PDA

View Full Version : Πάρνωνας- Σπηλαιομονάστηρο Αγίας Κυριακής 15-10-2023



billy84
20/10/2023, 15:20
447081



Ποιός θα μπορούσε να διαφωνήσει? Ίσως αυτοί που δεν οδηγούν μοτοσυκλέτα. Ίσως αυτοί που οδηγούν μοτοσυκλέτα αλλά όχι για τον εαυτό τους αλλά για τους άλλους. Πέρασαν πολλά χρόνια μέχρι να αντιληφθώ ότι η μοτοσυκλέτα για μένα ήταν εξαρχής τρόπος ζωής. Ήταν πάντα το μέσον που ήθελα να μετακινούμαι, ανεξάρτητα από το πόσο γκάζι είχε ή από το πόσο όμορφη ήταν. Ανεξάρτητα από το πόσο ζέστη ή κρύο είχε. Με τα χρόνια αποδείχθηκε ότι δε χρειαζόμουν καν παρέα για να απολαύσω ένα ταξίδι. ''Ρε Μπιλ τι σκέφτεσαι τόσες ώρες μόνος πάνω στη σέλα'' με ρωτούσε ένας φίλος, απάντηση δε βρήκα να του δώσω. Πολλά και διάφορα, χαζεύω το τοπίο, ξυπνάνε αναμνήσεις από κάθετι που κοιτάω. Μπαίνω το βράδυ και βλέπω τα βίντεο που τράβηξα και παρατηρώ πως σε μερικές διαδρομές οδήγησα για πάνω από μια ώρα non stop. Αν με ρωτούσες πόση ώρα ήταν η τάδε διαδρομή θα σου πω σίγουρα ένα νούμερο που θα είναι κοντά στο μισό της πραγματικής ώρας που έκανα. Τόσο ωραία περνά η ώρα άραγε? Ο Steve είχε δίκαιο...


Αυτή τη φορά βρέθηκα στον Πάρνωνα για να δω το πιο όμορφο σπηλαιομονάστηρο που έχω δει μέχρι σήμερα. Η προσέγγιση που θα έκανα θα ήταν από τη βόρεια πλευρά μέσω της θέσης Ζυγός. Από το Άστρος ανέβηκα στον Άγιο Πέτρο.



https://www.youtube.com/watch?v=A7YY8iZn0jk







Άγιος Πέτρος Κυνουρίας η οποία πήρε το όνομά της από τον αρχαίο οικιστή της Κύνουρο.



447082

billy84
20/10/2023, 15:22
Από τον Άγιο Πέτρο συνέχισα προς Καρυές και σύντομα έφτασα στη θέση Ζυγός όπου ξεκινά χωματόδρομος με νότια κατεύθυνση. Ο δρόμος είναι βατός και μετά από 10 λεπτά έφτασα στο εκκλησάκι του Αγίου Θεόδωρου Στρατηλάτη σε υψόμετρο 1.350m.



https://www.youtube.com/watch?v=UlainrlvyF0






Φανταστική θέα από το εκκλησάκι. Απέναντι βρίσκεται η Μεγάλη Τούρλα, η ψηλότερη κορυφή του βουνού με υψόμετρο 1.935m.



447083




Διακρίνεται το λατομείο του Πάρνωνα.




447084






Προσεγμένο το εκκλησάκι του Αγίου Θεόδωρου



447085

billy84
20/10/2023, 15:25
Απο εκεί και μετά η διαδρομή ήταν περιπετειώδης. Αρχικά με μεγάλες σαθρές κατηφόρες υψηλής κλίσης και αργότερα μπαίνοντας σε ένα ρέμα μέχρι να φτάσω στην Αγία Κυριακή.




https://www.youtube.com/watch?v=1FdoyzTjKsE&t=210s




Έχοντας φτάσει στο μοναστήρι μετά από κάποιες απότομες ανηφορικές φουρκέτες.



447086






Όταν αποκαλύφθηκε η σπηλιά απλώς έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Ήταν το πιο όμορφο μοναστήρι του είδους που έχω δει. Η σπηλιά αγκαλιάζει το κυρίως μοναστήρι και τον μεγάλο πύργο στα αριστερά και το σχήμα της είναι μοναδικό. Υπάρχει οχυρωματικός τοίχος τόσο στην πλευρά μου όσο και στην πλαγιά που κατεβαίνει στο ρέμα.



