PDA

View Full Version : Γουλινάς (1.467m)- Σκασμένη Πέτρα 1-10-2023



billy84
06/10/2023, 15:19
Για πολλά χρόνια παρατηρούσα ένα βουνό στην αριστερή πλευρά πηγαίνοντας προς Καρπενήσι, στο ύψος της Μακρακώμης και λίγο νωρίτερα. Τις πρώτες φορές που το είχα προσέξει μου είχε φανεί σχετικά ψηλό και αναρωτιόμουν για ποιό λόγο δε βρισκόταν μέσα στα 200 ψηλότερα της Ελλάδας. Φαντάστηκα πως θα ήταν μια προέκταση της Οίτης όμως μόλις το έψαξα καλύτερα είχα δει πως πρόκειται για τον Γουλινά ο οποίος έχει μέγιστο υψόμετρο 1.467m και βρίσκεται μόλις 2 θέσεις χαμηλότερα από το 200ο ψηλότερο της Ελλάδας (Αρχοντική του νομού Κοζάνης). Για αυτό δεν το γνώριζα, η προσοχή μου βρισκόταν μόνο στα 200 ψηλότερα όλα αυτά τα χρόνια για ευνόητους λόγους. Εννοείται φυσικά πως τη στιγμή που έψαξα λίγο περισσότερο για αυτό, είχε μπει και σαν ιδέα η ανάβαση στην κορυφή του αλλά και η περαιτέρω χωμάτινη διερεύνησή του.

Ο χρόνος μου ήταν περιορισμένος, το ίδιο και η σωματική μου καταπόνηση. Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να κάτσω να ξεκουραστώ λιγάκι και να τηρήσω το TRT που μάθαινα ως τεχνικός στα laser ιατρικά μηχανήματα, που σημαίνει Thermal Relaxation Time. Είναι ο χρόνος που πρέπει να αφήνεις τον ιστό να χαλαρώσει πριν του δώσεις ακόμα μια ριπή. Το ίδιο συμβαίνει και με το μυϊκό σύστημα, επιβάλλεται να το ξεκουράζεις αλλιώς φλερτάρεις με διάφορους κινδύνους. Προσπάθησα να το τηρήσω περπατώντας λίγο, όμως κουράστηκα πολύ στους χωματόδρομους που συνάντησα με αποτέλεσμα να χρειαστώ παυσίπονα τις επόμενες μέρες. Για να φτάσω να πάρω παυσίπονα σημαίνει πως η καταπόνηση ήταν μεγάλη σε ένα ήδη επιβαρυμένο πρόγραμμα...

Τουλάχιστον αυτά που είδα άξιζαν και με το παραπάνω τον κόπο και τον πόνο των επόμενων ημερών. Μέσω παλιάς εθνικής οδού έφτασα στον δρόμο Λαμίας-Καρπενησίου και στο ύψος του Καστριού έστριψα αριστερά και μετά από σχεδόν 15 λεπτά έφτασα στο ορεινό χωριό Δίλοφο, σε υψόμετρο 760m.



https://www.youtube.com/watch?v=NGFKUr8e3uo&t=643s

billy84
06/10/2023, 15:20
Από το Δίλοφο ένας δύσβατος χωματόδρομος με οδήγησε στο πυροφυλάκειο του Γουλινά. Σχετικά δύσκολη η ανάβαση καθώς το τερέν ήταν λασπώδες και αρκετά μαλακό. Ο δρόμος πολύ στενός, προς το τέλος συνάντησα κάποιους τύπους με ποδήλατα που ετοιμάζονταν για κατάβαση.



https://www.youtube.com/watch?v=v4Poiw1r3xY




Η θέα από εκεί ψηλά αναμενόμενα εξαιρετική. Κοιτώντας προς τη Λαμία και τον κάμπο



446775





Η θέα από εκεί ψηλά αναμενόμενα εξαιρετική. Κοιτώντας προς τη Λαμία και τον κάμπο




446776





Στο βάθος τα Βαρδούσια και χαμηλά η συνέχεια της διαδρομής προς τους Αγίους Θεοδώρους.



446777





Λανθασμένα οι περισσότεροι θεωρούν πως στο πυροφυλάκειο βρίσκεται η ψηλότερη κορυφή του βουνού. Η αλήθεια είναι ότι υψομετρικά είναι αρκετά κοντά στην ψηλότερη η οποία βρίσκεται απέναντι μετά από ένα χάσιμο διαρκείας.



