιο παρκαρισμένο στη Λ.Χασιάς και μου έτρεχαν τα σάλια .
Καλορίζικο και καλολάσπωτο :beer:

Lioulios
01/09/2023, 00:59
Ωραιο μηχανάκι !
...Να χε και μια 6η θα ηταν ακομα πιο σουπερ .
Οτι σου ειπαν και οι απο πανω .
ΠΡΟΣΟΧΗ ποιος θα του αλλαζει τα λαδια και θα του κανει τα σερβις .Ζεσταμα στην αρχη και μετα σκισιμο .ποτε σκισιμο χωρις ζεσταμα ...και δεν εχεις να φοβασαι τιποτα .
Καλοριζικο .

...Ωραίο γκαράζ !!

MG
01/09/2023, 07:15
Καλορίζικο και καλολάσπωτο να είναι φίλε! Άντε με το καλό να ξεμπαζώσει τους χωματόδρομους!:beer:

Σ ευχαριστω Billy. ΠΡος το παρον θα παρω ενα κουβα χωμα να του ριξω πανω να φαινεται μαχιμο... :lol:

περα απο την πλακα θα αρχισω απο τα γυρω βουνα, για να μαθω συμπεριφορα σε χωμα γιατι τελευταια φορα σε χωμα ηταν τον περασμενο αιωνα με το bmx μου... :lol:

MG
01/09/2023, 09:01
Πίσω στο 1999 πηγαίνοντας για δουλειά έβλεπα ένα ίδιο παρκαρισμένο στη Λ.Χασιάς και μου έτρεχαν τα σάλια .
Καλορίζικο και καλολάσπωτο :beer:

Σ' ευχαριστω, :beer: ειναι ηδη 25 χρονων... ομως εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης που με εχει εντυπωσιασει.

Οι αναρτησεις της ειναι απο αλλο πλανητη για τα δικα μου απειρα κριτηρια σε αυτη την κατηγορια.

mtsop
01/09/2023, 09:33
Όσο ήμουν Αθήνα το δικό μου το πήγαινα Χαλκίδα για σέρβις! Υπάρχει πάντως κουβέντα σχετική με τους μαστόρους.
Κάτι βασικό είναι να βάλεις σε όλες τις βίδες κόλλα σπειρωμάτων, ποτέ μην αφήσεις κάποια χωρίς, γιατί την έχασες.
Επίσης να αντικαταστήσεις τη λάμπα στο πίσω φανάρι με led για να αντέξει τους κραδασμούς.

Bowleno
01/09/2023, 11:04
Σ' ευχαριστω, :beer: ειναι ηδη 25 χρονων... ομως εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης που με εχει εντυπωσιασει.

Οι αναρτησεις της ειναι απο αλλο πλανητη για τα δικα μου απειρα κριτηρια σε αυτη την κατηγορια.

Είδα ότι θα έρθεις με αυτό στην ετήσια. Ελπίζω να έχεις γερά σφραγίσματα στα δόντια....:p

Καλόβολτο και καλορίζικο να είναι! :beer:

MG
01/09/2023, 11:29
Είδα ότι θα έρθεις με αυτό στην ετήσια. Ελπίζω να έχεις γερά σφραγίσματα στα δόντια....:p

Καλόβολτο και καλορίζικο να είναι! :beer:


Θα βαζω τη μασελα στην τσεπη οσο την οδηγαω... :tooth::tooth::tooth:

:beer: :beer:

MG
04/09/2023, 15:03
Ενα Update,

Εκανα χθες την αλλαγη λαδιων μονος μου...

Μου πηρε σχεδον 1.5 ωρα... να παω by the book.

Αυτα που ηξερα, 1 βιδα καρτερ, αδειασμα, ξεβιδωμα φιλτρο, βιδωμα καινουριο φιλτρο, βιδωμα ταπας καρτερ και γεμισμα, τα ξεχασα ηδη...

ξεβιδωμα προστατευτικων, ξεβιδωμα 1ης βιδας καρτερ, ξεβιδωμα 2ης βιδας καρτερ, ξεβιδωμα 1ου μεταλικου φιλτρου λαδιου, ξεβιδωμα βιδας για να στραγγισει το κυκλωμα του σκελετου, ξεβιδωμα, πλαινου προστατευτικου αλυσιδας για να λυσω το πλαινο εσωτερικο φιλτρο λαδιου. Τοποθετηση φιλτρων, βιδων με δυναμολειδο, και 600 ml λαδι στο σκελετο απο την πανω βιδα, κι αλλα 1400ml στην ταπα του κινητηρα. Εξαερωση οπως τη λεει το βιβλιο...

την ιδρωσα τη φανελα....

SeniorCanardo
04/09/2023, 17:23
Ενα Update,

Εκανα χθες την αλλαγη λαδιων μονος μου...

Μου πηρε σχεδον 1.5 ωρα... να παω by the book.

Αυτα που ηξερα, 1 βιδα καρτερ, αδειασμα, ξεβιδωμα φιλτρο, βιδωμα καινουριο φιλτρο, βιδωμα ταπας καρτερ και γεμισμα, τα ξεχασα ηδη...

ξεβιδωμα προστατευτικων, ξεβιδωμα 1ης βιδας καρτερ, ξεβιδωμα 2ης βιδας καρτερ, ξεβιδωμα 1ου μεταλικου φιλτρου λαδιου, ξεβιδωμα βιδας για να στραγγισει το κυκλωμα του σκελετου, ξεβιδωμα, πλαινου προστατευτικου αλυσιδας για να λυσω το πλαινο εσωτερικο φιλτρο λαδιου. Τοποθετηση φιλτρων, βιδων με δυναμολειδο, και 600 ml λαδι στο σκελετο απο την πανω βιδα, κι αλλα 1400ml στην ταπα του κινητηρα. Εξαερωση οπως τη λεει το βιβλιο...

την ιδρωσα τη φανελα....

Κοίτα (αν τα θυμάμαι καλά) έχεις ένα πολύ πιο "εκλεπτυσμένο" κύκλωμα λαδιού, που περιλαμβάνει, 2 αντλίες λαδιού, 2 στάδια φιλτραρίσματος, λάδι στο σκελετό (που παίζει το ρόλο ψυγείου λαδιού), κλειστό στροφαλοθάλαμο (βλ. 2Τ) όπου ο ψεκασμός στον πείρο του πιστονιού και στη βάση του κυλίνδρου γίνεται με μπεκ και με άλλη ξεχωριστή όδευση γίνεται η λίπανση στη μπιέλα και το ρουλεμάν αυτής.

Αν ήσουν συνηθισμένος σε αυτά που κολυμπάνε όλα στο λάδι (με ότι αυτό συνεπάγεται) σαν την χωριάτικη σαλάτα της θειάς στο χωρίο, μάλλον θα σου κακοφανεί.
:beer:

MG
04/09/2023, 18:18
Αν ήσουν συνηθισμένος σε αυτά που κολυμπάνε όλα στο λάδι (με ότι αυτό συνεπάγεται) σαν την χωριάτικη σαλάτα της θειάς στο χωρίο, μάλλον θα σου κακοφανεί.
:beer:

H αληθεια ειναι οτι σε τετοια ημουν συνηθισμενος :lol:

MG
04/09/2023, 18:30
Βολτα σημερα στην κορφη του Υμητου

445960

445961

445962


:beer: : beer: :beer:

billy84
05/09/2023, 18:08
Φίλε κουράστηκα μόνο που διάβασα τη διαδικασία για την αλλαγή λαδιών :lol: . Σιγά μην έκαναν αυτή τη διαδικασία οι μηχανικοί από τότε που βγήκε. Είναι σαν τα μπουζί στα Vstrom και τα Transalp που δεν αλλάζονταν ποτέ αυτά στον πάνω κύλινδρο. Και μετά έψαχνε ο κάθε κάτοχος που το είχε πάρει 15ο χέρι να βρει τι γίνεται:moutza:

Λοιπόν από Υμηττό πριν τις κεραίες θα μπεις δεξιά στον χωματόδρομο που είναι κάθετος σε μια φουρκέτα και αν τον πας μέχρι τέρμα θα βγεις Παιανία-Κορωπί. Μετά από εκεί θα πας προς το Σπήλαιο Παιανίας και θα γυρίσεις από τον άλλο δρόμο που περνάει από το Σπήλαιο Λιονταριού (αξίζει δεν έχει πολύ περπάτημα). Χάρτης εδώ https://goo.gl/maps/DdDY6qAXBgL1Gt3q7 Την επόμενη ψήστο!

MG
05/09/2023, 21:03
Φίλε κουράστηκα μόνο που διάβασα τη διαδικασία για την αλλαγή λαδιών :lol: . Σιγά μην έκαναν αυτή τη διαδικασία οι μηχανικοί από τότε που βγήκε. Είναι σαν τα μπουζί στα Vstrom και τα Transalp που δεν αλλάζονταν ποτέ αυτά στον πάνω κύλινδρο. Και μετά έψαχνε ο κάθε κάτοχος που το είχε πάρει 15ο χέρι να βρει τι γίνεται:moutza:

Λοιπόν από Υμηττό πριν τις κεραίες θα μπεις δεξιά στον χωματόδρομο που είναι κάθετος σε μια φουρκέτα και αν τον πας μέχρι τέρμα θα βγεις Παιανία-Κορωπί. Μετά από εκεί θα πας προς το Σπήλαιο Παιανίας και θα γυρίσεις από τον άλλο δρόμο που περνάει από το Σπήλαιο Λιονταριού (αξίζει δεν έχει πολύ περπάτημα). Χάρτης εδώ https://goo.gl/maps/DdDY6qAXBgL1Gt3q7 Την επόμενη ψήστο!

Βilly εισαι ο ανθρωπος μου! Να εισαι καλα φιλε. Τα κοντινα στην Αθηνα βουνα ειναι πλεον το αγχωλυτικο μου ακομη και τις καθημερινες εστω και για 1-2 ωρες αν τις ξεκλεψω. :beer:

motojojo
05/09/2023, 22:27
Μπίλυς, ο άνθρωπος που θα κουραζόταν να ξεβιδώσει 2 βιδες παραπάνω για να αλλάξει λάδια αλλά δεν κουράζεται να κάνει καμιά 500αρια χλμ στη σέλα ΜΟΝΟΚΟΠΑΝΙΑ, να ανέβει 2 κορυφες πεζοπορία και να γυρίσει την ίδια μέρα. :bawl:

PortisHead
06/09/2023, 07:50
Για μενα ειναι η επιτομή του "εντουρο"
Μονοκυλινδρο, ελαφρύ, στενό, μαζεμενο και χωρις πολλα τσιτσιμπλικια.
Πεφτει, το σηκωνεις, συνεχιζεις.
Αν θα το επαιρνα ? Μαλλον οχι.
Αρκετα προβληματα αξιοπιστιας αποτι θυμαμαι.
Αλλα ειναι απο τα τελευταια "σωστα" adventure μηχανακια (για μένα) και οχι τους δεινοσαυρους που βγαινουν τωρα των 2 τόνων.
Μια εναλλακτικη αλλα πολύ παλια, στην ιδια φιλοσοφια ηταν καποτε το DR 650 - RS.

MG
06/09/2023, 09:41
Για μενα ειναι η επιτομή του "εντουρο"
Μονοκυλινδρο, ελαφρύ, στενό, μαζεμενο και χωρις πολλα τσιτσιμπλικια.
Πεφτει, το σηκωνεις, συνεχιζεις.
Αν θα το επαιρνα ? Μαλλον οχι.
Αρκετα προβληματα αξιοπιστιας αποτι θυμαμαι.
Αλλα ειναι απο τα τελευταια "σωστα" adventure μηχανακια (για μένα) και οχι τους δεινοσαυρους που βγαινουν τωρα των 2 τόνων.
Μια εναλλακτικη αλλα πολύ παλια, στην ιδια φιλοσοφια ηταν καποτε το DR 650 - RS.

Φιλε συμφωνω απολυτα.

Εν ολιγης, 155 κιλα, 28 λιτρα καυσιμο, Κορυφαιες για την εποχη του αναρτησεις. Απλο και λιτο. στο δικο μου 98 μοντελο, δεν υπαρχει ουτε ιμομπιλαιζερ.
Ενα απλο ηλεκτρολογικο κυκλωμα για τα φωτα και μια ηλεκτρονικη.