447087





Ψηλά στον κάθετο βράχο υπάρχει ακόμα ένα κτίσμα!



447088





Σύμφωνα με την παράδοση, οι ποιμένες που έβοσκαν τα ζώα τους στην περιοχή έβλεπαν τα βράδια να ανάβει κοντά στο μοναστήρι ένα φως, το οποίο το πρωί εξαφανιζόταν. Το φαινόμενο αυτό επαναλαμβανόταν συχνά και μια φορά αφού έφθασαν εκεί τρέχοντας με σκοπό να λύσουν το μυστήριο, βρήκαν μέσα σε μια τρύπα την εικόνα της Αγίας Κυριακής και έφτιαξαν το μοναστήρι προς τιμήν της. Φυσικά η τοποθεσία υπήρξε κρησφύγετο κατά τη διάρκεια της επανάστασης



447089





Μοναδικό τοπίο στη μέση του πουθενά, χωμένο χιλιόμετρα μέσα στον κατάφυτο Πάρνωνα



447090





Εντός της Αγίας Κυριακής



447091



447092

billy84
20/10/2023, 15:30
Από την Αγία Κυριακή αποφάσισα να γυρίσω λίγο προς τα πίσω προς Άγιο Θεόδωρο και να ακολουθήσω μια διαδρομή που θα με έβγαζε σε έναν δρόμο στα ανατολικά που είναι κομμάτι του ΤΕΤ. Δεν πήγε καλά αυτό:D, έμπλεξα σε ένα ρέμα.


447094




Τελικά άλλαξα πλάνο και βγήκα στη Βαμβακού. Θα έλεγα ότι και από αυτήν την πλευρά δεν είναι εύκολος ο χωματόδρομος.




https://www.youtube.com/watch?v=NFgUk5PP0A4




Η πανέμορφη Βαμβακού, χτισμένη σε υψόμετρο 900m. Χτίστηκε κατά τα μέσα του 15ου αιώνα και αρχικά ονομαζόταν Παληοχώρα. Σχετικά με τη σημερινή της ονομασία, η οποία καθιερώθηκε στα τέλη του 17ου αιώνα, υπάρχουν διάφορες εκδοχές με τις κυριότερες να σχετίζονται με μια γυναίκα ονόματι Βαμβακιά που εγκαταστάθηκε στην περιοχή ερχόμενη από τον Μυστρά ή με την καλλιέργεια βαμβακιού.



447095

billy84
20/10/2023, 15:33
Από τη Βαμβακού συνέχισα νότια προς το καταφύγιο του Πάρνωνα ώσπου μπήκα σε χωματόδρομο ο οποίος με κάποιες παρακάμψεις με έβγαλε στο πυροφυλάκειο του Αγίου Βασιλείου στα 1750m υψόμετρο!




https://www.youtube.com/watch?v=NRPBPKB48ls



Αυτή η διαδρομή παρά την ομορφιά της ήταν και η πιο δύσκολη εκείνης της ημέρας. Πολλές σάρες



447096





Και βραχόκηπος με φυτευτές πέτρες σε ανηφόρες με μεγάλη κλίση.



447097







Άφιξη στο πυροφυλάκειο




447098





Αναμενόμενα εκπληκτική η θέα!



447099



447100






Εδώ ήταν το καταλληλότερο σημείο να αράξω κάποια ώρα παραπάνω και να τσιμπήσω και κάτι φυσικά καθώς το υψόμετρο μου είχε ανοίξει την όρεξη!!!



447101





Λίγο παρακάτω βρίσκεται ο Προφήτης Ηλίας σε υψόμετρο 1.762m



447102







Στο βάθος διακρίνεται η Μαδάρα που είχα ανέβει πρόσφατα!



447103

billy84
20/10/2023, 15:36
Από τη θέση Φτερόλακκα η χωμάτινη πανδαισία συνεχίστηκε σε πολύ βατότερο τερέν



447104



447105





Μέχρι τον Άγιο Βασίλειο




https://www.youtube.com/watch?v=0iI_axSuG04





Άγιος Βασίλειος χτισμένος περίπου στα 900m υψόμετρο και σε όμορφη τοποθεσία!



447106






Μετά από τέτοιες εικόνες δεν ξέρω αν πρέπει να χαίρομαι ή αν θα πρέπει να με λυπάμαι που τις επόμενες μέρες θα ελίσσομαι ανάμεσα σε τσιμεντένια τερατουργήματα!:facepalm:




447107

billy84
20/10/2023, 15:40
Φυσικά δεν είχα βρεθεί τυχαία εκεί. Είχα χρωστούμενη στον εαυτό μου τη διαδρομή Άγιος Βασίλειος-Πραστός που δεν είχα καταφέρει να κάνω στις 9 Φλεβάρη του 2020 καθώς με είχε σταματήσει μια παγωμένη ανηφόρα. Ένα μήνα νωρίτερα από την εμφάνιση του Covid και τις μετέπειτα τραγελαφικές καταστάσεις που ζήσαμε όλοι...


447108





3,5 χρόνια μετά τα πάντα είναι διαφορετικά στη διαδρομή, στη μοτοσυκλέτα της εικόνας, στον οδηγό της...



447109






Γραφικές φιγούρες των βουνών. Η κτηνοτροφία σιγά σιγά πεθαίνει, οι νέοι δεν πάνε στα βουνά να κρατήσουν ζώα. Είναι άραγε οι τελευταίοι που βλέπουμε? Σε κάποια χρόνια ίσως τέτοιες φωτογραφίες γίνουν συλλεκτικές?



447110






Θα μου λείψουν μέχρι και τα κυνηγητά από τους φίλους μου!




447111







Προσεγγίζοντας τον Πραστό




447112








Από αυτήν την πλευρά το χωριό είναι εντυπωσιακό με αναρίθμητα πυργόσπιτα! Τα μεσαιωνικά και νεότερα χρόνια αποτελούσε την ιστορική πρωτεύουσα της παραδοσιακής περιοχής της Τσακωνιάς. Μέχρι και σήμερα ομιλείται από τους γηραιότερους η Τσακώνικη διάλεκτος.

Αναφέρεται για πρώτη φορά σε χρυσόβουλλο του αυτοκράτορα Ανδρόνικου Β΄ Παλαιολόγου το 1293 / 1314 με την ονομασία Προάστειον. Απέκτησε μεγάλη δύναμη και πλούτο κατά τη διάρκεια της Β΄ Τουρκοκρατίας (18ος & αρχές 19ου αιώνα) και προσέφερε τα μέγιστα κατά τη διάρκεια της ελληνικής επανάστασης.



447113



Μια ενημερωτική ταμπέλα με πολλές πληροφορίες για τη χλωρίδα της περιοχής.




447114

billy84
20/10/2023, 15:42
Επιστρέφοντας ασφάλτινα από τον Πραστό είδα έναν χωματόδρομο στα δεξιά μου που έλεγε προς μονή Αρτοκωστά. Δεν ήταν στο αρχικό πλάνο μου αλλά μιας και είχα χρόνο είπα να ακολουθήσω αυτήν την εναλλακτική διαδρομή η οποία ήταν ανέλπιστα βατή.



447115





Και κινείται σε αρκετό ύψος



447116







Το μοναστήρι ήταν περιποιημένο και ως συνήθως σε ωραία τοποθεσία.



447117








Διαβάζοντας για το μοναστηρι διαπίστωσα πως συνδέεται με μια μακάβρια ιστορία το 2007 όπου 3 ληστές μπήκαν να κλέψουν το μοναστήρι και σκότωσαν 2 μοναχές πνίγοντάς τες με μαξιλάρια. Η μία από αυτές κατάφερε να γρατζουνίσει τον έναν και στα νύχια της βρέθηκε το DNA του. Έτσι η αστυνομία κατάφερε να πιάσει τους 2 από τους 3 (ο ένας ήταν Έλληνας και ο εγκέφαλος της ληστείας, οι άλλοι δύο ήταν Σκοπιανοί), ο 3ος είχε καταφέρει να βγει εκτός χώρας.

Επιστρέφοντας από την κλασσική αγαπημένη διαδρομή Άστρους-Άργους



447118







Ακόμη ένας στόχος της bucket list ολοκληρώθηκε αλλά φυσικά υπάρχουν αμέτρητοι ακόμα και είναι αμφίβολο το αν θα επιτευχθούν σε μόλις μια ζωή. Μικρή σημασία έχει φυσικά. Το σημαντικότερο είναι να υπάρχει κίνηση και συνεχές κίνητρο. Και αν δεν προλάβω να τα δω όλα δε χάθηκε ο κόσμος, ούτως ή άλλως για μια στιγμή ήρθα...


