PDA

View Full Version : Riding School.



CorpseAlive
13/11/2023, 15:19
Σκέφτομαι είτε τέλος αυτού του μήνα είτε αρχές Δεκεμβρίου να παρακολουθήσω το Riding School 1 και αρκετά πιθανόν μετά από καμία εβδομάδα μαξ 2 να πάω και για το 2ο.
Ενδιαφέρεται να ακολουθήσει κανείς να μην πάω Solo καριέρα?

νεοσσός
13/11/2023, 15:23
Γενικά δεν συνιστάται να κάνεις τα δύο επίπεδα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Υποτίθεται ότι πρέπει να εμπεδώσεις κάποιες τεχνικές για να πας στο επόμενο. Τώρα βέβαια, για κάποιον με εμπειρία, τα πράγματα μπορεί να είναι πιο εύκολα και να του βγει αποδοτικό το εντατικό.

Καλό μάθημα!

asxetost
13/11/2023, 15:27
Ήθελα και εγώ για το λβλ 1 με το που πάρω μηχανάκι στα χέρια μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι θα σε προλάβω. Προς Γενάρη με κόβω..

karellen
13/11/2023, 15:34
Γενικά δεν συνιστάται να κάνεις τα δύο επίπεδα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Υποτίθεται ότι πρέπει να εμπεδώσεις κάποιες τεχνικές για να πας στο επόμενο. Τώρα βέβαια, για κάποιον με εμπειρία, τα πράγματα μπορεί να είναι πιο εύκολα και να του βγει αποδοτικό το εντατικό.

Καλό μάθημα!

Το αυτό,το έλεγε και ο Χούντρας άλλωστε.

Vassilis
13/11/2023, 15:41
Συμφωνώ. Κάνε με το καλό το 1, κάνε εξάσκηση σε όσα έμαθες να νιώσεις ότι σου βγαίνουν με άνεση και μετά κάνε το 2. Προσωπικά το έκανα μετά από 1 χρόνο περίπου.

CorpseAlive
13/11/2023, 15:53
Το 1 και το 2 δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να τα κάνω πολύ αραιά , δεν θεωρούμαι ούτε αρχάριος ούτε πρωτάρης , περισσότερο για το 2ο πάω αλλά πρέπει να κάνω το 1ο για να με δεχθούν στο 2ο.
Συν τοις άλλοις για να το λέω έτσι έχω ήδη μιλήσει με παιδιά από εκεί και μου πρότειναν το αντίστοιχο.

Στα άλλα νέα.
Ποιος ακολουθεί?

dimitris23
13/11/2023, 15:53
Το ψήνω εδώ και καιρό να πάω και εγώ. Έχω ακούσει και διαβάσει καλά λόγια. Μπορείς να γράψεις ποιες ημερομηνίες είναι ή κάποιο λινκ; και γω για επίπεδο 1.

CorpseAlive
13/11/2023, 15:57
Το ψήνω εδώ και καιρό να πάω και εγώ. Έχω ακούσει και διαβάσει καλά λόγια. Μπορείς να γράψεις ποιες ημερομηνίες είναι ή κάποιο λινκ; και γω για επίπεδο 1.

25/11 και 26/11 σίγουρα έχει το lvl 1
και για δεκ. έχει στις 9/12 και 10/12 .
Αυτά.

dimitris23
13/11/2023, 16:07
Οκ θα δω αν μπορέσω και αν πάω τελικά θα γράψω εδώ

harris_x
13/11/2023, 16:33
Το 1 και το 2 δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να τα κάνω πολύ αραιά , δεν θεωρούμαι ούτε αρχάριος ούτε πρωτάρης , περισσότερο για το 2ο πάω αλλά πρέπει να κάνω το 1ο για να με δεχθούν στο 2ο.
Συν τοις άλλοις για να το λέω έτσι έχω ήδη μιλήσει με παιδιά από εκεί και μου πρότειναν το αντίστοιχο.

Στα άλλα νέα.
Ποιος ακολουθεί?

Το 1 και το 2 μπορείς να τα κάνεις χωρίς να υπάρχει μεγάλο χρονικό διάστημα ανάμεσά τους.

CorpseAlive
13/11/2023, 17:38
Το 1 και το 2 μπορείς να τα κάνεις χωρίς να υπάρχει μεγάλο χρονικό διάστημα ανάμεσά τους.

Τα παιδιά από εκεί entered the chat.

Vassilis
13/11/2023, 20:58
Το 1 και το 2 δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να τα κάνω πολύ αραιά , δεν θεωρούμαι ούτε αρχάριος ούτε πρωτάρης , περισσότερο για το 2ο πάω αλλά πρέπει να κάνω το 1ο για να με δεχθούν στο 2ο.
Συν τοις άλλοις για να το λέω έτσι έχω ήδη μιλήσει με παιδιά από εκεί και μου πρότειναν το αντίστοιχο.

Στα άλλα νέα.
Ποιος ακολουθεί?

Το θέμα δεν είναι αν είσαι αρχάριος ή πρωτάρης. Ίσα ίσα οπως ειναι γνωστο, στα riding school πολλες φορες ειναι καλυτερο να εισαι αρχαριος γιατι δεν εχεις αποκτησει κακες συνηθειες. Αν εχεις αποκτησει κακες συνηθειες επειδη καβαλας χρονια θα θελεις εξασκηση για να τις αποβαλεις. Αν τωρα αυτα που διδασκει το 1 τα εχεις μαθει αλλιως και τα κανεις ηδη στην καθημερινοτητα ναι μπορει να ειναι τυπικο. Οπως ειπε ο Karellen και εμας μας ειχαν πει οτι δεν συνιστουν να γινουν κοντα το ενα με το αλλο. Με 2-3 μηνες διαφορα το λιγοτερο.

CorpseAlive
14/11/2023, 11:03
Το θέμα δεν είναι αν είσαι αρχάριος ή πρωτάρης. Ίσα ίσα οπως ειναι γνωστο, στα riding school πολλες φορες ειναι καλυτερο να εισαι αρχαριος γιατι δεν εχεις αποκτησει κακες συνηθειες. Αν εχεις αποκτησει κακες συνηθειες επειδη καβαλας χρονια θα θελεις εξασκηση για να τις αποβαλεις. Αν τωρα αυτα που διδασκει το 1 τα εχεις μαθει αλλιως και τα κανεις ηδη στην καθημερινοτητα ναι μπορει να ειναι τυπικο. Οπως ειπε ο Karellen και εμας μας ειχαν πει οτι δεν συνιστουν να γινουν κοντα το ενα με το αλλο. Με 2-3 μηνες διαφορα το λιγοτερο.


Το 1 και το 2 μπορείς να τα κάνεις χωρίς να υπάρχει μεγάλο χρονικό διάστημα ανάμεσά τους.

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης ή κάτι τέτοιο αλλά ο Χάρης είναι εκπαιδευτής εκεί.

cosgili
14/11/2023, 11:59
Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης ή κάτι τέτοιο αλλά ο Χάρης είναι εκπαιδευτής εκεί.

Και τι πάει να πει αυτό? Ότι ξέρει?:bawl:

macdeath_s
14/11/2023, 13:06
Θέλω να κάνω και εγώ το 2 και αν υπάρχει χρόνος και το επόμενο αλλά προς το παρόν δεν έχει κάτσει ταξίδι στην πατρίδα :( Πιο πολύ κλίνω όμως για ιδιαίτερα μιας και το κόστος σχετικά με αυτά που παίζουν εδώ είναι πολύ προσβάσιμο και ίσως επικεντρωθούμε περισσότερο σε αυτά που με "πονάνε" ακόμα στην πίστα.

Είναι ακόμα στην πίστα καρτ που είναι στις Αφίδνες ? Αυτό που είπε ο Βασίλης πιο πάνω πάντως, ότι είναι καλύτερο να το κάνεις ως αρχάριος, είναι πολύ σωστό. Ειδικά όταν μπλέκουν ένστικτα και αντανακλαστικά μερικά πράγματα δύσκολα ξεκλειδώνουν καλώς ή κακώς.

CorpseAlive
14/11/2023, 13:10
Θέλω να κάνω και εγώ το 2 και αν υπάρχει χρόνος και το επόμενο αλλά προς το παρόν δεν έχει κάτσει ταξίδι στην πατρίδα :( Πιο πολύ κλίνω όμως για ιδιαίτερα μιας και το κόστος σχετικά με αυτά που παίζουν εδώ είναι πολύ προσβάσιμο και ίσως επικεντρωθούμε περισσότερο σε αυτά που με "πονάνε" ακόμα στην πίστα.

Είναι ακόμα στην πίστα καρτ που είναι στις Αφίδνες ? Αυτό που είπε ο Βασίλης πιο πάνω πάντως, ότι είναι καλύτερο να το κάνεις ως αρχάριος, είναι πολύ σωστό. Ειδικά όταν μπλέκουν ένστικτα και αντανακλαστικά μερικά πράγματα δύσκολα ξεκλειδώνουν καλώς ή κακώς.

Δεν διαφώνησα πουθενά στο αν είναι καλύτερα να τα μάθεις ως αρχάριος ή όχι.
Διαφώνησα στο αν μπορώ ή όχι να κάνω το 1 & 2 στα κοντά κοντά.
Αλλά και πάλι το point του Post αρχικά είναι να βρω παρέα να πάω για να έχω το έξτρα πους.

doctoras
14/11/2023, 14:06
.
Το επίπεδο σου είναι για να κάνεις 2 και 3 διαδοχικά σε ένα ΣΚ

harris_x
14/11/2023, 14:38
Το επίπεδο σου είναι για να κάνεις 2 και 3 διαδοχικά σε ένα ΣΚ

Αυτό είναι κάτι που θέλει συζήτηση.

Το αν κάποιος μπορεί να κάνει το 1 και αμέσως μετά το 2, όχι, δε θέλει συζήτηση.
Μπορεί.

Vassilis
14/11/2023, 17:08
Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης ή κάτι τέτοιο αλλά ο Χάρης είναι εκπαιδευτής εκεί.

Το ξέρω ρε 'σύ. Εκπαιδευτές από εκεί όμως μας είχαν πει επίσης ότι καλό είναι να υπάρχει μια χρονική απόσταση όποτε απλά μεταφέρω ό,τι είχαν πει και σ εμένα. Από το 2 στο 3 δεν χρειάζεται τόσο. Τέλος πάντων, κάνε το με το καλό και μετά κρίνεις.

Vassilis
14/11/2023, 17:09
Θέλω να κάνω και εγώ το 2 και αν υπάρχει χρόνος και το επόμενο αλλά προς το παρόν δεν έχει κάτσει ταξίδι στην πατρίδα :( Πιο πολύ κλίνω όμως για ιδιαίτερα μιας και το κόστος σχετικά με αυτά που παίζουν εδώ είναι πολύ προσβάσιμο και ίσως επικεντρωθούμε περισσότερο σε αυτά που με "πονάνε" ακόμα στην πίστα.

Είναι ακόμα στην πίστα καρτ που είναι στις Αφίδνες ? Αυτό που είπε ο Βασίλης πιο πάνω πάντως, ότι είναι καλύτερο να το κάνεις ως αρχάριος, είναι πολύ σωστό. Ειδικά όταν μπλέκουν ένστικτα και αντανακλαστικά μερικά πράγματα δύσκολα ξεκλειδώνουν καλώς ή κακώς.

Όχι έχουν έναν δικό τους χώρο στο Πολυδενδρι. Πάλι μικρή πιστουλα αλλά είναι ωραία.

doctoras
14/11/2023, 19:40
Αυτό είναι κάτι που θέλει συζήτηση.

