PDA

View Full Version : Προσοχη - Πρατηριο με νοθευμενη βενζινη



PortisHead
09/11/2023, 10:54
Για οσους κινουνται Πειραια και περιξ.
Ανοιξε βενζινάδικο σε πολύ κεντρικό σημειο του Πειραια, δεν ειναι γνωστης αλυσιδας, δεν εχω δει και 2ο με αυτη την επωνυμια, με λογοτυπο παρομοιο επωνυμης μαρκας.
Οταν λεμε κεντρικό σημειο, βγαζει ματι.
Θα μπορουσα να επεκταθω γιατι εχω και βρηκα και το αρθρο οπου πριν απο μερικους μηνες που βρισκοταν μόνο στο Κερατσινι, το ειχαν σφραγισει για 2 μήνες.

1 ατομο εβαλε βενζινη απο τη δουλεια εκει και εμεινε στα 500 μετρα.
Συνεργειο, βουλωμενα φιλτρα και καθαρισμα καρμπυρατερ.
Και ηταν μετα και 2-3 αλλοι εκει στο βενζιναδικο που ειχαν παει για παραπονα.
Το νου σας....

Οποιος καταλαβει απο τα χρωματα στις φωτο...καλως.
Επίσημο αρθρο ειναι οποτε....

https://www.protothema.gr/economy/article/1372182/appodixi-i-aade-evale-louketo-se-venzinadiko-sto-keratsini-deite-fotografies/

Προφανως, συμμορφωθηκε ως προς τις υποχρεωσεις του απεναντι στο κρατος
και ειπε να ρεφαρει απο τη νωθεια.

Nik0s_Dk
09/11/2023, 11:31
Υπάρχει κάπου που κάνουμε καταγγελία για κάποιο πρατήριο? Επίσης αν γνωρίζετε, γίνεται κάτι αν κάνεις καταγγελία?
Με αφορμή το ποστ του φίλου ρωτάω σορυ αν είναι άκυρο. Απλά ακόμα να καταλάβω πως σε 14αρι τεποζιτο φτάσαμε τα 15 πλασ λίτρα.. και θα θελα να γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα να κάνει κάποιος κάτι ατομικά.

Bowleno
09/11/2023, 11:50
Υπάρχει κάπου που κάνουμε καταγγελία για κάποιο πρατήριο? Επίσης αν γνωρίζετε, γίνεται κάτι αν κάνεις καταγγελία?
Με αφορμή το ποστ του φίλου ρωτάω σορυ αν είναι άκυρο. Απλά ακόμα να καταλάβω πως σε 14αρι τεποζιτο φτάσαμε τα 15 πλασ λίτρα.. και θα θελα να γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα να κάνει κάποιος κάτι ατομικά.


Μπαγάσα, τόχεις με τα ανέκδοτα, έτσι; :lol:

Τω καιρώ εκείνω, που κατέβαινα τακτικά Μέγαρα και Πάχη για ψάρεμα, με τον Πήγασο, έκανα το "λάθος" να βάλω σε βενζινάδικο στον κεντρικό δρόμο των Μεγάρων....
Γέμισε το του λέω, μου βάζει....18 κάτι λίτρα σε ντεπόζιτο που έπαιρνε 16 (και είχε ακόμα αρκετή μέσα) τον κοιτάω, με κοιτάει σαν χάνος ο υπάλληλος και του είπα να φωνάξει τον υπεύθυνο.
Έρχεται, του δείχνω την αντλία και την απόδειξη, "η που θα με αφήσεις να φύγω κύριος η που θα καλέσουμε εδώ και τώρα την αστυνομία" (ήταν λίγο πιο πάνω από εκεί....)
Και φυσικά έφυγα κύριος.... με την άκρη του ματιού, είδα τον υπεύθυνο να τα χώνει στον υπάλληλο. Προφανώς, ξέχασε να "γυρίσει" την αντλία σε κανονική ροή....
Ενημέρωσα τους συγγενείς και λοιπούς που μένουν εκεί να μην περνάνε ούτε απέξω.....

PortisHead
09/11/2023, 12:00
Εγω πλεον, μετα την περιπέτεια της αντλιας, εχω εντοπίσει τα εταιρικα Shell και βαζω μονο εκει.
Κι ας πρεπει να κατεβαινω απ οτη μηχανη, χαλάλι.
Δεν κοιταω καν τιμή.
Εχω παθει πλάκα.Αλλο μηχανακι λεμε.
Παιζω με τις ρεπριζ και δεν το πιστευω...ανεβαζω απ' οπου θελω στροφες και πεταγεται μπροστα.
Τι εβαζα τόσο καιρο ρπστμ ?

Δεν μας φτανουν ολα τα υπολοιπα βασανα, να χουμε και τους κατσαπλιαδες πρατηριουχους.
Βρε ουστ.

Bowleno
09/11/2023, 12:07
Εγω πλεον, μετα την περιπέτεια της αντλιας, εχω εντοπίσει τα εταιρικα Shell και βαζω μονο εκει.
Κι ας πρεπει να κατεβαινω απ οτη μηχανη, χαλάλι.
Δεν κοιταω καν τιμή.
Εχω παθει πλάκα.Αλλο μηχανακι λεμε.
Παιζω με τις ρεπριζ και δεν το πιστευω...ανεβαζω απ' οπου θελω στροφες και πεταγεται μπροστα.
Τι εβαζα τόσο καιρο ρπστμ ?

Δεν μας φτανουν ολα τα υπολοιπα βασανα, να χουμε και τους κατσαπλιαδες πρατηριουχους.
Βρε ουστ.

Χωρίς κολάν όμως, να τα λέμε κι αυτά :a03::tooth:

karellen
09/11/2023, 12:09
Εγω πλεον, μετα την περιπέτεια της αντλιας, εχω εντοπίσει τα εταιρικα Shell και βαζω μονο εκει.
Κι ας πρεπει να κατεβαινω απ οτη μηχανη, χαλάλι.
Δεν κοιταω καν τιμή.
Εχω παθει πλάκα.Αλλο μηχανακι λεμε.
Παιζω με τις ρεπριζ και δεν το πιστευω...ανεβαζω απ' οπου θελω στροφες και πεταγεται μπροστα.
Τι εβαζα τόσο καιρο ρπστμ ?

Δεν μας φτανουν ολα τα υπολοιπα βασανα, να χουμε και τους κατσαπλιαδες πρατηριουχους.
Βρε ουστ.

Το έχω διαπιστώσει κι εγώ στο μεγάλο.

PortisHead
09/11/2023, 12:15
Χωρίς κολάν όμως, να τα λέμε κι αυτά :a03::tooth:

:lol::bawl::lol::bawl::lol::bawl:

CorpseAlive
09/11/2023, 12:19
Υπάρχει κάπου που κάνουμε καταγγελία για κάποιο πρατήριο? Επίσης αν γνωρίζετε, γίνεται κάτι αν κάνεις καταγγελία?
Με αφορμή το ποστ του φίλου ρωτάω σορυ αν είναι άκυρο. Απλά ακόμα να καταλάβω πως σε 14αρι τεποζιτο φτάσαμε τα 15 πλασ λίτρα.. και θα θελα να γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα να κάνει κάποιος κάτι ατομικά.

Αρχή προστασίας του καταναλωτή, εμπορικό επιμελητήριο , αστυνομία διάλεξε και πάρε.
Ωστόσο αν Έχει καιρό που έχει γίνει είσαι Off.
Επίσης αν το μόνο στοιχείο που έχεις είναι μια απόδειξη μην το κάνεις δεν έχει νόημα τώρα.
Αυτά εκείνη την ώρα να τα κάνετε για επιλαμβάνεται το περισταστικό η ΕΛΑΣ ώστε να καταγραφεί και με τι όχημα ήσουν , που θα μπορεί να προκύψει τι ντεπόζιτο έχεις.
Τώρα θα μπορεί εύκολα να πει ότι δεν ηρθες με μηχανή αλλά με αμάξι άρα τι μαλακίες μου λες για χωρητικότητες?
Και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Nik0s_Dk
09/11/2023, 13:36
Αρχή προστασίας του καταναλωτή, εμπορικό επιμελητήριο , αστυνομία διάλεξε και πάρε.
Ωστόσο αν Έχει καιρό που έχει γίνει είσαι Off.
Επίσης αν το μόνο στοιχείο που έχεις είναι μια απόδειξη μην το κάνεις δεν έχει νόημα τώρα.
Αυτά εκείνη την ώρα να τα κάνετε για επιλαμβάνεται το περισταστικό η ΕΛΑΣ ώστε να καταγραφεί και με τι όχημα ήσουν , που θα μπορεί να προκύψει τι ντεπόζιτο έχεις.
Τώρα θα μπορεί εύκολα να πει ότι δεν ηρθες με μηχανή αλλά με αμάξι άρα τι μαλακίες μου λες για χωρητικότητες?
Και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Ναι ναι κατάλαβα τι λες. Δεν θέλω να κάνω κάτι τώρα, θέλω να ξέρω αν ξαναγίνει που μπορώ να απευθυνθώ.. είναι μεγάλη αλητεία. Αλλά αν μπορώ να καλέσω αστυνομία επί τόπου θα το κάνω.. φτάνει πια. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό


Δεν μας φτανουν ολα τα υπολοιπα βασανα, να χουμε και τους κατσαπλιαδες πρατηριουχους.
Βρε ουστ.

spyro
09/11/2023, 18:23
εγω στην Αθήνα βάζω μόνο εταιρικά AVIN αλλά η επαρχία μου την έριξε την πιστολιά. Ευτυχώς το μόνο που χρειάστηκε ήταν αλλαγή φίλτρων

Tallyban
09/11/2023, 19:05
Αφού το έγραψε το πρώτο ψέμα είναι σίγουρα αλήθεια.

runner
09/11/2023, 22:29
Η χωρητικοτητα ενος τεπόζιτου εχει μετρηθεί μεχρι το δαχτυλιδι σωστα; Οχι πιο πανω.

ioannispar
10/11/2023, 07:11
Μπαγάσα, τόχεις με τα ανέκδοτα, έτσι; :lol:

Τω καιρώ εκείνω, που κατέβαινα τακτικά Μέγαρα και Πάχη για ψάρεμα, με τον Πήγασο, έκανα το "λάθος" να βάλω σε βενζινάδικο στον κεντρικό δρόμο των Μεγάρων....
Γέμισε το του λέω, μου βάζει....18 κάτι λίτρα σε ντεπόζιτο που έπαιρνε 16 (και είχε ακόμα αρκετή μέσα) τον κοιτάω, με κοιτάει σαν χάνος ο υπάλληλος και του είπα να φωνάξει τον υπεύθυνο.
Έρχεται, του δείχνω την αντλία και την απόδειξη, "η που θα με αφήσεις να φύγω κύριος η που θα καλέσουμε εδώ και τώρα την αστυνομία" (ήταν λίγο πιο πάνω από εκεί....)
Και φυσικά έφυγα κύριος.... με την άκρη του ματιού, είδα τον υπεύθυνο να τα χώνει στον υπάλληλο. Προφανώς, ξέχασε να "γυρίσει" την αντλία σε κανονική ροή....
Ενημέρωσα τους συγγενείς και λοιπούς που μένουν εκεί να μην περνάνε ούτε απέξω.....

Το εχω κανει και εγω!

pektis
10/11/2023, 13:23
Ρε παιδια ειναι γνωστο οτι σε ελευθερα πρατηρια με 10-15λ. το λιτρο φθινοτερη βενζινη θα υπαρχει στανταρ προβλημα...
Πλεον τα τελευταια χρονια βαζω απο 1-2 βενζιναδικα μονο που εμπιστευομαι και δεν υπαρχουν παρατραγουδα!
Ακομα και για τα shell που γραφει ο φιλος πιο πανω, δεν εχω καλη σχεση...Ειχε νοθεια ακομα και το εταιρικο!
Πλεον μονο εκει που ξερω και ολα καλα...:beer: