PDA

View Full Version : Φλάντζα κεφαλής σε xsara



dumutrus
03/09/2023, 17:42
Καλησπέρα ξέρω δεν είναι μοτοσυκλέτα δεν είναι ανακατασκεύη απλά είπα να το βάλω εδώ μίας που έχει σχ3ση με τα μαστορικά.Το πρόβλημα ξεκίνησε στις 7/8 το βράδυ πριν φύγουμε διακοπές,πάω ο καλό σου πλένω το αμάξι και μόλις παρκάρω κάτω από το σπίτι το καντράν έγινε σαν χριστουγεννίατικο δέντρο.Να ανάβει το λαμπάκι θερμοκρασίας η οθόνη να βγάζει μήνυμα για υψηλή θερμοκρασία ο βομβητής να τσιρίζει.Κάνω μια βόλτα στο τετράγωνο και τσούπ έπεσε.Τώρα;Αφού το ζύγησα αποφάσισα ότι δεν θα μου χαλασει τις διακοπές και την επόμενη μέρα φύγαμε για Λευκάδα καλά πήγαμε γυρίσαμε πήγαμε στο χωριό και μόλις επιστρέψαμε ξεκίνησα την επισκεύη.Το καλά πήγαμε και ήρθαμε είναι σχετικό γιατί όπου έβλεπα οτι ο δρόμος έχει ανηφόρα άνοιγα το καλοριφέρ στο φούλ ζεστό οπότε καταλαβαίνεται έξω να έχει 30+ και μείς μέσα με φούλ ζέστη.

dumutrus
03/09/2023, 17:53
Στα τεχνικά τώρα πρώτα ξηλώνουμε την μπαταρία μετα το φίλτροκούτι,την πολλαπλη εισαγωγής,εξαγωγής,ψευτοκάπακο,φέρνουμε την μηχανή στα σημάδια της και κλειδόνουμε εκκεντροφόρο και στροφαλοφόρο,βγάλσιμο ο ιμάντας χρονισμού

445913

445914

445915

dumutrus
03/09/2023, 18:02
Για το ξεβίδομα της κεφαλής θέλει από έξω προς τα μέσα γύρισμα οι βίδες 90° δύο φορές μετά τις αφαιρείς τελείως κατα το λύσιμο η μία βίδα στο πρώτο γύρισμα έσπασε

445916

ευτυχός βγήκε εύκολα με την μέθοδο που τρυπάς την βίδα και καρφώνεις ένα τόρξ.

445917

και να τι είδα μόλης έβγαλα την κεφαλή

445918

και η κεφαλή

445919

445920

445921

445922

και ένα μικρό νεροφάγομα

dumutrus
03/09/2023, 18:18
Καθάρισμα στα σημεία που πατά η φλάντζα στον κορμό

445923

και η κεφαλή πήγε για ρεκτιφίε τρίψιμο βαλβίδες αλλαγή τσιμουχάκια βαλβίδων και συμίεση για κανένα ρήγμα ολα οκ

445924

445925

445926

καθάρισμα τα πάσα με κολαούζο στην κεφαλή πριν το μοντάρισμα

445927

ένα δείγμα τι βγήκε από μέσα

445928

καθάρισμα οι τρύπες που βιδόνουν οι βίδες τις κεφαλής με κολαούζο και φύσιμα όστε να καθαρίσουν πλήρως

445929

και δέσιμο την κεφαλή

πέρασμα τον εκκεντροφόρο και λάδομα στο σημείο που είναι τα κουζινέτα

445930

τοποθέτηση την ασφάλεια του

445931

445932

βίδωμα το σώμα του θερμοστάτη

dumutrus
03/09/2023, 18:36
445933

και η κεφαλή έτοιμη

445934

για την τοποθέτηση αγοράστικαν 2 εργαλεία ένα δυναμόκλειδο μικρο

445935

και μοιρόκλειδο

445936

η διαδικασία θέλει να ξεκινάς απο το κέντρο προς στα έξωκυκλικά πρώτα σφίξεις με δυναμόκλειδο 20 nm
και μετά 120° δύο φορές οι πρώτες 120° ήταν ζόρικες οι δεύτερες πολύ ζόρικες ευτυχώς προνόησα και είχα μια σωλήνα για προέκταση

445937

και μοντάρισμα ανάποδα αλλακτικαν τα μπουζόνια τα παξιμάδια και οι μεταλλικές φλάντζες της πολλαπλής εξαγωγής και του καταλήτη τα oring της εισαγωγής ο θερμοστάτης η φούσκα θερμοκρασίας μπήκε απιονισμένο νερο που προστέθηκε καθαριστικό όπως και καθαριστικό στο λάδι δουλεύτικε ο κινητήρας κανένα 20 λεπτο βγήκαν τα νερά και ξεπλήθηκε ο κινητήρας μπήκαν φρέσκα παραφλού βγήκαν τα λάδια και το φίλτρο και μπήκαν καινούργια (έχω σκοπό σε 1000χλμ να τα ξανα αλλάξω). νέα μπουζί και έβαλα μπρός.Αυτά έκανα ελπίζω να τα έκανα σωστά βασιζόμενος στο μάνουαλ.

dumutrus
03/09/2023, 19:38
Για να κλείσω το θέμα για τον λόγο που μου έκαψε την φλάντζα υποψιάζομαι δύο πράγματα
1) βρήκα ένα σπουργίτη που αφού πέρασε μέσα απο την γρύλια πήγε και καρφώθηκε στο ψυγείο με αποτέλεσμα η φτεροτή του ανεμιστήρα να βρίσκει.
2)την ώρα που άναβαν τα λαμπάκια εκείνο το βράδυ δύο φορές ο μετρητής θερμοκρασίας μηδένισε που σημαίνει οτι ο εγκέφαλος δεν διάβαζε τη φούσκα την καλωδίωση την έλεγξα δεν βρίκα κάτι ύποπτο.

karellen
03/09/2023, 19:43
Αν και δεν είναι θεματολογία του φόρουμ παρ όλα αυτα μπράβο για την επισκευή του αυτοκινήτου σου και πιο πολύ για τις φωτογραφίες και το ποστάρισμά σου εδω. :beer:

ΓιώργοςΤΤ
03/09/2023, 19:46
Ωραία δουλειά! Γερά μοτέρ αλλά έχουν θέμα με τις φλάντζες.

νεοσσός
03/09/2023, 20:18
Πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες.

azar41
03/09/2023, 20:28
Είσαι μάστορας,μπράβο!

dumutrus
03/09/2023, 21:03
Αν και δεν είναι θεματολογία του φόρουμ παρ όλα αυτα μπράβο για την επισκευή του αυτοκινήτου σου και πιο πολύ για τις φωτογραφίες και το ποστάρισμά σου εδω. :beer:

ευχαριστώ αν και αφορά αμάξι η βλάβη είναι κοινή με τις μοτοσυκλέτες αυτός ήταν ο λόγος που το έβαλα ήθελα να δείξω οτι δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα όσο πιθανών να πιστεύουμε (μαζι με μένα) το ποιο συμαντικό είναι να καταλάβουμε την αιτία της βλάβης για να μην έχουμε τα ίδια σύντομα

ΓιώργοςΤΤ
03/09/2023, 21:06
Τα Citroen δεν θέλουν λόγο για να κάψουν φλάντζα....

dumutrus
03/09/2023, 21:16
Τα Citroen δεν θέλουν λόγο για να κάψουν φλάντζα....

Άστα και πάλι καλά να λέω στα 19 χρόνια πρώτη φορά την έκαψε ο κουμπάρος έφτασε στην 3η

Tsber
03/09/2023, 22:34
Μπράβο Δημήτρη, ωραίος και παραστατικός :beer:

strokt up
04/09/2023, 09:34
Ωραίος. Δεν περίμενα να κοπεί σαν μαρούλι η βίδα της κεφαλής ,αλλά, c'est la vie.

panavour
04/09/2023, 11:04
Ωραία ανάρτηση, βέβαια καθαρά πληροφοριακη, διότι μόνο όσοι είναι μηχανικοί και έχουν συνεργείο θα το κάνουν μόνοι τους,οι υπόλοιποι θα το πάνε στον μάστορα.Ωραιο πάντως.

Panos76
04/09/2023, 11:42
Εξαιρετική δουλειά, γλίτωσες τριψήφιο αριθμό χρημάτων.

Yγ. Τρόμπα νερού δεν άλλαξες;

Λευκάδιος
04/09/2023, 11:51
Ωραίος ο μάστορας :beer:

SeniorCanardo
04/09/2023, 12:50
Μπράβο ρε Μήτσε, θεματάρα.
:beer:


Ωραίος. Δεν περίμενα να κοπεί σαν μαρούλι η βίδα της κεφαλής ,αλλά, c'est la vie.

Οι βίδες αυτές είναι TTY (Torque to Yield) (και γενικά οι βίδες που βιδώνονται με γωνία και όχι μόνο με μέγεθος ροπής) και αποκτούν πλαστική παραμόρφωση κατά την εφαρμογή τους.
Ο κανόνας λέει ότι αντικαθίστανται έτσι κι αλλιώς και δεν πρέπει να επαναχρησιμοποιούνται.

dumutrus
04/09/2023, 13:13
Αντλία νερού ιμάντα χρονισμού και τεντοτήρα δεν άλλαξα γιατί είναι αλλαγμένα τον Ιανουάριο και είναι μάρκας gates οπότε τα εμπιστεύτικα αλλά δεν με προβλημάτισε κι όλας.Το τριψήφιο δεν το γλίτωσα υλικά μου βγήκαν 200 μηχανουργείο 100 τα εργαλεία δεν τα υπολογίζω γιατί μου έμειναν για μία ζωή στα υλικά θα μπορούσα ίσως να μου βγο6ν λίγο φθηνότερα αλλά προτίμησα να μην τσιγκουνευτώ.Κοίτα μηχανικός δεν είμαι στο δρόμο το έκανα και γω απλά κουράστικα με τους μαστόρους βασικα ή προυπόθεση για μ3να να μπορεί κάποιος να εμπιστεύεται τα χέρια του τώρα με το ίντερνετ τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για να κάνεις μια δούλεια τις βρίσκεις ευκολότερα.Εννοείται οτι οι βίδες μπήκαν καινούργιες αν και για να κάνουμε κουβέντα το μάνουαλ δίνει ότι μπορείς να τις μετρήσεις και αν είναι εντός ορίου μπορείς να τις ξαναχρησιμοποιήσεις αλλά δεν είμαστε για πειράματα.

PaNick67
04/09/2023, 13:20
Αντλία νερού ιμάντα χρονισμού και τεντοτήρα δεν άλλαξα γιατί είναι αλλαγμένα τον Ιανουάριο και είναι μάρκας gates οπότε τα εμπιστεύτικα αλλά δεν με προβλημάτισε κι όλας.Το τριψήφιο δεν το γλίτωσα υλικά μου βγήκαν 200 μηχανουργείο 100 τα εργαλεία δεν τα υπολογίζω γιατί μου έμειναν για μία ζωή στα υλικά θα μπορούσα ίσως να μου βγο6ν λίγο φθηνότερα αλλά προτίμησα να μην τσιγκουνευτώ.

Γλυτωσες τα μαστορικα που θα ηταν κανα 300ρι χαλαρα και το σημαντικοτερο, εδεσες την κεφαλη οπως πρεπει, ενω ο μηχναικος μπορει να την εδινε στον μικρο να ξεμπερδευει.

Ωραια δουλεια! :beer:

νεοσσός
04/09/2023, 13:27
Αξιοθαύμαστη δουλειά για μη επαγγελματία.

Οι επαγγελματίες γνωρίζουν συνήθως περισσότερα και μπορεί να δει και κάτι σημαντικό παραπάνω το μάτι τους. Το κακό είναι ότι δεν αφιερώνουν πολύ χρόνο σε κάθε εργασία.

Ένας ερασιτέχνης που θα αφιερώσει μερικές μέρες, θα ευχαριστηθεί τη δουλειά στο όχημα του και θα γλιτώσει χρήματα. Στην περίπτωση που έχει και τις σχετικές γνώσεις, μπορεί να φθάσει σε σημείο να κάνει καλύτερη δουλειά από τον επαγγελματία.

dumutrus
04/09/2023, 13:39
Οι επαγγελματίες γνωρίζουν συνήθως περισσότερα και μπορεί να δει και κάτι σημαντικό παραπάνω το μάτι τους. Το κακό είναι ότι δεν αφιερώνουν πολύ χρόνο σε κάθε εργασία.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να αφιέρώση το χρόνο που πρέπει σε όλους τους τομείς και το κυριότερο όταν βάζει τον μικρό (γιατί πρέπει και αυτοί να μάθουν)να τον παρακουλουθεί πως το κάνει και τι κάνει και όχι να πηγαίνει για καφέ.

SeniorCanardo
04/09/2023, 15:29
.Εννοείται οτι οι βίδες μπήκαν καινούργιες αν και για να κάνουμε κουβέντα το μάνουαλ δίνει ότι μπορείς να τις μετρήσεις και αν είναι εντός ορίου μπορείς να τις ξαναχρησιμοποιήσεις αλλά δεν είμαστε για πειράματα.

Αφού εξαντλήσαμε το γεγονός πως ο "μάστορας" δεν είναι ο "πάπας" και κάνει συχνότερα από ότι θα έπρεπε λάθη, (ειδικά μετά από ξενύχτι στο τοπικό κωλάδικο), ας έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πως και το "manual" δεν είναι το "κοράνι".

Και αφού γουστάρεις κουβέντα, δες τη και από την ανάποδη στην δική μου περίπτωση. (Μάλλον είσαι και από τους λίγους που θα κάναμε τέτοια κουβέντα).

Στο δικό μου τριμπούρδελο (για το "γιαμπονέζικο" μιλάω και όχι το παπί), ο κατασκευαστής προτείνει αντικατάσταση της βίδας του βολάν :eek:, κάθε φορά που αυτό αφαιρείται.
Τιμή για μια βίδα Μ12X40 γύρω στα 20€. :eek:
Ο κατασκευαστής δεν δίνει μοίρες στρέψης για την βίδα, άρα μάλλον δεν είναι tty.
Μέγιστη τυπική ροπή για μια M12 (12.6) = 184Nm.
Η ίδια βίδα, ανάλογα με την έκδοση του manual εμφανίζεται να απαιτεί:
118Nm ή 156Nm (ίδιο manual, διαφορετική σελίδα), στην επόμενη έκδοση ανεβαίνουμε στα 176Nm και τέλος στην τελευταία έκδοση κληρώνει 195Nm. (Japanese expertise :bawl:).
Η βίδα μετρήθηκε από πολλούς ερασιτέχνες "μηχανικούς του κώλου" χωρίς νόμιμο συνεργείο, σε μηχανάκι ιδιοκτησίας τους, (συμπεριλαμβανομένου και εμού) και δεν φαίνεται να παρουσιάζει, ελαστικές παραμορφώσεις στον κορμό και στο σπείρωμα.

Αντικαταστάθηκε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Coyote.V
04/09/2023, 16:15
Και μετά το πλάνισμα το νεροφάγομα είναι ορατό. Μήπως έπρεπε να πλανιστεί περισσότερο και να κόψεις μεταλλική φλάτζα;

dumutrus
04/09/2023, 16:34
Θα ρισκάρω και θα υποθέσω πως στην περίπτωση των διαφορετικών εκδόσεων manual ο εκδότης προσπάθησε να διορθώση πιθανά προβλήματα που αντιμετώπισαν στην περίπτωση που στο ίδιο μάνουαλ σε διαφορετική σελίδα δίνει διαφορετικες ροπές μάλλον ο εκδότης θα τα έπινε μαζί με τον μάστορα στο γνωστό κωλ@δικο :D.Πέραν της πλάκας μπορεί η βίδα να υπόκειται σε κόποση λόγο της κίνησης του βολάν και φυσικα και τα μανουαλ δεν είναι αλαθαστα

Parking
04/09/2023, 17:03
Τώρα;Αφού το ζύγησα αποφάσισα ότι δεν θα μου χαλασει τις διακοπές και την επόμενη μέρα φύγαμε για Λευκάδα καλά πήγαμε γυρίσαμε πήγαμε στο χωριό και μόλις επιστρέψαμε ξεκίνησα την επισκεύη.Το καλά πήγαμε και ήρθαμε είναι σχετικό γιατί όπου έβλεπα οτι ο δρόμος έχει ανηφόρα άνοιγα το καλοριφέρ στο φούλ ζεστό οπότε καταλαβαίνεται έξω να έχει 30+ και μείς μέσα με φούλ ζέστη.

:hypnotize::hypnotize::hypnotize:

motojojo
04/09/2023, 17:28
Δύσκολη και λεπτομερής δουλειά που δεν γίνεται από τον οποιοδήποτε.

1.4 8v είναι; Λεγεται ότι έχουν ευαισθησία στη φλάτζα αυτά αλλά άμα γίνει σωστή δουλειά δεν έχουν κανένα θέμα.
Πόσα χλμ είχε;

dumutrus
04/09/2023, 18:39
Αστα να πάνε όταν φτάναμε θάλασσα φεύγαμε τρέχοντας για να μπούμε να δροσιστούμε.Ναι 1.4 8v έτσι λένε οτι μια ευαισθησία την έχουν εχω 130.000 19 χρόνια μόνο ένα πολλαπλασιαστη ζήτησε του κουμπάρου που τα είχαμε πάρει μαζί 3 φορές έχει κάψει την επόμενη πάει για κεφαλάρι δεν παίρνει άλλο ρεκτιφίε πάντος υποτύθεται οτι μετά την αλλαγή όλα καλά για να δούμε.

ΓιώργοςΤΤ
04/09/2023, 20:29
Το μοτέρ σαν μοτέρ βγάζει με μέτρια συντήρηση πάνω από 350.000 χλμ δοκιμασμένο από εμένα και τον κοντινό μου κύκλο. Το θέμα είναι ότι καίνε την φλάντζα για πλάκα. Συνήθως κάθε 150-180 χιλιάδες χλμ.

PortisHead
05/09/2023, 13:52
Προσωπικα δεν γνωρίζω ουτε ΕΝΑΝ 1400αρι αυτης της σειράς που να μην εχει κάψει φλάτζα (το λιγότερο)
Ειτε Xsara, ειτε 106, ειτε 306 αυτος ο 1400ρης πρεπει να ειναι η μεγαλυτερη ντροπή της Citroen.
Σε αντιθεση με τον μικρό 1100 και τον 1600 που ηταν τερατα αντοχής.

DoctoR_k6
05/09/2023, 14:03
Προσωπικα δεν γνωρίζω ουτε ΕΝΑΝ 1400αρι αυτης της σειράς που να μην εχει κάψει φλάτζα (το λιγότερο)
Ειτε Xsara, ειτε 106, ειτε 306 αυτος ο 1400ρης πρεπει να ειναι η μεγαλυτερη ντροπή της Citroen.
Σε αντιθεση με τον μικρό 1100 και τον 1600 που ηταν τερατα αντοχής.

Αν εξαιρεσεις την φλατζα εκει μετα τα 130Κ ξερω επισης πολλους με τα 14αρι μοτερ που 300αρισανε.
Τωρα αν δωσεις κ 300-350ε για φλατζα μονο νταξ δεν ειναι κατι τρομερο...
Αρκει να μην εχει αλλες βλαβες περιεργες.

ΓιώργοςΤΤ
05/09/2023, 15:59
Προσωπικα δεν γνωρίζω ουτε ΕΝΑΝ 1400αρι αυτης της σειράς που να μην εχει κάψει φλάτζα (το λιγότερο)
Ειτε Xsara, ειτε 106, ειτε 306 αυτος ο 1400ρης πρεπει να ειναι η μεγαλυτερη ντροπή της Citroen.
Σε αντιθεση με τον μικρό 1100 και τον 1600 που ηταν τερατα αντοχής.

Και τα 1.100 μια χαρά την καίνε. Μάλιστα ραγίζουν και κορμό, πιο σπάνιο από την φλάντζα αλλά συμβαίνει.

Τα 1.600 άσε τα στην άκρη λόγω ιδιοκτητών.

motojojo
05/09/2023, 19:49
Αυτο που ειπε ο ντοκτορ. Αλλαζες μια φλάτζα και τέλος. Με την προυπόθεση φυσικά ότι έβαζες κάτι καλό γιατί προφανώς η εργοστασιακή ήταν μάπα.

Μετά σκυλί μαύρο.

sanctusan
06/09/2023, 07:28
Δυνατό ο μάστορας, πολύ κατατοπιστικό θεματάκι!

Γαλλικό 1,4 της δεκαετίας του 2000, οι φλάντζες είναι αναλώσιμες.
Peugeot 206 έχει κάψει 3 φορές φλάντζα και 1 φορές έχει γίνει γέμισμα τα νεροφαγώματα σε μηχανουργείο.