PDA

View Full Version : Βόρειο Πήλιο- Μονή Σουρβιάς- Κερασόρεμα 27-8-2023



billy84
01/09/2023, 16:21
Επιστροφή στη δράση μετά από ένα 20μερο διάλλειμμα. Μεσοβδόμαδα μου ερχόταν στο μυαλό μια συζήτηση που είχα με έναν μοτοσυκλετιστή 15 χρόνια πριν. Αντιμετώπιζε διάφορα προβλήματα υγείας αλλά έλεγε χαρακτηριστικά '' όταν καβαλάω δεν έχω κανένα πρόβλημα υγείας, συμβαίνει κάτι μαγικό ''. Η μοτοσυκλέτα είναι βάλσαμο από όλες τις απόψεις, αν γουστάρεις αυτό που κάνεις φυσικά. Είχα να καβαλήσω 20 μέρες αλλά έβγαλα μια εξόρμηση που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έβγαινε εύκολα μόνο αν ήμουν σε φόρμα και δεν είχα σταματήσει καθόλου. Παρολαυτά βγήκε εύκολα και μόνο την επόμενη μέρα κατανόησα τι ακριβώς έκανα, κρίνοντας από το ότι ήμουν πιασμένος σε κάθε σημείο του σώματός μου. Αν γουστάρεις πραγματικά αυτό που κάνεις δεν καταλαβαίνεις τίποτα...

Το αρχικό μου πλάνο έλεγε για Πίνδο, για κάποια ανοιχτά μέτωπα που υπάρχουν εκεί. Ο καιρός όμως έδειχνε να χαλάει από το μεσημέρι και μετά οπότε αποφάσισα να πάω στο βόρειο Πήλιο μετά από 4-5 χρόνια για μερικές χρωστούμενες διαδρομές. Παράλληλα θυμήθηκα ότι την ίδια μέρα πέρισυ ανέβηκα στο ψηλότερο βουνό της Ροδόπης το οποίο ονομάζεται Δυτική Ροδόπη ή Ντελίμποσκα και έχει υψόμετρο 1.950m. Έφαγα ολόκληρη τη μέρα για να καταφέρω να φτάσω στο Παρθένο δάσος και να βρεθώ στο μάτι του κυκλώνα. Το πιο δύσκολο πράγμα είναι να πεις ''γυρνάω'' λίγο πριν φτάσεις στην πηγή για την οποία κόπιασες υπερβολικά να φτάσεις. Μόνο αν το ζήσεις θα καταλάβεις γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό των ορειβατών πεθαίνει επειδή αδυνατεί να πιστέψει ότι θα πάει όλος ο κόπος του χαμένος. Εκείνη τη μέρα κινδύνεψα πάρα πολύ γιατί υπό δυνατή βροχή συνέχισα μέχρι την κορυφή ακούγοντας βροντές τριγύρω μου. Για όσους δε θυμούνται ή δεν το έχουν διαβάσει εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161415

Περασμένα ξεχασμένα αυτά γιατί ο στόχος μου τελικά ολοκληρώθηκε. Γνωρίζω όμως καλά ότι αυτή η ανθρώπινη αδυναμία πάντα θα υπάρχει μέσα μου και ίσως βρεθεί ξανά στην επιφάνεια. Ας ελπίσω ότι μέχρι τότε θα έχω γίνει σοφότερος (not :D)


Σύντομη στάση λίγο πριν τα Φάρσαλα σε ένα σημείο το οποίο κάποια στιγμή θα μας απασχολήσει.




445776





Επόμενη στάση στην πανέμορφη Λίμνη Κάρλα η οποία αποξηράνθηκε το 1962 επειδή την εποχή εκείνη προκαλούσε πλημμύρες στις πέριξ γεωργικές καλλιέργειες, ενώ ορισμένες βαλτώδεις εκτάσεις γύρω της προκαλούσαν την έντονη παρουσία εντόμων.