Αυτο εμενα μου δινει την ασφαλεια για να παω μακρια και να ξερω οτι δε θα μεινω απο ενα μπλιμπλικι σε ενα χωματοδρομο στη μεση του πουθενα.

Για την αξιοπιστια θα πω οτι ειναι ενα βαθια παρεξηγημενο μοτερ το LC4. Εδω στην Ελλαδα , επεσαν ολοι με τα μουτρα σε ενα μονοκυλινδρο που γαζωνε σε DUKE, και PRESTIGE motard. Τα εσκιζαν με το που τα εβαζαν εμπρος χωρις να τα ζεστανουν.
Οι μαστορες ως επι το πλειστον δεν τα ηξεραν καν.
Εγραψα πιο πανω τη σωστη αλλαγη λαδιων, νουμερο 1 για την αξιπιστια του κινητηρα. Εκτος απο ΚΤΜ εξουσιοδοτημενους / εκπαιδευμενους, ποιος αλλαζε τα λαδια φιλτρα οπως πρεπει? ποιος ηξερε την πολυ σημαντικη διαδικασια της εξαερωσης μετα την αλλαγη λαδιων? αλλιως κραταγε τον αερα μεσα και τα μπεκ εκαναν κενα στον ψεκασμο της μπιελας κυλινδρου.

Εκει κρυβεται ολη η "κακοφημια" της αναξιπιστιας.

Το DR ειναι κι αυτο ενα πολυεργαλειο για το βουνο. Τερας αξιοπιπιστιας! Δεν ειναι τυχαιο που βλεπεις κατι DR να διασχιζουν κατι στεπες σε Ρωσια και Αλασκα. Πριν παρω αυτο, το DR το ειχα στα υποψηφια για αγορα

:beer:

katsar
06/09/2023, 10:56
Κοίτα δεν διαφωνώ καθόλου , ίσα ίσα σαν τα ΚΤΜ δεν έχει.
Από εκεί και πέρα η σύγκριση περί αξιοπιστίας γινόταν αναγκαστικά με μηχανές 90'ς κυρίως Ιαπωνέζικες που όσες περάσαν και από τα χέρια μου ήταν φάση μίζα-πρώτη-κόφτες χωρίς μοτέρ να σπάνε. ( τόσο εύκολα τουλάχιστον :D )
(gpz 400/600,cbr900fireblade,zzr1100,dt200)

sanctusan
06/09/2023, 12:20
Έχω εκτιμήσει αυτό το μοτέρ στο καγγουρομηχάνιμα Duke 640!
Φοβερό σε όλα του, ακόμα και τώρα, τόσα χρόνια μετά.

argiris34
11/09/2023, 12:00
Φιλε συμφωνω απολυτα.

Εν ολιγης, 155 κιλα, 28 λιτρα καυσιμο, Κορυφαιες για την εποχη του αναρτησεις. Απλο και λιτο. στο δικο μου 98 μοντελο, δεν υπαρχει ουτε ιμομπιλαιζερ.
Ενα απλο ηλεκτρολογικο κυκλωμα για τα φωτα και μια ηλεκτρονικη.

Αυτο εμενα μου δινει την ασφαλεια για να παω μακρια και να ξερω οτι δε θα μεινω απο ενα μπλιμπλικι σε ενα χωματοδρομο στη μεση του πουθενα.

Για την αξιοπιστια θα πω οτι ειναι ενα βαθια παρεξηγημενο μοτερ το LC4. Εδω στην Ελλαδα , επεσαν ολοι με τα μουτρα σε ενα μονοκυλινδρο που γαζωνε σε DUKE, και PRESTIGE motard. Τα εσκιζαν με το που τα εβαζαν εμπρος χωρις να τα ζεστανουν.
Οι μαστορες ως επι το πλειστον δεν τα ηξεραν καν.
Εγραψα πιο πανω τη σωστη αλλαγη λαδιων, νουμερο 1 για την αξιπιστια του κινητηρα. Εκτος απο ΚΤΜ εξουσιοδοτημενους / εκπαιδευμενους, ποιος αλλαζε τα λαδια φιλτρα οπως πρεπει? ποιος ηξερε την πολυ σημαντικη διαδικασια της εξαερωσης μετα την αλλαγη λαδιων? αλλιως κραταγε τον αερα μεσα και τα μπεκ εκαναν κενα στον ψεκασμο της μπιελας κυλινδρου.

