PDA

View Full Version : Θέμα με τελική kaze-r



dimitrisag
15/11/2023, 12:17
Καλησπέρα σε όλους,

πρόσφατα ανάστησα ένα kaze-r (μπιέλα στρόφαλο, κυλινδροπίστονο, δισκάκια σιαγώνες φυγοκεντρικού κλπ κλπ κλπ. related thread για να μη τα πολυλέω => https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162428
Το έστρωσα και είπα να το ανοίξω. Το θέμα μου τώρα είναι το εξής: Η 1η φτάνει μέχρι τα 20. Η δευτέρα μέχρι 40 με ζόρι. Η τρίτη άντε μέχρι 60. Και με τα πολλά τελικιάζει γύρω στα 85 - 90. Είναι φυσιολογικό για μηχανάκι με καινούρια δισκάκια; Μου φαίνεται μικρή η τελική του ή είναι ιδέα μου;

viper1
15/11/2023, 14:18
Με πόσα θα ήσουν ευχαριστημένος?

dimitrisag
15/11/2023, 14:49
Με πόσα θα ήσουν ευχαριστημένος?

ως πρώην κάτοχος mt09 δε θα απαντήσω :sick:

Δεν έχω εμπειρία από παπιά, απλά επειδή διαβάζω από εδώ και από κει διάφορα, θα ήθελα να ξέρω αν όντως είναι νορμάλ αυτές οι ταχύτητες ή κάτι πάει λάθος στο μοτέρ

viper1
15/11/2023, 15:19
ως πρώην κάτοχος mt09 δε θα απαντήσω :sick:

Δεν έχω εμπειρία από παπιά, απλά επειδή διαβάζω από εδώ και από κει διάφορα, θα ήθελα να ξέρω αν όντως είναι νορμάλ αυτές οι ταχύτητες ή κάτι πάει λάθος στο μοτέρ

Ως πρωην κάτοχος mt αυτά είναι τα νούμερα για ένα παπί λοιπόν. Θέλεις παραπάνω βάλε αλλα γρανάζια. Θέλεις ακόμα παραπάνω κατηφόρα
Το καρμπυρατέρ και φίλτρο κουτί υπάρχουν φαντάζομαι και είναι σεταρισμενα σωστά

borbos
15/11/2023, 15:45
το astrea που ειχα νεος, κοντερισια εγραφε 40 η πρωτη και 20-25 παραπανω οι επομενες... λιγα μου φαινονται τα δικα σου

motojojo
15/11/2023, 15:46
Κοντερατα αυτα;
Γιατι το δικο μου κοντερ εδειχνε παραπανω.

dimitrisag
15/11/2023, 15:47
Ως πρωην κάτοχος mt αυτά είναι τα νούμερα για ένα παπί λοιπόν. Θέλεις παραπάνω βάλε αλλα γρανάζια. Θέλεις ακόμα παραπάνω κατηφόρα
Το καρμπυρατέρ και φίλτρο κουτί υπάρχουν φαντάζομαι και είναι σεταρισμενα σωστά

Ναι ναι, απ' όσο φαίνεται σωστά είναι σεταρισμένα. Ίσως οι βαλβίδες να θέλουν ρύθμιση, δεν νομίζω να έχει γίνει ποτέ. Άρα να μη φοβάμαι ότι είναι λίγες αυτές οι ταχύτητες για 110 κυβικά. Ξαναλέω δεν έχω καθόλου εμπειρία οδήγησης παπιού

dimitrisag
15/11/2023, 15:49
Ναι κοντεράτα. Και σκέψου ότι τα 80κάτι τα πιάνει αλλά ζορίζεται. Μέχρι 90 έχω δει σε κατηφόρα

Bowleno
15/11/2023, 17:01
Επειδή είχα το Kazer προ αρκετών ετών (20+) για κανέναν χρόνο περίπου (ήταν η 3η εποχή ένδειας....) από κούτα, τα χλμ. που λες είναι (σχετικά) λίγα.
Δες αν έχουν ρυθμιστεί σωστά οι δίσκοι, καρμπ αναπνέει σωστά;

kostaskk
15/11/2023, 17:09
+20 με +30 χιλιόμετρα έπρεπε να δείχνει σε κάθε ταχύτητα,, πάει λίγο καλητερα από 50αρι τωρα

