PDA

View Full Version : Αντιπαγωτικό αυτοκινήτου.



nauagios
17/10/2023, 09:03
Καλησπέρα στην ομάδα. Κάτοχος yaris 1.5 βενζινη του 2018. Είμαι εδώ και ενα 6μηνο στο Μόναχο και έφερα και το αμάξι μαζί. Πριν φύγω από Ελλάδα είχα κάνει μεγάλο σερβις για να ειμαι ετοιμος για το ταξίδι. Χθες μου ήρθε μια απορία στο μυαλό. Το ψυκτικό υγρό που εχει το ψυγειο ειναι το ιδιο για θερμοκρασιες Ελλαδας και Γερμανιας? θα πρεπει να το το παω συνεργειο να το αλλαξουν ή το αφηνω ως εχει? και αν το αφήσω υπαρχει περιπτωση να παγωσει? ελαχιστες τιμες εδω που μενω δινει -10 στον βαρυ χειμωνα. πειτε ρε παιδια μην σπασω κανενα κινητηρα.

telegonos
17/10/2023, 09:33
χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχ χαχχα

DoctoR_k6
17/10/2023, 10:03
Μετα το γελιο του telegonou...

Λογικα στο συνεργειο θα σου βαλανε αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης.
Αν ανοιξεις ενα manual θα δεις οτι αυτο (Toyota Super Long Life Coolant) που γραφει μεσα ειναι για εως -35.
Απλα πρεπει να σιγουρεψεις τι σου βαλανε στην αλλαγη.

PortisHead
17/10/2023, 10:17
Μετα το γελιο του telegonou...

Λογικα στο συνεργειο θα σου βαλανε αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης.
Αν ανοιξεις ενα manual θα δεις οτι αυτο (Toyota Super Long Life Coolant) που γραφει μεσα ειναι για εως -35.
Απλα πρεπει να σιγουρεψεις τι σου βαλανε στην αλλαγη.

Σιγά μην αλλαξαν paraflu αν το χρωμα του ηταν καλο :D

nauagios
17/10/2023, 10:23
ειλικρινα δεν καταλαβα το αστειο. Πρεπει να φυγω εκτακτα για Ελλαδα και θα μεινει το αμαξι μονο του χωρις καποιος να το βαλει μπρος για αρκετο διαστημα και με χαμηλες θερμοκρασιες. ειμαι τοσο χαζος που δεν καταλαβαινω κατι?

nauagios
17/10/2023, 10:24
η αληθεια ειναι οτι και στην Αθηνα δουλευα κορυφη Παρνηθας και πολλα βραδια ειχε μεινει στο βουνο με χιονια. αλλα ενα μηνα σερι μου φαινεται μεγαλο διαστημα.

DoctoR_k6
17/10/2023, 10:31
Σιγά μην αλλαξαν paraflu αν το χρωμα του ηταν καλο :D

Αν ηταν στο χρονικο σημειο που θελει αλλαγη γιατι να μην το αλλαξουνε?


ειλικρινα δεν καταλαβα το αστειο. Πρεπει να φυγω εκτακτα για Ελλαδα και θα μεινει το αμαξι μονο του χωρις καποιος να το βαλει μπρος για αρκετο διαστημα και με χαμηλες θερμοκρασιες. ειμαι τοσο χαζος που δεν καταλαβαινω κατι?

Βρες τι σου βαλανε κ θα ξερεις.
Κανενα θεμα δεν θα εχεις.

νεοσσός
17/10/2023, 11:00
η αληθεια ειναι οτι και στην Αθηνα δουλευα κορυφη Παρνηθας και πολλα βραδια ειχε μεινει στο βουνο με χιονια. αλλα ενα μηνα σερι μου φαινεται μεγαλο διαστημα.
Πού δούλευες, αν επιτρέπεται; Στο πάρκο κεραιών, στο στρατόπεδο, στο καζίνο ή σε κάποιο από τα καταφύγια;

Ρωταω, διότι επισκέπτομαι συχνά το βουνό και ίσως έχουμε συναντηθεί.

nauagios
17/10/2023, 11:52
στο στρατοπεδο της αεροποριας δουλευα απο το 2011 εως 2021.

motojojo
17/10/2023, 12:43
Η συχνη εκκινηση το χειμωνα πρακτικα μόνο την μπαταρια ανανεωνει καπως, δεν αποκλειει το ενδεχομενο παγωματος που φοβασαι.

Bowleno
17/10/2023, 13:01
χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχ χαχχα

Τηλέγονε, αυτό ήταν αχρείαστο.....
Αν δεν είχες να προσφέρεις κάτι, καλύτερα θα ήταν για όλους μας να τα αποφεύγεις αυτά.

Panos76
17/10/2023, 13:04
Προσωπικά όταν ερχόμουν από Αγγλία, Ελλάδα το καλοκαίρι μόνο θερμοστάτη άλλαζα (και μπορεί καμιά φορά να τον παράταγα έτσι).

Δεν είχα ποτέ κανένα θέμα.

PortisHead
17/10/2023, 13:10
Προσωπικά όταν ερχόμουν από Αγγλία, Ελλάδα το καλοκαίρι μόνο θερμοστάτη άλλαζα (και μπορεί καμιά φορά να τον παράταγα έτσι).

Δεν είχα ποτέ κανένα θέμα.

Ναι αλλά μήπως είχες γιαπωνέζικο εργαλειο ?

karellen
17/10/2023, 13:11
ειλικρινα δεν καταλαβα το αστειο. Πρεπει να φυγω εκτακτα για Ελλαδα και θα μεινει το αμαξι μονο του χωρις καποιος να το βαλει μπρος για αρκετο διαστημα και με χαμηλες θερμοκρασιες. ειμαι τοσο χαζος που δεν καταλαβαινω κατι?

Μην σε αγχώνει,τα αντιψυκτικά αυτά πιο πολλή εφαρμογή σε αυτά τα βόρεια κλίματα έχουν παρά στης Ελλάδας.

Panos76
17/10/2023, 13:11
Ναι αλλά μήπως είχες γιαπωνέζικο εργαλειο ?

Γερμανικό :D

Αλλά εδώ μιλάμε για γιάρις, τη χόνδα των αυτοκινήτων, τι να πάθει;; :lol:

PortisHead
17/10/2023, 13:15
Γερμανικό :D

Αλλά εδώ μιλάμε για γιάρις, τη χόνδα των αυτοκινήτων, τι να πάθει;; :lol:

Με μπερδεψες :confused:

Bowleno
17/10/2023, 13:18
Μην σε αγχώνει,τα αντιψυκτικά αυτά πιο πολλή εφαρμογή σε αυτά τα βόρεια κλίματα έχουν παρά στης Ελλάδας.

Το αυτό ακριβώς.






Αλλά εδώ μιλάμε για γιάρις, τη χόνδα των αυτοκινήτων, τι να πάθει;; :lol:

Έτσι..... της γυναίκας έχει υποστεί τα πάνδεινα στα χέρια της το κακόμοιρο :cry:
και κιχ δεν έχει κάνει :lol:

Panos76
17/10/2023, 13:23
Με μπερδεψες :confused:

O άνθρωπος έχει yiaris, δε σπάει δε χαλάει (όπως τα χόνδα σε μηχανάκι :D) οπότε στη θέση του παίζει και να μην έκανα τίποτα.

νεοσσός
17/10/2023, 13:48
O άνθρωπος έχει yiaris, δε σπάει δε χαλάει (όπως τα χόνδα σε μηχανάκι :D) οπότε στη θέση του παίζει και να μην έκανα τίποτα.
Άλλα βλέπω:

447010

:p

doctor_john
17/10/2023, 15:14
Είναι περίεργη η παρομοίωση που κάνεις..
Το yaris στο συγκεκριμένο φόρουμ απλά δείχνει πως ο φίλος δεν έχει κανένα ενδιαφέρον στα αυτοκίνητα ..

νεοσσός
17/10/2023, 15:19
Λένε ότι το Yaris δεν παγώνει. Οπότε έδειξα ότι παγόνι. :p

Acacius
17/10/2023, 15:29
Ίσως το Yaris-παγόνι;
(crossover με το νήμα περί AI art (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162661) θα το καταντήσουμε)



447012

karellen
17/10/2023, 15:45
Ρε μαζωχτήτε με τα ΑΙ :D.

Xlitos
17/10/2023, 15:53
ειλικρινα δεν καταλαβα το αστειο.