Πάντα όρθιοι!:beer:

karellen
20/10/2023, 15:50
Μπράβο για άλλη μια φορά Βασίλη! :beer:
Παρνωνας όμορφο και αγαπημένο βουνό, το καταφύγιο που οδηγεί από τον Άγιο Πέτρο πάνω είναι ιδανικό για αστροπαρατηρηση και το τιμάμε αρκετές φορές.

Panos760
20/10/2023, 16:11
Μπράβο Bill!
Ο Πάρνωνας είναι πανέμορφος κ έχει γλιτώσει από τις ορδές των τουριστών γιατί δεν έχει χιονοδρομικό κέντρο, εντυπωσιακά ξενοδοχεία κ γνωστά χωριά τριγύρω τού.
Γενικά, είναι σχεδόν άγνωστος για τον μέσο κάτοικο της Αττικής.
Πολύ εντυπωσιακό κτίριο το πυροφυλάκιο, όπως κ τα δυο εκκλησάκια φυσικά.
Τώρα που το θυμήθηκα, πολύ ωραία διαδρομή, ασφάλτινη, είναι από τον Αγ Βασίλειο ως την Μονή Ελώνης.

billy84
20/10/2023, 17:27
Μπράβο για άλλη μια φορά Βασίλη! :beer:
Παρνωνας όμορφο και αγαπημένο βουνό, το καταφύγιο που οδηγεί από τον Άγιο Πέτρο πάνω είναι ιδανικό για αστροπαρατηρηση και το τιμάμε αρκετές φορές.


Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν! Τι ωραία που θα ήταν με τόσο καθαρή μέρα να έμενα τη νύχτα εκεί για αστροφωτογράφιση! Κάποια στιγμή...:beer:



Μπράβο Bill!
Ο Πάρνωνας είναι πανέμορφος κ έχει γλιτώσει από τις ορδές των τουριστών γιατί δεν έχει χιονοδρομικό κέντρο, εντυπωσιακά ξενοδοχεία κ γνωστά χωριά τριγύρω τού.
Γενικά, είναι σχεδόν άγνωστος για τον μέσο κάτοικο της Αττικής.
Πολύ εντυπωσιακό κτίριο το πυροφυλάκιο, όπως κ τα δυο εκκλησάκια φυσικά.
Τώρα που το θυμήθηκα, πολύ ωραία διαδρομή, ασφάλτινη, είναι από τον Αγ Βασίλειο ως την Μονή Ελώνης.


Δε θα μπορούσε να έχει χιονοδρομικό κέντρο με τόσο μικρή περίοδο χιονοκάλυψης. Είναι πολύ χαμηλό το υψόμετρό του! Κατά τα άλλα δε θα το έλεγα και μη τουριστικό βουνό αλλά σίγουρα δεν είναι και Παρνασσός. Αν σκεφτείς όμως τα χωριά, Άγιος Πέτρος, Καστάνιτσα, Βαμβακού, Κοσμάς, Πλάτανος κλπ είναι αρκετά τουριστικά με αρκετή ζωή τα ΣΚ. Πέτυχα ζευγαράκι που έμενε Βαμβακού και είχε νοικιάσει ποδήλατα την προηγούμενη μέρα. Έχει ανέβει αρκετά η περιοχή!:beer:

azar41
20/10/2023, 18:30
Υπέροχη βόλτα και πολύ εντυπωσιακό το μοναστήρι!
Την θυμάμαι αυτή τη ρεματιά που οπισθοχώρισες,την είχα κάνει σε μια βόλτα υπο βροχή,εμπειρία!
Δώσε γκάζι φίλε,οτι προλάβουμε!:beer:

billy84
21/10/2023, 17:00
Υπέροχη βόλτα και πολύ εντυπωσιακό το μοναστήρι!
Την θυμάμαι αυτή τη ρεματιά που οπισθοχώρισες,την είχα κάνει σε μια βόλτα υπο βροχή,εμπειρία!
Δώσε γκάζι φίλε,οτι προλάβουμε!:beer:


Λίγο παρακάτω πέτυχα έναν κυνηγό και του εξήγησα ακριβώς που πήγα. Μου είπε ότι βγαίνει, μετά από λίγα μέτρα θα έβγαινα στον κεντρικό χωματόδρομο. Εγώ εκεί είδα ότι το τερέν δυσκόλεψε και το GPS με έδειχνε τελείως εκτός δρόμου για αυτό γύρισα πίσω, θεώρησα πως δεν έβγαινε. Τελικά έπρεπε να συνεχίσω, δεν πειράζει ευκαιρία να ξαναπεράσω κάποια στιγμή! Τα λέμε αύριο με το καλό!:beer:

alexis72
21/10/2023, 19:18
οπως πάντα ,υπέροχες κ πολύ δύσκολες κ επικίνδυνες μερικές βόλτες- διαδρομές - εξερευνήσεις (για τους περισσότερους ισως απο εμάς ανά την ελλάδα που δεν θα πηγαίναμε ποτέ σε αυτά τα μέρη ) ,να εισαι πάντα καλά billy84 κ να μάς χαρίζεις ομορφες φωτο κ υπέροχα video :beer: :beer:

billy84
21/10/2023, 20:36
οπως πάντα ,υπέροχες κ πολύ δύσκολες κ επικίνδυνες μερικές βόλτες- διαδρομές - εξερευνήσεις (για τους περισσότερους ισως απο εμάς ανά την ελλάδα που δεν θα πηγαίναμε ποτέ σε αυτά τα μέρη ) ,να εισαι πάντα καλά billy84 κ να μάς χαρίζεις ομορφες φωτο κ υπέροχα video :beer: :beer:


Σε ευχαριστώ Αλέξη να είσαι καλά και πάντα όρθιος!:beer:

sot econ
21/10/2023, 21:18
Ωραία βόλτα σε ένα πανέμορφο κα αγαπημένο βουνό.
Συνέχισε να μας ταξιδεύεις γιατί μας έφαγαν οι υποχρεώσεις.

Ωραία χωριά και η Σίταινα και τα Τζίτζινα.

Όμορφη διαδρομή και απο Ελώνα προς Τζίτζινα.

billy84
23/10/2023, 15:20
Ωραία βόλτα σε ένα πανέμορφο κα αγαπημένο βουνό.
Συνέχισε να μας ταξιδεύεις γιατί μας έφαγαν οι υποχρεώσεις.

Ωραία χωριά και η Σίταινα και τα Τζίτζινα.

Όμορφη διαδρομή και απο Ελώνα προς Τζίτζινα.


Να είσαι καλά φίλε! Εννοείται Τζίτζινα έχω πάει αρκετές φορές στην κλασσική ταβέρνα που έχει εκεί (υπάρχει ακόμα άραγε? Πάνε χρόνια) ενώ από Σίταινα έχω κάνει την κλασσική ανάβαση που ανεβαίνει στο οροπέδιο του Πάρνωνα! Φανταστικά χωριά και αυτά τα δύο! Τρομερή διαδρομή και αυτή που λες στο τέλος! Ο Πάρνωνας ποτέ δεν απογοητεύει!:beer:

alexis72
29/10/2023, 08:07
φίλοι κ billy84 ,τεράστια προσοχή στις εκδρομές σας αυτο το διάστημα ,οσοι πηγαίνετε κυρίως σε επαρχιακούς -δασικούς δρόμους σε χωριά σε βουνά κ σε λαγκάδια .. τις ημέρες τετάρτη αλλά κυρίως σάββατο - κυριακή .λόγω των κυνηγών ,σχεδόν ολοι οι ψυχανώμαλοι αυτοί τύποι ...εχοντας τεράστια 4χ4 αγροτικά η suv ΔΕΝ υπολογίζουν ουτε ΚΟΚ ,ουτε stop ουτε προτεραιότητες ,ενώ σε κλειστές η ανοιχτές στροφές μπαίνουν με τα μπούνια ,εχοντας στο 1 χέρι το κινητό η τον ασύρματο κ το αλλο στο τιμόνι ...ενα φιλικό ζευγάρι ειναι στο νοσοκομείο ευτυχώς θα ζήσουν αλλα με βαριά τραύματα σε χέρια κ πόδια ,επειδή ενας βλάκας κυνηγός κοντά σε χωριό της ναυπακτίας τους εβαλε σχεδόν σημάδι σε ανοιχτή στροφή ,ανεβαίνοντας η μοτο κ κατεβαίνοντας αυτός ο δολοφόνος με 100-120 τουλάχιστον χλμ για να προλάβει ??? τα αγριογούρουνα που κυνηγούσαν αλλοι που ηταν μαζί του σε αλλο σημείο,ενώ ο φίλος ηταν τέρμα δεξιά του διπλού δρόμου ,ευτυχώς ΔΕΝ ηταν μεγάλος γκρεμός απο κάτω ,που τους πέταξε ο κυνηγός ... αλλά μόνο γυρω στα 8-10 μέτρα κ σώθηκαν ,φαντάζομαι billy 84 τι θα εχουν δεί τα ματάκια σου ...αυτη την περίοδο με τους κυνηγούς στούς επαρχιακούς δρόμους ...τεράστια προσοχή παιδιά κ οσο μπορείτε δεξιά του δρόμου σε στροφές ...μπάς κ την γλυτώσουμε....

