PDA

View Full Version : Ερώτηση προς Φιλόζωους/συμβίους με κατοικίδια



CorpseAlive
12/10/2023, 21:50
Καλησπέρα!
Η σύζυγος θέλει εδώ και καιρό να ασχοληθεί με τον χώρο των οικόσιτων ζώων. Έχουμε ένα σκύλο χρόνια τώρα και της μπήκε το μικρόβιο λόγω της αγάπης της για αυτόν και γενικά για τα ζωάκια.
Γενικά η σκέψη μας είναι ως εξής :
Έχει ξεκινήσει ήδη κάποια σεμινάρια διατροφολογίας για Σκύλους-Γάτες-Κουνέλια και Πτηνά.
Θέλουμε σε πρώτη φάση να παρέχουμε ως επιπλέον και ΔΩΡΕΑΝ υπηρεσία μέτρησης-εξέτασης του ζώου σας και επιλογής τροφής ή αλλαγής τροφής σε κάποια που να ταιριάζει περισσότερο στο προφιλ του.
Γενικά θέλουμε να δώσουμε έμφαση στην ποιότητα και όχι τόσο στο κλασικό στυλ Pet-Store Που παίζει εκεί έξω αν και θα υπάρχουν επιλογές για όλα τα βαλάντια.
Επομένως θα προσπαθήσουμε να κινηθούμε σε μοντέλο προσωποποιημένης εξυπηρέτησης και όχι προώθηση φασον λύσεων επειδή είναι καλύτερο για την τσέπη μας.


Αυτό που ζητώ από εσάς , κυρίως όσους ζουν με κάποιο ζωάκι είναι :
1. Πως επιλέγετε ή επιλέξατε ένα Pet-Store
2. Τι θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο να έχει (όχι μόνο θέμα εμπορεύματος αλλά και υπηρεσίας.)
3. Τι θεωρείτε ότι είναι απαράδεκτο να έχει
4. Τι δεν έχετε βρει σε Pet Store που επισκεφτήκατε και θα το θέλατε?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει στο θέμα!
Ευχαριστώ και τον Χάρη που άφησε να ανοίξω ένα τόσο άκυρο θέμα!


Υ.γ. Δεν είναι διαφήμιση , δεν υπάρχει ακόμα μαγαζί , απλές σκέψεις που θα ήθελα και θα ήθελε και η γυναίκα να ακούσει και άλλες απόψεις εκτός του κοινωνικού οικοσυστήματος μας!

Johny the Fox
12/10/2023, 22:43
Α.Αποσταση απο το σπιτι,επαρκεια ειδων,τιμες τροφων αξεσουαρ.
Β.τηλεφωνικη εξυπηρετηση με δυνατοτητα ντελιβερι,διατροφη ειδικη των κοινοτερων νοσηματων.
Γ.Προσωπικο ασχετο με το αντικειμενο
Δ. επαρκεια σε φαρμακα-εμβολια-ειδει πρωτων βοηθειων.

george.S
12/10/2023, 23:12
Α.Αποσταση απο το σπιτι,επαρκεια ειδων,τιμες τροφων αξεσουαρ.
Β.τηλεφωνικη εξυπηρετηση με δυνατοτητα ντελιβερι,διατροφη ειδικη των κοινοτερων νοσηματων.
Γ.Προσωπικο ασχετο με το αντικειμενο
Δ. επαρκεια σε φαρμακα-εμβολια-ειδει πρωτων βοηθειων.

Σωστός
Προσωπική επιλογή ένα πολύ ωραίο συνοικιακό υπερπλήρες και όχι μεγάλη αλυσίδα

νεοσσός
12/10/2023, 23:18
Απλά θα πω μπράβο για την επιχειρηματική κίνηση.

CorpseAlive
12/10/2023, 23:28
Απλά θα πω μπράβο για την επιχειρηματική κίνηση.
Ευχαριστώ Γιώργο! Ελπίζω να γίνει και να πάει καλά!


Σωστός
Προσωπική επιλογή ένα πολύ ωραίο συνοικιακό υπερπλήρες και όχι μεγάλη αλυσίδα

Ναι κάπως έτσι θέλουμε να το κάνουμε. Είμαστε κατά των μεγάλων μαγαζιών γενικά στην καθημερινότητα μας όσο μπορούμε τουλάχιστον.


Α.Αποσταση απο το σπιτι,επαρκεια ειδων,τιμες τροφων αξεσουαρ.
Β.τηλεφωνικη εξυπηρετηση με δυνατοτητα ντελιβερι,διατροφη ειδικη των κοινοτερων νοσηματων.
Γ.Προσωπικο ασχετο με το αντικειμενο
Δ. επαρκεια σε φαρμακα-εμβολια-ειδει πρωτων βοηθειων.

Σχετικά με το Β ελπίζουμε πως θα το καταφέρουμε , τουλάχιστον για μια ακτίνα από το κατάστημα.
Σχετικά με το Γ , θα το δουλέψει η γυναίκα μου επομένως δεν θα τεθεί για αρχή τουλάχιστον.
Σχετικά με το Δ , θεωρώ πως δεν μπορώ να πουλάω φάρμακα και εμβόλια, είναι εντελώς άλλο ΚΑΔ και απαιτεί Κτηνίατρο.
Πλην αποπαρισιτικών κλπ παρελκόμενα.

Ευχαριστώ όμως για την υπερπλήρη απάντηση !

Bowleno
13/10/2023, 05:11
Έχω μια σκυλίτσα και 2 κοκατίλ (ναι, τα έχω ελεύθερα μέσα στο σπίτι, δεν μπορώ στην ιδέα των φυλακισμένων πτηνών)

1) Δύσκολα βρίσκω μαζεμένες τις τροφές και των τριών οπότε αναγκαστικά καταφεύγω σε πολύ μεγάλο κατάστημα στον Ρέντη.

2) Άνθρωπο που ΞΕΡΕΙ τι είναι αυτό που πουλάει και σε ποιον το πουλάει! Μου έχει τύχει φορτικός να προσπαθεί να με πείσει να πάρω 25κιλο σακί ξηράς τροφής για μεγάλα σκυλιά λέγοντάς μου "θα κάνει πολύ καλό στο σκυλάκι σου" (6 κιλά το αδεσποτάκι μου εν τω μεταξύ) εννοείται, δεν με ξαναείδε.

3) Τιμές κουκουρούκου. Δέχομαι να υπάρχει μια απόκλιση 5-10% καθώς ένα συνοικιακό μαγαζί δύσκολα έχει τιμές μεγάλης αλυσίδας αλλά όχι και υπερδιπλάσια....

4) κλουβιά κατάλληλα για τα πουλιά μου. Οι παπαγάλοι χρειάζονται κλουβιά με οριζόντια κάγκελα και όχι κάθετα που είναι το σύνηθες, για να μπαινοβγαίνουν και να σκαρφαλώνουν εύκολα. Το "ε, τώρα ίδιο μέγεθος έχουν, μια χαρά είναι" είναι απλώς απαράδεκτο για μένα!

ioannispar
13/10/2023, 07:15
Α.Αποσταση απο το σπιτι,επαρκεια ειδων,τιμες τροφων αξεσουαρ.
Β.τηλεφωνικη εξυπηρετηση με δυνατοτητα ντελιβερι,διατροφη ειδικη των κοινοτερων νοσηματων.
Γ.Προσωπικο ασχετο με το αντικειμενο
Δ. επαρκεια σε φαρμακα-εμβολια-ειδει πρωτων βοηθειων.

Ακριβως οπως τα ειπε και ο φιλος, αλλα εκτος του Α (λογω δουλειας). Βεβαια στο συγκεκριμενο που παω πλεον, αν και αρκετα μακρια απο το σπιτι μου, παω λογω εξυπηρετησης και με θυμουνται αν και εχω μονο ενα σκυλακι στα 16 της χρονια και δεν τρωει τοσο πολυ, οποτε παιρνω μια 12κιλη ξηρα τροφη καθε 3 μηνες. Αν και ειναι δυσκολη τροφη να βρεθει παντα τηλεφωνο και μου την φερνει στο καταστημα μεσα σε 2 μερες. Δεν εχει προσπαθησει να μου την αλλαξει αν δεν την εχει και ειναι ο βασικος λογος που ψωνιζω απο εκει.

billyka
13/10/2023, 07:26
Καλημέρα και από μένα.Έχω 9 κατοικίδια αυτή τη στιγμή,όλα πρώην αδέσποτα.Οι απαντήσεις:1) Ποικιλία προϊόντων,τροφών και τιμές,αν και όπως είναι λογικό ότι πληρώνεις πέρνεις.2)Δεν θεωρώ κάτι απαραίτητο σε πετ σοπ,σε κτηνιατρείο όμως θέλω να είναι εξοπλισμένο,πχ ακτινολογικο,δεν γίνεται να πηγαίνω σε κτηνιατρείο και να ακολουθούμε trial n error τακτικες και παρε αυτό να δούμε πως θα πάει..3)Θεωρώ απαράδεκτο να έχει εξωτικά και όχι μόνο ζώα προς πώληση.Όχι φίδια,όχι ψάρια,όχι πουλιά.Η αποψη μου είναι οτι οποιος θελει να ακούσει πουλάκια να κελαηδάνε να παει μια βόλτα στην εξοχη.Σκύλος γάτα είναι τελείως διαφορετική περίπτωση.4)Τπτ, βρίσκω τα πάντα

katsar
13/10/2023, 07:36
Καλημέρα και καλή αρχή στο επιχειρηματικό σας ξεκίνημα .
Ζω με 3 αιλουροειδή και στο θέμα της τροφής συγκεκριμένα έχω προσέξει πως τα πετσοπς έχουν
φτηνές τροφές επιπέδου σ/μ και πολύ ακριβές μάρκες ''της μόδας'' royal canin, acana,hills κτλ
Τροφές τύπου Purina Pro Plan ( wow) δεν κάνουν για στειρωμένες γάτες, αρρώστησαν και οι 2 (edit) .
Την λύση μου την έδωσε ο κτηνίατρος με την εταιρία Brit που όμως δεν βρίσκω σε πετσοπ.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλες άγνωστες premium εταιρίες που η τιμή τους δεν τις κάνει απαγορευτικές . ( 8 κιλά 40ε η Brit).

Έτσι λοιπόν συνήθως διαλέγω προιόν και όχι κατάστημα ,ανάλογα με το που και σε τι τιμή υπάρχει αυτό που χρειάζομαι.

Δεν απάντησα στις ερωτήσεις σας το ξέρω ,απλά έγραψα μερικές σκέψεις, με το καλό ! Μιλάω πάντα για petshops με προμήθειες και όχι για Pet store που εμπορεύεται ζωάκια, το θεωρώ απαράδεκτο και μακάρι να κλείσουν όλα .

PaNick67
13/10/2023, 08:02
Αυτα που ειπαν οι Johny the Fox, Bowlevo συν η δυνατοτητα να πουλας ποιοτικες τροφες χυδην. Στα μικρα ζωα δεν ειναι ευκολο να αγορασεις συσκευασια 7,5 κιλων και η οποια θα κρατησει 6+ μηνες, ενω η δυο κιλων ειναι πανακριβη.

Nitse3
13/10/2023, 09:09
Αυτα που ειπαν οι Johny the Fox, Bowlevo συν η δυνατοτητα να πουλας ποιοτικες τροφες χυδην. Στα μικρα ζωα δεν ειναι ευκολο να αγορασεις συσκευασια 7,5 κιλων και η οποια θα κρατησει 6+ μηνες, ενω η δυο κιλων ειναι πανακριβη.

+ δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει συνεργασία με groomers και pet carers για φύλαξη.

CorpseAlive
13/10/2023, 09:18
+ δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει συνεργασία με groomers και pet carers για φύλαξη.

Το Grooming είναι κάτι που θα ενταχθεί στις υπηρεσίες με το που ρολάρει λίγο το μαγάζι , γιατί απαιτεί αρκετές ώρες Εκμάθησης και πρακτικής και δεν υπάρχει χρόνος τώρα για αυτό.
Για Pet Carers δεν γνωρίζω.

CorpseAlive
13/10/2023, 09:19
Αυτα που ειπαν οι Johny the Fox, Bowlevo συν η δυνατοτητα να πουλας ποιοτικες τροφες χυδην. Στα μικρα ζωα δεν ειναι ευκολο να αγορασεις συσκευασια 7,5 κιλων και η οποια θα κρατησει 6+ μηνες, ενω η δυο κιλων ειναι πανακριβη.

Τυπικά αυτό είναι παράνομο.
Άτυπα οι περισσότεροι το κάνουν σε τροφές που φεύγουν.
Αν ανοίξω μια πρεμιουμ και δεν πουληθεί π.χ. μέσα στον μήνα , χάλασε..

GrindFreak
13/10/2023, 09:59
3. Ζώα προς "Πώληση".

Bowleno
13/10/2023, 10:10
Αυτα που ειπαν οι Johny the Fox, Bowlevo συν η δυνατοτητα να πουλας ποιοτικες τροφες χυδην. Στα μικρα ζωα δεν ειναι ευκολο να αγορασεις συσκευασια 7,5 κιλων και η οποια θα κρατησει 6+ μηνες, ενω η δυο κιλων ειναι πανακριβη.

Μακριά από χύμα τροφές! Στην καλύτερη περίπτωση θα είναι νπαγιάτικες. Έχω δει χύμα τροφή για πουλιά γεμάτη αυγά από ότι ζωύφιο μπορείς να σκεφτείς... Μόνο συσκευασμένα παίρνω και εγνωσμένης μάρκας. Είναι ένας από τους βασικότερους λόγους που τα ζωντανά μου χαίρουν άκρας υγείας μέχρι σήμερα....

george.S
13/10/2023, 10:40
Μακριά από πώληση ζώων
Grooming κάνουν (εγώ δεν έχω πάει ποτέ ζώα μου)

Σαν ιδέα μου άρεσε όταν πριν από 10ετια φίλος μου με ένα boxer πήγαινε σε dog Cafe που ήταν ο κόσμος μαζί με το σκυλί του και μάθαιναν να μην στρεσάρονται όταν ήταν άλλα κατοικίδια κοντά
Είχε και ένα χώρο που έπαιζαν και ήταν πολύ ωραία φάση

Σαν ιδέα αφού είσαι ακόμα στην έρευνα και brainstorming

CorpseAlive
13/10/2023, 10:45
Παιδιά για να μην υπάρχει αυτό.
Κανένα Pet-shop Pet-store δεν μπορεί να πουλάει ζώα.
Οι άδειες πλέον είναι τρομακτικά αυστηρές και εκ των όσων γνωρίζω 1-2 στην Ελλάδα έχουν μείνει.
Μιλάω για θηλαστικά.
Προφανώς και είμαστε κατά αυτών !
Επομένως δεν χρειάζεται να γίνει περαιτέρω συζήτηση πάνω σε αυτό!

Coyote.V
13/10/2023, 10:58
Τροφές, παιχνίδια κλπ τα βρίσκεις παντού, σε όλα τα πετσοπ.
Για εμένα μεγάλο ρόλο παίζουν οι υπηρεσίες που μπορεί να προσφέρει... πχ μπάνιο μεγαλόσωμου σκύλου (ροτβάιλλερ), το οποίο φυσικά προϋποθέτει έμπειρους υπαλλήλους.

Εμβόλια και φάρμακα όχι εξειδικευμένα όπως τα αποπαρασίτωσης μπορείς να τα πουλάς... μάλλον όχι μπορείς, επιβάλλεται!

CorpseAlive
13/10/2023, 11:01
Τροφές, παιχνίδια κλπ τα βρίσκεις παντού, σε όλα τα πετσοπ.
Για εμένα μεγάλο ρόλο παίζουν οι υπηρεσίες που μπορεί να προσφέρει... πχ μπάνιο μεγαλόσωμου σκύλου (ροτβάιλλερ), το οποίο φυσικά προϋποθέτει έμπειρους υπαλλήλους.
Ναι απλά τα Grooming είναι άλλη επιχείρηση ουσιαστικά όχι υπηρεσία ακριβώς!
Απαιτεί εντελώς διαφορετικό στήσιμο, άδειες κλπ

Επίσης τα εμβόλια και τα φάρμακα ΔΕΝ μπορείς να τα πουλάς.
Θέλει επιβλέπων Κτηνίατρο κατά τις ώρες λειτουργίας του ''Κτηνιατρικού Φαρμακείου) .
Αν σε πιάσουν χωρίς κτηνίατρο χάνεις την άδεια λειτουργίας.

Coyote.V
13/10/2023, 11:08
Δεν γνώριζα ότι είναι διαφορετικά... τα περισσότερα στην περιοχή μου έτσι είναι, τα απλά κλείσανε.

asxetost
02/11/2023, 22:01
Καλή επιτυχία παιδιά, είναι πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση, εύχομαι να προχωρήσει.
1. Βασική προϋπόθεση να υπάρχει site ώστε να μπορούμε να δούμε αν υπάρχουν πράγματα που μας ενδιαφέρουν και έπειτα κατά πόσο οι εργαζόμενοι είναι πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν στα λογικά πλαίσια όταν επισκεφτούμε
2 Κάτι περισσότερο/ ποιοτικότερο από τα τυπικά που βρίσκεις στο s/m και προσωπικό που να τρέφει ειλικρινή αγάπη για τα ζωντανά και κάποια εμπειρία με αυτά.
3. Συσκευές εκπαίδευσης μέσω τιμωρίας( τύπου λουριά με ηλεκτροσοκ), προϊόντα αμφίβολης ποιότητας που μπορεί να βλάψουν το ζώο
4. Λογικές τιμές στα είδη φωλιάς, σκυλοσπιτων , ονυχοδρομιων.

Ελπίζω να βοήθησα