PDA

View Full Version : Pandora συναγερμός πρόβλημα με μπαταρία



ReaperX
12/11/2023, 00:46
Καλησπέρα!

Πρόσφατα απέκτησα νέα μοτοσυκλέτα και όπως όλοι μας ήθελα να την προστατεύσω.
Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε συναγερμό Pandora.Ηταν να βάλω τον απλό αλλά τελικά είπα να μην κάνω οικονομία και να βάλω τον Moto Evo με το tracker για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Η μηχανή δεν κυκλοφορεί καθημερινά,μπορεί να μείνει και βδομάδα παρκαρισμένη πράγμα που τόνισα στον εγκαταστάτη ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει θέμα με την κατανάλωση μέχρι 10 μέρες γιατί είναι νέα έκδοση βελτιωμένη και μπαίνει σε λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης.
Και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα..

Δευτέρα απόγευμα φεύγω με τον συναγερμό.Παρακολουθουσα την τάση της μπαταρίας από την εφαρμογή.
Σε 24 ώρες είχε πέσει στολα 12.4V.Στις 36 ώρες 12.2V.Ξυπναω Πέμπτη 12.1V!!Βαρανε καμπανάκια τον παίρνω τηλέφωνο πάω από εκεί.Μετραει κατανάλωση μου λέει ότι είναι όλα φαίνονται οκ.Φορτιζουμε τη μπαταρία πλήρως γιατί η αλήθεια είναι όταν έγινε η εγκατάσταση ταλαιπωρήθηκε η μπαταρία και μετά από 15' διαδρομή γύρισα.
Έβαλα επίσης και τη λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης στις 2 μέρες αντί για 3.

Και ερχόμαστε σήμερα το απόγευμα που πάω να πάρω τη μηχανή.Αυτες τις 2 μέρες πάλι υπήρχε γρήγορη πτώση.Ειχε φτάσει να δείχνει 12.1V πάλι.Μετρώντας με πολυμετρο βλέπω 12.19V.Και αυτό μέσα σε 2 μέρες ακινησίας!!

Η μπαταρία που φοράω είναι Yuasa YTZ10S.
Το θέμα είναι τι κάνω τώρα..με αυτό το ρυθμό τη μπαταρία θα την ξετιναξει και αν τύχει να μην μετςκινηθω 4-5 μέρες αμφιβάλω αν θα παίρνει μπροστά.

Υποτίθεται έβαλα τον καλύτερο συναγερμό που χρυσοπλήρωσα με διαβεβαίωσαν ότι δε θα έχει θέμα και εγώ είμαι συνέχεια με το άγχος μην μείνω από μπαταρία σε καινούρια μηχανή...

kostaskk
12/11/2023, 02:40
Πόσο δείχνει-είναι-ηταν το αρχικό τις μπαταρίας φουλ φορτισμένη? 12,8? Δλδ πριν βάλεις συναγερμό δεν έπεφτε σχεδόν καθόλου, πχ το άφηνες μήνα και έπαιρνε?

Αν δεν έχει θέμα η μπαταρία , η εγκατέστησαν λάθος τον συναγερμό και έχει απώλειες από κάπου η έλεγαν φουμαρα-παπα κατά την πώληση.
Όλες αυτές οι λειτουργίες,αισθητήρες,κάρτες,δεδομένα,gps θέλουν ρεύμα.

ReaperX
12/11/2023, 02:54
Δυο βδομάδες έχω τη μηχανή,δεν είχα ασχοληθεί πριν..
12,8 δείχνει γεμάτη.Εκανε μέτρηση και έβγαζε 10mah που ήταν λογική σύμφωνα με τα λεγόμενα του.
Αντιλαμβάνομαι ότι έχουν κατανάλωση και ότι είναι μικρή η μπαταρία όχι όμως και να ξελιγώνεται μέσα σε 2-3 μέρες...

telegonos
12/11/2023, 04:57
Καλησπέρα!

Πρόσφατα απέκτησα νέα μοτοσυκλέτα και όπως όλοι μας ήθελα να την προστατεύσω.
Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε συναγερμό Pandora.Ηταν να βάλω τον απλό αλλά τελικά είπα να μην κάνω οικονομία και να βάλω τον Moto Evo με το tracker για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Η μηχανή δεν κυκλοφορεί καθημερινά,μπορεί να μείνει και βδομάδα παρκαρισμένη πράγμα που τόνισα στον εγκαταστάτη ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει θέμα με την κατανάλωση μέχρι 10 μέρες γιατί είναι νέα έκδοση βελτιωμένη και μπαίνει σε λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης.
Και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα..

Δευτέρα απόγευμα φεύγω με τον συναγερμό.Παρακολουθουσα την τάση της μπαταρίας από την εφαρμογή.
Σε 24 ώρες είχε πέσει στολα 12.4V.Στις 36 ώρες 12.2V.Ξυπναω Πέμπτη 12.1V!!Βαρανε καμπανάκια τον παίρνω τηλέφωνο πάω από εκεί.Μετραει κατανάλωση μου λέει ότι είναι όλα φαίνονται οκ.Φορτιζουμε τη μπαταρία πλήρως γιατί η αλήθεια είναι όταν έγινε η εγκατάσταση ταλαιπωρήθηκε η μπαταρία και μετά από 15' διαδρομή γύρισα.
Έβαλα επίσης και τη λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης στις 2 μέρες αντί για 3.

Και ερχόμαστε σήμερα το απόγευμα που πάω να πάρω τη μηχανή.Αυτες τις 2 μέρες πάλι υπήρχε γρήγορη πτώση.Ειχε φτάσει να δείχνει 12.1V πάλι.Μετρώντας με πολυμετρο βλέπω 12.19V.Και αυτό μέσα σε 2 μέρες ακινησίας!!

Η μπαταρία που φοράω είναι Yuasa YTZ10S.
Το θέμα είναι τι κάνω τώρα..με αυτό το ρυθμό τη μπαταρία θα την ξετιναξει και αν τύχει να μην μετςκινηθω 4-5 μέρες αμφιβάλω αν θα παίρνει μπροστά.

Υποτίθεται έβαλα τον καλύτερο συναγερμό που χρυσοπλήρωσα με διαβεβαίωσαν ότι δε θα έχει θέμα και εγώ είμαι συνέχεια με το άγχος μην μείνω από μπαταρία σε καινούρια μηχανή...

Που είναι το πρόβλημα σε όλο αυτό που περιγράφεις; Το ότι βλέπεις να πέφτουν τα volt δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Ούτε οτι αδειάζει η μπαταρία ούτε ότι δεν αδειάζει. Εχουμε δει μπαταρία με 13 volt να μην ανάβει ούτε λάμπα και μπαταρία με 11.8 να απογειώνει την μίζα. Η ενδειξη volt είναι πολύ ''χαλαρό'' δεδομένο για να βγάλεις συμπέρασμα.

Παρατήρησες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ-ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ αδυναμία της μπαταρίας να εκκινήσει τον κινητήρα ή συμπεραίνεις ότι επειδή είδες μια τιμή βολτ αδειάζει η μπαταρία;

Nikos77
12/11/2023, 06:32
Που είναι το πρόβλημα σε όλο αυτό που περιγράφεις; Το ότι βλέπεις να πέφτουν τα volt δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Ούτε οτι αδειάζει η μπαταρία ούτε ότι δεν αδειάζει. Εχουμε δει μπαταρία με 13 volt να μην ανάβει ούτε λάμπα και μπαταρία με 11.8 να απογειώνει την μίζα. Η ενδειξη volt είναι πολύ ''χαλαρό'' δεδομένο για να βγάλεις συμπέρασμα.

Παρατήρησες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ-ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ αδυναμία της μπαταρίας να εκκινήσει τον κινητήρα ή συμπεραίνεις ότι επειδή είδες μια τιμή βολτ αδειάζει η μπαταρία;

Μα τι λες και συ τώρα στον άνθρωπο?
Βλέπει ότι η μπαταρία πάει στο 12v που σημαίνει είναι στο 25% της χωρητικότητας και δε λεει τίποτα αυτο?
Προφανώς και αδειάζει η μπαταρία και άμα συνεχίσει κάνα δυο μέρες ακόμα θα πέσει τόσο που δε θα παίρνει μπρος

Volpad
12/11/2023, 07:40
Έχει δίκιο όμως...

Για αρχη, δεδομένου ότι ο συναγερμός είναι ενεργός, η μπαταρία είναι υπό φορτίο, οπότε υπάρχει πτώση τάσης έστω και μικρή.
Η ακρίβεια του βολτομετρου που μετράει?

Πρόβλημα υπάρχει όταν η μοτοσυκλετα δεν μπορεί να βάλει μπροστά τη μηχανή.
Δεν γνωρίζουμε την καμπύλη εκφόρτισης της. Μπορεί να πέφτει στα 12.1V μετα απο 1Αh και να μένει εκεί για 5Ah...

toyar
12/11/2023, 08:03
ολοι αυτοι οι συναγερμοι με trackers gps τηλεειδοποιησεις κλπ εχουν θεμα με τη μπαταρια
τα 10mA που μετραει δεν ειναι προβλημα αλλα δεν τραβαει σταθερα μονο τοσα
φιλος με αντιστοιχο συναγερμο αλλης μαρκας και πολλα χλμ καθημερινα αν αφησει το μηχανακι ακινητο 5 μερες μενει απο μπαταρια
με επωνυμο συναγερμο και απο καλον εγκαταστατη

ioannispar
12/11/2023, 08:35
Φιλε μου την μπαταρια την ειδες - μετρησες καθολου πριν βαλεις συναγερμο; Εχω τον moto v2 και μου εκανε ακριβως τα ιδια! Η yamaha μου ειχε πει οτι στα καινουργια μηχανακια υπαρχει ετσι και αλλιως καποια καταναλωση λογω εγκεφαλου κτλ. Εμεινα και εσπρωχνα 1 φορα στον πρωτο χρονο με 4 μερες περιπου ακινησια της μοτο και αλλες 2 φορες μου αναψε το check. Οταν το πηγα αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι η μπαταρια ειναι ξελιγωμενη και αν ηταν στους 6 μηνες θα μου την αλλαζαν, αλλα ημουν στον χρονο περιπου και δεν την καλυπτε η εγγυηση. Μιλησα με Inventec που εκαναν την τοποθετηση του pandora και μου ειπαν οτι μπορει να φταιει η μπαταρια, να ειναι πεσμενη απο εργοστασιο. Μου ειπαν να βαλω μια λιθιου και οτι θα ξενιασω! Εβαλα την Noco η οποια εχει BMS και την πληρωνεις κατι παραπανω και την εχω πανω τωρα 11 μηνες περιπου! Εχω αφησει την μηχανη πανω απο 15 μερες σε ακινησια και η μπαταρια δεν καταλαβαινει τιποτα! Ειναι σαν να την εβαλα εχθες!!!!! Κανε την αλλαγη και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο και απλα πετα στα σκουπιδια την μαμα μπαταρια! Εχω ανοιξει και σχετικο θεμα με την περιπτωση που σου λεω.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161759

karellen
12/11/2023, 09:38
Τα 12,4 ή 12,1 V δεν σημαίνουν τίποτα στην εκκίνηση της μηχανής αλλά τα CCA,τα αμπέρ ψυχρής εκκίνησης,έχει δίκιο ο Τηλέγονος.
Άλλαξα προσφάτως μπαταρία μετά από χρόνια και στα τελευταία της έδειχνε 12-12,1 V και η καινούργια δείχνει 12,2,αλλά φυσικά φρέσκα Άμπέρ εκκίνησης.
Όσοι έχετε ενσωματωμένο βολτόμετρο θα δείτε όντως ότι πριν πάρει μπρος τόσο θα δείχνει.

borbos
12/11/2023, 10:01
Τα τρακερς γενικά τραβάνε. Και αυτομγιατι ψάχνουν συνέχεια για δορυφόρους. Ειδικά αν η μηχανή είναι σε σημείο που δεν είναι ανοιχτό, πχ πυλωτη , υπόγειο γκαράζ τραβάει πολλά περισσότερα από αυτά που γράφεις γιατί ψάχνει συνεχως

ReaperX
12/11/2023, 10:40
Που είναι το πρόβλημα σε όλο αυτό που περιγράφεις; Το ότι βλέπεις να πέφτουν τα volt δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Ούτε οτι αδειάζει η μπαταρία ούτε ότι δεν αδειάζει. Εχουμε δει μπαταρία με 13 volt να μην ανάβει ούτε λάμπα και μπαταρία με 11.8 να απογειώνει την μίζα. Η ενδειξη volt είναι πολύ ''χαλαρό'' δεδομένο για να βγάλεις συμπέρασμα.

Παρατήρησες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ-ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ αδυναμία της μπαταρίας να εκκινήσει τον κινητήρα ή συμπεραίνεις ότι επειδή είδες μια τιμή βολτ αδειάζει η μπαταρία;

Υποτίθεται ότι η τάση δείχνει την χωρητικότητα της μπαταρίας.
Στο 12.1 πρακτικά μιλάμε για 50% χωρητικότητα στις 12 βόλτες μπαταρίες (περα από τις λιθίου)


Φιλε μου την μπαταρια την ειδες - μετρησες καθολου πριν βαλεις συναγερμο; Εχω τον moto v2 και μου εκανε ακριβως τα ιδια! Η yamaha μου ειχε πει οτι στα καινουργια μηχανακια υπαρχει ετσι και αλλιως καποια καταναλωση λογω εγκεφαλου κτλ. Εμεινα και εσπρωχνα 1 φορα στον πρωτο χρονο με 4 μερες περιπου ακινησια της μοτο και αλλες 2 φορες μου αναψε το check. Οταν το πηγα αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι η μπαταρια ειναι ξελιγωμενη και αν ηταν στους 6 μηνες θα μου την αλλαζαν, αλλα ημουν στον χρονο περιπου και δεν την καλυπτε η εγγυηση. Μιλησα με Inventec που εκαναν την τοποθετηση του pandora και μου ειπαν οτι μπορει να φταιει η μπαταρια, να ειναι πεσμενη απο εργοστασιο. Μου ειπαν να βαλω μια λιθιου και οτι θα ξενιασω! Εβαλα την Noco η οποια εχει BMS και την πληρωνεις κατι παραπανω και την εχω πανω τωρα 11 μηνες περιπου! Εχω αφησει την μηχανη πανω απο 15 μερες σε ακινησια και η μπαταρια δεν καταλαβαινει τιποτα! Ειναι σαν να την εβαλα εχθες!!!!! Κανε την αλλαγη και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο και απλα πετα στα σκουπιδια την μαμα μπαταρια! Εχω ανοιξει και σχετικο θεμα με την περιπτωση που σου λεω.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161759

Την μπαταρία δεν την είχα μετρήσει πριν γιατί όπως είπα η μηχανή είναι καινούρια οπότε δεν πρόλαβε να με προβληματίσει κάτι τέτοιο πριν το συναγερμό.
Το είχα δει το θέμα σου..και σκέφτηκα κι εγώ την λύση της μπαταρίας λιθίου αλλά μιλάμε για μηχανή καινούρια και οκ να αλλάξω μπαταρία.
Ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα αδειάζει πάλι και δε θα την κλειδώνει το bms μετα?Άσε που γενικά τις λιθίου υποτίθεται δεν τις προτείνουν για deep cycle..


Τα 12,4 ή 12,1 V δεν σημαίνουν τίποτα στην εκκίνηση της μηχανής αλλά τα CCA,τα αμπέρ ψυχρής εκκίνησης,έχει δίκιο ο Τηλέγονος.
Άλλαξα προσφάτως μπαταρία μετά από χρόνια και στα τελευταία της έδειχνε 12-12,1 V και η καινούργια δείχνει 12,2,αλλά φυσικά φρέσκα Άμπέρ εκκίνησης.
Όσοι έχετε ενσωματωμένο βολτόμετρο θα δείτε όντως ότι πριν πάρει μπρος τόσο θα δείχνει.

Με ανοιγμένα ρεύματα στη μηχανή πέφτει 11.9 και φυσικά γυρνοντας η μίζα θα πέσει και άλλο..


Τα τρακερς γενικά τραβάνε. Και αυτομγιατι ψάχνουν συνέχεια για δορυφόρους. Ειδικά αν η μηχανή είναι σε σημείο που δεν είναι ανοιχτό, πχ πυλωτη , υπόγειο γκαράζ τραβάει πολλά περισσότερα από αυτά που γράφεις γιατί ψάχνει συνεχως


Είναι σε ανοιχτό χώρο με φουλ σήμα..

Coyote.V
12/11/2023, 12:30
Όταν είχα πάρει καινούργιο συναγερμό... το 2008 αν θυμάμαι καλά, τον scorpio, αντιμετώπισα και γω battery drain. Το πρόβλημα τελικά εντοπίστηκε στην backup μπαταρία η οποία για κάποιο λόγο ήταν off από καινούργια. Το σύστημα προσπαθούσε να την φορτίσει αλλά δεν... Με το που την άλλαξα τέρμα τα προβλήματα. Φυσικά ο πωλητής δεν το αναγνώρισε και από το να τσακώνομαι απλά δεν ξαναπάτησα στο μαγαζί του.