445777






Ωστόσο, διαπιστώθηκε ότι οι επιπτώσεις στο οικοσύστημα της περιοχής ήταν μεγαλύτερες από το όφελος που προσέφερε η αποξήρανσή της. Έτσι, το 2010 έγινε προσπάθεια για αναδημιουργία της λίμνης με άντληση υδάτων από τον ποταμό Πηνειό. Το αποτέλεσμα είναι ομολογουμένως όμορφο και λειτουργικό.

Από εκεί συνέχισα για τα Άνω Κανάλια στη βόρεια πλευρά του Πηλίου.





https://www.youtube.com/watch?v=q7vDkoZDBgU

billy84
01/09/2023, 16:24
Αρχικός μου στόχος στην περιοχή ήταν η περιήγηση στο εντυπωσιακό αρχαίο Βελανιδοδάσος. Μπήκα σε κάθετο χωματόδρομο και μπήκα προς τα ενδότερα θαυμάζοντας το μεγαλείο της φύσης.




https://www.youtube.com/watch?v=lEBOoEgRZHk




Ο δρόμος τερμάτισε σε ένα κιόσκι με μια τεράστια βελανιδιά δίπλα του.




445778





Σε μερικά μέτρα βγήκα σε ένα πλάτωμα όπου η θέα στη λίμνη Κάρλα ήταν εκπληκτική. Το gps έδειχνε περίπου 600 μέτρα υψόμετρο.




445779





Ο χωματόδρομος που με έφερε εδώ είχε μερικά παρακλάδια. Το ένα από αυτά με οδήγησε σε μια μικρή λίμνη. Το τοπίο ήταν γαλήνιο!



445780






Η συνέχεια αυτής της παράκαμψης με οδήγησε σε μια ερειπωμένη στάνη. Οι φτέρες και οι τεράστιες βελανιδιές δεσπόζουν στο πλάνο.




445781

billy84
01/09/2023, 16:27
Έπειτα ακολούθησα μια άλλη παράκαμψη η οποία με οδήγησε σε μια μεγαλύτερη λίμνη, στην τοποθεσία Πυργάκι-Βλαχογιάννη





https://www.youtube.com/watch?v=4OHTyCMfgvk





Βρισκόμουν στην ''παιδική χαρά'' μου με ένα ακριβό παιχνίδι. Άλλωστε αυτό είναι και το μοναδικό που με διαφοροποιεί από την κόρη μου. Τα παιχνίδια μου είναι απλώς ακριβότερα, είμαστε και οι δύο μικρά παιδάκια που ενθουσιάζονται σε μέρη όπου οι περισσότεροι ''μεγάλοι'' θα πάθαιναν κατάθλιψη...




445782







Μερικοί βάτραχοι σίμωσαν να δουν τι γίνεται.




445783






Φυσικά το δάσος δεν αποτελείται μόνο από Βελανιδιές αλλά και από Οξιές. Εδώ ένα φανταστικό σημείο!




445784






445785







Φυσικά δεν άντεξα και περιπλανήθηκα και με τα πόδια.




445786





445787








Και έφτασα σε ακόμα μια μικρή λίμνη, από τις αρκετές που υπάρχουν στην περιοχή.




445788





Δώσε μου αντανακλάσεις και πάρε μου την ψυχή!




445789

billy84
01/09/2023, 16:28
Επιστρέφοντας στην άσφαλτο.




445790





Ακόμη μια μικρή λιμνούλα με μερικά γουρούνια να απολαμβάνουν το μπάνιο τους.




445791









Κατεβαίνοντας προς τα Κανάλια.




445792









Με τη βοήθεια του GPS προσπαθούσα να φτάσω στη μονή Σουρβιάς αλλά μάταια. Το χωμάτινο οδικό δίκτυο στην περιοχή είναι ένας λαβύρινθος. Τελικά κατάφερα να φτάσω σε ένα εκκλησάκι που βρίσκεται κοντά στη μονή.




https://www.youtube.com/watch?v=JvBgPOLSlkU

billy84
01/09/2023, 16:31
Το οποίο ήταν σε εξαιρετική κατάσταση δεδομένης της θέσης του στη μέση του πουθενά. Πουθενά δεν υπήρχαν καν ταμπέλες, απορώ πως το έβρισκαν παλιότερα. Ξέρει η πάπια που είναι η λίμνη :lol: όπως λέει και ο σοφός λαός.