446778





Έχω δει αρκετές τέτοιες πινακίδες που συνήθως δείχνουν ότι να ναι όμως η συγκεκριμένη τηρεί στοιχειωδώς τη γεωγραφία της περιοχής.



446779

billy84
06/10/2023, 15:24
Κατάβαση προς την απέναντι κορυφή



446780





Το βουνό μου θυμίζει έντονα την Όθρυ. Μαλακό, σαθρό με πυκνή χαμηλή βλάστηση.



446781





Κοιτώντας προς τα πίσω διακρίνεται το πυροφυλάκειο



446782






Συνεχίζοντας.



446783




446784





Σύντομη αλλά απότομη ανάβαση προς την πραγματική κορυφή




446785





Το κολωνάκι δε βρίσκεται στο ακριβές σημείο της κορυφής παραδόξως.




446786





Ήδη μέχρι και από τη φωτογραφία μπορείτε να διακρίνετε ότι βρίσκομαι ψηλότερα.




446787





Σε αυτό το μυτάκι βρίσκεται η κορυφή στα 1.467m. 8 μέτρα ψηλότερο αν ήταν θα έμπαινε μέσα στα 200 ψηλότερα της Ελλάδας.




446788



446789





https://www.youtube.com/watch?v=OyyjnZcp6RE

billy84
06/10/2023, 15:29
Μέχρι εδώ όλα καλά και σχετικά άνετα. Ενώ είχα δει πως το βουνό είναι ένας λασπότοπος, αποφάσισα να ακολουθήσω το αρχικό πλάνο που έλεγε να κινηθώ μέσα από το βουνό μέχρι τους Αγίους Θεοδώρους, ένα ξεχωριστό βουνό περίπου στα 1100m το οποίο βρίσκεται δυτικά του Γουλινά. Το Google maps το έβγαζε μισή ώρα και 15km απόσταση, χρειάστηκα τη διπλάσια ώρα και τελικά δεν κατάφερα να φτάσω στις κεραίες που βρίσκονται στην κορυφή λόγω μιας λασπωμένης ανηφόρας υψηλής κλίσης.




https://www.youtube.com/watch?v=TBZPwUOD2wc




Από την αρχή ο χωματόδρομος έδειξε ότι δε θα έχω μια εύκολη μέρα.



446790




Μερικά σημεία αναρωτιόμουν πως θα τα ανέβω σε περίπτωση που χρειαστεί να γυρίσω




446791





Από ένα σημείο και μετά απλώς κατέβαινα και θα ήταν υπερδύσκολο να ανέβω ξανά. Η λάσπη ήταν παχιά, η κλίση αρκετά μεγάλη, μεγάλα λούκια που είχαν σχεδόν διαλύσει τον ''υποτιθέμενο'' δρόμο. Αν χρειαζόταν να γυρίσω αυτές οι ανηφόρες θα ανέβαιναν μόνο ξεφουσκώνοντας τελείως το λάστιχο, κάτι που είχε δοκιμαστεί με επιτυχία έστω και εν αγνοία μου στον Αμμουτσέλο της Πίνδου. Εννοείται βέβαια μετά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο το λάστιχο να αχρηστευτεί.



446792






Πραγματική ζούγκλα




446794






Μετά από 30 λεπτά κατάφερα να βγω σε κεντρικότερο χωματόδρομο. Γέλαγα γιατί συνήθως βλέπω κάτι τέτοιους κάθετους χωματόδρομους και ξέρω ότι δε θα έμπαινα ούτε καλοκαίρι γιατί δείχνουν παρατημένοι τελείως. Και τώρα ήρθα από έναν τέτοιον... Πως τα φέρνει η ζωή ε?:D



446795




Βέβαια και ο κεντρικός δρόμος ήταν και αυτός φουλ λασπωμένος. Σκεφτείτε τι νερό έριξε στην περιοχή. Το υπερβατικό της κατάστασης είναι ότι μπροστά φοράω Pirelli STR το οποίο σε αυτά τα τερέν είναι για τα πανηγύρια. Το ότι μέχρι εδώ δεν έχω φάει 10 τούμπες αποτελεί από μόνο του έναν άθλο.



446796





Σε αυτήν την ανηφόρα λίγο πριν την κορυφή έφτασε και το τέλος της προσπάθειας καθώς δεν είχα κατεβάσει καθόλου πίεση και δεν ανέβαινε. Ίσως ανέβαινε με φόρα από τη δεξιά πλευρά αλλά φοβήθηκα ένα βαθύ λούκι στην άκρη του δρόμου. Αν μου δίπλωνε και έμπαινα εκεί μέσα θα έτρωγα χοντρή ταλαιπωρία για να το βγάλω.



446797

billy84
06/10/2023, 15:32
Αλλαγή πλάνου και γρήγορη όσο το δυνατόν έξοδος από τον λασπότοπο προς τα Χάνια Καμπιών




https://www.youtube.com/watch?v=-vArCd6pKvQ



446798



446799




Με τόσες βροχές αναμενόμενη και η πρώτη εμφάνισή τους




446800




Άφιξη στα Χάνια Καμπιών. Ο συνοικισμός έως τα μέσα του προηγουμένου αιώνα πριν ολοκληρωθεί το οδικό δίκτυο στην περιοχή, ήταν σταυροδρόμι για τα πιο ορεινά χωριά και την ονομασία την οφείλει στο γεγονός ότι λειτουργούσαν και δυο καφενεία, τα οποία προσέφεραν πρόχειρο φαγητό και ένα πρόχειρο κατάλυμα στους περαστικούς, σαν χάνι δηλαδή.



446801

billy84
06/10/2023, 15:36
Από τα Χάνια συνέχισα ασφάλτινα προς Σπερχειάδα, Περιβόλι και έφτασα στα Μάρμαρα. Εκεί κοντά βρισκόταν ο 2ος στόχος της εξόρμησης.



446802


Από τα Μάρμαρα μπήκα σε δευτερεύοντα χωματόδρομο με ανατολική κατεύθυνση





https://www.youtube.com/watch?v=4OcbnshT6IQ




Και μετά από 20 λεπτά έφτασα στο Αγιαννόρεμα, ένα μνημείο της φύσης!




446803




Το NC χρειαζόταν λίγο πλύσιμο με τόση λάσπη!:D



446804







Η σκισμή των 2 βράχων ονομάζεται σκασμένη πέτρα, τη διαπερνά ένας πανέμορφος καταρράκτης με περίπου 15m ύψος




446805






Η τοποθεσία είναι εκπληκτική!



446806

billy84
06/10/2023, 15:38
Ο δρόμος συνεχίζει μέχρι το χωριό Ανατολή. Χονδρικά η διαδρομή έχει μήκος 25km



446807






Βέβαια ο δρόμος δείχνει ότι δε χρησιμοποιείται για αρκετά χρόνια και είχα σοβαρές αμφιβολίες για το αν θα καταφέρω να βγω από αυτόν



446808





Σε ένα σημείο πέτυχα και κάτι εντελώς κουφό που δεν είχα δει ξανά




https://www.youtube.com/watch?v=hTztDlNq4Oc




Πάνω στο δρόμο ένα χρυσό τσακάλι ήταν σε στάση ύπνου, έμοιαζε να κοιμάται αλλά δεν ξύπνησε ούτε με φωνές, ούτε με κόρνα, ούτε με μαρσαρίσματα. Μάλλον ήταν νεκρό. Αν δεν το είχα καταγράψει με την κάμερα, στο τέλος της μέρας θα αμφέβαλλα για το αν το είδα πραγματικά ή αν ήταν δημιούργημα της φαντασίας μου.



446809

billy84
06/10/2023, 15:41
Άφιξη στη διασταύρωση που πάει για Ανατολή. Στο βάθος τα Βαρδούσια



446810



446811





Συνέχεια της χωμάτινης διαδρομής μέχρι τη Δάφνη. Χόρτασε το μάτι μου έλατο!



446812


446813





Άφιξη στη Δάφνη. Ο δρόμος μέχρι εδώ έχει χαλάσει λίγο, τον θυμόμουν καλύτερο.



446814





Συνέχεια της πολύ βατής πια διαδρομής που θα με οδηγούσε στον ασφαλτόδρομο για Καστριώτισσα




446815





Σύντομη στάση στην Καστριώτισσα και χάζι λίγο τη Γκιώνα απέναντι. Μια βδομάδα νωρίτερα βρισκόμουν εκεί ψηλά όμως μου φαίνεται ότι έχει περάσει περισσότερος καιρός.



446816







Συνέχεια στο απολαυστικό σφιχτό στροφιλίκι προς Παύλιανη




446817






Η Γκιώνα όπως φαίνεται από τις Βρύζες



446818















Και κάπως έτσι ακόμα μια φανταστική αλλά και ζόρικη εξόρμηση έφτασε στο τέλος της αναίμακτα. Διαβάζετε να λέω το ίδιο για κάθε εξόρμηση και ίσως σας κάνει εντύπωση. Κάθε εξόρμηση είναι φανταστική για μένα όχι μόνο λόγω των απίστευτων τοπίων που βλέπω αλλά και λόγω του ότι πηγάζει από μέσα μου. Κάνω αυτό που πραγματικά θέλω. Μόνο έτσι η όραση του ανθρώπου είναι καθαρή. Όταν στρέφει το βλέμμα του έξω από αυτόν ονειρεύεται, όταν το στρέφει μέσα του αφυπνίζεται.


