PDA

View Full Version : Crypton 135X και μίζα



vaska
26/10/2023, 19:17
Έχω μερικές μέρες που ο πάπος μου κάνει κόλπα. Η μπαταρία καινούρια τέρμα φορτισμένη, μιζάρω γονατίζουν τα ενδεικτικά λαμπάκια στο κοντέρ και η μίζα αρνείται να γυρίσει. Όταν το αποφασίσει να γυρίσει με μισή στροφή παίρνει μπρος.
Τι κοιτάζω πρώτο? καρβουνάκια μίζας?
16 ετών :eek::eek::eek: (τώρα το υπολόγισα αν με ρώταγες νόμιζα είναι 5-6 χρονών) καλο-συντηρημένο με 70Κ χιλιόμετρα και αν εξαιρέσεις μερικές μεγάλες βόλτες Πάτρα Αγρίνιο 5-6 φορές όλα τα υπόλοιπα χιλιόμετρα είναι εντός αστικού κύκλου με πολλά μιζαρίσματα σε καθημερινή βάση μιας και είναι το βασικό μου μεταφορικό μέσο χειμώνα καλοκαίρι

o_gavros
26/10/2023, 21:46
Νομίζω τα έχω αν τα θέλεις. Τα είχα παρει μήπως και την εβγαζα έτσι αλλά τελικά την άλλαξα καθώς εξαϋλώθηκε στο λύσιμο.

vaska
26/10/2023, 21:52
ευχαριστώ πολύ τα έχω κι εγώ, το λύσε δέσε βαριέμαι
Πόσα χλμ είχες όταν τα κακαρωσε η δικιά σου?

o_gavros
27/10/2023, 06:00
Στο λυσε/δεσε έπεσε αγιαστουρα κάργα...

Εδώ ασουμε, υπήρχε ένα πλαστικο καβλιτσεκι το οποίο έγινε εικόνα και ήχος.
Επίσης κάποτε υπήρχαν και τα καρβουνακια, τα οποία είχαν λιώσει σχεδόν τελείως.

447466

447467


Δώσε προσοχη, στο πάνω κάτω όταν την ξαναβαζεις, σημείωσε το/φωτογράφησε το/σκαλισετο στον τοίχο όταν τη βγάζεις; έφτασα μισό βήμα πριν το λουσω μπιτζινα και το φωκωσω λόγω αυτου γιατί την έβαλα ανάποδα και δεν βιδωνε με τίποτα.

Την άλλαξα λίγο κάτω από τις 200Κ χλμ (~195).
Ψευτικα τα κάνουνε οι αλήτες :p

Κάρβουνο λέμε

447468

Αν ή όταν παρεις, προτιμησετην γνήσια ;)

vaska
27/10/2023, 07:14
Ναι ψεύτικα τα κάνουν. Γνήσια έχω πάρει. Πάντως με προβληματίζει το γεγονός ότι η δικιά σου χάλασε με +120 Κ χιλιόμετρα. Βέβαια μετράει το πόσες μιζιες έχει βαρέσει. Έχει κανένα ρουλεμάν που ίσως να θέλει και αυτό αλλαγή; Τι συμπτώματα είχες και κατέληξες στην μίζα;

o_gavros
27/10/2023, 07:52
Κοιτώντας το αντίστοιχο Θρεντακι το δικό μου, θυμήθηκα το στόρυ.
Κάποια στιγμή τέλη του '22 η μίζα είχε αρχίσει να μουρωνει όπως αναφέρεται στα μηχανολογικα εγχειρίδια. Δεν ήταν τόσο πρόθυμη. Βέβαια κουβαλαγε και κοντά 190Κ με τρισεκατομμύρια μιζαρισματα. Εγώ λοιπόν αφου το παρατηρουσα καθημερινά, πήρα το χρόνο μου και κάποια στιγμή το Φλεβάρη/Μάρτη του '23 πλεον, ξανανοιξα το διακόπτη της, τον ετριψα και λίγες μέρες λειτουργίας αργότερα τον άλλαξα. Αλλά τίποτα ο Τρυφωνας.
Πολυ συντομα πεθανε εντελώς και πηγαινα κανα δίμηνο τρίμηνο με μανιβελα.
Εκεί άρχισαν να μου μπαίνουν υποψίες ότι ίσως να μην ήταν ο διακόπτης αλλά η μίζα που είχε πρόβλημα.
Και αφου έφτασε Μάιος, εδεησα και την άλλαξα..
Ρουλεμαν άλλαξα στον πισψ τροχό πριν κανα δίμηνο, η μίζα δε θυμάμαι να είχε τίποτα τέτοιο.

alexis72
27/10/2023, 08:39
φίλος εβαλε αυτήν εδω ,αγορασμένη απο αυτο το μαγαζί πρίν 8-9 μήνες ,
μέχρι στιγμής αψογη ,και ο τύπος εχει μαγαζί με καφέδες κ κάνει delivery ο ιδιος ,οπότε 30-40 μιζιές καθημερινά...για 22 ευρώ ???τζάμπα ...https://www.nkmoto.gr/miza-crypton-x-135-dky/

vaska
27/10/2023, 08:48
Τελικά δεν έχει ρουλεμάν, δίκιο έχεις που δεν τα θυμάσαι αφού δεν υπάρχουν, κοιταξα το parts catalogue. Κι εμένα την ίδια συμπεριφορά έχει, όταν αποφασίσει να γυρίσει, γυρίζει τεμπέλικα.

Αυριο ανήμερα της εθνικής μας εορτής δεν θα πάω παρέλαση θα φτιάξω μίζα.

vaska
27/10/2023, 10:42
φίλος εβαλε αυτήν εδω ,αγορασμένη απο αυτο το μαγαζί πρίν 8-9 μήνες ,
μέχρι στιγμής αψογη ,και ο τύπος εχει μαγαζί με καφέδες κ κάνει delivery ο ιδιος ,οπότε 30-40 μιζιές καθημερινά...για 22 ευρώ ???τζάμπα ...https://www.nkmoto.gr/miza-crypton-x-135-dky/

11€ τα καρβουνάκια και η χαρά της επισκευής σου μένει κέρδος

alexis72
27/10/2023, 19:36
11€ τα καρβουνάκια και η χαρά της επισκευής σου μένει κέρδος

πολύ σωστά ,μόνο ομως αν πιάνουν τα χέρια σου ...