Τι γρανάζομα φοράει?
Αν είναι το μαμά κάτι πάει λάθος με το μοτέρ καρμπυρατέρ

motojojo
15/11/2023, 17:12
Καλου κακου μετρα τα δοντια απο τα γρανάζια μετάδοσης (μπροστα και πίσω) να αποκλεισεις την περιπτωση αλλαγής γραναζιων με άλλα διαφορετικά.
(δεν θυμαμαι τι φοραγε απο το εργοστάσιο, το βρίσκεις αυτό)

Μετα δες αν εχουν ρυθμιστει σωστά τα δισκάκια και δεν πατιναρει (εδω ισως πρεπει να πας σε μαστορα να το τσεκάρει).

Αν ολα αυτά είναι σωστά, τότε ειναι μηχανικό το πρόβλημα.


Κανε ακόμα μια δοκιμή με gps, αν το κοντερ δειχνει λιγότερα από το gps τότε μπορεί αυτό να έχει πρόβλημα. Αν δειχνει παραπάνω τσεκάρεις οτι ειπώθηκε, αν δειχνει τα ίδια.....είσαι καλα!

dimitrisag
15/11/2023, 18:31
Το γρανάζωμα είναι 14x42 νομίζω αυτό είναι και το μαμά του (αν δεν απατώμαι). Το θέμα είναι ότι στροφές ανεβάζει, δεν είναι ότι δεν ανεβάζει. Απλά φαίνεται σα να τερματίζει εκεί. Στις ταχύτητες που ανέφερα. Και μου κάνει εντύπωση γιατί οι δίσκοι είναι καινούριοι και η ρύθμιση του συμπλέκτη έγινε by the book. Άρα όντως είναι χαμηλές αυτές οι ταχύτητες.
Υπάρχει περίπτωση να θέλουν ρύθμισμα οι βαλβίδες και να επηρεάζει την απόδοση; Τι άλλο μηχανικό μπορεί να είναι;

runner
15/11/2023, 19:25
Ποσα χιλιομετρα εχει κανει; Γιατι ειναι λογικο στα 1000 KM να μην πηγαινει αλλα να αυξηθει σταδιακα. Ειναι λιγα παντως για κοντερισια για το kazer.

dimitrisag
15/11/2023, 23:25
Ποσα χιλιομετρα εχει κανει; Γιατι ειναι λογικο στα 1000 KM να μην πηγαινει αλλα να αυξηθει σταδιακα. Ειναι λιγα παντως για κοντερισια για το kazer.

Τώρα στρώθηκε. Δλδ το σκ που μας πέρασε του άλλαξα λάδια φίλτρα κλπ. Και το άνοιξα. Γενικά έχει κάνει άπειρα χμ, ιδέα δεν έχω γιατί για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα αυτός που το είχε δεν είχε ατέρμονα κοντέρ και ήταν και ντελιβεράς. Οπότε τρέχα γύρευε. Έπαιξα λίγο με το καρμπ, η αλήθεια είναι ότι δίνει λίγο παραπάνω αλλά όχι τίποτα σοβαρό. Άντε αντί να τελειώνει η πρώτη στα 20 να τελειώνει στα 25. Όπως και να χει όμως παραμένει νομίζω μικρή η τελική του για 115. Ίσως το σκ δω να ρυθμίσω βαλβίδες έτσι για να μου φύγει η περιέργεια. Αλλά δεν έχω ιδέα πόσο και αν θα βοηθήσει αυτό.

runner
16/11/2023, 00:53
Τώρα στρώθηκε. Δλδ το σκ που μας πέρασε του άλλαξα λάδια φίλτρα κλπ. Και το άνοιξα. Γενικά έχει κάνει άπειρα χμ, ιδέα δεν έχω γιατί για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα αυτός που το είχε δεν είχε ατέρμονα κοντέρ και ήταν και ντελιβεράς. Οπότε τρέχα γύρευε. Έπαιξα λίγο με το καρμπ, η αλήθεια είναι ότι δίνει λίγο παραπάνω αλλά όχι τίποτα σοβαρό. Άντε αντί να τελειώνει η πρώτη στα 20 να τελειώνει στα 25. Όπως και να χει όμως παραμένει νομίζω μικρή η τελική του για 115. Ίσως το σκ δω να ρυθμίσω βαλβίδες έτσι για να μου φύγει η περιέργεια. Αλλά δεν έχω ιδέα πόσο και αν θα βοηθήσει αυτό.

Ενταξει τοτε λογικο, δωσε του χρονο. Στα 1000 KM το runner 50αρι εδειξε πρωτο ανοιγμα 65KM/h (πραγματικά) και σταδιακα μετα απο καιρο εφτασε τα 80KM/h.

dimitrisag
16/11/2023, 07:13
Οοοοοοοκ.
Βέβαια, αυτό που μηχανολογικά δε καταλαβαίνω σε αυτό το "σταδιακά θα δείξει" είναι αφού ανεβάζει στροφές και φαίνεται να τερματίζει σε αυτές τις ταχύτητες, τι είναι αυτό που θα αλλάξει πχ στο μέλλον και στις ίδιες στροφές θα βγάζει περισσότερα χμ/ω

geioann
16/11/2023, 09:03
Είσαι σίγουρος ότι το μαμά πίσω γρανάζι είναι 42?? Το αείμνηστο Astrea Grand μου είχε μαμά 36 πίσω και έπιανε κοντερισια 110. Με ούριο άνεμο και 120! Όταν κάποια στιγμή μετά από χρόνια μεγάλωσα το γρανάζι πίσω σε 40 όντως δεν πήγαινε πάνω από 90

motojojo
16/11/2023, 09:23
Το ότι ειναι παπακια δεν σημαινει ότι ειναι ιδια παντου. Παίζει ρόλο και το εμπρός γρανάζι όπως και η κλιμάκωση του κιβωτιου.

Μια φορά άλλαξα γρανάζια όσο το είχα, έστειλα τον πατέρα μου να τα αγοράσει και αυτά που του έδωσαν το εμπρός είχε ένα δόντι παραπάνω και το πίσω ένα δόντι λιγότερο. Τεράστια διαφορά, το γρανάζωμα μάκρυνε υπερβολικά. Γι'αυτο προτεινα να μετρηθουν τα δοντια για σιγουρια.

Τα χλμ οντως ειναι λίγα, σε αυτα τα χλμ αλλαζα σε σβελτη προς γρήγορη οδήγηση χωρίς ο κινητηρας να φτανει στο τερμα. Δηλ η δευτερα εβγαζε 60 και η τριτη 80-90. Κοντεράτα φυσικα, δε νομιζω οτι ανταποκρινονται στην πραγματικότητα.

dimitrisag
16/11/2023, 10:11
Άρα αν δοκιμάσω να αλλάξω το πίσω γρανάζι σε 36 ή 38 δόντια θα δω διαφορά λέτε ε;

motojojo
16/11/2023, 10:33
Διαφορά θα δεις αλλα δεν σημαινει οτι θα ειναι προς το καλυτερο ουτε ότι θα λυθει το προβλημα αν υπάρχει.

Αν το εργοστασιακο ειναι 42 τοτε με 38 θα γονατισει. Καλύτερα να μεινεις στο εργοστασιακο.

dimitrisag
16/11/2023, 12:25
Διαφορά θα δεις αλλα δεν σημαινει οτι θα ειναι προς το καλυτερο ουτε ότι θα λυθει το προβλημα αν υπάρχει.

Αν το εργοστασιακο ειναι 42 τοτε με 38 θα γονατισει. Καλύτερα να μεινεις στο εργοστασιακο.

Θα γονατίσει από άποψη απόδοσης φαντάζομαι ε

MG-KTiNoS
16/11/2023, 16:05
:lol::D:lol:


448084

dimitrisag
16/11/2023, 16:12
Λίγα για το μοτορακι μου. Από τόσο δα στροφαλακι το γνωρίζω

vaska
17/11/2023, 18:00
Ευτυχής κάτοχος πολλών Kaze-r (ένα υπάρχει ακόμα στο γκαράζ και περιμένει την μικρή να βγάλει δίπλωμα) και όντας μπόλικος 110+ κιλά σε ισάδι έβλεπα στο κοντέρ 100 αλλά το θεωρούσα εξαιρετικά αισιόδοξο το κοντέρ της kawasaki. Υπολογίζω κάπου στα 85 βαριά 90 την πραγματική του ταχύτητα. Με παραξενεύει όμως το γεγονός ότι η πρώτη σου "σκάει" πολύ γρήγορα και αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ίσως το έχουν κοντύνει για καλύτερο τράβηγμα στην ανηφόρα

kostaskk
17/11/2023, 18:35
Το μοτερ λυθικε-δεθικε 3-4-5 φορές μέχρι να δουλέψει, με ανάποδα γρανάζια εκκεντροφόρου κτλ.. στρώσιμο δεν έγινε καλό και δεν έχει τελειώσει ακόμα, μπορεί να ανοίξει λίγο και να πάει καλητερα.. το ότι δουλεύει είναι λίγο θαύμα..

Μπορεί να έχει και άλλα μέσα όπως ανάποδα τις βαλβίδες,λάθος ρυθμίσεις βαλβίδας, λάθος διάκενα πιστονιού κυλίνδρου,λάθος συμπίεση. Λάθος μιγμα

Θα έβλεπα το μίγμα μην είναι πλούσιο που κόβει στροφές και δύναμη ψηλά, να δω κατανάλωση,μην έχει μαύρο μπουζί θα ρύθμιζα και τέλος..

Dant3
18/11/2023, 10:15
Αν ανεβαζει στροφες και δε κρεμαει, τοτε δεν ειναι σωστο το γραναζωμα. Αν εχει γραναζια οτι να ναι , οτι και να κανεις δε παει παραπανω.
Το 42 πισω μου φαινεται υπερβολικο για παπι. Ρωτα σε ενα συνεργειο καβασακι τι φοραγε απο μαμα. Η απλα ας μετρησει καποιος που εχει το ιδιο.

motojojo
18/11/2023, 11:33
42-14 φοράει.

doctor_john
18/11/2023, 11:52
Το μοτερ λυθικε-δεθικε 3-4-5 φορές μέχρι να δουλέψει, με ανάποδα γρανάζια εκκεντροφόρου κτλ.. στρώσιμο δεν έγινε καλό και δεν έχει τελειώσει ακόμα, μπορεί να ανοίξει λίγο και να πάει καλητερα.. το ότι δουλεύει είναι λίγο θαύμα..

Μπορεί να έχει και άλλα μέσα όπως ανάποδα τις βαλβίδες,λάθος ρυθμίσεις βαλβίδας, λάθος διάκενα πιστονιού κυλίνδρου,λάθος συμπίεση. Λάθος μιγμα

Θα έβλεπα το μίγμα μην είναι πλούσιο που κόβει στροφές και δύναμη ψηλά, να δω κατανάλωση,μην έχει μαύρο μπουζί θα ρύθμιζα και τέλος..

Αν έκανε βαλβίδες πρώτη φορά είναι πιθανό να τις έκανε "σφιγκτες" στο φίλερ.
Δίνει τα ίδια συμπτώματα και όντως πηγαίνει λίγο καλύτερα στα μισά της ρύθμισης βαλβίδων :lol:

dimitrisag
18/11/2023, 19:24
Βαλβίδες δεν έχω κάνει ακόμα. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι σίγουρος πως να τις κάνω. Έχω πάρει φιλερ και απ' ότι είδα, η εισαγωγής είναι στα 0.04 (περνάει δλδ το φιλερ όχι και νεράκι, αλλά περνάει) ενώ στης εξαγωγής το 0.07 δε περνάει με τίποτα. Μάλλον αυτό είναι θεματακι, αλλά γίνεται με την πολυκαιρια να μικραίνει το διάκενο; μήπως δεν είχαν ρυθμιστεί καλά από πριν;

Έβαλα το 38αρι γρανάζι πίσω, έγιναν πιο μακρινές οι ταχύτητες, δεν μπορώ να πω ότι είδα τρελή διάφορα στην τελική. Ωστόσο νομίζω ότι έχει πιο καλή συμπεριφορά.

Προφανώς και είναι θαύμα ότι δουλεύει μιας και πάνω του πειραματίστηκα. Ωστόσο και που δουλεύει είναι μπόμπα!

