PDA

View Full Version : Μετακίνηση για δουλειά στην Κηφισιά και διλήμματα



Σελίδες : [1] 2

kostaszx
28/10/2023, 10:59
Καλησπέρα, έχω πρόταση απο εταιρία στην Κηφισιά (κοντά σε έξοδο της ΠΑΘΕ). Μετακίνηση σπίτι-κηφισιά-σπίτι: 50χλμ. Αύξηση μισθού ικανοποιητική αν και είμαι σίγουρος οτι οταν θέσω το ζήτημα θα έχω μια αντίστοιχη αντιπρόταση απο την εταιρία μου. Το μέλανο σημείο: στη δουλεία που είμαι τώρα μένω ακριβώς δίπλα.

Οπότε προσπαθώ να το ζυγίσω και θέλω γνώμη αθηναίων, ιδανικά απο άτομα που έχουν ζήσει το ανέβα-κατέβα του κηφισού, που είναι και ο βασικός μου φόβος. Ξέρω οτι με αμάξι πήζει συχνά.

Δίλημμα 1: απο ότι ξέρω υπάρχουν άτομα εκει που κάνουν το ανέβα-κατέβα με αμάξι για οικονομία. Αλλα μπορώ να παίρνω τη μηχανή, να δίνω κάπου στα 100 το μήνα για βενζίνη και να γλιτώνω πιθανώς αρκετό χρόνο σε κίνηση. Φθορες κλπ δεν υπολογίζω πέρα απο την τυπική συντήρηση γιατι η μηχανή είναι παλιά και εργάτης.

Δίλημμα 2: μήπως τελικά δεν αξίζει καθόλου λόγω απόστασης;

Είμαι απο επαρχία, δεν έχω ζήσει πραγματικό commuting να χάνεις τη μισή σου μέρα στο δρόμο και παρότι σαν ιδέα δε με ψήνει, η θέση είναι ενδιαφέρουσα.

Γνώμες;

Coyote.V
28/10/2023, 11:07
Καλά η κατάσταση είναι τραγική... σλάλομ ανάμεσα στα αυτοκίνητα με την ταυτότητα στο στόμα. Σε μερικούς έχει γίνει συνήθεια και δεν μπορούν να οδηγήσουν σωστά όταν δεν έχει μποτιλιάρισμα.

BLiTzER
28/10/2023, 11:10
Αν μισθός, συνθήκες, εξέλιξη είναι παρόμοια, δε θα άλλαζα το δίπλα στο σπίτι μου με τίποτα.

Bowleno
28/10/2023, 11:20
Ότι είπε ο blitzer, δες τα κόστη σε χρόνο, χρήμα αν αξίζουν την μετάβαση... Αν η διαφορά είναι κάτω από 300 ευρώ, μπα όχι διότι θα τα δίνεις σε σέρβις και βενζίνες χώρια τον χρόνο που θα χάνεις δεδομένου ότι ο Κηφισός ειδικά το τελευταίο διάστημα είναι απλά εφιάλτης για όσους πάνε με αμάξι...

Ούτε εγώ θα άλλαζα, ο χρόνος του πάνε-έλα είναι ανεκτίμητος...

o_gavros
28/10/2023, 11:23
Με αυτοκίνητο αν τρως όλο το ποτάμι και στο ανέβα και στο κατέβα, που για να λες 50χλμ μάλλον από Πειραιά κάπου θα ξεκινάς, είναι συνταγή παρανοιας!!!
Εγώ προσωπικα, αμέτρητες φορές τους βλέπω με το μηχανάκι και τους λυπάμαι. Όταν δε, χρειάζεται να κινηθώ με το αυτοκίνητο για τη δουλειά, τα νέυρα μου γίνονται κρόσια!
Δεν ξέρω πως πολλοι καταφέρνουν και το αποδέχονται.
Μας ζητάς όμως τις γνώμες μας και η δική μου είναι πως όχι. Αρκεί φυσικά να σε καλύπτουν και τα υπόλοιπα στην υπάρχουσα δουλειά.

Δεν μετριονται όλα σε απόλυτα νουμερα και χρήμα.
Οι ώρες σιχτιρισματος και η φθορά στην ψυχική υγεία, πως κοστολογειται;

Panos760
28/10/2023, 11:24
Κάθησε καλύτερα στην δουλειά που έχεις τώρα.
Θα γλιτώσεις 100€ μηνιαίως σε καύσιμα, τις βλάβες στην μοτοσυκλέτα ή το αυτοκίνητο, πιθανά τρακαρίσματα κ το βασικότερο;
Την ψυχική σου υγεία που είναι το σημαντικότερο πράγμα τις μέρες μας.
Φαντάσου, εγώ που μένω Παιανία, στην εξοχή της Αττικής, όταν κάποιες σπάνιες φορές χρειαστεί να κατέβω κέντρο, είτε από Εθνική η από τους κεντρικούς δρόμους, με πιάνουν τα νεύρα μου, ακόμη και όταν οδηγώ μηχανάκι

νεοσσός
28/10/2023, 11:27
Το έχω κάνει πολλά χρόνια αντίστροφα: Από βόρεια προς νότια το πρωί και επιστροφή προς βόρεια το απόγευμα. Έχει σημασία η φορά κίνησης συγκεκριμένες ώρες, διότι η κίνηση της Αθήνας είναι κυρίως από τα προάστια (βόρεια ή νότια) προς το κέντρο το πρωί, ενώ το απόγευμα αντιστρέφεται. Εννοείται ότι υπάρχει αυξημένη κίνηση και στη φορά που θα κινείσαι εσύ, αλλά είσαι σε κάπως καλύτερη μοίρα. Δηλαδή όσο θα κινείσαι προς το κέντρο (π.χ. από Πειραιά μέχρι την Αττική Οδό) θα έχεις πολλή κίνηση, αλλά μετά θα χαλαρώνει.

Υπάρχει τεράστιο χάσμα στον χρόνο μετακίνησης με αμάξι και μοτοσυκλέτα. Με μοτοσυκλέτα θα φθάνεις σχετικά γρήγορα, ενώ με αμάξι θα χάνεις 3 ώρες τη μέρα. Για εμένα τουλάχιστον ήταν πιο κουραστικό το πήγαινε-έλα με αμάξι, από αυτή καθεαυτή την εργασία. Γι' αυτό είχα καταλήξει, όταν πήγαινα με αμάξι, να πηγαίνω μία ώρα νωρίτερα στη δουλειά για να φθάνω πιο χαλαρός. Αλλά ήταν χρόνος της ημέρας που έχανα. Ήταν άλλωστε και ένας από τους λόγους που πήρα μοτοσυκλέτα, ώστε μία κουραστική διαδρομή να γίνει ευχάριστη, κάτι που το πέτυχα.

Τα τελευταία χρόνια είμαι πιο κοντά στη δουλειά μου και έχει βελτιωθεί η ποιότητα της ζωής μου. Τόσο λόγω καλύτερου περιβάλλοντος εργασίας, όσο και λόγω της εγγύτητας. Είναι απίστευτο το πόση ενέργεια μάς τρώει η μετακίνηση στον αστικό ιστό, απλά μετά από χρόνια το είχα αποδεχθεί και δεν το συνειδητοποιούσα σε βάθος. Τονίζω την ενέργεια, διότι δεν είναι μόνο ο χρόνος. Φθάνεις δουλειά και σπίτι στρεσαρισμένος και σου τρώει επιπλέον χρόνο για να χαλαρώσεις και να έχεις διάθεση να κάνεις κάτι στις λίγες ώρες που σου μένουν.

Εάν σου κάνουν καλή αντιπρόταση στην τρέχουσα εργασία σου, θα έλεγα να παραμείνεις σε αυτή. Είναι φοβερό πλεονέκτημα η εγγύτητα στον χώρο εργασίας. Η αντιπρόταση πρέπει να εξεταστεί όχι μόνο οικονομικά, αλλά και σε προοπτικές εξέλιξης. Διαφορετικά πας στη νέα δουλειά και εξετάζεις πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να μετακομίσεις κοντά σε αυτή. Διότι με 50 χιλιόμετρα τη μέρα, χάνεις άσκοπα πολύ χρόνο από τη ζωή σου, είσαι εκτεθειμένος σε επικίνδυνες συνθήκες (αέναη διήθηση με διάφορες καιρικές συνθήκες), ενώ αυξάνονται και τα έξοδα μετακίνησης, στα οποία πρέπει να λάβεις υπόψη και έξοδα συντήρησης που δεν έχεις υποστεί ακόμα αφού δεν κινείται το όχημα πολύ.

kostaszx
28/10/2023, 11:32
Οι προλαλήσαντες απαντήσατε στην υποψία που είχα και έγινε σιγουριά. Η μετακίνηση (παλαιο φαληρο μεχρι κηφισια-αδαμες) είναι απάλευτη ψυχολογικά. Και εγώ προς τα εκεί έτεινα, ήθελα την εξακρίβωση για την περίπτωση μοτο-σλαλομ. Αλλά όπως λέτε ακόμα και όταν παίρνω τη μηχανή στο κέντρο, ότι γλιτώνω σε χρόνο το χάνω σε εκνευρισμό.

BLiTzER
28/10/2023, 11:37
Δεν έχει σημασία πόσο μακριά είναι ή πόση ώρα πρέπει να είσαι στον δρόμο, από τη στιγμή που χρειάζεσαι όχημα για να πας. Είτε για 5 χλμ, είτε για 25, το κόστος είναι μεγάλο. Και προφανώς δεν αναφέρομαι στο οικονομικό μόνο. Το να μπορείς να πηγαίνεις στη δουλειά σου με τα πόδια δίνει τεράστια ποιότητα ζωής.

νεοσσός
28/10/2023, 11:39
Επίσης είναι κάποιοι που δεν χρειάζεται να βάλουν καν παπούτσια για να πάνε στη δουλειά. Απλά φοράνε τις παντόφλες και πηγαίνουν στο διπλανό δωμάτιο. :whistle:

BLiTzER
28/10/2023, 11:42
Επίσης είναι κάποιοι που δεν χρειάζεται να βάλουν καν παπούτσια για να πάνε στη δουλειά. Απλά φοράνε τις παντόφλες και πηγαίνουν στο διπλανό δωμάτιο. :whistle:

Δεν πηγαίνω στο διπλανό δωμάτιο. :D

νεοσσός
28/10/2023, 11:43
Δεν πηγαίνω στο διπλανό δωμάτιο. :D
Γουάου! Breakfast in bed & laptop on bed? :lol:

BLiTzER
28/10/2023, 11:48
Γραφείο δίπλα στο κρεβάτι. :smokin:

Πέρα από την πλάκα πάντως, θα ήθελα πολύ η δουλειά μου να ήταν σε απόσταση περπατήματος*. Το έχω ζήσει και είναι μεγάλο πράγμα.



* Για όταν πηγαίνω πλέον. :D

MG-KTiNoS
28/10/2023, 11:56
Εγώ μένω 10 χλμ απ τη δουλειά μου και την ακούω με την κίνηση
Πάντως κάνε ένα τεστ ντράιβ μόνος σου να δεις πως είναι


Οι παλιές μηχανές στην κίνηση τα παίζουν γιατί οι φθορές είναι τεράστιες
Κινητήρες που καίνε αμπραγιάζ γ.... φρένα κλπ
Ένα μηχανάκι που έχει κάνει 10000 χμλ στη κίνηση έχει περισσότερες φθορές από ένα που έχει 30000 σε ανοιχτούς δρόμους

νεοσσός
28/10/2023, 11:57
Πέρα από την πλάκα πάντως, θα ήθελα πολύ η δουλειά μου να ήταν σε απόσταση περπατήματος*. Το έχω ζήσει και είναι μεγάλο πράγμα.
Το είχα ζήσει πριν από χρόνια και είναι πράγματι πολύ καλό.

Νομίζω ότι το ιδανικό είναι να πηγαίνεις 3 μέρες την εβδομάδα στη δουλειά με τα πόδια για να βλέπεις κόσμο και να αλλάζεις παραστάσεις και δύο μέρες να εργάζεσαι από το σπίτι. Διότι και το συνέχεια στο σπίτι κουράζει. Γενικά νομίζω ότι το ιδανικό είναι να μπορείς να έχεις αλλαγές στην εργασία σου, ώστε να μην ρουτινιάζεις.

MG-KTiNoS
28/10/2023, 11:57
Γραφείο δίπλα στο κρεβάτι. :smokin:

Πέρα από την πλάκα πάντως, θα ήθελα πολύ η δουλειά μου να ήταν σε απόσταση περπατήματος*. Το έχω ζήσει και είναι μεγάλο πράγμα.



* Για όταν πηγαίνω πλέον. :D

μπορείς να μετακομίσεις :D

MG-KTiNoS
28/10/2023, 11:59
Το είχα ζήσει πριν από χρόνια και είναι πράγματι πολύ καλό.

Νομίζω ότι το ιδανικό είναι να πηγαίνεις 3 μέρες την εβδομάδα στη δουλειά με τα πόδια για να βλέπεις κόσμο και να αλλάζεις παραστάσεις και δύο μέρες να εργάζεσαι από το σπίτι. Διότι και το συνέχεια στο σπίτι κουράζει. Γενικά νομίζω ότι το ιδανικό είναι να μπορείς να έχεις αλλαγές στην εργασία σου, ώστε να μην ρουτινιάζεις.

μπορείς πάντα να διαλέξεις το ελεύθερο επάγγελμα να μην ρουτινι΄σεις ποτές
η μεγάλη περιπέτεια κλπ κλπ
θα δεις και τον ήλιο στις 5 το πρωί, το μπάτο της μπουκάλας κλπ

rex4539
28/10/2023, 11:59
Υπάρχουν διάφοροι παράμετροι που εγώ θα εξέταζα στη θέση σου.

Η δουλειά δίπλα στο σπίτι σου σε καλύπτει οικονομικά;
Η δουλειά δίπλα στο σπίτι σου σε καλύπτει ψυχολογικά;
Σου αρέσει η ζωή στο Π. Φάληρο;
Έχεις δικό σου σπίτι ή νοικιάζεις;

Ένα cross checking των παραπάνω θα σου δώσει την απάντηση.

Σίγουρα να αποφύγεις τον Κηφισό με κάθε τρόπο για όλους τους λόγους που ανέφεραν και οι υπόλοιποι, αλλά όπως είπε και ο νεοσσός πιο πάνω, αν συντρέχουν λόγοι που θέλεις πολύ τη νέα δουλειά, τότε στη θέση σου θα κοιτούσα σοβαρά το ενδεχόμενο να μετακόμιζα στην Κηφισιά.

S705
28/10/2023, 12:07
Αρχικά θα εξεταζα την φύση της νέας δουλειάς, την αναβάθμιση θέσης, την προοπτική εξέλιξης, το ποσό δυνατά παίζει η νέα δουλειά στο βιογραφικό, το ποσό δυνατό είναι το όνομα της νέας εταιρίας στον χώρο.
Ύστερα... Χαρτί και μολύβι για να βγάλεις όλα τα έξοδα. Βενζίνες, πιθανών νέο εξοπλισμό σου π. Χ αδιάβροχα + μπότες, λάστιχα, service. Εδώ πρέπει να υπολογίσεις την προθυμία σου να κάνεις την διαδρομή με όλες τις καιρικές συνθήκες, γιατί αν είναι με την πρώτη βροχή να πηγαίνεις με αμάξι..... Τον ξεπατωσες τον προϋπολογισμό!
Όπως προείπαν κάνε μια δοκιμαστική την διαδρομή, καθημερινή και ώρα που πραγματικά θα πηγαίνεις, για να δεις μόνος σου αν την παλεύεις.

mikes
28/10/2023, 12:12
Θα ενημερωσεις για τη προταση που εχεις την εταιρεια που εισαι τωρα..
Αν σου κανουν αντιπροταση που περιλαμβανει αυξηση μισθου και στατους, μενεις.
Αν ομως σου πουν "νταξ τι να κανουμε, στο καλο, εμεις δε μπορουμε να σου δωσουμε παραπανω",
φευγεις ΧΘΕΣ. αν μεινεις, υπαρχει ενδεχομενο να δεχτεις πολεμο και πιεση, τα οποια θα ειναι πιο
ψυχοφθορα απο τη κινηση που θα τρως..

toyar
28/10/2023, 12:22
50 χλμ κηφισσο καθε μερα;
κανονικα πρεπει να σου δωσουν μισθο μονο για να πηγαινοερχεσαι
χωρις να δουλευεις
μονο να πηγαινεις και να ξαναφευγεις

νεοσσός
28/10/2023, 12:26
Αρχικά θα εξεταζα την φύση της νέας δουλειάς, την αναβάθμιση θέσης, την προοπτική εξέλιξης, το ποσό δυνατά παίζει η νέα δουλειά στο βιογραφικό, το ποσό δυνατό είναι το όνομα της νέας εταιρίας στον χώρο.
Ύστερα... Χαρτί και μολύβι για να βγάλεις όλα τα έξοδα. Βενζίνες, πιθανών νέο εξοπλισμό σου π. Χ αδιάβροχα + μπότες, λάστιχα, service. Εδώ πρέπει να υπολογίσεις την προθυμία σου να κάνεις την διαδρομή με όλες τις καιρικές συνθήκες, γιατί αν είναι με την πρώτη βροχή να πηγαίνεις με αμάξι..... Τον ξεπατωσες τον προϋπολογισμό!
Επαυξάνω στα παραπάνω. Θέλω επιπλέον να ξανατονίσω ότι ο χρόνος που τρως στον δρόμο είναι πολύτιμος και κοστίζει ψυχικά. Ας πούμε ότι υπολογίζεις τα έξοδα με τις τρέχουσες τιμές καυσίμου και συνεργείων (που ποτέ δεν ξέρεις πού θα φθάσουν) και λες ότι θα μου κοστίζει η μετακίνηση 300€ παραπάνω τον μήνα. Μέσα σε αυτά βάζεις βενζίνες, συνεργεία, απαξίωση οχήματος που θα χρειαστεί πρόωρη αντικατάσταση λόγω χιλιομέτρων, ενώ μπορεί να προστεθεί και κάποια ζημιά με τόσες ώρες που θα είσαι εκτεθειμένος καθημερινά.

Οι δύο και 3 ώρες τη μέρα που θα αφιερώνεις και το γεγονός ότι θα γυρνάς σπίτι πιο κουρασμένος, πόσα χρήματα επιπλέον αξίζουν; 100€ με τίποτα, ούτε καν 200€. Δεν μιλάμε ότι δεν έχεις δουλειά και ψάχνεις για κάτι, οπότε συμβιβάζεσαι αναγκαστικά. Είσαι σε επίπεδο να ψάχνεις για κάτι καλύτερο, εκτός αν υπάρχουν παιδιά πίσω με αυξημένα έξοδα, οπότε πας πάση θυσία για τα επιπλέον χρήματα. Τι θα τα κάνεις τα 500€/μήνα επιπλέον, αν τα 300€ φύγουν σε έξοδα και σου μείνουν 200€ για να τα χαίρεσαι σαββατοκύριακα, αφού οι καθημερινές θα έχουν εξαλειφθεί χρονικά; Αξίζουν ίσως αν δώσεις τη διαφορά σε ενοίκιο και βρεθείς κοντά στη δουλειά. Αλλά κι αυτό, εάν ισχύουν όσο λέει και ο S705 για τις δυνατότητες εξέλιξης που δίνει η νέα εργασία, λαμβάνοντας υπόψη αν σου αρέσει η δουλειά που έχεις τώρα.

S705
28/10/2023, 12:46
Οι δύο και 3 ώρες τη μέρα που θα αφιερώνεις το γεγονός ότι θα γυρνάς σπίτι πιο κουρασμένος, .

Βασικά το Φάληρο - Κηφισιά είναι 45 με 55 λεπτά με φυσιολογικός ρυθμούς και όχι με ταυτότητα στο στομα.

νεοσσός
28/10/2023, 12:48
Βασικά το Φάληρο - Κηφισιά είναι 45 με 55 λεπτά με φυσιολογικός ρυθμούς και όχι με ταυτότητα στο στομα.
Ναι, με μοτοσυκλέτα είναι τόσο. Αναφέρομαι στην περίπτωση που είπε ότι θα μετακινείται με αμάξι.

S705
28/10/2023, 12:50
Ναι, με μοτοσυκλέτα είναι τόσο. Αναφέρομαι στην περίπτωση που είπε ότι θα μετακινείται με αμάξι.

Και πάλι έξω έχεις πέσει :D
Βάλε 3 να πας και 3 να γυρίσεις :p

zpaf
28/10/2023, 12:54
Το κάνω κάθε μέρα είτε με πούλμαν της υπηρεσίας μου είτε με το δικό μου αυτοκίνητο.
Κάθε φορά που βλέπω τρακάρισμα εύχομαι να μην είναι μηχανόβιος.
Να οδηγάς με 40 50 60 χλμ ανάμεσα σε σταματημένα αυτοκίνητα δεν είναι ποιότητα ζωής.

S705
28/10/2023, 12:58
Το κάνω κάθε μέρα είτε με πούλμαν της υπηρεσίας μου είτε με το δικό μου αυτοκίνητο.
Κάθε φορά που βλέπω τρακάρισμα εύχομαι να μην είναι μηχανόβιος.
Να οδηγάς με 40 50 60 χλμ ανάμεσα σε σταματημένα αυτοκίνητα δεν είναι ποιότητα ζωής.

Τα προβλήματα προσωπικά ξεκινάνε μετά τα 60 χλμ αλλά ας μείνουμε στο θέμα.
Προσωπικά λοιπόν δεν έχω πρόβλημα να οδηγώ την μηχανή μου ακόμα και σε τέτοιες συνθήκες, έχω βρει κάτι μέσα μου που με κάνει να χαίρομαι την μηχανή μου ακόμα και στην κίνηση.

telegonos
28/10/2023, 13:02
Ανέβασμα Κηφισού 45-55 λεπτά, μπας και το παραλέτε λίγο; Με μοτοσυκλέτα, σε σαλταρισμένη κίνηση, ένα 20λεπτο είναι.

S705
28/10/2023, 13:06
Ανέβασμα Κηφισού 45-55 λεπτά, μπας και το παραλέτε λίγο; Με μοτοσυκλέτα, σε σαλταρισμένη κίνηση, ένα 20λεπτο και πολύ είναι.

Βάζουμε μέσα και τον χρόνο να βγεις στον Κηφισό και να βγεις από αυτό, κάτι σαν πλήρες χρόνος σπίτι - δουλειά.

νεοσσός
28/10/2023, 13:07
Προσωπικά λοιπόν δεν έχω πρόβλημα να οδηγώ την μηχανή μου ακόμα και σε τέτοιες συνθήκες, έχω βρει κάτι μέσα μου που με κάνει να χαίρομαι την μηχανή μου ακόμα και στην κίνηση.
Έτσι το ένιωθα επί χρόνια όταν είχα πάρει τη μοτοσυκλέτα. Αλλά ήταν ένας σταδιακός συμβιβασμός που δεν γίνεται εύκολα αντιληπτός μέσα μας. Σαφώς και πρέπει να γίνεται για λόγους βιοπορισμού. Όμως αν υπάρχει η δυνατότητα να έχεις καλές συνθήκες εργασίας, με καλή αμοιβή και καλές προοπτικές εξέλιξης, κοντά στο σπίτι σου, είναι σημαντικότερο από λίγα επιπλέον χρήματα. Τώρα αν σου δώσουν πολύ περισσότερα χρήματα, αρχίζει να γίνεται δελεαστικό, ενώ ταυτόχρονα η αυξημένη αμοιβή σου δίνει τη δυνατότητα να μετακομίσεις και να πετύχεις καλύτερες συνθήκες. Όλα αυτά στην περίπτωση που η αλλαγή κατοικίας δεν επηρεάζει άλλα ζητήματα, όπως εργασία συζύγου, δραστηριότητες παιδιών κλπ.

Ο θεματοθέτης έχει ήδη καλές συνθήκες εργασίας και αμελητέο χρόνο μετάβασης. Αν ψάχνεις δουλειά, είναι αλλιώς. Έχω αλλάξει χώρες για σπουδές και εργασία στο παρελθόν.

thunder ace
28/10/2023, 13:13
Δεν γνωρίζω φυσικά τι θα σου προσφέρει η καινούργια δουλειά (αν τελικά πας)αλλά το να αποφεύγω το καθημερινό κολαστήριο της κίνησης στην Αθήνα...δεν συγκρίνεται με τίποτα.
Ένας από τους λόγους που δεν ξαναγυρναω Αθήνα είναι η κίνηση.

S705
28/10/2023, 14:31
Δεν γνωρίζω φυσικά τι θα σου προσφέρει η καινούργια δουλειά (αν τελικά πας)αλλά το να αποφεύγω το καθημερινό κολαστήριο της κίνησης στην Αθήνα...δεν συγκρίνεται με τίποτα.
Ένας από τους λόγους που δεν ξαναγυρναω Αθήνα είναι η κίνηση.

Εσείς που έχετε χωριά και φύγατε, να μην γυρίσετε δεν σας θέλουμε κύριε μου, δεν χωραμε:lol:

νεοσσός
28/10/2023, 14:38
Την καλύτερη επιλογή έκανε. Αν καταφέρεις να λύσεις το βιοποριστικό στην επαρχία, δεν έχεις κανένα λόγω να ζεις σε μεγάλη πόλη. Έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής εκεί και για εσένα και για τα παιδιά σου.

basilis_k6
28/10/2023, 16:58
το εκανα εγω αυτο. απο 2+2χλμ πηγα στα 30+30 και τρωω και κηφισο και αττικη οδο. Τα έξοδα ειναι περίπου +200ε το μήνα. Αν ειναι πρωινη δουλεια τυπου 9-5 τον ηπιες. μιλαμε για πολυ χαμενο χρονο. σκεψου οταν βρεχει που το μηχανακι ειναι ακραια επικυνδινο στο ποταμι, αν παρεις αμαξι θες κοντα 2 ωρες να πας. ομως το ψυχολογικο κοστος και η ενδεχομενη στουκα δεν υπολογίζονται. αν η αυξηση σου ειναι λιγοτερο απο 300ευρω μην ασχοληθεις καν. Αν ειναι απο εκει και πανω και σου αρεσει η δουλεια τοτε σκεψου το.

Bowleno
28/10/2023, 17:30
μπορείς να μετακομίσεις :D

Μια χαρά είναι εκεί που βρίσκεται, καθαρός αέρας, ησυχία.....:D

Bowleno
28/10/2023, 17:35
Ναι, με μοτοσυκλέτα είναι τόσο. Αναφέρομαι στην περίπτωση που είπε ότι θα μετακινείται με αμάξι.


Και πάλι έξω έχεις πέσει :D
Βάλε 3 να πας και 3 να γυρίσεις :p

2+ ώρες ΜΟΝΟ για να πας και να έρθεις από την δουλειά, για μένα είναι λόγος για φαλτσέτα στις φλέβες.....

νεοσσός
28/10/2023, 18:10
το εκανα εγω αυτο. απο 2+2χλμ πηγα στα 30+30 και τρωω και κηφισο και αττικη οδο. Τα έξοδα ειναι περίπου +200ε το μήνα. Αν ειναι πρωινη δουλεια τυπου 9-5 τον ηπιες. μιλαμε για πολυ χαμενο χρονο. σκεψου οταν βρεχει που το μηχανακι ειναι ακραια επικυνδινο στο ποταμι, αν παρεις αμαξι θες κοντα 2 ωρες να πας. ομως το ψυχολογικο κοστος και η ενδεχομενη στουκα δεν υπολογίζονται. αν η αυξηση σου ειναι λιγοτερο απο 300ευρω μην ασχοληθεις καν. Αν ειναι απο εκει και πανω και σου αρεσει η δουλεια τοτε σκεψου το.
Ποια 300€; Μένουν 300-200 = 100€ τον μήνα για δύο ώρες χαμένες τη μέρα και πολύ στρες. Δια 20 εργάσιμες τον μήνα, βγαίνει ότι θα βγάζει 2,5€/ώρα στον δρόμο στην καλή περίπτωση. Δεν έχουμε υπολογίσει την απαξίωση του οχήματος που θα χρειαστεί σύντομα αλλαγή, λόγω αυξημένης χρήσης.

Όποιος έχει ζήσει χρόνια στην Αθήνα, δε νομίζω ότι θεωρεί καλή αντιστάθμιση τα 2,5€/ώρα σε συνθήκες μποτιλιαρισμένων δρόμων. Εδώ χιλιάδες Αθηναίοι πληρώνουν τα διπλάσια κάθε μέρα για κίνηση στην Αττική Οδό για να γλιτώσουν μία ώρα μποτιλιαρίσματος.

Αύξηση της τάξης των 300€ μπορεί να αξιολογηθεί ως συμφέρουσα, αν αποφασίσει να μετακομίσει, αντί να γίνει κωμιουτεράς.

Αναφερόμαστε σε άνθρωπο που μένει ήδη σε καλή περιοχή και η δουλειά του είναι ακριβώς δίπλα από το σπίτι. Δεν καταφέρνει ούτε τις σόλες από τα παπούτσια να φάει με τόσο λίγο περπάτημα που έχει. Θεωρώ καλή περίπτωση την πρόταση εργασίας, ώστε να διαπραγματευτεί καλύτερο μισθό στην εταιρεία που εργάζεται ήδη.

BLiTzER
28/10/2023, 18:48
Θα σας δώσω λίγο perspective. 2+2 ώρες καθημερινό commuting ισούται με 2 μήνες της ζωής σας χαμένους στον δρόμο ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.

Δύο. Μήνες.

o_gavros
28/10/2023, 18:55
Νομίζω ότι το μήνυμα προς τον φίλο που ρώτησε, δεν έχει επικοινωνηθει με αρκετή σαφήνεια. Το θρεντ με την πορεια που πήρε, αφήνει λίγο μετεωρο τον αναγνώστη και ίσως τον οδηγήσει σε λανθασμένα συμπεράσματα.
Μίλα μωρή Βίρνα κι εσυ...

Nostradamus
28/10/2023, 19:04
Είμαι από επαρχία. Κάνω τα δύο τελευταία χρόνια 42-45 χιλιόμετρα περίπου για το νότια προάστια - Μαρούσι και πισω, καθημερινα. Περιφερειακή Υμηττού, Κατεχάκη, Κηφισιάς.. μερικές φορές από κέντρο, για αλλαγή παραστάσεων. Τους πρώτους τρεις μήνες με αυτοκίνητο. Μόνο πλέον με δίκυκλο, χειμώνα καλοκαίρι.. ο Κηφισός είναι παράνοια.. για κάποιον που δεν μεγάλωσε στην Αθήνα, είναι απίστευτα overwhelming και κατά την γνώμη μου ΔΕΝ συνηθίζεται.. προσωπικά χαίρομαι κάθε λεπτό που είμαι πάνω σε δίκυκλο και μόνο για αυτό την παλεύω.. Οσο μεγαλώνεις, κάποια πράγματα δεν πληρώνονται..

basilis_k6
28/10/2023, 19:04
Ποια 300€; Μένουν 300-200 = 100€ τον μήνα για δύο ώρες χαμένες τη μέρα και πολύ στρες. Δια 20 εργάσιμες τον μήνα, βγαίνει ότι θα βγάζει 2,5€/ώρα στον δρόμο στην καλή περίπτωση. Δεν έχουμε υπολογίσει την απαξίωση του οχήματος που θα χρειαστεί σύντομα αλλαγή, λόγω αυξημένης χρήσης.

Όποιος έχει ζήσει χρόνια στην Αθήνα, δε νομίζω ότι θεωρεί καλή αντιστάθμιση τα 2,5€/ώρα σε συνθήκες μποτιλιαρισμένων δρόμων. Εδώ χιλιάδες Αθηναίοι πληρώνουν τα διπλάσια κάθε μέρα για κίνηση στην Αττική Οδό για να γλιτώσουν μία ώρα μποτιλιαρίσματος.

Αύξηση της τάξης των 300€ μπορεί να αξιολογηθεί ως συμφέρουσα, αν αποφασίσει να μετακομίσει, αντί να γίνει κωμιουτεράς.

Αναφερόμαστε σε άνθρωπο που μένει ήδη σε καλή περιοχή και η δουλειά του είναι ακριβώς δίπλα από το σπίτι. Δεν καταφέρνει ούτε τις σόλες από τα παπούτσια να φάει με τόσο λίγο περπάτημα που έχει. Θεωρώ καλή περίπτωση την πρόταση εργασίας, ώστε να διαπραγματευτεί καλύτερο μισθό στην εταιρεία που εργάζεται ήδη.

μπορει η δουλεια αυτη να ειναι αναβάθμιση σε αλλους τομεις. να ειναι σκαλοπατι για κατι άλλο. προφανως αυτα δεν τα ξερουμε. επισης καποιοι (και εγω μεχρι προσφατα) πηγαιναν με μηχανη ακομα και με χιονι. αρα δεν ειναι ουτε τοσο μεγαλα τα εξοδα ουτε ο χρονος. γιαυτο ειπα απο 300 και πανω να το σκεφτει. γιατι κατι μενει στην τσέπη. πειραιας-κηφισιά ειναι μαξ 20-25 λεπτά ακομα και με κινηση, με μηχανη. δεν ειναι ακριαιο δηλαδη. αν ομως πρεπει να πηγαινεις με αμαξι ειναι τραγικο.

νεοσσός
28/10/2023, 19:07
μπορει η δουλεια αυτη να ειναι αναβάθμιση σε αλλους τομεις. να ειναι σκαλοπατι για κατι άλλο. προφανως αυτα δεν τα ξερουμε. επισης καποιοι (και εγω μεχρι προσφατα) πηγαιναν με μηχανη ακομα και με χιονι. αρα δεν ειναι ουτε τοσο μεγαλα τα εξοδα ουτε ο χρονος. γιαυτο ειπα απο 300 και πανω να το σκεφτει. γιατι κατι μενει στην τσέπη. πειραιας-κηφισιά ειναι μαξ 20-25 λεπτά ακομα και με κινηση, με μηχανη. δεν ειναι ακριαιο δηλαδη. αν ομως πρεπει να πηγαινεις με αμαξι ειναι τραγικο.
Συμφωνούμε. Στην περίπτωση που οι συνθήκες εργασίας είναι πολύ καλύτερες ή οι προοπτικές εξέλιξης αυξάνονται, τότε τα χρήματα αποκτούν χαμηλότερη προτεραιότητα και μπορεί να αξίζει η επένδυση χρόνου και ταλαιπώριας (https://www.youtube.com/watch?v=SfZJZgtuFvA&t=108s) στον δρόμο. Αντιμετωπίζεται ως επένδυση, όχι ως χρήμα/χρόνο-έργο.

stefanos
28/10/2023, 19:46
Η πρώτη προτεραιότητα είναι η μελλοντική εξέλιξη στη δουλειά. Η ευκαιρία για καλύτερα.
Από εκεί και πέρα προσωπικά τη διαδρομή από και προς τη δουλειά τη θεωρώ βόλτα και γουστάρω, και πάντα πάω με μηχανάκι ειδικά όταν βρέχει.
Υπάρχει βέβαια το κόστος μετακίνησης που εκτός από τα κλασικά βενζίνες σέρβις κλπ περιλαμβάνει και το κόστος μιας μοτό ανα 10 χρόνια για να πηγαίνεις και να έρχεσαι στη δουλειά.

kostaskk
28/10/2023, 20:30
Φαντάσου να αλλάξεις δουλειά από δίπλα σου σε 4 ώρες κάθε μέρα μέσα στην κίνηση και όταν έρθει η ώρα για εξέλιξη-προαγωγή να επιλέξουν έναν γνωστό τους,με βισμα, συγγενή με λιγότερα προσόντα.

basilis_k6
28/10/2023, 20:34
Η πρώτη προτεραιότητα είναι η μελλοντική εξέλιξη στη δουλειά. Η ευκαιρία για καλύτερα.
Από εκεί και πέρα προσωπικά τη διαδρομή από και προς τη δουλειά τη θεωρώ βόλτα και γουστάρω, και πάντα πάω με μηχανάκι ειδικά όταν βρέχει.
Υπάρχει βέβαια το κόστος μετακίνησης που εκτός από τα κλασικά βενζίνες σέρβις κλπ περιλαμβάνει και το κόστος μιας μοτό ανα 10 χρόνια για να πηγαίνεις και να έρχεσαι στη δουλειά.

να γουσταρεις να πηγαινεις αναμεσα απο αυτοκινητα επι 20 λεπτα και να προσευχεσαι να μην αλλαξει yolo λωριδα κανενας γκασμας και να σε στείλει στο κατ δεν γινετε. μαλλον κανεις αλλη διαδρομη και οχι αυτη που λεμε.

Coyote.V
28/10/2023, 20:55
Μπορεί να μπαίνει στην εθνική από την Λένορμαν και να βγαίνει στη Δυρραχίου. Μόνο έτσι κάποιος δεν θα είχε πρόβλημα με τον Κηφισό.

DoctoR_k6
28/10/2023, 21:35
Παίζει ρόλο η εργασία για την επιλογή προφανώς.
Στα της απόστασης και τι συμφέρει/βολεύει...εγώ μετά από 3.5 χρόνια τηλεργασιας (με κάτι σπασμένες βδομάδες ανά 3μηνο-μηνα) όταν χρειαστεί να πάω δουλειά βαριέμαι απίστευτα!! 35 χλμ πήγαινε έλα είναι από Γουδί - Γλυφάδα. Λέω πως το έκανε τόσα χρόνια. Και από την βαρεμάρα μου σκίζω το σκούτερ...(αν δεν πάρω το μεγάλο).

Άλλη κατάσταση να πας παιδιά σχολείο και 830 να είσαι σπίτι, φορμιτσα, ελληνικό και μέχρι το μεσημέρι home alone!! :D

Άντε σε κάνα teams να αλλάξεις την μπλούζα...:lol:

telegonos
28/10/2023, 21:50
Βάζουμε μέσα και τον χρόνο να βγεις στον Κηφισό και να βγεις από αυτό, κάτι σαν πλήρες χρόνος σπίτι - δουλειά.

Δεν επιμένω, οι μικρες διαδρομές μέχρι και από τον μεγάλο δρόμο μπορούν όντως να τρώνε πολύ χρόνο.

Πάντως 40 λεπτά το πολύ, κάνω με το ΑΧ1 που δεν πιάνει τριψήφια καν, στην γνωστή κίνηση 9 παρά το πρωί, από Σεπόλια μέχρι ... Πόρτο Ράφτη, οντας ο τύπος που κάνει συνέχεια στην άκρη στην διήθηση για να μην καθυστερεί τους πίσω του.

basilis_k6
28/10/2023, 21:56
από Σεπόλια μέχρι ... Πόρτο Ράφτη.
καθημερινα??

DoctoR_k6
28/10/2023, 22:10
καθημερινα??

Εγκεφαλικό...

zephyr1
29/10/2023, 08:02
Εγω κανω Αθηνα Λουτσα καθημερινα τα τελευταια 30 χρονια :lol:
Εχω φαει τα τελευταια 10 χρονια ενα cbr125 ενα cbr 250 και να δουμε το cbr 500 ποσο θ αντεξει...
Σημαντικο συν ειναι η καwλα της οδηγησης ,αλλα οχι στο Κηφισο.

Manalishi
29/10/2023, 10:24
Καλησπέρα, έχω πρόταση απο εταιρία στην Κηφισιά (κοντά σε έξοδο της ΠΑΘΕ). Μετακίνηση σπίτι-κηφισιά-σπίτι: 50χλμ. Αύξηση μισθού ικανοποιητική αν και είμαι σίγουρος οτι οταν θέσω το ζήτημα θα έχω μια αντίστοιχη αντιπρόταση απο την εταιρία μου. Το μέλανο σημείο: στη δουλεία που είμαι τώρα μένω ακριβώς δίπλα.

Οπότε προσπαθώ να το ζυγίσω και θέλω γνώμη αθηναίων, ιδανικά απο άτομα που έχουν ζήσει το ανέβα-κατέβα του κηφισού, που είναι και ο βασικός μου φόβος. Ξέρω οτι με αμάξι πήζει συχνά.

Δίλημμα 1: απο ότι ξέρω υπάρχουν άτομα εκει που κάνουν το ανέβα-κατέβα με αμάξι για οικονομία. Αλλα μπορώ να παίρνω τη μηχανή, να δίνω κάπου στα 100 το μήνα για βενζίνη και να γλιτώνω πιθανώς αρκετό χρόνο σε κίνηση. Φθορες κλπ δεν υπολογίζω πέρα απο την τυπική συντήρηση γιατι η μηχανή είναι παλιά και εργάτης.

Δίλημμα 2: μήπως τελικά δεν αξίζει καθόλου λόγω απόστασης;

Είμαι απο επαρχία, δεν έχω ζήσει πραγματικό commuting να χάνεις τη μισή σου μέρα στο δρόμο και παρότι σαν ιδέα δε με ψήνει, η θέση είναι ενδιαφέρουσα.

Γνώμες;

Δεν εχω διαβάσει τα μυνήματα. Το κάνω 1.5 χρόνο τώρα. Πειραιά - Νεα Ερυθραία. Πριν δούλευα Πειραιά, 2.4 χλμ απο το σπίτι, στο τσaκιρ κεφι ( χωρίς καύσωνα και βροχή) πηγαινοερχόμουν ποδαράτος, 30 λεπτά πρωινής ψυχοθεραπείας.
Τώρα 35 λεπτά Αρουραιός των Εθνικών Οδών ή αλλιώς Καβαλάρης της Λευκής Λωρίδας, μόνιμα, αναίσχυντα, αδιάντροπα, απροκάλυπτα, αβάδιστα στο χώρο σας.
Μόνο έτσι (ενδέχεται) φτάνεις απο την μία ακρη της πόλης στην άλλη σε λογικά χρονικά πλαίσια.

Coyote.V
29/10/2023, 15:30
Εγω κανω Αθηνα Λουτσα καθημερινα τα τελευταια 30 χρονια :lol:
Εχω φαει τα τελευταια 10 χρονια ενα cbr125 ενα cbr 250 και να δουμε το cbr 500 ποσο θ αντεξει...
Σημαντικο συν ειναι η καwλα της οδηγησης ,αλλα οχι στο Κηφισο.

Η καταστροφή της χόνδα! :rolleyes:

νεοσσός
29/10/2023, 17:31
Κάτι αντίστοιχο έκανε γνωστός μου. Σε τρεις δεκαετίες έβγαλε άχρηστες τρεις Transalp και μια Varadero. Ανά 7 χρόνια και άλλη Honda και κάθε χρόνο 3 service και αλλαγή αλυσιδογράναζων.

Αλλάζει δραματικά το κόστος μετακίνησης με τόσα χιλιόμετρα καθημερινά. Δεν είναι μόνο τα καύσιμα. Επίσης χάνεις χρόνο με τα συνεργεία.

Το έχω ζήσει με αμάξι σε περίοδο που έκανα 2.000-3.500 km τον μήνα.

