PDA

View Full Version : Χαλάει το καρμπυρατέρ;



Konni
22/09/2023, 19:17
Καλησπέρα, δεν είμαι σχετικός.

Η απορία μου είναι αν ένα καρμπυρατέρ μπορεί να "χαλάσει" και να θέλει αλλαγή ή απλά το καθαρίζουμε, αλλάζουμε κάτι ζιγκλερ κτλ που διάβασα και θα είναι μια χαρά;
Εψαξα λίγο στο ίντερνετ και δεν γράφει πουθενά κάνεις ότι χαλάσε το καρμπυρατέρ του..όλοι γράφουν ότι απλά αλλάζουνε κάτι βελόνες και καθαρίζουνε και τέτοια.

Και αν χαλάει τελικά, γιατί χαλάει; τι πρέπει να προσέξω για την επόμενη φορά;

Όλα αυτά τα ρωτάω επειδή:

Το μηχανάκι μου (sym symphony 125) δεν τραβάει σε ανηφόρες τον τελευταίο μέχρι που ζοριζεται τόσο πολύ που σταματάει και σβήνει.

Το πήγα στο συνεργείο λοιπόν και μου είπε ο μάστορας ότι έχει χαλάσει το καρμπυρατέρ και θέλει αλλαγή, και οτι το εργοστασιακό είναι ακριβό αλλα θα μου βρει ένα no name με 70ε.

S705
22/09/2023, 19:26
No name ο μάστορας?

Πιθανών του λείπει ένα original carb!

ΓιώργοςΤΤ
22/09/2023, 19:30
Για να χαλάσει πρέπει να το πετάξεις για δέκα χρόνια στην θάλασσα και πάλι ίσως και να επισκευάζεται.

Το καρμπυρατέρ δεν χαλάει με την έννοια το βγάζω και βάζω άλλο. Ίσως το δικό σου να θέλει καθάρισμα, ίσως το σκούτερ να είναι χρέπι και να μην φταίει το καρμπυρατέρ. Όπως και να έχει πάρε μια δεύτερη γνώμη γιατί η τηλεδιάγνωση είναι δύσκολη, ειδικά αν δεν περιγράφεις αναλυτικά το πρόβλημα.

MG-KTiNoS
22/09/2023, 22:01
Το πήγα στο συνεργείο λοιπόν και μου είπε ο μάστορας ότι έχει χαλάσει το καρμπυρατέρ και θέλει αλλαγή, και οτι το εργοστασιακό είναι ακριβό αλλα θα μου βρει ένα no name με 70ε.

:lol:

telegonos
22/09/2023, 22:31
Καλησπέρα, δεν είμαι σχετικός.

Η απορία μου είναι αν ένα καρμπυρατέρ μπορεί να "χαλάσει" και να θέλει αλλαγή ή απλά το καθαρίζουμε, αλλάζουμε κάτι ζιγκλερ κτλ που διάβασα και θα είναι μια χαρά;
Εψαξα λίγο στο ίντερνετ και δεν γράφει πουθενά κάνεις ότι χαλάσε το καρμπυρατέρ του..όλοι γράφουν ότι απλά αλλάζουνε κάτι βελόνες και καθαρίζουνε και τέτοια.

Και αν χαλάει τελικά, γιατί χαλάει; τι πρέπει να προσέξω για την επόμενη φορά;

Όλα αυτά τα ρωτάω επειδή:

Το μηχανάκι μου (sym symphony 125) δεν τραβάει σε ανηφόρες τον τελευταίο μέχρι που ζοριζεται τόσο πολύ που σταματάει και σβήνει.

Το πήγα στο συνεργείο λοιπόν και μου είπε ο μάστορας ότι έχει χαλάσει το καρμπυρατέρ και θέλει αλλαγή, και οτι το εργοστασιακό είναι ακριβό αλλα θα μου βρει ένα no name με 70ε.

Με ένα ναι ή όχι σαν απάντηση: ΝΑΙ, χαλάει.

Χαλάει από πολλά πράγματα, π.χ. μπορει κάποιο μέρος στο χυτό του, να παρουσιάσει φθορά ή ακόμα και ρωγμή. Με τον καιρό, τα πιο πολύπλοκα καρμπυρατέρ, που έχουν διάφορους εσωτερικούς αυλούς στο σώμα τους, φθειρονται και οι αυλοί αυτοί τρώγονται ή βουλώνουν, με αποτέλεσμα να χαλάνε οι ισορροπίες και οι ροές των ρευστών μέσα του. Φθείρεται και οπου κινούνται και τρίβονται πράγματα όπως πχ. η επιφάνεια που πάνω της κινείται το σλάιντ. Οταν τέτοιες φθορές συμβαίνουν, όσα πράγματα και να αλλάξεις, το καρμπ δεν επανέρχεται στην σωστή λειτουργία.

Χαλάει επίσης και από πιο χειροπιαστά πράγματα π.χ. χαλάει από τα πολλά λύσε-δέσε, ένα σπείρωμα που μπαίνει κάποιο εξάρτημα ή κάποιο άλλο εξάρτημα ξεσφηνώνει π.χ. ο πάτος της βελόνας του φλοτέρ και γενικά συμβαίνει κάποια ζημειά που είτε δεν γίνεται να φτιαχτεί είτε δεν αξίζει τον κόπο.

Κοινός παράγοντας σε όλα αυτά, είναι ο χρόνος. Οταν ένα καρμπυρατέρ είναι π.χ. 30 ετών, ε πόσο να αντέξουν οι αρχικές διαστάσεις των αυλών μέσα του; Κάποια στιγμή δεν θα μπορεί πια να επανέλθει στην σωστή λειτουργία, και η λύση είναι η αντικατάσταση.

Konni
23/09/2023, 11:00
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.!!!

lykourgi
24/09/2023, 13:44
Είτε θα το πας σε άλλον μάστορα ή θα απαιτήσεις να πάρεις πίσω το δικό σου καρμπ, πλήρες με ότι περιέχει.

Konni
26/09/2023, 14:30
Καλησπέρα, μετά την αλλαγή καρμπυρατέρ νιώθω πολύ βαρύ το γκάζι μου.
Δηλαδή πρέπει να βάλω παραπάνω δύναμη για να το γυρίσω απο ότι πριν που ήταν μια χαρα ελαφρυ.
Τωρα μου κουραζει το χέρι.
Μπορεί να εχει σχεση αυτο με το καρμπ που μου άλλαξε ρε παιδια;

OldMan
26/09/2023, 14:40
Πιθανον να εχει πιο σκληρο ελατηριο το slide..

Η διαδρομη του γκαζιου (το ποσο γυριζει το σκριπ) παρέμεινε ιδια..??

Konni
27/09/2023, 11:20
Η διαδρομη του γκαζιου (το ποσο γυριζει το σκριπ) παρέμεινε ιδια..??

ναι ιδια...



Πιθανον να εχει πιο σκληρο ελατηριο το slide..


το slide ειναι μερος του καρμπυρατερ;

Bowleno
27/09/2023, 11:47
το slide ειναι μερος του καρμπυρατερ;

Nαι...πάνω του έχει ένα ελατήριο που το επαναφέρει στην κλειστή θέση όταν κλείνεις το γκάζι δες εικόνες και θα καταλάβεις
Συνήθως τα ιμιτασιόν έχουν αρκετά σκληρό ελατήριο λόγω χαμηλής ποιότητας μετάλλου.

446541 446542

kostaskk
27/09/2023, 12:30
Η σου περάσανε την ντιζα από λαθος σημείο και τεντώνει-βρισκει,η κάτι θέλει λαδωμα

Bowleno
27/09/2023, 13:26
Η σου περάσανε την ντιζα από λαθος σημείο και τεντώνει-βρισκει,η κάτι θέλει λαδωμα

Όντως παίζει και αυτό, το είχα ξεχάσει, (παθών) πάνε; 15+ χρόνια που είχα με καρμπ.

Konni
01/10/2023, 16:21
Παιδιά πιάστηκε το χέρι μου απο το γκάζι δεν οδηγείτε καθόλου ευχάριστα.

Θα το ξαναπάω στον μάστορα να το διευθετήσει το θέμα..δεν πιστευω να με ξαναχρεωσει ..

doctor_john
01/10/2023, 18:03
Aν μπαίνει το ελατήριο από το παλιό και λειτουργεί οκ. Αλλιώς το κίτ επισκευής που το περιέχει <15ε
Υπάρχει και 24 KEIHIN υπο πίεσης για το μοντέλο σου με 32,5ε...