PDA

View Full Version : Καλωδιο μετατροπής RCA -> USB



PortisHead
13/09/2023, 08:35
Μια βοήθεια απο τους γνωστες.
Παλιο DVD player το οποιο εχει στην έξοδο του
2 RCA για ήχο (πρόλαβα και διαβασα φευγαλεα Sound Left / Sound Right)
και
3 RCA εικονας ??
Τι μετατροπέα χρειάζομαι για να το συνδεσω με νεα TV που δεχεται μονο USB ?
Δεν ειναι δικό μου κι εμενα οι γνωσεις μου φτανουν μεχρι εκεινο το παλιο RCA (ασπρο-κοκκινο-μπλε)
:sick:

DoctoR_k6
13/09/2023, 08:42
Μια βοήθεια απο τους γνωστες.
Παλιο DVD player το οποιο εχει στην έξοδο του
2 RCA για ήχο (πρόλαβα και διαβασα φευγαλεα Sound Left / Sound Right)
και
3 RCA εικονας ??
Τι μετατροπέα χρειάζομαι για να το συνδεσω με νεα TV που δεχεται μονο USB ?
Δεν ειναι δικό μου κι εμενα οι γνωσεις μου φτανουν μεχρι εκεινο το παλιο RCA (ασπρο-κοκκινο-μπλε)
:sick:

RCA--->HDMI?
Γιατι USB?

PortisHead
13/09/2023, 08:44
RCA--->HDMI?
Γιατι USB?
Σωστος.
Τι μετατροπέα χρειαζομαι ομως για τα 5 RCA που εχει η συσκευη ?
Δεν βρισκω κατι :(

chris 1150
13/09/2023, 08:50
με αυτο θα κανεις δουλεια
https://www.skroutz.gr/s/8346201/Viewcon-VE-507-Metatropeas-HDMI-female-se-RCA-VGA-female.html

McGyver
13/09/2023, 08:51
https://www.skroutz.gr/s/25672906/Component-ypbpr-to-Metatropeas-RCA-female-se-HDMI-female.html

Edit: I'm tooooooo slow :D ...

PortisHead
13/09/2023, 09:00
Ευχαριστω πολυ παιδια.
Ακριβως αυτο εψαχνα.
(δεν θα ρωτησω τι ειναι το YUV :D )

DoctoR_k6
13/09/2023, 09:06
Οτι ειπαν τα παιδια...
Εμενα πηγε στο μυαλο μου το κλασικο RCA (Composite video) κ οχι το Component video (Εχει καλυτερη εικονα βεβαια λογω 3 καλωδιων).

Δεν αγοραζει αυτος που θελει ενα καινουριο blu-ray player να τελειωνει? :lol:
Καπου στα 75-80 παιζουν πλεον.

Bowleno
13/09/2023, 15:10
Ποιος χρησιμοποιεί ακόμα DVD; :cry:

Πάνε κάτι χρόνια που έχω ξεχάσει και πως μοιάζουν κιόλας.....:lol:

νεοσσός
13/09/2023, 15:17
Συμφωνώ με τον δόκτωρ κέξι. Ένα dvd player με HDMI είναι θεωρώ καλή λύση. Γύρω στα 50€.

Τα blu-ray στα 78€, όπως είπε.

Manalishi
13/09/2023, 16:36
Ποιός βλέπει DVD πλέον...?

DoctoR_k6
13/09/2023, 16:39
Ποιός βλέπει DVD πλέον...?

Σιγουρα αυτος που θελει να κανει την μοντα... :lol:

rainmike
13/09/2023, 19:42
Αυτοι οι μετστροπεις απο composite se hdmi των 20 ευρω ειναι πραγματικα της πλακας.
Μιλαμε απο το μονοκαναλο αναλογικο για εικονα θα πας στο φουλ ψηφιακο hdmi.
Για τετοιες μετατροπες,χρειαζεσαι κατι σε στυλ framemeister.
Παρε μια φετα με εξοδο hdmi οπως σου ειπανε.

PortisHead
14/09/2023, 07:11
Το λαθος όλων των νέων ειναι οτι δεν φανταζονται ποτέ οτι μπορει να γερασουν κάποια μερα :lol:
Γειτονισσα, 75+ ετων, της καηκε η παλια τηλεοραση και της πηραν καινουργια Smart TV
Αλλα εχει 20 χρονια το DVD Player με 100δες ταινιες, βαφτισεις, γιορτες, γαμους κλπ κλπ
Να της πω να παει να της τα περασουν ολα σε στικάκι 128 GB να τα βλέπει απο USB, ε ? :D

telegonos
14/09/2023, 08:08
Το λαθος όλων των νέων ειναι οτι δεν φανταζονται ποτέ οτι μπορει να γερασουν κάποια μερα :lol:
Γειτονισσα, 75+ ετων, της καηκε η παλια τηλεοραση και της πηραν καινουργια Smart TV
Αλλα εχει 20 χρονια το DVD Player με 100δες ταινιες, βαφτισεις, γιορτες, γαμους κλπ κλπ
Να της πω να παει να της τα περασουν ολα σε στικάκι 128 GB να τα βλέπει απο USB, ε ? :D

Δεν γερνάνε όλες οι γενιές το ίδιο. Η γενιά που δεν είχε ποτέ της τεχνολογία, γέρασε χωρίς αυτήν. Η σημερινή γενιά, μια χαρά θα γεράσει ΜΕ την τεχνολογία.

Εκτός των μέσων όρων, είναι και στον κάθε άνθρωπο η διαφορά. Αλλος γεννιέται γέρος, άλλος είναι νέος στα 83 του.

Bowleno
14/09/2023, 09:11
Δεν γερνάνε όλες οι γενιές το ίδιο. Η γενιά που δεν είχε ποτέ της τεχνολογία, γέρασε χωρίς αυτήν. Η σημερινή γενιά, μια χαρά θα γεράσει ΜΕ την τεχνολογία.

Εκτός των μέσων όρων, είναι και στον κάθε άνθρωπο η διαφορά. Αλλος γεννιέται γέρος, άλλος είναι νέος στα 83 του.



Η μητέρα μου είναι 77 ετών (ζωή να έχει, φτου φτου της) είναι και αυτή όπως, κι εγώ, εκ γενετής περήφανη στα αυτιά (κοινώς, κουφάλογο)
Η τεχνολογία πάντα την τρόμαζε όμως λόγω αναγκών επικοινωνίας, και το viber έμαθε, και το φατσοβιβλίο έμαθε, παίζει το tablet στα δάχτυλά της, με έβαλε να της πάρω smart tv και έβαλε netfilx "για να σκοτώνει την ώρα της" όπως λέει.
Στον αντίποδα, ο γαμπρός μου 58 ετών, ούτε πως στέλνουν κανονικό μήνυμα δεν έχει ιδέα, δεν έχει καν κινητό.

Οπότε ναι, είναι στον άνθρωπο να θέλει να μάθει η όχι.....

νεοσσός
14/09/2023, 10:37
Δεν γερνάνε όλες οι γενιές το ίδιο. Η γενιά που δεν είχε ποτέ της τεχνολογία, γέρασε χωρίς αυτήν. Η σημερινή γενιά, μια χαρά θα γεράσει ΜΕ την τεχνολογία.

Εκτός των μέσων όρων, είναι και στον κάθε άνθρωπο η διαφορά. Αλλος γεννιέται γέρος, άλλος είναι νέος στα 83 του.
Πράγματι, είναι στον άνθρωπο. Μη φαντάζεσαι όμως ότι σε μερικές δεκαετίες, αν ζούμε, δεν θα έχει βγει κάτι άλλο στο οποίο θα δυσκολευόμαστε να προσαρμστούμε.

Ο συντηρητισμός της προχωρημένης ηλικίας έρχεται σταδιακά και ύπουλα. Στην αρχή λες ότι δεν σε βολεύει κάτι, ότι σε εξυπηρετεί καλύτερα το παλιό και σταδιακά χάνεις τις εξελίξεις.

Έχεις δει παιδί με τι ταχύτητα πληκτρολογεί στο κινητό; Ο μεσήλικας θα σου απαντήσει ότι προτιμάει πληκτρολόγιο υπολογιστή. Ποιος έμεινε πίσω;

Bowleno
14/09/2023, 11:55
Έχεις δει παιδί με τι ταχύτητα πληκτρολογεί στο κινητό; Ο μεσήλικας θα σου απαντήσει ότι προτιμάει πληκτρολόγιο υπολογιστή. Ποιος έμεινε πίσω;

Έχεις δει εμένα να πληκτρολογώ στο κινητό; :D
Βασικά δεν πληκτρολογώ, σέρνω το δάχτυλο πάνω στην οθόνη :lol:

PortisHead
14/09/2023, 12:06
Έχεις δει εμένα να πληκτρολογώ στο κινητό; :D
Βασικά δεν πληκτρολογώ, σέρνω το δάχτυλο πάνω στην οθόνη :lol:

Γιατι εχεις δει εμενα να πληκτρολογώ στο κινητο ? Σφαιρα !
Ο Flash της πληκτρολόγησης.
Να δες π.χ.
"ρλα δμτρτη υα παμε γ α μακια μπρυα το απογαμα ?"

Bowleno
14/09/2023, 12:31
Γιατι εχεις δει εμενα να πληκτρολογώ στο κινητο ? Σφαιρα !
Ο Flash της πληκτρολόγησης.
Να δες π.χ.
"ρλα δμτρτη υα παμε γ α μακια μπρυα το απογαμα ?"

Ρε μαλέα.... χρωστάς καφέ ρε :moutza::moutza:
βγήκε από την μύτη ρε, :moutza::moutza::cry::bawl:

νεοσσός
14/09/2023, 12:38
Ρε μαλέα.... χρωστάς καφέ ρε :moutza::moutza:
βγήκε από την μύτη ρε, :moutza::moutza::cry::bawl:
Πόση ώρα σού πήρε να το γράψεις; :p

katsar
14/09/2023, 13:14
Και εγώ που θα δω τα The Lord of the Rings special extended dvd edtion μεταξύ άλλων ;
Στο iphone 127; :wave2:

Bowleno
14/09/2023, 13:48
Πόση ώρα σού πήρε να το γράψεις; :p

Είμαι στο λάπτοπ σήμερα :D