PDA

View Full Version : CFMOTO 450MT (2024)



giorgosb
07/11/2023, 18:50
"Στη λακωνικά ρέουσα πληροφορία της CFMOTO, γίνεται λόγος για ένα δικύλινδρο, εν σειρά κινητήρα με το στρόφαλο στις 270 μοίρες και με την απόδοση στην κατηγορία των 500 κ.εκ. Κοινώς, μιλάμε ενδεχομένως για 46 ίππους και περίπου 4 κιλά ροπής, όπως ανακοινώνουν τα δυο έτερα αδέρφια των 450 κυβικών της CFMOTO.

Η πρώτη μικρομεσαία Adventure μοτοσυκλέτα της CFMOTO, φαίνεται εν πολλοίς έτοιμη για μαζική παραγωγή, διαθέσιμη μάλιστα και σε δυο χρωματισμούς, γαλάζιο με λευκό και μαύρο με γκρι."

https://www.bikeit.gr/nea-montela-cf-moto/item/36236-eicma-2023-cfmoto-450mt-2024?m=1

447836

447837

447838

447839

Nitse3
07/11/2023, 21:40
Χαμός από νέα μοντέλα σήμερα!!!!

kordix
08/11/2023, 08:18
Αυτό είναι ωραίο στην έκδοση με το χαμηλό φτερό.

giorgosb
21/12/2023, 12:15
Στα 5.990€ η τιμή του στην Ελλάδα
(https://www.motomag.gr/news/nea-montela-epikairotita/cfmoto-450mt-i-timi-tis-stin-ellada)
449185

THRESH
21/12/2023, 16:02
Μοιάζει σαν μικρό αδερφάκι του Tenere :lol:

Ωραίο πάντως.

Μοτερ in-house ή έχει παίξει συνεργασία εδώ ?

ptc
21/12/2023, 16:19
Πολύ ωραία πρόταση, πιστεύω είναι η τέλεια κατηγορία για τη χώρα μας. Θα ήταν ενδιαφέρον αν έβγαινε και σε sumo.

basilis_k6
06/05/2024, 22:14
https://www.youtube.com/watch?v=kyWhe97LZPE

https://www.youtube.com/watch?v=WmZxxx1lCf8

αν αυτο βγει αξιοπιστο θα κλείσει πολλα σπιτια. το δικο μου σίγουρα :lol:

kordix
07/05/2024, 19:09
https://www.youtube.com/watch?v=kyWhe97LZPE

https://www.youtube.com/watch?v=WmZxxx1lCf8

αν αυτο βγει αξιοπιστο θα κλείσει πολλα σπιτια. το δικο μου σίγουρα :lol:

Πολύ χαμηλό για σβέλτη οδήγηση στο χώμα και το τελικό της εξάτμισης στηρίζεται στο χυτό αλουμινένιο πίσω μαρσπιέ οπότε σε πτώση δεν τα βλέπω καλά τα πράματα.

Το καβάλησα αρκετά στην έκθεση και δεν ήταν αυτό που περίμενα. Θέλω όμως να το κάνω και test drive.

basilis_k6
07/05/2024, 20:39
Πολύ χαμηλό για σβέλτη οδήγηση στο χώμα και το τελικό της εξάτμισης στηρίζεται στο χυτό αλουμινένιο πίσω μαρσπιέ οπότε σε πτώση δεν τα βλέπω καλά τα πράματα.

Το καβάλησα αρκετά στην έκθεση και δεν ήταν αυτό που περίμενα. Θέλω όμως να το κάνω και test drive.

Εγω το θελω για καθημερινο. Αλλα και για βολτες χαλαρες στο χωμα μια χαρα ειναι. Ενας κινεζος το εχει κανει καθαρόαιμο και το κοπαναει παντού αλλα προφανως δεν το πληρώνει. Βρισκει κατω για πλακα παντως σε σκληρή χρηση.

kordix
07/05/2024, 20:46
Εγω το θελω για καθημερινο.

Οκ, ωραία θέση οδήγησης, κουμπωνουν ωραια τα πόδια στο ρεζερβουάρ, καλή προστασία στα πόδια, λίγο στενη η οθόνη του φαίρινγκ που είναι καλό για καθημερινή χρήση , καλή και άνετη σέλα, καλές αναρτήσεις .

Πολύ καλή πρόταση για all around ον οφ σε αυτά τα χρήματα. Μακάρι να βγει και αξιόπιστη.

basilis_k6
07/05/2024, 21:23
Οκ, ωραία θέση οδήγησης, κουμπωνουν ωραια τα πόδια στο ρεζερβουάρ, καλή προστασία στα πόδια, λίγο στενη η οθόνη του φαίρινγκ που είναι καλό για καθημερινή χρήση , καλή και άνετη σέλα, καλές αναρτήσεις .

Πολύ καλή πρόταση για all around ον οφ σε αυτά τα χρήματα. Μακάρι να βγει και αξιόπιστη.

το μοτερ ειναι δοκιμασμένο αρκετα χρονια παντως. αν εχω καταλάβει καλα το ίδιο μοτερ θα βαλει και η κτμ στο δικο της adv. οχι οτι λεει κατι αυτο βεβαια.
δεν εχω διαβασει γενικα προβληματα στα μοτερ των cf. βεβαια δεν εψαξα και πολυ.

2stroker
08/05/2024, 08:04
Θα συμφωνησω και εγω. Για καθημερινο θα ειναι οκ. Για χωμα, μονο για εκδρομικο εντουρο το βλεπω η αντε να πας σβελτα σε καμια φλαταδουρα.

Tallyban
08/05/2024, 08:26
Εθνική με κόντρα αέρα και ανηφόρα θα θέλει υπομονή,ειδικά δικαβαλο.
Λίγα κυβικά,μεγάλη μετωπική επιφάνεια.

Nitse3
08/05/2024, 08:35
το μοτερ ειναι δοκιμασμένο αρκετα χρονια παντως. αν εχω καταλάβει καλα το ίδιο μοτερ θα βαλει και η κτμ στο δικο της adv. οχι οτι λεει κατι αυτο βεβαια.
δεν εχω διαβασει γενικα προβληματα στα μοτερ των cf. βεβαια δεν εψαξα και πολυ.

Είναι παλιό το συγκεκριμένο μοτέρ; Αυτό που φορούσε και το προηγούμενο 450 nk; Είχα την εντύπωση πως είχαν βγάλει καινούργιο για αυτή τη σειρά.

kordix
08/05/2024, 08:40
Θα συμφωνησω και εγω. Για καθημερινο θα ειναι οκ. Για χωμα, μονο για εκδρομικο εντουρο το βλεπω η αντε να πας σβελτα σε καμια φλαταδουρα.

Εννοείται πως μοτοσυκλέτα 2 κύλινδρη με τόσο βάρος μόνο για τέτοιου είδους χρήση κάνει.

Εκτός αν σε λένε Pol Tarrès που ότι και να καβαλήσει κάνει παπάδες.

doctoras
08/05/2024, 12:04
δεν ξέρω αν αυτό το μοτερ είναι εξέλιξη των kawasaki z400
μοιάζουν λίγο οπτικά
452814
452815

AUFGEBRACHT
08/05/2024, 18:16
Πολύ χαμηλό για σβέλτη οδήγηση στο χώμα και το τελικό της εξάτμισης στηρίζεται στο χυτό αλουμινένιο πίσω μαρσπιέ οπότε σε πτώση δεν τα βλέπω καλά τα πράματα.

Το καβάλησα αρκετά στην έκθεση και δεν ήταν αυτό που περίμενα. Θέλω όμως να το κάνω και test drive.

Κάποιος που επίσης το καβάλησε στην έκθεση, και περίμενε πως και πως να το δει το συγκεκριμένο, δήλωσε ότι απογοητεύτηκε από την πίσω ανάρτηση, όταν δε δοκίμασε δικάβαλο...ξενέρωσε.

Κατά τα άλλα, στο εξώφυλλο του τρέχοντος τεύχος του Moto, υπάρχει ο πομπώδης τίτλος "CFMOTO 450MT - Αλλάζει την ιστορία των on-off" :rolleyes:

Bowleno
08/05/2024, 18:31
Κάποιος που επίσης το καβάλησε στην έκθεση, και περίμενε πως και πως να το δει το συγκεκριμένο, δήλωσε ότι απογοητεύτηκε από την πίσω ανάρτηση, όταν δε δοκίμασε δικάβαλο...ξενέρωσε.

Κατά τα άλλα, στο εξώφυλλο του τρέχοντος τεύχος του Moto, υπάρχει ο πομπώδης τίτλος "CFMOTO 450MT - Αλλάζει την ιστορία των on-off" :rolleyes:


Είναι πολλά τα λεφτά, Auf.....

AUFGEBRACHT
08/05/2024, 18:37
Είναι πολλά τα λεφτά, Auf.....

Nαι φίλτατε, συμφωνούμε απόλυτα...τις προάλλες, παρακολουθούσα γνωστό και συμπαθή youtuber, και θιασώτη των μοτό Made in China, ο οποίος ανέφερε πως ο κινητήρας του Kove 450 είναι πολύ ελαστικός, σε στατική παρουσίαση...

basilis_k6
08/05/2024, 19:22
δεν ξέρω αν αυτό το μοτερ είναι εξέλιξη των kawasaki z400
μοιάζουν λίγο οπτικά

ετσι νομιζα και εγω αλλα τελικα η cf δηλωνει οτι ειναι δικο της το μοτερ. αρα ΔΕΝ ειναι δοκιμασμένο. βεβαια δεν εχει φτιάξει και λιγα μοτερ ουτε την λες εταιρια της πλακας. γενικα προσεχει το κοινο της και ακουει τον κοσμο. τι να λεμε τωρα. 7κ να εκανε παλι θα πουλαγε αλλα στα 6 ειναι προκλητικα φθηνο.
η Muvus μου ειπε οτι για τεστ ακομα δεν υπαρχει κατι. σε 10-15 μερες ερχονται τα πρωτα που εχουν παραγείλει και λογικα ιουνιο ξεκινανε παραδοσεις και τεστ.

telegonos
08/05/2024, 19:24
δεν ξέρω αν αυτό το μοτερ είναι εξέλιξη των kawasaki z400
μοιάζουν λίγο οπτικά
452814
452815

Μοιάζει οπτικά, αλλά σαν εξαρτήματα δεν έχει καμία σχέση, π.χ. ο ένας έχει ελαιολεκάνη από κάτω, με οριζόντια τομή, ο άλλος έχει μια τελείως διαφορετική, με λοξή τοποθέτηση. Και ομοίως είναι όλα τα άλλα, άμα τα εξετάσεις ένα-ένα. Μπορεί να έχει επιρροή σαν σχεδίαση, δλδ φαντάζομαι κάποια στιγμή τους κινέζους να έχουν ένα κινητήρα Ζ400 στο γραφείο και να τον μελετάνε, αλλά μετά πιάσανε να σχεδιάζουνε από την αρχή.

Ο CFMoto είναι με κομβία ανά 270 μοίρες, ενώ ο καβασάκις ανά 180. Σύμφωνα με τα όσα διαβάζω, είναι μοναδική σχεδίαση της CFMoto για την τριάδα 450SR-NK-MT και δεν έχει χρησιμοποιηθεί σε άλλα μοντέλα ή από άλλους κατασκευαστές.

stefanos
08/05/2024, 19:32
Οι αναρτήσεις της KYB έχουν και ρυθμίσεις απόσβεσης.
Αν το συνδυάσουμε και με την τιμή είναι πολύ ελκυστικό πακέτο για καθημερινό μηχανάκι.

basilis_k6
08/05/2024, 20:21
Οι αναρτήσεις της KYB έχουν και ρυθμίσεις απόσβεσης.
Αν το συνδυάσουμε και με την τιμή είναι πολύ ελκυστικό πακέτο για καθημερινό μηχανάκι.

με τις πωλησεις που θα κάνει (400 προπαραγγελίες αυστραλία διαβασα) θα βγουν ΠΟΛΛΑ αφτερ για να το κάνεις και εκδρομικο ον οφφ. ΜΟΝΟ το χαμηλο υψος θα ειναι προβλημα και η θεση που δεν βολευει ψηλους αναβατες. εγω ειμαι πρωτο μποι και δεν με ενδιαφέρει :lol: Ενα αμορτισερ πισω θα θέλει λογικα και ααααντε και σωθηκα εμπρος. Σε δευτερη φαση φρενα ίσως, ειναι μετρια διαβαζω αλλα αρκετα για τη χρηση που το φτιαξανε. Ρίξε και ενα δοντι μπροστα και με 40 ιππους απο τη μανα του ουτε βελτίωση με φπε δεν αξιζει. Ενα τελικό ισως αν ειναι βαρυ το μαμα και ενα φιλτράκι και εισαι αρχοντας. Κάποιος θα πει παιρνω μετοχειρο τενερε αλλα πως? Τα ζητάνε 1κ κατω απο καινουργια. Αμα ηταν μονοκύλινδρο εγω δεν θα το σκεφτόμουν καν, θα ειχα παραγγείλει ηδη.

stefanos
08/05/2024, 21:47
Έχει και 870 σέλα, δεν ξέρω τι φόραγαν στην έκθεση, που όντος ήταν πολύ χαμηλά.
Θέμα "βελτίωσης" κατά τη γνώμη μου δεν τίθεται για την κατηγορία.
Το βελτιώνεις στο χώμα γίνεται χειρότερο στην άσφαλτο και ανάποδα, το ίδιο και με τα λάστιχα και τα φρένα.
Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο ήταν ο λόγος που πήγα και στην έκθεση.

7888888 (και τα πρώτα δείγματα γραφής του γάτου μου:lol:)

basilis_k6
09/05/2024, 00:07
Έχει και 870 σέλα, δεν ξέρω τι φόραγαν στην έκθεση, που όντος ήταν πολύ χαμηλά.
Θέμα "βελτίωσης" κατά τη γνώμη μου δεν τίθεται για την κατηγορία.
Το βελτιώνεις στο χώμα γίνεται χειρότερο στην άσφαλτο και ανάποδα, το ίδιο και με τα λάστιχα και τα φρένα.
Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο ήταν ο λόγος που πήγα και στην έκθεση.

7888888 (και τα πρώτα δείγματα γραφής του γάτου μου:lol:)

:lol: :lol: :lol: για το γατο

870 θεωρω ειναι υπερβολη για καθημερινο αν δεν εισαι ψηλος. παντως η μαμα ειναι 800-820 αναλογα που την θέλεις. θα προτιμουσα 820-840 αλλα οκ..
ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα το βελτιώσουν και να σου πω την αληθεια εγω μονο τις αναρτησεις φοβαμαι. τα αλλα δεν νομιζω οτι εχουν τοσο μεγαλη σημασια σε τετοια μοτο.

katsar
02/06/2024, 14:16
Ο αδερφός μου πάντως που είχε το cruiser 450 -λογικά φοράνε ίδιο μοτέρ - τεστ ride για μία ημέρα δήλωσε συνολικά ικανοποιημένος ΑΛΛΑ μου λέει το
βεντιλατέρ δούλευε σχεδόν συνέχεια , το έσπαγα σε ανοιχτό δρόμο και αυτό δούλευε με το βεντιλατέρ .Μπορεί να έτυχε,μπορεί και όχι,δεν γνωρίζω πως δουλεύουν τα καινούργια οχήματα.

basilis_k6
04/06/2024, 18:46
λογικα αρχισανε οι πωλησεις. εχετε δει κανενα η εχετε ακουσει κανεναν να παρέλαβε?

Bowleno
05/06/2024, 14:46
Ο αδερφός μου πάντως που είχε το cruiser 450 -λογικά φοράνε ίδιο μοτέρ - τεστ ride για μία ημέρα δήλωσε συνολικά ικανοποιημένος ΑΛΛΑ μου λέει το
βεντιλατέρ δούλευε σχεδόν συνέχεια , το έσπαγα σε ανοιχτό δρόμο και αυτό δούλευε με το βεντιλατέρ .Μπορεί να έτυχε,μπορεί και όχι,δεν γνωρίζω πως δουλεύουν τα καινούργια οχήματα.

Όλα τα euro 5 έτσι δουλεύουν πλέον... Κι εμένα με είχε ξενίσει αυτό, αλλά είναι η λειτουργία τους τέτοια, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

DoctoR_k6
05/06/2024, 15:18
Όλα τα euro 5 έτσι δουλεύουν πλέον... Κι εμένα με είχε ξενίσει αυτό, αλλά είναι η λειτουργία τους τέτοια, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Καινουριο παλι αυτο? :confused:
Τι ετσι δουλευουν ολα τα euro5?

Δηλαδη αν οντως ζεσταθει τι θα κανει?
Σε τι θερμοκρασια ξεκιναει?

Taz
05/06/2024, 15:26
Όλα τα euro 5 έτσι δουλεύουν πλέον... Κι εμένα με είχε ξενίσει αυτό, αλλά είναι η λειτουργία τους τέτοια, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Κανένα από τα δύο Euro 5 που είχα/έχω δεν δουλεύει έτσι. Το βεντιλατέρ παίρνει εμπρός μόνο σε κίνηση. Σε πορεία ακόμα και με 40βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία δεν ανάβει.

DoctoR_k6
05/06/2024, 15:40
Κανένα από τα δύο Euro 5 που είχα/έχω δεν δουλεύει έτσι. Το βεντιλατέρ παίρνει εμπρός μόνο σε κίνηση. Σε πορεία ακόμα και με 40βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία δεν ανάβει.

Προφανώς δεν δουλεύουν έτσι.
Στο 18 ετών σουτζούκι μου φτάνει 106 για να πάρει μπροστά το βεντιλατερ.
Μέχρι και το ταρταλο το ιταλικό που έχω (bev 350) ανάβει μετά τους 92-93...

Μήπως φοβούνται οι Κινέζοι ότι λόγω υψηλών θερμοκρασιών θα αρχίσουν τα χαμογελα τα μοτέρ τους???:lol:

Taz
05/06/2024, 15:45
Προφανώς δεν δουλεύουν έτσι.
Στο 18 ετών σουτζούκι μου φτάνει 106 για να πάρει μπροστά το βεντιλατερ.
Μέχρι και το ταρταλο το ιταλικό που έχω (bev 350) ανάβει μετά τους 92-93...

Μήπως φοβούνται οι Κινέζοι ότι λόγω υψηλών θερμοκρασιών θα αρχίσουν τα χαμογελα τα μοτέρ τους???:lol:

Ποιος ξέρει; Λογικό είναι τα νέα μοτέρ λόγω φτωχού μίγματος να ανεβάζουν θερμοκρασίες.
Από την άλλη το Hornet 600 που είχα ένα φεγγάρι έβραζε ενώ στο F750GS και R1300GS το βεντιλατέρ ανάβει στους 95 και ειδικά στο 1300 σπάνια ανεβαίνει πάνω από 90 (δεν μιλάω για μέσα στην πόλη)

Volpad
05/06/2024, 15:45
Εμένα στο ducati ανοίγει το βεντιλατέρ στους 102.
Δηλαδή δουλεύει συνέχεια... :lol:

DoctoR_k6
05/06/2024, 15:53
Ποιος ξέρει; Λογικό είναι τα νέα μοτέρ λόγω φτωχού μίγματος να ανεβάζουν θερμοκρασίες.
Από την άλλη το Hornet 600 που είχα ένα φεγγάρι έβραζε ενώ στο F750GS και R1300GS το βεντιλατέρ ανάβει στους 95 και ειδικά στο 1300 σπάνια ανεβαίνει πάνω από 90 (δεν μιλάω για μέσα στην πόλη)

Μιλαμε για μεσα στην κινηση να ανεβει στους 106 και να ειναι καλοκαιρι.
Σε πορεια και ταξιδια με 38-40 βαθμους που εχω κανει το μεγιστο που ειχα δει ηταν 85-88 ταξιδευοντας ομως με 150+.


Εμένα στο ducati ανοίγει το βεντιλατέρ στους 102.
Δηλαδή δουλεύει συνέχεια... :lol:

Καλα εσυ ευτυχως εχεις παιδια...γιατι μετα απο χρονια χρησης με τετοια θερμοκρασια εκει κατω ξερεις τι θα γινοτανε ετσι...? :lol:

Bowleno
05/06/2024, 18:21
Καλα εσυ ευτυχως εχεις παιδια...γιατι μετα απο χρονια χρησης με τετοια θερμοκρασια εκει κατω ξερεις τι θα γινοτανε ετσι...? :lol:

Κάτι σαν αυτό;
453606:D


Τώρα, λόγω όντως φτωχού μίγματος, ανεβάζουν αρκετά γρήγορα θερμοκρασία. Στο Voge μου, παίρνει μπρος περί στους 92-95 βαθμούς, συνήθως στο κέντρο σε κίνηση. Σε πορεία εθνική η επαρχιακό, σπανίως ξεπερνάει τους 88.
Ακόμα και έτσι, πάντως ΔΕΝ δημιουργείται θέμα, πέρσι σε συνθήκες καύσωνα, στο κέντρο της Αθήνας και για αρκετές μέρες/ώρες (είχα τρεχάματα εκει) καταμεσήμερο, πάνω από 95 δεν ανέβασε ποτέ. Κάνει καλή δουλειά το βεντιλατερ.

katsar
05/06/2024, 18:35
Καλά,όσο σίγουρα μπορείς να πεις δεν είναι θέμα άλλο τόσο μπορείς να πεις και είναι.
Ένα χρόνο όλα οκ.δεύτερο-τρίτο-έβδομο ;Από την στιγμή που δεν δουλεύουν έτσι όλα τα E5 κάτι άλλο ισχύει,δέχομαι το προστατεύω το μοτέρ από υπερθέρμανση αλλά δεν
θα το περνούσα και ντουκου.

Bowleno
05/06/2024, 18:54
Καλά,όσο σίγουρα μπορείς να πεις δεν είναι θέμα άλλο τόσο μπορείς να πεις και είναι.
Ένα χρόνο όλα οκ.δεύτερο-τρίτο-έβδομο ;Από την στιγμή που δεν δουλεύουν έτσι όλα τα E5 κάτι άλλο ισχύει,δέχομαι το προστατεύω το μοτέρ από υπερθέρμανση αλλά δεν
θα το περνούσα και ντουκου.


Θα δείξει η νεκροψία σε βάθος χρόνου....

Dimmanoukas
05/06/2024, 19:26
Η αλήθεια είναι ότι και το cf clx 700 το δικό μου μια από τα ίδια.

