PDA

View Full Version : Μεταμόσχευση μαλλιών και κράνος



FilosApoToXwrio
27/10/2023, 18:47
Γεια σας παιδιά! Είμαι ένα σχετικά πρόσφατο μέλος αλλά από αυτούς που ήρθαν για να μείνουν ακόμα και αν παρατήσω το άθλημα, πράγμα που δεν σκέφτομαι όμως, άλλωστε αυτός είναι ο λόγος που ανοίγω το θέμα. Ψιλοντρέπομαι να ρωτήσω για το θέμα από τον κανονικό μου λογαριασμό και για αυτό έφτιαξα έναν καινούργιο. Επειδή σιγά σιγά έρχεται το μπιφτεκάκι στο κεφάλι, θα με ενδιέφερε να κάνω μεταμόσχευση μαλλιών. Μου δημιουργείται όμως ένα εύλογο ερώτημα, τι γίνεται όσον αφορά τη χρήση του κράνους. Ξέρω το πως δουλεύει η μεταμόσχευση μαλλιών, δεν είμαι από αυτούς που λένε ότι έκανε φαλάκρα επειδή φορούσε καπέλο, όμως όπως και να το κάνουμε το κράνος που πατικώνει τα μαλλιά, δυσχεραίνει τον αερισμό του κεφαλιού κοκ, δημιουργεί ένα "στρεσογόνο" περιβάλλον για τα μαλλιά.

Σε αυτή τη φάση είναι εμφανής η αραίωση, πράγμα που ενοχλεί λιγάκι και για αυτό με ξύνει να κάνω μεταμόσχευση. Αν όμως είναι να σκάσω 2000-2500 ευρώπουλα και μετά από λίγο καιρό να χαθεί κάπως το αποτέλεσμα απλά θα φύγει ένα ξύρισμα όταν δημιουργηθεί κενό και ζούσαμε.

Συνεπώς θα παρακαλούσα τα μέλη -αν υπάρχουν- που έχουν κάνει μεταμόσχευση μαλλιών να μας μεταφέρουν την εμπειρία τους. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η χρήση κράνους μετά τη μεταμόσχευση :p

karellen
27/10/2023, 19:05
Καλώς ήρθες στο moto.gr.
Θίγεις ένα καίριο ζήτημα που σίγουρα απασχολεί πολλούς μοτοσυκλετιστές.

Θα παρακαλέσω να ακουστούν εμπεριστατωμένες απόψεις από γνωρίζοντες και να μην παρεκτραπεί το θέμα.

Coyote.V
27/10/2023, 19:15
Τι καλώς ήρθες του λες αφού είναι κάποιος πιο παλιός όπως γράφει. :lol:

Το αποτέλεσμα δεν θα χαθεί λόγω του κράνους αλλά λόγω της συνεχούς αραίωσης εφόσον αυτή ξεκίνησε και κάθε τόσο θα θες 2χίλιαρα και βάλε κάθε ένα δυό χρόνια μέχρι να τις αλλάξεις όλες.

karellen
27/10/2023, 19:26
Τι καλώς ήρθες του λες αφού είναι κάποιος πιο παλιός όπως γράφει. :lol:



Ε,σαν φίλο απ' το χωριό.

bulmont
27/10/2023, 19:44
...... όμως όπως και να το κάνουμε το κράνος που πατικώνει τα μαλλιά, δυσχεραίνει τον αερισμό του κεφαλιού κοκ, δημιουργεί ένα "στρεσογόνο" περιβάλλον για τα μαλλιά.


:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Volpad
27/10/2023, 19:47
Το κράνος δεν είναι στρεσογονο περιβάλλον για το κεφαλι, εκτός αν το κράνος σου είναι από τα λιντλ.

FilosApoToXwrio
27/10/2023, 20:01
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:


Το κράνος δεν είναι στρεσογονο περιβάλλον για το κεφαλι, εκτός αν το κράνος σου είναι από τα λιντλ.

Παιδιά, δεν είπα ποτέ ότι είμαι ειδικός, αλλά ας πούμε ότι κάνω λάθος, είμαι εντάξει με αυτό. Αν συνεχίσουμε την κουβέντα απλά θα γράφουμε χωρίς νόημα για καμιά 10αρια σελίδες (στην καλύτερη).

Ας μείνουμε on topic και ας αφήσουμε κάποιον που να έχει κάνει ή κάποιον ειδικό να κάνει τις παρατηρήσεις του/να περιγράψει την εμπειρία του.

Volpad
27/10/2023, 20:08
Απο ποια ειδικότητα δηλαδή θέλεις να ακούσεις την άποψη?
Γίνε συγκεκριμένος να μην μιλάμε εμείς οι υπόλοιποι τσαμπα...

o_gavros
27/10/2023, 20:08
Φίλε απ'το χωριό, αν μου επιτρεπεται, εσυ έθεσες λάθος τόνο στο θέμα με την προσέγγιση που επελεξες. Συμπαθα με αλλά το θρεντ φωνάζει "τρολάρετε αβέρτα".

FilosApoToXwrio
27/10/2023, 20:15
Απο ποια ειδικότητα δηλαδή θέλεις να ακούσεις την άποψη?
Γίνε συγκεκριμένος να μην μιλάμε εμείς οι υπόλοιποι τσαμπα...

Στο αρχικό ποστ δεν μίλησα για ειδικότητα, ζήτησα αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει να μας μεταφέρει την εμπειρία του, επί του πρακτέου δηλαδή. Όσον αφορά ειδικούς, αν υπάρχει κάποιος δερματολόγος ή ακόμα και αισθητικός που ασχολείται με τέτοιες επεμβάσεις, η άποψή του είναι ευπρόσδεκτη. Προφανώς μπορεί να απαντήσει οποιοσδήποτε υποστηρίζοντας ότι είναι ειδικός, αλλά αυτό μπορεί να σου συμβεί όταν μιλάς με άγνωστους online, με ψευδώνυμο ή χωρίς. Δεν θα πάρω την απόφαση βάσει του τι θα ειπωθεί εδώ, απλά είπα να ρωτήσω γιατί θέλω να πιστεύω ότι κάποιος που δεν έχει σχέση δεν θα απαντήσει με σκοπό να αποπροσανατολίσει.


Φίλε απ'το χωριό, αν μου επιτρεπεται, εσυ έθεσες λάθος τόνο στο θέμα με την προσέγγιση που επελεξες. Συμπαθα με αλλά το θρεντ φωνάζει "τρολάρετε αβέρτα".
Νομίζω ήμουν αρκετά ευθύς όσον αφορά το τι ζητάω. Τώρα αν θέλει κάποιος να τρολάρει επειδή δεν ήμουν τελείως τραχύς και χρησιμοποίησα λέξεις τύπου "μπιφτεκάκι" τι να κάνω, that's life. Ακριβώς για αυτόν τον λόγο δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω τον πραγματικό μου λογαριασμό.

Dimmanoukas
27/10/2023, 20:20
Εγώ την λογική μπόμπα ξύρισμα θα την εξέταζα πάντως σοβαρά, καθώς θα διευκόλυνε αρκετά το βάλε βγάλε του κράνους...θα γίνεται κλατς, αβίαστα.

Βέβαια θα γλιστράς λίγο περισσότερο στο μαξιλάρι, αλλά υπάρχει λύση και για αυτό (υποθέτω).

Πέρα από την πλάκα, νομίζω ότι πιο σωστή απάντηση θα λάβεις από κάποιον ειδικό, δερματολόγο ίσως με ειδίκευση στο αντικείμενο.

Από την εταιρεία μεταμόσχευσης ίσως τα ακούσεις λίγο πιο εξιδανικευμένα για να σε κάνουν σίγουρα πελάτη, από άλλο παθόντα, ναι να ακούσεις τη γνώμη του αλλά η αιτία της τριχόπτωσης ίσως να είναι διαφορετική στον καθένα.

Τι εννοώ, πχ το γονίδιο, ή οι συνθήκες υγιεινής, διατροφής, άγχους κλπ να είναι διαφορετικές, με αποτέλεσμα να ποικίλει το αποτέλεσμα της μεταμόσχευσης και η διάρκεια της.

Τώρα για το κράνος, η σωστή εφαρμογή, η διατήρηση σε καλή (και καθαρή) κατάσταση των σημείων επαφής και ο επαρκής αερισμός (ίσως άλλοι παράγοντες) να είναι καθοριστικής σημασίας για όλους μας.

FilosApoToXwrio
27/10/2023, 20:34
Από την εταιρεία μεταμόσχευσης ίσως τα ακούσεις λίγο πιο εξιδανικευμένα για να σε κάνουν σίγουρα πελάτη, από άλλο παθόντα, ναι να ακούσεις τη γνώμη του αλλά η αιτία της τριχόπτωσης ίσως να είναι διαφορετική στον καθένα.

Τι εννοώ, πχ το γονίδιο, ή οι συνθήκες υγιεινής, διατροφής, άγχους κλπ να είναι διαφορετικές, με αποτέλεσμα να ποικίλει το αποτέλεσμα της μεταμόσχευσης και η διάρκεια της.
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο ρωτάω κάποιον που έχει προσωπική εμπειρία. Η επέμβαση σαν επέμβαση είναι απλή, παίρνουν τρίχες από τις περιοχές που δεν πέφτουν τα μαλλιά -και συνεπώς δεν επηρεάζονται από την παθοφυσιολογία που δημιουργεί την αλωπεκία- και τις μεταφέρουν στην περιοχή που υπάρχει η αραίωση. Άρα γιατί να πέσουν; Θεωρητικά το αποτέλεσμα θα χαθεί αν αρχίσουν να πέφτουν περισσότερα μαλλιά από αυτά που υπάρχουν κανονικά στην περιοχή. Το πως θα εξελιχθεί αυτό σίγουρα εξαρτάται από το γονιδιακό προφίλ, περιβαλλοντικούς παράγοντες και άλλα τα οποία αναφέρεις. Επειδή όμως η πράξη πολλές φορές απέχει από την θεωρία, αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν παρατήρησε κανείς να χάλασε άμεσα το αποτέλεσμα, που ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι μπορεί και να μην οφείλεται στη χρήση κράνους. Είναι απλά μια γνώμη.

Nitse3
27/10/2023, 20:34
Η μεταμόσχευση πως λειτουργεί;; Αν είσαι σχετικά νέος και ξεκίνησε τώρα η τριχόπτωση έχει νόημα να κάνεις μεταμόσχευση τόσο νωρίς ή πρέπει να περιμένεις;

Panos760
27/10/2023, 20:53
Η εμφύτευση μαλλιών έχει νόημα να γίνει εκεί που έχουν πέσει εντελώς οι τρίχες κ δεν βγαίνουν καινούργιες.
Πρέπει να περιμένεις να δεις πόσες κ από που θα πέσουν κ μετά να ξεκινήσεις την διαδικασία.

ΓιώργοςΤΤ
27/10/2023, 21:03
Έχω φίλο που έκανε μεταμόσχευση με την παλιά μέθοδο, αυτή που αφήνει μια γραμμή εκεί από όπου αφαιρούνται τα μαλλιά. Φοράει κράνος και δεν έχει κάποιο θέμα.

Λεπτομέρειες δεν ξέρω παραπάνω, δεν έτυχε να το συζητήσουμε κιόλας. Καλύτερη γνώμη θα πάρεις από τον γιατρό.

MG-KTiNoS
27/10/2023, 22:06
Καλώς ήρθες στο moto.gr.
Θίγεις ένα καίριο ζήτημα που σίγουρα απασχολεί πολλούς μοτοσυκλετιστές.

Θα παρακαλέσω να ακουστούν εμπεριστατωμένες απόψεις από γνωρίζοντες και να μην παρεκτραπεί το θέμα.

447488

Billymuse
27/10/2023, 22:09
Περούκα με κόλλα

447489


Απλά άνοιγε τους αεραγωγούς για να αερίζεται το σκαλπ και έχεις κάνα ατύχημα αλήθειας.

CorpseAlive
27/10/2023, 22:31
Ρε φίλε , πέραν της πλάκας, τι απάντηση ας πούμε περιμένεις να λάβεις από εδώ? Ρώτα τον δερματολόγο σου.
Ακόμα και εγώ που τα μαλλιά μου σχεδόν ενώνονται από τα φρύδια θα μπορούσα να γράψω την παπάτζα μου και να μην έχεις ιδέα αν είμαι ο Τζονι Σινς ή ο Τσουμπάκα πίσω από την οθόνη

FilosApoToXwrio
27/10/2023, 22:46
Ρε φίλε , πέραν της πλάκας, τι απάντηση ας πούμε περιμένεις να λάβεις από εδώ? Ρώτα τον δερματολόγο σου.
Ακόμα και εγώ που τα μαλλιά μου σχεδόν ενώνονται από τα φρύδια θα μπορούσα να γράψω την παπάτζα μου και να μην έχεις ιδέα αν είμαι ο Τζονι Σινς ή ο Τσουμπάκα πίσω από την οθόνη

"Εγώ έκανα και δεν είχα πρόβλημα" ή "Εγώ έκανα και μου έπεσαν", γενικά απαντήσεις σαν του "ΓιώργοςΤΤ" (#15). Τώρα το τι θα θεωρήσω εγώ αξιόπιστο ή τι θα βγάλω από τις απαντήσεις που θα πάρω είναι δικό μου ζήτημα. Δεν περίμενα να κάνω επιστήμη από αυτό το ποστ, ούτε θα λάβω την απόφαση μόνο βάσει όσων ακούσω εδώ μέσα, απλά ήθελα να μάθω για τα αποτελέσματα στην πράξη από ανθρώπους που έχουν κάνει μεταμόσχευση μαλλιών. Η θεωρία κάποιες φορές απέχει από την εφαρμογή της, αλλιώς θα ήταν λυμένα πολλά προβλήματα.

karellen
27/10/2023, 23:33
Παρ' ότι απαγορεύεται η δημιουργία δεύτερου λογαριασμού από το ίδιο άτομο,το παρόν νήμα αφέθηκε να προχωρήσει δοκιμαστικά μπας και...Αλλά δεν...
:wave2:

harris_x
28/10/2023, 07:33
Ακριβώς για αυτόν τον λόγο δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω τον πραγματικό μου λογαριασμό.

λόγω αυτού ακριβώς, δεν θα ξαναγράψεις ως "FilosApoToXwrio".

:wave2: