PDA

View Full Version : Βόλτες on/Off και enduro



Σελίδες : [1] 2

kordix
27/10/2023, 08:55
Καλό είναι να υπάρχει ένα νήμα για τις χωμάτινες βόλτες κάθε είδους, από απλές ονοφάδες, αντβετσουράδες ή εκδρομικό εντούρο με ον οφ κάθε κυβισμού και βάρους ως πιο σκληροπυρηνικές με καθαρόαιμα ή ελαφριά μικρά ον/οφ στα μονοπάτια του εντούρο.

Είναι μια ευκαιρία να βολτάρουμε ή να προπονηθούμε με παρέα μέσα από αυτή την διαδικτυακή κοινότητα.

Τον επόμενο μήνα σκέφτομαι να κάνω δύο βόλτες ον-ΟΦ ανοιχτές και θα χαρώ να βολτάρουμε παρέα. Όταν γράφω ανοιχτές εννοώ πως μπορεί να έρθει όποιος θέλει αλλά με δύο προϋποθέσεις, η πρώτη είναι πως ο αναβάτης πρέπει να φοράει αυστηρά όλο τον χωμάτινο εξοπλισμό και δεύτερον η μοτοσυκλέτα πρέπει να έχει κατάλληλα χωμάτινα λάστιχα 50-50 και να είναι σε αξιοπρεπή κατάσταση για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεων σε καμμιά ραχούλα στο πουθενά.

Σε κάθε βόλτα καλό είναι να γράφονται λεπτομέρειες για να ξέρει ο κόσμος που θα έρθει τι να περιμένει.

kordix
27/10/2023, 08:59
Για τις βόλτες εντούρο δεν χρειάζεται να γράψω και πολλά.

Θα ήταν ωραίο να γίνονται ξεναγήσεις μεταξύ μας. Για παράδειγμα δεν ξέρω τα νέα μονοπάτια της Πεντέλης αλλά μπορώ να βολταρω κόσμο στα μονοπάτια της Λαυρεωτικής και του νότιου Υμηττού σε μέρη που δεν ενοχλούμε και ούτε θα μας ενοχλήσουν άλλοι φίλου του βουνού.

Καλές βόλτες να έχουμε :beer:

bulmont
27/10/2023, 10:41
Να μια αξιέπαινη πρωτοβουλία!!!

Μπράβο Κώστα!!!!

Panos760
27/10/2023, 11:25
Εγώ ξέρω αρκετά καλά τα μονοπάτια της Πεντέλης κ του Υμηττού, αλλά δεν έχω on off για βόλτες.
Το Integra, βλέπει χώμα και κάνει μεταβολή από μόνο του, οπότε, πηγαίνω με το crypton x.
Θα ήθελα να (ξανά) πάω με κάποιον σε χωμάτινες διαδρομές, αλλά το θέαμα θα ήταν αστείο, όχι από το θέμα πως δεν θα βγάλω την διαδρομή, αλλά από την αισθητική πλευρά.
Παρεμπιπτόντως, μια κ αναφέρατε κάτι για Λαύριο, ρίξτε μια ματιά σε μια προκάτ εκκλησία που ανακάλυψα 4 χρόνια πριν, στη μέση του πουθενά.
Λέγεται Παναγία Οβρεοκαστρίτισσα, στον ομώνυμο λόφο.
Αρχικά ο δρόμος είναι άριστος.....
Μετά όμως...
Λίγη κατανόηση για την ποιότητα του βίντεο.
Είναι με την παλιά κάμερα.


https://youtu.be/XSsLxVOOi0U?si=HRXNw2EULZH0yg4k

kordix
27/10/2023, 11:33
Εγώ ξέρω αρκετά καλά τα μονοπάτια της Πεντέλης κ του Υμηττού, αλλά δεν έχω on off για βόλτες.
Το Integra, βλέπει χώμα και κάνει μεταβολή από μόνο του, οπότε, πηγαίνω με το crypton x.
Θα ήθελα να (ξανά) πάω με κάποιον σε χωμάτινες διαδρομές, αλλά το θέαμα θα ήταν αστείο, όχι από το θέμα πως δεν θα βγάλω την διαδρομή, αλλά από την αισθητική πλευρά.
Παρεμπιπτόντως, μια κ αναφέρατε κάτι για Λαύριο, ρίξτε μια ματιά σε μια προκάτ εκκλησία που ανακάλυψα 4 χρόνια πριν, στη μέση του πουθενά.
Λέγεται Παναγία Οβρεοκαστρίτισσα, στον ομώνυμο λόφο.
Αρχικά ο δρόμος είναι άριστος.....
Μετά όμως...
Λίγη κατανόηση για την ποιότητα του βίντεο.
Είναι με την παλιά κάμερα.


https://youtu.be/XSsLxVOOi0U?si=HRXNw2EULZH0yg4k

Πάρε ένα εντουράκι γιατι θα χαρχαλεψει το παπί αν πηγαίνεις συχνά σε χωμάτινες διαδρομές. ;)

Την ευρύτερη περιοχή της Λαυρεωτικής την γνωρίζουμε καλά και το ξέρω το εκκλησάκι. Μάλιστα είχε γίνει αγώνας σκραμπλ εκεί πάνω πριν το 2010.

Υπάρχουν πάρα πολλά μονοπάτια τριγύρω για Enduro αλλά ανεβαίνει και ον οφ με δυσκολία όμως από την μια μεριά μόνο γιατί όταν ήταν να γίνει χώρος υγειονομικης ταφής σκουπιδιών στο Ομβρυόκαστρο οι ντόπιοι με χωματουργικά μηχανήματα χάλασαν τους δρόμους που είχαν πρόσβαση στην περιοχή.

Panos760
27/10/2023, 11:47
Πάρε ένα εντουράκι γιατι θα χαρχαλεψει το παπί αν πηγαίνεις συχνά σε χωμάτινες διαδρομές. ;)

Την ευρύτερη περιοχή της Λαυρεωτικής την γνωρίζουμε καλά και το ξέρω το εκκλησάκι. Μάλιστα είχε γίνει αγώνας σκραμπλ εκεί πάνω πριν το 2010.

Υπάρχουν πάρα πολλά μονοπάτια τριγύρω για Enduro αλλά ανεβαίνει και ον οφ με δυσκολία όμως από την μια μεριά μόνο γιατί όταν ήταν να γίνει χώρος υγειονομικης ταφής σκουπιδιών στο Ομβρυόκαστρο οι ντόπιοι με χωματουργικά μηχανήματα χάλασαν τους δρόμους που είχαν πρόσβαση στην περιοχή.

