PDA

View Full Version : Μια εύκολη αλλαγή ελατηρίων.



dumutrus
25/09/2023, 22:55
Είχα την τύχη να γνωρίσω τον Παντελή γνωστό και ως tsber(φυσικά και άλλα παιδία μέσα από το forum αλλά τώρα θα μιλήσω για τον Παντελή και ο λόγος) επειδή με βοηθήσε στην επιλογή ελατηρίων για το μπροστινό αλλά κυρίως με βοηθήσε στην αγορά τους κανοντάς μου εξυπηρέτηση ως προς τα μεταφορικά,ευχαριστώ και πάλι Παντελή.Αφού είχα τα ελατήρια κανένα μήνα και,την πέμπτη που μας πέρασε είπα να τα αλλάξω,θεώρησα σωστό να αλλάξω και τα λάδια τους ώστε να εκμεταλλευτώ όσο το δυνατών την αναβάθμιση.Σημιωτέων όταν το αγόρασα φορούσε άφτερ μάρκετ αλλά ήταν για άλλο μηχανάκι και τα είχαν κομμένα.

446433

Ξεκινάω να βγάλω τα καλάμια ξεβιδώνω την πάνω τιμονόπλακα πάω στη κάτω πρώτη βίδα οκ δεύτερη αντί να ξεβιδώσει κόβετε.

446432

εντάξει λέω το έχω ξαναδεί το έργο τρυπάω τη βίδα βάζω εξολκέα με ανάποδο πάσο και σπάει ο εξολκέας εεε από εκεί και πέρα κατέρρευσαν όλα ότι μπορούσε να πάει λάθος πήγε.Δεν πτοούμαι ούτι σι άλλως και αυτά στο πρόγραμμα είναι ψάχνω στο ίντερνετ βρίσκω Θεσσαλονίκη σταυρό σε λογική τιμη ετοιμοπαράδοτο με τη μόνη διαφορά οτι ήταν από cb sf εντάξει λέω γνωρίζω οτι έχει πολλά κοινα ανταλλακτικά και το αγοράζω.Σαββάτο πρωί κατεβαίνω για την αλλαγη βγάζω τα πιρούνια αλλάζω λάδια βάζω τα καινούρια ελατήρια βγάζω τον σταυρό πάω να βάλω τον καινούριο και ο Μέρφι μου χτυπά τον όμω και μου λέει άκυρο ο άξονας του σταυρού είναι πιο μεγάλος.

446434

446435

Οπότε μάζεμα και άφησα την γριούλα να ξεκουραστεί κανα δυο μέρες σε αυτή την κατάσταση.

446436

dumutrus
25/09/2023, 23:48
Δευτέρας το ανάγνωσμα παίρνω τους σταυρούς στην δουλεία που έχουμε τόρνο και πρέσα για να κάνω τράμπα τους άξονες.Οι άξονες επάνω στην τιμονόπλακα είναι πρεσαριστοί και από κάτω κολλημένοι οπότε πρώτη δουλεία να μπεί στον τόρνο και να φαγωθεί η κόληση

446437

και αφού φαγώθηκαν και οι δύο σταυροί ξεπρεσάρισμα

446438

εδώ οι τιμονόπλακες και οι άξονες ξεπρεσαρισμένοι φαίνεται και η διαφορά στο ύψος.
Πρεσαρισμα τον σωστό άξονα στη νέα τιμονόπλακα και μετά μοντάρισμα με την πάνω τιμονόπλακα και τα καλάμια να σφιχτεί όπως θα είναι κανονικά τοποθετημένα οπότε κατα την κόληση να μην μπορεί να "τραβήξει"

446440

δεν χρησιμοποίησα τα καλάμια αλλά δύο μασίφ άξονες στην ίδια διατομή με τα καλάμια επειδή πρώτων μου ήταν δύσκολο να πάρω μαζί μου τα καλάμια και δεύτερον φοβόμουν να μην κάνει μπιμπίκια από την ηλεκτροκόλληση

446441

και στο τέλος λίγο καλωπισμό την κόλλησηστον τόρνο

446442

dumutrus
26/09/2023, 00:18
Εδώ να πώ την αμαρτία μου κανονικά θα έπρεπε να αλλάξω και τα ρουλεμάν μιας και έφτασα ως εδώ ο Σεπτέμβρης όμως είναι ζόρικος μήνας λόγο σχολείων,φροντιστηρίων κ.τ.λ..Έτσι μπήκαν τα παλία και κάποια στιγμή στο μέλλον θα τα πιάσω.Το απόγευμα λλιπόν ξεκίνηδα το μοντάρισμα καθάρισμα τα ρουλεμάν από τα παλία γράσα και άλοιμα με φρέσκο

446444

Αργό σφίξιμο το παξιμάδι και κάθε τόσο δοκιμή,να γυρνά ελεύθερα δεξιά αριστερά και να μην έχει τζόγους.Η honda λέει πως το συγκεκριμένο παξιμάδι το σφίξεις με 25nm αλλα χρειάζεται ειδικό εργαλείο μιας και το παξιμάδι είναι έτσι

446445

σειρά έχει η ασφάλεια και το κόντρα παξιμάδι.
Τοποθέτηση η πάνω τιμονόπλακα και σφίξιμο το παξιμάδι στα 105nm.Φτάσαμε σε αυτό το σημείο και σταματήσαμε επειδή ο βοηθός είχε φροντιστήριο

446446

kostaskk
26/09/2023, 00:24
Τόσος κόπος για μια βίδα?
συνήθως σε αυτές, αν δεν κουνιούνται δίνω ελαφρά χτυπήματα με σφυρί πάνω στο εργαλείο, κλειδί,πολύγωνο και λύνουν..

Για την βίδα που έσπασε ίσως έχει και άλλους τρόπους μήπως βγει.

Θα μπορούσες και να τα βγάλεις χωρίς να λύσεις σταυρό, μόνο την πάνω τιμονοπλακα. Αν είχες χώρο να πάει η ρόδα προς τα κάτω,
Και πιθανότατα να κάνεις ότι ήθελες (ελατήρια,λάδια) πάλι έτσι όπως ήταν δεμένες στον Σταύρο,,

Οι άξονες ειχαν ίδιο πάχος φαντάζομαι απλα ο ένας ποιο μακρύς.

karellen
26/09/2023, 08:31
446446

Ωραίος :beer:

Tsber
26/09/2023, 09:30
Καλημέρα Δημήτρη και σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια :beer:

Σε βλέπω και σε χαίρομαι όπως πάντα να βρίσκεις την άκρη, κοιτάω και μαθαίνω όπως λέει και η υπογραφή σου!

Χάρηκα που βρήκαμε τα προοδευτικά για τη μηχανή σου αλλά πιο πολύ θα χαρώ όταν τα δοκιμάσεις και δεις τη διαφορά σε στρίψιμο - φρενάρισμα.

Με τον βοηθό θα το κάνετε πένα το μπροστινό!

Bowleno
26/09/2023, 09:49
Δωμάτιο βρήκατε εσεις οι δύο η μπα ακόμα; :p



Ωραίοι, αμφότεροι! :beer:

OldMan
26/09/2023, 12:33
446433[/ATTACH]

Πιστευω να τα κρατησες για να πας να τους τα κοπανησεις στο κεφαλι..!!

dumutrus
26/09/2023, 21:44
Τόσος κόπος για μια βίδα?
συνήθως σε αυτές, αν δεν κουνιούνται δίνω ελαφρά χτυπήματα με σφυρί πάνω στο εργαλείο, κλειδί,πολύγωνο και λύνουν..

Για την βίδα που έσπασε ίσως έχει και άλλους τρόπους μήπως βγει.

Θα μπορούσες και να τα βγάλεις χωρίς να λύσεις σταυρό, μόνο την πάνω τιμονοπλακα. Αν είχες χώρο να πάει η ρόδα προς τα κάτω,
Και πιθανότατα να κάνεις ότι ήθελες (ελατήρια,λάδια) πάλι έτσι όπως ήταν δεμένες στον Σταύρο,,

Οι άξονες ειχαν ίδιο πάχος φαντάζομαι απλα ο ένας ποιο μακρύς.
Δυστυχώς όταν πήγα με τη καστάνια να ξεβιδώσω η βίδα ήταν απλά σφικτή αλλά γυρνούσε με τη μόνη διαφορά οτι αντί να ξεβιδώνει έστριβε και κόπηκε.
Αφού κόπηκε την τρύπησα και έβαλα εξολκέα με ανάποδο πάσο δυστυχώς όμως έσπασε μέσα οπότε απο εκεί και πέρα χάθηκε η μπάλα.Ναι οι άξονες είχαν ίδιο πάχος αλλά διαφορετικό ύψος.

dumutrus
26/09/2023, 21:54
Παντελή τον βοηθό ευτυχώς που τον έχω και με τσικλάει συνέχεια.Μόλις το κυκλοφορίσω θα έρθω να σου πώ εντυπώσεις.
Bowleno μπά ακόμα στο ψήστήρη είμαστε.χαχα
oldman δυστυχώς έληξε η εγγύηση :lol: έτσι το πήρα το 2006 κάποιος από τους προηγούμενους έκανε τη κασκαρίκα δεν πειράζει ευτυχώς το διόρθωσα κάλλιο αργά παρά ποτέ.