445793





Τελικά μετά από κανά δεκάλεπτο έφτασα στο μοναστήρι. Ο δρόμος είναι αρκετά δύσβατος.





https://www.youtube.com/watch?v=0BDTryC0M1o







Έφτασα σε μια γκαραζόπορτα η οποία ήταν κλειδωμένη αλλά υπήρχε πρόσβαση με τα πόδια από τη δεξιά πλευρά. Καταρχήν ήδη είχα πάθει σοκ με το που πήγαν οι άνθρωποι και έχτισαν μοναστήρι, σε εποχές που δεν υπήρχαν καν δρόμοι. Δε θέλω καν να σκεφτώ σε τι κατάσταση πρέπει να φτάσεις ώστε να χωθείς τόσα χιλιόμετρα στη ζούγκλα και να χτίσεις κιόλας εκεί. Εντυπωσιάστηκα και από την περιμετρική οχύρωση η οποία είναι από τις υψηλότερες που έχω δει σε καστρομονάστηρα.




445794







Δείτε εδώ, εν έτει 2023 δε βλέπεις καν πολιτισμό στον ορίζοντα. Φανταστείτε τότε.




445795






Προφανώς έχει γίνει ανακαίνιση ώστε να βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση.




445796








Δημιουργήθηκε το πρώτο μισό του 16ου αιώνα από τον Όσιο Διονύσιο του Ολύμπου και ο Όσιος Γεράσιμος ο Νέος το ανακαίνισε το 18ο αιώνα. Η Μονή έχει αξιόλογες τοιχογραφίες και υπήρξε ορμητήριο κατά την ελληνική επανάσταση.



445797






Σίγουρα από τα εντυπωσιακότερα μοναστήρια που έχω δει.




445798

billy84
01/09/2023, 16:33
Πηγαίνοντας προς τη μονή είδα μια παλιά μικρή ταμπέλα που έλεγε ''προς Άγιο Νικόλαο και ασκηταριό Αγίου Γερασίμου''. Είχα καλό προαίσθημα και ακολούθησα τον παρατημένο χωματόδρομο μέχρι το τέλος του. Τελικά δε βρήκα που ήταν, ή απλώς το ασκηταριό ήταν μετά από λίγα μέτρα που έφτασα στο εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου.




https://www.youtube.com/watch?v=yCoM0fT_6KA







Η διαδρομή ήταν ζούγκλα σε ορισμένα σημεία.




445799

billy84
01/09/2023, 16:33
Ήδη είχα γράψει μπόλικα χωμάτινα χιλιόμετρα όμως η εξόρμησή μου μόλις είχε ξεκινήσει θα έλεγε κανείς. Από τη Μονή Σουρβιάς με τη βοήθεια του GPS κατάφερα να βγω μετά από 15 χιλιόμετρα χωμάτινης πανδαισίας στην Άνω Κερασιά.




https://www.youtube.com/watch?v=QwocJL4dVCU

billy84
01/09/2023, 16:36
Από την Άνω Κερασιά μπήκα σε μια φανταστική χωμάτινη διαδρομή η οποία αποτελεί ένα τμήμα του ΤΕΤ (Trans Euro Trail) και βγαίνει στο βόρειο Αιγαίο.




https://www.youtube.com/watch?v=59nSdlT4oMI



445800






Στο μεγαλύτερο μέρος της κινείται μέσα σε απέραντα δάση. Έχει μήκος 20km.




445801







Γενικά είναι σπαστήρι και έχει και κάποια μεγάλα νεροφαγώματα που θέλουν προσοχή.




445802






Μετά από καμια ώρα οδήγησης αντίκρισα το βαθύ μπλε του βόρειου Αιγαίου.