Ναι, είναι χάλια οι δρόμοι πράγματι.
Τους γύρισα όλους κ σε μια κατηφόρα κινδύνεψα ελαφρώς, ακόμα και με το παπί.
Γενικά, έχω γυρίσει πάρα πολλούς χωματόδρομους στην Αττική κ ακόμη έχω στο πρόγραμμα άλλους τόσους.
Δεν θα πάρω on off, όχι από θέμα κόστους, αλλά γιατί προτιμώ να πηγαίνω με ποδήλατο, αφού μου αρέσει αυτού του είδους η άσκηση.
Το παπί έχει κάνει 97.000 χλμ με κυριολεκτικά μηδέν βλάβες.
Ούτε βίδα δεν έχει χαλαρώσει.
Έχω αλλάξει δύο φορές πίσω ανάρτηση κ μια φορά ελατήρια εμπρός.

kordix
27/10/2023, 12:00
Ναι, είναι χάλια οι δρόμοι πράγματι.
Τους γύρισα όλους κ σε μια κατηφόρα κινδύνεψα ελαφρώς, ακόμα και με το παπί.
Γενικά, έχω γυρίσει πάρα πολλούς χωματόδρομους στην Αττική κ ακόμη έχω στο πρόγραμμα άλλους τόσους.
Δεν θα πάρω on off, όχι από θέμα κόστους, αλλά γιατί προτιμώ να πηγαίνω με ποδήλατο, αφού μου αρέσει αυτού του είδους η άσκηση.
Το παπί έχει κάνει 97.000 χλμ με κυριολεκτικά μηδέν βλάβες.
Ούτε βίδα δεν έχει χαλαρώσει.
Έχω αλλάξει δύο φορές πίσω ανάρτηση κ μια φορά ελατήρια εμπρός.

Και γω κάνω MTB Enduro αλλά είναι άλλο πράμα αυτό.

:beer:

Panos760
27/10/2023, 12:03
Και γω κάνω MTB Enduro αλλά είναι άλλο πράμα αυτό.

:beer:

Δεν ξέρω αν κάποιος έχει αντίρρηση να ανεβάζω εδώ χωμάτινες διαδρομές από Αττική.....

kordix
27/10/2023, 12:07
Να μια αξιέπαινη πρωτοβουλία!!!

Μπράβο Κώστα!!!!

Βαγγέλη σκεφτόμουν να οργανώσουμε βόλτες που μπορούμε να βρεθούμε με φίλους κι από άλλους νομούς. Θα μπορούσαμε να έχουμε αφετηρία για παράδειγμα κάπου στην ορεινή Κορινθία με προορισμό τα Καλάβρυτα, τα καράφλα κτλ. Εσείς με την σειρά σας να μας βολτάρετε Παναχαϊκό ή Ερύμανθο, μια άλλη παρέα η και μόνοι μας ξεκινάμε από Δημητσάνα για να κάνουμε το Μαίναλο κτλ.

Στο μυαλό μου έχω να είναι low budget χωρίς ταβέρνα απαραίτητα ή τουλάχιστον να υπάρχει επιλογή γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και ο κόσμος ζοριζεται. Την βγάζουμε και με σάντουιτς σε κάνα ξωκλήσι η με σουβλάκι.

:beer:

kordix
27/10/2023, 12:10
Δεν ξέρω αν κάποιος έχει αντίρρηση να ανεβάζω εδώ χωμάτινες διαδρομές από Αττική.....

Προσωπικά το βρίσκω καλή ιδέα.

Να ξέρεις ότι σε βόλτες έχουν ακολουθήσει και μηχανές που δεν τις λες ον οφ, όπως παπια, βεσπες κλασσικές 2τ, μηχανές τύπου σκραμπλ κτλ.

Panos760
27/10/2023, 12:23
Προσωπικά το βρίσκω καλή ιδέα.

Να ξέρεις ότι σε βόλτες έχουν ακολουθήσει και μηχανές που δεν τις λες ον οφ, όπως παπια, βεσπες κλασσικές 2τ, μηχανές τύπου σκραμπλ κτλ.


Ok, θα γράφω κάποιες φορές εδώ, ότι χωμάτινες διαδρομές έχω καταγράψει.
Δυστυχώς, πάρα πολλες δεν τις έχω σε βίντεο.

harris_x
27/10/2023, 14:13
Για 'σάς: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162709&p=3181891&viewfull=1#post3181891

bulmont
27/10/2023, 16:41
Τι καλός που είσαι......!!!!:a18:

harris_x
27/10/2023, 16:48
Τι καλός που είσαι......!!!!:a18:

:giggle:

kordix
27/10/2023, 17:11
Ok, θα γράφω κάποιες φορές εδώ, ότι χωμάτινες διαδρομές έχω καταγράψει.
Δυστυχώς, πάρα πολλες δεν τις έχω σε βίντεο.

Αν μπορείς να τις γράφεις και σε αρχείο gpx η kml θα είσαι άρχοντας.

kordix
27/10/2023, 17:11
Για 'σάς: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162709&p=3181891&viewfull=1#post3181891

Ωωωωω

:beer::beer::beer:

Panos760
27/10/2023, 18:28
Αν μπορείς να τις γράφεις και σε αρχείο gpx η kml θα είσαι άρχοντας.

Κατάλαβα τι εννοείς.
Δυστυχώς, δεν το έχω ψάξει επαρκώς το θέμα με τα GPS κλπ.
Θα δω στο μέλλον τι θα κάνω.
Παρεμπιπτόντως, εδώ και κάτι χρόνια θέλω να ανέβω κορυφή Μαυροβουνίου πάνω από την Κακή Θάλασσα.
Έχει ανέβει κάποιος;

Panos760
27/10/2023, 18:37
Ανάμεσα στο Πόρτο Ράφτη κ το Μαρκόπουλο βρίσκεται ένα μίνι βουνό που λέγεται Χαρβάτι ή Μπαθίστα.
Εκεί έχει διάφορες μικρές διαδρομές μέσα στο δάσος αλλά εγώ διάλεξα αυτή που περνάει ας πούμε το διάσελο το βουνού.
Μετά την απότομη κατηφόρα φτάνω άσφαλτο, στο ύψος του αναρριχητικού πεδίου "Πεταλούδα" κ συνεχίζω ως τον οικισμό "Αετοί" της ολυμπιακής αεροπορίας.
Μετά δεξιά κ φτάνω στο κέντρο του Μαρκόπουλου Μεσογείων....



https://youtu.be/XtTMCXT2qQw?si=NIcQLQ4UosRLHfQU

kordix
29/10/2023, 08:24
Άντε με το καλό να ρίξει βροχή και να πέσει λίγο η θερμοκρασία για να αρχίσουμε τις ατμοσφαιρικές χωμάτινες βόλτες χωρίς σκόνη. Απ' ότι φαίνεται από τις πρώτες μέρες του Νοεμβρίου αλλάζει ο καιρός.

:beer:

est
30/10/2023, 13:13
Ωραία, αποκτήσαμε και θεματάκι την κατάλληλη εποχή. :beer:

kordix
31/10/2023, 08:19
Ωραία, αποκτήσαμε και θεματάκι την κατάλληλη εποχή. :beer:

Έλα να ετοιμαζόμαστε :beer:

(Πολλοί χωματεροί εδώ μέσα γνωριστήκαμε και θεωρώ πως είναι καιρός να κάνουμε καμμιά βόλτα στα βουνά ως παρέα πλέον).

Panos760
31/10/2023, 08:36
Ένας λόφος με πανοραμική θέα βρίσκεται ανάμεσα στην Χαμολιά κ το Πόρτο Ράφτη.
Λέγεται Περατής (το όνομα του λόφου).
Εκεί υπάρχει πυροφυλάκιο κ ένας δρόμος ανηφορίζει απότομα.
Παντού κοτρώνες κ σαθρό έδαφος.
Είχα πάει με δύο γνωστούς μου.
Ο ένας με XT κ ο άλλος με KLX.
Εγώ με το crypton δεν κατάφερα να ανέβω στην κορυφή , αλλά ούτε και το klx.
Στο τέλος, το Kawasaki βρήκε εναλλακτικό δρόμο, λίγο πιο ήπιο, τον οποίο μπορούσα να ακολουθήσω κ εγώ, αλλά βαρέθηκα κ το πήγα περπάτημα ως το τέλος.


https://youtu.be/zZ0dvrySYfs?si=TsRQQahM7ozQjjXu

Panos760
31/10/2023, 08:44
Η ίδια διαδρομή από τον σύντροχο Αποστόλη με το KLX.
Μπροστά εγώ με το crypton, στο τέλος να σταματάω λόγω κλίσης κ σαθρού εδάφους.
Αν είχα βάλει ένα δόντι μικρότερο γρανάζι μπροστά θα έσκαβε το μηχανάκι.


https://youtu.be/nLCHt5CWsf4?si=1w7g_ZE0GPEu7WaJ

Panos760
31/10/2023, 22:27
Μια περίεργη αλλά πολύ ωραία διαδρομή είναι από τον Νέο Βουτζά ως το Νταού Πεντέλης.
Εκκίνηση από το νέο εκκλησάκι του Οσίου Παρθενίου.
Ευτυχώς, έχει μείνει λίγο πράσινο στην περιοχή...


https://youtu.be/wsDM4XlOMGk?si=j80IVvFOm8rfPLoD

kordix
03/11/2023, 20:56
Την Κυριακή το μεσημέρι κατά τις 1.30 με 2 θα ξεκινήσω για μικρή χωμάτινη βόλτα ον ΟΦ στον Υμηττό. Θα κάνω μια γύρα του βουνού από διαδρομές που δεν έχει κόσμο οπότε δεν θα ενοχλήσουμε και ούτε θα μας ενοχλήσουν. Θα είμαι με το Άφρικα, όχι με το εντούρο.

Αν ψήνεται κάποιος μιλάμε.

Μικρή χαλαρή βόλτα να γεμίσουν οι μπαταρίες. Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων δεν μπορώ να ξεκινήσω πιο νωρίς.

Αύριο Κυριακή 5/11/23 στις 2 στο πάρκινγκ του νεκροταφείου Παπάγου.

Εκεί και μόνο στην αρχή θα έχει λίγο κόσμο αλλά θα είναι άσφαλτος οπότε δεν μπορεί να μας πει κανείς τίποτα , αφού επιτρέπεται η κίνηση οποιοδήποτε τροχοφόρου.

(Παπάγου όχι Χολαργού γιατί είναι πολύ κοντά).

george.S
06/11/2023, 08:08
Έλα να ετοιμαζόμαστε :beer:

(Πολλοί χωματεροί εδώ μέσα γνωριστήκαμε και θεωρώ πως είναι καιρός να κάνουμε καμμιά βόλτα στα βουνά ως παρέα πλέον).

up :)

kordix
06/11/2023, 08:26
up :)

Χαιρετώ την χωμάτινη κοινότητα του φόρουμ. Εννοείται πως ανεβάζει όποιος θέλει κάλεσμα για βόλτα ή εντούρο στο παρών νήμα. Θα ήθελα πολύ να βγω το επόμενο σκ 11-12 αλλά έχω πολλές υποχρεώσεις και δεν θα μπορέσω.

george.S
10/11/2023, 15:16
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=54072&page=61&p=3183607#post3183607

μην χαλάσουμε το θέμα άλλο ας το συνεχίσουμε εδώ να πάρει μπροστά και το ωραίο θέμα του kordix :)

λέμε να ξεκινήσουμε από ΠΕΝΤΕΛΗ κατά τις 9 το πρωί

υπάρχει μια ομάδα που έχει ανοίξει ένα κυκλικό μονοπάτι περίπου 6 χιλιόμετρα σχετικά εύκολο και έχει και και κάποια περάσματα μεγαλύτερης δυσκολίας
https://maps.app.goo.gl/WbzkeFedsdE1tLxd6
το συγκεκριμένο έχει αρκετό χώμα γιατί τα περισσότερα μονοπάτια στην Πεντέλη είναι κυρίως με πέτρα
τα παιδιά που το έχουν ανοίξει έχουν ορίσει και συγκεκριμένο flow
προσωπικά μέχρι την μέρα που το έκανα παρέα μαζί τους το έκανα 90% ανάποδα :lol:
γύρω γύρω έχει αρκετό ψωμί με διάφορα τερέν
έχει και ένα άραγμα που έχουν κάνει με παλέτες κάτω από μια ελιά για κους κους και ξεκούραση

συνήθως ξεκινάω από εκεί και μετά συνεχίζω από μονοπάτια και από ανοιχτούς δρόμους προς νταβελη μετα αγίους ασώματους και μετά πηγαίνω για πηγές καραντα για νεράκι και συνεχίζω προς καλιτεχνουπολη Γέρακα
Με έχει πάει ο leftos σε ωραίες διαδρομές και έχουμε καταλήξει μέχρι μάτι Αττικής (που είσαι ρε ψυχή ?)

ανάλογα την όρεξη και τον ρυθμό θα αποφασίσουμε πως θα κινηθούμε για πόση ώρα και απόσταση κλπ κλπ
είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση
προτείνω μονοπάτια που ξέρω ότι θα το ευχαριστηθεί ο άλλος γιατί ψάχνοντας έχω βρει και κάτι σπαστήρια που πολλές φορές η παρέα που έχει ακολουθήσει δυσανασχετεί (εγώ τα λέω προπόνηση :D)

leftos
10/11/2023, 17:53
Εδω και εγώ αλλά είμαι λίγο εκτός θέλει κατί μαζέματα το μηχανάκι αλλά περισσότερο η ψυχολογία και ο χρόνος είναι που λείπουν!!!
Παρακολουθώ και γεμίζω μπαταρίες για να ακολουθήσω!!

george.S
10/11/2023, 18:06
θέλει κατί μαζέματα το μηχανάκι

Το ttr είναι ετοιμοπόλεμο..... :)

est
10/11/2023, 19:47
Ωραία, μέσα κι εγώ!

kordix
10/11/2023, 20:24
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=54072&page=61&p=3183607#post3183607
Θα
μην χαλάσουμε το θέμα άλλο ας το συνεχίσουμε εδώ να πάρει μπροστά και το ωραίο θέμα του kordix :)

λέμε να ξεκινήσουμε από ΠΕΝΤΕΛΗ κατά τις 9 το πρωί

υπάρχει μια ομάδα που έχει ανοίξει ένα κυκλικό μονοπάτι περίπου 6 χιλιόμετρα σχετικά εύκολο και έχει και και κάποια περάσματα μεγαλύτερης δυσκολίας
https://maps.app.goo.gl/WbzkeFedsdE1tLxd6
το συγκεκριμένο έχει αρκετό χώμα γιατί τα περισσότερα μονοπάτια στην Πεντέλη είναι κυρίως με πέτρα
τα παιδιά που το έχουν ανοίξει έχουν ορίσει και συγκεκριμένο flow
προσωπικά μέχρι την μέρα που το έκανα παρέα μαζί τους το έκανα 90% ανάποδα :lol:
γύρω γύρω έχει αρκετό ψωμί με διάφορα τερέν
έχει και ένα άραγμα που έχουν κάνει με παλέτες κάτω από μια ελιά για κους κους και ξεκούραση

συνήθως ξεκινάω από εκεί και μετά συνεχίζω από μονοπάτια και από ανοιχτούς δρόμους προς νταβελη μετα αγίους ασώματους και μετά πηγαίνω για πηγές καραντα για νεράκι και συνεχίζω προς καλιτεχνουπολη Γέρακα
Με έχει πάει ο leftos σε ωραίες διαδρομές και έχουμε καταλήξει μέχρι μάτι Αττικής (που είσαι ρε ψυχή ?)

ανάλογα την όρεξη και τον ρυθμό θα αποφασίσουμε πως θα κινηθούμε για πόση ώρα και απόσταση κλπ κλπ
είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση
προτείνω μονοπάτια που ξέρω ότι θα το ευχαριστηθεί ο άλλος γιατί ψάχνοντας έχω βρει και κάτι σπαστήρια που πολλές φορές η παρέα που έχει ακολουθήσει δυσανασχετεί (εγώ τα λέω προπόνηση :D)


Θα ήθελα κάποια στιγμή να έρθω παρέα για ξενάγηση αλλά έχει πέσει χώσιμο αυτό το σκ. Μπορεί όμως να τα καταφέρω. Εννοείται πως θα ανταποδώσω τη ξενάγηση σε άλλα βουνά.

Θα σου στείλω το τηλ μου σε πμ. Όποιος άλλος το θέλει στέλνει πμ.

kordix
10/11/2023, 20:27
Έχει κάπου χώρο ασφαλή να αφήσω τρέιλερ? Γιατί θα έρθω από Γλυφάδα.

Μπορώ βέβαια να καβαλησω βουνό και να βγω προς Γλυκά Νερά κτλ

leftos
11/11/2023, 09:04
Μην ξεχνάτε ότι έχει τον Μαραθώνιο και οι μετακινήσεις θα είναι λίγο περίεργες.
Εγώ έχω να δώ φίλους στον Μαραθώνιο και θα είμαι εκεί γύρω αύριο αλλά την περίμενα αυτή την παρέα και σας ζηλεύω.
Θα είναι και ο καιρός στο βουνό ιδανικός!!!

Panos760
11/11/2023, 17:56
Επειδή κ η Αίγινα Αττική είναι κ στο νησί υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται, σε περίπτωση που κάποιοι βρεθούν στο νησί, μπορούν να ανέβουν στα ορεινά.
Τις προάλλες ανέβηκα κ εγώ για να μαζέψω ελιές.
Φεύγοντας, είπα να κάνω παράκαμψη από μια ωραία διαδρομή, αλλά με χάλια οδόστρωμα που θυμίζει ρέμα.
Εκκίνηση από το χωριό Λαζάρηδες ως την διασταύρωση για το περίφημο μοναστήρι της Παναγιάς Χρυσολεόντισσας του 16ου αιώνα.
Σε τέτοιες συνθήκες χρησιμοποιώ το πρώτο μηχανάκι που αγόρασα στα 18 μου.
Ένα town mate με άξονα.


https://youtu.be/emYgwzeONGk?si=5gKUyCI9GFcX4gMZ

Panos760
11/11/2023, 18:25
Μια κ λέτε για μονοπάτια της Πεντέλης, να σας προτείνω μια διαδρομή.
Στον κεντρικό δρόμο Πανόραμα Πεντέλης -Διονύσου, λίγο πριν τον Διόνυσο, μπαίνετε αριστερά σε εγκατελειμμένο λατομείο κ ανηφορίζετε για 5 χλμ ως το εκκλησάκι της Αγίας Μαρίνας.
Το έχω ανακαλύψει τυχαία, τον περασμένο Μάρτιο, όταν είχα πάει για περπάτημα στην περιοχή.

est
13/11/2023, 09:52
Παίδες ευχαριστώ για τη βολτίτσα χθες!:beer:
Μετά πως πήγε η εξερεύνηση;

george.S
13/11/2023, 11:03
Παίδες ευχαριστώ για τη βολτίτσα χθες!:beer:
Μετά πως πήγε η εξερεύνηση;

το χάρηκα Στέφανε :beer:

η εξερεύνηση σταμάτησε νωρίς και επιστρέψαμε στα γνωστά πετρώδη κομμάτια της Πεντέλης
ωραία βόλτα !
τη φανταστικό μηχανάκι είναι το husqvarna σου Γιώργο :rolleyes:

Ανυπομονώ για την επόμενη :)

bulmont
13/11/2023, 13:16
Κρύο και ομίχλη εχτές επάνω στην κορυφή του Παναχαϊκού.....

448046
448047
448048
448049
448050

jtoros
09/12/2023, 14:06
Καλησπέρα σας κύριοι.

Υπάρχει κάποια παρέα που θα βγει εντουράδα αύριο;
Η δική μου (παρέα) δήλωσε κώλυμα αλλά επειδή δεν έχω βγει βόλτα μετά το καλοκαίρι αλλά είναι και το τελευταίο ΣΚ πριν συσσωρευθούν χριστουγεννιάτικες υποχρεώσεις για τα παιδιά κτλ, δεν έχω άλλη επιλογή.
Η μόνη μου επιλογή είναι αύριο. Πάρνηθα-Υμηττός-Πεντέλη μου κάνουν. Πιο μακριά δεν μπορώ να ακολουθήσω λόγω έλλειψης τρέιλερ.

Ευχαριστώ
Δημήτρης.

kordix
10/01/2024, 07:54
Απ' ότι βλέπω υπάρχει ενδιαφέρον για χωμάτινες βόλτες.

Στις απλές χωμάτινες βόλτες, αυτές που λέμε ονοφάδες ή adventure rides ή χωματάδες είναι όλοι ευπρόσδεκτοι αφού κινούμαστε συνήθως σε δασικούς η αγροτικούς δρόμους και σε εύκολα μονοπάτια. Σε αυτές τις βόλτες μπορούν να ακολουθήσουν και μεγάλα ον οφ με τα κατάλληλα λάστιχα.

Στις βόλτες εντούρο όμως στα πιο τεχνικά μονοπάτια δεν μπορούν για ευνόητους λόγους να μπουν όλες οι μοτό. Σε αυτές τις βόλτες μπορούν να συμμετέχουν φίλοι με Enduro μηχανές και με ελαφριά ψηλόφτερα ον οφ. Όσο μεγαλώνει ο κυβισμός και το βάρος τόσο πιο δύσκολη και επικίνδυνη γίνεται η διάσχιση τεχνικων διαδρομών . Εννοείται πως δεν είναι βόλτες για αρχάριους.

Οπότε ανάλογα την παρέα και τις μοτοσυκλέτες θα φτιάχνουμε και τη βόλτα.

Vassilis
10/01/2024, 10:05
Απο την πλευρα μου εχω εντουρο μηχανη οποτε απο αυτη την αποψη παω παντου. Απλα εχω πολυ μικρη εμπειρια και αυτο με περιοριζει οπως ισως και η φυσικη κατασταση γιατι δεν γυμναζομαι ιδιαιτερα. Μεχρι τωρα εχω παει σε χωμα (σκληρο και μαλακο), χωμα με πετρες και σε εδαφος με κυριως πετρες. Δεν με τρελανε το τελευταιο :lol: Επισης εχω κανει εως μετριες (στα δικα μου ματια τουλάχιστον) ανηφορες και κατηφορες. Ισως σε κατι πολυ εντονο να κολλαγα λιγο και ισως περισσοτερο για ψυχολογικους λογους. Συγκεκριμενες διαδρομες ειναι κυριως πατημενα κομματια στην Πεντελη και 1-2 πιο δυσκολα σημεια, στο πιστακι στην Βαρη και στα Τουρκοβουνια. Μπαλι που ειχα κανει σ ενα δασος στεγνα νεροφαγωματα μου ειχε φυγει η πιστη αλλα σιγα σιγα βγηκαν. Τελος με περιοριζει αυτο το 8αρι ρεζερβουαρ. Πολυ range anxiety.

kordix
11/01/2024, 11:44
Απο την πλευρα μου εχω εντουρο μηχανη οποτε απο αυτη την αποψη παω παντου. Απλα εχω πολυ μικρη εμπειρια και αυτο με περιοριζει οπως ισως και η φυσικη κατασταση γιατι δεν γυμναζομαι ιδιαιτερα. Μεχρι τωρα εχω παει σε χωμα (σκληρο και μαλακο), χωμα με πετρες και σε εδαφος με κυριως πετρες. Δεν με τρελανε το τελευταιο :lol: Επισης εχω κανει εως μετριες (στα δικα μου ματια τουλάχιστον) ανηφορες και κατηφορες. Ισως σε κατι πολυ εντονο να κολλαγα λιγο και ισως περισσοτερο για ψυχολογικους λογους. Συγκεκριμενες διαδρομες ειναι κυριως πατημενα κομματια στην Πεντελη και 1-2 πιο δυσκολα σημεια, στο πιστακι στην Βαρη και στα Τουρκοβουνια. Μπαλι που ειχα κανει σ ενα δασος στεγνα νεροφαγωματα μου ειχε φυγει η πιστη αλλα σιγα σιγα βγηκαν. Τελος με περιοριζει αυτο το 8αρι ρεζερβουαρ. Πολυ range anxiety.

Ένα σχολείο εντούρο θα ήταν ότι πρέπει ώστε να μάθεις να αντιμετωπίζεις τις δυσκολίες με σωστή τεχνική και όχι με το κλασσικό γιούρια και άμα βγει βγήκε. Υπάρχουν αξιόλογοι δάσκαλοι και μετά το μάθημα θα ανέβεις πολλά επίπεδα και θα ευχαριστιέμαι περισσότερο τις βόλτες.

kordix
11/01/2024, 11:46
Στις 21/1/24 παίζει adventure βόλτα από τον δάσκαλο τον Χελιώτη στην Αττική.

Σκέφτομαι να πάω αλλά με το Άφρικα γιατί με το GasGas βαριέμαι στα ανοιχτά. Αν ψήνεται κάποιος πάμε παρέα.

Vassilis
17/01/2024, 22:02
Ένα σχολείο εντούρο θα ήταν ότι πρέπει ώστε να μάθεις να αντιμετωπίζεις τις δυσκολίες με σωστή τεχνική και όχι με το κλασσικό γιούρια και άμα βγει βγήκε. Υπάρχουν αξιόλογοι δάσκαλοι και μετά το μάθημα θα ανέβεις πολλά επίπεδα και θα ευχαριστιέμαι περισσότερο τις βόλτες.

Έχω κάνει το 1ο επίπεδο. Θέλω να νιώσω ότι τα εχω περισσότερο αυτά που έμαθα πριν κάνω το 2ο που απ ότι έχω καταλάβει έχει πιο έντονες ανηφόρες/κατηφόρες.

D3300
18/01/2024, 06:19
Στις 21/1/24 παίζει adventure βόλτα από τον δάσκαλο τον Χελιώτη στην Αττική.

Σκέφτομαι να πάω αλλά με το Άφρικα γιατί με το GasGas βαριέμαι στα ανοιχτά. Αν ψήνεται κάποιος πάμε παρέα.

@kordix
Που το έχει αναρτήσει Κώστα?
Edit
Το βρήκα
https://www.facebook.com/worksbike.experience/posts/pfbid0Qt5KPak13Rh2AbwvSazQxYzjNP43oxAyp413yk2H65K6oVSD9xaHAKsyoiedPJXel?locale=el_GR

kordix
18/01/2024, 09:47
@kordix
Που το έχει αναρτήσει Κώστα?
Edit
Το βρήκα
https://www.facebook.com/worksbike.experience/posts/pfbid0Qt5KPak13Rh2AbwvSazQxYzjNP43oxAyp413yk2H65K6oVSD9xaHAKsyoiedPJXel?locale=el_GR

Θα τα πούμε στην εκκίνηση :wave2:

Vassilis
19/01/2024, 10:53
Αυριο λογικα κατα το μεσημερι λεω να παω πιστακι μοτοκρος Υμηττο. Αν ψηνεται κανεις λεει

george.S
25/01/2024, 07:06
Κυριακή έχει την βόλτα αγίους Θεόδωρους :)

est
25/01/2024, 14:49
Προβλέπεται εντουρόκαιρος!

Vassilis
26/01/2024, 11:27
Λεω πάλι αύριο να πάω κανένα Υμηττό. Γύρω από το πιστακι αρχικά και μπορεί να εξερευνήσω λίγο αν δω ότι με παίρνει. Αν ψήνεται κανείς λέει. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα ν αρχίσω λίγο να πηγαίνω σε μονοπάτια αλλά δεν θέλω μόνος.

kordix
26/01/2024, 12:05
Πίσω από το στρατόπεδο ΣΑΚΕΤΑ έχει πιστάκι μεγάλο αλλά όλο μονοπάτι που είναι ότι πρέπει για προπόνηση. Αν έχει κι άλλες μηχανές δες ποια είναι η σωστή φορά. Αν είσαι μόνος αυτοσχεδίασε αλλά έχει το νου σου. Όπως ανεβαίνεις μπροστά από τα στρατόπεδα θα περάσεις το ΕΚΟ βενζινάδικο που είναι μέσα στα στρατόπεδα και θα κάνεις δεξιά στην ασφάλτινη ανηφόρα. Στο δεξί σου χέρι έχει μπάρα αλλα μπαίνεις κανονικά. Έχει αρκετά μονοπάτια εκεί γύρω . Στο βαρέλι που θα συναντήσεις κάποια στιγμή είναι το σημείο συνάντησης.

http://https://maps.app.goo.gl/Rhc2xQ2Kci3b8dHj7

Vassilis
26/01/2024, 13:19
Ωραίος thanks. Την προηγούμενη φορά είχα συνεχίσει ευθεία και με είχε βγάλει σε μια άλλη μπάρα που είναι μετά από αριστερή φουρκέτα. Είχα μπει από εκεί (είδα μετά ότι έχει ανέβασμα και λίγο νωρίτερα χωρίς μπάρα) και κατέληξα στο άλλο πιστακι.

kordix
26/01/2024, 14:50
Επίσης ακριβώς πίσω από το νεκροταφείο του Βύρωνα (όχι της Καισαριανής), έχει κι άλλο ένα πιστάκι με μονοροδιά, δηλαδή μονοπάτι. Ο

Vassilis
28/01/2024, 20:30
Πίσω από το στρατόπεδο ΣΑΚΕΤΑ έχει πιστάκι μεγάλο αλλά όλο μονοπάτι που είναι ότι πρέπει για προπόνηση. Αν έχει κι άλλες μηχανές δες ποια είναι η σωστή φορά. Αν είσαι μόνος αυτοσχεδίασε αλλά έχει το νου σου. Όπως ανεβαίνεις μπροστά από τα στρατόπεδα θα περάσεις το ΕΚΟ βενζινάδικο που είναι μέσα στα στρατόπεδα και θα κάνεις δεξιά στην ασφάλτινη ανηφόρα. Στο δεξί σου χέρι έχει μπάρα αλλα μπαίνεις κανονικά. Έχει αρκετά μονοπάτια εκεί γύρω . Στο βαρέλι που θα συναντήσεις κάποια στιγμή είναι το σημείο συνάντησης.

http://https://maps.app.goo.gl/Rhc2xQ2Kci3b8dHj7

Πολύ ωραία ήταν εκεί! Πολλές επιλογές. Και εύκολα σημεία και πιο απαιτητικά για εμένα.

kordix
29/01/2024, 08:10
Πολύ ωραία ήταν εκεί! Πολλές επιλογές. Και εύκολα σημεία και πιο απαιτητικά για εμένα.

Χαίρομαι που το βρήκες. Υπάρχουν κάμποσα μονοπάτια εκεί τριγύρω και μπορείς να κάνεις προπόνηση χωρίς να ενοχλείς.

kordix
30/01/2024, 21:45
Zid εννοείται πως είμαι μέσα αλλά όχι αυτή τη Κυριακή 4/2 γιατί θα πάω Αγίους Θεοδώρους επριδη δεν μπόρεσα την προηγούμενη Κυριακή.

Zid
31/01/2024, 01:31
Zid εννοείται πως είμαι μέσα αλλά όχι αυτή τη Κυριακή 4/2 γιατί θα πάω Αγίους Θεοδώρους επριδη δεν μπόρεσα την προηγούμενη Κυριακή. Μεσα στο φλεβάρη το κανονίζουμε ;)

D3300
31/01/2024, 06:17
Μεσα στο φλεβάρη το κανονίζουμε ;)

Υπολογίστε και εμένα παίδες.

kordix
01/02/2024, 07:40
Μεσα στο φλεβάρη το κανονίζουμε ;)


Ναι θα ήταν πολύ ωραία να γίνει μια ομαδική εντούρο βόλτα. :beer:

harris_x
01/02/2024, 08:41
Ναι θα ήταν πολύ ωραία να γίνει μια ομαδική εντούρο βόλτα. :beer:

άμα δεν είναι πολύ απαιτητική βάλτε τη νωρίς μήπως τα καταφέρω κι εγώ ;)

Λευκάδιος
01/02/2024, 10:43
άμα δεν είναι πολύ απαιτητική βάλτε τη νωρίς μήπως τα καταφέρω κι εγώ ;)

Αυτό το ΣΚ θα έχω χρόνο για καμιά χαλαρή βόλτα (με το XR γιατί το έχει φάει η σκόνη).
Αν θες (ή όποιος άλλος ) να το κανονίσουμε .

harris_x
01/02/2024, 11:06
Αυτό το ΣΚ θα έχω χρόνο για καμιά χαλαρή βόλτα (με το XR γιατί το έχει φάει η σκόνη).
Αν θες (ή όποιος άλλος ) να το κανονίσουμε .
Δυστυχώς δε μπορώ αυτό το ΣΚ.
Θα πάω σε μια κοπή πίτας και έχω τρεχάματα :p

Λευκάδιος
01/02/2024, 11:20
Δυστυχώς δε μπορώ αυτό το ΣΚ.
Θα πάω σε μια κοπή πίτας και έχω τρεχάματα :p
:lol:
Κατάλαβα ,ΚΑΙ την πίτα ΕΣΥ θα την φτιάξεις :lol: .
Btw .. είμαι στο 50/50 αν θα έρθω γι'αυτο δεν έχω δηλώσει συμμετοχή :beer:

harris_x
01/02/2024, 11:46
:lol:
Κατάλαβα ,ΚΑΙ την πίτα ΕΣΥ θα την φτιάξεις :lol: .
Btw .. είμαι στο 50/50 αν θα έρθω γι'αυτο δεν έχω δηλώσει συμμετοχή :beer:
να έρθεις

θα έχει και κομματάκια σοκολάτας μέσα :D

typhoon
01/02/2024, 15:16
Δηλώνω κι εγώ παρόν στο θέμα!
Βέβαια με ενα παλιό δυομισάρι exc δυσκολευομαι λίγο στην μετακίνηση απο περιοχή σε περιοχή.
Εγώ μένω στις Αχαρνές και το ευρύτερο playground είναι βαρυμπόπη, η πισω μερία της πάρνηθας προς φυλή (ψιλοκυνηγάνε πλεον..), τα πιστάκια στα λίοσια στα λατομεία καθώς και το όρος πατέρα μέχρι το Χαϊδάρι

D3300
01/02/2024, 19:04
Δηλώνω κι εγώ παρόν στο θέμα!
Βέβαια με ενα παλιό δυομισάρι exc δυσκολευομαι λίγο στην μετακίνηση απο περιοχή σε περιοχή.
Εγώ μένω στις Αχαρνές και το ευρύτερο playground είναι βαρυμπόπη, η πισω μερία της πάρνηθας προς φυλή (ψιλοκυνηγάνε πλεον..), τα πιστάκια στα λίοσια στα λατομεία καθώς και το όρος πατέρα μέχρι το Χαϊδάρι

Γειτονακια είμαστε, Ασπρόπυργο είμαι εγώ, Φυλή, Δερβενοχωρια, Πατέρας κλπ.

jtoros
01/02/2024, 20:59
Καλησπέρα και από εμένα.

Είμαι κι εγώ μέσα για ομαδική εντουράδα.

kordix
01/02/2024, 22:12
Βλέπω μαζευόμαστε αρκετοί και χαίρομαι.

:)

Vassilis
01/02/2024, 22:40
Και εγώ μέσα σαν ιδέα φυσικά!

george.S
01/02/2024, 23:07
ΠΑΡΩΝ :)

labrosDR800
02/02/2024, 07:49
Αυτό το ΣΚ θα έχω χρόνο για καμιά χαλαρή βόλτα (με το XR γιατί το έχει φάει η σκόνη).
Αν θες (ή όποιος άλλος ) να το κανονίσουμε .

Γιώργο, για δώσε info , Σ ή Κ, ώρες ;

labrosDR800
02/02/2024, 07:50
Γειτονακια είμαστε, Ασπρόπυργο είμαι εγώ, Φυλή, Δερβενοχωρια, Πατέρας κλπ.

Όλοι μια γειτονιά, Ίλιον.

D3300
02/02/2024, 09:56
Έλεγα για αύριο ή την Κυριακή να παίξουμε καμιά αναγνωριστική εμείς των δυτικών συνοικιών.
Σημείο συνάντησης το γήπεδο του Θρασύβουλου στη Φυλή ή στην έξοδο της Αττικής Οδού στον Ασπρόπυργο.
Να πάρουμε το κανάλι του Μόρνου μέχρι το Τιτάν και μετά από Άγιο Βλάσιο να βγούμε κάτω από το Καραούλι πριν την Οινόη, ανεβαίνοντας τον δρόμο της ταβέρνας στη κορυφή μπαίνουμε στο όρος Πατέρα και σκάμε μετά τα Βίλια στο δρόμο Πόρτο Γερμενού και Ψάθας.
Καφεδάκι όπου γουστάρουμε και επιστροφή για μεσημεριανό στο σπίτι.

Vassilis
02/02/2024, 10:12
Μπορείς να στείλεις ένα maps να δω χρόνους και αποστασεις από Νέα Σμύρνη;

Λευκάδιος
02/02/2024, 10:30
Γιώργο, για δώσε info , Σ ή Κ, ώρες ;

Λάμπρο δεν έχω συγκεκριμένη μέρα και σκεφτόμουν μια σχεδόν κυκλική από Κρυονέρι προς Μαραθώνα και πέριξ .
Αλλά η πρόταση του Παναγιώτη (D3300) φαίνεται επίσης καλή και θα'ναι ευκαιρία να γνωριστούμε οι των Δυτικών προαστίων.


Έλεγα για αύριο ή την Κυριακή να παίξουμε καμιά αναγνωριστική εμείς των δυτικών συνοικιών.
Σημείο συνάντησης το γήπεδο του Θρασύβουλου στη Φυλή ή στην έξοδο της Αττικής Οδού στον Ασπρόπυργο.
Να πάρουμε το κανάλι του Μόρνου μέχρι το Τιτάν και μετά από Άγιο Βλάσιο να βγούμε κάτω από το Καραούλι πριν την Οινόη, ανεβαίνοντας τον δρόμο της ταβέρνας στη κορυφή μπαίνουμε στο όρος Πατέρα και σκάμε μετά τα Βίλια στο δρόμο Πόρτο Γερμενού και Ψάθας.
Καφεδάκι όπου γουστάρουμε και επιστροφή για μεσημεριανό στο σπίτι.
Παναγιώτη η (κυρίως αρχική) διαδρομή θα είναι καθαρή από χιόνια;

Μπορείς να στείλεις ένα maps να δω χρόνους και αποστασεις από Νέα Σμύρνη;
Βασίλη οι παραπάνω διαδρομές είναι φλαταδούρες αρκετών χλμ κυρίως για on/off και δεν ξέρω αν με το εντουρο θα είναι εύκολο.

D3300
02/02/2024, 10:32
Λάμπρο δεν έχω συγκεκριμένη μέρα και σκεφτόμουν μια σχεδόν κυκλική από Κρυονέρι προς Μαραθώνα και πέριξ .
Αλλά η πρόταση του Παναγιώτη (D3300) φαίνεται επίσης καλή και θα'ναι ευκαιρία να γνωριστούμε οι των Δυτικών προαστίων.


Παναγιώτη η (κυρίως αρχική) διαδρομή θα είναι καθαρή από χιόνια;

Βασίλη η παραπάνω διαδρομές είναι φλαταδούρες αρκετών χλμ κυρίως για on/off και δεν ξέρω αν με το εντουρο θα είναι εύκολο.

Δεν ξέρω αν έχουν χιόνια, λογικά όχι πολύ ή και καθόλου Γιώργο.
Ήδη η θερμοκρασία έχει ανέβει σημαντικά.

D3300
02/02/2024, 10:35
Μπορείς να στείλεις ένα maps να δω χρόνους και αποστασεις από Νέα Σμύρνη;

33 χιλιόμετρα, μισή ωρίτσα και κάτι:
https://www.google.com/maps/dir/%CE%9D%CE%AD%CE%B1+%CE%A3%CE%BC%CF%8D%CF%81%CE%BD%CE%B7/%CE%9B%CF%8C%CF%86%CE%BF%CF%82+%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%85+193+00/@38.0162355,23.5996629,12z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x14a1bc4cc4b173bd:0x55cfdab1be9e7997!2m2!1d23.7117556!2d37.944288 1!1m5!1m1!1s0x14a1a5d4f8e1aa83:0xadd9c980705443c7!2m2!1d23.617663!2d38.0942663!3e0?authuser=0&entry=ttu

Μπορείς να έρθεις και από Δραπετσώνα, Σχιστό.
Ή ακόμη και από Αιγάλεω:
https://www.google.com/maps/dir/%CE%9D%CE%AD%CE%B1+%CE%A3%CE%BC%CF%8D%CF%81%CE%BD%CE%B7/%CE%9B%CF%8C%CF%86%CE%BF%CF%82+%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%85+193+00/@38.0192411,23.5786619,12z/data=!4m16!4m15!1m5!1m1!1s0x14a1bc4cc4b173bd:0x55cfdab1be9e7997!2m2!1d23.7117556!2d37.9442881!1m5!1m 1!1s0x14a1a5d4f8e1aa83:0xadd9c980705443c7!2m2!1d23.617663!2d38.0942663!2m1!2b1!3e0?authuser=0&entry=ttu

MG
02/02/2024, 10:43
To βλεπω και το σκεφτομαι.....

Vassilis
02/02/2024, 11:11
Βασίλη η παραπάνω διαδρομές είναι φλαταδούρες αρκετών χλμ κυρίως για on/off και δεν ξέρω αν με το εντουρο θα είναι εύκολο.

Χμ ΟΚ thanks

niou
02/02/2024, 11:24
Πρώτη μου onoffάδα ήταν τώρα του Χελιώτη και αυτη δυστυχώς δεν την έβγαλα ολόκληρη λόγω σαμπρέλας.
Αυτό το ΣΚ ακύρωσα μία ήδη λόγω πιθανού χιονιού στην περιοχή οπότε δε θα μπορέσω, αλλά γενικά ενδιαφέρον υπάρχει και από μένα!

Λευκάδιος
02/02/2024, 11:27
Χμ ΟΚ thanks

Δεν θέλω να σε αποτρέψω,έχει τύχει σε ονοφάδες να πηγαίνουν καθαρόαιμα εντούρο αλλά πρέπει να συνυπολογίζεις αυτονομία καυσίμων,και πιθανή 'κούραση' μηχανής (γιατί έχει και μπόλικα ασφάλτινα χλμ) και αναβάτη.

Vassilis
02/02/2024, 11:40
Ναι κατάλαβα πώς το λες και έχεις δίκιο. Είναι και κοντό εμένα και σε ανοιχτά δεν βολεύει πολύ.

Λευκάδιος
02/02/2024, 11:42
Δεν ξέρω αν έχουν χιόνια, λογικά όχι πολύ ή και καθόλου Γιώργο.
Ήδη η θερμοκρασία έχει ανέβει σημαντικά.

Παναγιώτη,από Live cams βλέπω μπόλικο πράμα στις Ερυθρές και Βίλια που είναι δίπλα στην Οινόη.Νομίζω πως θα φάμε πόρτα από τα χιόνια .
450322

450323

D3300
02/02/2024, 12:01
Παναγιώτη,από Live cams βλέπω μπόλικο πράμα στις Ερυθρές και Βίλια που είναι δίπλα στην Οινόη.Νομίζω πως θα φάμε πόρτα από τα χιόνια .
450322

450323

Καλώς Γιώργο.
Δεν ήξερα.

Λευκάδιος
02/02/2024, 12:14
Να προτείνω μια που έκανα πρόσφατα,ξεκινάει από Κρυονέρι,είναι περίπου 105χλμ και βγαίνει σε περίπου 3-3:30 ώρες (ανάλογα στάσεις κλπ).
450324

Αν υπάρξει ενδιαφέρον θα προσπαθήσω αργότερα να στείλω λινκ με όλη την διαδρομή.
Για μέρα τελικά έμενα με βολεύει την Κυριακή (προέκυψαν οικογενειακές υποχρεώσεις για αύριο Σάββατο).

D3300
02/02/2024, 12:45
Να προτείνω μια που έκανα πρόσφατα,ξεκινάει από Κρυονέρι,είναι περίπου 105χλμ και βγαίνει σε περίπου 3-3:30 ώρες (ανάλογα στάσεις κλπ).
450324

Αν υπάρξει ενδιαφέρον θα προσπαθήσω αργότερα να στείλω λινκ με όλη την διαδρομή.
Για μέρα τελικά έμενα με βολεύει την Κυριακή (προέκυψαν οικογενειακές υποχρεώσεις για αύριο Σάββατο).

Σημείο συνάντησης και ώρα Γιώργο.

harris_x
02/02/2024, 12:48
Να προτείνω μια που έκανα πρόσφατα,ξεκινάει από Κρυονέρι,είναι περίπου 105χλμ και βγαίνει σε περίπου 3-3:30 ώρες (ανάλογα στάσεις κλπ).
450324

Αν υπάρξει ενδιαφέρον θα προσπαθήσω αργότερα να στείλω λινκ με όλη την διαδρομή.
Για μέρα τελικά έμενα με βολεύει την Κυριακή (προέκυψαν οικογενειακές υποχρεώσεις για αύριο Σάββατο).
ελπίζω να εννοείς την πίτα γιατί τη σοκολάτα μέσα την έβαλα αποκλειστικά για εσένα :p

kordix
02/02/2024, 12:51
Χάρη έχει χώρο να αφήσουμε τις μηχανές στο μαγαζί που θα κοπεί η πίτα?

Edit, είδα που είναι, απέναντι από vgr, μια χαρά :beer:

Λευκάδιος
02/02/2024, 13:21
Σημείο συνάντησης και ώρα Γιώργο.
Κυριακή 9 το πρωί στο σημείο του λινκ.Πίνουμε ένα γρήγορο καφεδάκι και 9:30 ξεκινάμε .
https://maps.app.goo.gl/u4ipgZE8ZLa93Y9JA



ελπίζω να εννοείς την πίτα γιατί τη σοκολάτα μέσα την έβαλα αποκλειστικά για εσένα :p
Ελπίζω να είναι bitter γιατί κάνω διατροφή :p

harris_x
02/02/2024, 13:27
Κυριακή 9 το πρωί στο σημείο του λινκ.Πίνουμε ένα γρήγορο καφεδάκι και 9:30 ξεκινάμε .
https://maps.app.goo.gl/u4ipgZE8ZLa93Y9JA



Ελπίζω να είναι bitter γιατί κάνω διατροφή :p

εννοείται πως είναι bitter

Λευκάδιος
02/02/2024, 14:41
Η διαδρομή,εγώ την ανοίγω με wikiloc ή gpx viewer.
Πείτε μου αν εμφανίζεται σωστά αλλιώς να βρω άλλον τρόπο να την κοινοποιήσω.

https://drive.google.com/file/d/1m4Z-ERJgqcms3ljKCMCAkVVe3tRCgkRT/view?usp=drivesdk

D3300
02/02/2024, 18:20
Η διαδρομή,εγώ την ανοίγω με wikiloc ή gpx viewer.
Πείτε μου αν εμφανίζεται σωστά αλλιώς να βρω άλλον τρόπο να την κοινοποιήσω.

https://drive.google.com/file/d/1m4Z-ERJgqcms3ljKCMCAkVVe3tRCgkRT/view?usp=drivesdk

Μια χαρά εμφανίζεται. Οπότε συνάντηση στο πολιτιστικό Κρυονεριου;

Λευκάδιος
02/02/2024, 22:50
Μια χαρά εμφανίζεται. Οπότε συνάντηση στο πολιτιστικό Κρυονεριου;
Στο καφέ του λινκ που είναι λίγα μέτρα πριν το πολιτιστικό.
https://maps.app.goo.gl/pWU9ERX1X7FaLeq69

D3300
03/02/2024, 08:22
Όλα οκ Γιώργο.
Θα παίξει κάποιος άλλος να πάρουμε τα βουνά παίδες?
Old school ΧΤ600Ε από εδώ το παππούδι.

450383


https://www.youtube.com/watch?v=rlHHno6oyMw

Ὅ,τι βαθύτερο ἔκλεινα μέσα μου
κύλησε, ἔφυγε, ἁπλώθηκε ὅπως
τό λάδι στήν πέτρα, βρῆκε τό μέγα
σῶμα του, ἔσμιξε καί πάει γιά πάντα.
Τό φῶς δέν μαζεύεται.''
Νικηφόρος Βρεττάκος.

Λευκάδιος
03/02/2024, 12:39
Όλα οκ Γιώργο.
Θα παίξει κάποιος άλλος να πάρουμε τα βουνά παίδες?
Δύο βίντεο και μερικές φωτογραφίες από την τελευταία φορά που έκανα την διαδρομή,ξεκολλάτε ρε από τους καναπέδες υπόσχομαι ότι θα έχει και ομορφότερα μέρη :lol:
Υγ. Ίσως έρθει και ένας φίλος με 701

https://youtu.be/Lp_akJ6I80M?si=SXHt9Q22IkbCqbak

450385
450386

Λευκάδιος
03/02/2024, 12:43
https://youtu.be/KlNgadzPcQ8?si=Z6vMgYRf89b8YTCh

labrosDR800
03/02/2024, 18:42
Όμορφα να περάσετε, θα βρεθούμε σ' επόμενη..
Ευχαριστώ για το κάλεσμα.

basilis_k6
03/02/2024, 19:22
θελω να ερθω και εγω καποια στιγμη. ειμαι νουμπας στο χωμα ομως. τι εξοπλισμο θελουμε? φανταζομαι με την κορντουρα μου θα ειμαι οκ αλλα δεν εχω καθολου παντελονι ρε γμτ. ουτε μποτες βασικα. φακ μι..

Λευκάδιος
03/02/2024, 20:15
Όμορφα να περάσετε, θα βρεθούμε σ' επόμενη..
Ευχαριστώ για το κάλεσμα.

Νά'σαι καλά Λάμπρο,τα λέμε σε επόμενες




θελω να ερθω και εγω καποια στιγμη. ειμαι νουμπας στο χωμα ομως. τι εξοπλισμο θελουμε? φανταζομαι με την κορντουρα μου θα ειμαι οκ αλλα δεν εχω καθολου παντελονι ρε γμτ. ουτε μποτες βασικα. φακ μι..
Κορντούρα με προστασίες για αρχή είναι οκ, πολύ βασικό μπότες και επιγονατίδες.Παντελόνι ότι έχεις στην ντουλάπα φτάνει να χωράνε οι επιγονατίδες από μέσα (αν και μερικοί με τζιν τις βάζουν απ'έξω)