Πάντα όρθιοι!:beer:

Bowleno
06/10/2023, 16:53
Αυτές οι φωτό με την μηχανή στην μέση του πουθενά, με κάνουν να σκιάζομαι λίγο, είναι η αλήθεια.

Υπέροχες όμως! :beer:

Coyote.V
06/10/2023, 17:12
Σε αυτήν την ανηφόρα λίγο πριν την κορυφή έφτασε και το τέλος της προσπάθειας καθώς δεν είχα κατεβάσει καθόλου πίεση και δεν ανέβαινε. Ίσως ανέβαινε με φόρα από τη δεξιά πλευρά αλλά φοβήθηκα ένα βαθύ λούκι στην άκρη του δρόμου. Αν μου δίπλωνε και έμπαινα εκεί μέσα θα έτρωγα χοντρή ταλαιπωρία για να το βγάλω.



446797


Εδώ δεν θες λάστιχο με τακούνια αλλά ρόδα νερόμυλου. :lol:

azar41
06/10/2023, 18:59
Μπράβο Βασίλη,ακόμη μια όμορφη εξόρμηση σε κοντινά αλλά άγνωστα μέρη!
Εννοείται οτι αυτό που βιώνουμε στο βουνό δύσκολα περιγράφεται ,πόσο μάλλον οταν κάθε φορά βλέπεις καινούργια τοπία!
Καλή συνέχεια!

George_M.
06/10/2023, 21:39
Διαδρομαρες...κ καλα κρυμενες ομορφιες!
οντως οι εν λογω διαδρομες κ η περιοχη εχει τρομερη βλαστηση κ αποκοσμη ομορφια καθοτι οι περισσοτερι δρομοι ειναι ακομα χωμα,δασικοι ειτε χαλικι..
ειχα κανει αρκετα κοματια εκει μεσα το μακρυνο 2018 σολο με το ΤΑ650,μαλιστα κανα δυο φωτο ειναι στην ιδια θεση/σημειο...:lol:

ωραιος Βιλλ,κοιτα να ξεκουραστεις τωρα..ρε!
παμε Τριτη η Τεταρτη για αποθαραπεια στην Μαλακασσα?:D

billy84
07/10/2023, 16:30
Αυτές οι φωτό με την μηχανή στην μέση του πουθενά, με κάνουν να σκιάζομαι λίγο, είναι η αλήθεια.

Υπέροχες όμως! :beer:


Αυτές οι απόκοσμες εικόνες μας δείχνουν πόσο μικροί πραγματικά είμαστε! Όμως μας δείχνουν επίσης ότι με ένα μέσο μπορούμε να φτάσουμε εκεί γρήγορα, άκομα και το βράδυ να βρισκόμαστε πάλι στο σπίτι μας, κάτι που πριν 50 χρόνια θα φάνταζε σενάριο επιστημονικής φαντασίας!:beer:


Εδώ δεν θες λάστιχο με τακούνια αλλά ρόδα νερόμυλου. :lol:

ένα τέτοιο θα βάλω!:D

446830


Μπράβο Βασίλη,ακόμη μια όμορφη εξόρμηση σε κοντινά αλλά άγνωστα μέρη!
Εννοείται οτι αυτό που βιώνουμε στο βουνό δύσκολα περιγράφεται ,πόσο μάλλον οταν κάθε φορά βλέπεις καινούργια τοπία!
Καλή συνέχεια!

Να είσαι καλά Πάρη! Τα είπες όλα!:beer:


Διαδρομαρες...κ καλα κρυμενες ομορφιες!
οντως οι εν λογω διαδρομες κ η περιοχη εχει τρομερη βλαστηση κ αποκοσμη ομορφια καθοτι οι περισσοτερι δρομοι ειναι ακομα χωμα,δασικοι ειτε χαλικι..
ειχα κανει αρκετα κοματια εκει μεσα το μακρυνο 2018 σολο με το ΤΑ650,μαλιστα κανα δυο φωτο ειναι στην ιδια θεση/σημειο...:lol:

ωραιος Βιλλ,κοιτα να ξεκουραστεις τωρα..ρε!
παμε Τριτη η Τεταρτη για αποθαραπεια στην Μαλακασσα?:D


Γειά σου Γιώργαρε!:beer: Θα χαλαρώσω μόνο όταν η θερμοκρασία πέσει σταθερά από 20 βαθμούς και κάτω! Μας βλέπω σε κανά μηνάκι, έχω μπλέξει γαμώτο!:(

gaslion
08/10/2023, 15:50
Ωραίος ο φίλος!

est
10/10/2023, 09:38
Ομορφιές!!
Κάτι τέτοια κάνεις κι αρχίζω να ψάχνω στο χάρτη πόσο εύκολα φτάνουμε από Οίτη μέχρι Σκασμένη Πέτρα!
:beer:

billy84
10/10/2023, 16:52
Ομορφιές!!
Κάτι τέτοια κάνεις κι αρχίζω να ψάχνω στο χάρτη πόσο εύκολα φτάνουμε από Οίτη μέχρι Σκασμένη Πέτρα!
:beer:

Αξίζει φιλε! Έχε υπόψιν όμως ότι ένας δρόμος που φαίνεται ότι μπορεί να βγει από το χωριό Πύργος μέσω του λαγορέματος ουσιαστικά από την πλευρά της Σκασμένης Πέτρας δεν υπάρχει δρόμος. Το είδα στη δορυφορικη εικόνα όταν έκανα ζουμ, γιατί πλάνο είχα αρχικά να βγω στον Πύργο. Οπότε θα μπεις από Δυό Βουνά, θα διασχίσεις όλη την Οίτη μέχρι την άλλη πλευρά και από εκεί αναγκαστικά θα πρέπει να φτάσεις στην Ανατολή μόνο μέσω Δάφνης (είτε Νεοχώρι, είτε Πύργο είτε Καστριώτισσα βγεις δεν έχει σημασία).:beer:

stavrouliasp
11/10/2023, 23:22
Σούπερ!!

DoctoR_k6
12/10/2023, 11:23
Ωραιες εικονες γι αλλη μια φορα.

Καλα οτι περιμενες με αυτη την κορνα να το ξυπνησεις...γελαω!! :bawl:
Συνεχισε δυνατα!!

billy84
12/10/2023, 12:59
Σούπερ!!

:beer:



Ωραιες εικονες γι αλλη μια φορα.

Καλα οτι περιμενες με αυτη την κορνα να το ξυπνησεις...γελαω!! :bawl:
Συνεχισε δυνατα!!


Ρε συ τώρα που το ειπες θυμήθηκα οτι πρέπει να πατήσω κόρνα να δω αν τα έχει παίξει ή αν απλά είχε γεμίσει λάσπες και δεν ακουγόταν καλά :lol:

Αν χάλασε θα στενοχωρεθώ γιατί θα μιλάμε για τη 2η βλάβη σε 400.000km.:D

DoctoR_k6
12/10/2023, 13:34
:beer:





Ρε συ τώρα που το ειπες θυμήθηκα οτι πρέπει να πατήσω κόρνα να δω αν τα έχει παίξει ή αν απλά είχε γεμίσει λάσπες και δεν ακουγόταν καλά :lol:

Αν χάλασε θα στενοχωρεθώ γιατί θα μιλάμε για τη 2η βλάβη σε 400.000km.:D

Λογικα θα τα εκλασε.
Αυτη κ αν ειναι σοβαρη βλαβη... :lol:

billy84
12/10/2023, 13:38
Λογικα θα τα εκλασε.
Αυτη κ αν ειναι σοβαρη βλαβη... :lol:


Ντροπή γιατί κόρνα δε χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ! Αααα ρε δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά, καλά τα έλεγαν!:lol:

DoctoR_k6
12/10/2023, 13:40
Ντροπή γιατί κόρνα δε χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ! Αααα ρε δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά, καλά τα έλεγαν!:lol:

Γι αυτο χαλασε ρε συ.
Οταν κατι δεν χρησιμοποειται χαλαει.
Δεν βλεπεις στον δρομο καποιους με παπια κ σκουτερακια με το δαχτυλο στην σκανδαλη?

billy84
12/10/2023, 13:41
Γι αυτο χαλασε ρε συ.
Οταν κατι δεν χρησιμοποειται χαλαει.
Δεν βλεπεις στον δρομο καποιους με παπια κ σκουτερακια με το δαχτυλο στην σκανδαλη?


Δεν έχεις άδικο!:lol: