PDA

View Full Version : ΚΑΡΦΙ ΣΕ TUBELESS ΕΛΑΣΤΙΚΟ



AUFGEBRACHT
13/11/2023, 18:26
Την Παρασκευή που πήγα να ξεσκεπάσω τη μηχανή, παρατήρησα ότι στο μπροστινό λάστιχο το πατήσαμε το καρφί, ή ό,τι άλλο είναι...

Το ελαστικό είναι tubeless, μετά από 4 ημέρες, δεν μου φαίνεται να έχει χάσει καθόλου αέρα.

Έχω βουλκανιζατέρ στα 200 μέτρα από το σπίτι, δεν ασχολείται με μοτό απ΄όσον ξέρω...

Τι κάνω; Έχω ρωτήσει 3-4 άτομα, κι έχω λάβει 3-4 διαφορετικές απαντήσεις: το πας στο βουλκανιζατέρ και σου βάζει μακαρόνι, το πας στο βουλκανιζατέρ και σου βάζει μπάλωμα εσωτερικά, δεν βάζεις μακαρόνι γιατί καταστρέφει τα λινά, αλλάζεις ελαστικό για να είσαι σίγουρος...

448056

harris_x
13/11/2023, 18:36
Απλά πας και στο επισκευάζουν.

Ισχύει ότι το μακαρόνι δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά OK, δε θα τρέξεις και στο πανελλήνιο ;)

Με το 675 και μακαρόνι στο πίσω λάστιχο έβγαλα 2 υπέροχα tds στα Μέγαρα.

Bowleno
13/11/2023, 18:52
Ότι είπε ο Χάρης...Στον Πήγασο είχα πατήσει κάτι ανάλογο στο πίσω, το ξέχασα και κυκλοφορούσα έτσι κανένα 6μηνο....:cry:
Μέχρι που άρχισε πια να χάνει λιιιιγο αέρα κάθε μέρα και το...θυμήθηκα! :moutza:(μου) Μακαρόνι από τα χεράκια μου και τέλος.
Το ελαστικό αντικαταστάθηκε περίπου 3 έτη μετά μαζι με το εμπρος.
Διαλέγεις και παίρνεις.

yes-u
13/11/2023, 18:52
Αν έχεις χώρο και όρεξη να βγάλεις τροχό, τόλμησε να το τραβήξεις με μια πένσα. Υπάρχει πιθανότητα να είναι κοντό και να μην έχει τρυπήσει το ελαστικό.
Επειδή γνωρίζεις περί Μέρφι και το πιο πάνω δεν θα ισχύσει, βγάζεις τροχό και, ανάλογα την περιοχή που μένεις, βρίσκεις 24ωρο βουλκανιζατέρ. Πας και σου κάνουν επιτόπου εσωτερικό μπάλωμα βουλκανισμού (15€), επιστρέφεις, βάζεις τροχό, πλένεσαι κανά μισάωρο με ό,τι πιο χημικό απορρυπαντικό για να βγάλεις τις μουτζούρες από τα χέρια σου, μιας και τα γάντια που θα βάλεις θα σκίσουν και είσαι οκ.
Tip: Αφού θα έχεις τον τροχό στα χέρια, έλεγξε καλά μήπως υπάρχει και τίποτε άλλο καρφωμένο..

Xlitos
13/11/2023, 19:06
δεν ειχα ποτε θεμα με μακαρονι κι εχω βαλει αρκετες φορες....απλα οταν ειναι στα τελευταια του το ελαστικο(εχουν φαγωθει τα αυλακια),μπορει ν αρχισει να χανει λιγο αερα απο το μακαρονι...οχι να σ αφησει στο δρομο,απλα να θελει φουσκωμα ανα 2-3 μερες.Εκει απλα αλλαζεις ελαστικο(που ετσι κι αλλιως θα αλλαζες).

stefanos
13/11/2023, 19:13
Έχω βουλκανιζατέρ στα 200 μέτρα από το σπίτι, δεν ασχολείται με μοτό απ΄όσον ξέρω...


Μακαρόνι θα σου βάλει οποιοδήποτε βουλκανιζατέρ.

Coyote.V
13/11/2023, 19:13
Το ίδιο με τον Xlitos και γω, μόνο που άλλαξα το κορδόνι γιατί βρισκόμουν σε διακοπές και έχανε επειδή ταλαιπωρήθηκε με τους χωματόδρομους.

cosgili
13/11/2023, 19:24
Με μακαρόνι, όπως και ο Χάρης, έβγαλα 3 track day στα Μέγαρα χωρίς κανένα θέμα. Το μακαρόνι μου το είχε βάλει ο Περιστεράς επιτόπου στην πίστα. Ψυχολογικό είναι το ζήτημα.

AUFGEBRACHT
13/11/2023, 19:31
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις, θα πάω αύριο για σπαγγέτι, καθώς δεν υπάρχει ούτε ο χρόνος, ούτε ο χώρος για εσωτερικό μπάλωμα (που θα ήταν και η καλύτερη λύση ίσως).

lykourgi
13/11/2023, 20:25
Να πω και εγώ τη μαλ.... άποψή μου.
Το μακαρόνι αξίζει να το έχεις μαζί σου, για επισκευή στον δρόμο.
Αφού θα πας σε βουλκανιζατέρ, καλύτερα μανιτάρι, εσωτερικά.

AUFGEBRACHT
14/11/2023, 16:42
Τελικά το καρφί αποδείχτηκε πως ανήκε στη συνομοταξία των πινεζοειδών, και δεν είχε τρυπήσει το ελαστικό, όπως απεφάνθη ο μάστορας δια της επιστημονικής μεθόδου του σάλιου.

Ευχαριστώ άπαντες και πάλι για τις απαντήσεις σας.

MG
14/11/2023, 18:13
Τελικά το καρφί αποδείχτηκε πως ανήκε στη συνομοταξία των πινεζοειδών, και δεν είχε τρυπήσει το ελαστικό, όπως απεφάνθη ο μάστορας δια της επιστημονικής μεθόδου του σάλιου.

Ευχαριστώ άπαντες και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Πολυ soft ο μαστορας σου αφου στις δικες μου περιπτωσεις ολοι περναγαν μακαρονι κι ασαλιωτο. :smokin:

νεοσσός
14/08/2024, 19:17
Επιτρέψτε μου να συνεχίσω το παρόν θέμα, αν και αφορά αμάξι.

Ψες το σούρουπο οδηγώντας αμάξι, άκουσα ένα τσαφ αριστερά, αλλά δεν έδωσα σημασία. Ακούστηκε σαν να σκάει χαρτονένιο κουτάκι αναψυκτικού (που πιθανώς τέτοιο ήταν) όταν το πατάς με τις ρόδες. Σήμερα όμως, είπα να ρίξω μία ματιά αν φαίνεται κάτι εξωτερικά. Και βλέπω ένα καρφί στο λάστιχο, στο εξωτερικό μέρος του πέλματος (πριν αρχίσει το πλαϊνό όμως) στο παχύ του σημείο. Έχω βρει μερικές φορές καρφιά και βίδες σε ρόδες ποδηλάτου και αυτοκινήτου (σε μηχανή μόνο γυαλί) και με εξαίρεση μίας φοράς, με το που έβγαζα το καρφί ή τη βίδα, έχανε αέρα το λάστιχο (και την ξαναβίδωνα για να κάνω τα λίγα μέτρα μέχρι το βουλκανιζατέρ).

Συνδέοντας την ιστορία με το παραπάνω τσαφ, λέω θα ήταν ίσως θόρυβος της διάτρησης. Αν και δεν είναι μπαλόνι που σκάει και κάνει θόρυβο το λάστιχο, αλλά τέλος πάντων ο χθεσινός θόρυβος με έκανε να πιστεύω ότι δεν αξίζει να δοκιμάσω να βγάλω το καρφί, που είχε και χοντρό κεφάλι. Προεξείχε περί τα 2-3 χιλιοστά, αλλά το λάστιχο δεν είχε χάσει αέρα, τουλάχιστον με την πολύ χονδρική εκτίμηση που κάνεις με το μάτι (πρέπει να χάσει τουλάχιστον 20% για γίνει αισθητό, που είναι πάρα πολύ).

Πάω λοιπόν στο πλησιέστερο βουλκανιζατέρ, βγάζει ο τύπος το καρφί (8,5mm μήκος με το κεφάλι) και δεν χάνει αέρα το λάστιχο. Υπενθυμίζω ότι είχε καρφωθεί στο παχύτερο σημείο του πέλματος, άρα έχει ψαχνό μέχρι να κάνει διάτρηση. Βάζει σαπούνι (όχι σάλιο που λέτε παραπάνω, πιο επαγγελματίας ο δικός μου) και δεν βλέπει απώλεια αέρα.

Και τι κάνει λέτε; Παίρνει το σουβλί το βάζει εκεί που ήταν το καρφί, το πιέζει δυνατά και σκάει το λάστιχο. Ξαφνιάστηκα με τον χειρισμό, αλλά δεν τον πρόλαβα. Εδώ νομίζω ότι η γνώμη του Μικέ, ως ειδικού με δεκάδες χιλιάδες ελαστικά να έχουν περάσει από τα χέρια του, είναι η πλέον κατάλληλη.

Ήταν σωστός αυτός ο χειρισμός; Να κάνει τρύπα εκεί που δεν υπάρχει; Το καρφί πρέπει να είχε μπει μέσα περί τα 6 χιλιοστά, αλλά σε σημείο που το πέλμα είχε πολύ ψαχνό, δεν ήταν ούτε σε αυλάκωση, ούτε σε φαγωμένο λάστιχο.

Μου βάζει και 30% παραπάνω πίεση από εκείνη που λέει ο κατασκευαστής (την μείωσα αργότερα), όπως το έκοψε με το μάτι ότι φούσκωσε "καλά", ενώ αφήνει και μισό εκατοστό μακαρόνι να προεξέχει.

Χωρίς να έχω συγκεκριμένη γνώση επί του θέματος, θεωρώ ότι όπως και στην περίπτωση του νηματοθέτη (εκείνος για μοτοσυκλέτα που είναι πιο ευαίσθητες), θα έπρεπε απλά να πει ότι είναι ΟΚ και να μην το σκάσει εκούσια για να βάλει σώνει και ντε μακαρόνι. Εννοείται ότι θα τον πλήρωνα για την εργασία, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι δεν θα χρειαζόταν μακαρόνι (ή εσωτερικό μπάλωμα).

Zodd
14/08/2024, 20:25
Διαισθητικά και χωρίς να έχω δεδομένα. Οπότε αν κάποιος ξέρει καλύτερα διορθώνει.

Δεν μου φαίνεται κακός χειρισμός από τη μεριά του τεχνίτη. Μπορεί να μην είχε τρυπήσει πλήρως αλλά το σημείο έχει πλέον μειωμένη αντοχή και θα συνεχίζει να να δέχεται βάρος και πιέσεις (στροφές, φρεναρίσματα κλπ) που θα το παραμορφώνουν σταδιακά μέχρι να κοπεί. Τοποθετόντας το "μακαρόνι" και την "κόλλα" που βάζουν, δίνει στο ελαστικό την ευκαιρία να αποκτήσει στο σημείο και αρκετό υλικό αλλά κυρίως συνοχή στο τοίχωμα ώστε να κατανέμονται όσο γίνεται σωστά τα φορτία. Το περίσσευμα απλά θα φαγωθεί με την χρήση μέχρι να ισιώσει.

Bowleno
15/08/2024, 02:57
Όταν επιστρέψει ο Μικές από το νησί που πας με αμάξι και όχι καράβι, θα σΕ πει....
Λίγη υπομονή.
Πάντως κι εμένα περίεργος μου φάνηκε ο χειρισμός του, δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.

RaGe_Raptor
15/08/2024, 07:30
Η μόνη ένσταση είναι που δεν το αφαίρεσε (το λαστιχο) για να τοποθετήσει "μανιταρι".

Κατά τα άλλα ορθώς διακορευσε το ήδη αδυνατισμενο απο το καρφί σημείο.

mikes
15/08/2024, 08:50
ο τεχνιτης, δεν επραξε ουτε λαθος, αλλα ουτε σωστα.. το μυστικο ειναι στο μηκος του καρφιου..
με 8,5 mm μηκος, πιθανων να ειχε μια αμφιβολια πως δεν θα αρχισει να χανει καποια στιγμη, οποτε
μαλλον για σιγουρια εκτιμησε οτι θα ηταν καλυτερα να το ξετρυπησει και να το μπαλωσει.. μονη ενσταση
οτι δεν το ανοιξε να το μπαλωσει απο μεσα που ειναι πιο μονιμο και σιγουρο, αλλα αυτο μπορεις να το κανεις
οποιαδηποτε στιγμη, αλλα με τη διαφορα οτι πλεον θα πρεπει να μπει μανιταρι και οχι απλο μπαλωμα..
γνωμη μου, αμα εισαι και τακτικος στον ελεγχο του αερα, μην ασχοληθεις καθολου αλλο, εκτος και αν παρατηρησεις
εκ νεου απωλεια στο συγκεκριμενο ελαστικο. τωρα αν θες για ψυχολογικους λογους να το φτιαξεις οπως πρεπει,
πανε φτιαχτο.



Όταν επιστρέψει ο Μικές από το νησί που πας με αμάξι και όχι καράβι, θα σΕ πει....
Λίγη υπομονή.
Πάντως κι εμένα περίεργος μου φάνηκε ο χειρισμός του, δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.

ο μικες ΔΕΝ θα επιστρεψει απ'το στεριανο νησι, γιατι πολυ απλα δεν πηγε, και ουτε προβλεπεται να
παει αυτο το καλοκαιρι, λογο αλλαγης εργασιακου περιβαλλοντος τον ιουλιο..

νεοσσός
14/09/2024, 14:21
Προσθέτω σχετικό video με μερικούς τρόπους επισκευής.

https://www.youtube.com/watch?v=0zUCh7qh_uI

Δεν ήξερα τον τελευταίο και δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλός, καθώς φθείρεται το πέλμα, με την πάροδο των χιλιομέτρων.