PDA

View Full Version : Ποσότητα λαδιού και ένδειξη στον δείκτη GTR 150 (μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος)



anco
02/09/2023, 19:06
Καλησπέρα, έχω πάρει πρόσφατος ένα GTR 150 για να μην βγάζω την μηχανή.

Και είπα να κάνω αλλαγή λαδιού σήμερα.

Πήρα 2 λίτρα λάδι, και προχώρησα.

Διαβάζω το manual και λέει 1.1lt στις αλλαγές με 10-30 ιξώδες (αυτό πήρα)

Υπόψην δεν έχει μάτι στο καρτερ, και ο έλεγχος γίνεται με τον δείκτη.

Στο 1 λίτρο ο δείκτης σχεδόν δείχνει λάδι (στο κάτω μέρος του) αμυδρά.
Στο 1.1 λίτρο δείχνει σχεδόν στην μέση, αμυδρά την φτάνει.
Στο 1.2 λίτρο δείχνει σχεδόν στο πάνω μέρος του.

Το τσέκαρα καμια 10αρια φορές (σκούπισμα τον δείκτη και απλά να τον ακουμπάω στην τρύπα πλήρωσης λαδιού στο καρτερ (όχι βίδωμα)

Έκανα μια αναζήτησή στο internet να ξανά βρω το manual online και να δω αν λέει το ίδιο στο εξωτερικό.
Το ίδιο έλεγε 1.1lt με 10-30 ιξώδες

Λέω θα μας τρελάνει…

Επειδή δεν έχει και πολύ αναζήτησή στο net, έβαλα και αναζητηση με την ονομασία όπως τα έχουν στην Μαλαισίας , Φιλιππινές κτλ κτλ (RS150R, Winner 150, και το κλασικό CBR150 μιας και φοράνε το ίδιο μοτέρ)

Αυτό που είδα είναι ότι κυκλοφορεί μπουκάλι 1200ml (1.2 λίτρα 10-30 Honda JASO MA) και δείχνουν σε πολλά βίντεο ότι το βάζουν όλο.

Αν κάποιος έχει το ίδιο στην κατοχή του, και μπορεί να γράψει εδώ ποσό παίρνει… τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

kostaskk
02/09/2023, 19:30
Κάποια μηχανάκια τα μετράς με βιδωμενη τάπα και αλλά με ξεβιδωτη, αυτό τι λέει το μανουαλ?

Εννοείται ότι πρέπει να είναι σε ευθεία δρόμο, ίσιο από όλες τις πλευρές, διαστασεις ιδανικά χωρίς κεντρικό Σταντ.

anco
02/09/2023, 19:44
Κάποια μηχανάκια τα μετράς με βιδωμενη τάπα και αλλά με ξεβιδωτη, αυτό τι λέει το μανουαλ?

Εννοείται ότι πρέπει να είναι σε ευθεία δρόμο, ίσιο από όλες τις πλευρές, διαστασεις ιδανικά χωρίς κεντρικό Σταντ.

Για να μην συνδέω το πολυμηχάνημα και σκανάρω το ελληνικό manual που το συνοδεύει.

Από το Αγγλικό manual, λέει :

Βάζετε το όχημα στο διπλό στάντ σε απόλυτη ευθεία (και έτσι έγινε) και ακουμπάτε τον δείκτη λαδιού (όχι βιδωμα)

Σκούπισμα - έλεγχος - σκούπισμα - έλεγχος (και έτσι έκανα)

445877

Όπως δείχνει στο manual στο 1 λίτρο ήταν στην κάτω εγκοπή αμυδρά και ίσα ίσα
Στο 1.1 λίτρο δεν ήταν στην μέση
Στο 1.2 λίτρο ήταν μεταξύ άνω και κάτω εγκοπής και ακριβώς πάνω στις χαραγματιές μεταξύ των εγκοπών

νεοσσός
02/09/2023, 20:08
Προσωπικά θα έμενα στο 1,1 L που αναγράφει ο κατασκευαστής. Υπερπλήρωση με λάδι μπορεί να προκαλέσει ζημιά.

Δεν υπάρχει κάποιο φίλτρο λαδιού που να παίρνει επιπλέον ποσότητα λαδιού, σωστά;

anco
02/09/2023, 22:02
Προσωπικά θα έμενα στο 1,1 L που αναγράφει ο κατασκευαστής. Υπερπλήρωση με λάδι μπορεί να προκαλέσει ζημιά.

Δεν υπάρχει κάποιο φίλτρο λαδιού που να παίρνει επιπλέον ποσότητα λαδιού, σωστά;

Δεν έχει φίλτρο, μόνο ένα oil screen (ανοίγεις το καπάκι του συμπλέκτη και το καθαρίζεις σε κάποιες χιλιάδες χλμ)
Θα αλλάξω από Δευτέρα τότε την αναλογία σε 1.1 λίτρα (δεν έχω 2ο μπουκάλι τώρα) και ας δείχνει όσο δείχνει στον δείκτη.

kostaskk
02/09/2023, 22:44
Κάποια μανουαλ αναφέρουν 2 ποσότητες λαδιών .
Μια για καινούριο άδειο μοτέρ η μετά από πλήρη ανακατασκευή και μια για απλές αλλαγές λαδιών..

Γιατί πάντα μένει μέσα μια μικρή ποσότητα, 50-100-150ml στις αλλαγές.

Έχω δει c50 να δουλεύει με την διπλάσια στάθμη..
Εγώ πάντα βάζω ελάχιστα παραπάνω από το max..
Δλδ στο μέσον στο τριγονακι στον δικό σου μετρητή.. χωρίς πρόβλημα ποτέ..
Αποθηκεύει περισσότερη θερμότητα δλδ δεν ζεσταίνεται τόσο πολύ και έχεις ασφάλεια αν κάψει για κάποιο λόγο λάδι.. κάτω από την μέση η κοντά στο min δεν το αφήνω με τιποτα

anco
03/09/2023, 09:46
Κάποια μανουαλ αναφέρουν 2 ποσότητες λαδιών .
Μια για καινούριο άδειο μοτέρ η μετά από πλήρη ανακατασκευή και μια για απλές αλλαγές λαδιών..

Γιατί πάντα μένει μέσα μια μικρή ποσότητα, 50-100-150ml στις αλλαγές.

Έχω δει c50 να δουλεύει με την διπλάσια στάθμη..
Εγώ πάντα βάζω ελάχιστα παραπάνω από το max..
Δλδ στο μέσον στο τριγονακι στον δικό σου μετρητή.. χωρίς πρόβλημα ποτέ..
Αποθηκεύει περισσότερη θερμότητα δλδ δεν ζεσταίνεται τόσο πολύ και έχεις ασφάλεια αν κάψει για κάποιο λόγο λάδι.. κάτω από την μέση η κοντά στο min δεν το αφήνω με τιποτα

Αν είναι στον MAX κρύο, όταν πάρει μπροστά και το κλείσεις μετά από 3 λεπτά και το αφήσεις 1-2 λεπτά
Πρέπει να πάει μεταξύ των 2 εγκοπών ΜΑΧ - ΜΙΝ και να είναι στο τριγωνάκι που λες (δηλαδή τις χαραγματιές), λόγο ότι έχει κάποιο λάδι στην κεφαλή και δεν έχει επιστρέψει στο καρτερ.

Απλά τώρα το πήρα ως 2ο, για να μην βγάζω την μηχανή…
Και διάβασα το manual και λέει 1.1 λίτρα.
Πήρα 2 μπουκάλια, και αφού το γέμισα στο 1.1 τσέκαρα και είδα ότι δεν φτάνει στο ΜΑΧ κρύο.

Anyway 1.1 θα του βάζω και ας δείχνει ποιο κάτω.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

mikes
03/09/2023, 10:40
Για να μην συνδέω το πολυμηχάνημα και σκανάρω το ελληνικό manual που το συνοδεύει.

Από το Αγγλικό manual, λέει :

Βάζετε το όχημα στο διπλό στάντ σε απόλυτη ευθεία (και έτσι έγινε) και ακουμπάτε τον δείκτη λαδιού (όχι βιδωμα)

Σκούπισμα - έλεγχος - σκούπισμα - έλεγχος (και έτσι έκανα)

445877

Όπως δείχνει στο manual στο 1 λίτρο ήταν στην κάτω εγκοπή αμυδρά και ίσα ίσα
Στο 1.1 λίτρο δεν ήταν στην μέση
Στο 1.2 λίτρο ήταν μεταξύ άνω και κάτω εγκοπής και ακριβώς πάνω στις χαραγματιές μεταξύ των εγκοπών

στη φωτο που παρεθεσες στο βημα 5 γραφει ξεκαθαρα οτι το λαδι πρεπει να ειναι αναμεσα στις δυο γραμμες.
αυτο σημαινει πως και με το 1,1 και με το 1,2 αφου δεν ξεπερναει την ανω γραμμη, εισαι οκ..

επισης αυτο που αναφερει το manual να το βαλεις στο διπλο σταντ σε απολυτη ευθεια, μηπως εννοει να ειναι και
το μηχανακι σε απολυτη ευθεια? γιατι συνηθως στο διπλο σταντ εχει μια κληση προς τα εμπρος.. δοκιμασε με κανα
σανιδακι κατω απο τον μπροστινο τροχο και ενα αλφαδι να το φερεις σε απολυτη ευθεια και ξαναμετρα..

anco
03/09/2023, 10:56
στη φωτο που παρεθεσες στο βημα 5 γραφει ξεκαθαρα οτι το λαδι πρεπει να ειναι αναμεσα στις δυο γραμμες.
αυτο σημαινει πως και με το 1,1 και με το 1,2 αφου δεν ξεπερναει την ανω γραμμη, εισαι οκ..

επισης αυτο που αναφερει το manual να το βαλεις στο διπλο σταντ σε απολυτη ευθεια, μηπως εννοει να ειναι και
το μηχανακι σε απολυτη ευθεια? γιατι συνηθως στο διπλο σταντ εχει μια κληση προς τα εμπρος.. δοκιμασε με κανα
σανιδακι κατω απο τον μπροστινο τροχο και ενα αλφαδι να το φερεις σε απολυτη ευθεια και ξαναμετρα..

Τώρα τι να σου πω, για να γίνει αυτό που λες πρέπει στον έλεγχο του δείκτη να κρατάω ένα τικ την ουρά με το χέρι μου και ταυτόχρονα να ακουμπάω τον δεικτη λαδιού στην τρύπα του καρτερ με το άλλο χέρι.
Αλλά δεν νομίζω όταν είναι στο διπλό στάντ και σε απόλυτη ευθεια να πρέπει ο χρήστης να τσεκάρει και το μηχανάκι αν είναι νοητά με το έδαφος.
(στην πιλοτή που τα άλλαξα έχει πλακάκια κάτω, και όταν τα βάζανε είχαν τσεκαριστεί με αλφάδι).

Απλά μου κάνει εντύπωση που γράφει το manual 1.1Lt, και δεν φτάνει ούτε στην μέση με καινούργια αλλαγή λαδιών.

Να έκανα λάθος αποκλείεται στην ανάγνωση του δείκτη, μεγάλωσα με μηχανές και άλλαξα πολλές.

McGyver
03/09/2023, 11:37
Πόσο λάδι έβγαλες;

anco
03/09/2023, 11:50
Πόσο λάδι έβγαλες;

Δεν το μέτρησα, αλλά με το μάτι καλή ποσότητα το είδα.

νεοσσός
03/09/2023, 12:16
Σε μελλοντικές αλλαγές, αν το μετράς, θα αποκτήσεις και χονδρική γνώση για το τι περίπου καίει.

Πάντως νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κυνηγάς τόσο την ακρίβεια στην ποσότητα. Αφού τα 1,1 L σε πάνε κάτω από το μέσον της ένδειξης, ενώ τα 1,2 L στο max, μπορείς να βγάλεις 50 ml και να ξαναμετρήσεις. Αν είσαι λίγο πάνω από το μέσον μεταξύ upper και lower, είσαι εντάξει. Απλά να κάνεις τη μέτρηση με ψιλοζεστό το λάδι, μιας και το εγχειρίδιο αναφέρει ρελαντί για 5 λεπτά και κατόπιν να περιμένεις αρκετή ώρα να κατασταλάξει, ώστε να βγάλεις σωστή μέτρηση.

Τώρα που είναι στο max, αν για κάποιο λόγο έχει μείνει λάδι που δεν έχει καταταλάξει, η τελική μέτρηση θα ήταν άνω του max, κάτι το οποίο δεν είναι καλό για τον κινητήρα.

anco
03/09/2023, 12:57
Σε μελλοντικές αλλαγές, αν το μετράς, θα αποκτήσεις και χονδρική γνώση για το τι περίπου καίει.

Πάντως νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κυνηγάς τόσο την ακρίβεια στην ποσότητα. Αφού τα 1,1 L σε πάνε κάτω από το μέσον της ένδειξης, ενώ τα 1,2 L στο max, μπορείς να βγάλεις 50 ml και να ξαναμετρήσεις. Αν είσαι λίγο πάνω από το μέσον μεταξύ upper και lower, είσαι εντάξει. Απλά να κάνεις τη μέτρηση με ψιλοζεστό το λάδι, μιας και το εγχειρίδιο αναφέρει ρελαντί για 5 λεπτά και κατόπιν να περιμένεις αρκετή ώρα να κατασταλάξει, ώστε να βγάλεις σωστή μέτρηση.

Τώρα που είναι στο max, αν για κάποιο λόγο έχει μείνει λάδι που δεν έχει καταταλάξει, η τελική μέτρηση θα ήταν άνω του max, κάτι το οποίο δεν είναι καλό για τον κινητήρα.

Αυτός ο τρόπος μέτρησης είναι λάθος, για εμένα. Γνώμη μου !

πάρε παράδειγμα το FMX 650
Τι βάλεις 2000ml τι 1.892ml με τα RedLine , ο δείκτης δείχνει στο MAX κρύο και το manual λέει 2.1 λίτρα , 2.100ml

Όποτε και στα 1.892ml πάλι είναι ΟΚ.
Το ίδιο έκανε και ο Αντώνης Reinmeister τότε… 2 μπουκάλια με το φίλτρο αλλαγή, το ίδιο και εγώ
Είτε με τα Torco που ήταν 1000ml στο μπουκάλι, είτε τα RedLine που ήταν 946ml το μπουκάλι

Πάμε τώρα στα της αλλαγής…

ζέσταμα και έλεγχο στο cool down
Έχει πάει με την τρόμπα λαδιού στην κεφαλή λάδι και μια ποσότητα θα είναι ακόμα πάνω.

Εγώ τα άλλαξα τελείως κρύο το πρωί από νύχτα στο πάρκινγκ

Έβαλα 1 λίτρο και τσέκαρα, γιατί ήθελα να δω μήπως δεν κατέβηκε τελειως το λάδι στο άδειασμα, και αφού το 1 λίτρο είναι 100ml πριν το manual και οριακά στο όριο πλήρωσης που λέει το manual

Τσέκαρα 3-4 φορές

Στο 1 λίτρο ούτε καν σχεδόν δεν ήταν στην κατω γραμμή

Αν του γύρναγα μίζα θα έφευγε και μια ποσότητα…

Έτσι εκεί που το τσέκαρα τελείως κρύο στο 1.2 ήταν λίγο πάνω από την μέση.

Τελείως κρύο από το βράδυ

panavour
03/09/2023, 13:09
Μην τρελαίνεσαι, βάλτου 1200 cc δεν θα πάθει τίποτα.αμα ήταν να καταστρεφοντουσαν τα μηχανάκια με 9% περισσότερα λάδι,τότε δεν θα υπήρχε μηχανάκι η αυτοκίνητο στον δρόμο,αφού όλοι οι μάστορες βάζουν παραπάνω.

anco
03/09/2023, 13:39
Μην τρελαίνεσαι, βάλτου 1200 cc δεν θα πάθει τίποτα.αμα ήταν να καταστρεφοντουσαν τα μηχανάκια με 9% περισσότερα λάδι,τότε δεν θα υπήρχε μηχανάκι η αυτοκίνητο στον δρόμο,αφού όλοι οι μάστορες βάζουν παραπάνω.

Καλά τα λες, απλά άνοιξα αυτό το θέμα μήπως το εχει κάποιος από εδώ και μπορεί να πει καμία γνώμη.

mikes
03/09/2023, 15:40
Τώρα τι να σου πω, για να γίνει αυτό που λες πρέπει στον έλεγχο του δείκτη να κρατάω ένα τικ την ουρά με το χέρι μου και ταυτόχρονα να ακουμπάω τον δεικτη λαδιού στην τρύπα του καρτερ με το άλλο χέρι.
Αλλά δεν νομίζω όταν είναι στο διπλό στάντ και σε απόλυτη ευθεια να πρέπει ο χρήστης να τσεκάρει και το μηχανάκι αν είναι νοητά με το έδαφος.
(στην πιλοτή που τα άλλαξα έχει πλακάκια κάτω, και όταν τα βάζανε είχαν τσεκαριστεί με αλφάδι).

Απλά μου κάνει εντύπωση που γράφει το manual 1.1Lt, και δεν φτάνει ούτε στην μέση με καινούργια αλλαγή λαδιών.

Να έκανα λάθος αποκλείεται στην ανάγνωση του δείκτη, μεγάλωσα με μηχανές και άλλαξα πολλές.

το πατωμα σιγουρα ειναι αλφαδιασμενο... το μηχανακι οταν ειναι στο διπλο σταντ δεν ειναι.. εχει κληση προς
τα εμπρος, οποτε δεν ειναι σε απολυτη ευθεια.. δεν χρειαζεται να κρατας την ουρα με το ενα χερι και τον δεικτη
με το αλλο, απλα βαζεις ενα σανιδακι κατω απο τον μπροστινο τροχο και τσεκαρεις με το αλφαδι αν ειναι σε
ευθεια το μηχανακι

οσο για τη σταθμη, και το δικο μου er6, 1,7 χωρις και 1.9 λιτρα με αλλαγη φιλτρου λεει ο κατασκευαστης και
παντα με αυτες τις ποσοτητες και τη μηχανη σε ευθεια τακαρισμενη με σταντς μπρος-πισω,
αναμεσα στις γραμμες μου το δειχνει στο τζαμακι.. οταν αλλαζω φιλτρο βεβαια ριχνω μεσα 2 λιτρα..

OldMan
04/09/2023, 14:17
Αν το μηχανακι γερνει προς την μερια του δεικτη, το max ειναι min..
Αν γερνει προς την αλλη μερια, το min ειναι max..

Υ.Γ.
Την ποσότητα λαδιου που εβαλες την μετρησες με ογκομετρικο δοχείο ή με το ματι..??

DoctoR_k6
04/09/2023, 14:32
Ολα αυτα για 100ml?
Οτι λεει το μανουαλι φιλε.
Εισαι μεταξυ των σημαδιων? Εισαι οκ.
Κανε καμια βολτα κ ξαναμετρα αυριο μεθαυριο.
Θες να το βλεπεις στο μαξ? Ε βαλε λιγο παραπανω.
Τιποτα δεν θα συμβει.
Πολυ αγχος για το τιποτα...

antoncbf
04/09/2023, 21:11
εμενα μου κανει εντυπωση κατι αλλο ...
μοτοσυκλετα ειναι αφου εχει μανετα συμπλεκτη (και οχι παπια ) με κοστος γυρω στα 4.000ευρω και να μην εχει εξωτερικο φιλτρο λαδιου για να το αλλαζεις πανευκολα καθε φορα που αλλαζεις λαδια η εστω καθε δευτερη αλλαγη ,και χρειαζεται να παει σε συνεργειο για να βγει το καπακι ολοκληρο του συμπλεκτη με 10 βιδες ποσες εχει για να καθαριστει μεσα η σιτα λαδιου που εχει ? ελεος...

anco
04/09/2023, 22:55
Αν το μηχανακι γερνει προς την μερια του δεικτη, το max ειναι min..
Αν γερνει προς την αλλη μερια, το min ειναι max..

Υ.Γ.
Την ποσότητα λαδιου που εβαλες την μετρησες με ογκομετρικο δοχείο ή με το ματι..??

1 μπουκάλι ολόκληρο και 200ml από το άλλο. (Διαβάζοντας την στάθμη από το μπουκάλι)

anco
04/09/2023, 22:56
Ολα αυτα για 100ml?
Οτι λεει το μανουαλι φιλε.
Εισαι μεταξυ των σημαδιων? Εισαι οκ.
Κανε καμια βολτα κ ξαναμετρα αυριο μεθαυριο.
Θες να το βλεπεις στο μαξ? Ε βαλε λιγο παραπανω.
Τιποτα δεν θα συμβει.
Πολυ αγχος για το τιποτα...

Εννοείται, απλά μου έκανε εντύπωση ότι και στο 1.2 δεν πάει MAX.
Στην επόμενη θα του βάλω 1.1 όπως λέει το manual

Bowleno
05/09/2023, 00:35
Εννοείται, απλά μου έκανε εντύπωση ότι και στο 1.2 δεν πάει MAX.
Στην επόμενη θα του βάλω 1.1 όπως λέει το manual

Αφού η διαφορά είναι μόνο 100 ml εγώ θα έβαζα μέχρι να δω το λάδι στην μέση των εγκοπών του δείκτη....για ψυχολογίκούς κυρίως λόγους αλλά και για να είναι εύκολη η παρακολούθηση τυχόν κατανάλωσης.....Αν δεν βλέπεις λαδάκι στον δείκτη πως θα καταλάβεις αν καίει η όχι;

kostaskk
05/09/2023, 12:04
Στην μέση άμα κάψει ,δεν θα πάρεις χαμπάρι μέχρι να το δεις στο low, έχω ακούσει πόσα και πόσα πάπια που βαρεσαν μπιέλα γιατί δεν είχαν λάδια μέσα, το καλητερο είναι η στάθμη στο max.

DoctoR_k6
05/09/2023, 12:31
Στην μέση άμα κάψει ,δεν θα πάρεις χαμπάρι μέχρι να το δεις στο low, έχω ακούσει πόσα και πόσα πάπια που βαρεσαν μπιέλα γιατί δεν είχαν λάδια μέσα, το καλητερο είναι η στάθμη στο max.

Καλα κ στο μαξ να το βαλει ΑΝ δεν το ξανακοιταξει ποτε παλι μπορει να βγαλει προβλημα.
Ο κατασκευαστης ειναι συγκεκριμενος.
Αν θελει ο χρηστης να ελεγχει που κ που τα λαδια κερδος ειναι ...αν οχι οτι βρεξει ας κατεβασει.

anco
05/09/2023, 22:23
εμενα μου κανει εντυπωση κατι αλλο ...
μοτοσυκλετα ειναι αφου εχει μανετα συμπλεκτη (και οχι παπια ) με κοστος γυρω στα 4.000ευρω και να μην εχει εξωτερικο φιλτρο λαδιου για να το αλλαζεις πανευκολα καθε φορα που αλλαζεις λαδια η εστω καθε δευτερη αλλαγη ,και χρειαζεται να παει σε συνεργειο για να βγει το καπακι ολοκληρο του συμπλεκτη με 10 βιδες ποσες εχει για να καθαριστει μεσα η σιτα λαδιου που εχει ? ελεος...

δικιο εχεις, αυτο το oil screen μονο η Honda το εχει... σε καποια το εχει μαζι με φιλτρο π.χ το FMX650 εχει φιλτρο+oil screen μαζι (λογος δεν υπαρχει)

αλλα νομιζω μονο η Yamaha βαζει φιλτρο λαδιου στα παπακια της. (δεν το λεω με σιγουρια)

παραδειγμα : ειχα το SH300 του 07 απο κουτα και αλλαζα φιλτρο μαζι με τις αλλαγες, πηρα μετα απο χρονια ενα SH150 του 12 στην γυναικα και αυτο δεν ειχε φιλτρο, και λεω τοσο κοστος να βαλουν πανω στο καρτερ... ?.

το παραδοξο ειναι βαζουν φιλτρο λαδιου σε αυτοματο SH300 που θεωρειται ξηρος συμπλεκτης, και σε παπακι οπως αυτο που εχει δισκους και βρωμιζει το λαδι extra απο αυτο και μονο... βαζουν oil screen...

anco
05/09/2023, 22:56
Καλα κ στο μαξ να το βαλει ΑΝ δεν το ξανακοιταξει ποτε παλι μπορει να βγαλει προβλημα.
Ο κατασκευαστης ειναι συγκεκριμενος.
Αν θελει ο χρηστης να ελεγχει που κ που τα λαδια κερδος ειναι ...αν οχι οτι βρεξει ας κατεβασει.

Σωστα τα λες,

αυτα συμβαινουν διοτι οι ανοχες απο το εργοστασιο ειναι σωβρακο... και δεν ειναι οπως παλια.

Για να ειναι οι ανοχες και η καταναλωση λαδιου 0%, πρεπει να γινει ρεκτιφιε σφικτο απο το εργοστασιο (συγνωμη αν το λεω βλαχικα) το οποιο απαιτει στρωσιμο παρα πολυ... (και τα καινούργια κούτα να είναι πάλι τρώνε)

Οι εταιριες δεν καθονται να φτιαχνουν στις εργαλιομηχανες πλεον οπως παλια, τα γνήσια Japan τελειωσανε για τα καλα... και στα manual πλεον ουτε καν γραφει διαδικασια στρωσιματος.

Επισης για να πεις οτι δεν καιει λαδι, αδιαζεις και μετρας με δοχειο που εχει χωριτικοτητα πανω και συγκρινεις, αλλα με τα 10w30 που λεει και ολες αυτες τις μαλακιες περι οικονομιας καυσιμου οτι κερδιζεις με το 10-30 σε σχεση με το 10-40 δεν ξερω... θα δω και θα σχηματισω μια γνωμη. (δεν χαλιεμαι βεβαια να το ανοιξω στο μελλον και να το στειλω για ρεκτιφιε σφικτο με το 1ο νουμερο τα 0.5mm και να τους πω ποσο το θελω σε ανοχες)

Οι μηχανες που οδηγαω μεχρι σημερα ειναι το FMX650 και ενα Hornet 250 τετρακυλινδρο αυτο με κινηση των εκκεντροφορων με γραναζια.

Εχει χλμ στην πλατη του, και σιγουρα του ειχαν γυρισει τα χλμ οταν το αγορασα Εισαγωγης... λαδι δεν καιει... και εχει 20.000 στροφες
επισης λαδι δεν του βαζω τα διαστημολαδα που κυκλοφορουν στο σημερα, απλό 10-40.

stefanos
10/09/2023, 09:09
Ναι αλλά τα φίλτρα θέλουν συχνά αλλαγή ενώ τη σίτα την καθαρίζεις κάθε φορά που κάνεις γενική επισκευή.

vaska
10/09/2023, 09:40
Κάποια μηχανάκια τα μετράς με βιδωμενη τάπα και αλλά με ξεβιδωτη, αυτό τι λέει το μανουαλ?

Εννοείται ότι πρέπει να είναι σε ευθεία δρόμο, ίσιο από όλες τις πλευρές, διαστασεις ιδανικά χωρίς κεντρικό Σταντ.

Δεν έχω δει κανένα μηχανάκι στην μέχρι τώρα πορεία μου στις μότο που να θέλει βιδωμένο τον δείκτη. Δεν μου έτυχε ποτέ

vaska
10/09/2023, 09:44
δικιο εχεις, αυτο το oil screen μονο η Honda το εχει... σε καποια το εχει μαζι με φιλτρο π.χ το FMX650 εχει φιλτρο+oil screen μαζι (λογος δεν υπαρχει)

αλλα νομιζω μονο η Yamaha βαζει φιλτρο λαδιου στα παπακια της. (δεν το λεω με σιγουρια)

παραδειγμα : ειχα το SH300 του 07 απο κουτα και αλλαζα φιλτρο μαζι με τις αλλαγες, πηρα μετα απο χρονια ενα SH150 του 12 στην γυναικα και αυτο δεν ειχε φιλτρο, και λεω τοσο κοστος να βαλουν πανω στο καρτερ... ?.

το παραδοξο ειναι βαζουν φιλτρο λαδιου σε αυτοματο SH300 που θεωρειται ξηρος συμπλεκτης, και σε παπακι οπως αυτο που εχει δισκους και βρωμιζει το λαδι extra απο αυτο και μονο... βαζουν oil screen...

Η yamahaρα έχει ξεχωριστα το φίλτρο λαδιού στις πάπιες της με δικό του καπάκι με 3 βιδουλες M6. Κλασσικό χάρτινο

vaska
10/09/2023, 09:50
Εγώ πάντως θα έβαζα σύμφωνα με τον δείκτη. Δλδ έτσι βάζω παντα. Την ποσότητα που αναφέρεται στο μανιουαλ την έχω για μπούσουλα. Βέβαια εγώ σε κάθε αλλαγή αλλάζω και φίλτρο. Απλά προσπαθώ να είναι το μηχανάκι πάντα ευθεία όταν μετράω

anco
10/09/2023, 10:50
Η yamahaρα έχει ξεχωριστα το φίλτρο λαδιού στις πάπιες της με δικό του καπάκι με 3 βιδουλες M6. Κλασσικό χάρτινο


η Yamahάρα ! Πάντα δίνει παραπάνω από την Honda :)