Εκει κρυβεται ολη η "κακοφημια" της αναξιπιστιας.

Το DR ειναι κι αυτο ενα πολυεργαλειο για το βουνο. Τερας αξιοπιπιστιας! Δεν ειναι τυχαιο που βλεπεις κατι DR να διασχιζουν κατι στεπες σε Ρωσια και Αλασκα. Πριν παρω αυτο, το DR το ειχα στα υποψηφια για αγορα

:beer:

αν χρειαστεις κανα μαμα τελικό πρεπει να εχω το δικο μου καπου χωμενο τιμη ενα διπλο εσπρεσσακι

MG-KTiNoS
11/09/2023, 16:35
Φιλε συμφωνω απολυτα.

Εν ολιγης, 155 κιλα, 28 λιτρα καυσιμο, Κορυφαιες για την εποχη του αναρτησεις. Απλο και λιτο. στο δικο μου 98 μοντελο, δεν υπαρχει ουτε ιμομπιλαιζερ.
Ενα απλο ηλεκτρολογικο κυκλωμα για τα φωτα και μια ηλεκτρονικη.

Αυτο εμενα μου δινει την ασφαλεια για να παω μακρια και να ξερω οτι δε θα μεινω απο ενα μπλιμπλικι σε ενα χωματοδρομο στη μεση του πουθενα.

Για την αξιοπιστια θα πω οτι ειναι ενα βαθια παρεξηγημενο μοτερ το LC4. Εδω στην Ελλαδα , επεσαν ολοι με τα μουτρα σε ενα μονοκυλινδρο που γαζωνε σε DUKE, και PRESTIGE motard. Τα εσκιζαν με το που τα εβαζαν εμπρος χωρις να τα ζεστανουν.
Οι μαστορες ως επι το πλειστον δεν τα ηξεραν καν.
Εγραψα πιο πανω τη σωστη αλλαγη λαδιων, νουμερο 1 για την αξιπιστια του κινητηρα. Εκτος απο ΚΤΜ εξουσιοδοτημενους / εκπαιδευμενους, ποιος αλλαζε τα λαδια φιλτρα οπως πρεπει? ποιος ηξερε την πολυ σημαντικη διαδικασια της εξαερωσης μετα την αλλαγη λαδιων? αλλιως κραταγε τον αερα μεσα και τα μπεκ εκαναν κενα στον ψεκασμο της μπιελας κυλινδρου.

Εκει κρυβεται ολη η "κακοφημια" της αναξιπιστιας.

Το DR ειναι κι αυτο ενα πολυεργαλειο για το βουνο. Τερας αξιοπιπιστιας! Δεν ειναι τυχαιο που βλεπεις κατι DR να διασχιζουν κατι στεπες σε Ρωσια και Αλασκα. Πριν παρω αυτο, το DR το ειχα στα υποψηφια για αγορα

:beer:


Ένας βήχας μ έπιασε έτσι στα ξαφνικά!
:D

446139

MG
14/09/2023, 11:44
αν χρειαστεις κανα μαμα τελικό πρεπει να εχω το δικο μου καπου χωμενο τιμη ενα διπλο εσπρεσσακι

σ ευχαριστω πολυ φιλε μου! το μαμα τελικο εχει πανω. Ειναι ενα εντελως απειραχτο μηχανακι πραγμα πολυ σπανιο. Το εσπρεσσακι ετσι κι αλλιως κερασμενο μονο και μονο για την προταση σου!

:beer:

PortisHead
14/09/2023, 12:12
Πόσο "αντρικό" μηχανακι.
Ψηλό, λεπτό, μαζεμένο.
Και σβηστό κραυγάζει Adventure...όχι προβατίνα σαν κατι αλλα :D

MG-KTiNoS
14/09/2023, 12:49
Πόσο "αντρικό" μηχανακι.
Ψηλό, λεπτό, μαζεμένο.
Και σβηστό κραυγάζει Adventure...όχι προβατίνα σαν κατι αλλα :D

δεν ξέρω αν το έγραψες για το δικό μου αυτό αλλά εγώ το παραδέχομαι
:lol:

argiris34
14/09/2023, 14:26
σ ευχαριστω πολυ φιλε μου! το μαμα τελικο εχει πανω. Ειναι ενα εντελως απειραχτο μηχανακι πραγμα πολυ σπανιο. Το εσπρεσσακι ετσι κι αλλιως κερασμενο μονο και μονο για την προταση σου!

:beer:

αμα ερθεις πατρα κερναω μονο για να το χαζευω αμα μου το δωσεις και βολτα εναν κουβα εσπρεσσο θα σου δωσω να εχεις μαζι σου:beer:

argiris34
14/09/2023, 15:07
η εξατμιση που δουλευε καλυτερα σε αυτο ηταν αυτη
https://www.ebay.it/itm/275821765076?hash=item40384221d4%3Ag%3A7WYAAOSwedhkS19p&amdata=enc%3AAQAIAAAA4I2N9hOyJR5xQ2YvIfGhwwLmO3jfiQGysZWWPGLrOG0ARSRFDWr24I4pm3dHUAzEmluIF80TkRnkj%2 FwZeOesfWma8XrzSl0TXQhQQZR3oqEASNPyolPW6U4Ym%2FF6Qq7Ry9VaqrmGiWdGXtFE837y8jrMKqqRUdw7dgWbjC%2Ba5iofB h55uCxg7Sjb6dKJWvl9EY6ZaLDD%2FBe5UrgvqxA%2B3tr4LfbjS6QfXexqr6jgV0GCyk3xjHJBrkR9sTKABkDAAqBlJ78qci4lF Fb5oIae526%2FjpeQAKmNAXUkW%2BWbcd6e&mkevt=1&mkcid=1&mkrid=724-53478-19255-0&campid=5338464582&customid=AD_R_KEYWORD_ktm%2B640%2Badventure&toolid=10049

υπηρχε σε mx και σε εντουρο νομιζω η μχ ήταν πιο χοντρη και κοντη η εντουρο ποιο στενομακρη , εγω ειχα πανω μια απο το dakar του χουντρα
αλλαζε και το μεσαιο καζανακι σε σκετο σωληνα αλλα δεν ξερω αν εδινε μονο θορυβο

argiris34
14/09/2023, 15:13
ενα ενα μουρχονται
ανεβασμα την βελονα μια θεση (μια θεση κατω το δαχτυλιδι) για λιγο πιο πλουσιο και βγαλσιμο τστην εισαγωγη στο φιλτροκουτι και ανοιγμα της τρυπας αλλο μηχανακι

ετσι επρεπε να γινει

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fi.ebayimg.com%2Fimages%2Fg%2F9uYAAOSwv1FkGzGn%2Fs-l1600.jpg&tbnid=HME05LkUkUEBcM&vet=12ahUKEwjEq8ftlqqBAxVYoP0HHZJiB5UQMyg8egUIARDfAQ..i&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fitm%2F165993730464&docid=AtgwPMESRmO0lM&w=1200&h=1600&q=Ktm%20640%20air%20box&client=firefox-b-d&ved=2ahUKEwjEq8ftlqqBAxVYoP0HHZJiB5UQMyg8egUIARDfAQ

PortisHead
15/09/2023, 07:19
δεν ξέρω αν το έγραψες για το δικό μου αυτό αλλά εγώ το παραδέχομαι
:lol:
Δεν ξερω τι μηχανη εχεις πλεον.:rolleyes:
Περασα και απο τα γνωστα λημερια μια μερα να σε δω και μου ειπαν οτι εχεις φυγει χρονια :(

MG
08/10/2023, 21:04
Σημερινες φωτο απο ενα γρηγορο Υμηττο

Μπορει να μην εχω πολυ εμπειρια στο χωμα αλλα και γενικα offroad, ομως μπορω να πω οτι οι αναρτησεις του ειναι "μαγικο χαλί".... και μιλαμε για 25 ετων μηχανη...

446837

446838

446839


:beer: