PDA

View Full Version : Πρόβλημα με Ermax ζελατίνα, μου έλιωσε πλαστικό από διάθλαση φωτός



parlapipas25
01/10/2023, 18:57
Καλησπέρα ,έχω μια Ermax ζελατίνα ελαφρώς φιμε η οποία έκανε διάθλαση τις ακτίνες του ηλίου και μου έλιωσε ένα σημείο στο πλαστικό πάνω από την οθόνη της μηχανής. Η μηχανή είναι tracer 700. Τι μπορώ να κάνω για να μην ξαναγίνει; Αν βάλω την τελείως φιμε ή βάλω κάποιας άλλης εταιρείας θα έχω πάλι πρόβλημα;

doctor_john
01/10/2023, 19:15
σχεδίασε ένα μαλακό σχήμα για το χαμηλό τμήμα της ζελατίνας στα σημεία που δεν χρησιμοποιείς και κόλλησε από πίσω ένα μαύρο αυτοκόλλητο με υφή.

πχ:
446674

νεοσσός
01/10/2023, 20:31
Δεν είμαι σίγουρος αν θα τον βοηθήσει. Το πρόβλημα έχει αναφερθεί ξανά για ζελατίνες τρίτων κατασκευαστών. Πρακτικά λειτουργούν σαν μεγεθυντικός φακός, συγκεντρώνοντας τις ακτίνες του ηλίου, αν πέσει υπό συγκεκριμένη γωνία και λιώνουν το πλαστικό της οθόνης.

Ένας από τους λόγους που επιλέγουμε γνήσιες ζελατίνες είναι ότι έχουν γίνει εκτενείς δοκιμές και γι' αυτόν τον παράγοντα.

doctor_john
01/10/2023, 23:02
Αυτό σκέφτηκα και ότι χρειάζεται κυρτό φακό () για να συγκεντρώσει ακτίνες.
Κυρτο προς τα έξω μπορεί να συμβεί στο σημείο που συναντώνται οι άξονες κυρτότητας
και με διάμετρο αντίστοιχη του πάχους σε σχέση με το μήκος του άξονα.

Με λίγα λόγια αν κάνουμε ένα σταυρό πάνω στην ζελατίνα*, η μικρή διάσταση ορίζει την διάμετρο
του φακού με κέντρο το σημείο που τέμνει την μεγάλη.

Αυτό είναι η μεριά που δέχεται το φως.() Χρειαζόμαστε και την μεριά που την συμπληρώνει στην συγκέντρωση εσωτερικά.()
Όπως έχουμε δει απο την διαφορά του επιτραπέζιου φακού (Φ~11cm) με έναν φακό ελβετικού σουγιά (Φ~1cm)
η εστιακή απόσταση μεγαλώνει σε συνάρτηση με την διάμετρο.
Ο φίλος μιλά για μικρή σχετικά απόσταση (7-10cm) που με κάνει να πιστεύω ότι έχει να κάνει με ακτίνα φακού
μικρότερη από 10cm.

Aν διακόψουμε την δέσμη στον φακό παύει και το σημείο εστίασης.

*κάθετα στο κέντρο και οριζόντια στο ύψος που δείχνει πιο αιχμηρή η ζελατίνα

OldMan
02/10/2023, 16:33
Κατι αλλο παιζει, κοριτσια..;)

Αν προκειτο οντως για συγκεντρωση ηλιακων ακτινων, θα ειχε γραμμή το λυωσιμο (καθοτι η γη γυριζει, αν δεν απατώμαι..)

doctor_john
02/10/2023, 16:59
:lol: Αν κοροϊδεύεις εμένα, έχεις πολύ δίκιο και έχω σκάσει στα γέλια.-
θα συμμαζευτώ που θα πάει..

OldMan
02/10/2023, 17:33
θα συμμαζευτώ που θα πάει..

Ουτε να το διανοηθείς..!!!:p

viper1
02/10/2023, 18:16
Κατι αλλο παιζει, κοριτσια..;)

Αν προκειτο οντως για συγκεντρωση ηλιακων ακτινων, θα ειχε γραμμή το λυωσιμο (καθοτι η γη γυριζει, αν δεν απατώμαι..)

Απουσία γραμμής άλλη μια απόδειξη ότι η γη είναι επίπεδη :D

MG-KTiNoS
02/10/2023, 18:20
Κι εγώ το έχω πάθει
έβαλα ένα χαρτόνι μόνιμα εκεί (ancona να το παίζω και μούρη) και τέλος

νεοσσός
02/10/2023, 18:49
Κατι αλλο παιζει, κοριτσια..;)

Αν προκειτο οντως για συγκεντρωση ηλιακων ακτινων, θα ειχε γραμμή το λυωσιμο (καθοτι η γη γυριζει, αν δεν απατώμαι..)
Ακριβώς επειδή η γη γυρίζει, δεν έχει λιώσει τελείως η οθόνη σε συγκεκριμένο σημείο. Όταν αλλάξει η σχετική γωνία ηλίου-ζελατίνας, παύουν να υπάρχουν οι συνθήκες (γωνία πρόσπτωσης) που επιτρέπουν τη συγκέντρωση των ακτίνων, οπότε σταματάει το λιώσιμο. Μπορεί να είναι κουκκίδα, μπορεί λίγα εκατοστά, αλλά όχι μεγάλη γραμμή.

RaGe_Raptor
02/10/2023, 19:43
Τα ίδια και με kappa στο GSXR.

parlapipas25
02/10/2023, 21:09
σχεδίασε ένα μαλακό σχήμα για το χαμηλό τμήμα της ζελατίνας στα σημεία που δεν χρησιμοποιείς και κόλλησε από πίσω ένα μαύρο αυτοκόλλητο με υφή.

πχ:
446674 Έχω την εντύπωση ότι είναι απο το πάνω μέρος της ζελατινας καθώς εκεί ειναι κάπως κυρτή.


Κατι αλλο παιζει, κοριτσια..;)

Αν προκειτο οντως για συγκεντρωση ηλιακων ακτινων, θα ειχε γραμμή το λυωσιμο (καθοτι η γη γυριζει, αν δεν απατώμαι..)

ορίστε η φώτο, εχει γραμμή 446698


Κι εγώ το έχω πάθει
έβαλα ένα χαρτόνι μόνιμα εκεί (ancona να το παίζω και μούρη) και τέλος
Εννοείς στο σημείο που στο έκαψε? Την οθόνη όμως πως μπορούμε να την προστατεψουμε?

doctor_john
02/10/2023, 22:50
Κατι αλλο παιζει, κοριτσια..;)

Αν προκειτο οντως για συγκεντρωση ηλιακων ακτινων, θα ειχε γραμμή το λυωσιμο (καθοτι η γη γυριζει, αν δεν απατώμαι..)


Έχω την εντύπωση ότι είναι απο το πάνω μέρος της ζελατινας καθώς εκεί ειναι κάπως κυρτή.
ορίστε η φώτο, εχει γραμμή 446698


Εννοείς στο σημείο που στο έκαψε? Την οθόνη όμως πως μπορούμε να την προστατεψουμε?

446700

υγ: είδα την ζελατίνα σου. Δεν θα την πάρκαρα ούτε σε χόρτα, σε βενζιναδικα, καλύτερα να της πάρεις μια κουκούλα :evil:
σορυ δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο :lol:

OldMan
03/10/2023, 15:04
μου έλιωσε ένα σημείο στο πλαστικό

Κανονίστε να μιλατε ανθρωπινα..!!

Το σημειο ειναι αδιαστατο (ακριβως εκει και πουθενα αλλου) ενω η γραμμη (ή ευθυγραμμο τμημα) είναι μονοδιάστατη (απ' εδω μεχρι σ'ακει..)

Bowleno
03/10/2023, 16:26
Κανονίστε να μιλατε ανθρωπινα..!!

Το σημειο ειναι αδιαστατο (ακριβως εκει και πουθενα αλλου) ενω η γραμμη (ή ευθυγραμμο τμημα) είναι μονοδιάστατη (απ' εδω μεχρι σ'ακει..)


"Μου έλιωσε ΣΕ ένα σημείο στο πλαστικό"

καλύτερα τώρα; :D

STF
03/10/2023, 16:32
Μου έλιωσε μια περιοχή στο πλαστικό...

Πάντως δε θα περίμενα ποτέ ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο (αν και έχει λογική). Νομίζω η λύση με το αυτοκόλλητο είναι η πιο απλή και η πιο ασφαλής

parlapipas25
06/10/2023, 20:11
446822
Η ζελατίνα είναι αυτή.
Όπως βλέπετε η καμπυλότητα που κάνει είναι στο πάνω μέρος , οπότε αν καλύψω τη κάτω πλευρά πιστεύετε θα βοηθήσει;
Ξέρει κανείς αν πάρω την τελείως σκούρα θα έχω πάλι πρόβλημα;

doctor_john
07/10/2023, 07:59
Δείχνει εξελιγμένη έκδοση αυτής που είδα. Η συγκεκριμένη έχει πιο ήπια φόρμα και νομίζω πως κάποιο σημείο στο U, στην καμπύλη που ορίζει
περιμετρικά το φούσκωμα στο κέντρο, έγινε τόσο κυρτό που κατάφερε συγκέντρωση.

Με φιμέ οπωσδήποτε περιορίζεις την ποσότητα οπότε θα είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρει ξανά.
Φιμέ θα βρεις και μεμβράνες σε διάφορους τόνους αν θέλεις να εξαιρέσεις κάποιο τμήμα της ζελατίνας που χρησιμοποιείς.

OldMan
13/10/2023, 14:10
"Μου έλιωσε ΣΕ ένα σημείο στο πλαστικό"
καλύτερα τώρα; :D

Οχι ρε, καθόλου καλυτερα..

Ελιωσε σε ενα (σχεδον) ευθυγραμμο τμημα..
(δεδομενου οτι το πλατος του ειναι μικροτερο του μηκους του..)

billyka
13/10/2023, 16:32
Η ζελατίνα η zero gravity που φοράω στο gsxr γράφει στη συσκευασία για αυτό ακριβώς το φαινόμενο και προειδοποιεί