Dant3
19/11/2023, 13:43
ενώ στης εξαγωγής το 0.07 δε περνάει με τίποτα. Μάλλον αυτό είναι θεματακι, αλλά γίνεται με την πολυκαιρια να μικραίνει το διάκενο;

Αν εχουν φαγωθει οι εδρες των βαλβιδων, γινεται. Ρυθμισε τες και βαλε το μαμα 42αρι και δοκιμασε.

andreaspetr
19/11/2023, 21:35
απο χρονισμα ειναι σωστο?
καρμπυρατερ ειναι καλο και με σωστα ζιγκλερ?

dimitrisag
20/11/2023, 11:48
Το χρόνισμα σωστό είναι. Με βάση τα σημάδια. Υπάρχει μια μικρή απόκλιση πχ το Τ είναι κατά μισό με ένα εκατοστό ας πούμε πιο κάτω όταν το γρανάζι εκκεντροφόρου είναι στην κορυφή του. Αλλά δε νομίζω να παίζει τόσο δα σημαντικό ρόλο. Το carb είναι καινούριο.
Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι αφού σηκώνει στροφές, άρα φαίνεται να φορτώνει το μοτέρ, πως γίνεται η τελική του να είναι σε αυτά τα επίπεδα; Δίσκοι καινούριοι, σιαγώνες φυγοκεντρικού καινούρια.

Bowleno
20/11/2023, 12:54
Είσαι σίγουρος ότι οι δίσκοι πατάνε σωστά και δεν πατινάρουν; επίσης, "μισό με ένα εκατοστό απόκλιση" δεν το λες λίγο...

doctor_john
20/11/2023, 13:14
1 cm εννοείς για την διαφορά της θέσης του Τ;
Είναι μεγάλη διαφορά ρε συ. Απορώ πως καταφέρνεις να δουλεύει.

kostaskk
20/11/2023, 14:30
Το χρονισμα φταίει, πρέπει να είναι ακριβός τα σημάδια. Εγώ σε lifan110 είχα κερδίσει 10χιλιομετρα με ένα δόντι διαφορά από την αντίθετη. Αλλά μπορεί να ανατιναχθεί αν δεν είναι στα σημάδια.

dimitrisag
20/11/2023, 19:54
Κατάλαβα. Καλά όμως, δε θα είχε ήδη πρόβλημα αν ήταν τόσο τραγική η διαφορά στον χρονισμό;

Θέλω να πω ότι θεωρητικά θα έπρεπε να είχε καβαλήσει ήδη βαλβίδα. Η όχι;

doctor_john
20/11/2023, 22:18
Το ότι δεν καταστράφηκε συθέμελο είναι θέμα τύχης. :D
Προσπαθώ να φανταστώ πως λειτουργεί. Πιθανά ο εκκεντροφόρος του δίνει την δυνατότητα αλλά
το τι γίνεται στην διάρκεια της λειτουργίας..

Bowleno
21/11/2023, 01:39
Κατάλαβα. Καλά όμως, δε θα είχε ήδη πρόβλημα αν ήταν τόσο τραγική η διαφορά στον χρονισμό;

Θέλω να πω ότι θεωρητικά θα έπρεπε να είχε καβαλήσει ήδη βαλβίδα. Η όχι;

Αν δεν διορθώσεις, το θέμα γίνεται Όχι ΑΝ θα τα πάρεις στο χέρι (βαλβίδες, πιστόνι, εκκεντροφόρο και πιθανώς και μπιέλα....) αλλά το πότε.....

dimitrisag
21/11/2023, 22:16
Ξαναχρονισα το μοτέρ. Η αλήθεια είναι ότι ήμουν λίγο υπερβολικός με το ένα εκατοστό. Όπως και να χει με ένα δοντακι πιο μέσα ήρθε στα ίσια του (αν και πάλι το γρανάζι του εκκεντροφόρου δε πέφτει τζαστ στο σημάδι που έχει το μοτέρ έχει κάποια ελάχιστα χιλιοστά απόκλιση ότι και να κάνω. Η αλήθεια είναι ότι διαφορά στο πώς φορτώνει τις ταχύτητες δεν είδα αισθητή. δεν το άνοιξα βέβαια τρελά αλλά και πάλι η δευτέρα σταματάει στα 40 χμ μετά θέλει αλλαγή για τρίτη οπωσδήποτε.

Και πάλι όμως δε μπορώ να καταλάβω γιατί να αναζητηθεί το πρόβλημα της τελικής στις ρυθμίσεις των βαλβίδων ή του χρονισμού από τη στιγμή που το μηχανάκι φορτώνει στροφές χωρίς πρόβλημα ή μπούκωμα ή κομπιασμα. Απλά φορτώνει σε λιγότερα χιλιόμετρα. (αναρωτιέμαι όντως από περιέργεια γιατί κάτι μάλλον δε καταλαβαίνω στον τρόπο λειτουργίας του κινητήρα και της μετάδοσης - φυγοκεντρικό κλπ)

dimitrisag
22/11/2023, 09:49
by the way, μετά από άπειρη αναζήτηση στο νετ, σε forums κλπ είδα ότι για το πατινάρισμα μπορεί να οφείλεται και η κατάσταση της καμπάνας του φυγοκεντρικού. Και εκεί μου ήρθε το εξής. Στην παρακάτω φώτο που βρήκα στο κιν μου είναι η καμπάνα του φυγοκεντρικού μου την οποία δεν την άλλαξα γιατί νόμιζα πως είναι φυσιολογικό να είναι έτσι:

448319

Όπως φαίνεται μάλλον είναι πολύ "ριγέ". Μήπως οφείλεται αυτό τελικά; Και αν ναι, αξίζει να ξαναανοιχτεί ή να κάνω υπομονή μέχρι την επόμενη αλλαγή λαδιών; (σημειώνω οι σιαγώνες είναι καινούριες)

Bowleno
22/11/2023, 13:45
by the way, μετά από άπειρη αναζήτηση στο νετ, σε forums κλπ είδα ότι για το πατινάρισμα μπορεί να οφείλεται και η κατάσταση της καμπάνας του φυγοκεντρικού. Και εκεί μου ήρθε το εξής. Στην παρακάτω φώτο που βρήκα στο κιν μου είναι η καμπάνα του φυγοκεντρικού μου την οποία δεν την άλλαξα γιατί νόμιζα πως είναι φυσιολογικό να είναι έτσι:

448319

Όπως φαίνεται μάλλον είναι πολύ "ριγέ". Μήπως οφείλεται αυτό τελικά; Και αν ναι, αξίζει να ξαναανοιχτεί ή να κάνω υπομονή μέχρι την επόμενη αλλαγή λαδιών; (σημειώνω οι σιαγώνες είναι καινούριες)

Κάνε υπομονή μέχρι την αλλαγή λαδιώνΕ. δεν αξίζει τον κόπο, θα τα κάνεις όλα μαζί....

dimitrisag
22/11/2023, 15:22
Οκοκ σωστό. Άρα παίζει να οφείλεται και στην κατάσταση της καμπάνας ε; θα χρειαστεί και σιαγωνες να είναι όλο το σετ ή επειδή είναι καινούργιες λογικά δεν χρειάζεται;

Bowleno
22/11/2023, 17:20
Οκοκ σωστό. Άρα παίζει να οφείλεται και στην κατάσταση της καμπάνας ε; θα χρειαστεί και σιαγωνες να είναι όλο το σετ ή επειδή είναι καινούργιες λογικά δεν χρειάζεται;

Πακέτο ρε συ....πακέτο!

dimitrisag
30/11/2023, 23:21
Αλλαχθηκε φυγοκεντρικο κομπλέ, όλα οκ το μηχανάκι δε κάνει θορύβους κλπ και παει όντως καλύτερα.

Τώρα όμως προέκυψε κάτι άλλο, άκρως περίεργο. Το είχα παρκάρει, πάω να το πάρω και βλέπω κάτω λίμνη λάδια. Του συμπληρώνω, γυνραω σπίτι να δω τι στα κομμάτια και βλέπω να στάζει από το καπακι στο φίλτρο λαδιού. Πάω να το βιδωσω και βλέπω ότι οι βίδες δε σφυγγουν. Σα να κλωτσισαν. Και οι ερώτηση τώρα. Αυτό φτιάχνεται; και πως;

mikes
01/12/2023, 18:50
φτιαχνεται...
πας σε ενα μηχανουργειο, και σου περναει καινουρια σπειρωματα

dimitrisag
01/12/2023, 23:24
Άρα πρέπει να βγει το μοτέρ σα να λέμε ξανά

mikes
02/12/2023, 08:56
αμα εκει που ειναι το φιλτρο σου δινει καθαρη προβαση χωρις εμποδια,
ωστε να δουλεψει κολαουζο χωρις να κανεις ασκησεις γιογκα, δεν χρειαζεται
να κατεβει μοτερ.. πας το μηχανακι στο συνεργειο-μηχανουργειο, και στα περναει
σκαρτο μισαωρο ειναι η διαδικασια

Bowleno
02/12/2023, 10:45
Αλλαχθηκε φυγοκεντρικο κομπλέ, όλα οκ το μηχανάκι δε κάνει θορύβους κλπ και παει όντως καλύτερα.

Τώρα όμως προέκυψε κάτι άλλο, άκρως περίεργο. Το είχα παρκάρει, πάω να το πάρω και βλέπω κάτω λίμνη λάδια. Του συμπληρώνω, γυνραω σπίτι να δω τι στα κομμάτια και βλέπω να στάζει από το καπακι στο φίλτρο λαδιού. Πάω να το βιδωσω και βλέπω ότι οι βίδες δε σφυγγουν. Σα να κλωτσισαν. Και οι ερώτηση τώρα. Αυτό φτιάχνεται; και πως;


φτιαχνεται...
πας σε ενα μηχανουργειο, και σου περναει καινουρια σπειρωματα



Και όταν στα φτιάξουν, ΜΗΝ σφίγγεις χωρίς αύριο ρε συ....εξέτασε μήπως και άλλες βίδες στα σωθικά του μοτέρ είναι σφιγμένες έτσι.
ΔΕΝ είναι καλό.....γιαυτό υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται ροπόκλειδο/δυναμόκλειδο.

george.S
02/12/2023, 10:55
αμα εκει που ειναι το φιλτρο σου δινει καθαρη προβαση χωρις εμποδια,
ωστε να δουλεψει κολαουζο χωρις να κανεις ασκησεις γιογκα, δεν χρειαζεται
να κατεβει μοτερ.. πας το μηχανακι στο συνεργειο-μηχανουργειο, και στα περναει
σκαρτο μισαωρο ειναι η διαδικασια

Σωστός αλλά.....
Προσοχή στα γρέζια
Σίγουρα αλλαγή φίλτρο λάδια μετά

THEOD
02/12/2023, 12:55
Δεν έχω διαβάσει τι έχουν γράψει οι προηγούμενοι οπότε θα απαντήσω στα αρχικό σου ερώτημα.
Αρκετά χρόνια με ένα Modenas kriss 115 που απ' ότι ξέρω είναι το kaze-r φτιαγμένο αλλού...
Αν δεν με γελάει η μνήμη μου το μηχανάκι (εντελώς μαμά) στην ευθεία τελίκιαζε στα 95-100 κοντερίσια... Σε τρελή γκρεμίλα και σκυφτός είχα δει και +115 άλλα έκοψα αμέσως και δεν το ξανάκανα γιατί φοβήθηκα μην ανατιναχθεί. :lol:
Πάντως θυμάμαι ότι τα 90+ τα είχε σχετικά εύκολα/γρήγορα και παντού παρ' όλο που ήμουν τότε σχεδόν 100 κιλά.
Οπότε μάλλον βλέπεις πιο λίγα από αυτά που θ'απρεπε...

dimitrisag
03/12/2023, 00:51
Και όταν στα φτιάξουν, ΜΗΝ σφίγγεις χωρίς αύριο ρε συ....εξέτασε μήπως και άλλες βίδες στα σωθικά του μοτέρ είναι σφιγμένες έτσι.
ΔΕΝ είναι καλό.....γιαυτό υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται ροπόκλειδο/δυναμόκλειδο.

Το θέμα είναι ότι το μηχανάκι ήταν όλο βιασμενο. Εδώ ακόμα και οι βίδες στο καρτερ και τα καπάκια ήταν ότι να ναι. Ο προηγούμενος "μάστορας" το είχε γλεντισει για τα καλά. Το θέμα είναι ότι έχουν κλωτσισει οι δύο βίδες από το καπάκι του φίλτρου βενζίνης, η δύο δεξιά της κεφαλής (στη μεριά του βολάν) με αποτέλεσμα να μη σφυγγει καλά και να υπάρχουν σταλαγματιες από λάδι. Όχι τίποτα τρελό αλλά όπως και να χει, όταν υπάρχει σταγόνα από λάδι δε το λες και ωραίο πράγμα.

Τώρα για την τελική, η αλήθεια είναι ότι με την αλλαγή καμπάνας και σιαγωνων φυγοκεντρικου τα πράγματα πάνε κάπως καλύτερα. Σε κατηφόρα έχω δει και 100 αλλά δε το εμπιστεύομαι. Τα 80 τα πιάνει οκ, παραπάνω υπάρχει ζορισμα. Πάντως όντως δε πατιναρει όπως πριν, δεν ακούγονται ήχοι όπως πριν γενικά το μηχανάκι είναι διαφορετικό κάπως. Πιο στρωτο.
Ίσως να παίξω λίγο με τα μείγματα να δω αν θα πετύχω κάτι ή με αλλαγή από φιλτροκουτι σε χοανι αλλά οκ δεν κυνηγάω την τελική για 5χμ/Ω παραπάνω.
Τώρα οι ταχύτητες έχουν ως εξής (αν τις τερματίζω)
1η 25-30
2α 45-50
2η 65-70
4η 85-90+

motojojo
03/12/2023, 08:12
Εχεις περιθωριο ακόμα.

Βασικά άσε τις τελικές και κοιτα να το φτιαξεις σωστά πρωτα.

dimitrisag
04/12/2023, 00:18
Εχεις περιθωριο ακόμα.

Βασικά άσε τις τελικές και κοιτα να το φτιαξεις σωστά πρωτα.

Καλά εννοείται ότι προέχουν άλλα. Όπως να μην υπάρχει λάδι και να φτιαχτούν οι κλωτσιμενες βίδες αλλά αυτό θέλει δουλειά από την αρχή.

Τώρα σχετικά με την τελική (που είναι και το θέμα του thread):
Δισκάκια συμπλέκτη check
Φυγοκεντρικό κομπλέ check
Μείγματα check
Ρύθμιση βαλβίδων check
Γραναζωμα μαμά check
Τι άλλο μπορεί να επιρρεαζει την τελική που πιάνει κάθε ταχύτητα ρε παιδιά;

**Α επίσης, οι ζάντες δεν είναι δικές του αλλά από Daytona. Δεν ξέρω αν επιδρά κάπου αυτό, απλά το αναφέρω. (Δε θα μπω στον κόπο να αναφέρω τις υπόλοιπες αλχημείες που έχουν γίνει πάνω του - από μάστορα βεβαίως βεβαίως)

mikes
04/12/2023, 18:58
εν το μεταξυ, κατι που δε προσεξα να στο ρωταει κανεις....
οι τιμες που αναφερεις, βασιζεσαι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στις ενδειξεις του κοντερ?
η αισθηση ταχυτυτητας που εχεις οταν οδηγεις, συμβαδισει με αυτο που βλεπεις?
ρωταω γιατι κι εγω οταν πηρα το σκουτερ, το κοντερ δεν εδειχνε πανω απο 40 ενω
αυτο επιταχυνε σα τρελο.. αλλαξα ατερμμωνα, ανεβαζει η βελονα μεν, αλλα μια φαση
που ανεβαινα τη πετρου ραλλη διπλα διπλα με ενα ολοκαινουριο sym, το κοντερ το
δικο μου εδειχνε καπου αναμεσα 60 με 65, και το δικο του (μεγαλη ψηφιακη ενδειξη,
την εβλεπα πεντακαθαρα) εδειχνε 78... καπως ετσι μου λυθηκε και η απορια γιατι
ενω η piaggio δηλωνει 100 τελικη, το κοντερ μου τερματιζει στα 85.. μαλλον θα
πρεπει να αλλαξω και ντιζα..

viper1
04/12/2023, 20:10
4 σελιδες και Ακόμα δεν τελικιασε?