Και για τα ktm έχουν ακουστεί τα ίδια (790) ότι σε παλιούς αναβάτες τους ξενίζει η όλη λειτουργία αλλά όντως πρέπει να είναι το euro 5 ή πιο ορθά οι προδιαγραφές του.

Τώρα εάν για την τήρηση των προδιαγραφών μακροπρόθεσμα βγουν κουσουρια θα δείξει.

Επίσης αρκετοί έχουν παρατηρήσει ότι ξηλωμα καταλύτη και τελικό συν φίλτρο, έχει δραστικά αλλάξει την λειτουργία τόσο σε πιο ομαλή λειτουργία, όσο και σε θερμοκρασίες.

Bowleno
05/06/2024, 22:27
Η αλήθεια είναι ότι και το cf clx 700 το δικό μου μια από τα ίδια.

Και για τα ktm έχουν ακουστεί τα ίδια (790) ότι σε παλιούς αναβάτες τους ξενίζει η όλη λειτουργία αλλά όντως πρέπει να είναι το euro 5 ή πιο ορθά οι προδιαγραφές του.

Τώρα εάν για την τήρηση των προδιαγραφών μακροπρόθεσμα βγουν κουσουρια θα δείξει.

Επίσης αρκετοί έχουν παρατηρήσει ότι ξηλωμα καταλύτη και τελικό συν φίλτρο, έχει δραστικά αλλάξει την λειτουργία τόσο σε πιο ομαλή λειτουργία, όσο και σε θερμοκρασίες.

Και σε κάθε Φανάρι αναπνέεις καθαρό καρκίνο....;)

doctor_john
06/06/2024, 08:14
Υπάρχουν καταλύτες που επηρεάζουν λίγο την ροή, μια αναζήτηση με το μοντέλο του καθενός βοηθά.
Επίσης όπως βλέπουμε και στις εργοστασιακές εξατμίσεις, η όποια αλλαγή στην ροή είναι διαχειρίσιμη
με λίγο μεγαλύτερη διάμετρο του σωλήνα που φέρει τον καταλύτη.

Θα ήθελα πολύ, που σημαίνει πως θα συμμετείχα στο κόστος μέτρησης, να βλέπαμε τρείς μετρήσεις από την ίδια μοτό
με καινούριο καταλύτη, χωρίς καταλύτη και με 40χιλ.
Με βάση τα λεγόμενα μηχανικών εξατμίσεων θα δούμε μια κλίμακα σαν την παρακάτω:

Με Κατ. καινούριο
Λίγοι ρύποι
|
Χωρίς καταλύτη σωστά ρυθμισμένη
Λίγοι παραπάνω από του καινούριου
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Με Κατ. στις 40000χιλ.
Αρκετοί ρύποι, πολλές φορές παραπάνω από του καινούριου.

taisteal
11/06/2024, 05:52
Χθες το είχα για κάτι ώρες και το βόλταρα σε επαρχιακό στο βουνό.
Δεν ήμουν πολύ αισιόδοξος γιατί είχα οδηγήσει το 800 το αντβε και δεν μου άρεσε καθόλου,αλλά το μικρό με ξάφνιασε θετικά!
Πρώτη επαφή η σέλα,χαμηλή για το ύψος μου αλλά πολύ άνετη και βγάζουν και πιο ψηλή,το οργανάκι του ευδιάκριτο και μου άρεσε.
Στο δρόμο είναι σταθερό και έχει αίσθηση μεγαλύτερης μοτό,και οι αναρτήσεις του είναι πολύ καλές,ούτε πολύ μαλακές ούτε σκληρές,τόσο όσο πρέπει
για τα δικά μου δεδομένα.
Φρένα φανερά χωμάτινα αλλά αν δεν πιέσεις πολύ δεν σε κρεμάνε.
Κιβώτιο ταχυτήτων ικανοποιητικό και εύκολο με καλή αίσθηση.
Ο κινητήρας του το κινεί σβέλτα και δεν κρεμάει εύκολα,το περίμενα πιό αδύναμο αλλά είναι σπίρτο.
Στρίβει άφοβα,πατάει σωστά στο δρόμο και σε προδιαθέτει για πολύ παιχνίδι στο χώμα,όταν στρωθεί θα το πάω και εκτός δρόμου να δω.
Γυρίσαμε βράδυ για να δούμε τα φώτα τα οποία είναι οκ.
Γενικά για τα 5990 που ζητάνε είναι πολύ τίμιο και με 3 χρόνια εγγύηση,πάντως σίγουρα θα ακριβύνει στη πορεία.
Στα αρνητικά οι πολύ φθηνιάρικες μανέτες και τα δοχεία υγρών φρένων που είναι αστεία.
Αν ξέρεις τι αγοράζεις και δεν περιμένεις παπάδες από ένα μηχανάκι 6Κ τότε είναι γαμάτο,θεωρώ ότι θα πουλήσει αρκετά.

Edit
Το βεντιλατερ δεν δούλεψε καθόλου και φύγαμε με 37 βαθμούς κελσίου

taisteal
11/06/2024, 06:09
453702

giorgosb
20/06/2024, 16:48
Διαθέσιμη η γκάμα των επίσημων αξεσουάρ (https://www.bikeit.gr/gia-moto-diafora/item/38529-cfmoto-450mt-diathesimi-i-gama-ton-episimon-aksesouar?m=1)

Πρόκειται για 14 επιλογές που περιλαμβάνουν αναλυτικότερα:

Ψηλός ανεμοθώρακας εμπρός (99 €)
Ψηλό φτερό εμπρός σε 2 χρώματα (99 €)
Προστατευτικό εμπρός δαγκάνας φρένου (35 €)
Ενισχυμένη σέλα σε 2 χρώματα (119 €)
Κάγκελα προστασίας άνω, ασημί ή μαύρα (149 €)
Κάγκελα προστασίας χαμηλά, ασημί ή μαύρα (99 €)
Προστατευτικά καλύμματα κινητήρα (59 €)
Προστατευτικό τρόμπας φρένου (35 €)
Ενισχυμένη ποδιά κινητήρα, ασημί ή μαύρη (189 €)
Κεντρικό στάντ (99 €)
Επέκταση πλάγιου σταντ (49 €)
Αδιάβροχες πλαϊνές τσάντες (259 €)
Τριπλέτα βαλίτσες αλουμινίου, μαύρες ή ασημί (κεντρική 36 λίτρα, αριστερή 35 λίτρα, δεξιά 28 λίτρα) : 1100 €
Πλαϊνές βάσεις για βαλίτσες (129 €)

basilis_k6
20/06/2024, 17:56
Διαθέσιμη η γκάμα των επίσημων αξεσουάρ (https://www.bikeit.gr/gia-moto-diafora/item/38529-cfmoto-450mt-diathesimi-i-gama-ton-episimon-aksesouar?m=1)

Πρόκειται για 14 επιλογές που περιλαμβάνουν αναλυτικότερα:

Ψηλός ανεμοθώρακας εμπρός (99 €)
Ψηλό φτερό εμπρός σε 2 χρώματα (99 €)
Προστατευτικό εμπρός δαγκάνας φρένου (35 €)
Ενισχυμένη σέλα σε 2 χρώματα (119 €)
Κάγκελα προστασίας άνω, ασημί ή μαύρα (149 €)
Κάγκελα προστασίας χαμηλά, ασημί ή μαύρα (99 €)
Προστατευτικά καλύμματα κινητήρα (59 €)
Προστατευτικό τρόμπας φρένου (35 €)
Ενισχυμένη ποδιά κινητήρα, ασημί ή μαύρη (189 €)
Κεντρικό στάντ (99 €)
Επέκταση πλάγιου σταντ (49 €)
Αδιάβροχες πλαϊνές τσάντες (259 €)
Τριπλέτα βαλίτσες αλουμινίου, μαύρες ή ασημί (κεντρική 36 λίτρα, αριστερή 35 λίτρα, δεξιά 28 λίτρα) : 1100 €
Πλαϊνές βάσεις για βαλίτσες (129 €)
Τα ειδα προχθες απο το σαιτ τους. Μιλαμε για φοβερες τιμες. Βγαζουν εκτος συναγωνισμου τα αφτερμαρκετ!
Σελα με 120ευρω ολοκληρη!

Tallyban
20/06/2024, 19:09
Βάλτε και τιμές από ανταλλακτικά να δει ο κόσμος που ενδιαφέρεται για αγορά.

husky21
20/06/2024, 19:54
Τα ειδα προχθες απο το σαιτ τους. Μιλαμε για φοβερες τιμες. Βγαζουν εκτος συναγωνισμου τα αφτερμαρκετ!
Σελα με 120ευρω ολοκληρη!

το τριβαλιτσο μονο ειναι αλμυρο

THRESH
20/06/2024, 20:26
Τα ειδα προχθες απο το σαιτ τους. Μιλαμε για φοβερες τιμες. Βγαζουν εκτος συναγωνισμου τα αφτερμαρκετ!
Σελα με 120ευρω ολοκληρη!

μήπως είναι τίποτα ... κινέζικα ???!!! :smokin:

Bowleno
21/06/2024, 12:22
το τριβαλιτσο μονο ειναι αλμυρο

Μόνο αλμυρό;;;; παστός μπακαλιάρος χωρίς ξαλμύρισμα, κατευθείαν τραπέζι είναι :cry:

karellen
21/06/2024, 12:34
Μόνο η σέλα είναι φθηνή,όλα τα άλλα είναι στο επίπεδο των υπολοίπων.όπως κάτι προστατευτικά τρόμπας,δαγκάνας και λοιπές μ@λακίτσες.

basilis_k6
21/06/2024, 13:20
Μόνο η σέλα είναι φθηνή,όλα τα άλλα είναι στο επίπεδο των υπολοίπων.όπως κάτι προστατευτικά τρόμπας,δαγκάνας και λοιπές μ@λακίτσες.

κεντρικο σταντ τενερε 300 ευρω. μαλλον δεν εχεις τσεκαρει γνησια αξεσουαρ τελευταια. δεν ειναι τοσο φθηνα

taisteal
21/06/2024, 13:22
κεντρικο σταντ τενερε 300 ευρω. μαλλον δεν εχεις τσεκαρει γνησια αξεσουαρ τελευταια. δεν ειναι τοσο φθηνα

400 της Yamaha για το τενερε..

THRESH
25/06/2024, 16:46
333 με δωρεάν μεταφορικά λέει το motodirect

400 είναι για το World Raid

basilis_k6
25/06/2024, 17:28
Έχει ενα χωρις πινακιδες εδω Σκοπελο. Ειναι πολυ ωραιο το ατιμο...δεν ειχα δωσει πολυ προσοχη στην έκθεση. Κανονιζω τεστ ραιντ απο βδομαδα και ΑΝ ειναι οδηγικά οπως θέλω θα το παραγγειλω. Φοβαμαι λιγο το μοτέρ του αλλα πιστευω πως θα κανουν εντος εγγυησης την οποια επισκευη με revised parts. Ευτυχως οι Κινέζοι "ακουνε" την σγορα και τα παραπονα και βελτιωνονται γρηγορα.
Αντε μωρη γιαμαπα σε περιμενω τοσα χρονια να βγαλεις μεσαιο εντουροειδες και ξυνεις τα μην πω ανακυκλώνοντας δεκα χρονια το μοτερ του 07. Στα διαλα..θα παρω κινεζο εκει που μας καταντησες.

