PDA

View Full Version : Συμπεράσματα μετά από βόλτα.



dumutrus
15/10/2023, 19:42
Όπως λέει και ο τίτλος το σαββατοκύριακο πήγαμε με τον συνταξιδιώτη της καρδία μου στο χωρίο για κάτι δουλίτσες φορτώσαμε τα εργαλεία στο tankbag τα ρούχα σε σακίδιο πλάτης και ξεκινήσαμε.

446982

Πέρασε το σκ και γυρίσαμε (τι ποιητικά που τα λέω) οπότε βγήκαν και κάποια συμπεράσματα.Συμπεράσμα

1)Η σέλα θέλει αφράτεμα γιατί ο πισινός ειδικά του πίσου άρχισε στα 60χλμ να παραπονιέται.

2)Σκεφτόμουν από καιρό για σαμάρια αλλά νομίζω οτι ήρθε ο καιρός να το πάρω πιο ζεστά.

3)Έκανα 208χλμ και έκαψα 9.3l με τις πράξεις βγαίνει 4.5 l/100 νομίζω πως με δεδομένο τα 34 χρόνια της οτι είναι τετρακύλινρο με καρμπυρατερ καλά καίει.

4)Χρειάζομαι μποτάκι μηχανής.

446983

446984

446985

Bowleno
15/10/2023, 20:10
Σου διέγραψα το άλλο που ανέβασες μιας και υπάρχει αυτό.
Κι άλλες τέτοιες βόλτες εύχομαι!:beer:

o_gavros
15/10/2023, 20:24
Ναι σε όλα.
Ωραίο μηχανάκι, καλές βόλτες!

azar41
15/10/2023, 21:24
Μπράβο παίδες,πολύ ωραίοι!
Η σέλα αξίζει κάθε ευρώ που θα ξοδέψεις,είδα μεγάλη διαφορά στο δικό μου και ήταν απο τις πρώτες αναβαθμίσεις που έκανα.
Τώρα για σαμάρια,θα χρειαστείς κάγκελα για να τα στηρίξεις και ίσως και σχάρα για να στηρίξεις τα κάγκελα.
Δυσκολούτσικο ενχείρημα γιατί είναι μικρό μηχανάκι και θα στριμώξεις τον συνεπιβάτη αλλά πιάνουν τα χέρια σου και θα βρεις την λύση ,δεν σε φοβάμε!
Καλή συνέχεια με ασφαλή χιλιόμετρα!

Lioulios
15/10/2023, 23:27
Like

doctoras
15/10/2023, 23:47
Ωραία παρέα!!

Όπως σας βλέπω πάνω την επόμενη φορά δώσε προφορτιση στο αμορτισέρ γιατί φαίνεται καθισμένο αρκετά, επισης συμβουλέψου τι πιέσεις δίνει ο κατασκευαστής και δωσε ανάλογα λίγο παραπάνω για το πίσω.
Bonus υπάρχουν τάπες προφορτισης για τα πιρούνια για να μπορεις προφορτωνεις και το μπροστινο

Σας βλέπω έτοιμους για το μεγάλο ταξίδι :)

Tsber
16/10/2023, 11:24
Μπράβο ρε παιδιά, δυνατή ομάδα!

Για τα σαμάρια τα είπαμε, πριν αγοράσεις τα δικά μου είναι στη διάθεσή σου :beer:

Σιγά σιγά συμπληρώνεται το παζλ!

OldMan
16/10/2023, 11:43
Γαντακια δεν βλέπω να φοραμε, ομως....:D

dumutrus
16/10/2023, 12:39
Γαντακια δεν βλέπω να φοραμε, ομως....:D

Μια χαρά τα λές μάστορα :beer:

MG
16/10/2023, 12:51
Πολυ ωραιο μηχανακι.

Σπανια το βλεπεις πλεον παρ'ολο που ειναι ασπαστο μοτερ.