ReaperX
12/11/2023, 12:33
Όταν είχα πάρει καινούργιο συναγερμό... το 2008 αν θυμάμαι καλά, τον scorpio, αντιμετώπισα και γω battery drain. Το πρόβλημα τελικά εντοπίστηκε στην backup μπαταρία η οποία για κάποιο λόγο ήταν off από καινούργια. Το σύστημα προσπαθούσε να την φορτίσει αλλά δεν... Με το που την άλλαξα τέρμα τα προβλήματα. Φυσικά ο πωλητής δεν το αναγνώρισε και από το να τσακώνομαι απλά δεν ξαναπάτησα στο μαγαζί του.

Δε θα έδειχνε αυξημένη κατανάλωση όμως στο πολύμετρο??

Coyote.V
12/11/2023, 12:35
Δε θα έδειχνε αυξημένη κατανάλωση όμως στο πολύμετρο??

Δεν ξέρω, το ανακάλυψα βγάζοντας και μετρώντας την.

telegonos
12/11/2023, 13:02
Υποτίθεται ότι η τάση δείχνει την χωρητικότητα της μπαταρίας.
Στο 12.1 πρακτικά μιλάμε για 50% χωρητικότητα στις 12 βόλτες μπαταρίες (περα από τις λιθίου)


Οχι, δεν υποτίθεται καθόλου τέτοιο πράγμα, πέραν από μια ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΙΚΗ εκτίμηση, τόσο χοντρική που τις περισσότερες φορές δεν ισχύει. Τέσπα, τα έγραψα, μην τα ξαναγράφω.

Volpad
12/11/2023, 13:35
Όπως λέει και ο από πάνω, η τάση της μπαταρίας δείχνει το ποσοστό των αμπερωριων που απομένουν, όταν γνωρίζεις την καμπύλη εκφόρτισης της.
Δεν έχουν όλες οι μπαταρίες ίδια καμπύλη. Η μία μπορεί στα 12.1 να είναι στο 50%, η άλλη στο 80% και μια τρίτη στο 20%.

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα μόνο από τη τάση.

toyar
12/11/2023, 15:23
Σε καμιά μπαταρία δεν αρέσει να πέφτει η τάση τόσο χαμηλά
Υπάρχει θέμα όταν γίνεται τόσο μεγάλη εκφόρτιση συνεχώς και πρέπει να λυθεί

runner
12/11/2023, 18:27
Υποτίθεται ότι η τάση δείχνει την χωρητικότητα της μπαταρίας.
Στο 12.1 πρακτικά μιλάμε για 50% χωρητικότητα στις 12 βόλτες μπαταρίες (περα από τις λιθίου)


Η ταση της μπαταριας σε ηρεμια και οχι μολις την εκλεισες μετα απο ταξιδι δεν δειχνει απο μονη της σε καμια περιπτωση την χωρητικοτητα της. Ταση σε νορμαλ ορια που και το 12.1V ειναι νορμαλ δεν δειχνει οτι ειναι προβληματικη. Αν πεσεις στα 11,5 και κατω εχεις προβλημα. Προσωπικα στη δικη μου μετα απο μερες ακινησιας το εχω δει και 11,8V και παιρνει μια χαρα μπροστα. Μια μπαταρια μπορει να κραταει σαν κερβερος τα 12V ακομα και με χαμηλη χωρητικοτητα.

Coyote.V
12/11/2023, 19:54
Τυχεροί είστε, εμένα αν πέσει κάτω από 12,8v δεν μπορεί να γυρίσει τη μίζα.

Bowleno
12/11/2023, 20:18
Τυχεροί είστε, εμένα αν πέσει κάτω από 12,8v δεν μπορεί να γυρίσει τη μίζα.


Ηonda είναι, λογικό το βρίσκω....:p

Coyote.V
12/11/2023, 20:29
Ηonda είναι, λογικό το βρίσκω....:p

Δε μου λες, θα πας σκίτσο την δευτέρα; αν πας θα έρθω και γω, δεν τους βλέπω ζεστούς... κερνάω μπυρίτσα. :)

di koukos
12/11/2023, 20:39
Εχω τον ιδιο συναγερμο και οντως υπαρχει θεμα
Η λυση ειναι μονο με συντηρητη μπαταριας

Coyote.V
12/11/2023, 20:44
Εχω τον ιδιο συναγερμο και οντως υπαρχει θεμα
Η λυση ειναι μονο με συντηρητη μπαταριας

Δημήτρη... τι έκπληξη είναι αυτή!!! :beer:

ReaperX
12/11/2023, 20:57
Ηonda είναι, λογικό το βρίσκω....:p

Honda είνα ι κ εμενα :smokin:



Εχω τον ιδιο συναγερμο και οντως υπαρχει θεμα
Η λυση ειναι μονο με συντηρητη μπαταριας

Ωραία..αυτό που φοβόμουν!!Άρα μου είπε ψέματα γιατί του είπα ξεκάθαρα ότι δεν κινείται καθημερινά!

Ακόμα σε power save mode εξακολουθείς να έχεις θέμα;

Ο συντηρητής δεν είναι επιλογή εκεί που παρκάρω..

Bowleno
12/11/2023, 21:01
Δε μου λες, θα πας σκίτσο την δευτέρα; αν πας θα έρθω και γω, δεν τους βλέπω ζεστούς... κερνάω μπυρίτσα. :)

Επειδή είναι σχετικά κοντά μου, θα κάνω μια προσπάθεια αύριο να σηκωθώ από το κρεβάτι.....

di koukos
12/11/2023, 21:12
Honda είνα ι κ εμενα :smokin:




Ωραία..αυτό που φοβόμουν!!Άρα μου είπε ψέματα γιατί του είπα ξεκάθαρα ότι δεν κινείται καθημερινά!

Ακόμα σε power save mode εξακολουθείς να έχεις θέμα;

Ο συντηρητής δεν είναι επιλογή εκεί που παρκάρω..

Αν κινεις συχνα την μηχανη δεν θα εχεις θεμα για εμενα που βγαινει μονο για βολτες ο συντηρητης ηταν μονοδρομος

di koukos
12/11/2023, 21:30
Δημήτρη... τι έκπληξη είναι αυτή!!! :beer:
Γεια σου Τάσο θα ερθω να πιουμε καμμια μπυρα και να γνωρισω και τα υπολοιπα παιδια σε κάποια δευτεριατικη μαζωξη

toyar
12/11/2023, 22:00
Honda είνα ι κ εμενα :smokin:




Ωραία..αυτό που φοβόμουν!!Άρα μου είπε ψέματα γιατί του είπα ξεκάθαρα ότι δεν κινείται καθημερινά!

Ακόμα σε power save mode εξακολουθείς να έχεις θέμα;

Ο συντηρητής δεν είναι επιλογή εκεί που παρκάρω..
αν εχεις μπαγκαζιερα αλλη μια λυση ειναι δευτερη μπαταρια παραλληλα

ioannispar
13/11/2023, 07:24
ReaperX (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=48391)‎ δεν ξερω τι καταλαβες, αλλα και εμενα καινουργια ηταν, και απο την αρχη ειχα θεματα με την μπαταρια. Αν βαλεις λιθιου θα χρεαστεις και εναν φορτιστη για αυτην που θα επιλεξεις.

zannisvel
13/11/2023, 07:59
Καλημέρα με τον ίδιο συναγερμό και νομίζω ίδια μπαταρία, όταν άφησα το μηχανάκι στο γκαράζ δύο εβδομάδες λόγω μίας μικρο-επέμβασης δεν είχε πρόβλημα να ξεκινήσει. Η μπαταρία είχε πέει στα 11.8 (βάσει εφαρμογής).

Dr.Monty
13/11/2023, 09:17
Αρα για να συνοψίσουμε, τι συμπερασμα βγαίνει απο τη μέτρηση αυτη? Τι κινήσεις πρέπει να γίνουν?

Το δικό μου το εχω δει απο 14,4 μέχρι και 11,3 και παίρνει κανονικά. Pandora και εγω.

ReaperX
20/11/2023, 02:54
Επανέρχομαι καθώς πέρασα από τον εγκαταστάτη και μου έδωσε μια μπαταρία λιθίου να κάνουμε δοκιμή..
Στις 18 ώρες περίπου μέτρησα με το πολύμετρο 13.16V και στις 36 13.08V.
Η μπαταρία έχει πάνω ένδειξη με led στην οποία ωστόσο φαίνεται γεμάτη παρότι η τάση αυτή υποδηλώνει υποτίθεται μισή χωρητικότητα.

Έπεται μέτρηση στις 48...

Dant3
20/11/2023, 17:55
Τι μηχανη ειναι;
Με την ιδια μπαταρια εχω και εγω θεμα. Και δοκιμασα και χωρις συναγερμο πανω και παλι τα ιδια. Αχρηστη ειναι η μπαταρια μαλλον, παρα δημιουργει το θεμα ο συναγερμος.
Τη πρωτη μπαταρια την αλλαξα στην εγγυηση στους 7 μηνες γιατι στα κρυα μετα απο 3 μερες δεν επαιρνε μπρος η μηχανη. Με ή χωρις συναγερμο δεν εκανε διαφορα. Ειχα μετρησει και τη καταναλωση του συναγερμου και ηταν χαμηλη.
Τωρα απλα αν ειναι να αφησω πανω απο 4 μερες τη μηχανη, απλα βαζω φορτιστη. Αντεχει δηλαδη μεχρι τωρα η 2η μπαταρια που μου αλλαξαν στην εγγυηση. Σιγουρα οταν πεθανει ομως δε θα βαλω την ιδια.

ReaperX
20/11/2023, 18:11
Transalp 750.

Η πιθανότητα να φταίει η μαπταρία αποκλέιστηκε..Με την λιθίου (BS 4Ah) στις 2,5 μέρες ήταν στο 12,80V με το πολύμετρο (δηλαδή κάπου 20% χωρητικότητα σύμφωνα με τα charts) και η ένδειξη της μπαταρίας έδειχνε 2 από τα 6 κουτάκια.
Είμαι σίγουρος ότι αν την άφηνα άλλες 2 μέρες δε θα έπαιρνε μπροστά.

Dant3
20/11/2023, 18:13
Εγω προς τα εκει κατεληξα παντως, αφου οπως σου ειπα, απλα αποσυνδεσα το συναγερμο και παλι αδειαζε.
Και δεν εχω Pandora. Εναν με τηλεειδοποιηση απλα.

ioannispar
21/11/2023, 07:38
Μετα απο 2,5 μερες που λες, ο συναγερμος ειχε μπει σε sleep mode ή οχι; Οταν μπει δεν τραβαει σχεδον τιποτα και ενεργοποιειται ξανα με την παραμικρη παραβιαση. Μεχρι να μπει σε sleep mode, δουλευει το gps και το σημα κινητης καθως και οι υπολοιποι αισθητηρες συνεχομενα, οποτε και τραβαει περισσοτερο ρευμα. Εγω που την βαζω σε κλειστο γκαραζ και δεν εχει καλο σημα αλλα και καθολου gps οσο ειναι μεσα το βαζω μονος μου σε sleep mode με το που την αφησω. Αν δεν εχει πολυ καλο σημα η περιοχη σου μπορει να σου τραβαει περισσοτερο ρευμα απο οτι συνηθως, γιατι συνεχως ψαχνει.

ReaperX
21/11/2023, 10:36
Σήμα έχει φουλ.
Όχι σε sleep mode δεν μπήκε ποτέ παρότι το είχα ρυθμίσει στη μία μέρα.
Ωστόσο να τρώει και περίπου 30% της μπαταρίας σε μία μέρα μου φαινεται τραγικό..

Εκτός αν έχω πέσει σε προβληματικό κομμάτι τι να πω..

PortisHead
21/11/2023, 11:19
Συναγερμους με tracker γιατι βαζετε ?
Θα πατε με αντιαρματικό στο Μενιδι και στον Ασπροπυργο να την πάρετε πίσω ?

ReaperX
21/11/2023, 11:23
Δεν έχεις άδικο..
Πιο πολύ το ψυχολογικό είναι που βλέπεις πού βρίσκεται,και ότι αν γίνει κάτι και χτυπήσει στέλνει και ειδοποίηση μέσω data.

telegonos
21/11/2023, 11:25
Συναγερμους με tracker γιατι βαζετε ?
Θα πατε με αντιαρματικό στο Μενιδι και στον Ασπροπυργο να την πάρετε πίσω ?

Και ο συναγερμός χωρίς τράκερ, εξίσου μηδενικό νόημα έχει. Απορώ γιατί βάζει ο κόσμος συναγερμούς ακόμα.

PortisHead
21/11/2023, 11:31
Και ο συναγερμός χωρίς τράκερ, εξίσου μηδενικό νόημα έχει. Απορώ γιατί βάζει ο κόσμος συναγερμούς ακόμα.

Εχει μονο αν εσυ ο ιδιος εισαι σε ακουστικη εμβελεια και χτυπησει επειδη καποιος π.χ. την σκουντηξε κατα το παρκαρισμα και τετοια.
Το οργανωμενο εγκλημα κανεις δεν μπορει να το παταξει.

toyar
21/11/2023, 14:02
το καλυτερο αντικλεπτικο ειναι το μηχανακι σου να αξιζει λιγο παραπανω απο εναν καλο συναγερμο
....τρελο ζεν

telegonos
21/11/2023, 14:13
Εχει μονο αν εσυ ο ιδιος εισαι σε ακουστικη εμβελεια και χτυπησει επειδη καποιος π.χ. την σκουντηξε κατα το παρκαρισμα και τετοια.
Το οργανωμενο εγκλημα κανεις δεν μπορει να το παταξει.

Η ίσως γιατί το έχει προυπόθεση έκπτωσης κάποιο ασφαλιστήριο. Πέραν αυτών των δύο λόγων, είναι να γελάνε οι κλέφτες.

Manalishi
21/11/2023, 14:37
το καλυτερο αντικλεπτικο ειναι το μηχανακι σου να αξιζει λιγο παραπανω απο εναν καλο συναγερμο
....τρελο ζεν

το καλυτερο αντικλεπτικό είναι να αξίζει το μηχανάκι του διπλανού σου λίγο παραπάνω απο το δικό σου....:D (neo-greek philosophy...)

Dant3
21/11/2023, 14:41
Συναγερμους με tracker γιατι βαζετε ?
Θα πατε με αντιαρματικό στο Μενιδι και στον Ασπροπυργο να την πάρετε πίσω ?

Οντως. Κανενα νοημα το τρακερ. Και αστυνομια να ειδοποιησεις δε θα μπει εκει μεσα για κανενα λογο.
Τηλεειδοποιηση εχει μονο νοημα.

ReaperX
22/11/2023, 13:34
Λοιπόν τα 10mah που μέτρησε τελικά έγιναν 20 με spikes στα 60 και στο τέλος κατέληξε ότι καταναλώνει 40mah όταν είναι σε πλήρη λειτουργία.
Έτσι λοιπόν βγαίνουν τα νούμερα και οι καταναλώσεις αφού μιλάμε για σχεδόν 1ah τη μέρα!!!
Και σε eco mode που βγαίνουν off το gps και τα δεδομένα πέφτει στα 2mah υποτίθεται.

Η εξαπάτηση και το δούλεμα των εταιρειών και των επαγγελματιών καλά κρατεί....


Ξήλωμα και βάζω τον απλό με σκέτη τηλεειδοποίηση μπας και ηρεμήσω..

ioannispar
22/11/2023, 18:12
Πηγαινε στο Χαιδαρι στον αντιπροσωπο και πες του τα ολα αυτα και θα σου βρει την λυση. Δουλευει αψογα τα 2 χρονια που τον εχω και τα παιδια εκει ειναι πολυ εξυπηρετικα!

ReaperX
22/11/2023, 18:49
Όντως πολύ εξυπηρετικοί και τις δύο φορές που μίλησα μαζί τους.Άλλωστε έτσι συμφωνήθηκε η αλλαγή,γιατί αν περίμενα από τον εγκαταστάτη...Που και εκείνος εξυπηρετικός ήταν αν εξαιρέσουμε τις ανακρίβιες που άκουγα που θα ήταν στάχτη στα μάτια κάποιου που δεν ξέρει 5-10 πράγματα.

Το να το βάλω να κοιμάται με το που παρκάρω για μένα αχρηστεύει ένα μεγάλο κομμάτι του συναγερμού.
Ήμουν ξεκάθαρος εξαρχής πριν συμφωνήσω για την τοποθέτηση και μου έδωσαν ψευδή στοιχεία.Αν είχα σωστή ενημέρωση θα είχα πράξει αναλόγως.
Για να μην πω που ήμουν ξημερώματα στο δρόμο και από λακούβα άρχισε να χτυπάει και να με παίρνει τηλέφωνα ότι έιχα ατύχημα.Συν τα όποια bugs,πχ η τελευταία έκδοση της εφαρμογής που κρασάρει όταν πας να κάνεις pair το bt.
Και μιλάμε για κάτι που αφορά όχημα μετακίνησης και προσωπική ασφάλεια και ίσως τον πιο ακριβό συναγερμό στην αγορά αυτή τη στιγμή.


Χαίρομαι που δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα.
Ωστόσο έχοντας μιλήσει με αρκετά άτομα τις τελευταίες μέρες έχω πάθει πλάκα με αυτά που έχω ακούσει και δυστυχώς τα έμαθα αφού μπήκα στο χορό.Κρίμα γιατί όντως έχει ωραίες λειτουργίες.

Τέλος καλό,όλα καλά ελπίζω.

ioannispar
23/11/2023, 08:02
Τι να πω! Ελπιζω να βρεις την λυση και να μην εχεις προβλημα!