kordix
26/06/2024, 07:45
Το είδα στον δρόμο και μου άρεσε πολύ το 450 :beer:

taisteal
26/06/2024, 10:22
Έχει ενα χωρις πινακιδες εδω Σκοπελο. Ειναι πολυ ωραιο το ατιμο...δεν ειχα δωσει πολυ προσοχη στην έκθεση. Κανονιζω τεστ ραιντ απο βδομαδα και ΑΝ ειναι οδηγικά οπως θέλω θα το παραγγειλω. Φοβαμαι λιγο το μοτέρ του αλλα πιστευω πως θα κανουν εντος εγγυησης την οποια επισκευη με revised parts. Ευτυχως οι Κινέζοι "ακουνε" την σγορα και τα παραπονα και βελτιωνονται γρηγορα.
Αντε μωρη γιαμαπα σε περιμενω τοσα χρονια να βγαλεις μεσαιο εντουροειδες και ξυνεις τα μην πω ανακυκλώνοντας δεκα χρονια το μοτερ του 07. Στα διαλα..θα παρω κινεζο εκει που μας καταντησες.

Ακούγεται ότι θα βγάλει η γιαμαπα μικρό όπως το θες,με τον κινητήρα του 450

basilis_k6
26/06/2024, 12:25
Ακούγεται ότι θα βγάλει η γιαμαπα μικρό όπως το θες,με τον κινητήρα του 450

Γερασα περιμενωντας...
Ποιο 450? Δεν νομίζω ότι έχει μοτέρ εκτος απο του μτ03 που να μπαινει σε τετοιο μηχανακι και θα το ειχε κανει τοσα χρονια.

taisteal
26/06/2024, 14:06
Γερασα περιμενωντας...
Ποιο 450? Δεν νομίζω ότι έχει μοτέρ εκτος απο του μτ03 που να μπαινει σε τετοιο μηχανακι και θα το ειχε κανει τοσα χρονια.

Το μοτέρ του cf εννοούσα

basilis_k6
26/06/2024, 15:24
Το μοτέρ του cf εννοούσα

Που το διαβασες αυτο; Δεν το εχω ακουσει ποτε. Αν μιλανε για 2026 παντως δεν θα περιμενω. Το cf ειναι απιθανο να μην παει στα 6.500 απο γεναρη και η yamaha σιγουρα θα ζηταει 8+. Θα τα εδινα αν το ειχε ετοιμο σημερα αλλα οχι να περιμενω 2-3 χρονια.

2stroker
26/06/2024, 15:44
Ακούγεται ότι θα βγάλει η γιαμαπα μικρό όπως το θες,με τον κινητήρα του 450

Και να το βγαλει θα εχει ενα 8χιλιαρο+ στο νερο οποτε...

Εκτος αν ανεβασει τιμη ο κινεζος σε κανα χρονο (πολυ πιθανο) οποτε μετα δεν θα αξιζει για εναμιση χιλιαρικο να πας σε κινεζο.

THRESH
26/06/2024, 16:08
Υποτίθεται οτι απο το 2020 είναι στα σκαριά το Tenere 300, με το κινητήρα του ΜΤ-03.
Το Tenere 250 που κυκλοφορεί στη Βραζιλία είναι άλλο πράμα τελείως.
Αν κρίνουμε απο την τιμή του NX500 , και εγώ δεν θα περιμενα Tenere 300 με λιγότερο απο 7500.
Αν γίνει τόσο καλό οσο το Tenere 700 βέβαια, χαλάλι.

Κ επειδή το ψάχνω το μηχανάκι απο συμπάθεια, σήμερα έπεσε και το μάτι μου στα γραφόμενα ιδιοκτήτη απο το ελληνικο κλαμπ


Καλησπέρα στην ομάδα!Μετά από την πρώτη βόλτα με την μηχανή στην ορεινή Χαλκιδική , μερικές παρατηρήσεις :
Στα πολύ κλειστά κομμάτια ,δεν μου άρεσε το πολύ κοντό κιβώτιο και το φρένο του κινητήρα. Για τα γούστα μου χρειάζεται 15άρι γρανάζι μπροστά μπορεί και ένα δόντι μικρότερο γρανάζι πίσω.
Ο ήχος της εξάτμισης που στην πόλη μου άρεσε πολύ , στο ταξίδι με ενόχλησε. Πρέπει να αρχίσω να οδηγώ με ωτοασπίδες όπως κάνουν στο εξωτερικό,
Ο πολύ μαλακός συμπλέκτης με ξεγελάει και τον πατούσα με το ένα δάχτυλο , με αποτέλεσμα μα κουμπώνουν οι ταχύτητες με θόρυβο και με δυσκολία . Μετά θυμήθηκα ένα σχόλιο στη ομάδα που έλεγε : πατήστε τον συμπλέκτη καλά μέχρι τέρμα. Το έκανα και το θέμα έληξε. Μου αρέσει όμως η ιδέα να ασχοληθώ με την ρύθμιση του και να τον χειρίζομαι με ένα δάχτυλο όπως τα καθαρόαιμα enduro.
Τα φρένα υστερούν σε δύναμη . με άλλα τακάκια θα βελτιωθούν , Θαύματα όμως δεν γίνονται , ο δεύτερος δίσκος μπροστά λείπει
Ο 21ρης τροχός μπροστά δίνει μεγάλη σταθερότητα στα κλειστά κομμάτια και τα κάνει απόλαυση.
Τα λάστιχα δεν ξέρω πως είναι στην βροχή , έμεινα ευχαριστημένος και θα τα κρατήσω μέχρι να φθαρούν.
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να ρυθμίσω τις αναρτήσεις στο βάρος μου , και μου φάνηκαν σκληρές για τα 70 κιλά μου . Διάβασα ότι πολλοί τις βρήκαν μαλακές. Δεν μπορείς να κρίνεις τις αναρτήσεις αν δεν ρυθμίσεις πρώτα το SAG στο βάρος σου , απλά ΔΕΝ μπορείς.
Όποιος βρίσκει το βάρος πολύ , απλά δεν έχει οδηγήσει τη μοτοσυκλέτα.
Όποιος θέλει να καταπίνει χιλιόμετρα στην εθνική , με αυτή τη μοτοσυκλέτα θα βαρεθεί . Στους επαρχιακούς δρόμους θα την ευχαριστηθεί.
Δεν οδήγησα νύχτα για να δω πως είναι τα φώτα.
Όλα τα υπόλοιπα μου άρεσαν πολύ!

taisteal
26/06/2024, 16:44
Που το διαβασες αυτο; Δεν το εχω ακουσει ποτε. Αν μιλανε για 2026 παντως δεν θα περιμενω. Το cf ειναι απιθανο να μην παει στα 6.500 απο γεναρη και η yamaha σιγουρα θα ζηταει 8+. Θα τα εδινα αν το ειχε ετοιμο σημερα αλλα οχι να περιμενω 2-3 χρονια.

Δεν το διάβασα, ακούστηκε από άνθρωπο μέσα στην CF.
Μπορεί και να είναι αρβύλα,αλλά γενικά είναι σοβαρός τύπος.

basilis_k6
26/06/2024, 17:09
Δεν το διάβασα, ακούστηκε από άνθρωπο μέσα στην CF.
Μπορεί και να είναι αρβύλα,αλλά γενικά είναι σοβαρός τύπος.

Ενδιαφερον. Αν και θα γουσταρα να οδηγαω μονοκυλινδρο και ας ειναι και το μοτερ του 03, δυστυχως οι αναγκες μου είναι για 2κ και 450+. Βεβαια θα προτιμουσα εφοσον εχω 2κ να ειναι 19-17 σαν το cbx.

Dimmanoukas
01/07/2024, 22:02
Έτυχε με διαφορά μιας ημέρας να δω στο δρόμο και το λευκό - μπλε και το γκρί.

Για εμένα πιο όμορφο σαφώς το γκρι.
Είναι πολύ ωραίο από κοντά και προφανώς δείχνει πολύ πιο μεγάλη ως μηχανή σε σχέση με άλλες ίδιων κυβικών.

Πολύ ωραίος και ο ήχος από την εξάτμιση.

Βγήκε και βίντεο από γνωστό παρουσιαστή ο οποίος λέει πολύ καλά λόγια για το σύνολο.

Η μόνη ένσταση η εργονομία ως θέση οδήγησης για ψηλούς αναβάτες, ενώ η οποία υστέρηση σε ιπποδύναμη καλύπτεται από το κοντό βήμα (αλλά ως πότε θα καλύψει κάποιον χωρίς να έρθει κορεσμός - βαρεμάρα ή κόπωση σε δικάβαλο κλπ)

Αρκετοί ήδη ορεγονται σε υπερκυβισμο του εν λόγω μοτέρ, το οποίο θα έδινε την λίγη παραπάνω ιπποδύναμη και ροπή για να το βελτιώσει και άλλο.

Πάντως για 6 χιλ φαντάζει καλό value for money.

2stroker
03/07/2024, 19:02
Έτυχε με διαφορά μιας ημέρας να δω στο δρόμο και το λευκό - μπλε και το γκρί.

Για εμένα πιο όμορφο σαφώς το γκρι.
Είναι πολύ ωραίο από κοντά και προφανώς δείχνει πολύ πιο μεγάλη ως μηχανή σε σχέση με άλλες ίδιων κυβικών.

Πολύ ωραίος και ο ήχος από την εξάτμιση.

Βγήκε και βίντεο από γνωστό παρουσιαστή ο οποίος λέει πολύ καλά λόγια για το σύνολο.

Η μόνη ένσταση η εργονομία ως θέση οδήγησης για ψηλούς αναβάτες, ενώ η οποία υστέρηση σε ιπποδύναμη καλύπτεται από το κοντό βήμα (αλλά ως πότε θα καλύψει κάποιον χωρίς να έρθει κορεσμός - βαρεμάρα ή κόπωση σε δικάβαλο κλπ)

Αρκετοί ήδη ορεγονται σε υπερκυβισμο του εν λόγω μοτέρ, το οποίο θα έδινε την λίγη παραπάνω ιπποδύναμη και ροπή για να το βελτιώσει και άλλο.

Πάντως για 6 χιλ φαντάζει καλό value for money.

Φημες λενε οτι μεσα στο επομενο διχρονο θα βγει και αλλο MT με μεγαλυτερο κινητηρα κοντα στα 55 αλογα.

PaNick67
04/07/2024, 11:54
Βγήκε και βίντεο από γνωστό παρουσιαστή ο οποίος λέει πολύ καλά λόγια για το σύνολο.



Δεν ξερω αν εννοεις τον Rocket Dust αλλα ειδα το δικο του βιντεο, βασικα μου το εστειλε ο γιος και εντυπωσιαστηκα. Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν μηχανες να δεις / δοκιμασεις ομως.

yannis24
04/07/2024, 13:46
Δεν ξερω αν εννοεις τον Rocket Dust αλλα ειδα το δικο του βιντεο, βασικα μου το εστειλε ο γιος και εντυπωσιαστηκα. Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν μηχανες να δεις / δοκιμασεις ομως.

δειτε εδω με δυνατοτητα Test Ride :

454198

Dimmanoukas
04/07/2024, 16:34
Δεν ξερω αν εννοεις τον Rocket Dust αλλα ειδα το δικο του βιντεο, βασικα μου το εστειλε ο γιος και εντυπωσιαστηκα. Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν μηχανες να δεις / δοκιμασεις ομως.

Moto in action