εχεις λαθος τον τιτλο αλλο αντιπαγωτικο αλλο αντιψυκτικο

nauagios
17/10/2023, 17:01
εχεις λαθος τον τιτλο αλλο αντιπαγωτικο αλλο αντιψυκτικο
Μπράβο σου ρε φίλε. Ούτε γελάκια ούτε αστεία. Εγώ παραφλου το λέω και στα παλιά τρακτέρ του πατέρα μου έβαζε αντιπαγωτικο νε ότι σημαίνει αυτό. Δεν ήξερα στην περίπτωση που όντως ήθελε παρέμβαση τί έπρεπε να κάνω. Ρίχνω μέσα κάτι σαν το αντιπαγωτικο που είπα πιο πάνω ή αλλαζω όλο το υγρό με άλλο χαμηλότερου εύρους θερμοκρασιών? Τελικά δεν κάνω τίποτα και το αφήνω ως έχει γιατί όντως είναι long life coolant έως-35. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

νεοσσός
17/10/2023, 18:08
εχεις λαθος τον τιτλο αλλο αντιπαγωτικο αλλο αντιψυκτικο
Αν και καθιερωμένος ο όρος αντιψυκτικό, στην πραγματικότητα ο όρος αντιπαγωτικό είναι πιο δόκιμος για το συγκεκριμένο προϊόν. Η ψύξη θα επέλθει ούτως ή άλλως σε ακινησία σε χαμηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος, το θέμα είναι να αποφευχθεί η παγοποίηση. Για δύο λόγους: Πρώτον διότι παγωμένο υγρό αργεί να ξεπαγώσει με μεταφορά θερμότητας, με ό,τι κακό αυτό συνεπάγεται για τη λειτουργία της αντλίας νερού και την ψύξη του κινητήρα. Δεύτερον, ο όγκος υδάτινων διαλυμάτων αυξάνεται με τη μείωση της θερμοκρασίας, οπότε αν παγώσει το υγρό, δεν ρέει προς το δοχείο διαστολής αλλά διαστέλλεται τοπικά και σπάει ό,τι μη ελαστικό συνορεύει.

Είναι ο λόγος που σπάνε οι σωλήνες νερού τον χειμώνα σε αρνητικές θερμοκρασίες.

doctor_john
17/10/2023, 18:48
Λένε ότι το Yaris δεν παγώνει. Οπότε έδειξα ότι παγόνι. :p

Στον Πάνο το είπα που θεωρεί την τουοτα αντίστοιχης διαχείρισης με την χόντα. ;)

Tallyban
17/10/2023, 19:16
Εγώ θα αγοραζα ένα κιλό αδιάλυτο αντιψυκτικό και θα πρόσθετα καμιά τρακοσαρια γραμμάρια στο κύκλωμα,για να κοιμάμαι ήσυχος.Αστειο το κόστος.

νεοσσός
17/10/2023, 19:22
Εγώ θα αγοραζα ένα κιλό αδιάλυτο αντιψυκτικό και θα πρόσθετα καμιά τρακοσαρια γραμμάρια στο κύκλωμα,για να κοιμάμαι ήσυχος.Αστειο το κόστος.
Καλό είναι να διαβάσει τις οδηγίες. Η θερμοκρασία πήξης του διαλύματος μεταβάλλεται με την περιεκτικότητα κατ' όγκο του ψυκτικού υγρού. Και δεν είναι μονότονη συνάρτηση, αλλά από κάποια αναλογία και πάνω χειροτερεύουν οι ιδιότητες. Δεν ξέρεις κιόλας τι έχει ήδη μέσα στο κύκλωμα ψύξης.

Αν σκοπεύεις να φτιάξεις δικό σου διάλυμα, θα πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή με απιονισμένο νερό και να μετρήσεις τις ποσότητες.

Προσωπικά θα πήγαινα σε συνεργείο και ζητούσα θα αλλαγή. Έτσι κι αλλιώς ανά μερικά χρόνια χαλάνε οι αντιδιαβρωτικές ιδιότητες που είναι επίσης σημαντικές.

Tallyban
17/10/2023, 19:35
Το ίδιο λέμε,δε ξέρει τι έχει τώρα στο κύκλωμα ψύξης.

motojojo
17/10/2023, 20:08
Τιποτα δεν θα πάθει. Αν μεινει κανα μήνα από τώρα, δηλ μέσα νοέμβρη, οι θερμοκρασίες θα παιζουν κοντά στο μηδεν, δεν θα πέσουν ευκολα σε μειον. Πιθανότατα δεν θα ρίξει ουτε χιονι.
Οι θερμοκρασίες το νοεμβρη εκει είναι εφάμιλες με καταχείμωνο στη κεντρική/βορεια ελλάδα. Ότι και να έχει το αμάξι αντέχει χαλαρά μέχρι -10 ή -15, θερμοκρασία που δύσκολα θα πιάσει το νοεμβρη στο μοναχο. Από δεκεμβρη και μετά.

Αν έμενε όλο το χειμώνα τότε ίσως για σιγουριά άξιζε να κάνεις την αλλαγή. Αλλά μιας και μιλάμε για χειμώνα, πιο πολύ θα με προβληματιζαν τα ελαστικά. Αν εισαι με καλοκαιρινά.....προσεχε.

nauagios
17/10/2023, 20:56
Τιποτα δεν θα πάθει. Αν μεινει κανα μήνα από τώρα, δηλ μέσα νοέμβρη, οι θερμοκρασίες θα παιζουν κοντά στο μηδεν, δεν θα πέσουν ευκολα σε μειον. Πιθανότατα δεν θα ρίξει ουτε χιονι.
Οι θερμοκρασίες το νοεμβρη εκει είναι εφάμιλες με καταχείμωνο στη κεντρική/βορεια ελλάδα. Ότι και να έχει το αμάξι αντέχει χαλαρά μέχρι -10 ή -15, θερμοκρασία που δύσκολα θα πιάσει το νοεμβρη στο μοναχο. Από δεκεμβρη και μετά.

Αν έμενε όλο το χειμώνα τότε ίσως για σιγουριά άξιζε να κάνεις την αλλαγή. Αλλά μιας και μιλάμε για χειμώνα, πιο πολύ θα με προβληματιζαν τα ελαστικά. Αν εισαι με καλοκαιρινά.....προσεχε.

Αλλαγμένα ελαστικα 29 Σεπτέμβρη.

stavrouliasp
17/10/2023, 23:26
Εγώ θυμάμαι ότι παλιά στα βενζιναδικα σου έπαιρναν με μια τύπου σύριγγας λίγο αντί ψυκτικό από το κύκλωμα και σου έλεγαν επί τόπου μέχρι τι θερμοκρασία αντέχει.

telegonos
17/10/2023, 23:40
Αλλαγμένα ελαστικα 29 Σεπτέμβρη.

Δεν σου είπε ο άνθρωπος πότε άλλαξες λάστιχα, αν έχεις φρέσκα δλδ. Σου είπε να μην έχεις καλοκαιρινά, δλδ ακατάλληλα για χειμωνιάτικες συνθήκες (βροχή, βρεγμένο οδόστρωμα, χαμηλή θερμοκρασία, χιονόνερο, πάγο).

νεοσσός
18/10/2023, 00:11
Εγώ θυμάμαι ότι παλιά στα βενζιναδικα σου έπαιρναν με μια τύπου σύριγγας λίγο αντί ψυκτικό από το κύκλωμα και σου έλεγαν επί τόπου μέχρι τι θερμοκρασία αντέχει.
Σε μερικές περιπτώσεις μπορείς να διακρίνεις από το χρώμα τον τύπο του αντιψυκτικού και να καταλάβεις σημεία ζέσεως και τήξεως. Όμως τα σύγχρονα αντιψυκτικά δεν ακολουθούν όλα κάποιο χρωματικό κώδικα, αλλά πρέπει να διαβάσεις την περιγραφή στη συσκευασία για να καταλάβεις. Σε κάθε περίπτωση δεν ταιριάζουν όλα τα αντιψυκτικά σε όλα τα αμάξια, οπότε πρέπει να δεις τι συνιστά ο κατασκευαστής και να βάλεις αντίστοιχο.

Αν δεν ξέρεις πότε αλλάχτηκε και τι υγρό μπήκε, θα έλεγα να κάνεις προληπτικά μία αλλαγή. Αυξάνει τη μακροζωία του κυκλώματος ψύξης ένα φρέσκο υγρό, διότι έχει αντιδιαβρωτικά στοιχεία, που θα έχουν εξασθενίσει στα παλιά υγρά. Ανάλογα με τον τύπο του υγρού, χρειάζεται αλλαγή ανά δύο έως ανά δέκα χρονιά, ενώ τίθενται και χιλιομετρικά όρια.

toyar
18/10/2023, 06:28
γραφεις οτι εκανες σερβις στην Ελλαδα πριν 6 μηνες
παρε ενα τφ και ρωτα αν αλλαχθηκε αντιψυκτικο και τι μπηκε
στα toyota πρεπει να μπαινει μονο το γνησιο....αν μπηκε αυτο εισαι οκ
αν οχι αλλαξε το ανεξαρτητως χωρας κλιματος θερμοκρασιας κλπ

DoctoR_k6
18/10/2023, 08:55
3 σελιδες για το αντιψυκτικο ενω ολα θα ειχαν λυθει με ενα απλο (σουτ) τηλεφωνημα στην Toyota...

nauagios
18/10/2023, 10:22
Δεν σου είπε ο άνθρωπος πότε άλλαξες λάστιχα, αν έχεις φρέσκα δλδ. Σου είπε να μην έχεις καλοκαιρινά, δλδ ακατάλληλα για χειμωνιάτικες συνθήκες (βροχή, βρεγμένο οδόστρωμα, χαμηλή θερμοκρασία, χιονόνερο, πάγο).

Αμάν ρε φίλε πια. Έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου και προσπαθείς να μου την πεις? Κοροϊδέψει πιο πάνω. Σου έκαναν σύσταση ότι ήταν αχρείαστο και έρχεσαι τώρα σε δεύτερο ποστ, ενώ δεν έχεις πει σορού μαλάκια μου για πριν, να βρεις πάλι κάτι να πιαστείς. Τόσο πολύ θες να θρέψει το εγώ σου? Και για την ιστορία της υπόθεσης απάντησα με ΠΑΡΑΘΕΣΗ στην προτροπή για χειμερινά ελαστικα. Ο κύριος που απαντάει σε καλό πνεύμα προφανώς ξέρει ότι από 1 Οκτωβρίου είναι υποχρεωτικά τα χειμερινά. Και απαντάω σε αυτόν κατευθείαν ότι άλλαξα στις 29. Εκείνος λοιπόν στον οποίο απευθύνθηκα σίγουρα πήρε την απάντησε και ήταν σωστή. Εσύ τώρα είσαι οκ με την επεξήγηση?

nauagios
18/10/2023, 10:24
γραφεις οτι εκανες σερβις στην Ελλαδα πριν 6 μηνες
παρε ενα τφ και ρωτα αν αλλαχθηκε αντιψυκτικο και τι μπηκε
στα toyota πρεπει να μπαινει μονο το γνησιο....αν μπηκε αυτο εισαι οκ
αν οχι αλλαξε το ανεξαρτητως χωρας κλιματος θερμοκρασιας κλπ
Αυτό ακριβώς έκανα. Είναι της toyota το long lasting coolant έως -35 και είναι το ίδιο για όλη την Ευρώπη. Ευχαριστω

Bowleno
18/10/2023, 15:02
Αυτό ακριβώς έκανα. Είναι της toyota το long lasting coolant έως -35 και είναι το ίδιο για όλη την Ευρώπη. Ευχαριστω

Τζάμπα οι 3 σελίδες, δηλαδή....:cry:

:lol:

nauagios
18/10/2023, 15:13
Εγώ την απάντηση την πήρα στο δεύτερο ποστ και το επιβεβαίωσα στο συνεργείο. Τώρα τα υπόλοιπα είναι απλά επακόλουθα

motojojo
19/10/2023, 19:35
Χωρίς παρεξήγηση, δεν σου ειπε κάτι κακό ο τελέγονος, μια παρατήρηση έκανε και μάλιστα σωστή. Δεν εννοουσα πόσο φρέσκα είναι τα λάστιχα αλλά αν φοράς καλοκαιρινά ή χειμερινά.

Αν πιάσουν παγωνιές τα καλοκαιρινά σχεδόν απαγορεύονται. Χιονι μπορεί να μην έχει αλλά με θερμοκρασίες κοντά στο μηδεν ολα είναι πιθανα.
Επίσης αν εμπλακείς σε ατύχημα λόγω ολισθηρότητας θα έχεις θέμα και με το νόμο.
Το αναφέρω γιατί άλλο φοβάσαι αλλά από αλλού μπορεί να την πάθεις.

Μέσα οκτώβρη με αρχες νοέμβρη πάνε όλοι και τα αλλάζουν, εγώ αν το ευνοουσε ο καιρός τα κράταγα μέχρι και τέλη νοέμβρη αλλά παρατηρούσα τις θερμοκρασίες, όταν έφταναν να παίζουν στους 6-7 είχα φροντισει να τα αλλάξω.


Αν σκοπεύεις να το φέρεις οδικώς με καλοκαιρινα, ψαξε λίγο να δεις τι ισχύει στις χωρες που θα περάσεις.
Φυσικά αν φοράς ηδη χειμερινά (ή έστω 4 εποχών) τότε αγνόησε το παρόν ποστ.

nauagios
19/10/2023, 20:36
Φίλε μου φοράω χειμερινά από 29 Σεπτεμβρίου και πλέον έχω 2 σετ ελαστικα να αλλάζω. Τώρα στο γιατί αρπαχτηκα. Αν διαβάσεις όλο το ποστ από τη αρχή που έκανα την ερώτηση θα το δεις μόνος σου. Δες λίγο την συμβολή του στην ερώτηση μου και την σύσταση του mod. Γιατί μεμονωμένα φαίνομαι τσαντίλας.