Το αν κάποιος μπορεί να κάνει το 1 και αμέσως μετά το 2, όχι, δε θέλει συζήτηση.
Μπορεί.

Το ανέφερα για τον συγκεκριμένο μιας και έχει ενεργά TD στη χώρα που βρίσκεται και από τις φωτογραφίες η οδηγική του ικανότητα φαίνεται αρκετά προχωρημένη

andstag
14/11/2023, 19:41
Στις 25/11 θα είμαι εκεί, αλλά για το 4

CorpseAlive
14/11/2023, 20:00
Στις 25/11 θα είμαι εκεί, αλλά για το 4

Για το 4ο ίσως με βάλει ο Χάρης για να κάνω τον κώνο με την BMW.

harris_x
14/11/2023, 20:02
Το ανέφερα για τον συγκεκριμένο μιας και έχει ενεργά TD στη χώρα που βρίσκεται και από τις φωτογραφίες η οδηγική του ικανότητα φαίνεται αρκετά προχωρημένη

Ξέρω γιατί το είπες και ίσως για την περίπτωση αυτη να είναι σωστό.

motojojo
14/11/2023, 20:12
Έχω κανει το 1, θέλω να κάνω το 2, με φρενάρει μόνο το ότι είναι χειμώνας. Δεν θέλω βροχες και υγρασίες.

Coyote.V
14/11/2023, 20:50
Το 2 περιλαμβάνει οδήγηση σε βροχή.

Vassilis
15/11/2023, 23:41
Έχω κανει το 1, θέλω να κάνω το 2, με φρενάρει μόνο το ότι είναι χειμώνας. Δεν θέλω βροχες και υγρασίες.

Κάνε το τώρα κοντά που έχει ακόμα καλό καιρό.

telegonos
15/11/2023, 23:59
Το 2 περιλαμβάνει οδήγηση σε βροχή.

Αμα δεν βρεχει την ημερα του μαθηματος, τι γινεται δλδ; Καταβρεχουν την πιστα με λάστιχα ποτίσματος;

harris_x
16/11/2023, 00:05
Το 2 περιλαμβάνει οδήγηση σε βροχή.



Αμα δεν βρεχει την ημερα του μαθηματος, τι γινεται δλδ; Καταβρεχουν την πιστα με λάστιχα ποτίσματος;



Όποιος θέλει να μάθει το πρόγραμμα της κάθε ημερίδας, μπορεί να επισκεφθεί το σχετικό web site.

Παρακαλώ μη γράφετε ανακρίβειες.

telegonos
16/11/2023, 00:24
Όποιος θέλει να μάθει το πρόγραμμα της κάθε ημερίδας, μπορεί να επισκεφθεί το σχετικό web site.

Παρακαλώ μη γράφετε ανακρίβειες.

Εμενα γιατι με κοουτάρεις σε αυτο; Ερωτηση εκανα, δεν έγραψα κατι ως δεδομενο

DoctoR_k6
16/11/2023, 09:10
Το 2 περιλαμβάνει οδήγηση σε βροχή.

Και το 3ο σε χιονι...? :lol:

asxetost
23/12/2023, 21:19
Πήγε κανείς τελικά;
Βλέπω τα επόμενα είναι 13/14 αλλά δεν ξέρω αν θα τα προλάβω, επειδή είμαι ένα παρορμητικό 5χρονο και παρήγγειλα μοτο από 800χιλιομετρα μακριά, στην απρόσμενη περίπτωση που βγει εντάξει από τα διαγνωστικά στον ελεγχο της αντιπροσωπείας θα ήθελα να δω για Level 1, προς τέλος Γενάρη/αρχές Φεβρουαρίου. Αν το σκέφτεται κανείς ας πει.
Πυροβολήστε με ένας.
Αυτά :D

CorpseAlive
27/12/2023, 18:12
Πήγε κανείς τελικά;
Βλέπω τα επόμενα είναι 13/14 αλλά δεν ξέρω αν θα τα προλάβω, επειδή είμαι ένα παρορμητικό 5χρονο και παρήγγειλα μοτο από 800χιλιομετρα μακριά, στην απρόσμενη περίπτωση που βγει εντάξει από τα διαγνωστικά στον ελεγχο της αντιπροσωπείας θα ήθελα να δω για Level 1, προς τέλος Γενάρη/αρχές Φεβρουαρίου. Αν το σκέφτεται κανείς ας πει.
Πυροβολήστε με ένας.
Αυτά :D

Όχι δεν πήγα εγώ. Ακόμα περιμένω το σήμα του Γρανάζι!.
Αλλά τον Γενάρη έχω θέσει το ανώτερο όριο που μου επιτρέπω για να πάω .

Bowleno
27/12/2023, 18:42
Πυροβολήστε με ένας.
Αυτά :D



Ως καλός mod, να σε αφήσω παραπονεμένο;

449375:D



Με το καλό να σου έρθει και καλά χιλιόμετρα!

asxetost
28/12/2023, 08:28
Ως καλός mod, να σε αφήσω παραπονεμένο;

449375:D



Με το καλό να σου έρθει και καλά χιλιόμετρα!

Hahahahah, να σαι καλά!!

macdeath_s
09/01/2024, 14:53
Τελικά το έκανε κανείς ? Εγώ ίσως προς το καθολικό Πάσχα αλλά με έχει κάνει λίγο ρδελομπού η δουλειά με ταξίδια.

Υ.Γ.: Καλή χρονιά :beer:

CorpseAlive
11/01/2024, 16:18
Τελικά το έκανε κανείς ? Εγώ ίσως προς το καθολικό Πάσχα αλλά με έχει κάνει λίγο ρδελομπού η δουλειά με ταξίδια.

Υ.Γ.: Καλή χρονιά :beer:

Εγώ έκλεισα το Level 1 για 20/1/2024 Σάββατο .

Θα κλείσω λογικά το δύο είτε το επόμενο Καπάκια είτε το Σάββατο της Πίτας για να έρθω ζεστός και έμπειρος.

harris_x
11/01/2024, 16:30
Εγώ έκλεισα το Level 1 για 20/1/2024 Σάββατο .

Θα κλείσω λογικά το δύο είτε το επόμενο Καπάκια είτε το Σάββατο της Πίτας για να έρθω ζεστός και έμπειρος.

Όταν κάνεις το 4, θα σε προκαλέσω σε πάτημα :tooth:

motojojo
11/01/2024, 17:23
Εγώ έκλεισα το Level 1 για 20/1/2024 Σάββατο .

Θα κλείσω λογικά το δύο είτε το επόμενο Καπάκια είτε το Σάββατο της Πίτας για να έρθω ζεστός και έμπειρος.

20 level 1 και 21 Σπάρτη;
Θα αναστενάξει ο αχλαδοκαμπος! :p

macdeath_s
11/01/2024, 18:47
Όταν κάνεις το 4, θα σε προκαλέσω σε πάτημα :tooth:

τέτχια τους μαθαίνεις εσύ ? Αν είναι έτσι θα αιτηθώ την heavymetalού :p

harris_x
11/01/2024, 18:56
τέτχια τους μαθαίνεις εσύ ? Αν είναι έτσι θα αιτηθώ την heavymetalού :p

Στο 4 όχι νωρίτερα :)

CorpseAlive
11/01/2024, 20:13
Όταν κάνεις το 4, θα σε προκαλέσω σε πάτημα :tooth:

Τα λέμε σε 4 εβδομάδες φίλε

harris_x
11/01/2024, 20:17
Τα λέμε σε 4 εβδομάδες φίλε

Θα σε περιμένω.

Για να παίζουμε στα ίσα, θα το βάλω στο Rain :tooth:

granazi
11/01/2024, 20:46
Όχι δεν πήγα εγώ. Ακόμα περιμένω το σήμα του Γρανάζι!.
Αλλά τον Γενάρη έχω θέσει το ανώτερο όριο που μου επιτρέπω για να πάω .

Τώρα το είδα αυτό! Λόγοι ανωτέρας βίας δεν θα επιτρέπουν την οδήγηση για μερικούς μήνες στο άτομο που σου είπα οπότε είναι εκτός μέχρι νεωτέρας. Δεν έτυχε να βρεθούμε για να στα πω.

ReaperX
18/01/2024, 15:49
Έκλεισα κι εγώ Σάββατο για το lvl 1 μαζί με ένα φίλο :a013:

CorpseAlive
18/01/2024, 15:52
Έκλεισα κι εγώ Σάββατο για το lvl 1 μαζί με ένα φίλο :a013:

Από που ξεκινάτε? Να μου συστηθείτε όταν θα είμαστε εκεί θα είμαι με ένα BMW 850 GSA.
Θα με ξεχωρίσετε από το αυτοκόλλητο Moto.gr που θα είναι τοποθετημένο κάπου εμφανώς (ακόμα δεν αξιώθηκα.)

ReaperX
18/01/2024, 16:29
Δεν έχουμε συνεννοηθεί ακόμα μάλλον κάπου Κηφισίας ή Κηφισό θα βρεθούμε..
Φυσικά!Και εσύ θα μας ξεχωρίσεις λογικά,2 Transalp 750

CorpseAlive
18/01/2024, 16:58
Δεν έχουμε συνεννοηθεί ακόμα μάλλον κάπου Κηφισίας ή Κηφισό θα βρεθούμε..
Φυσικά!Και εσύ θα μας ξεχωρίσεις λογικά,2 Transalp 750
Έγινε ! Τα λέμε εκεί !

Peterjackson
19/01/2024, 17:51
Καλησπέρα σε όλους,
Παρθενική εμφάνιση για εμένα. Ήθελα, μεταξυ πολλών άλλων, να ρωτήσω αν συνίσταται να πάω στο riding school με δικό μου μηχανάκι ή όχι.
Ξεκίνησα την διαδικασία του διπλώματος προσφάτως, μόλις πέρασα τα θεωρητικά, και επειδή δεν έχω άλλη επαφή με μηχανές, παρά με ένα runner κι ένα Chally, προ αμνημονεύτων ετών, ήθελα να ρωτήσω αν συνίσταται να πάει κανεις στην σχολή φρέσκος από το δίπλωμα ή αν θα πρέπει να πάρει πρώτα λίγο τον αέρα στην οδήγηση προτού ξεκινήσει τα riding schools.
Επίσης, τα μαθήματα γίνονται με την μηχανή του καθενός ή με εκπαιδευτικά που έχουν εκεί; Είδα κάτι βίντεο της σχολής και στο συγκεκριμένο μπερδεύτηκα.

Ο δάσκαλος της σχολής οδήγησης για τι δίπλωμα μου είπε να πάω όποτε θέλω, απλώς να μην το αργήσω πολύ.

harris_x
19/01/2024, 17:56
Καλησπέρα σε όλους,
Παρθενική εμφάνιση για εμένα. Ήθελα, μεταξυ πολλών άλλων, να ρωτήσω αν συνίσταται να πάω στο riding school με δικό μου μηχανάκι ή όχι.
Ξεκίνησα την διαδικασία του διπλώματος προσφάτως, μόλις πέρασα τα θεωρητικά, και επειδή δεν έχω άλλη επαφή με μηχανές, παρά με ένα runner κι ένα Chally, προ αμνημονεύτων ετών, ήθελα να ρωτήσω αν συνίσταται να πάει κανεις στην σχολή φρέσκος από το δίπλωμα ή αν θα πρέπει να πάρει πρώτα λίγο τον αέρα στην οδήγηση προτού ξεκινήσει τα riding schools.
Επίσης, τα μαθήματα γίνονται με την μηχανή του καθενός ή με εκπαιδευτικά που έχουν εκεί; Είδα κάτι βίντεο της σχολής και στο συγκεκριμένο μπερδεύτηκα.

Ο δάσκαλος της σχολής οδήγησης για τι δίπλωμα μου είπε να πάω όποτε θέλω, απλώς να μην το αργήσω πολύ.

όσο πιο φρέσκος τόσο καλύτερα, αλλα μη ψάχνεις και τη θέση του φρένου ή πώς αλλάζουν οι ταχύτητες, να έχεις πάρει τον αέρα του χειρισμού της μηχανής σου ;)

Με τη μηχανή σου γίνεται το μάθημα.

CorpseAlive
20/01/2024, 14:56
Όχι και άσχημα για ψηλό on/off !!


449985

CorpseAlive
21/01/2024, 17:31
Λίγα λόγια για το Riding School τώρα.
Προσωπικά το βρήκα απίστευτο.
Τα θεωρητικά ήταν μια χαρά αλλά ρε φίλε η εμπειρία του να σου λέει κάτι ο άλλος στον πίνακα και μετά στα καπάκια να προσπαθείς να το κάνεις πράξη στην πίστα ενώ σε παρακολουθούν εκπαιδευτές για να σε διορθώσουν είναι πραγματικά αξεπέραστο.

Μέχρι τέλος Μαρτίου σκοπεύω να έχω κάνει τα άλλα 2 .
Όλοι οι συντελεστές ήταν εξαιρετικοί και μεγάλο ευχαριστώ και στον Θανάση που βοήθησε να το βρω και στον Ηλία που είχε την υπομονή να με σταματάει κάθε λίγο και λιγάκι για να μου φτιάχνει τα λάθη.
Προτείνεται ανεπιφύλακτα!

RaGe_Raptor
21/01/2024, 17:58
Λίγα λόγια για το Riding School τώρα.
Προσωπικά το βρήκα απίστευτο.
Τα θεωρητικά ήταν μια χαρά αλλά ρε φίλε η εμπειρία του να σου λέει κάτι ο άλλος στον πίνακα και μετά στα καπάκια να προσπαθείς να το κάνεις πράξη στην πίστα ενώ σε παρακολουθούν εκπαιδευτές για να σε διορθώσουν είναι πραγματικά αξεπέραστο.

Μέχρι τέλος Μαρτίου σκοπεύω να έχω κάνει τα άλλα 2 .
Όλοι οι συντελεστές ήταν εξαιρετικοί και μεγάλο ευχαριστώ και στον Θανάση που βοήθησε να το βρω και στον Ηλία που είχε την υπομονή να με σταματάει κάθε λίγο και λιγάκι για να μου φτιάχνει τα λάθη.
Προτείνεται ανεπιφύλακτα!

ωραία πράγματα,μπράβο!

τα ψηλά θέλουν περισσότερη ή λιγότερη κλίση για δεδομένη ταχύτητα και διαμετρο στροφής?
κουίζ απ'τα παλιά ;)

CorpseAlive
21/01/2024, 18:07
ωραία πράγματα,μπράβο!

τα ψηλά θέλουν περισσότερη ή λιγότερη κλίση για δεδομένη ταχύτητα και διαμετρο στροφής?
κουίζ απ'τα παλιά ;)

Μικρότερη.
Η μεγαλύτερη Κλίση είναι για μένα όχι για την στροφή :P

Panos76
24/01/2024, 12:30
Μικρότερη.
Η μεγαλύτερη Κλίση είναι για μένα όχι για την στροφή :P

Εξαρτάται αν είσαι Σταδίου ή ΑΟ :D

CorpseAlive
07/02/2024, 10:32
Κανένας για το Level 2? Το σκέφτομαι μέσα στον Φλεβάρη.(*αν έχει δεν έχω ψάξει ακόμα)

motojojo
07/02/2024, 17:52
Κι εγω θελω να το κάνω

CorpseAlive
08/02/2024, 13:20
Κι εγω θελω να το κάνω

Γιώργο σε ψήνει για Φλεβάρη?
Πάνο το είδα το μήνυμα , αλλά μέχρι καλοκαίρι θέλω σίγουρα να τα έχω τελειώσει!

motojojo
08/02/2024, 15:02
Ναι δεν εχω προβλημα. Και μαρτη επίσης, αρκει να μην ειναι μεσα στα τριημερα.

motojojo
15/02/2024, 11:36
Βγήκαν ημερομηνιες. Για το Level2 οι επόμενες ειναι 24/2 και 3/3.

Έχει και πιο μετα αλλά πέφτουν μέσα στα τριήμερα που δεν με ψήνουν. Για αυτές τις δυο ημερομηνίες όμως είμαι μέσα.

CorpseAlive
15/02/2024, 11:42
Βγήκαν ημερομηνιες. Για το Level2 οι επόμενες ειναι 24/2 και 3/3.

Έχει και πιο μετα αλλά πέφτουν μέσα στα τριήμερα που δεν με ψήνουν. Για αυτές τις δυο ημερομηνίες όμως είμαι μέσα.

Το ακούω για 3/3 . Σου λέω σίγουρα την επόμενη εβδομάδα!

andstag
15/02/2024, 18:19
Καλησπέρα, έκλεισα για το 4ο level στις 09/03

Vassilis
13/03/2024, 11:59
Σκεφτομαι μεσα στον Απριλιο να κανω το 3. Ψηνεται κανεις;

runner
13/03/2024, 12:29
Σκεφτομαι μεσα στον Απριλιο να κανω το 3. Ψηνεται κανεις;

Με ψηνει και εμενα για τον Απριλιο. Το βλεπουμε οταν βγουν ημερομηνιες.

asxetost
13/03/2024, 12:34
Γνωρίζει κανείς άραγες αν τα σχολεία κλείνουν το καλοκαίρι;
Γυρίζω αθήνα προς τα μέσα Ιουνίου και αν πάνε όλα καλά επιτέλους μετά από πολλές αναβολές θα ήθελά να ξεκινήσω με το 1ο.

harris_x
13/03/2024, 12:40
Γνωρίζει κανείς άραγες αν τα σχολεία κλείνουν το καλοκαίρι;
Γυρίζω αθήνα προς τα μέσα Ιουνίου και αν πάνε όλα καλά επιτέλους μετά από πολλές αναβολές θα ήθελά να ξεκινήσω με το 1ο.
μέχρι και Ιούλιο γίνονται κανονικά.

Vassilis
13/03/2024, 13:16
Με ψηνει και εμενα για τον Απριλιο. Το βλεπουμε οταν βγουν ημερομηνιες.

Μιλησα με την Ιωαννα και μονο 13/4 εχει 3ο. Ενημερωτικα απο Απριλιο παει στα 200 η τιμη και εχουμε εκπτωση €20 σαν μελη του moto.

rex4539
13/03/2024, 14:40
Έχω κλείσει για level 2 στις 24/3. Αν θα είναι κανείς από εδώ, σφυρίχτε.

runner
13/03/2024, 15:10
Μιλησα με την Ιωαννα και μονο 13/4 εχει 3ο. Ενημερωτικα απο Απριλιο παει στα 200 η τιμη και εχουμε εκπτωση €20 σαν μελη του moto.

Αυξηθηκε παλι; :rolleyes: Καλα κλεισε εσυ αν θες και θα το δω και εγω.

Ilias_83
19/03/2024, 09:16
Σκέφτομαι να κλείσω για Κυριακή 24/3 να κάνω το level 2. Βέβαια η αλήθεια είναι πως από το καλοκαίρι που έκανα το level 1 ο χρόνος μου και τα χιλιόμετρα πάνω στη μηχανή είναι ελάχιστα.
Έχει κλείσει κάποιος άλλος από την παρέα;

rex4539
19/03/2024, 17:01
Σκέφτομαι να κλείσω για Κυριακή 24/3 να κάνω το level 2. Βέβαια η αλήθεια είναι πως από το καλοκαίρι που έκανα το level 1 ο χρόνος μου και τα χιλιόμετρα πάνω στη μηχανή είναι ελάχιστα.
Έχει κλείσει κάποιος άλλος από την παρέα;

Έχω κλείσει ήδη εγώ για level 2.

Ilias_83
20/03/2024, 10:09
Έχω κλείσει ήδη εγώ για level 2.
Ωραία, λογικά θα καταφέρουμε να πούμε μια κουβέντα από κοντά, αν και απ' ότι έμαθα την Κυριακή θα έχει 2 γκρουπ για το level 2.
Θα είμαι με ένα μαύρο Triumph Street Triple 765.

Στο μεταξύ για να μην έχω το άγχος έβαλα και αύριο ένα ιδιαίτερο για να θυμηθώ στην πράξη όσα περισσότερα μπορώ από το level 1.

ratamahatta
20/03/2024, 12:51
Ωραία, λογικά θα καταφέρουμε να πούμε μια κουβέντα από κοντά, αν και απ' ότι έμαθα την Κυριακή θα έχει 2 γκρουπ για το level 2.
Θα είμαι με ένα μαύρο Triumph Street Triple 765.

Στο μεταξύ για να μην έχω το άγχος έβαλα και αύριο ένα ιδιαίτερο για να θυμηθώ στην πράξη όσα περισσότερα μπορώ από το level 1.
Την καλύτερη δουλεια εκανες

Ilias_83
21/03/2024, 19:40
Πήγα σήμερα το πρωί όπως είχα γράψει και επανέρχομαι να γράψω για την εμπειρία μου.
Έφυγα ακόμα πιο εντυπωσιασμένος απ' όσο έφυγα μετά το Level 1. Ίσως ήταν η αμεσότητα, ίσως ο χρόνος στην πίστα, ίσως η επανάληψη, πάντως το γεγονός ήταν πως έφυγα 100 κιλά ελαφρύτερος από εκεί.
Ένιωσα και πως το χρειαζόμουν εγώ και πως με βοήθησε ουσιαστικά να βελτιωθώ. Έπιανα τον εαυτό μου να εφαρμόζει απευθείας στο δρόμο πράγματα που κάναμε το πρωί και να βγαίνει εντελώς αβίαστα.
Τώρα δεν βλέπω την ώρα για την Κυριακή!!

Jiannis21
24/03/2024, 12:16
Έχω κάνει το Riding School 1 και το 2. Αξίζει να κάνω το 3ο; (Το σκέφτομαι επειδή έχουν ανεβεί λίγο οι τιμές).

Ilias_83
24/03/2024, 19:27
Αν έχεις κάνει το 1 και το 2 νομίζω λίγο πολύ μπορείς να κρίνεις μόνος σου αν σε βοήθησε και αν αξίζει να κάνεις το 3ο.

Προσωπικά έχοντας μόλις ολοκληρώσει σήμερα το 2ο θέλω λίγο χρόνο να αφομοιώσω όσα είπαμε, αλλά σίγουρα θα κάνω και το 3ο και πιθανότατα και το 4ο.
Ίσως έχοντας κάνει και μερικά "ιδιαίτερα" στο ενδιάμεσο καθώς νιώθω πως μου παίρνει περισσότερο να ξεκλειδώσω το μυαλό μου και κατ' επέκταση και το σώμα μου.

Όπως και να έχει βρίσκω το κόστος αναλογικά μικρό για αυτά που σου προσφέρει...

TheRegulator
27/03/2024, 15:28
Λοιπον κυριοι, επειδη ηδη με τρωει ο κωλαριγκος μου, υπαρχει καποιο riding school στα Σερρας μπας και μαθω να το πηγαινω σωστα το μηχανακι? Αλλα καλο θα ειναι να υπαρχει γκρουπ για αμπαλους-κουλατζες ωστε να κανω σωστο blend in!
Σκεφτομαι για σκασια 10 μερουλες τον Μαιο και μπορω να βρω μηχανακι για κατι τετοιο!!

doctoras
27/03/2024, 17:05
Riding School κάνει στη πίστα καρτ Λαγκάδα, δες το πρόγραμμα από το σάιτ θα σε καλύψει.

το CSS έμπαινε στη πίστα Σερρών, αλλά νομίζω είναι σε αναστολή λειτουργίας από πέρσι

peterTHErider
27/03/2024, 18:10
Στην πίστα κάνει μαθήματα και ο ισραηλινός ο σαι.
Αλλα έχει φουλ πακ με δικά του μηχανάκια. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βάλει και με δικό σου.
Ρώτησε τον,
racetrack learning curves το ονομάζει.

TheRegulator
27/03/2024, 20:53
Στην πίστα κάνει μαθήματα και ο ισραηλινός ο σαι.
Αλλα έχει φουλ πακ με δικά του μηχανάκια. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βάλει και με δικό σου.
Ρώτησε τον,
racetrack learning curves το ονομάζει.

Καλή φάση ακούγεται! Θα έρθω σε επικοινωνία

Vassilis
28/03/2024, 16:14
Έχω κάνει το Riding School 1 και το 2. Αξίζει να κάνω το 3ο; (Το σκέφτομαι επειδή έχουν ανεβεί λίγο οι τιμές).

Για εμενα και το 4 αξιζει

rex4539
28/03/2024, 17:22
Ένα πολύ καλό νέο για όσους έχουν παρακολουθήσει riding 1, 2, 3, 4. Έλαβα χτες το παρακάτω mail και το έχω ενεργοποίησει ήδη. Εξαιρετική κίνηση!

Λαμβάνετε αυτό το μήνυμα σε συνέχεια της εκπαίδευσής σας στο "Riding School Θανάσης Χούντρας".

Σκοπός είναι να σας στείλουμε τον ατομικό, μοναδικό κωδικό της Anytime (Interamerican), που σας παρέχει έκπτωση (ανάλογα με το επίπεδο Riding που έχετε ολοκληρώσει) στα ασφάλιστρα της μοτοσυκλέτας αλλά και του αυτοκινήτου σας!
Μία μοναδική παροχή, στο χώρο των ασφαλιστικών εταιρειών και των ασφαλίσεων οχημάτων, πρωτοποριακή στην ιστορία της Ελλάδας, αλλά και της Ευρώπης, -μόνο στη Μ. Βρετανία υπάρχει ανάλογη παροχή. Η αξιολόγηση από την Interamerican, -μέλους του ACHMEA Group, του μεγαλύτερου ασφαλιστικού φορέα στην Ευρώπη-, όσων έχουν περάσει από τις "Ημερίδες Ασφαλούς Οδήγησης Riding School Θανάσης Χούντρας", ως ουσιαστικά ασφαλέστερων οδηγών, δημιούργησε αυτή τη μοναδική παροχή.

Ο κωδικός σας είναι:
XXXXXXXXXXXXXXXX

Μόλις τον καταχωρήσετε στο ειδικό σημείο κατά την εγγραφή σας στην πλατφόρμα της Anytime, αυτόματα θα διαμορφωθεί η τιμή με τη σχετική έκπτωση. Εάν χρειαστείτε οποιαδήποτε βοήθεια κατά τη διαδικασία ασφάλισης του οχήματός σας στην Anytime, μπορείτε να καλέσετε τον κ. XXXXXX XXXXXXX (αρμόδιο συνεργάτη της Interamerican) στο XXXXXXXXX.

Σημειώστε ότι ο κωδικός :
Είναι ατομικός και συνδέεται με το όνομα του οδηγού και το επίπεδο που έχετε ολοκληρώσει. Συνεπώς τα οχήματα πρέπει να είναι στο όνομά σας.
Ισχύει για περισσότερα από ένα οχήματα (αυτοκίνητα ή μοτοσυκλέτες).
Έχει ισχύ 12 μηνών, οπότε σε αυτό το διάστημα μπορεί να καταχωρηθεί οποιαδήποτε στιγμή επιλέξετε να ασφαλίσετε το όχημά σας.
Με την ενεργοποίησή του ή με την εμφάνιση ασφαλιστηρίου Interamerican/Anytime στο όνομά σας που είναι σε ισχύ, έχετε αυτόματα έκπτωση 10% σε επόμενο στάδιο εκπαίδευσης στο Riding School.
Με κάθε επόμενο στάδιο εκπαίδευσης, λαμβάνετε νέο κωδικό της Anytime, ο οποίος διαμορφώνει μεγαλύτερη έκπτωση (Riding 1: 5% - Riding 2: 10% - Riding 3: 10% - Riding 4: 10%), επιβραβεύοντας ανάλογα τους οδηγούς και το επίπεδο εκπαίδευσης που έχουν ολοκληρώσει.
Ο κωδικός έκπτωσης ισχύει μόνο για νέους πελάτες που θα συνάψουν για πρώτη φορά συμβόλαιο οχήματος στην Anytime και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ενεργό συμβόλαιο Interamerican ή Anytime. Άρα, εάν είστε ήδη πελάτης της Anytime ή της Interamerican, θα χρειαστεί να καλέσετε στο XXXXXXXXX, τον κ. XXXXXXXX XXXXXXXX (αρμόδιο συνεργάτη της Interamerican), για άμεση εξυπηρέτηση και αξιοποίηση του προνομίου.

Η συμμετοχή σας στην Ημερίδα Riding School σας έχει κάνει πιο ασφαλή οδηγό και αυτό εκτιμάται!

Καλή συνέχεια ευχόμαστε, ευχάριστα και ασφαλή χιλιόμετρα!

Για το Riding School
Νατάσα Κόλλια

Vassilis
31/03/2024, 19:16
Παλαβό! Θα μιλήσω αύριο με την ασφαλιστρια μου!

Vassilis
01/04/2024, 19:27
Μιλησα με την Ιωαννα και μονο 13/4 εχει 3ο. Ενημερωτικα απο Απριλιο παει στα 200 η τιμη και εχουμε εκπτωση €20 σαν μελη του moto.

Τελικά 3ο στις 19/5 :eek:

Ilias_83
01/04/2024, 19:33
Ένα πολύ καλό νέο για όσους έχουν παρακολουθήσει riding 1, 2, 3, 4. Έλαβα χτες το παρακάτω mail και το έχω ενεργοποίησει ήδη. Εξαιρετική κίνηση!

Λαμβάνετε αυτό το μήνυμα σε συνέχεια της εκπαίδευσής σας στο "Riding School Θανάσης Χούντρας".

Σκοπός είναι να σας στείλουμε τον ατομικό, μοναδικό κωδικό της Anytime (Interamerican), που σας παρέχει έκπτωση (ανάλογα με το επίπεδο Riding που έχετε ολοκληρώσει) στα ασφάλιστρα της μοτοσυκλέτας αλλά και του αυτοκινήτου σας!
Μία μοναδική παροχή, στο χώρο των ασφαλιστικών εταιρειών και των ασφαλίσεων οχημάτων, πρωτοποριακή στην ιστορία της Ελλάδας, αλλά και της Ευρώπης, -μόνο στη Μ. Βρετανία υπάρχει ανάλογη παροχή. Η αξιολόγηση από την Interamerican, -μέλους του ACHMEA Group, του μεγαλύτερου ασφαλιστικού φορέα στην Ευρώπη-, όσων έχουν περάσει από τις "Ημερίδες Ασφαλούς Οδήγησης Riding School Θανάσης Χούντρας", ως ουσιαστικά ασφαλέστερων οδηγών, δημιούργησε αυτή τη μοναδική παροχή.

Ο κωδικός σας είναι:
XXXXXXXXXXXXXXXX

Μόλις τον καταχωρήσετε στο ειδικό σημείο κατά την εγγραφή σας στην πλατφόρμα της Anytime, αυτόματα θα διαμορφωθεί η τιμή με τη σχετική έκπτωση. Εάν χρειαστείτε οποιαδήποτε βοήθεια κατά τη διαδικασία ασφάλισης του οχήματός σας στην Anytime, μπορείτε να καλέσετε τον κ. XXXXXX XXXXXXX (αρμόδιο συνεργάτη της Interamerican) στο XXXXXXXXX.

Σημειώστε ότι ο κωδικός :
Είναι ατομικός και συνδέεται με το όνομα του οδηγού και το επίπεδο που έχετε ολοκληρώσει. Συνεπώς τα οχήματα πρέπει να είναι στο όνομά σας.
Ισχύει για περισσότερα από ένα οχήματα (αυτοκίνητα ή μοτοσυκλέτες).
Έχει ισχύ 12 μηνών, οπότε σε αυτό το διάστημα μπορεί να καταχωρηθεί οποιαδήποτε στιγμή επιλέξετε να ασφαλίσετε το όχημά σας.
Με την ενεργοποίησή του ή με την εμφάνιση ασφαλιστηρίου Interamerican/Anytime στο όνομά σας που είναι σε ισχύ, έχετε αυτόματα έκπτωση 10% σε επόμενο στάδιο εκπαίδευσης στο Riding School.
Με κάθε επόμενο στάδιο εκπαίδευσης, λαμβάνετε νέο κωδικό της Anytime, ο οποίος διαμορφώνει μεγαλύτερη έκπτωση (Riding 1: 5% - Riding 2: 10% - Riding 3: 10% - Riding 4: 10%), επιβραβεύοντας ανάλογα τους οδηγούς και το επίπεδο εκπαίδευσης που έχουν ολοκληρώσει.
Ο κωδικός έκπτωσης ισχύει μόνο για νέους πελάτες που θα συνάψουν για πρώτη φορά συμβόλαιο οχήματος στην Anytime και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ενεργό συμβόλαιο Interamerican ή Anytime. Άρα, εάν είστε ήδη πελάτης της Anytime ή της Interamerican, θα χρειαστεί να καλέσετε στο XXXXXXXXX, τον κ. XXXXXXXX XXXXXXXX (αρμόδιο συνεργάτη της Interamerican), για άμεση εξυπηρέτηση και αξιοποίηση του προνομίου.

Η συμμετοχή σας στην Ημερίδα Riding School σας έχει κάνει πιο ασφαλή οδηγό και αυτό εκτιμάται!

Καλή συνέχεια ευχόμαστε, ευχάριστα και ασφαλή χιλιόμετρα!

Για το Riding School
Νατάσα Κόλλια

Η αλήθεια είναι πως επειδή τώρα έχω πέσει στην ανανέωση του συμβολαίου και δεδομένου πως έκανα το Riding School Level 2 έχω εκπτωτικό κωδικό, για Interamerican και κλοπή δεν το έχουν ενσωματώσει ακόμα όλο αυτό στο σύστημά τους, οπότε δεν μπορείς να πάρεις την έκπτωση.
Μίλησα με τον άνθρωπο της Interamerican και ουσιαστικά η έκπτωση που θα μου γίνει σε σχέση με το ποσό που έχει έρθει για ανανέωση είναι 25€, δηλαδή 3,5%.
Ωστόσο γίνεται χωρίς να ενεργοποιηθεί ο κωδικός μου και συνεπώς μπορώ να τον χρησιμοποιήσω στα άλλα 2 αυτοκίνητα που έχω όταν έρθει η ώρα για ανανέωση (δεδομένου πως είναι στην Anytime)

asxetost
23/05/2024, 13:57
Θα είναι κανείς για το Level 1 του Χούντρα Ιούνιο; Έκλεισα 18/6, αν το χει κάποιος πάμε παρέα.

Ήθελα και εγώ για το λβλ 1 με το που πάρω μηχανάκι στα χέρια μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι θα σε προλάβω. Προς Γενάρη με κόβω..

:lol::bawl:
6 months later