Coyote.V
29/10/2023, 17:39
Κάτι αντίστοιχο έκανε γνωστός μου. Σε τρεις δεκαετίες έβγαλε άχρηστες τρεις Transalp και μια Varadero. Ανά 7 χρόνια και άλλη Honda και κάθε χρόνο 3 service και αλλαγή αλυσιδογράναζων.

Αλλάζει δραματικά το κόστος μετακίνησης με τόσα χιλιόμετρα καθημερινά. Δεν είναι μόνο τα καύσιμα. Επίσης χάνεις χρόνο με τα συνεργεία.

Το έχω ζήσει με αμάξι σε περίοδο που έκανα 2.000-3.500 km τον μήνα.

Πως ακριβώς βγάζεις άχρηστη μια τράνσαλπ ;;; άσε το βαρκαντέρο να μη το συζητήσουμε.

νεοσσός
29/10/2023, 17:58
Έκανε πάνω από 200.000 km με έκαστη, αστικά χιλιόμετρα τα περισσότερα με όλες τις καιρικές συνθήκες. Από τη Varadero δεν είχε μείνει ευχαριστημένος από τη χρήση που έκανε, αλλά για να πάρει 3 Transalp, τις είχε εκτιμήσει.

Coyote.V
29/10/2023, 18:06
200.000 km σε 7 χρόνια μέσα στην πόλη !!! 24ώρος ντελιβεράς είναι;

νεοσσός
29/10/2023, 18:07
200.000 km σε 7 χρόνια μέσα στην πόλη !!! 24ώρος ντελιβεράς είναι;
Είχε καλή δουλειά στο κέντρο της Αθήνας, αλλά ήθελε να ζει σε μακρινό προάστιο δίπλα στη θάλασσα. 30.000 κάθε χρόνο, με όλες τις καιρικές συνθήκες, με μοτοσυκλέτα.

Μερικοί φίλοι μου με την τηλεργασία έχουν μετακομίσει στα ανατολικά προάστια της Αττικής και δηλώνουν πολύ ευχαριστημένοι. Προ δεκαπενταετίας-εικοσαετίας το έκαναν πολλοί commuters, αλλά έχουν γίνει λιγότεροι αυτοί εξαιτίας της κίνησης και κυρίως του κόστους καυσίμων.

Υπάρχει μία παράξενη ισορροπία μεταξύ του να κατοικείς κοντά στη δουλειά σου σε περιοχή που έχει τις δυσκολίες του πυκνού αστικού ιστού και του να αποφασίσεις να μείνεις στην ηρεμία ενός αραιοκατοικημένου προαστίου και να χάνεις τη ζωή σου στον δρόμο. Για παράδειγμα, γνωστή μου είχε ωραία ποιότητα ζωής στη Δροσιά, αλλά ήθελε 4 ώρες στον δρόμο κάθε μέρα για να πηγαίνει στη δουλειά της στην Πλατεία Βικτωρίας. Τελικά μετακόμισε εκεί.

Άλλοι πάλι μετά από μερικά χρόνια που έχουν μετακομίσει στο κέντρο, καταλήγουν να ξαναγυρίσουν σε προάστιο, έχοντας πλέον εμπειρία και από τις δύο περιπτώσεις. Αν καταφέρεις να έχεις καλή δουλειά, σε ωραία περιοχή, όπως καλή ώρα ο θεματοθέτης στο Παλαιό Φάληρο, είσαι από τους τυχερούς ή ακόμα καλύτερα αν εργάζεσαι από το σπίτι σε εταιρεία του εξωτερικού, με μισθό εξωτερικού.

Coyote.V
29/10/2023, 18:17
Άχρηστη δεν βγήκε σε καμία περίπτωση. Απλά δεν ήθελε να κάνει τις μεγάλες επισκευές και προτίμησε να τις αλλάζει.

toyar
29/10/2023, 18:23
ειναι προσωπικες επιλογες
εγω μακρινα χλμ με αυτοκινητο στην αθηνα δεν θα εκανα ακομα κι αν ηταν πληρωμενα ολα
εχω ψυχολογικα με την ακινησια και τη σπαταλη χρονου
με μηχανη στατιστικα ανεβαζεις τις πιθανοτητες να φας τα μουτρα σου
η λυση που εφαρμοσα ειναι δουλεια-σπιτι 4χλμ
νεος εχω παιξει γκυζη-περαμα παγκρατι-περαμα παγκρατι-βαρη γκυζη-ν.λιοσια

Maira
29/10/2023, 18:43
Μια απ' τα ίδια...
Έχω φάει και την απόσταση και τον Κηφισό για ένα χρόνο. Παρ' όλο που είχα δύο επιλογές (μία ώρα κολλημένη στην κίνηση, ή μία ώρα από αττική οδό)
το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Έχανα κάθε μέρα 2 ώρες από τη ζωή μου.
Και εντάξει, την βενζίνη και τις φθορές τις κοστολογείς.
Αυτές τις χαμένες ώρες δεν μπορείς να τις κοστολογήσεις για κανένα λόγο.
Από τότε το καλύτερο ήταν πάντα το πιο κοντινό.....
Και πάντα ψάχνοντας για το επόμενο καλύτερο κοντά.

basilis_k6
29/10/2023, 19:43
Εγω κανω Αθηνα Λουτσα καθημερινα τα τελευταια 30 χρονια :lol:
Εχω φαει τα τελευταια 10 χρονια ενα cbr125 ενα cbr 250 και να δουμε το cbr 500 ποσο θ αντεξει...
Σημαντικο συν ειναι η καwλα της οδηγησης ,αλλα οχι στο Κηφισο.

εσυ δουλευεις να πληρωνεις τα μηχανακια που καις για τη δουλεια. αξιζει ολο αυτο? καλα το οτι πας με 125 δεν το σχολιάζω καν, δεν θα το εκανα ποτε. σιχαινομαι να κανω αποστάσεις πανω σε μηχανακια τοσο αργα. πως την παλευεις?
τελικα το σχολίασα, δεν αντεξα

motojojo
29/10/2023, 20:08
εσυ δουλευεις να πληρωνεις τα μηχανακια που καις για τη δουλεια. αξιζει ολο αυτο? καλα το οτι πας με 125 δεν το σχολιάζω καν, δεν θα το εκανα ποτε. σιχαινομαι να κανω αποστάσεις πανω σε μηχανακια τοσο αργα. πως την παλευεις?
τελικα το σχολίασα, δεν αντεξα

Έλα κι εσυ, τυχαία εχει κάθε μηχανακι τα διπλάσια κυβικά από το προηγουμενο; :p

telegonos
29/10/2023, 20:08
Εγω κανω Αθηνα Λουτσα καθημερινα τα τελευταια 30 χρονια

Ξέρω άνθρωπο που δουλεύει σε γνωστό κατάστημα εμπορίας ειδών μοτοσυκλέτας στην Καλλιθέα που το κάνει αυτό. Ντάξ, δεν θα το άντεχα να πω την αλήθεια.


καθημερινα;

Οχι, δεν θα το άντεχα. Για δουλειά έκανα καθημερινά Μαρκόπουλο<>Χαλάνδρι την δεκαετία του 2000, αλλά ήταν ΠΟΛΥ πιο σύντομο και εύκολο, και ήμουν και πιο νέος.

Coyote.V
29/10/2023, 21:37
15 χρόνια δούλευα Τανάγρα - Φιλαδέλφεια, 65χιλ πήγαινε και 65χιλ γύρνα. 130 τη μέρα. Δίχως επιλογή αλλαγής εργασίας, η μόνη επιλογή ήταν νοίκι στο Σχηματάρι. Ή στο νοίκι ή στα λάδια και της βενζίνες. Κάθε μήνα άλλαζα λάδια.

Νεοσσός διαβάζει; :D

νεοσσός
29/10/2023, 22:17
15 χρόνια δούλευα Τανάγρα - Φιλαδέλφεια, 65χιλ πήγαινε και 65χιλ γύρνα. 130 τη μέρα. Δίχως επιλογή αλλαγής εργασίας, η μόνη επιλογή ήταν νοίκι στο Σχηματάρι. Ή στο νοίκι ή στα λάδια και της βενζίνες. Κάθε μήνα άλλαζα λάδια.

Νεοσσός διαβάζει; :D
https://www.youtube.com/watch?v=BJJkNR0Rfvs&t=1103s

Σχεδόν όλα χιλιόμετρα αυτοκινητόδρομου. Ναι μεν πολλά, αλλά με μικρότερες φθορές για το όχημα, πιο άνετα και γρήγορα. Είχες βέβαια τη διάσχιση της Μαλακάσας με το ιδιαίτερο μικροκλίμα. Ο Άρης κάνει αντίστοιχη διαδρομή και έχει γράψει για την ταλαιπωρία με τα χιόνια.

zephyr1
29/10/2023, 22:17
εσυ δουλευεις να πληρωνεις τα μηχανακια που καις για τη δουλεια. αξιζει ολο αυτο? καλα το οτι πας με 125 δεν το σχολιάζω καν, δεν θα το εκανα ποτε. σιχαινομαι να κανω αποστάσεις πανω σε μηχανακια τοσο αργα. πως την παλευεις?
τελικα το σχολίασα, δεν αντεξα

:lol:

Το εργο εχει ξεκινησει απο μικρα μεχρι μεγαλα και μετα παλι μικρα προς μεγαλα.
Tzr 250,Fz400,zephyr400,Zephyr 750,fazer 1000,R1 εκει που εφτασε να θελω ενα 10€ την ημερα ,ξεκινησαμε με modenaσ 125(αυτο παρεδωσε στα 30.000χλ) μετα cbr 125 που πηγαινε συνεχεια τερμα(δεν ηταν τοσο ασχημα) εβγαλε 120.000χλμ,μετα ηρθε το cbr 250 που μαλλον ειχε γυρισμενα χλμ και δεν αντεξε πανω απο 80.000χλμ και τωρα το cbr 500.Λαδια και τα βασικα τα κανω εγω,αλλαγη λαδιων απο 2000 μεχρι 4000.Βαλβιδες παει συνεργειο.
Εχω και ενα cbr600rr του 08 μονο για καμια γρηγορη βολτα (σπανια) κυριως για πιστα μια στο τοσο και τωρα καπως πιο συχνα με τα μεγαρα.

Η ζωη τα φερνει ετσι που δεν ξερεις απο που σου ερχεται,ασχετο αλλα σχετικο για μενα

basilis_k6
29/10/2023, 23:14
Η ζωη τα φερνει ετσι που δεν ξερεις απο που σου ερχεται,ασχετο αλλα σχετικο για μενα

μονο να ξερες ποσο σε καταλαβαινω...

Ilias_83
30/10/2023, 10:15
Να πω και την δική μου εμπειρία καθώς το ποτάμι και όχι μόνο το έχω καθημερινά στο πρόγραμμά μου πάνω από 20 χρόνια (Μεταμόρφωση - Νέα Σμύρνη παλιότερα, Περιστέρι - Πειραιάς και εκ περιτροπής Περιστέρι - Μαρούσι και τέλος Πειραιάς - Νέα Φιλαδέλφεια)
Πήρα πρώτη φορά μηχανή πριν κάτι λιγότερο από 2 χρόνια (1η Δεκεμβρίου του 21) και η αρχική σκέψη ήταν να την χρησιμοποιώ μόνο για βόλτες, καφέδες εκδρομούλες κτλ. Τελικά το Trident αποδείχθηκε εξαιρετικό ακόμα και για καθημερινό μέσο μετακίνησης και ενώ χρησιμοποιούσα παράλληλα και το αυτοκίνητο φόρτωσα τη μηχανή πολύ γρήγορα (μέσα σε 1 χρόνο και 5 μήνες) με 12500χλμ έχοντας σταματήσει τους τελευταίους μήνες που την είχα στην κατοχή μου να την χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση.
Πλέον το Street Triple κάθεται και ξεκουράζεται στο γκαράζ αρκετούς δήμους μακριά (καθώς πέρα από το ότι δεν έχω κλειστό γκαράζ εδώ που μένω, δεν θέλω καν τον πειρασμό σε καθημερινή βάση δίπλα μου)

Βρήκα πως το να κινείσαι σε καθημερινή βάση με τη μηχανή έχει τα εξής δύο αρνητικά:
1. Αυτά που λίγο πολύ είπαν και οι προηγούμενοι: Οι οδηγοί έχουν αγριέψει πολύ εκεί έξω, υπάρχουν ταυτόχρονα πολλοί που είναι επιθετικοί και ακόμα περισσότεροι που ασχολούνται με το κινητό τους. Εγώ ακολουθώ τον κανόνα να προσπαθώ πάντα να είμαι το πολύ +30km/h πάνω από την ταχύτητα κίνησης των αυτοκινήτων και παράλληλα να ανοίγω δρόμο σε άλλες μηχανές που εννοείται πάνε πολύ πιο γρήγορα από εμένα. Όλο αυτό μαζί με το μόνιμο άγχος του να προβλέψεις τι μπορεί να γίνει τι θα σου πεταχτεί, ποιος θα αλλάξει την ώρα που περνάς λωρίδα κτλ σου ανεβάζει τελικά παλμούς και σε κουράζει απίστευτα σε καθημερινή βάση.
2. Το παραπάνω παρατήρησα πως είχε σαν αποτέλεσμα να μην έχω καμία όρεξη να οδηγήσω τη μηχανή οποιαδήποτε άλλη στιγμή για να πάω μια εκδρομή, για ένα καφέ και γενικότερα να την χαρώ με τον τρόπο και την λογική για την οποία έβγαλα δίπλωμα και την αγόρασα. Και ήταν μια πολύ ώριμη σκέψη καθώς το σκεφτόμουν 17 χρόνια πριν αποφασίσω τελικά να το κάνω.

Πλέον χρησιμοποιώ τη μηχανή μόνο για εμένα, δεν βαριέμαι να ανέβω, δεν βαριέμαι να ντυθώ σαν αστακός, δεν βαριέμαι να λαδώσω την αλυσίδα και να κάνω όλους μου τους ελέγχους πριν καβαλήσω και τελικά λειτουργεί μόνο θετικά όλο αυτό.
Σε καθημερινή βάση χρησιμοποιώ ένα VW eco up! (δηλαδή Φυσικό Αέριο) το οποίο καίει 3,8-3,9€ ανά 100km (απείρως πιο οικονομικό από τη μηχανή), βάζω ότι ρούχα θέλω χωρίς να έχω τύψεις ή να κάνω εκπτώσεις στην ασφάλειά μου (συνήθως φοράω πουκάμισο στη δουλειά), πάω με περιποιημένο μαλλί στη δουλειά, κόβω τον καφέ μου στον μύλο στο σπίτι και παίρνω το φρέντο μου μαζί, οπότε γλιτώνω και από εκεί 2€ τουλάχιστον και πίνω ανώτερης ποιότητας καφέ και έχω φτιάξει έτσι το πρόγραμμά μου ώστε να μην αγχώνομαι για το πόσο γρήγορα θα φτάσω.

Υ.Γ. Τέλος για να ταχθώ και εγώ υπερ της εργασίας δίπλα στο σπίτι σου να πω πως μέχρι το καλοκαίρι διατηρούσα μια δεύτερη πρωινή δουλειά που απαιτούσε να κυκλοφορήσω στο ποτάμι τις ώρες αιχμής. Ενώ γενικά ο χρόνος που χρειαζόμουν ήταν προβλέψιμος κάθε φορά και δεν αγχωνόμουν με την ώρα, από το καλοκαίρι σταμάτησα την πρωινή δουλειά. Δεν ήταν ο λόγος η κίνηση, αλλά νομίζω πως αν έχω επιλογή δεν θα το ξανακάνω στο μέλλον.

TROOPER
30/10/2023, 12:22
Παιζουν και τα ΜΜΜ

Αν ειναι να φας 2 ωρες κινηση και να κινδυνευεις κι ολας, παρε τραινο.

runner
30/10/2023, 14:41
...Εγώ ακολουθώ τον κανόνα να προσπαθώ πάντα να είμαι το πολύ +30km/h πάνω από την ταχύτητα κίνησης των αυτοκινήτων και παράλληλα να ανοίγω δρόμο σε άλλες μηχανές που εννοείται πάνε πολύ πιο γρήγορα από εμένα. Όλο αυτό μαζί με το μόνιμο άγχος του να προβλέψεις τι μπορεί να γίνει τι θα σου πεταχτεί, ποιος θα αλλάξει την ώρα που περνάς λωρίδα κτλ σου ανεβάζει τελικά παλμούς και σε κουράζει απίστευτα σε καθημερινή βάση...


+1
Το να πηγαινεις με 60KM/h ή και παραπάνω διπλα απο αμαξια που ειναι παρατεταγμενα σε στιβες, αυξανει το κινδυνο ατυχηματος, Χθες Κηφισσο ενας συνοδηγος ανοιξε την πορτα του για να βγει και να δει γιατι εχουν κολλησει. Αν δεν ειχε ελεγξει προηγουμενως οτι ερχομουν και δεν προλαβαινε; Δεν ειναι απολαυση αυτη η οδηγηση. Ειναι ανεβασμα παλμων και αγχος που κουραζει.

billy84
30/10/2023, 16:32
Ο χρόνος είναι ίσως το πιο παρεξηγημένο από τα πολύτιμα αγαθά. Υπάρχει κόσμος που αναγκάζεται να τον εξαγοράζει για να κάνει πράγματα που του αρέσουν, ακόμη και μια εκδρομή. Συνεπώς, ο καθημερινός χρόνος που χρειάζεται μόνο για τη μετακίνηση στη νέα δουλειά πρέπει να συνυπολογιστεί, όπως και η αύξηση του ρίσκου.

Volpad
30/10/2023, 16:38
Ο χρόνος είναι ίσως το πιο παρεξηγημένο από τα πολύτιμα αγαθά. Υπάρχει κόσμος που αναγκάζεται να τον εξαγοράζει για να κάνει πράγματα που του αρέσουν, ακόμη και μια εκδρομή. Συνεπώς, ο καθημερινός χρόνος που χρειάζεται μόνο για τη μετακίνηση στη νέα δουλειά πρέπει να συνυπολογιστεί, όπως και η αύξηση του ρίσκου.

Όσο μεγαλώνω καταλαβαίνω οτι ο χρόνος είναι τελικά το πολυτιμότερο αγαθό...

billy84
30/10/2023, 16:45
Όσο μεγαλώνω καταλαβαίνω οτι ο χρόνος είναι τελικά το πολυτιμότερο αγαθό...


Πάντα βάζω την υγεία πρώτα αλλά εννοείται καταλαβαίνω απόλυτα τι λες!:beer:

Xlitos
30/10/2023, 19:03
Εχω δουλεψει σε δουλεια 5 λεπτα απο το σπιτι + συνθηκες εργασιας αψογες.Δυστυχως κρατησε μονο 3 μηνες.best time ever

Σε ολες τις αλλες δουλειες ολο κατι εφταιγε.ή θα ημουν 15 km απο τη δουλεια αλλα η δουλεια χαλια...ή 30 κμ μακρυα αλλα η δουλεια οκ.

Το ιδανικο ειναι να εισαι 15κμ και κατω απο τη δουλεια,εστω και με κινηση...Ανθρωπινη ζωη.

Εγω τωρα που ειμαι 30 +30 = 60κμ καθε μερα δυστυχως εχω θεμα.Πρωτον γι αυτο που ειπε ο IliasBr οτι με τοσα χιλιομετρα καθε μερα μετα δε σου κανει ορεξη να βγεις για βολτα.Μικραινει η μερα,μικραινει ο ελευθερος χρονος κτλ....Δηλαδη θυμαμαι ποσα απειρα πραγματα εκανα στην αλλη δουλεια που ημουν μονο 5 λεπτα απο το σπιτι.
Δευτερον τα εξοδα.Μεγαλη πληγη ειδικα για οσους εχουμε παλιο οχημα που πρεπει να τα αλλαξεις ολα σιγα σιγα.

Το θεμα ομως ειναι πανω απ ολα να πας σε δουλεια που σου αρεσει και να θες να την κανεις.Τι να το κανεις αν εισαι κοντα αλλα πρεπει να πας να δουλεψεις σε χαλια συνθηκες εργασιας,με αγχος,με ζωα προισταμενους κτλ.

Στο θεμα μοτο ακριβως επειδη κανω χιλιομετρα,ειναι ο λογος που ηθελα να οδηγω κατι διασκεδαστικο....60 κμ καθε μερα στη μαπα,τουλαχιστον να κανουμε καμια ταρζανια στο δρομο να γουσταρουμε...οποτε αντι για εξοδα μετακινησης τα εχω βαφτισει εξοδα αναψυχης.

Panos76
31/10/2023, 08:04
Όλες οι παράμετροι είναι εντελώς υποκειμενικές.

Πχ. για εμένα ποιότητα ζωής είναι να είναι το σπίτι μου Πεντέλη, Βριλήσσια, Παιανία, Δροσιά, Εκάλη, κλπ :D και ας είναι η δουλειά μου Πειραιά.

Για τη γυναίκα μου, ποιότητα ζωής είναι αν είναι πχ η δουλειά της ομόνοια, να μένει στην πλατεία και να μην κάνει βήμα μιας και έχει σιχαθεί τα ΜΜΜ εδώ και δεκαετίες.

Επίσης ό,τι μου έχει απομείνει είναι αυτή η 40λεπτη βόλτα από και προς το σπίτι. Αν ήταν η δουλειά μου δίπλα στο σπίτι και δεν χρειαζόταν να πάρω μηχανάκι, δεν θα ήμουν καλά.

Οπότε εξαρτάται και ο φίλος πως βλέπει τα πράγματα. Αυτό όμως που είναι αντικειμενικό είναι η δυσκολία στο να αλλάξεις σπίτι αφού δεν υπάρχουν σπίτια και αν υπάρξουν θα είναι εκτός λογικής η τιμή του ενοικίου.

Τέλος, τεράστια σημασία έχει το περιβάλλον της δουλειάς. Αν σφίγγεται το στομάχι σου και αρρωσταίνεις με το που πατάς, τότε φύγε μακρυά.

Dimos35
31/10/2023, 10:28
Επίσης ό,τι μου έχει απομείνει είναι αυτή η 40λεπτη βόλτα από και προς το σπίτι. Αν ήταν η δουλειά μου δίπλα στο σπίτι και δεν χρειαζόταν να πάρω μηχανάκι, δεν θα ήμουν καλά.

Είπα δεν θα το πει κανείς; Αυτό και για εμένα.
Τα τελευταία 21 χρόνια δουλεύω Κηφισιά και πηγαινοέρχομαι από Περιστέρι.

Ειδικά όταν σχολάω είναι το απόλυτο αγχολυτικό, ακόμα και σε συνεχόμενη διήθηση (καλά υπάρχουν και μέρες που σιχτιρίζω αλλά ο κανόνας είναι αυτός).

νεοσσός
31/10/2023, 11:57
Σε σχέση με τον ίδιο χρόνο μετάβασης με αμάξι, προτιμώ σαφώς τη μοτοσυκλέτα, με εξαίρεση τις μέρες με βροχή, παγετό, καύσωνα. Επίσης, προφανώς προτιμώ τη μοτοσυκλέτα, όταν κάνω τον μισό χρόνο να φθάσω κάπου σε σχέση με άλλο μέσο. Το έκανα χρόνια και το ένιωθα επίσης πολύ όμορφο και αγχολυτικό. Αλλά μέρος της πίεσης που προσπαθούσα να διώξω, πήγαζε από αυτή καθεαυτή την απόσταση που κάλυπτα καθημερινά.

Θεωρώ πολύ καλύτερο, να μην χρειάζεται μεταφορικό μέσο και να πηγαίνω στη δουλειά μου με τα πόδια σε μερικά λεπτά. Αυτή η απλή άσκηση έχει οφέλη για τη σωματική και ψυχική υγεία, ενώ ο επιπλέον χρόνος μπορεί να αξιοποιηθεί όπως θέλει ο καθένας. Από το να κάνει γυμναστική, βόλτα με τη μοτοσυκλέτα, μέχρι να αράζει στον καναπέ. Αποτελεί σημαντικό κομμάτι της ποιότητας ζωής που έχουμε χάσει στις μεγάλες πόλεις, ενώ τα έξοδα μετακίνησης που εξοικονομούνται, μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε άλλες ανάγκες.

Οπότε ναι, η μοτοσυκλέτα έρχεται να συμπληρώσει όμορφα την ανάγκη μετακίνησης προς τον χώρο εργασίας. Αν όμως καταφέρναμε να εξαλείφαμε αυτή την ανάγκη, δε θα ήταν καλύτερα;

kostaszx
31/10/2023, 22:39
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις σοφές απαντήσεις σας. Η εξαρχής πολύ μικρή πιθανότητα να ανεβοκατεβαίνω παλαιο φαληρο-κηφισια εκμηδενίστηκε σε χρόνο dt. Παρουσιάζω όμως ένα νέο δεδομένο και θα χαρώ να ακούσω απόψεις πάνω σε αυτό:

Τη συγκεκριμένη θέση τη σκέφτομαι όχι μόνο μισθολογικά αλλά και επειδή θα με ανεβάσει επαγγελματικά.

Σκέφτομαι ακόμα το ενδεχόμενο που πρότεινε ο νεοσσός στην πρώτη κιόλας σελίδα, το να βρω έστω κάπου βόρεια σπίτι (έχω κάτι υπόψη μου στον Αγ. Στέφανο) και να κάνω τελικά το κατέβα-ανεβα. Ειδικά σε εκείνο το κομμάτι της ΠΑΘΕ (Αγ. Στέφανος - κόμβος ΑΚΤΩΡ/Unilever) έχω μηδενική εμπειρία σε ώρες αιχμής. Εκ πρώτης όψεως τα δεδομένα του Google για την κίνηση δείχνουν ότι περίπου από τον συγκεκριμένο κόμβο και κάτω αρχίζει να εντείνει, αλλά εγώ εκεί βγαίνω και μπαίνω σε παράπλευρη οδό.
Πιστεύετε ότι είναι μια βιώσιμη εναλλακτική από άποψη χρόνου;

Υπόψιν, δε μιλάμε πλέον για καθημερινή μετακίνηση με μηχανή, άντε ίσως μερικές φόρες μέχρι να πιάσει δυνατά ο χειμώνας και μετά πάλι από άνοιξη αφού σταματήσουν οι βροχές. Και αφού πολλοί ανέφεραν υποχρεώσεις τύπου γυναίκα, παιδιά, να πω οτι είμαι νέος και δε με δεσμεύει κάτι σε τέτοιο βαθμό.

Parking
31/10/2023, 22:53
Για τη γυναίκα μου, ποιότητα ζωής είναι αν είναι πχ η δουλειά της ομόνοια, να μένει στην πλατεία και να μην κάνει βήμα μιας και έχει σιχαθεί τα ΜΜΜ εδώ και δεκαετίες..

Ομόνοια μην πολυτρώτε πάντως τίγκα στα ποντίκια και τις κατσαρίδες είναι τα μαγαζιά :cool:

Parking
31/10/2023, 22:57
Μπορείς πάντα να πάρεις ένα χουσκβάρνα 700 και να κάνεις τη διαδρομή 2 φορές πάνω κάτω πριν μπεις στη δουλειά κι έτσι όπως θα σαι ξαναμένος από τα γκάζια σου λέει το αφεντικό -παιδί μου Παπαδόπολε έλα μέσα που σε θέλω
ΈΤΣΙ ΑΡΧΙΣΕ Ο ΚΑΥΓΑΣ

zephyr1
31/10/2023, 23:32
Υπόψιν, δε μιλάμε πλέον για καθημερινή μετακίνηση με μηχανή, άντε ίσως μερικές φόρες μέχρι να πιάσει δυνατά ο χειμώνας και μετά πάλι από άνοιξη αφού σταματήσουν οι βροχές. Και αφού πολλοί ανέφεραν υποχρεώσεις τύπου γυναίκα, παιδιά, να πω οτι είμαι νέος και δε με δεσμεύει κάτι σε τέτοιο βαθμό.

Πωωω τζαμπα βγαλαμε τα εσωψυχα μας.:tooth:

phovos
01/11/2023, 05:28
Ομόνοια μην πολυτρώτε πάντως τίγκα στα ποντίκια και τις κατσαρίδες είναι τα μαγαζιά :cool:

Του ευγενούς κλάδου των απεντομωτών κι εσείς;

Parking
01/11/2023, 08:22
Του ευγενούς κλάδου των απεντομωτών κι εσείς;

ζαχαροπλάστης :)

yannis24
01/11/2023, 08:46
Είπα δεν θα το πει κανείς; Αυτό και για εμένα.
Τα τελευταία 21 χρόνια δουλεύω Κηφισιά και πηγαινοέρχομαι από Περιστέρι.

Ειδικά όταν σχολάω είναι το απόλυτο αγχολυτικό, ακόμα και σε συνεχόμενη διήθηση (καλά υπάρχουν και μέρες που σιχτιρίζω αλλά ο κανόνας είναι αυτός).

Εμενα τα τελευταια χρονια (20) μενω Σαρωνιδα και πηγαινοερχομαι κεντρο ( Χιλτον).
ειναι πολλα τα χιλιομετρα και διαφορετικα......χαλαρα μεχρι την Βαρκιζα, ελαφρυ πηξιμο μεχρι Ελληνικο και μετα ...κινηση....καποιες φορες απιστευτη....
Και τα χιλιομετρα στην Αθηνα δεν τελειωνουν, μιας και απο το γραφειο πηγαινοερχομαι σε διαφορα εργοταξια.
Παντα με το μηχανακι, ανεξαρτητου καιρικων συνθηκων.....εκτος απο οταν χιονιζε (που και τοτε, αφησα το μηχανακι στην Δαφνη, και πηρα το αμαξι των γονιων μου να γυρισω...με το μηχανακι δεν υπηρχε περιπτωση)......
γιατι απλα δεν παλευεται διαφορετικα η κινηση.....
Μεσος ορος διαδρομης τα 50 λεπτα....

Η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες ειναι απολαυστικο οταν εισαι στο φαναρι της Βαρκιζας και στριβεις για Σαρωνιδα....μπαινεις σε αλλο mood...ειδικα τον χειμωνα που δεν εχει κινηση απο τους καλοκαιρινους κατοιους !
Αλλες φορες (οταν βρεχει ή φυσαει πολυ), ειναι εκνευριστικο οταν φευγεις απο τον αστικο ιστο....
Οπως και να εχει , λογο οτι αισιως φτανω τα 50 τωρα, εχει αρχισει και με κουραζει η κατασταση..... τουλαχιστον τα πρωινα.......

Bowleno
01/11/2023, 09:01
ζαχαροπλάστης :)


https://m.youtube.com/watch?v=kNThmk8A7ck
Κάτι σαν αυτό;:p

Kickstart
01/11/2023, 09:13
φίλε καλημέρα, η απόσταση ειναι μεγάλη και ο κόσμος τα τελευταία 10-15 χρόνια έχει βγάλει απίστευτα ψυχολογικά προβλήματα τα όποια τα επιδεινώνει το χάος που επικρατεί στον Κηφισό καθημερινά.

κάπου το χω ξαναγράψει πιο παλιά, δεν ξεχνώ πριν χρόνια είχε έρθει ένας ξαδερφος μου που γεννήθηκε και ζει μόνιμα επαρχία για λίγες μέρες Αθήνα και τον ανεβοκατέβασα για κάποιες εξετάσεις στους Άγιους Αναργύρους κάνα δυο φορές με μηχανάκι...ε το παιδί τα παίξε, δεν πίστευε στα ματια του δεν σταμάταγε να μου λέει μέσα από το κράνος πως ζείτε εδώ ρε μλκα..

μην βάλεις την ζωή σου σε κίνδυνο, δεν ειναι μόνο ο αυξημένος κίνδυνος για σοβαρό τροχαίο είναι και τα νεύρα που σωρεύονται και μας επηρεάζουν με τρόπους που δεν φανταζόμαστε οσο παιρνούν τα χρόνια, αν μπορείς να μετακομίσεις κοντά στη νέα δουλειά οκ do it αλλιώς άστο.

PaNick67
01/11/2023, 09:19
Σκέφτομαι ακόμα το ενδεχόμενο που πρότεινε ο νεοσσός στην πρώτη κιόλας σελίδα, το να βρω έστω κάπου βόρεια σπίτι (έχω κάτι υπόψη μου στον Αγ. Στέφανο) και να κάνω τελικά το κατέβα-ανεβα. Ειδικά σε εκείνο το κομμάτι της ΠΑΘΕ (Αγ. Στέφανος - κόμβος ΑΚΤΩΡ/Unilever) έχω μηδενική εμπειρία σε ώρες αιχμής. Εκ πρώτης όψεως τα δεδομένα του Google για την κίνηση δείχνουν ότι περίπου από τον συγκεκριμένο κόμβο και κάτω αρχίζει να εντείνει, αλλά εγώ εκεί βγαίνω και μπαίνω σε παράπλευρη οδό.
Πιστεύετε ότι είναι μια βιώσιμη εναλλακτική από άποψη χρόνου;

.

Εννοειται οτι ειναι βιωσιμη. Η κινηση στον Κηφισσο ειναι απο εκει και κατω μεχρι τις 9 και μιση το πρωι και μεχρι τον κομβο Μεταμορφωσης στην ανοδο τα μεσημερια. Μετα δεν κολλας. Μπορει να πηγαινεις με 70-80 αλλα πας. Προφανως αν μπορεις να μεινεις στα βορεια κερδιζεις πολλα απο χρονο και ποιοτητα ζωης αλλα θα χασεις φιλους και παρεες εκει που μενεις τωρα ή θα σε φανε οι δρομοι στο ανεβα -κατεβα

Xlitos
01/11/2023, 09:49
Σκέφτομαι ακόμα το ενδεχόμενο που πρότεινε ο νεοσσός στην πρώτη κιόλας σελίδα, το να βρω έστω κάπου βόρεια σπίτι (έχω κάτι υπόψη μου στον Αγ. Στέφανο) και να κάνω τελικά το κατέβα-ανεβα


Το μονο θεμα με Αγ.Στεφανο ειναι οτι καποια στιγμη θα βαλουν διοδια.

https://www.gocar.gr/news/feed/39355,Diodia_Barympomph_Ag_Stefano_Anavolh_ana.html

Panos76
01/11/2023, 10:25
Το μονο θεμα με Αγ.Στεφανο ειναι οτι καποια στιγμη θα βαλουν διοδια.

https://www.gocar.gr/news/feed/39355,Diodia_Barympomph_Ag_Stefano_Anavolh_ana.html

Ωραία περιοχή αλλά έχει ακόμα πολλά θέματα (όπως και το Κρυονέρι) + θέλεις μεσοσταθμικά κανά 800άρι € πετρέλαιο το μήνα για τον χειμώνα.. Θα προτιμούσα Πεύκη, Μαρούσι και πέριξ. Πάντως σπίτι δεν βρίσκεις εύκολα.

telegonos
01/11/2023, 10:57
Το μονο θεμα με Αγ.Στεφανο ειναι οτι καποια στιγμη θα βαλουν διοδια.

https://www.gocar.gr/news/feed/39355,Diodia_Barympomph_Ag_Stefano_Anavolh_ana.html

Και ότι είναι Βόρεια Αττική και έχει ΑΛΛΟ κλίμα. -10 το χειμώνα +5 το καλοκαίρι. Δεν είναι τυχαίο που οι Αρχαίοι ΔΕΝ είχαν κατοικήσει εκεί. Το χειρότερο μέρος της Αττικής.

νεοσσός
01/11/2023, 11:14
Να μη μετακομίσει δηλαδή στα βόρεια προάστια, επειδή δεν κατοικούσαν εκεί οι αρχαίοι;

Panos76
01/11/2023, 11:31
Να μη μετακομίσει δηλαδή στα βόρεια προάστια, επειδή δεν κατοικούσαν εκεί οι αρχαίοι;

Άλλο ΒΠ (Χαλάνδρι, Μαρούσι, κλπ) άλλο Α. Στέφανος (Κιούρκα, Άνοιξη, Κρυονέρι, κλπ) και βάλε μέσα και τα καλώδια της Δεή :D

νεοσσός
12/11/2023, 23:46
Σε καθημερινή βάση χρησιμοποιώ ένα VW eco up! (δηλαδή Φυσικό Αέριο) το οποίο καίει 3,8-3,9€ ανά 100km
Έχω μιλήσει και με άλλον που έχει τέτοιο αμάξι και απορώ πώς δεν έχει γεμίσει ο τόπος. Πρόκειται βέβαια για αμάξι, οπότε δεν γλιτώνεις χρόνο μετακίνησης που είναι το βασικό θέμα που συζητάμε στο νήμα, αλλά το κόστος του καυσίμου είναι σε επίπεδα παπιού.

panavour
13/11/2023, 08:28
Έχω μιλήσει και με άλλον που έχει τέτοιο αμάξι και απορώ πώς δεν έχει γεμίσει ο τόπος. Πρόκειται βέβαια για αμάξι, οπότε δεν γλιτώνεις χρόνο μετακίνησης που είναι το βασικό θέμα που συζητάμε στο νήμα, αλλά το κόστος του καυσίμου είναι σε επίπεδα παπιού.

Και φυσικό αέριο που βρίσκεις;άλλο το υγραέριο άλλο το φυσικό αέριο,στην επαρχία δεν υπάρχει, ειδικά Πελοπόνησσο,έχω ακούσει.Ισχυει;

CorpseAlive
13/11/2023, 08:57
Και ότι είναι Βόρεια Αττική και έχει ΑΛΛΟ κλίμα. -10 το χειμώνα +5 το καλοκαίρι. Δεν είναι τυχαίο που οι Αρχαίοι ΔΕΝ είχαν κατοικήσει εκεί. Το χειρότερο μέρος της Αττικής.

Σιγά μην αλλάζεις και ζώνη ώρας ρε Τηλέγονε.
Μαξ -3 τον Χειμώνα και το καλοκαίρι ανάποδα τα λες -3 το πρωί και -5 με 6 το βράδυ λόγω δέντρων .

Ilias_83
13/11/2023, 08:59
Μέσα στην Αττική έχει 8 πρατήρια και στην Θεσσαλονίκη 4.
https://fisikon.gr/diktyo-pratirion/
Στην Πελοπόννησο δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα καθώς έχει πρατήρια μόνο ο Ψαθόπυργος και η Πάτρα.
Προσωπικά με βολεύει ο Ψαθόπυργος για ανεφοδιασμό και έτσι μπορώ να πάω άνετα ένα διήμερο στο χωριό μου που είναι στην χερσόνησο της Κυλλήνης χωρίς να χρειαστώ καθόλου βενζίνη.
Αν τώρα έπρεπε να ταξιδεύω πχ προς Μάνη θα είχα θέμα καθώς το ρεζερβουάρ της βενζίνης είναι 10 λίτρα και στα 5 ανάβει λαμπάκι να σε αγχώσει.

Υ.Γ.: Από την προηγούμενη εβδομάδα το CNG έκανε μια αύξηση στην τιμή του περίπου 30% (Από 1,05€ πήγε στα 1,33€) πράγμα που ανεβάζει το καθημερινό κόστος σε σχέση με αυτό που έγραψα αντίστοιχα. Έχω το αυτοκίνητο 5 χρόνια και η τιμή τα 3 πρώτα ήταν εγγυημένη και σταθερή από την ΔΕΠΑ στο 0,834€/kg, πράγμα που σήμαινε πως έκανα ταξίδι με 2,5€/100km και έκαιγα εντός πόλης 3-3,1€/100km.

panavour
13/11/2023, 09:35
Μέσα στην Αττική έχει 8 πρατήρια και στην Θεσσαλονίκη 4.
https://fisikon.gr/diktyo-pratirion/
Στην Πελοπόννησο δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα καθώς έχει πρατήρια μόνο ο Ψαθόπυργος και η Πάτρα.
Προσωπικά με βολεύει ο Ψαθόπυργος για ανεφοδιασμό και έτσι μπορώ να πάω άνετα ένα διήμερο στο χωριό μου που είναι στην χερσόνησο της Κυλλήνης χωρίς να χρειαστώ καθόλου βενζίνη.
Αν τώρα έπρεπε να ταξιδεύω πχ προς Μάνη θα είχα θέμα καθώς το ρεζερβουάρ της βενζίνης είναι 10 λίτρα και στα 5 ανάβει λαμπάκι να σε αγχώσει.

Υ.Γ.: Από την προηγούμενη εβδομάδα το CNG έκανε μια αύξηση στην τιμή του περίπου 30% (Από 1,05€ πήγε στα 1,33€) πράγμα που ανεβάζει το καθημερινό κόστος σε σχέση με αυτό που έγραψα αντίστοιχα. Έχω το αυτοκίνητο 5 χρόνια και η τιμή τα 3 πρώτα ήταν εγγυημένη και σταθερή από την ΔΕΠΑ στο 0,834€/kg, πράγμα που σήμαινε πως έκανα ταξίδι με 2,5€/100km και έκαιγα εντός πόλης 3-3,1€/100km.

μονο με το αεριο,τι αυτονομια εχει μεχρι να μην μεινει σταγονα,με μια ΜΕΣΗ οδηγηση??

Bowleno
13/11/2023, 10:09
Σιγά μην αλλάζεις και ζώνη ώρας ρε Τηλέγονε.
Μαξ -3 τον Χειμώνα και το καλοκαίρι ανάποδα τα λες -3 το πρωί και -5 με 6 το βράδυ λόγω δέντρων .

Το αυτό. Πόσες φορές στα νιάτα μου (sic) κατέβαινα από βόλτα εκεί για σπίτι, καλοκαιριάτικα και να τονΕ έχω δαγκώσει άγρια.
(είπαμε, νιάτα, μυαλό εκτός κεφάλας, κάπου πιο χαμηλά.....:lol:)

Ilias_83
13/11/2023, 12:03
μονο με το αεριο,τι αυτονομια εχει μεχρι να μην μεινει σταγονα,με μια ΜΕΣΗ οδηγηση??
Εντός πόλης (και μιλάμε για πολύ αστικό τοπίο) πάμε περίπου στα 250-270km αναλόγως της θερμοκρασίας. Συνήθως φουλάρεις με 10 κιλά, όταν έχει πιο δροσερό καιρό μπορεί να πάρει 11, όταν έχει κάτω από 0 έχω βάλει και 12 κιλά. Σε καύσωνα γεμίζεις στην καλύτερη 9 κιλά.
Στα δικά μου χέρια πόδια εδώ και 90000χλμ εντός πόλης έχω μια μέση κατανάλωση στα 3,7kg/100km και η γυναίκα μου 4-4,1kg/100km
Σε ταξίδι έχεις σχετικά εύκολα 300km (το αυτοκίνητο δεν κάνει για ταξίδια, αλλά δεδομένης της τρομακτικής οικονομίας το χρησιμοποιώ) καθώς η κατανάλωση πέφτει στα 3kg/100km με ταχύτητες γύρω από τα 120km/h (Είναι πολλά για την κλιμάκωσή του - αν ταξιδέψεις με 100 καίει πολύ λιγότερο).
Αν ταξιδέψεις με ταχύτητες γύρω στα 140-150 ανεβαίνεις σε κατανάλωση στα 3,7-3,8 οπότε βλέπεις την αυτονομία που έχεις και εντός πόλης.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.