PDA

View Full Version : εμπρος φρεναρισμα μη ομοιομορφο



billpapas
29/10/2023, 19:49
γεια στην ομαδαόταν φρεναρω με σταθερη πιεση στην μανετα το φρεναρισμα παρουσιαζει ενα κομπιασμα,σαν να πιεζω κ να αφηνω την μανετα. Ο μαστορας μου ειπε για στραβη πλακα κ για μη αλλαγη αυτης λογω οτι ειναι γεματη ακομα.Τι λετε;

basilis_k6
29/10/2023, 20:05
γεια στην ομαδαόταν φρεναρω με σταθερη πιεση στην μανετα το φρεναρισμα παρουσιαζει ενα κομπιασμα,σαν να πιεζω κ να αφηνω την μανετα. Ο μαστορας μου ειπε για στραβη πλακα κ για μη αλλαγη αυτης λογω οτι ειναι γεματη ακομα.Τι λετε;

λογικα στραβη δισκοπλακα. τσεκαρε το και μονος σου ειναι πολύ ευκολο. γυρνα τη ροδα στον αερα και θα το δεις.

Bowleno
30/10/2023, 07:47
γεια στην ομαδαόταν φρεναρω με σταθερη πιεση στην μανετα το φρεναρισμα παρουσιαζει ενα κομπιασμα,σαν να πιεζω κ να αφηνω την μανετα. Ο μαστορας μου ειπε για στραβη πλακα κ για μη αλλαγη αυτης λογω οτι ειναι γεματη ακομα.Τι λετε;

Στραβή δισκόπλακα, όντως. Τι πάει να πει είναι "γεμάτη" ακόμα και να μην την αλλάξεις; με την ασφάλεια ΔΕΝ παίζουμε.
Άλλαξε την!

PortisHead
30/10/2023, 07:54
Κανονικα άλλαγμα θελει αν ειναι οντως στραβη.
Απο την άλλη εμενα το κανει τα τελευταια 4-5 χρονια και δεν εχει επηρεαστει καθολου το φρεναρισμα.
Εξαλλου το νιωθεις μονο σε πολυ χαμηλες ταχυτητες ρολλαρισματος.
Αν φρεναρεις με πανω απο 50χλμ/ωρα δεν καταλαβαινεις τιποτα.

doctor_john
30/10/2023, 07:57
Αν είναι ένα κομμάτι με την βάση της, ολόκληρη δηλαδή από ατσάλι, ισιώνει εύκολα σε πρέσα.
Αν είναι πλευστή θα χρειαστεί εργαλεία στην πρέσα που δεν τα έχουν οι περισσότεροι.

Αξίζει τον κόπο να ρωτάς όμως σε συνεργεία που βλέπεις πρέσα.

harris_x
30/10/2023, 08:31
Κανονικα άλλαγμα θελει αν ειναι οντως στραβη.
Απο την άλλη εμενα το κανει τα τελευταια 4-5 χρονια και δεν εχει επηρεαστει καθολου το φρεναρισμα.
Εξαλλου το νιωθεις μονο σε πολυ χαμηλες ταχυτητες ρολλαρισματος.
Αν φρεναρεις με πανω απο 50χλμ/ωρα δεν καταλαβαινεις τιποτα.
Εξαρτάται απο το πόσο στραβή είναι ;)

harris_x
30/10/2023, 08:45
Προτού αλλάξεις δισκόπλακες, δες το παρακάτω:

https://www.youtube.com/watch?v=nqcHw_t3QlU

Bowleno
30/10/2023, 08:54
Αν είναι ένα κομμάτι με την βάση της, ολόκληρη δηλαδή από ατσάλι, ισιώνει εύκολα σε πρέσα.
Αν είναι πλευστή θα χρειαστεί εργαλεία στην πρέσα που δεν τα έχουν οι περισσότεροι.

Αξίζει τον κόπο να ρωτάς όμως σε συνεργεία που βλέπεις πρέσα.