Αν θυμαμαι καλα εχει κινηση εκκεντροφορων με γραναζια κι οχι με καδενα. Βελουδινη λειτουργια

Καλες βολτες!

lospsi
16/10/2023, 13:20
Παιδιά, χωρίς να θέλω να σας "νουθετώ", προσπαθήστε να καθιερώσετε τα γάντια, όπως σωστά λέει ο Oldman. Βλέπω πολύ κόσμο να τα αμελεί, μέγα λάθος καθώς σε μια πτώση - ακόμα και χαζή - βάζουμε χέρια πάντα πρώτα. Καλές βόλτες!

Tsber
16/10/2023, 17:15
Σωστά τα λέτε αλλά μην τον φοβάστε τον Δημήτρη, όποτε τον βλέπω είναι πάντα σωστά εξοπλισμένος και αυτός και τα παιδιά του.

Τους περνά καταπληκτική νοοτροπία από μικρή ηλικία και για τον εξοπλισμό και για τη μοτοσικλέτα γενικότερα!

billy84
16/10/2023, 17:36
Σούπερ λέμε! Λάβε σοβαρά υπόψιν αυτό που σου έγραψε ο Azar41 για το αν υπάρχουν κάγκελα στήριξης για το μοντέλο σου. Κάνουν όλη τη δουλειά!

dumutrus
16/10/2023, 18:05
Σας ευχαριστώ παιδία για τις ευχές και τις συμβουλές πάνω απ' όλα η ασφάλεια οπότε πρώτη προτεραιότητα η αγορά μοτοσυκλετιστικών υποδημάτων.Σέλα έχω μία δεύτερη με χαλασμένο σκελετό θα το διορθώσω και θα τη φτίαξω μαλακή για τις εξορμήσεις .Για τα σαμάρια έχω κάτι σκέψεις θα τοις αφήσω λίγο ακόμα στο μυαλό να σιτέψουν.Και να σας πώ τον προβληματισμό μου που έθιξε ο doctoras όταν ανεβαίνώ μόνος κάθεται η ούρα σε λογικά πλαίσια ,όταν ανεβαίνουμε και οι δύο κάθετε αρκετά τόσο που σε κάποιο σημείο του δρόμου βρήκε κάτω ο ορθοστάτης.Και ρωτώ να το σφίξω τόσο ώστε με δύο άτομα να κάθετε σωστά;Απλά φοβάμαι οτι όταν θα είμαι μόνος θα είναι κούτσουρο έχει βάση ή λέω βλακείες;Να το σφίξω;

Bowleno
16/10/2023, 18:24
Σας ευχαριστώ παιδία για τις ευχές και τις συμβουλές πάνω απ' όλα η ασφάλεια οπότε πρώτη προτεραιότητα η αγορά μοτοσυκλετιστικών υποδημάτων.Σέλα έχω μία δεύτερη με χαλασμένο σκελετό θα το διορθώσω και θα τη φτίαξω μαλακή για τις εξορμήσεις .Για τα σαμάρια έχω κάτι σκέψεις θα τοις αφήσω λίγο ακόμα στο μυαλό να σιτέψουν.Και να σας πώ τον προβληματισμό μου που έθιξε ο doctoras όταν ανεβαίνώ μόνος κάθεται η ούρα σε λογικά πλαίσια ,όταν ανεβαίνουμε και οι δύο κάθετε αρκετά τόσο που σε κάποιο σημείο του δρόμου βρήκε κάτω ο ορθοστάτης.Και ρωτώ να το σφίξω τόσο ώστε με δύο άτομα να κάθετε σωστά;Απλά φοβάμαι οτι όταν θα είμαι μόνος θα είναι κούτσουρο έχει βάση ή λέω βλακείες;Να το σφίξω;


Να το σφίξεις, εννοείται, κούτσουρο δεν θα είναι και θα κάθεται και καλά στον δρόμο.
Σε κάθε περιπτωση, μια δοκιμή δεν κοστίζει, πέρα από λίγο χρόνο.....

motojojo
16/10/2023, 18:27
Μάλλον έχει να κάνει με την προφορτιση του ελατηριου.

Ιδανικά το κρατάς ως εχει αν καβαλάς καθημερινά μόνος και το σφίγγεις πριν απο ταξιδι δικάβαλο.
Τωρα αν κινειται καθημερινά δικάβαλο καλύτερα να το σφίξεις.

doctoras
16/10/2023, 21:19
Δημήτρη λεπτομέριες για την ρύθμιση στατικού / δυναμικού sag στο παρακάτω
https://www.youtube.com/watch?v=ZtzTyCKh5fY&t=2s

και εδώ στα ελληνικά
https://www.k-shock.gr/index.php/el/2012-10-08-21-03-05/adjust


συνοπτικά αν το αμορτισερ σου έχει διαδρομή 110mm (https://bikeswiki.com/Honda_CB-1)
αυτό θα σήμαινε οτι το sag σου ρυθμισμένο με το βάρος αναβάτη μονο με πλήρη εξοπλισμό θα έπρεπε να ρυθμιστεί κάπου στα 36mm. Κρατάς σημείωση ποια θέση προφόρτισης έχει το ελατήριο με αναβάτη μόνο και ποια μαζί με συνεπιβάτη.

Στην περίπτωση που παρά την προφόρτιση στο τέρμα (είτε μονός είτε με συνεπιβάτη), δεν πιάνεις την επιθυμητή μέτρηση σημαίνει οτι τα δυναμικά του ελατηρίου είναι κατώτερα τον δικών σου αναγκών(και μπορείς να αντικαταστήσεις το ελατήριο με το σωστό για την περίπτωση σου).

SeniorCanardo
17/10/2023, 11:28
Μετά από τόσα χρόνια, πολύ πιθανό να έχει γίνει σώβρακο το ελατήριο και η ονομαστική του τιμή να μην ανταποκρίνεται πια στην πραγματική του συμπεριφορά.

Μου έχει τύχει σε παλιό Honda, με τέρμα προφόρτιση να είναι στο όριο και ο μάστορας να προτείνει αλλαγή το συντόμοτερον.

Tsber
17/10/2023, 11:42
Μετά από τόσα χρόνια, πολύ πιθανό να έχει γίνει σώβρακο το ελατήριο και η ονομαστική του τιμή να μην ανταποκρίνεται πια στην πραγματική του συμπεριφορά.

Μου έχει τύχει σε παλιό Honda, με τέρμα προφόρτιση να είναι στο όριο και ο μάστορας να προτείνει αλλαγή το συντόμοτερον.

Καλημέρα Κώστα, ο Δημήτρης έχει βάλει YSS αμορτισέρ πίσω και προοδευτικά ελατήρια Wilbers μπροστά, και τα δύο για το μοντέλο του.

Το αμορτισέρ έχει ρύθμιση προφόρτισης και απόσβεσης - επαναφοράς με δακτύλιο (linked).

dumutrus
17/10/2023, 14:50
Καλησπέρα όπως τα λέει ο Παντελής είναι οι αναρτήσεις,όταν είχα πάρει το πίσω ο άνθρωπος που το αγόρασα μου είπε να κοιτάξω απλώς να βυθίζεται με εμένα πάνω 2εκ πράγμα που ίσχυε χωρίς να το πειράξω.Όταν είμαι μόνος είναι οκ αλλά επειδή η χρήση είναι 50-50 μονός διπλός θα πρέπει να το ρυθμίσω και τώρα ο προβληματισμός μου
όταν μου είπε 2 εκ διαφορά εννοούσε με το ψαλίδι στον αέρα ή με το μηχανάκι στις ρόδες;(ελπίζω να έγινα κατανοητός),Παρόλα αυτά ο οδηγός που έβαλε ο Χρήστος ήταν κατανοητός και λέω να επιχειρήσω να το ρυθμίσω βάση αυτού

TROOPER
23/10/2023, 18:32
...

3)Έκανα 208χλμ και έκαψα 9.3l με τις πράξεις βγαίνει 4.5 l/100 νομίζω πως με δεδομένο τα 34 χρόνια της οτι είναι τετρακύλινρο με καρμπυρατερ καλά καίει.

...

ενταξει...λογικα καιει.

και απο βενζινη? :bawl: