PDA

View Full Version : Μαρτυρας σε δικαστική υπόθεση.



nauagios
18/10/2023, 09:31
Καλημέρα σας. Εχω μερικές απορίες σχετικά με μια υπόθεση με ξυλοδαρμό. Μου ζήτησαν να πάω σε δικηγόρο να κάνω κατάθεση. Εγώ αυτό που θα πω είναι ότι ο πατέρας του νεαρού μου είπε ότι ο γιος του έδωσε πάρα πολύ ξύλο στον χ και τα παπούτσια του ήταν μέσα στο αίμα. Ο Χ που έφαγε το ξύλο λανθασμένα στην μήνυση του έχει υποδείξει έναν άλλον. Για την ακρίβεια το ξύλο έπεσε σε έξω από μπαρ γιατί σε άλλο μπαρ προηγουμένως ένας τύπος πείραξε χοντρά μια κοπέλα. Ο ξάδελφος της ήταν στο μαγαζί με έναν αλλο( ο γιος που λεγαμε) και τον σάπισαν στο ξύλο στο επόμενο μπαρ που τον πέτυχαν. Τελικά αυτός που τις έφαγε όταν πήγε στο τμήμα να καταθέσει τον ξυλοδαρμό και το μόνο που ήξερε ήταν το όνομα και το επίθετο η αστυνομία έβαλε τον αδελφό της κοπέλας μου έχει ίδιο ακριβώς ονοματεπώνυμο και αλλάζει μόνο το Πατρώνυμο. Τώρα τραβάνε άδικα κάποιον που δεν ήταν στο συμβάν. Τα δύο μπουμπούκι τους έχει κάτσει μια χαρά η υπόθεση, βρίσκοντας άλλοθι τον μαγαζάτορα κολλητό τους του έκανε πλάτες ότι δεν ήταν στο μαγαζί και δεν ξέρει κάτι. Εγώ αν πάω μα καταθέσω ότι ο πατέρας του ενός μου είπε για τον γιο του ότι ήταν αυτός που χτύπησε υπάρχει περίπτωση να μπλέξω με αγωγές και να βρεθώ και εγώ κατηγορουμενος σε άλλη υπόθεση και να τρέχω? Ή επειδή είμαι μαρτυρας δεν πρέπει να φοβάμαι. Είναι κρίμα ρε παιδιά ο αδελφός κοιμόταν και τον τραβάνε χωρίς λόγο. Θα μου πείτε τί ρωτάς ρε άνθρωπε εδώ μέσα. Επειδή υπάρχει δικηγορος ρωτάω που λέει την άποψη του. Απλά θέλω να πάω λίγο προετοιμασμενος ψυχολογικα

MG-KTiNoS
18/10/2023, 09:40
Aν έχεις μέσα σου το αίσθημα του δικαίου Σε πνίγει η αδικία ρε παιδί μου πήγαινε και πες την αλήθεια.
Θα ξαλαφρώσεις αν μ εννοείς

Αν βασικά δεν σε πολύ νοιάζει κάτσε σπίτι και να πα να γ....
Φυσικά και μπορείς να μπλέξεις αν κατηγορηθείς -έστω και άδικα για ψευδορκία-


Όπως και να χει αν τα παλικάρια είναι τόσο άντρες ας πάνε να πούνε μόνοι τους τι έγινε και να αθωωθεί ο άνθρωπος

Φυσικά υπάρχει και το όψιον να πεις ΜΟΝΟ ότι δεν ήταν αυτός και να μην ξέρεις ποιοι ήταν γιατί μες τη φάση κλπ κλπ δεν ξεχώρισες απ την ταραχή ήταν και σκοτάδι κλπ κλπ

nauagios
18/10/2023, 10:07
Δεν ήμουν παρών. Την επόμενη μέρα ο πατέρας του ενός το καυχηθηκε σε μένα.

nauagios
18/10/2023, 10:08
Οπότε αν θα μου κάνει κάτι είναι ο πατέρας. Θα αρνηθεί απλά την κουβέντα που είχαμε στην οποία έλεγε για τον γιο του ή μπορεί να μου γυρίσει με αγωγή?

Bowleno
18/10/2023, 10:23
Δύσκολα τα πράγματα... Εδώ είναι ο λόγος σου απέναντι στον δικό του.... Μόνο αυτός που τις έφαγε μπορεί να υποδείξει ποιοι τον έδειραν, ώστε να αθωωθεί ο άλλος. Δώσε το όνομα αυτού που καυχήθηκε για το "κατόρθωμα" σε αυτόν που τις έφαγε και η υπόθεση θα πάρει μόνη της τον δρόμο της...(φαντάζομαι) σε κάθε περίπτωση, σίγουρα αυτός που καυχήθηκε, θα τα αρνηθεί όλα και θα βρεθείς σε δυσκολη θέση.
Εξυπακούεται, εφόσον δεν υπάρχει αυτηκοος μάρτυρας παίζει να σου κάνει μια ωραία μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση!

nauagios
18/10/2023, 10:28
Δύσκολα τα πράγματα... Εδώ είναι ο λόγος σου απέναντι στον δικό του.... Μόνο αυτός που τις έφαγε μπορεί να υποδείξει ποιοι τον έδειραν, ώστε να αθωωθεί ο άλλος. Δώσε το όνομα αυτού που καυχήθηκε για το "κατόρθωμα" σε αυτόν που τις έφαγε και η υπόθεση θα πάρει μόνη της τον δρόμο της...(φαντάζομαι) σε κάθε περίπτωση, σίγουρα αυτός που καυχήθηκε, θα τα αρνηθεί όλα και θα βρεθείς σε δυσκολη θέση.

Αυτός που τις έφαγε είναι αφγανος χωρίς χαρτια. Ο λόγος που δεν αλλάζει την κατάθεση είναι γιατί τον έχουν εκβιάσει για σπρώξιμο ναρκωτικών το οποίο όντως έκανε και δεν αλλάζει το όνομα στην κατάθεση. Είναι μπλεγμένη σκατα η υποθεση

karellen
18/10/2023, 10:43
Καλύτερα να μιλήσεις με ένα δικηγόρο ή αν το δει ο Corpsealive θα μπορέσετε να συνεννοηθείτε κατ ιδίαν.

CorpseAlive
18/10/2023, 12:26
Καλημέρα σας. Εχω μερικές απορίες σχετικά με μια υπόθεση με ξυλοδαρμό. Μου ζήτησαν να πάω σε δικηγόρο να κάνω κατάθεση. Εγώ αυτό που θα πω είναι ότι ο πατέρας του νεαρού μου είπε ότι ο γιος του έδωσε πάρα πολύ ξύλο στον χ και τα παπούτσια του ήταν μέσα στο αίμα. Ο Χ που έφαγε το ξύλο λανθασμένα στην μήνυση του έχει υποδείξει έναν άλλον. Για την ακρίβεια το ξύλο έπεσε σε έξω από μπαρ γιατί σε άλλο μπαρ προηγουμένως ένας τύπος πείραξε χοντρά μια κοπέλα. Ο ξάδελφος της ήταν στο μαγαζί με έναν αλλο( ο γιος που λεγαμε) και τον σάπισαν στο ξύλο στο επόμενο μπαρ που τον πέτυχαν. Τελικά αυτός που τις έφαγε όταν πήγε στο τμήμα να καταθέσει τον ξυλοδαρμό και το μόνο που ήξερε ήταν το όνομα και το επίθετο η αστυνομία έβαλε τον αδελφό της κοπέλας μου έχει ίδιο ακριβώς ονοματεπώνυμο και αλλάζει μόνο το Πατρώνυμο. Τώρα τραβάνε άδικα κάποιον που δεν ήταν στο συμβάν. Τα δύο μπουμπούκι τους έχει κάτσει μια χαρά η υπόθεση, βρίσκοντας άλλοθι τον μαγαζάτορα κολλητό τους του έκανε πλάτες ότι δεν ήταν στο μαγαζί και δεν ξέρει κάτι. Εγώ αν πάω μα καταθέσω ότι ο πατέρας του ενός μου είπε για τον γιο του ότι ήταν αυτός που χτύπησε υπάρχει περίπτωση να μπλέξω με αγωγές και να βρεθώ και εγώ κατηγορουμενος σε άλλη υπόθεση και να τρέχω? Ή επειδή είμαι μαρτυρας δεν πρέπει να φοβάμαι. Είναι κρίμα ρε παιδιά ο αδελφός κοιμόταν και τον τραβάνε χωρίς λόγο. Θα μου πείτε τί ρωτάς ρε άνθρωπε εδώ μέσα. Επειδή υπάρχει δικηγορος ρωτάω που λέει την άποψη του. Απλά θέλω να πάω λίγο προετοιμασμενος ψυχολογικα

Καλημέρα.
Αν κατάλαβα καλά σου ζήτησαν να δώσεις ένορκη βεβαίωση.
Δεν κατάλαβα από ποια μεριά , φαντάζομαι από την μεριά του αδελφού της κοπέλας σου.
Ωστόσο είναι επικίνδυνο για μια σειρά από λόγους να καταθέσεις αυτά που λες . Είναι πανεύκολο να ανατραπούν και ταυτόχρονα ουσιασιαστικά κατηγορείς για αξιόποινη πράξη άτομα που ΔΕΝ τους έχει ασκηθεί δίωξη. Είναι Textbook ψευδή καταμήνυση, συκοφαντική δυσφήμιση που αν ήμουν δικηγόρος τους θα σου έκανα με το καλησπέρα.

Δεν μπορώ να δώσω απόλυτα λεπτομερή συμβουλή Online και έτσι, διότι δεν μου επιτρέπεται η παροχή των υπηρεσιών μου από τον Σύλλογο μου με αυτόν τον τρόπο. (Δημόσια και μέσω Ιντερνετ)
Ωστόσο σαν σύντροχος θα πω εμφατικά πως θα το σκεφτόμουν 10 φορές πριν κατηγορήσω έστω και έμμεσα κάποιον με μοναδικό στοιχείο το τι άκουσα .
Ελπίζω να βοήθησα.!