Και μόλις ζεσταθεί λίγο, ξανά μανά....

doctor_john
30/10/2023, 09:43
Για ποιο λόγο; μίλησα εγώ για θερμοκρασία;
Θα στραβωσει ξανά αν πέσει με τα ίδια χλμ φρεναριστος σε αντίστοιχη λακούβα..

Δεν είναι μάλλινοι, ατσάλι είναι όπως διαμορφωθεί ψυχρά μένει εκεί.

S705
30/10/2023, 14:25
Προτού αλλάξεις δισκόπλακες, δες το παρακάτω:

https://www.youtube.com/watch?v=nqcHw_t3QlU

Με πρόλαβες.
Είναι κάτι που στο tiger χρειάζεται να το κάνω μια φορά τον χρόνο.
Προσωπικά ψεκαζω αντισκοριακο με λάδι, έχω βγάλει φυσικά τακάκια. Ύστερα καθαριστικό φρένων και μετά μια παχιά σαπουνάδα και έτοιμα.

Coyote.V
30/10/2023, 14:39
Δεν θα επιχειρούσα ποτέ να ισιώσω δισκόπλακα, ούτε μου έχουν κολλήσει ποτέ οι πλευστές σε όσα μηχανάκια είχα. Αν μου συνέβαινε στράβωμα (όχι κόλλημα) θα την άλλαζα.

harris_x
30/10/2023, 14:41
Δεν θα επιχειρούσα ποτέ να ισιώσω δισκόπλακα ούτε μου έχουν κολλήσει ποτέ οι πλευστές σε όσα μηχανάκια είχα. Θα την άλλαζα.

Αφου έχεις χονδα

Τα χονδα δε χαλάνε :tooth:



Σοβαρά: Εγώ γλύτωσα την αλλαγή. Δε θυμάμαι αν έχω κάπου το βίντεο με τη μέτρηση πριν και τη μέτρηση μετά.
Στο βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα το run out που έβγαινε εκτός ορίων, και πόσο είχε βελτιωθεί η κατάσταση μετά (που έφτασε κάτω απο τα όρια για αλλαγή). Φυσικά έπαψε και το τρεμόπαιγμα στα clip on.

Coyote.V
30/10/2023, 14:45
Αφου έχεις χονδα

Τα χονδα δε χαλάνε :tooth:

Κανόνισε να μου το ματιάσεις, πάω να του βάλω χάνδρα ! :p

harris_x
30/10/2023, 14:45
επειδή έκανα edit και δε το είδες:


[...]
Σοβαρά: Εγώ γλύτωσα την αλλαγή. Δε θυμάμαι αν έχω κάπου το βίντεο με τη μέτρηση πριν και τη μέτρηση μετά.
Στο βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα το run out που έβγαινε εκτός ορίων, και πόσο είχε βελτιωθεί η κατάσταση μετά (που έφτασε κάτω απο τα όρια για αλλαγή). Φυσικά έπαψε και το τρεμόπαιγμα στα clip on.

Coyote.V
30/10/2023, 14:48
επειδή έκανα edit και δε το είδες:

Καλά δεν σου την βάραγε το παίξιμο της μανέτας;

harris_x
30/10/2023, 15:08
Καλά δεν σου την βάραγε το παίξιμο της μανέτας;

αφου σου γράφω:


[...] Φυσικά έπαψε και το τρεμόπαιγμα στα clip on.

Η μανέτα δεν έπαιζε ούτως ή άλλως.

McGyver
30/10/2023, 15:19
Η μανέτα δεν έπαιζε ούτως ή άλλως.

:whistle: :evil:

harris_x
30/10/2023, 15:51
:whistle: :evil:
όσο και να σφυρίξεις δε θα αρχίσει να παίζει :lol:

billpapas
31/10/2023, 18:54
κανοικα δεν πρεπει να τις αλλαξω κ τις δυο ;Κ μολισ εβαλα καινουργια τακακια

karellen
31/10/2023, 19:18
Δεν είναι ανάγκη,μονο τη στραβή και τα τακάκια ξαναχρησιμοποιουνται.