445803







Το ΤΕΤ φτάνει στον Οβριό όμως εγώ πήγα αριστερά στο Κερασόρεμα καλύπτοντας συνολικά 24 χιλιόμετρα σε περίπου μία ώρα οδήγησης. Μια απίθανη τοποθεσία που ονομάστηκε έτσι από το ομώνυμο Κερασόρεμα που καταλήγει σχεδόν στη θάλασσα.



445804






Εκεί βρίσκεται ένα 2 όροφο παλιό πέτρινο σπίτι που δείχνει να μην ολοκληρώθηκε ποτέ. Είναι το τελευταίο πράγμα που περιμένει κανείς να δει μετά από τόσα km χωματόδρομων.



445805








Η ακτογραμμή σε αυτήν την πλευρά είναι πολύ άγρια. Ιδανική για ψαροντούφεκο!




445806







Το σπίτι είναι εντυπωσιακό αν σκεφτείς που βρίσκεσαι.




445807








Η τελευταία κατηφόρα με αρκετά υψηλή κλίση και χώμα που σίγουρα θα λασπώνει το χειμώνα, καθιστώντας την ανάβαση εώς και αδύνατη.




445808

billy84
01/09/2023, 16:39
Συνέχεια της χωμάτινης διαδρομής μέχρι την παραλία του Οβριού.




445809



445810



https://www.youtube.com/watch?v=lg7cJRLnghk


Συμφωνώ απόλυτα!



445811








Χωμάτινη συνέχεια προς Πουρί, αγναντεύοντας το βαθύ μπλέ του βόρειου Αιγαίου. Είναι μαγικό.




445812









Επιστροφή από Ζαγορά-Χάνια και κατάβαση στον Βόλο.




445813

billy84
01/09/2023, 16:40
Επιστρέφοντας στην Αθήνα με το φεγγάρι ψηλά!




445814







Έπιασα και τον μαγικό αριθμό!





445815


















8 χρόνια, 400.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και αμέτρητες εμπειρίες με αυτό το όχημα. Από τη Νορβηγία μέχρι το Γιβραλτάρ και τα 200 ψηλότερα βουνά της Ελλάδας. Ποιός να το πίστευε!


Πάντα όρθιοι!:beer:

karellen
01/09/2023, 17:34
Ακόμα μια φορά άψογος Βασίλη, πανέμορφες εικόνες και μοναδικά τοπία, άλλη μια εμπειρία προστίθεται στο βιβλίο της ζωής σου. :beer:

azar41
01/09/2023, 18:13
Εξαιρετική βόλτα Βασίλη στο άγνωστο για μένα Πήλιο.
Εντυπωσιακό το μοναστήρι και οι φωτό απο το δρυοδάσος.
Συμπτωματικά ,εκείνη την Κυριακή ,απο το απόγευμα ήμουν στα Χάνια,απορώ πως δεν συναντηθήκαμε!
Καλή συνέχεια,ασφαλή χιλιόμετρα!:beer:

bulmont
01/09/2023, 18:14
Ρε παιδάκι μου, καλά δεν είχες σταματήσει γιά διακοπές;;;;;;;;;;;;;;;;;;

:devil::devil::devil:

billy84
01/09/2023, 18:59
Ακόμα μια φορά άψογος Βασίλη, πανέμορφες εικόνες και μοναδικά τοπία, άλλη μια εμπειρία προστίθεται στο βιβλίο της ζωής σου. :beer:


Να είσαι καλά Νίκο!:beer:



Εξαιρετική βόλτα Βασίλη στο άγνωστο για μένα Πήλιο.
Εντυπωσιακό το μοναστήρι και οι φωτό απο το δρυοδάσος.
Συμπτωματικά ,εκείνη την Κυριακή ,απο το απόγευμα ήμουν στα Χάνια,απορώ πως δεν συναντηθήκαμε!
Καλή συνέχεια,ασφαλή χιλιόμετρα!:beer:


Όχι ρε γαμώτο! Έφτασε το τουρ που έκανες μέχρι το Πήλιο? Θυμάμαι τελευταίες φωτογραφίες κάπου πολύ βόρεια! Κρίμα. Δεν πειράζει όμως έχουμε αφήσει χρωστούμενα στα μέρη σου τα οποία φυσικά θα υλοποιηθούν ελπίζω σύντομα!:beer:


Ρε παιδάκι μου, καλά δεν είχες σταματήσει γιά διακοπές;;;;;;;;;;;;;;;;;;

:devil::devil::devil:


Κάτσε ρε φίλε 20 μέρες πριν πήγα τελευταία βόλτα και φάνηκε αιώνας! Πρέπει να ρεφάρω τώρα!:lol:

MG
01/09/2023, 20:12
400,000!!!! Αν ημουν ο Χοντα θα σου εκανα χορηγια αλλη μια για τη διαφημιση!

να εισαι καλα φιλε! Μετα τα βουνα πιασε τις λιμνες ... απο τις Αλπικες μεχρι και τις πεδινες.

Και εις αλλα με Υγεια! :beer:

gaslion
02/09/2023, 10:39
Μπράβο φίλε!

billy84
02/09/2023, 16:39
400,000!!!! Αν ημουν ο Χοντα θα σου εκανα χορηγια αλλη μια για τη διαφημιση!

να εισαι καλα φιλε! Μετα τα βουνα πιασε τις λιμνες ... απο τις Αλπικες μεχρι και τις πεδινες.

Και εις αλλα με Υγεια! :beer:


Να είσαι καλά φίλε μου! Η αλήθεια είναι ότι το όλο πρότζεκτ με τις κορυφές βουνών ουσιαστικά ξεκίνησε από τις δρακόλιμνες της Ελλάδας. Υπάρχουν κάποιες ελάχιστες που δεν έχω δει και σκοπεύω βέβαια να πάω. Κάθε φυσιολατρικός προορισμός από πεζοπορική, χωμάτινη διαδρομή, καταρράκτης, λίμνη, φαράγγι εώς και απομονωμένη παραλία είναι μέσα στη λίστα μου! :beer:



Μπράβο φίλε!


:beer:

Coyote.V
02/09/2023, 21:50
Έπιασα και τον μαγικό αριθμό!

8 χρόνια, 400.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και αμέτρητες εμπειρίες με αυτό το όχημα. Από τη Νορβηγία μέχρι το Γιβραλτάρ και τα 200 ψηλότερα βουνά της Ελλάδας. Ποιός να το πίστευε!


Πάντα όρθιοι!:beer:

:beer:
50.000 τον χρόνο! Μπράβο ρε Βασίλη. Μια απορία έχω, με την αλυσίδα τι κάνεις, έχεις αυτόματο σύστημα λίπανσης ή την πλακώνεις με σπρέι; Πόσα χιλ σου βγάζει μια αλυσίδα;

νεοσσός
02/09/2023, 23:05
400,000!!!! Αν ημουν ο Χοντα θα σου εκανα χορηγια αλλη μια για τη διαφημιση!
Είναι και δική μου απορία αυτό, αν του έχουν δώσει κάτι για τη διαφήμιση που τους κάνει. Το πιο εύκολο με πρωτοβουλία της ελληνικής αντιπροσωπείας θα ήταν δωρεάν συντήρηση. Τους συμφέρει να κρατήσει το ίδιο, ώστε να διαφημίζει για περισσότερο καιρό την αντοχή του στη χρήση.

Κάποιοι νταλικέρηδες σε 8 χρόνια ξεπερνούν το 1.000.000 km. :p


Να είσαι πάντα υγιής και δραστήριος!

Coyote.V
02/09/2023, 23:28
Είναι και δική μου απορία αυτό, αν του έχουν δώσει κάτι για τη διαφήμιση που τους κάνει. Το πιο εύκολο με πρωτοβουλία της ελληνικής αντιπροσωπείας θα ήταν δωρεάν συντήρηση. Τους συμφέρει να κρατήσει το ίδιο, ώστε να διαφημίζει για περισσότερο καιρό την αντοχή του στη χρήση.

Κάποιοι νταλικέρηδες σε 8 χρόνια ξεπερνούν το 1.000.000 km. :p


Να είσαι πάντα υγιής και δραστήριος!

Το να αναλάβει η χόνδα την συντήρηση είναι καλό και κακό... μπορεί σε αυτά τα χιλ να έχουν αλλάξει πολλά χωρίς να το μάθεις. Ένας μηχανικός βλέπει τις φθορές και αντικαθιστά εξαρτήματα προληπτικά.
Με αυτό που κάνει ο Βασίλης έχουμε μια πραγματική κατάσταση... και από ό,τι βλέπουμε δεν είναι απλά 400.000 χιλ σε μια στρωτή άσφαλτο.
Άλλα μηχανάκια θα είχαν γίνει κουδουνίστρες με ένα σωρό κρακ στο σκελετό..

Panos760
03/09/2023, 07:18
Πολύ ωραία εξόρμηση με καταπληκτικά τοπία.
Το βόρειο Πήλιο ουσιαστικά είναι άγνωστο, γιατί δεν υπάρχουν ασφαλτοδρομοι.
Έτσι έχει γλιτώσει το περιβάλλον.
Η διαδρομή Άνω Κερασιά ως τον Ομηρικό κ η άλλη, από τα Χάνια ως το Πουρί παίζει να είναι από τις κορυφαίες στην χώρα.

billy84
04/09/2023, 13:28
:beer:
50.000 τον χρόνο! Μπράβο ρε Βασίλη. Μια απορία έχω, με την αλυσίδα τι κάνεις, έχεις αυτόματο σύστημα λίπανσης ή την πλακώνεις με σπρέι; Πόσα χιλ σου βγάζει μια αλυσίδα;

Γειά σου Τάσο! Δεν είναι ακριβώς 50 το χρόνο γιατί το πήρα με 25,000km τότε και τωρα είμαι στα 8.5 χρόνια. Εντάξει και πάλι είναι πολλά. Τα πρώτα 3 χρόνια πάντως έβγαζα 55.000km αλλά με ταξίδια εξωτερικό μαζί. Μετά το παιδί τα χιλιόμετρα έχουν πέσει δραματικά γιατί δε βγαίνω καθόλου καθημερινές!:D

Αλυσίδα αλλάζω χονδρικά ανά 45.000km και δε λαδώνω κατά τη διάρκεια της βόλτας πλέον (κάποτε το έκανα και αυτό). Χρησιμοποιώ το λάδι που βγάζω από το NC :lol: το οποίο σημειωτέον κάνει τρομερή δουλειά από άποψη λίπανσης. Καμία σχέση με τα κλασσικά σπρέυ. Στην εύλογη απορία που θα έχεις για το αν το πετάει, θα σου πω όχι ιδιαίτερα, όμως η αλυσίδα ακόμη και μετά από μεγάλη βόλτα έχει λάδι πάνω της. Βάζω εδώ και 13 χρόνια σε όλες τις μηχανές μου την Afam XSR.


Είναι και δική μου απορία αυτό, αν του έχουν δώσει κάτι για τη διαφήμιση που τους κάνει. Το πιο εύκολο με πρωτοβουλία της ελληνικής αντιπροσωπείας θα ήταν δωρεάν συντήρηση. Τους συμφέρει να κρατήσει το ίδιο, ώστε να διαφημίζει για περισσότερο καιρό την αντοχή του στη χρήση.

Κάποιοι νταλικέρηδες σε 8 χρόνια ξεπερνούν το 1.000.000 km. :p


Να είσαι πάντα υγιής και δραστήριος!

Όπως έχω αναφέρει ξανά, για πλάκα είχα στείλει το βίντεο με τις 300.000km στη Honda και μου απάντησαν ''χαιρόμαστε που είστε ένας ευχαριστημένος πελάτης, είναι πολύ σημαντικό για μας'':a014:

Δε νομίζω ότι έχουν ανάγκη τη διαφήμιση. Πουλάνε κάτι πάνω από 20 εκατομμύρια δίκυκλα ετησίως, περισσότερα από όλους τους ανταγωνιστές τους μαζί. Αν ήταν καμιά κινέζικη εταιρεία σίγουρα θα προωθούσαν κάτι τέτοιο. Τώρα θα μου πεις, θα άντεχε τόσα ένας κινέζος?

Στο θέμα μάρκετινγκ, νομίζω ισχύει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες. Τους συμφέρει να πουλάς το μεταχειρισμένο σου και να αγοράζεις το καινούργιο-πιο βελτιωμένο-και ας είναι σχεδόν ιδιο μοντέλο.

Σε κάθε περίπτωση δε με απασχολεί γιατί απλώς το χόμπυ μου κάνω! Να είσαι καλά φίλε!:beer:




Πολύ ωραία εξόρμηση με καταπληκτικά τοπία.
Το βόρειο Πήλιο ουσιαστικά είναι άγνωστο, γιατί δεν υπάρχουν ασφαλτοδρομοι.
Έτσι έχει γλιτώσει το περιβάλλον.
Η διαδρομή Άνω Κερασιά ως τον Ομηρικό κ η άλλη, από τα Χάνια ως το Πουρί παίζει να είναι από τις κορυφαίες στην χώρα.


Να είσαι καλά Πάνο! Ακριβώς όπως το είπες, είναι άγνωστο καθώς δεν υπάρχουν δρόμοι αν εξαιρέσεις τους κλασσικούς που πάνε στο Κεραμίδι και το Βένετο. Όλη την αίγλη έχουν κερδίσει τα κλασσικά χωριά του Πηλίου που προσεγγίζονται από τον Βόλο.

Αυτές οι δύο διαδρομές πράγματι είναι από τις κορυφαίες δασωμένες στη χώρα ειδικά το φθινόπωρο που έχει και τα ανάλογα χρώματα!

Coyote.V
04/09/2023, 16:07
Γειά σου Τάσο! Δεν είναι ακριβώς 50 το χρόνο γιατί το πήρα με 25,000km τότε και τωρα είμαι στα 8.5 χρόνια. Εντάξει και πάλι είναι πολλά. Τα πρώτα 3 χρόνια πάντως έβγαζα 55.000km αλλά με ταξίδια εξωτερικό μαζί. Μετά το παιδί τα χιλιόμετρα έχουν πέσει δραματικά γιατί δε βγαίνω καθόλου καθημερινές!:D

Αλυσίδα αλλάζω χονδρικά ανά 45.000km και δε λαδώνω κατά τη διάρκεια της βόλτας πλέον (κάποτε το έκανα και αυτό). Χρησιμοποιώ το λάδι που βγάζω από το NC :lol: το οποίο σημειωτέον κάνει τρομερή δουλειά από άποψη λίπανσης. Καμία σχέση με τα κλασσικά σπρέυ. Στην εύλογη απορία που θα έχεις για το αν το πετάει, θα σου πω όχι ιδιαίτερα, όμως η αλυσίδα ακόμη και μετά από μεγάλη βόλτα έχει λάδι πάνω της. Βάζω εδώ και 13 χρόνια σε όλες τις μηχανές μου την Afam XSR.


Το ξέρω. :D εγώ χρησιμοποιώ 20W 50 για λίπανση στην αλυσίδα αλλά με σύστημα αυτόματης λίπανσης. Ήδη γράφει 50.000χιλ χωρίς να την τεντώσω! Είναι σαν καινούργια ακόμα.
Χωρίς αυτό το σύστημα δεν έβγαζα πάνω από 20.000 και αυτό γιατί βαριόμουν να λιπαίνω, στέγνωνε.... σώθηκα λέμε.

Απλά το είχα απορία, γιατί μιλάμε για μεγάλη καταπόνηση. Καλά χιλιόμετρα και περιμένουμε την επόμενη εξόρμηση. :beer:

DoctoR_k6
05/09/2023, 09:04
Ωραια βολτα Μπιλ!!!
20 μερες εκτος απορω πως αντεξες ρε συ... :lol:

:beer:

billy84
05/09/2023, 10:34
Ωραια βολτα Μπιλ!!!
20 μερες εκτος απορω πως αντεξες ρε συ... :lol:

:beer:


Και η γυναίκα μου το ίδιο μου είπε!:bawl: