PDA

View Full Version : Yamaha CP3 900 3rd Gen Tuning



sanctusan
24/09/2023, 04:10
Ο τρικύλινδρος κινητήρας της Yamaha έχει πουλήσει αρκετά σε 3 μοντέλα.
Σε όλες του τις εκδόσεις και μοντέλα έχει γίνει tuning και πολλές εταιρίες βγάζουν after market βελτιωτικά ανταλλακτικά.

Έχει κανείς ασχοληθεί με τον CP3 τελευταίας γενιά?

Θέλω να αρχίσω να το γαργαλάω λίγο, έχει πέσει στα χέρια μου και ένα φίλτρο DNA stage 2 αλλά ακόμα είμαι στο ψάξιμο.

Ρίξτε καμιά ιδέα.

Dant3
24/09/2023, 09:03
ΦΠΕ κλασσικα.
Καπου 120 τροχο εβγαλε το δικο μου.

sanctusan
24/09/2023, 11:01
ΦΠΕ κλασσικα.
Καπου 120 τροχο εβγαλε το δικο μου.

Το μέτρησες και πριν; Αν ναι πόσα σου έδειξε το δυναμόμετρο πριν το ΦΠΕ;

Επίσης ποια είναι η ''συνταγή'' σου;

S705
24/09/2023, 11:05
ΦΠΕ κλασσικα.
Καπου 120 τροχο εβγαλε το δικο μου.

Και για πες καμία κατανάλωση πριν και μετά.
Γιατί γενικά έμαθα ότι είναι οικονομικός κινητήρας.

sanctusan
24/09/2023, 11:27
Πριν
Με προσπάθεια χαμηλής κατανάλωσης έχω δει και 3,8 εκτός πόλης, με χαλαρό τον καρπό 4,5 μικτό, χωρίς φόβο κατανάλωσης 5,2 μικτό, αν το ματσουκώσω έχω δει και 6,6

S705
24/09/2023, 17:54
Πριν
Με προσπάθεια χαμηλής κατανάλωσης έχω δει και 3,8 εκτός πόλης, με χαλαρό τον καρπό 4,5 μικτό, χωρίς φόβο κατανάλωσης 5,2 μικτό, αν το ματσουκώσω έχω δει και 6,6

ΚΑΙ 6,6!!:eek:

Το tiger 1050 sport που έχω καίει στο χαλαρό 6.6 :bawl: άρα καλά πάω για αλλαγή :p

Μετα το ΦΠΑ τι καταναλώσεις κάνει Dant3?

STF
24/09/2023, 18:18
Τι σημαίνει το αρκτικόλεξο ΦΠΕ; Έχω μια υποψία αλλά δε μου βγαίνει το "Π".

McGyver
24/09/2023, 18:32
Τι σημαίνει το αρκτικόλεξο ΦΠΕ; Έχω μια υποψία αλλά δε μου βγαίνει το "Π".

Φίλτρο - πρόγραμμα - εξάτμιση

basilis_k6
24/09/2023, 18:35
ΚΑΙ 6,6!!:eek:

Το tiger 1050 sport που έχω καίει στο χαλαρό 6.6 :bawl: άρα καλά πάω για αλλαγή :p

Μετα το ΦΠΑ τι καταναλώσεις κάνει Dant3?

+24% :D

τα νουμερα που διαβαζω με κανουν να αναρωτιεμαι αν μετρατε εσεις η κοιτατε το οργανο. ειναι πολυ χαμηλα.

STF
24/09/2023, 18:36
Φίλτρο - πρόγραμμα - εξάτμιση

Thank you Sir!

Bowleno
24/09/2023, 18:40
+24% :D

τα νουμερα που διαβαζω με κανουν να αναρωτιεμαι αν μετρατε εσεις η κοιτατε το οργανο. ειναι πολυ χαμηλα.

Όντως....Το "όργανο" σε ΟΛΑ τα οχήματα είναι επιεικώς ΓΤΠΚ μόνο από γέμισμα σε γέμισμα και διαίρεση με τα χλμ......

McGyver
24/09/2023, 18:52
Όντως....Το "όργανο" σε ΟΛΑ τα οχήματα είναι επιεικώς ΓΤΠΚ μόνο από γέμισμα σε γέμισμα και διαίρεση με τα χλμ......

Καλά, όχι και σε ΟΛΑ.

Στο NC είναι ακριβέστατο, το ελέγχω συνέχεια :winka: ...


Είναι που ακόμα δεν πιστεύω το πόσο λίγο καίει!

:bawl:

S705
24/09/2023, 19:17
Καλά, όχι και σε ΟΛΑ.

Στο NC είναι ακριβέστατο, το ελέγχω συνέχεια :winka: ...


Είναι που ακόμα δεν πιστεύω το πόσο λίγο καίει!

:bawl:


Εσύ να φύγεις από αυτήν την κουβέντα, εδώ μιλάνε τα μεγάλα νούμερα :lol:.

Δεν ξέρω τα άλλα όργανα αλλά στο tiger έχει μια απόκλιση της τάξης +- 0.1 και έτσι σταμάτησα να κάνω υπολογισμούς.

McGyver
24/09/2023, 19:21
Εσύ να φύγεις από αυτήν την κουβέντα, εδώ μιλάνε τα μεγάλα νούμερα :lol:.

Δεν είμαι εγώ μεγάλο νούμερο;;;

:(

S705
24/09/2023, 19:22
+24% :D

τα νουμερα που διαβαζω με κανουν να αναρωτιεμαι αν μετρατε εσεις η κοιτατε το οργανο. ειναι πολυ χαμηλα.

Σκέψου όμως ότι μιλάμε για ένα μοτέρ 1050 cc με 125 άλογα (στα χαρτιά), με 10 κιλά ροπή από τις 4 Χιλ στροφές, σχεδιασμένο κάποια αρκετά χρόνια πισω.
Και από την άλλη ένα μοτέρ 890cc με 119 άλογα στα χαρτιά, ροπή 3,κατι σε ψηλές στροφές, euro 5 που και το προηγούμενο σχεδόν ίδιο μοτέρ ήταν οικονομικό αν το οδηγούσε φυσικά οικονομικά.

S705
24/09/2023, 19:25
Δεν είμαι εγώ μεγάλο νούμερο;;;

:(

Δώσε μου την ευκαιρία να σε γνωρίσω στην ετήσια (αν έρθεις) και κάνε ότι μπορείς για να απαντήσω θετικά. :p

Bowleno
24/09/2023, 19:35
Δεν είμαι εγώ μεγάλο νούμερο;;;

:(

Εμεις σε αγαπάμε ρε :pink:

νεοσσός
25/09/2023, 10:28
Φίλτρο - πρόγραμμα - εξάτμιση
Ενώ το ΦΠΑ είναι Φίλτρο Πρόγραμμα Akrapovič.

McGyver
25/09/2023, 10:35
Ενώ το ΦΠΑ είναι Φίλτρο Πρόγραμμα Akrapovič

Όχι, Φέρε Περισσότερα Άλογα.

viper1
25/09/2023, 11:32
Δεν είμαι εγώ μεγάλο νούμερο;;;

:(

Με την κατανάλωση που έχεις να πας στα σκούτερ

sanctusan
25/09/2023, 12:16
Ρε κοπρόσκυλα, ρίξτε καμιά ιδέα και αφήστε το σπαμάρισμα

DoctoR_k6
25/09/2023, 13:27
Μιλουσα τις προαλλες εκει που ψωνιζω ψαρια...με ενα τυπο που εχει ενα Tracer 140 αλογα (λεει) τροχο.
Ροικη/εκκεντροφορους/Εξατμιση/φιλτρο κλπ κλπ...
Γαζωνει (λεει)...
Κ ειναι καθημερινο μοτο. Τωρα για ενα φιλτρο/εξατμιση θεωρω θα εισαι οκ.
Δεν ειναι κατι extreme.

viper1
25/09/2023, 13:50
Δεν νομίζω ότι σκέφτεσαι να πειράξεις το μοτέρ εσωτερικά. Οποτε full exhaust χταπόδι τελικό παράλληλο εγκέφαλο και φίλτρο. Αν αρχίζεις και ελαφρύνεις την μοτο με carbon parts βιδες τιτανίου κλπ κάτι θα πάρεις και από εκεί.
Τελικό στάδιο turbo

STF
25/09/2023, 14:20
Ρε κοπρόσκυλα, ρίξτε καμιά ιδέα και αφήστε το σπαμάρισμα

Πιθανά δε θα σου αρέσει η δική μου ιδέα...

Βρίσκω εξαιρετικά παλιομοδίτικο το 2023 να ασχολούμαστε ακόμη με τέτοιες βελτιώσεις σε τέτοιες μοτοσυκλέτες (εξαιρώ μοτοσυκλέτες που αγοράζονται εξ αρχής για συμμετοχή τους σε οποιασδήποτε μορφής αγώνες).

Οι σύγχρονες μοτοσυκλέτες έχουν ταβανιασμένες τη σχέση απόδοσης / κατανάλωσης και πέρα από αυτό πολύ δύσκολα θα επιτευχθεί αποτέλεσμα πιο αρμονικό από αυτό του εργοστασίου αν δε χώσεις χρήμα σε αρκετές δυναμομετρήσεις (αν θέλεις να πάρεις ένα πραγματικά σωστό αποτέλεσμα στην απόκριση του γκαζιού). Το να πάρεις παραπάνω άλογα εμένα δε μου λέει τίποτα, είναι άλλος ένας αριθμός απλά λίγο πιο μεγάλος. Αν κάποιος δεν είναι ικανοποιημένος από τη μοτοσυκλέτα του και τις επιδόσεις της καλύτερα να σκέφτεται να την αντικαταστήσει. Αυτό που συνήθως συμβαίνει είναι πειράζοντας την επίδοση της να πειράζεις και την απόδοση της με όχι το ίδιο καλό αποτέλεσμα.

Γνώμη μου, καθώς στην Ελλάδα ζούμε.

Θυμάμαι καλά; Το καινούριο XSR900 δεν έχεις; Το συγκεκριμένο μοντέλο το έχω οδηγήσει (όπως και όλες τις μοτό με CP3 παλιάς και νέας κοπής). Με QS αυτή η μηχανή είναι πύραυλος, τι δε σου αρέσει και θέλεις κι άλλο; Οι ερωτήσεις είναι ρητορικές όμως ειλικρινά μου φαίνεται τόσο παλιομοδίτικό... Χίλιες φορές να διάβαζα ότι θέλεις να βελτιώσεις κι άλλο τις αναρτήσεις σου.

νεοσσός
25/09/2023, 14:24
Αυτό που κάνουν κάποιοι βελτιωτές με τις ολόσωμες εξατμίσεις, είναι να πετυχαίνουν καλύτερη απόδοση, διότι δεν τους απασχολούν τα όρια εκπομπής ρύπων και θορύβου που περιορίζουν τους κατασκευαστές.

STF
25/09/2023, 14:26
Αυτό που κάνουν συνήθως οι βελτιωτές με τις ολόσωμες εξατμίσεις, είναι να πετυχαίνουν καλύτερη απόδοση, διότι δεν τους απασχολούν τα όρια εκπομπής ρύπων και θορύβου που περιορίζουν τους κατασκευαστές. Δεν είναι δηλαδή πιο έμπειροι από τα εργοστάσια, αλλά δεν τους απασχολεί η συμμόρφωση με το νόμο.

Αυτό που κάνουν συνήθως οι βελτιωτές είναι να πετάνε τιμές από κονσέρβες που έχουν βρει στο διαδίκτυο γιατί κανένας πελάτης δεν είναι διαθετειμμένος να πληρώσει 3-4 ανεβάσματα πάνω στο δυναμόμετρο. Αν κάποιος είναι διαθετειμμένος να πληρώσει και να διορθώνει τις "τρύπες" και τα φλατ που βλέπει χωρίς να τον απασχολούν μόνο τα 6-7 άλογα που παίρνει, τότε πάω πάσο (δεν συμβαίνει αυτό όμως, συνήθως τουλάχιστον).

Απλά σπάνια ακούω κάποιον να λέει, πως και αύξησε την ιπποδύναμη αλλά την πήρε και με σωστό τρόπο παντού. Και αρκούνται σε κάτι παραδοχές του τύπου κρέμασε λίγο χαμηλά αλλά.... ψηλά γ@μάει.... (ή τούμπαλιν).

DoctoR_k6
25/09/2023, 15:17
Οποιος βαλει φιλτρο/ολοσωμη αναγκαστικα πρεπει να το φτιαξει το μειγμα να δουλευει σωστα το μοτερ του.
Δυναμομετρο κανονικα κλπ κλπ.
Τωρα αν χρειαζεται η οχι ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...
Εγω πλεον μετα απο τοσα χρονια στο κυνηγι των αλογων/εξατμισεων κλπ κλπ αν αγοραζα καινουριο μοτο ουτε τελικο μπορει να μην αλλαζα αρκει να μην ηταν απιστευτο χαλι.

(Εδω σκεφτομουν να βαλω παλι το τελικο το μαμα στο Κ6 που ηταν/ειναι κ τιτανιο κ οχι κανας θερμοσιφωνας :D)

doctor_john
25/09/2023, 16:26
Υποτίθεται πως αν αλλάξεις την τροφοδοσία ο πρωτεύον στόχος είναι να έχεις καλύτερη λειτουργία για τα δεδομένα του κινητήρα.
Αν το πετύχεις αυτό τότε βλέπεις αν έχεις κέρδος σε δύναμη κ.λπ.

Σε καταλαβαίνω όπως το λες ότι δεν θα έπρεπε να ασχολούμαστε με τις βασικές ρυθμίσεις του κινητήρα πλέον.

Μην ξεχνάμε όμως τρία ουσιαστικά:
α) πολύ συχνά δεν είναι αρμονικά ρυθμισμένος από το εργοστάσιο.
β) επίσης συχνά αλλοιώνουν τις ρυθμίσεις "δικοί μας" παράγοντες.
Θερμοκρασία περιβάλλοντος, καύσιμα, καταπόνηση.
γ) σχεδόν πάντα δεν βρίσκουμε τους παράγοντες: μου αρεσει-εξυπηρετει, δύναμη, κόστος, για να δημιουργήσουμε εξίσωση.

Bowleno
25/09/2023, 16:56
Ρε σεις που κυνηγάτε ίππους και μουλάρια...
Πότε πια, εν έτει 2023 θα μάθετε ότι "όποιος θέλει επιδόσεις 1100 πάει και παίρνει 1100 και δεν προσπαθεί να κάνει το 750 1100"; :D

Ο Στέφανος τα είπε όλα, απλά και όμορφα!

Πέραν αυτού, μια μοτό 70+ ίππων ξεφτιλίζει για πλάκα τα ανώτατα όρια ταχύτητας σε ΟΛΗ την Ευρώπη (με τις autoban δεν ασχολούμαι) και με τόσες κάμερες που υπάρχουν πλέον σε κάθε γωνία, παύουν να έχουν λόγο ύπαρξης θηρία των 170+ ίππων....:(

BLiTzER
25/09/2023, 17:14
Πέραν αυτού, μια μοτό 70+ ίππων ξεφτιλίζει για πλάκα τα ανώτατα όρια ταχύτητας σε ΟΛΗ την Ευρώπη (με τις autoban δεν ασχολούμαι) και με τόσες κάμερες που υπάρχουν πλέον σε κάθε γωνία, παύουν να έχουν λόγο ύπαρξης θηρία των 170+ ίππων....:(

Τα 150+ άλογα είναι πάντα χρήσιμα όταν έχεις μόνο 100 μέτρα ευθείας μεταξύ στροφών για να περάσεις το 600αράκι που σε ξεφτιλίζει.

doctor_john
25/09/2023, 18:05
Η επόμενη σκηνή έχει το ενδιαφέρον..

lospsi
25/09/2023, 18:14
Κι εγώ είμαι της άποψης μόνο ΦΠΕ, αν θες να ασχοληθείς έτσι για τον χαβαλέ.
Μπορεί τα απόλυτα νούμερα να μην πολλά άλλα λογικά κερδίζεις και σε ευστροφία, ροπή.

Παιδιά, κάποιοι γουστάρουν να σκαλίζουν όχι γιατί θέλουν να κάνουν το 900 1100 αλλά γιατι γουστάρουν. Όπως κάποιος άλλος γουστάρει να φέρνει την εκάστοτε μοτοσυκλέτα στα μέτρα του.

viper1
25/09/2023, 19:21
Αυτό που κάνουν συνήθως οι βελτιωτές είναι να πετάνε τιμές από κονσέρβες που έχουν βρει στο διαδίκτυο γιατί κανένας πελάτης δεν είναι διαθετειμμένος να πληρώσει 3-4 ανεβάσματα πάνω στο δυναμόμετρο. Αν κάποιος είναι διαθετειμμένος να πληρώσει και να διορθώνει τις "τρύπες" και τα φλατ που βλέπει χωρίς να τον απασχολούν μόνο τα 6-7 άλογα που παίρνει, τότε πάω πάσο (δεν συμβαίνει αυτό όμως, συνήθως τουλάχιστον).

Απλά σπάνια ακούω κάποιον να λέει, πως και αύξησε την ιπποδύναμη αλλά την πήρε και με σωστό τρόπο παντού. Και αρκούνται σε κάτι παραδοχές του τύπου κρέμασε λίγο χαμηλά αλλά.... ψηλά γ@μάει.... (ή τούμπαλιν).

Ας τα βάλει επάνω και ας πληρώσει το δυναμόμετρο για να δει αποτελέσματα. Εννοείται ότι χωρίς δυναμόμετρο δεν μπορείς να πάρεις τα μέγιστα.
Υπάρχουν κονσέρβα setup σε παράλληλο εγκέφαλο αλλά δεν θα πάρεις τα μέγιστα

basilis_k6
25/09/2023, 20:40
Πιθανά δε θα σου αρέσει η δική μου ιδέα...

Βρίσκω εξαιρετικά παλιομοδίτικο το 2023 να ασχολούμαστε ακόμη με τέτοιες βελτιώσεις σε τέτοιες μοτοσυκλέτες (εξαιρώ μοτοσυκλέτες που αγοράζονται εξ αρχής για συμμετοχή τους σε οποιασδήποτε μορφής αγώνες).

Οι σύγχρονες μοτοσυκλέτες έχουν ταβανιασμένες τη σχέση απόδοσης / κατανάλωσης και πέρα από αυτό πολύ δύσκολα θα επιτευχθεί αποτέλεσμα πιο αρμονικό από αυτό του εργοστασίου αν δε χώσεις χρήμα σε αρκετές δυναμομετρήσεις (αν θέλεις να πάρεις ένα πραγματικά σωστό αποτέλεσμα στην απόκριση του γκαζιού). Το να πάρεις παραπάνω άλογα εμένα δε μου λέει τίποτα, είναι άλλος ένας αριθμός απλά λίγο πιο μεγάλος. Αν κάποιος δεν είναι ικανοποιημένος από τη μοτοσυκλέτα του και τις επιδόσεις της καλύτερα να σκέφτεται να την αντικαταστήσει. Αυτό που συνήθως συμβαίνει είναι πειράζοντας την επίδοση της να πειράζεις και την απόδοση της με όχι το ίδιο καλό αποτέλεσμα.

Γνώμη μου, καθώς στην Ελλάδα ζούμε.

Θυμάμαι καλά; Το καινούριο XSR900 δεν έχεις; Το συγκεκριμένο μοντέλο το έχω οδηγήσει (όπως και όλες τις μοτό με CP3 παλιάς και νέας κοπής). Με QS αυτή η μηχανή είναι πύραυλος, τι δε σου αρέσει και θέλεις κι άλλο; Οι ερωτήσεις είναι ρητορικές όμως ειλικρινά μου φαίνεται τόσο παλιομοδίτικό... Χίλιες φορές να διάβαζα ότι θέλεις να βελτιώσεις κι άλλο τις αναρτήσεις σου.

ισα ισα τωρα αξιζει παραπανω απο χθες. ακομη και χωρις να αλάξεις τιποτα στη μηχανη αξιζει να πας να σου περάσουν ενα χαρτη που κλείνει τρυπες και ριχνει κατανάλωση. η μαγεια των euro5 ειναι οτι καινε παραπανω απο οσο θα έπρεπε και κάνουν και τρυπες στην αποδοση. ΦΠΕ συνηθως πανε ολοι επειδη θελουν να φυγουν απο το μαμα τελικο οποτε αφου σκας το 400-500αρι για να χασεις και βαρος, να παρεις και ηχο, ε θα κολλησεις στα αλλα 500 για να γινει η σωστη δουλεια? αλλωστε ρυθμιση μπορεις να κανεις ειτε κερδιζοντας σε απολυτα νουμερα αν θες να κανεις κοντρες ειτε μενοντας στα ιδια φτιαχνοντας ομως μια πιο ζωηρη και οικονομικη μοτοσυκλέτα.

sanctusan
26/09/2023, 10:26
ΦΠΕ είναι το πλάνο μου,
Λίγο απελευθέρωση εισαγωγής-εξαγωγής για τα Euro5 και ένα καλό μάστορας να το ρυθμίσει, ώστε το μηχανάκι να μην αδειάσει πουθενά για να γεμίσει κάπου αλλού.

Έχετε να προτείνετε κανένα σοβαρό προγραμματιστή;

Δε μιλάμε για κυνήγι αλόγων, κόντρες και τα λοιπά.
Απλά νιώθω το μοτέρ πιεσμένο, φιμωμένο, μου δίνει την εντύπωση ότι έχει να δώσει ακόμα.
Και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, το ψάξιμο, το σκάλισμα, η περιέργεια έχουν το χαβαλέ τους......αλλά και σκότωσαν τη γάτα.

Lakisss
26/09/2023, 13:53
Ερώτηση γιατί την είχα πάντα απορία. Όταν επεμβαίνεις στην χαρτογράφηση και η μηχανή έχει modes, η χαρτογράφηση αλλάζει παντού η στο mode που θες;

Dant3
26/09/2023, 17:00
Το μέτρησες και πριν; Αν ναι πόσα σου έδειξε το δυναμόμετρο πριν το ΦΠΕ;

Επίσης ποια είναι η ''συνταγή'' σου;

112 μαμα. 5 ιππους πηρε με την εξατμιση και αλλους 3 με προγραμμα φιλτρο (συν μια μικρο μοντα στο φιλτροκουτι).
Γενικα δες εδω
https://www.vcyclenut.com/2021-mt09-akrapovic-testing.html
Ψαξε λιγο το σαιτ γιατι ειναι χαλια. Εχει 09 και δυναμομετρο και εχει δοκιμασει σχεδον τα παντα και τα εχει μετρησει κιολας.Κατω κατω σε πεταει περα δωθε οποτε τα βρισκεις και ετσι.



Και για πες καμία κατανάλωση πριν και μετά.
Γιατί γενικά έμαθα ότι είναι οικονομικός κινητήρας.

Στο στρωσιμο 5λτ/100 εντος. Τωρα εχω μεση 5,4 που το χρησιμοποιω σα commuter. Γενικα αν το πας οικονομικα ,παει. Αν ανοιγεις πινει παρα πολυ.


Σκέψου όμως ότι μιλάμε για ένα μοτέρ 1050 cc με 125 άλογα (στα χαρτιά), με 10 κιλά ροπή από τις 4 Χιλ στροφές, σχεδιασμένο κάποια αρκετά χρόνια πισω.
Και από την άλλη ένα μοτέρ 890cc με 119 άλογα στα χαρτιά, ροπή 3,κατι σε ψηλές στροφές, euro 5 που και το προηγούμενο σχεδόν ίδιο μοτέρ ήταν οικονομικό αν το οδηγούσε φυσικά οικονομικά.

Το δικο μου 8 κιλα ροπη απο 3500 στροφες βγαζει παντως.

446461

Dant3
26/09/2023, 17:09
Μιλουσα τις προαλλες εκει που ψωνιζω ψαρια...με ενα τυπο που εχει ενα Tracer 140 αλογα (λεει) τροχο.
Ροικη/εκκεντροφορους/Εξατμιση/φιλτρο κλπ κλπ...
Γαζωνει (λεει)...
Κ ειναι καθημερινο μοτο. Τωρα για ενα φιλτρο/εξατμιση θεωρω θα εισαι οκ.
Δεν ειναι κατι extreme.

Με εκκεντρα κτλ ναι πανε τοσα παντως.


Αυτό που κάνουν συνήθως οι βελτιωτές είναι να πετάνε τιμές από κονσέρβες που έχουν βρει στο διαδίκτυο γιατί κανένας πελάτης δεν είναι διαθετειμμένος να πληρώσει 3-4 ανεβάσματα πάνω στο δυναμόμετρο. Αν κάποιος είναι διαθετειμμένος να πληρώσει και να διορθώνει τις "τρύπες" και τα φλατ που βλέπει χωρίς να τον απασχολούν μόνο τα 6-7 άλογα που παίρνει, τότε πάω πάσο (δεν συμβαίνει αυτό όμως, συνήθως τουλάχιστον).

Απλά σπάνια ακούω κάποιον να λέει, πως και αύξησε την ιπποδύναμη αλλά την πήρε και με σωστό τρόπο παντού. Και αρκούνται σε κάτι παραδοχές του τύπου κρέμασε λίγο χαμηλά αλλά.... ψηλά γ@μάει.... (ή τούμπαλιν).

Προσωπικα τα εσκασα και ανεβηκε δυναμομετρο με φουλ εξτρα. Ηταν και το πρωτο 3ης γενιας που επιασε στα χερια του οποτε το δουλεψε αρκετα. Γενικα δεν εχασε πουθενα, φαινεται και απο τη δυναμομετρηση. Συν μου ρυθμιστηκε το QS και ειναι λιγο καλυτερο, κατεβασα το βεντιλατερ ελαχιστα για να μη βραζει κτλ.

Προσωπικα επειδη το πηρα με το που βγηκε , ειχε αρκετα θεματα χαρτογραφησης. Τα διορθωσαν με ανακλησεις αλλα 1,5 χρονο μετα. Οποτε περασα ΦΠΕ γιατι ηθελα να ξεφορτωθω τις βλακειες που προκαλουσε το Euro 5. Αν το επαιρνα τωρα, πιθανοτατα να μην εκανα κατι. Ασε που εχει και μπολικη βαβουρα γιατι ολες οι εξατμισεις ειναι κοντες.


ΦΠΕ είναι το πλάνο μου,
Λίγο απελευθέρωση εισαγωγής-εξαγωγής για τα Euro5 και ένα καλό μάστορας να το ρυθμίσει, ώστε το μηχανάκι να μην αδειάσει πουθενά για να γεμίσει κάπου αλλού.

Έχετε να προτείνετε κανένα σοβαρό προγραμματιστή;

Δε μιλάμε για κυνήγι αλόγων, κόντρες και τα λοιπά.
Απλά νιώθω το μοτέρ πιεσμένο, φιμωμένο, μου δίνει την εντύπωση ότι έχει να δώσει ακόμα.
Και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, το ψάξιμο, το σκάλισμα, η περιέργεια έχουν το χαβαλέ τους......αλλά και σκότωσαν τη γάτα.

ZenOne το πηγα εγω. Εκανε αρκετα καλη δουλεια.


Ερώτηση γιατί την είχα πάντα απορία. Όταν επεμβαίνεις στην χαρτογράφηση και η μηχανή έχει modes, η χαρτογράφηση αλλάζει παντού η στο mode που θες;

Η ρυθμιση καυσιμου ειναι ενιαια για ολα τα Modes. Την αποκριση της πεταλουδας οριζει καθε mode, και αυτο το ρυθμιζεις ανεξαρτητα. Πχ εγω ζητησα 2 mode, ενα επιθετικο και ενα λιγο πιο φυσιολογικο για καθημερινο. Εχουν μια μικρη διαφορα στο νευρο και το αρπαγμα.

S705
26/09/2023, 20:24
Στο στρωσιμο 5λτ/100 εντος. Τωρα εχω μεση 5,4 που το χρησιμοποιω σα commuter. Γενικα αν το πας οικονομικα ,παει. Αν ανοιγεις πινει παρα πολυ.



Το δικο μου 8 κιλα ροπη απο 3500 στροφες βγαζει παντως.

446461


8 ήθελα να γράψω.
σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ποσό είναι το παρα πολύ δεν είπες.

Dant3
26/09/2023, 22:00
8 ήθελα να γράψω.
σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ποσό είναι το παρα πολύ δεν είπες.

10αρι χαλαρα. Αλλα μιλαμε για καταστασεις τερμα γκαζι πολυ γρηγορης βολτας. Πιστα ακομα παραπανω.

sanctusan
26/09/2023, 23:22
Η ρυθμιση καυσιμου ειναι ενιαια για ολα τα Modes. Την αποκριση της πεταλουδας οριζει καθε mode, και αυτο το ρυθμιζεις ανεξαρτητα. Πχ εγω ζητησα 2 mode, ενα επιθετικο και ενα λιγο πιο φυσιολογικο για καθημερινο. Εχουν μια μικρη διαφορα στο νευρο και το αρπαγμα.

Δηλαδή είχες 2 λιγότερα modes; Στα όργανα είχε μόνο 2;

Dant3
27/09/2023, 17:03
Δηλαδή είχες 2 λιγότερα modes; Στα όργανα είχε μόνο 2;

4 ειχα, απλα πειραξε τα 2. Τα αλλα 2 απλα ηταν με στοκ ρυθμισεις ανοιγματος πεταλουδας. Το 4ο βγαζει 75 ιππους απο μαμα. Το δυναμομετρησε και αυτο.

νεοσσός
27/09/2023, 20:59
Το 4ο βγαζει 75 ιππους απο μαμα. Το δυναμομετρησε και αυτο.
Ενδιαφέρον αυτό. Νομίζω ότι στην πρώτη γενιά του SP, οι τρεις χαρτογραφήσεις έδιναν την ίδια μέγιστη ισχύ με πλήρες άνοιγμα του γκαζιού, απλά άλλαζε η προοδευτικότητα στο άνοιγμα.

sanctusan
27/09/2023, 23:22
Ενδιαφέρον αυτό. Νομίζω ότι στην πρώτη γενιά του SP, οι τρεις χαρτογραφήσεις έδιναν την ίδια μέγιστη ισχύ με πλήρες άνοιγμα του γκαζιού, απλά άλλαζε η προοδευτικότητα στο άνοιγμα.

Αυτό ισχύει σε ΟΛΑ το CP3 τελευταίας γενιάς!
Map 1, 2, 3 έχουν τον ίδια μέγιστη ισχύ με άλλη ανταπόκριση στο γκάζι. 1 προς 3 πάει σε πιο επιθετικό προς πιο ήπιο αντίστοιχα.
Map 4 είναι το βρόχινο και 20 (ονομαστικά) άλογα λιγότερα.

νεοσσός
27/09/2023, 23:30
Αυτό ισχύει σε ΟΛΑ το CP3 τελευταίας γενιάς!
Map 1, 2, 3 έχουν τον ίδια μέγιστη ισχύ με άλλη ανταπόκριση στο γκάζι. 1 προς 3 πάει σε πιο επιθετικό προς πιο ήπιο αντίστοιχα.
Map 4 είναι το βρόχινο και 20 (ονομαστικά) άλογα λιγότερα.
Στο MT-09 SP του 2018 που είχα οδηγήσει, ίσως δεν είχε προστεθεί η 4η χαρτογράφηση. Είχε Α, Β και STD (https://ultimatemotorcycling.com/2018/12/28/2018-yamaha-mt-09-review-14-fast-facts/).

Χρήσιμες είναι πάντως, ανάλογα τη διάθεση οδήγησης και τις συνθήκες. Η standard μου άρεσε περισσότερο, ενώ οι άλλες μού φαίνονταν είτε πολύ ήπιες, είτε πολύ επιθετικές. Σε κάθε περίπτωση ο κινητήρας είναι υπέροχος.

ratamahatta
28/09/2023, 09:20
Με εκκεντρα κτλ ναι πανε τοσα παντως.



Προσωπικα τα εσκασα και ανεβηκε δυναμομετρο με φουλ εξτρα. Ηταν και το πρωτο 3ης γενιας που επιασε στα χερια του οποτε το δουλεψε αρκετα. Γενικα δεν εχασε πουθενα, φαινεται και απο τη δυναμομετρηση. Συν μου ρυθμιστηκε το QS και ειναι λιγο καλυτερο, κατεβασα το βεντιλατερ ελαχιστα για να μη βραζει κτλ.

Προσωπικα επειδη το πηρα με το που βγηκε , ειχε αρκετα θεματα χαρτογραφησης. Τα διορθωσαν με ανακλησεις αλλα 1,5 χρονο μετα. Οποτε περασα ΦΠΕ γιατι ηθελα να ξεφορτωθω τις βλακειες που προκαλουσε το Euro 5. Αν το επαιρνα τωρα, πιθανοτατα να μην εκανα κατι. Ασε που εχει και μπολικη βαβουρα γιατι ολες οι εξατμισεις ειναι κοντες.



ZenOne το πηγα εγω. Εκανε αρκετα καλη δουλεια.



Η ρυθμιση καυσιμου ειναι ενιαια για ολα τα Modes. Την αποκριση της πεταλουδας οριζει καθε mode, και αυτο το ρυθμιζεις ανεξαρτητα. Πχ εγω ζητησα 2 mode, ενα επιθετικο και ενα λιγο πιο φυσιολογικο για καθημερινο. Εχουν μια μικρη διαφορα στο νευρο και το αρπαγμα.

Ο Δημήτρης , zen1racing , είναι πολύ καλός και ψειρας τουλάχιστον έτσι τον έκοψα

Kotsos
30/09/2023, 23:57
Γεια σε ολους, ειμαι καινουριος στο site και στις μηχανες.

Εχω ενα mt09 gen3 και για αυτο βασικα γραφω εδω γιατι δεν βρηκα κατι αλλο σχετικο. Θελω να βαλω εξατμιση και ειμαι αναμεσα στην crt της sc project και σε akrapovic racing line.
Γενικα η sc project μου αρεσει πιο πολυ και κανει και πιο ωραιο ηχο, αλλα δεν παιρνας κτεο ουτε με γνωστο απο οσο ακουγεται. Αλλα απ την αλλη αν και με akrapovic δεν παιρνας το ιδιο μου κανει.
Επισης η akrapovic λεει οτι οτι δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις προγραμμα με την racing line, ισχυει;

Γενικα οποιος ξερει κατι η βοηθεια του ειναι πολυτιμη, ειμαι τελειως νεος στο χωρο.

sanctusan
01/10/2023, 01:00
Γενικά όλες οι εξατμίσεις χωρίς καταλήτη θέλουν επαναπρογραμματισμό, το ίδιο και τα φίλτρα αέρος stage 2 και 3.
Μιλάμε για σωστή λειτουργία, αλλώς ότι και να βάλεις πανω θα δουλέψει αλλά όχι σωστά. Κασι ίσως μακροχρόνια να φέρει προβλήματα.

Kotsos
02/10/2023, 23:37
Γενικά όλες οι εξατμίσεις χωρίς καταλήτη θέλουν επαναπρογραμματισμό, το ίδιο και τα φίλτρα αέρος stage 2 και 3.
Μιλάμε για σωστή λειτουργία, αλλώς ότι και να βάλεις πανω θα δουλέψει αλλά όχι σωστά. Κασι ίσως μακροχρόνια να φέρει προβλήματα.

Αρα marketing της akrapovic οτι δεν χριαζεται προγραμμα. Μαλλον παω για την sc project σε αυτη την περιπτωση και με το κτεο βλεπουμε τι γινεται... Οκ, ευχαριστω πολυ.

dankannn
03/10/2023, 06:59
Αρα marketing της akrapovic οτι δεν χριαζεται προγραμμα. Μαλλον παω για την sc project σε αυτη την περιπτωση και με το κτεο βλεπουμε τι γινεται... Οκ, ευχαριστω πολυ.
Μια χαρά θα δουλέψει αρκη να έχεις την τάπα της επάνω

Cpt_Slow
04/10/2023, 12:38
Δοκιμασε να βαλεις μια κοντη γκαζιερα, εαν παιρνει το δικο σου. Με 10 ευρω θα νομιζεις οτι πηρε 20 αλογα.

THRESH
04/10/2023, 13:20
ή μπορείς απλά να ανοίγεις όλο το γκάζι :lol:

Dant3
04/10/2023, 17:27
Δοκιμασε να βαλεις μια κοντη γκαζιερα, εαν παιρνει το δικο σου. Με 10 ευρω θα νομιζεις οτι πηρε 20 αλογα.

Ηλεκτρογκαζο εχει. Αλλα και η λογικη σου γενικα ,ειναι παρομοια με το να του λεγαμε να οδηγαει μονο σε κατηφορα.


Αρα marketing της akrapovic οτι δεν χριαζεται προγραμμα. Μαλλον παω για την sc project σε αυτη την περιπτωση και με το κτεο βλεπουμε τι γινεται... Οκ, ευχαριστω πολυ.

Η racing line που ειναι με το καταλυτη, οχι δε χρειαζεται προγραμμα. Αλλα θα δωσεις 1 χιλιαρικο για να μη κερδισεις τιποτα επι της ουσιας;

doctor_john
04/10/2023, 17:37
Μη το λες, έχει μεγάλη διαφορά όταν από το εργοστάσιο είναι πάνω από 90°.

ρεϊσιν με καταλύτη; σαν να λέμε μακαρόνια για αδυνάτισμα;
Τι έχετε πάθει με αυτήν την εταιρεία;
Ποιος την εκτιμά και τον εκτιμάτε και εσείς τόσο που δίνετε τα χρήματα σας χωρίς δεύτερη σκέψη;

viper1
04/10/2023, 18:07
Υπάρχουν διάφορα σταδια επέμβασης σε κινητήρα.
Για να δεις μεγάλες διαφορές πρέπει να βάλεις το χέρι βαθειά στην τσέπη. Φίλτρα εξατμίσεις προγράμματα παράλληλοι εγκέφαλοι χωρίς εσωτερική επέμβαση είναι πολλά χρήματα για λίγα αποτελέσματα

Kotsos
04/10/2023, 21:59
Γενικα πιο πολυ με ενδιαφερει ηχος και εμφανιση και ενοειται να δουλευει σωστα το μηχανακι μην κανω καμια ζημια, παρα η επιδοση. Επισης νομιζω πως η racing line με το carbon το τελικο δεν εχει καταλυτη, αυτη που εχει καταλυτη ειναι αυτη που σου προτεινει να βαλεις η yamaha που την εχει και στο site της να την αγορασεις. Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος. Αλλα οπως και να χει μαλλον θα παω στην crt της sc project που δεν εχει καταλυτη σιγουρα

Kotsos
04/10/2023, 22:02
Μια χαρά θα δουλέψει αρκη να έχεις την τάπα της επάνω

Ταπα ειναι ο σιγαστηρας; Αμα ναι δεν μου κανει, θελω βαβουρα :)

Bowleno
05/10/2023, 09:13
Ταπα ειναι ο σιγαστηρας; Αμα ναι δεν μου κανει, θελω βαβουρα :)

Να μου πεις όταν χρειαστείς ακουστικά βαρηκοΐας, έχω 2 καλά μαγαζιά να σου συστήσω....:D

Kotsos
05/10/2023, 10:16
Να μου πεις όταν χρειαστείς ακουστικά βαρηκοΐας, έχω 2 καλά μαγαζιά να σου συστήσω....:D

Χαχαχα, εχουμε ακομα δρομο μεχρι τη βαρηκοΐα. Ακομα δεν εχω παρει την εξατμιση...

dankannn
05/10/2023, 14:15
Ταπα ειναι ο σιγαστηρας; Αμα ναι δεν μου κανει, θελω βαβουρα :)

Φιλος μου εχει αυτη σε ΜΤ09 2019 , με την ταπα και το προγραμμα ZenOne περναει κανονικα το ΚΤΕΟ χωρις απολυτος κανενα προβλημα
Μετα την βγαζει την ταπα για σαματα ( ειναι αφαιρούμενη) , αλλα να πω πριν κραξουν οτι το εχει μονο για βολτες εξω και δεν το κυκλοφορει εντος πολεως.
https://www.akrapovic.com/en/moto/product/20017/Yamaha/MT-09-FZ-09/2019?brandId=41&modelId=339&yearId=5251

Dant3
05/10/2023, 17:17
Μη το λες, έχει μεγάλη διαφορά όταν από το εργοστάσιο είναι πάνω από 90°.

ρεϊσιν με καταλύτη; σαν να λέμε μακαρόνια για αδυνάτισμα;
Τι έχετε πάθει με αυτήν την εταιρεία;
Ποιος την εκτιμά και τον εκτιμάτε και εσείς τόσο που δίνετε τα χρήματα σας χωρίς δεύτερη σκέψη;

Αφου ετσι τη βαφτιζει η εταιρεια, τι φταιω εγω;
https://www.akrapovic.com/en/moto/product/21852/Yamaha/MT-09-FZ-09/2023?brandId=41&modelId=339&yearId=7065


Ταπα ειναι ο σιγαστηρας; Αμα ναι δεν μου κανει, θελω βαβουρα :)

Καλα αν βαλεις αφτερ εξατμιση και με σιγαστηρα μια χαρα βαβουρα κανει. Χωρις σιγαστηρα να ξερεις οτι δε θα παλευεται. Στο λεω για να μη τη παθεις οπως εγω. Χωρις σιγαστηρα πονοκεφαλος στο τεταρτο. Με σιγαστηρα οριακα αντεχεται.

THRESH
05/10/2023, 18:14
Φιλος μου εχει αυτη σε ΜΤ09 2019 , με την ταπα και το προγραμμα ZenOne περναει κανονικα το ΚΤΕΟ χωρις απολυτος κανενα προβλημα
Μετα την βγαζει την ταπα για σαματα ( ειναι αφαιρούμενη) , αλλα να πω πριν κραξουν οτι το εχει μονο για βολτες εξω και δεν το κυκλοφορει εντος πολεως.
https://www.akrapovic.com/en/moto/product/20017/Yamaha/MT-09-FZ-09/2019?brandId=41&modelId=339&yearId=5251

πως το κάνει αυτό αφού η εταιρία το λέει :


THIS PRODUCT DOES NOT MEET EMISSION COMPLIANCE REQUIREMENTS FOR STREET OR HIGHWAY USE.

με ενδιαφέρει κ εμένα , δεδομένου οτι είμαι στο ψάξιμο για εξάτμιση

ΓιώργοςΤΤ
05/10/2023, 18:49
Γιατί το ΚΤΕΟ στην Ελλάδα λειτουργεί ως εξής: έχει δύο ρόδες; τα φώτα δουλεύουν; τα φρένα είναι επάνω; οκ, περνάς.

doctor_john
05/10/2023, 18:50
Για να μπορεί να πουλήσει η εταιρεία χωρίς τον κίνδυνο να γίνουν μυνήσεις σε αυτήν λόγο του ότι εμείς παρανομούμε
που τις βγάζουμε στο δρόμο.

Η εταιρεία σου λέει τα κατάφερα, έβγαλα εξάτμιση που δεν σε περιορίζει, παρεμβάλλεται καταλύτης αλλά ο θόρυβος είναι λίγο μεγαλύτερος
οι εκπομπές μπορεί να μην είναι ακριβώς όσο τα όρια κ.λπ.

ΓιώργοςΤΤ
05/10/2023, 18:55
https://youtu.be/Yv3YFN6jIaM?si=l2OIGmMzJuinYA-k

Kotsos
05/10/2023, 21:22
Φιλος μου εχει αυτη σε ΜΤ09 2019 , με την ταπα και το προγραμμα ZenOne περναει κανονικα το ΚΤΕΟ χωρις απολυτος κανενα προβλημα
Μετα την βγαζει την ταπα για σαματα ( ειναι αφαιρούμενη) , αλλα να πω πριν κραξουν οτι το εχει μονο για βολτες εξω και δεν το κυκλοφορει εντος πολεως.
https://www.akrapovic.com/en/moto/product/20017/Yamaha/MT-09-FZ-09/2019?brandId=41&modelId=339&yearId=5251

Ειχα ακουσει να λενε διαφοροι οτι η racing line για τα gen 3 δεν κανει τοσο καλο ηχο οσο αυτη που στειλες στο link. Για αυτο μου εχει καρφωθει η crt. Απ την αλλη δυστυχως δεν εχω κανενα γνωστο να εχει gen 3 με akrapovic για να ακουσω απο κοντα, αλλα το οτι λές οτι περναει κτεο δινει καποιους ποντους στην ακραπα γιατι η crt δεν εχει καν ταπα αλλα κανει απιστευτο ηχο.

Kotsos
05/10/2023, 21:24
Γιατί το ΚΤΕΟ στην Ελλάδα λειτουργεί ως εξής: έχει δύο ρόδες; τα φώτα δουλεύουν; τα φρένα είναι επάνω; οκ, περνάς.

Παντως το ξαδελφακι μου με Z1000 και dan moto πανω (δεν εχω ξαναδει πουθενα αλλα κανουν απειρο σαματα), δεν παιρναει για κανενα λογο κτεο. Καθε 2 χρονια τις αλλαζουμε για να παρασει.

ΓιώργοςΤΤ
05/10/2023, 21:41
Τυχαίνει να πέσεις σε ΚΤΕΟ σοβαρό. Εδώ που ζω 1 στα 10 οχήματα πρέπει να κυκλοφορεί, τα υπόλοιπα είναι για σκραπ. Σαν εκείνα που βλέπεις στο Mad Max 3 είναι, χωρίς τα βαρέλια για παραπάνω καύσιμο.

Edit: Είδα στο YouTube την Dan moto, σκέτη σωλήνα είναι, ακόμα και με DB killer ακούγεται σαν ελικόπτερο...

Kotsos
05/10/2023, 22:04
Τυχαίνει να πέσεις σε ΚΤΕΟ σοβαρό. Εδώ που ζω 1 στα 10 οχήματα πρέπει να κυκλοφορεί, τα υπόλοιπα είναι για σκραπ. Σαν εκείνα που βλέπεις στο Mad Max 3 είναι, χωρίς τα βαρέλια για παραπάνω καύσιμο.

Edit: Είδα στο YouTube την Dan moto, σκέτη σωλήνα είναι, ακόμα και με DB killer ακούγεται σαν ελικόπτερο...

Οταν παμε βολτα με τον ξαδελφα ξεχναω πως οδηγαω το μηχανακι μου, ακουγεται μονο το Z. Παντως αμα βαλω την crt στειλε με σε κανα κτεο στη γειτονια σου γιατι αλλιως και γω βαλε βγαλε θα ειμαι :lol:

Parking
05/10/2023, 23:56
Άλλοι τρώνε χρόνια σε προγράμματα και δυναμόμετρα για να βγάλουν ένα καλύτερο χρόνο κι άλλοι θέλουν να κάνουν βρουμ βρουμ :yuck:
ΚΤΕΟ δεν περνάτε γιατί αυτές οι εξατμίσεις είναι για πίστα και δεν κάνουν για καθημερινή χρήση όχι μόνο γιατί κάνουν θόρυβο
Όπως και να χει, να σας το πω ευγενικά, αυτά που γράφετε εδώ είναι για γέλια ή για κλάμα, δεν ξέρω
:moutza:

THRESH
06/10/2023, 00:07
Γιατί το ΚΤΕΟ στην Ελλάδα λειτουργεί ως εξής: έχει δύο ρόδες; τα φώτα δουλεύουν; τα φρένα είναι επάνω; οκ, περνάς.

ναι, είμαι σίγουρος οτι αυτή ήταν (ή και μπορεί να είναι ακόμα) η εικόνα σε πολλά ΚΤΕΟ αλλά πλέον , σε GSR 600 φίλου φίλου (Κύπριος :p ) με ελεύθερη και περίεργο φανάρι :

- η εξάτμιση πέρασε λόγω γνωριμίας
- βάλανε με tie wraps ένα κανονικό φανάρι για να περάσει το τσεκ

Φυσικά τον είπανε, "σοβαρέψου" αλλά οψόμεθα :lol:

RaGe_Raptor
06/10/2023, 06:28
Για τις akrapovic
Παλιά που ήταν πιο απλά τα πράγματα, racing line ήταν αυτές με ανοξείδωτους λαιμούς και evolution αυτές με λαιμούς τιτανίου. Χωρίς καμία άλλη διαφορά.

dankannn
06/10/2023, 08:53
Ειχα ακουσει να λενε διαφοροι οτι η racing line για τα gen 3 δεν κανει τοσο καλο ηχο οσο αυτη που στειλες στο link. Για αυτο μου εχει καρφωθει η crt. Απ την αλλη δυστυχως δεν εχω κανενα γνωστο να εχει gen 3 με akrapovic για να ακουσω απο κοντα, αλλα το οτι λές οτι περναει κτεο δινει καποιους ποντους στην ακραπα γιατι η crt δεν εχει καν ταπα αλλα κανει απιστευτο ηχο.

φιλε χωρις ταπα η συγκεκριμενη κανει πολυ βαβουρα που εχει βαλει ο φιλος μου

dankannn
06/10/2023, 08:56
πως το κάνει αυτό αφού η εταιρία το λέει :
με ενδιαφέρει κ εμένα , δεδομένου οτι είμαι στο ψάξιμο για εξάτμιση

Φιλε μου δεν λεω ψεματα , τι να σου πω , μαλιστα ο φιλος ειναι και λιγο μπουφος νεοπας, δεν ειναι οτι το πηγε καπου συγκεκριμενα για ΚΤΕΟ.
Απλα του εβαλα την ταπα και το αφησε στο μαμα προγραμμα σαν χαρτογραφιση , το πειραγμενο το εχει βαλει στο Α , και περασε κανονικα.Του ζητησα το ΚΤΕΟ να μου το στειλει να δουμε τι τιμες εβγαλε.
Χωρις ΤΑΠΑ ομως κανει πολυ φασαρια.

stefanos
06/10/2023, 09:31
Για να περνάει κτεο πρέπει να είναι πιστοποιημένη για χρήση στο δρόμο.
Η οποία πιστοποίηση υπάρχει στο site των κατασκευαστών και μπορείτε να την εκτυπώσετε για να την έχετε στο ΚΤΕΟ.
ΠΧ https://d1sfhav1wboke3.cloudfront.net/ImageServer/Apim2media/Documents/361/e3082c89b4c948aeb3c74de3f378a260.pdf

dankannn
06/10/2023, 10:31
Για να περνάει κτεο πρέπει να είναι πιστοποιημένη για χρήση στο δρόμο.
Η οποία πιστοποίηση υπάρχει στο site των κατασκευαστών και μπορείτε να την εκτυπώσετε για να την έχετε στο ΚΤΕΟ.
ΠΧ https://d1sfhav1wboke3.cloudfront.net/ImageServer/Apim2media/Documents/361/e3082c89b4c948aeb3c74de3f378a260.pdf

Stefane οχι αυτη δεν εχει πιστοποιηση για χρηση στον δρομο
https://www.akrapovic.com/en/moto/product/20017/Yamaha/MT-09-FZ-09/2019?brandId=41&modelId=339&yearId=5251
Racing Line
For perfect performance, throttle response and durability, ECU remapping is recommended.
Racing Line system can't be mounted if motorcycle's central stand is used.
THIS PRODUCT DOES NOT MEET EMISSION COMPLIANCE REQUIREMENTS FOR STREET OR HIGHWAY USE.

Εχουμε και λεμε περασε στο ΚΤΕΟ με την απο πανω εξατμιση με την ταπα της και τον εργοστασιακο χαρτη Β με 93 db στις 5000rpm και 0,66 CO(%)

THRESH
06/10/2023, 13:25
Φιλε μου δεν λεω ψεματα , τι να σου πω , μαλιστα ο φιλος ειναι και λιγο μπουφος νεοπας, δεν ειναι οτι το πηγε καπου συγκεκριμενα για ΚΤΕΟ.
Απλα του εβαλα την ταπα και το αφησε στο μαμα προγραμμα σαν χαρτογραφιση , το πειραγμενο το εχει βαλει στο Α , και περασε κανονικα.Του ζητησα το ΚΤΕΟ να μου το στειλει να δουμε τι τιμες εβγαλε.
Χωρις ΤΑΠΑ ομως κανει πολυ φασαρια.

Όχι βρε , τι ψέματα, βλέπω τι γίνεται στα ΚΤΕΟ :p

Μου έκανε εντύπωση (κακώς :lol: ) ότι σε εξάτμιση που ξεκάθαρα γράφει η εταιρία ότι είναι μόνο για χρήση σε πίστα ουσιαστικά, περνάει ΚΤΕΟ κανονικά, με καυσαναλυση :lol:

Χρήσιμο πάντως το περιστατικό που ανέφερες

Kotsos
06/10/2023, 18:10
Άλλοι τρώνε χρόνια σε προγράμματα και δυναμόμετρα για να βγάλουν ένα καλύτερο χρόνο κι άλλοι θέλουν να κάνουν βρουμ βρουμ :yuck:
ΚΤΕΟ δεν περνάτε γιατί αυτές οι εξατμίσεις είναι για πίστα και δεν κάνουν για καθημερινή χρήση όχι μόνο γιατί κάνουν θόρυβο
Όπως και να χει, να σας το πω ευγενικά, αυτά που γράφετε εδώ είναι για γέλια ή για κλάμα, δεν ξέρω
:moutza:

Αλλοι ευχαριστιουνται κανοντας καλυτερους χρονους και αλλοι ευχαριστιουνται κανοντας βρουμ βρουμ. Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κακο αυτο. Εμενα μαρεσει να κανω βρουμ βρουμ μιας και δεν τρεχω στο moto gp :D

stefanos
06/10/2023, 19:06
Stefane οχι αυτη δεν εχει πιστοποιηση για χρηση στον δρομο
https://www.akrapovic.com/en/moto/product/20017/Yamaha/MT-09-FZ-09/2019?brandId=41&modelId=339&yearId=5251
Racing Line
For perfect performance, throttle response and durability, ECU remapping is recommended.
Racing Line system can't be mounted if motorcycle's central stand is used.
THIS PRODUCT DOES NOT MEET EMISSION COMPLIANCE REQUIREMENTS FOR STREET OR HIGHWAY USE.

Εχουμε και λεμε περασε στο ΚΤΕΟ με την απο πανω εξατμιση με την ταπα της και τον εργοστασιακο χαρτη Β με 93 db στις 5000rpm και 0,66 CO(%)

Οκ δεν είναι περίεργο στην Ελλάδα, και το κτεο δεν είναι και κανα πρόβλημα, μια φορά στα 2 χρόνια βάζεις τη μαμά και περνάς.
Το θέμα είναι να είναι ο ήχος σε ανθρώπινα επίπεδα πρώτα για την ακοή του αναβάτη και μετά για την αστυνομία.

Dant3
06/10/2023, 19:22
Γενικα οτιδηποτε περα απο τη μαμα εξατμιση και οριακα την akrapovic με το καταλυτη ,κανει υπερβολικο θορυβο. Δηλαδη ενοχλει και τον αναβατη φαση.
Εγω εβαλα μια dominator γιατι δε φανταστηκα οτι θα ειχα τοσο θορυβο. Με το σιγαστηρα οκ παλευεται και δεν ενοχλει και παρα πολυ.
Αλλα ηθελα να τον βγαλω γιατι εκοβε καπου 5 ιππους (ναι προφανως δε καταλαβαινεις τη διαφορα αλλα εφοσον το ειχα ρυθμισει ,ηθελα να τους εχω) και εψαξα να βρω κανα τροπο ωστε να μειωθει ο θορυβος με βγαλμενο σιγαστηρα. Εβαλα σε εξατμισα μεσαιο καζανακι (που το εφτιαξε καλο) αλλα εκανα μια τρυπα στο νερο.
Αν το ηξερα, ειλικρινα εξαρχης η δε θα αλλαζα εξατμιση η θα το αφηνα εστω με το σιγαστηρα. Τσαμπα και τα λεφτα που δωσα για τη μοντα δηλαδη.

Kotsos
06/10/2023, 20:55
Dant3 ξερεις αν αυτη εχει καταλυτη? Απο οσο ειδα στο site της δεν λεει κατι. https://www.akrapovic.com/en/moto/product/21185/Yamaha/MT-09-FZ-09/2023?brandId=41&modelId=339&yearId=7065

THRESH
06/10/2023, 21:29
Γενικα οτιδηποτε περα απο τη μαμα εξατμιση και οριακα την akrapovic με το καταλυτη ,κανει υπερβολικο θορυβο. Δηλαδη ενοχλει και τον αναβατη φαση.
Εγω εβαλα μια dominator γιατι δε φανταστηκα οτι θα ειχα τοσο θορυβο. Με το σιγαστηρα οκ παλευεται και δεν ενοχλει και παρα πολυ.
Αλλα ηθελα να τον βγαλω γιατι εκοβε καπου 5 ιππους (ναι προφανως δε καταλαβαινεις τη διαφορα αλλα εφοσον το ειχα ρυθμισει ,ηθελα να τους εχω) και εψαξα να βρω κανα τροπο ωστε να μειωθει ο θορυβος με βγαλμενο σιγαστηρα. Εβαλα σε εξατμισα μεσαιο καζανακι (που το εφτιαξε καλο) αλλα εκανα μια τρυπα στο νερο.
Αν το ηξερα, ειλικρινα εξαρχης η δε θα αλλαζα εξατμιση η θα το αφηνα εστω με το σιγαστηρα. Τσαμπα και τα λεφτα που δωσα για τη μοντα δηλαδη.

οι Dominator είναι γνωστές για τον έντονο ήχο που παράγουν, ευτυχώς σε μερικά νεότερα μοντέλα η εταιρία έχει λανσάρει πιο δυνατούς "πνίχτες"
(λέγε με db killer) που κόβουν παραπάνω db.

Θεωρητικά, υπάρχουν διάφοροι universal db killer για αγορά (έχω δει και στο amazon) που λαμβάνουν υπόψη τη διατομή της εξάτμισης αλλά δεν έχω ιδέα αν μπορεί να ταιριάξει κάτι ως retrofit.

Dant3
06/10/2023, 22:21
Dant3 ξερεις αν αυτη εχει καταλυτη? Απο οσο ειδα στο site της δεν λεει κατι. https://www.akrapovic.com/en/moto/product/21185/Yamaha/MT-09-FZ-09/2023?brandId=41&modelId=339&yearId=7065

Οχι δεν εχει.Η αλλη που εβαλα παραπισω εχει. Και ειναι και μια Leovince που εχει παλι.


οι Dominator είναι γνωστές για τον έντονο ήχο που παράγουν, ευτυχώς σε μερικά νεότερα μοντέλα η εταιρία έχει λανσάρει πιο δυνατούς "πνίχτες"
(λέγε με db killer) που κόβουν παραπάνω db.

Θεωρητικά, υπάρχουν διάφοροι universal db killer για αγορά (έχω δει και στο amazon) που λαμβάνουν υπόψη τη διατομή της εξάτμισης αλλά δεν έχω ιδέα αν μπορεί να ταιριάξει κάτι ως retrofit.
Ολες οι αφτερ κανουν στο 09 πολυ βαβουρα. Μικρη διαδρομη σωληνων, κοντα τελικα για να χωρανε κατω απο το μοτερ. Δε τον γλιτωνεις το θορυβο , περα απο 1-2 εξαιρεσεις που ανεφερα. Ναι με σιγαστηρα γινεται δουλεια. Αλλα αν θες να παρεις τη μεγιστη αποδοση απο το ΦΠΕ ,τοτε την υπερβολικη βαβουρα δε τη γλιτωνεις.

katsar
07/10/2023, 09:53
Εγώ έχω (είχα οκ ) Dominator σε TDM 850 και περνούσα ΚΤΕΟ κανονικά με τους σιγαστήρες μέσα ,όντως είναι φασαριόζικες βέβαια είδα έβγαλαν καινούργια σχέδια .
Την τελευταία φορά που ρώτησα τον υπάλληλο που έκανε τους ελέγχους μου είπε πως κανονικά δεν περνάει το όχημα αλλά οκ δεν ασχολούμαστε και πολύ με αυτό .

THRESH
07/10/2023, 12:11
Οχι δεν εχει.Η αλλη που εβαλα παραπισω εχει. Και ειναι και μια Leovince που εχει παλι.


Ολες οι αφτερ κανουν στο 09 πολυ βαβουρα. Μικρη διαδρομη σωληνων, κοντα τελικα για να χωρανε κατω απο το μοτερ. Δε τον γλιτωνεις το θορυβο , περα απο 1-2 εξαιρεσεις που ανεφερα. Ναι με σιγαστηρα γινεται δουλεια. Αλλα αν θες να παρεις τη μεγιστη αποδοση απο το ΦΠΕ ,τοτε την υπερβολικη βαβουρα δε τη γλιτωνεις.

για ποιο επακριβώς ΜΤ-09 μιλάμε ?

Το τελευταίο , αν είδα καλά τις Akrapovic που αναφέρθηκαν, όλες στο πλάι βγαίνουν.

Προσωπικά, δεν θα έδινα βαρύτητα στην απόδοση απο την εξάτμιση , εκτός αν έμπαινα πίστα και όπως πολύ σωστά ανέφερες, κυνηγάς και τον τελευταίο ίππο.

Πρόγραμμα - φίλτρο - εξάτμιση και ελάφρυνση, μια ισορροπία στο λόγο αναλογίας κιλών / ίππο.

doctor_john
07/10/2023, 13:14
Τα περισσότερα db killer ταιριάζουν, υπάρχουν και τελείως κλειστά για να φτιάξεις δικά σου.
Υπάρχουν και αντίστοιχα insert καταλύτη που μπαίνουν στην μεριά του σωλήνα πριν το τελικό.

Για κάποιον που θέλει να περιορίσει τον θόρυβο και να βελτιώσει τον ήχο, καλό είναι να δοκιμάσει το dbkiller στην μεριά
του σωλήνα πριν το τελικό.
Έχω δει βαλμένο στον σωλήνα προς τον κινητήρα όταν το τελικό δεν έχει μεγάλο φάρδος ή προς το τελικό όταν επιτρέπει
αντήχηση και ήταν σημαντικά καλύτερος ο ήχος.

Mια γενική αρχή που βοηθά είναι: οταν το dbkiller έχει είσοδο (ή ανάποδα έξοδο) στην ροή των καυσαερίων
μπορεί και βγάζει περισσότερο "θόρυβο" ή "βρωμιά".
Όταν είναι φραγμένο στην ροή και έχει τρύπες κάθετα σε αυτήν πιο μέσα, συνήθως καθαρίζει τον ήχο και προβάλει τις χαμηλές συχνότητες.

Υπό φυσιολογικές συνθήκες το dbkiller περιορίζει λίγο την απόδοση σε ψηλές στροφές. Δεν είναι κάτι που απασχολεί καθημερινούς αναβάτες.
Κάτι άλλο είναι όταν σε μοτό με την εξάτμιση χαμηλά στην μέση, αφαιρούμε το καζανάκι, πρέπει να υπολογίσουμε το μήκος της διαδρομής που είχαν τα καυσαέρια
μέσα σε αυτό για να σχεδιάσουμε το συνολικό μήκος της εξάτμισης χωρίς να δυσκολεύουμε την λειτουργία στις χαμηλές.

Τα σετ από λαιμούς που δείχνουν σχεδόν ίδια σε μήκος με τα εργοστασιακά συν ένα μακρύ τελικό, έχουν σαν στόχο και την θέση του τελικού
με αποτέλεσμα να κάνουν μικρούς συμβιβασμούς σε χαμηλές στροφές ή να το διορθώνουν με γέφυρα ή σημεία που οι σωλήνες γίνονται φαρδύτεροι.

για παράδειγμα: η διαδρομή εσωτερικά στο καζανάκι των er6 - versys αν θυμάμαι καλά είναι 75cm. αν στην θέση του βάλω ένα τελικό 42cm
θα χρειαστώ μια γέφυρα κοντά στα 33cm απόσταση από τις κεφαλές. Η θέση της γέφυρας δεν βγαίνει από το άθροισμα του μήκους
αλλά από τις μοίρες (τον χρόνο δλδ) που είναι ταυτόχρονα ανοικτές οι βαλβίδες.

Αν βάλω το ίδιο μήκος θα φροντίσω να έχω γέφυρα ή το 2σε1 στο σημείο που μπορούν να εκτονώσουν από το εργοστάσιο, το μήκος που είχα μέχρι το
καζανάκι δηλαδή και θα φαρδύνω τους σωλήνες έτσι ώστε στα 33cm από τις κεφαλές να έχω μεγαλύτερη διάμετρο από αυτές.

Πόσο μεγαλύτερη διάμετρος θα επιτρέψει την αρνητική πίεση που χρειάζομαι; εδώ δεν έχω ιδέα :)
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δω τι εφαρμόζει το εργοστάσιο και οι καλοί βελτιωτές.
Το εργοστάσιο για Φ32 στις κεφαλές βάζει Φ15 γέφυρα. Κάτι λιγότερο από το μισό.
Η arrow για Φ33 βάζει σχεδόν Φ17 στο ίδιο σημείο στα σετ με γέφυρα ενώ αυξομειώνει στο ίδιο σημείο από Φ33 σε Φ45 σε
race εφαρμογές χωρίς γέφυρα.

Kawa: 32+15=47
Αrrow 33+17= 50
race κωνικά: 45-33=12

προφανώς είναι ότι πιο πρόχειρο, είναι όμως μια σύγκριση μεγεθών συστημάτων που ξέρουμε ότι λειτουργούν καλά
και πολύ πιθανά μας δίνει ένα μπούσουλα.

Dant3
07/10/2023, 13:21
για ποιο επακριβώς ΜΤ-09 μιλάμε ?

Το τελευταίο , αν είδα καλά τις Akrapovic που αναφέρθηκαν, όλες στο πλάι βγαίνουν.

Προσωπικά, δεν θα έδινα βαρύτητα στην απόδοση απο την εξάτμιση , εκτός αν έμπαινα πίστα και όπως πολύ σωστά ανέφερες, κυνηγάς και τον τελευταίο ίππο.

Πρόγραμμα - φίλτρο - εξάτμιση και ελάφρυνση, μια ισορροπία στο λόγο αναλογίας κιλών / ίππο.

Για 3η γενια μιλαω, το του θεματος.
Προσωπικα μου φαινονται χαλια στο συγκεκριμενο οι εξατμισεις στο πλαι.
Προσπαθησα να βρω τη πιο ησυχη που να μπαινει απο κατω. Ε ουσιαστικα μια υπαρχει.
https://www.leovince.com/en-hu/product/14371ebk-lv-race-yamaha-mt-09-sp-2021-2023-2
Αλλα ειναι και ασχημη και πανακριβη :p
Απο οτι φαινεται απλα θα συμβιβαστω με το σιγαστηρα.

THRESH
07/10/2023, 18:11
Για 3η γενια μιλαω, το του θεματος.
Προσωπικα μου φαινονται χαλια στο συγκεκριμενο οι εξατμισεις στο πλαι.
Προσπαθησα να βρω τη πιο ησυχη που να μπαινει απο κατω. Ε ουσιαστικα μια υπαρχει.
https://www.leovince.com/en-hu/product/14371ebk-lv-race-yamaha-mt-09-sp-2021-2023-2
Αλλα ειναι και ασχημη και πανακριβη :p
Απο οτι φαινεται απλα θα συμβιβαστω με το σιγαστηρα.

Θες να πεις οτι η εξάτμιση της Leovince που είναι κάτω και πιο κοντή απο μια πλαινή της Akra
(μιλώ με db killer, ECE εκδόσεις) είναι πιο ήσυχη ?
Πάντως , στα δικά μου μάτια δεν είναι ωραία :p

Είδα οτι για το δικό σου , αυτή που μου άρεσε περισσότερο , είναι της ιταλικής Arrow.
Στο πλάι αλλά σαν να ταιριάζει καλύτερα.

Και η Mivv έχεις κάποιες προτάεις, αρκετά καλές και οικονομικές.

Dant3
07/10/2023, 18:15
Θες να πεις οτι η εξάτμιση της Leovince που είναι κάτω και πιο κοντή απο μια πλαινή της Akra
(μιλώ με db killer, ECE εκδόσεις) είναι πιο ήσυχη ?
Πάντως , στα δικά μου μάτια δεν είναι ωραία :p

Είδα οτι για το δικό σου , αυτή που μου άρεσε περισσότερο , είναι της ιταλικής Arrow.
Στο πλάι αλλά σαν να ταιριάζει καλύτερα.

Και η Mivv έχεις κάποιες προτάεις, αρκετά καλές και οικονομικές.

Πιο ησυχη απο την ακραπα χωρις καταλυτη, ναι ειναι. Γιατι εχει καταλυτη και σιγαστηρα πριν και μετα το τελικο. Και με το σιγαστηρα δε χανει αποδοση με μετρησεις που ειδα.
Απο οτι εχω καταλαβει η πιο ησυχη αφτερ ειναι η ακραπα με το καταλυτη.Αλλα 1 χιλιαρικο ,για μενα πιο ασχημη απο τη μαμα και δε κερδιζεις και σε αποδοση κατι.Για αυτο και δε τη πηρα εξαλλου.
Οι Mivv μπουρια ειναι. Δε παλευεται η βαβουρα.

THRESH
07/10/2023, 18:24
O καταλύτης δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο στο θόρυβο, ο πνίχτης είναι που κάνει τη δουλειά.

Η μαμά του ΜΤ-09 είναι όντως άσχημη αλλά μάλλον απαραίτητη για Euro 5.

Dant3
07/10/2023, 18:56
O καταλύτης δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο στο θόρυβο, ο πνίχτης είναι που κάνει τη δουλειά.

Η μαμά του ΜΤ-09 είναι όντως άσχημη αλλά μάλλον απαραίτητη για Euro 5.

Αναλογα το καταλυτη, μπορει να κοβει κατι.
Η μαμα ειναι ασχημη αλλα δε φαινεται οποτε καλη ειναι. Αν δηλαδη δε θες το θορυβο, μια χαρα ειναι.

νεοσσός
07/10/2023, 19:20
Σχετικό με τον θόρυβο. (https://www.ertnews.gr/eidiseis/ellada/entatikoi-elegxoi-tis-troxaias-stin-attiki-afairethikan-37-adeies-kykloforias-kai-27-adeies-odigisis/)

doctor_john
07/10/2023, 20:58
O καταλύτης δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο στο θόρυβο, ο πνίχτης είναι που κάνει τη δουλειά.

Η μαμά του ΜΤ-09 είναι όντως άσχημη αλλά μάλλον απαραίτητη για Euro 5.

Aνάλογα, ο πυκνός καταλύτης στην ίδια διατομή με τον σωλήνα που οδηγεί σε αυτόν θα κόψει λίγο απο όλα:
ένταση, υψηλές, ροή. Πιο αραιός λιγότερο.
Νομίζω οι εργοστασιακοί είναι συνήθως τόσο μεγαλύτεροι όσο χρειάζεται για να δίνουν την ίδια επιφάνεια που δέχονται με την πυκνότητα που έχουν.
Το βλέπεις και σε aftermarket που παίρνουν έγκριση.

Δεν είναι δύσκολο να έχεις ικανοποιητικό ήχο χωρίς να σε κουράζει και να ενοχλείς.
Λίγο προσοχή με την επιλογή αυτών των αξεσουάρ διορθώνει πολλά.

Θα θελα να δοκιμάσω πυκνούς και αραιούς πριν τα τελικά, μόνο που με προβληματίζει να τα έχω με ελατήρια..