ioarma
29/10/2023, 14:21
Μπράβο τόσο για την αφήγηση όσο & τις φοτο
Καταφέρνεις να ταξιδέψουμε μαζί σου!!

Coyote.V
29/10/2023, 15:37
447081



Ποιός θα μπορούσε να διαφωνήσει?


:beer:

billy84
30/10/2023, 12:51
Μπράβο τόσο για την αφήγηση όσο & τις φοτο
Καταφέρνεις να ταξιδέψουμε μαζί σου!!

Να είσαι καλά αδερφέ!:beer:



:beer:


Τεράστιος ο Στηβ!:beer:

Panos76
31/10/2023, 11:43
Επιστρέφοντας από την κλασσική αγαπημένη διαδρομή Άστρους-Άργους


447118


Πάντα όρθιοι!:beer:

Βασίλη μπορείς pls να μου δείξεις σε χάρτη το σημείο που έχεις βάλει φωτό;

billy84
31/10/2023, 12:50
Βασίλη μπορείς pls να μου δείξεις σε χάρτη το σημείο που έχεις βάλει φωτό;


Ναι φίλε είναι ακριβώς στην κατηφορίτσα προς την παραλία https://maps.app.goo.gl/B9nmhWasSvwKAgo9A . Βέβαια είναι αδιέξοδο καθώς καταλήγει σε μια μάντρα σπιτιού.

airmav
31/10/2023, 13:00
ωραία μέρη Βασίλη,σου έκανε και καλό καιρό απ ότι βλέπω

ευγε

PortisHead
31/10/2023, 13:17
Δεν μπορω να σου πατησω Vroom σε ολα, αργει το συστημα :lol:
Καταπληκτικές φωτογραφιες και μέρη.
Μας ταξιδεύεις πάντα όμορφα....

Panos76
31/10/2023, 13:19
Ναι φίλε είναι ακριβώς στην κατηφορίτσα προς την παραλία https://maps.app.goo.gl/B9nmhWasSvwKAgo9A . Βέβαια είναι αδιέξοδο καθώς καταλήγει σε μια μάντρα σπιτιού.

Thanks! Για μια στιγμή νόμισα πως πήγες από την παλιά χάραξη (του '50) και λέω δεν είναι δυνατόν :uplate: ούτε τράϊαλ δεν πάει από εκεί.

Δεν πέρναγες και μία από Καστάνιτσα (Φαράγγι Μαζιάς, κλπ) να ολοκληρωθείς; :D

Η διαδρομή Άργος - Άστρος είναι από τις λατρεμένες τα τελευταία 47 χρόνια (ενώ για τη γυναίκα είναι η χειρότερη καθώς ζαλίζεται :facepalm: )

billy84
31/10/2023, 19:26
ωραία μέρη Βασίλη,σου έκανε και καλό καιρό απ ότι βλέπω

ευγε


Ήταν φανταστική η μέρα όπως και γενικότερα οι Κυριακές του Οκτώβρη! Μας έχουν βοηθήσει πολύ!:beer:


Δεν μπορω να σου πατησω Vroom σε ολα, αργει το συστημα :lol:
Καταπληκτικές φωτογραφιες και μέρη.
Μας ταξιδεύεις πάντα όμορφα....

Να είσαι καλά αδερφέ! Έχουμε απίστευτα μέρη, όπου και να πας δεν πρόκειται να κάνεις λάθος!:beer:


Thanks! Για μια στιγμή νόμισα πως πήγες από την παλιά χάραξη (του '50) και λέω δεν είναι δυνατόν :uplate: ούτε τράϊαλ δεν πάει από εκεί.

Δεν πέρναγες και μία από Καστάνιτσα (Φαράγγι Μαζιάς, κλπ) να ολοκληρωθείς; :D

Η διαδρομή Άργος - Άστρος είναι από τις λατρεμένες τα τελευταία 47 χρόνια (ενώ για τη γυναίκα είναι η χειρότερη καθώς ζαλίζεται :facepalm: )


Δεν έχω ιδέα ποια είναι η παλιά χάραξη! Πέρναγε τόσο κοντά και χαμηλά στη θάλασσα? Ενδιαφέρον!:D Για περπάτημα φυσικά γιατί από ότι κατάλαβα δεν παίζει να πάει όχημα!


Μονή Κοντολίνας και φαράγγι Μαζιάς είναι μέσα στα επόμενα 1000 project που έχω κατά νου :lol:


Να είσαι καλά αδερφέ!:beer:

Hell_Rider
31/10/2023, 19:44
Ωραιος Μπιλαρα !! :beer:

DoctoR_k6
01/11/2023, 08:48
Ωραιος Βασιλη!! Πολυ ομορφη βολτα και οι φωτο που ειναι μεσα στο καδρο το μοτο παντα τις κανει ομορφοτερες (για εμενα).
Μου αρεσει πολυ το ιστορικο κομματι/αφηγηση στις βολτες σου...

Μην δεις κανα χωματοδρομο εκτος πλανου εκει να τον πατησεις... :lol:

:beer:

Panos76
01/11/2023, 10:52
Δεν έχω ιδέα ποια είναι η παλιά χάραξη! Πέρναγε τόσο κοντά και χαμηλά στη θάλασσα? Ενδιαφέρον!:D Για περπάτημα φυσικά γιατί από ότι κατάλαβα δεν παίζει να πάει όχημα!

Μονή Κοντολίνας και φαράγγι Μαζιάς είναι μέσα στα επόμενα 1000 project που έχω κατά νου :lol:

Να είσαι καλά αδερφέ!:beer:

Όχι, περνούσε από πάνω (https://www.google.gr/maps/@37.4455996,22.7451785,3a,75.7y,7.98h,94.52t/data=!3m6!1e1!3m4!1s7xUs4Z_o1vzKh8gPAjT_jg!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu) (από τον καινούριο δρόμο). Ξεκίνησαν να τον φτιάχνουν οι κάτοικοι του χωριού μόνοι τους με αξίνες και εργαλεία αρχές του 50' καθώς μέχρι τότε το Άστρος συνδεόταν ακτοπλοϊκώς!

Από το φαράγγι ήσουν μια ανάσα, για αυτό λέω πως σου ξέφυγε :lol:.

Μακάρι να ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες και να βρεθούμε ταυτόχρονα κάποια στιγμή εκεί, να κεράσω και Δ/Ν μετά παϊδίων και οίνου :beer:

billy84
02/11/2023, 12:40
Ωραιος Μπιλαρα !! :beer:

Γειά σου φίλε!:beer:


Ωραιος Βασιλη!! Πολυ ομορφη βολτα και οι φωτο που ειναι μεσα στο καδρο το μοτο παντα τις κανει ομορφοτερες (για εμενα).
Μου αρεσει πολυ το ιστορικο κομματι/αφηγηση στις βολτες σου...

Μην δεις κανα χωματοδρομο εκτος πλανου εκει να τον πατησεις... :lol:

:beer:


Συμφωνώ απόλυτα, η μοτοσυκλέτα ούτως ή άλλως είναι ''κομμάτι'' του τοπίου και εμένα μου αρέσει να τις βλέπω στα κάδρα! Η ιστορία πίσω από αυτά τα μέρη που βλέπω είναι αυτή που τους δίνει υπόσταση!:beer:


Όχι, περνούσε από πάνω (https://www.google.gr/maps/@37.4455996,22.7451785,3a,75.7y,7.98h,94.52t/data=!3m6!1e1!3m4!1s7xUs4Z_o1vzKh8gPAjT_jg!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu) (από τον καινούριο δρόμο). Ξεκίνησαν να τον φτιάχνουν οι κάτοικοι του χωριού μόνοι τους με αξίνες και εργαλεία αρχές του 50' καθώς μέχρι τότε το Άστρος συνδεόταν ακτοπλοϊκώς!

Από το φαράγγι ήσουν μια ανάσα, για αυτό λέω πως σου ξέφυγε :lol:.

Μακάρι να ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες και να βρεθούμε ταυτόχρονα κάποια στιγμή εκεί, να κεράσω και Δ/Ν μετά παϊδίων και οίνου :beer:


Ωραία θα ήταν αδερφέ!

Κάποια στιγμή!:beer: