PDA

View Full Version : Αναζήτηση πρώτης μηχανής



nikoleta23
04/09/2023, 10:15
Καλημέρα σε όλους.

Είμαι καινούρια οδηγός, πήρα το δίπλωμα μου, Α2, τον Ιούλη και αναζητώ την πρώτη μου μηχανή.

Είμαι 1,64, 64 κιλά και θα ήθελα μια μηχανή που να είναι για πόλη αλλά να βγάζει, αξιοπρεπώς και μικρές εκδρομές/ταξίδια. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 4000 ευρώ.

Κοιτούσα cafe racer και μου άρεσε πολύ το daytona rockstar το οποίο προς λύπη μου έμαθα ότι δεν κυκλοφορεί πια. Μια άλλη που μου αρέσει αλλά είναι και ακριβή και προβληματίζομαι μήπως είναι ''βαριά'' είναι η Benelli Imperiale 400.

Δώστε τα φώτα σας, τα χρειάζομαι!!

Kickstart
04/09/2023, 10:23
καλημέρα Νικολέτα καλώς ήρθες...εχει παρα πολλα παρόμοια τόπικ μέσα στο φόρουμ ρίξε μια ματιά θα σε βοηθήσουν.

γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη, πας για καινουργιο ή κοιτάς και μεταχειρισμένα;

κοιτάς μόνο κινέζικα ή δεν σε νοιάζει αυτό;

Tsber
04/09/2023, 10:25
Καλώς ήλθες από εμένα αρχικά :beer:

THRESH
04/09/2023, 10:31
Καλώς όρισες , έχεις πολλές επιλογές.

Καινούργιες προτάσεις όπως CF Moto 250CLX , Voge AC300 X και μεταχειρισμένες όπως το Benelli Leoncino 500 (ευχάριστο). Κάτοχοι και μη μπορούν να παραθέσουν εμπειρίες (ανα)αξιοπιστίας :lol:

Η Imperiale είναι μια πρόταση , αργή και βαριά αλλά με πολύ στυλ και προτάσσει ένα διαφορετικό στυλ μετακίνησης. Κάτι σαν γέφυρα είναι το Royal Enfield Hunter 350
αγνωστο ακόμη σε εμάς εδώ η αξιοπιστία του αλλά προφανώς κ αυτό πολύ όμορφο.

Απο Ιαπωνία μεριά έχεις το πανέμορφο XSR 125 , το οποίο είναι μάλλον λίγο όταν θες το κομμάτι των μικρών εκδρομών.

OldMan
04/09/2023, 11:04
Καλο θα ηταν να μετρήσεις το καβαλο σου, να αφαιρεσεις 4-5 ποντους (φαρδος σελας + ελαφρως λυγισμενα γονατα) και να δεις αν πιανεις τα 780mm ύψος σελας του Benelli..
(με τα 70 κιλα σου - με φουλ εξαρτησεις- δεν θα "καθισει" και πολυ το μηχανακι..)

Lakisss
04/09/2023, 22:10
Το δίνω αν ενδιαφέρεσαι. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/335130652-voge-300-acx

vasilis_kampani
05/09/2023, 03:18
Καλησπερα και ευχομαι πάντα γερη και όρθια, αρχικά τι στυλ σαρεσει;

Με τις πληροφορίες που μας δίνεις εμένα το μυαλό μου πήγε αμέσως σε 250αρια, ninja και cbr. Πολύ καλή οδηγική στάση (το ninja όχι τόσο), έχει το γκάζι που θέλεις ως αρχάριος και με το παραπάνω. Στην πόλη ανετότατο δεν ειναι μεγάλο να σε κουραζει και ελίσσεται εύκολα και κανα ταξιδάκι θα μπορείς να κανείς χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Το ninja είναι δικύλινδρο θα κάνει το ταξίδι πιο εύκολα αλλά η σέλα του σε βάζει σε θέση ετοιμο για μάχη παρά για βόλτα. Μετά πολύ καλη επιλογή ειναι το ktm 390 duke και είναι μικρή σε μέγεθος μηχανή ότι πρέπει για εσένα. Από cafe racer και street μηχανάκια εκτός των γιαπωνέζικων δεν γνωρίζω όποτε δεν θα σου πω κάτι.

Α επίσης προσωπική μου άποψη θα πρότεινα να μην πάρεις κάτι με 400-500 κυβικά σαν πρώτη μηχανή ειδικά αν είσαι επιρρεπής με το γκάζι. Δυστηχως τα περισσότερα δεν χαρίζουν λάθος κίνησεις. Πάρε ένα 250 και μην δώσεις πολλά λεφτά μαθε να το οδηγείς και η επομενη μηχανή να ειναι καινούργια και μεγαλύτερη και να την κρατήσεις να την χαρείς. Ξαναλέω ειναι απλά φιλικη συμβουλή κανείς ότι θέλεις εσυ!

Bowleno
05/09/2023, 17:55
Καλημέρα σε όλους.

Είμαι καινούρια οδηγός, πήρα το δίπλωμα μου, Α2, τον Ιούλη και αναζητώ την πρώτη μου μηχανή.

Είμαι 1,64, 64 κιλά και θα ήθελα μια μηχανή που να είναι για πόλη αλλά να βγάζει, αξιοπρεπώς και μικρές εκδρομές/ταξίδια. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 4000 ευρώ.

Κοιτούσα cafe racer και μου άρεσε πολύ το daytona rockstar το οποίο προς λύπη μου έμαθα ότι δεν κυκλοφορεί πια. Μια άλλη που μου αρέσει αλλά είναι και ακριβή και προβληματίζομαι μήπως είναι ''βαριά'' είναι η Benelli Imperiale 400.

Δώστε τα φώτα σας, τα χρειάζομαι!!

Voge ACX 300 η ΑC 300 στα λεφτά που λες, ολοκαίνουργιο! Κάνει ακριβώς αυτά που ζητάς.
Δες και αυτό του Lakiss, είναι στην ουσία καινούργιο και έχει και εξοπλισμό για τις εκδρομές (ζελατίνα) και θα σου μείνουν λεφτά για εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν) και βενζίνες.....

doctoras
06/09/2023, 22:25
Αυτό που πρότεινε ο thresh στα μάτια μου το πιο ωραίο
446007

Leon67
06/09/2023, 23:44
Οποιδήποτε japan 250-300cc. Tα κινεζικα δεν τα εκτιμώ από θεμα ποιότητας, αξιοπιστίας, μεταπώλησης κτλ. Αν καποιο σου φαινεται ψηλό ρωτα για σετακι χαμηλώματος, πολλά εχουν.

man25
07/09/2023, 07:46
Japan καινούριο σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει σε καινούριο. Κι εγώ με τη σειρά μου θα πρότεινα το royal Enfield hunter σαν πρώτη επιλογή, πρέπει να συμβιβαστείς όμως ότι τα ταξιδακια θα είναι με 90 χλμ, Μαξ 100. Το δοκίμασα και μου φάνηκε πολύ μανιτζεβελο (είμαι 1.68) και άνετο εντός πόλης. Έχει και 3 χρόνια εγγύηση. Και το 300 acx είναι ωραία επιλογή επίσης, αν και στα μάτια μου το royal Enfield δείχνει πιο διαχρονικό. Το imperiale είναι αρκετά πιο ογκώδες στην πόλη, αλλά και πιο βαρύ, νομίζω δεν θα σε βολέψει εντός

Bowleno
07/09/2023, 11:06
Εν τω μεταξύ, μάλλον μόνοι μας τα λέμε εδώ πέρα. Κατά πως φαίνεται, ήταν ακόμα ένας(μια) "αλεξιπτωτιστής"....

rainmike
07/09/2023, 11:40
Εν τω μεταξύ, μάλλον μόνοι μας τα λέμε εδώ πέρα. Κατά πως φαίνεται, ήταν ακόμα ένας(μια) "αλεξιπτωτιστής"....

ενταξει 3 μέρες περασανε οχι 3 χρονια.
Μπορει να απαντησει πιο μετα ο ανθρωπος.

Bowleno
07/09/2023, 11:52
ενταξει 3 μέρες περασανε οχι 3 χρονια.
Μπορει να απαντησει πιο μετα ο ανθρωπος.

Γυναίκα είναι, βάσει nickname.

Θα δείξει....

antoncbf
07/09/2023, 12:05
οτι και να παρεις ,καινουργιο η μεταχειρισμενο ,να προτιμησεις να εχει ABS

Acacius
07/09/2023, 17:45
Μπορει να απαντησει πιο μετα ο ανθρωπος.

Γυναίκα είναι, βάσει nickname.
[SPAM ON]
Τα διαχωρίζουμε πλέον όπως το ανθρωποκτονία/γυναικοκτονία; :lol:
[SPAM OFF]