PDA

View Full Version : ZX12R ΦΡΕΝΑ SOS



NASOSPEED
05/11/2023, 22:27
Πρόσφατα έγινε το εφηβικό μου όνειρο πραγματικότητα . Αγόρασα ένα ζχ12ρ σε άριστη κατάσταση εντελώς μαμά .

Είναι το τελευταίο μοντέλο με τις ακτινικές τοκικο δαγκάνες μπροστά . Σε όλα του είναι υπέροχο ... εκτός από τα φρένα που είναι σχεδόν ανύπαρκτα.

Και όταν λέω ανύπαρκτα εννοώ ανύπαρκτα . Έχουν γίνει τα πάντα όλα σέρβις επάνω στην μοτό παρουσία μου. Είναι ένα όνειρο να την οδηγάς είμαι πολύ ενθουσιασμένος ... μέχρι να έρθει η ώρα να φρενάρεις .

ΔΕΝ ξέρω τι να κάνω ... σκέφτομαι να αρχίσω από μια ακτινική τρόμπα brembo {έχει συμβατική από το εργοστάσιο} και σωληνάκια υψηλής {από 2 σε 2} έχει από 1 σε 2 από το εργοστάσιο ... brembo rcs 19mm CorsaCorta είναι η τρόμπα που σκέφτομαι να βάλω .... Νομίζω είναι η κορυφαια αυτή την στιγμή της brembo ...

Δεν θέλω να κάνω τσιγκουνιές γιατί με τα φρένα δεν παίζεις ... ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΑΣ ΠΟΛΛΛΥΥΥ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ ... Σας παρακαλώ δώστε τα φώτα σας ...

Dant3
05/11/2023, 22:32
Οταν λες ανυπαρκτα; Κατι πιο συγκεκριμενο;
Τακακια τι φοραει; Υγρα;
Ξεκινας με τα απλα-ευκολα-φθηνα και μετα πας σε αναβαθμισεις. Εκτος και αν θες να πεταξεις λεφτα ετσι.

billyka
05/11/2023, 22:39
Όπως είπες φίλος για αρχή τρόμπα και σωληνάκια.Και "απλή" brembo rcs να βάλεις θα κάνεις την ίδια δουλειά,ή διαφορά τους είναι σε μια ρύθμιση,κλαιν δλδ.

telegonos
05/11/2023, 22:49
Πρόσφατα έγινε το εφηβικό μου όνειρο πραγματικότητα . Αγόρασα ένα ζχ12ρ σε άριστη κατάσταση εντελώς μαμά .

Είναι το τελευταίο μοντέλο με τις ακτινικές τοκικο δαγκάνες μπροστά . Σε όλα του είναι υπέροχο ... εκτός από τα φρένα που είναι σχεδόν ανύπαρκτα.

Και όταν λέω ανύπαρκτα εννοώ ανύπαρκτα . Έχουν γίνει τα πάντα όλα σέρβις επάνω στην μοτό παρουσία μου. Είναι ένα όνειρο να την οδηγάς είμαι πολύ ενθουσιασμένος ... μέχρι να έρθει η ώρα να φρενάρεις .

ΔΕΝ ξέρω τι να κάνω ... σκέφτομαι να αρχίσω από μια ακτινική τρόμπα brembo {έχει συμβατική από το εργοστάσιο} και σωληνάκια υψηλής {από 2 σε 2} έχει από 1 σε 2 από το εργοστάσιο ... brembo rcs 19mm CorsaCorta είναι η τρόμπα που σκέφτομαι να βάλω .... Νομίζω είναι η κορυφαια αυτή την στιγμή της brembo ...

Δεν θέλω να κάνω τσιγκουνιές γιατί με τα φρένα δεν παίζεις ... ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΑΣ ΠΟΛΛΛΥΥΥ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ ... Σας παρακαλώ δώστε τα φώτα σας ...

9 στα 10, όταν έρχεται πελάτης και αρχίζει αυτά που γράφεις εσύ εδώ, κοιτάμε τα φρένα του και στραβοκοπιόμαστε.

Τι υγρά που έχουν γίνει μαύρα, θα έχει. Τι τακάκια τα πιο φτηνά noname κινέζικα, λιωμένα ΚΑΙ ψημμένα. Τι τα μαμά σωληνάκια που πιέζεις την μανέτα και να νοιώθεις ΕΥΚΟΛΑ με το χέρι να διαστέλονται. Τι γλύστρες (σε όσους έχουν φρένα με γλύστρες) που έχουν γίνει ένα σώμα σκουριάς με την δαγκάνα στην οποία έπρεπε να ολισθαίνουν. Τι ανάρτηση εγκληματικά επικίνδυνη. Τι λάστιχα ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ.

Για κάποιο περίεργο λόγο, που υποθέτω είναι θέμα ανθρώπινης ψυχολογίας και όχι ορθολογικός λόγος, ΟΛΟΙ όσοι έχουν ΤΕΤΟΙΑ περιφρόνηση και άγνοια για την κατάσταση των φρένων τους, ΟΛΟΙ αντί να κοιτάνε να φτιάξουνε σωστά τα φρένα στις προδιαγραφές τους, να βάλουνε επώνυμα τακάκια, να αλλάξουν κανά σωληνάκι, να καθαρίσουν δαγκάνες, και φυσικά να συντηρήσουν ανάρτηση και να έχουν σωστό ελαστικό, ΟΛΟΙ στα διαστημικά φρένα το ρίχνουνε και τις εξωτικές δαγκάνες και τρόμπες.


Αν ΔΕΝ είσαι τέτοια περίπτωση, αγνόησε το παραπάνω κείμενο.

Αν όμως, είσαι, για το όνομα του Σοιχίρο, κάνε μια σωστή συντήρηση, και σταμάτα να κυνηγάς ανεμόμυλους. Τα φρένα του ΖΧ12 σε σωστή κατάσταση είναι μια χαρά φρένα και εκτός κι αν το πιέζεις για ώρες τέρμα στην πίστα, δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο.

doctor_john
05/11/2023, 22:57
Aν είναι οι monoblock δαγκάνες προτείνω να τις δεις με ακτινική και σωληνάκια πριν αποφασίσεις την αλλαγή τους.
Brembo στα 110mm; θα βρεις σε πολύ καλή κατάσταση μεταχειρισμένες.

NASOSPEED
05/11/2023, 23:00
Τακακια τα μαμα καβασακι ... υγρα ολοκαινουρια ... σοληνακια τα μαμα καβασακι = αθλια.. λατιχα μισελιν πουερ καπ ολοκαινουρια ... αναρτησεις απο ΦΟΥΛ σερβις ...

ειναι μονοβλοκ γιαυτο αρχιζω απο τρομπα και σοληνακια .... ακτινηκες δαγγανες με συμβατικη τρομπα λιγο κουλο .... δεν ξερω γιατι υο κανανε ....

telegonos
05/11/2023, 23:01
Τακακια τα μαμα καβασακι ... υγρα ολοκαινουρια ... σοληνακια τα μαμα καβασακι = αθλια.. λατιχα μισελιν πουερ καπ ολοκαινουρια ... αναρτησεις απο ΦΟΥΛ σερβις ...

Οταν γράφεις ''σωληνάκια τα μαμά καβασάκι'' εννοείς ότι τα έχεις αλλάξει, πήγες αντιπροσωπεία και πήρες καινούρια μαμά σωληνάκια ε; Δεν έχει τα ίδια με τα οποία πρωτοβγήκε από το εργοστάσιο, πριν 20 χρόνια ε;

NASOSPEED
05/11/2023, 23:11
Οταν λες ανυπαρκτα; Κατι πιο συγκεκριμενο;
Τακακια τι φοραει; Υγρα;
Ξεκινας με τα απλα-ευκολα-φθηνα και μετα πας σε αναβαθμισεις. Εκτος και αν θες να πεταξεις λεφτα ετσι.

Τακακια τα μαμα καβασακι ... υγρα ολοκαινουρια ... σοληνακια τα μαμα καβασακι = αθλια.. λατιχα μισελιν πουερ καπ ολοκαινουρια ... αναρτησεις απο ΦΟΥΛ σερβις ...

NASOSPEED
05/11/2023, 23:17
Οταν γράφεις ''σωληνάκια τα μαμά καβασάκι'' εννοείς ότι τα έχεις αλλάξει, πήγες αντιπροσωπεία και πήρες καινούρια μαμά σωληνάκια ε; Δεν έχει τα ίδια με τα οποία πρωτοβγήκε από το εργοστάσιο, πριν 20 χρόνια ε;

οχι δεν αλαξα σωληνακια ... δεν μπωρω να λεω ψεματα

Bowleno
05/11/2023, 23:42
οχι δεν αλαξα σωληνακια ... δεν μπωρω να λεω ψεματα

Μετά από 20 χρόνια έχουν γίνει μπαλόνια....και υπάρχει ΄κινδυνος να σκάσουν. άλλαξέ τα με σωληνάκια υψηλής, θα πάθεις πλάκα με την διαφορά!
Επίσης, καλά τακάκια και υγρά!
Λύσιμο και καλό καθάρισμα τις δαγκάνες. Θα βρεις το φως σου.... άσε τις μπρέμπο και λοιπά, δεν τα χρειαζεσαι και θα πετάξεις λεφτά άδικα.

sapila racing
06/11/2023, 07:45
Στο ZX12R η τρόμπα είναι πολύ δύσκολη στην εξαέρωση και αν δεν εχει γινει σωστα μενει αερας μέσα της και το αποτέλεσμα ειναι αυτό που περιγραφεις.
Επίσης εχει τις 6 πιστονες Tokico που ναι μεν δίνουν πολύ καλό φρεναρισμα για την εποχή τους αλλά θέλουν και service πολύ συχνότερα απο άλλες δαγκάνες.
Οταν λέω service εννοώ φουλ λύσιμο καθάρισμα, τσιμούχες κλπ.

telegonos
06/11/2023, 08:12
οχι δεν αλαξα σωληνακια ... δεν μπωρω να λεω ψεματα

Που είσαι; Αθήνα; Αν ναι, πήγαινε στο brake shop και θα σε καθοδηγήσει πολύ καλά, στο τι πραγματικά χρειάζεσαι.

Είναι λίγο -φαινομενικά- απότομος ο ιδιοκτήτης εκεί, αλλά άμα απαντήσεις ειλικρινά σε ότι σε ρωτήσει, θα σου δώσει λυση.

Εχω την εντύπωση ότι και μόνο με τα σωληνάκια που θα αλλάξεις, θα δεις χαοτική διαφορά. 20 χρόνια σχεδόν, μαμά σωληνάκια, αυτά έχουν την αντοχή σωλήνα για καφέ πλέον, είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.

viper1
06/11/2023, 08:27
Στο ZX12R η τρόμπα είναι πολύ δύσκολη στην εξαέρωση και αν δεν εχει γινει σωστα μενει αερας μέσα της και το αποτέλεσμα ειναι αυτό που περιγραφεις.
Επίσης εχει τις 6 πιστονες Tokico που ναι μεν δίνουν πολύ καλό φρεναρισμα για την εποχή τους αλλά θέλουν και service πολύ συχνότερα απο άλλες δαγκάνες.
Οταν λέω service εννοώ φουλ λύσιμο καθάρισμα, τσιμούχες κλπ.

Είναι το τελευταίο με τις ακτινικές. 4εμβολες

PortisHead
06/11/2023, 09:45
Δεν παιζει να βγηκε μηχανη 180 ιππων απο οποιοδηποτε εργοστασιο και να μην εχει φρενα.
Το προβλημα ειναι καθαρα θεμα σερβις και συντηρησης και οχι κακής σχεδιασης και ποιοτητας.

PortisHead
06/11/2023, 09:46
Που είσαι; Αθήνα; Αν ναι, πήγαινε στο brake shop και θα σε καθοδηγήσει πολύ καλά, στο τι πραγματικά χρειάζεσαι.

Είναι λίγο -φαινομενικά- απότομος ο ιδιοκτήτης εκεί

:lol::lol::lol:

lospsi
06/11/2023, 09:58
Συμφωνώ με telegono και sapila.

Πριν αρχίζεις να σκορπάς λεφτά, κάνε μια καλή συντήρηση στα φρένα σου. Αυτό σημαίνει, λύσιμο και καθάρισμα στις δαγκάνες, σωληνάκια υψηλής (προαιρετικά), καλή εξαέρωση. Αν δεν ξέρεις να το κάνεις εσύ, βρες έναν ειλικρινή μάστορα που θα σου κάνει αυτή την εργασία. Από προσωπική εμπειρία, ο καθαρισμός των εμβόλων στις δαγκάνες είναι κάτι που αμελείται από το 90% των ιδιοκτητών (τα συνεργεία δύσκολο να ασχοληθούν λόγω χρόνου/κόστους) οπότε καταλαβαίνεις ότι σε μοτοσυκλέτες σχεδόν 20 ετών, τι επιπτώσεις έχουν στην απόδοση των φρένων. Το κάνω πλέον σε όλες τις μοτοσυκλέτες μου και βλέπω διαφορά.
Έχε επίσης υπόψην σου, ότι τα γιαπωνέζικα εκείνων των χρόνων συνήθως δεν είχαν επαρκή φρένα για τις επιδόσεις τους, δεν έχω οδηγήσει βέβαια ZX-12R.

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις με το εργαλείο!

NASOSPEED
26/11/2023, 18:46
Συμφωνώ με telegono και sapila.

Πριν αρχίζεις να σκορπάς λεφτά, κάνε μια καλή συντήρηση στα φρένα σου. Αυτό σημαίνει, λύσιμο και καθάρισμα στις δαγκάνες, σωληνάκια υψηλής (προαιρετικά), καλή εξαέρωση. Αν δεν ξέρεις να το κάνεις εσύ, βρες έναν ειλικρινή μάστορα που θα σου κάνει αυτή την εργασία. Από προσωπική εμπειρία, ο καθαρισμός των εμβόλων στις δαγκάνες είναι κάτι που αμελείται από το 90% των ιδιοκτητών (τα συνεργεία δύσκολο να ασχοληθούν λόγω χρόνου/κόστους) οπότε καταλαβαίνεις ότι σε μοτοσυκλέτες σχεδόν 20 ετών, τι επιπτώσεις έχουν στην απόδοση των φρένων. Το κάνω πλέον σε όλες τις μοτοσυκλέτες μου και βλέπω διαφορά.
Έχε επίσης υπόψην σου, ότι τα γιαπωνέζικα εκείνων των χρόνων συνήθως δεν είχαν επαρκή φρένα για τις επιδόσεις τους, δεν έχω οδηγήσει βέβαια ZX-12R.

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις με το εργαλείο!

σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα ..... παντα ορθιος