PDA

View Full Version : Kove 450 Rally



basilis_k6
18/11/2023, 12:45
https://www.motomag.gr/news/epikairotita/anoixan-oi-proparaggelies-gia-tin-kove-450-rally-me-ofelos-500eu

Με τιμή 7.495€, οσο κάνει πλέον ενα xmax 300 tech max, το σχεδον καθαρόαιμο enduro/rally απο την πολλά υποσχόμενη kove. Υπάρχουν ηδη αρκετά reviews απο usa και είναι αρκετά θετικα. προς το παρον στην ελλαδα βλέπω διαθέσιμο μονο το γαλαζοάσπρο και οχι το κοκκινοάσπρο.

billy84
18/11/2023, 17:05
H τιμή για αυτό που ''θεωρητικά'' παίρνεις είναι σούπερ. Τα ερωτηματικά βέβαια είναι πάρα πολλά και θα λυθούν μόνο με τα διάφορα πειραματόζωα που θα το αγοράσουν!:lol:

Το παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον!

AUFGEBRACHT
18/11/2023, 17:22
Έτρεξε στο Ντακάρ αφού, και τερμάτισε... άρα δεν υπάρχουν αβεβαιότητες, ερωτηματικά και κίνδυνοι. :cool:

MG
18/11/2023, 17:59
οπως ειπωθηκε, ετρεξε DAKAR , τερματισε, και για του χρονου η εταιρια εχει κλεισει τον μεχρι προτεινος οδηγο της KTM, MASON KLEIN.

Μπορει να μην τους παρει τα σωβρακα στον αγωνα, αλλα στις πωλησεις φαινεται οτι θα αρχισει να κανει τις αλλες εταιριες να ασχοληθουν πολυ μαζι της

Λευκάδιος
18/11/2023, 19:22
Παρακολουθώ (μέσω διαδικτύου ) την εξέλιξη του συγκεκριμένου μοντέλου τουλάχιστον 2 χρόνια.Είναι πολύ μελετημένο,ικανότατο και αυτή την στιγμή ΔΕΝ υπάρχει αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά.
Πέρα από το Dakar ήδη αρκετοί ιδιώτες τρέχουν σε αγώνες ανά τον κόσμο χωρίς προβλήματα αξιοπιστίας και άλλοι το χρησιμοποιούν σαν dual sport (ον/οφ).
Ένας Άγγλος έκανε σε 16 ημέρες 4.500 μικτά χιλιόμετρα σε 9 χώρες της Ευρώπης χωρίς προβλήματα.
Ο χρόνος θα δείξει πόσο αξιόπιστο θα είναι συνολικά αλλά τα πρώτα δείγματα είναι θετικά.
Κινέζικο ξε-Κινέζικο είναι το μοναδικό μηχανάκι που μου έχει κινήσει τόσο πολύ το ενδιαφέρον μετά από πολλά χρόνια.
Πέρα από κάποιους προφανείς (όπως άλλων ανθρώπων) ενδοιασμούς μεγαλύτερος μου είναι ότι δεν έχει υποδομή για συνεπιβάτη ,όχι τόσο λόγο έλλειψης μαρσπιέ αλλά νομίζω έχει ομολογκαριστεί μόνο για τον αναβάτη.
Η Kove στην Eicma παρουσίασε και την εξέλιξη αυτών που έτρεξαν στο Dakar 2023 (εκδόσεις Factory) ,που είναι ελαφρύτερο και πολύ δυνατότερο με σκοπό καλύτερες θέσεις κατάταξης το 2024.
Ο ιδιοκτήτης της εταιρείας (ο οποίος από μόνος του είναι μεγάλη ιστορία..) έχει μεγαλόπνοα σχέδια όχι μόνο για τις πωλήσεις αλλά και για μελλοντικές διακρίσεις στο Dakar.

stefanos
18/11/2023, 20:46
Ωραίο είναι , 42 άλογα είναι υπεραρκετά για πολιτική χρήση χωρίς να υποδηλώνουν ακραία πιεσμένο κινητήρα.
Από εκεί και πέρα τεράστια χωρητικότητα βενζίνης χωρίς ιδιαίτερο λόγο για την Ελλάδα, και φαντάζομαι στήσιμο που απαιτεί εμπειρία και φυσική κατάσταση, άρα κουραστικό για απλούς χρήστες.
Γενικότερα πάντως η Kove έχει πολύ ενδιαφέροντα προσανατολισμό.

STF
18/11/2023, 21:37
Στο Ελληνικό site της KOVE ο Γκοργκολής αναφέρει ντεπόζιτο 14 λίτρων για το 4500 με τα 7500/8000 ευρώ. Για να δούμε τι θα έρθει τελικά. Κατά τη γνώμη μου μια χαρά είναι και τα 14 λίτρα αν δίνεται η δυνατότητα για μελλοντική επέκταση σε όσους το έχουν ανάγκη.

Εγώ -εννοείται- πως διατηρώ αρκετές επιφυλάξεις μέχρι να το δούμε από αληθινούς ιδιοκτήτες εντός Ελλάδος. Επίσης πρέπει να δούμε και στη πράξη το μέλλον αυτής της εταιρείας γιατί πράγματι ο ιδιοκτήτης της δεν είναι σαν τους άλλους Κινέζους. Εύχομαι να καταλήξει σε καλό.

stefanos
18/11/2023, 21:52
Στο Ελληνικό site της KOVE ο Γκοργκολής αναφέρει ντεπόζιτο 14 λίτρων για το 4500 με τα 7500/8000 ευρώ. Για να δούμε τι θα έρθει τελικά. Κατά τη γνώμη μου μια χαρά είναι και τα 14 λίτρα αν δίνεται η δυνατότητα για μελλοντική επέκταση σε όσους το έχουν ανάγκη.

Εγώ -εννοείται- πως διατηρώ αρκετές επιφυλάξεις μέχρι να το δούμε από αληθινούς ιδιοκτήτες εντός Ελλάδος. Επίσης πρέπει να δούμε και στη πράξη το μέλλον αυτής της εταιρείας γιατί πράγματι ο ιδιοκτήτης της δεν είναι σαν τους άλλους Κινέζους. Εύχομαι να καταλήξει σε καλό.

Το ίδιο αναφέρει και το επίσημο site οπότε απλά δεν το είδα.
14 μια χαρά είναι. Από εκεί και πέρα όλο και κάτι θα χρειάζεται επιδιόρθωση προσαρμογή αλλαγή κλπ αλλά οκ δεν είναι περίεργο σε ειδικά μηχανάκια.

mr.mister
18/11/2023, 22:25
Πειραματοζωα και κοτσυφια ευπροσδεκτα.

basilis_k6
18/11/2023, 23:07
Στο Ελληνικό site της KOVE ο Γκοργκολής αναφέρει ντεπόζιτο 14 λίτρων για το 4500 με τα 7500/8000 ευρώ. Για να δούμε τι θα έρθει τελικά. Κατά τη γνώμη μου μια χαρά είναι και τα 14 λίτρα αν δίνεται η δυνατότητα για μελλοντική επέκταση σε όσους το έχουν ανάγκη.

Εγώ -εννοείται- πως διατηρώ αρκετές επιφυλάξεις μέχρι να το δούμε από αληθινούς ιδιοκτήτες εντός Ελλάδος. Επίσης πρέπει να δούμε και στη πράξη το μέλλον αυτής της εταιρείας γιατί πράγματι ο ιδιοκτήτης της δεν είναι σαν τους άλλους Κινέζους. Εύχομαι να καταλήξει σε καλό.

14 ειναι μεγαλο. παντως δεν εχουμε καταλαβει ακριβως ποιο ειναι το απλο, πιο ειναι το fs και ποιο το ρεπλικα. μπορει στην ελλαδα να εχουμε αλλο μοντελο απο το αμερικανικο.

Acacius
19/11/2023, 04:58
Πολύ δελεαστικό πακέτο για τον κατάλληλο αναβάτη, από εταιρεία που δείχνει να διαφέρει σε φιλοσοφία από τις υπόλοιπες κινέζικες. Και 145 κιλά στεγνό την εποχή που κυριαρχούν τα μαστόδοντα.

Υπάρχει και η Pro έκδοση (https://www.kovepower.com/pro-kove-rally-450.html#/), για να πας βόλτα Dakar στρέιτ θρου.

RaGe_Raptor
19/11/2023, 07:48
Φαίνεται σοβαρή προσπάθεια. Κάπου αναφέρθηκε και το όνομα του legend Carmichael? Βοήθησε στην εξέλιξη?

AUFGEBRACHT
19/11/2023, 08:18
Μαγικό πράγμα το marketing τελικά...

Λευκάδιος
19/11/2023, 09:37
Φαίνεται σοβαρή προσπάθεια. Κάπου αναφέρθηκε και το όνομα του legend Carmichael? Βοήθησε στην εξέλιξη?

O Carmichael δουλεύει για την Triumph εξελίσσοντας το επερχόμενο MX

THRESH
19/11/2023, 20:36
Αυτό ποιο κινητήρα έχει αντιγράψει? :smokin:

Acacius
20/11/2023, 23:22
Μαγικό πράγμα το marketing τελικά...

Η συμμετοχή στο Dakar δεν είναι τυπικό marketing γιατί ενέχει τον κίνδυνο να γίνεις ρόμπα αν το εργοστασιακό μπουρδελάκι σου γίνει κομμάτια στην πρώτη κοτρόνα. Οι Κινέζοι έλαβαν μέρος, έμαθαν, και επανέρχονται βελτιωμένοι.

Στα μηχανοκίνητα δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερος τρόπος από τους αγώνες για να φτιάξεις όνομα και ταυτόχρονα να γαργαλήσεις και τη φαντασία των πιθανών πελατών σου. Εκτός των άλλων δείχνει ότι έχεις πάθος (εμείς και η Marie Claire :D).

RaGe_Raptor
21/11/2023, 02:46
O Carmichael δουλεύει για την Triumph εξελίσσοντας το επερχόμενο MX

Α,οκ. Τότε της triumph είναι σοβαρή προσπάθεια :bawl:

AUFGEBRACHT
21/11/2023, 17:31
Η συμμετοχή στο Dakar δεν είναι τυπικό marketing γιατί ενέχει τον κίνδυνο να γίνεις ρόμπα αν το εργοστασιακό μπουρδελάκι σου γίνει κομμάτια στην πρώτη κοτρόνα. Οι Κινέζοι έλαβαν μέρος, έμαθαν, και επανέρχονται βελτιωμένοι.

Στα μηχανοκίνητα δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερος τρόπος από τους αγώνες για να φτιάξεις όνομα και ταυτόχρονα να γαργαλήσεις και τη φαντασία των πιθανών πελατών σου. Εκτός των άλλων δείχνει ότι έχεις πάθος (εμείς και η Marie Claire :D).


Κοίτα....διαβάζω κάτι σχόλια (όχι απαραίτητα μόνο εδώ μέσα) ότι η Kove δείχνει να είναι η πιο σοβαρή κινεζική προσπάθεια, ότι η συμετοχή κι ο τερματισμός στο Dakar είναι εχέγγυο εγγύησης και αξιοπιστίας κτλ... κι η CFMoto συμμετέχει σε αγώνες στη Moto 3, και η ινδική Hero συμμετέχει στο Paris Dakar, αλλά δεν διάβασα διθυραμβικά σχόλια για λαμπρό μέλλον, όπως για την Kove. Η Voge δηλ, που για εμένα είναι αυτή που ξεχωρίζει από τις κινεζικές εταιρείες, επειδή δεν συμμετέχει σε αγώνες, δεν έχει λαμπρό μέλλον, ή είναι υποδεέστερη από την Kove;

To ότι ο πρόεδρος είναι ένας κοντοπίθαρος που το λέει η ψυχή του, κι ότι είναι φανατικός μηχανόβιος, και έβγαλε ρέπλικα Dakar για τον καθένα και λοιπά, μπορεί να είναι αληθή, αλλά είναι και μια μαρκετινίστικη κίνηση...εκτός αν πιστεύουν κάποιοι ότι θα δώσουν 7.500 χιλιάρικα και θα πάρουν την ίδια μηχανή που έτρεξε στο Dakar...η ίδια εταιρεία βγάζει και το Maverick, που κυκλοφορεί φασόν σαν Macbor, σαν Jawa, σαν Raticosa, σαν Daytona του Γκοργκόλη στα καθ' ημάς...δηλ η ίδια εταιρεία σαν Kove έχει λαμπρό μέλλον, αλλά σαν Daytona δεν έχει; Μόνο και μόνο επειδή σαν Kove συμμετείχε σε Dakar; Τις προάλλες, αγαπητός συμφορουμίτης υπέρμαχος των Made in PRC δίτροχων, αναρωτιόταν για την BMW τι έχει να επιδείξει σε αγωνιστικό επίπεδο τα τελευταία 30 χρόνια...

Για να ανακεφαλαιώσω, προσωπικά δεν βλέπω κάποια διαφορά της Kove από τις υπόλοιπες κινεζικές εταιρείες, βασίζεται και αυτή σε δοκιμασμένα μηχανικά μέρη του παρελθόντος τα οποία έχει αντιγράψει/αγοράσει δικαιώματα/δεν ξέρω κι εγώ τι, ξέρει τι παράγει, ξέρει ποιο είναι το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται.

dimitris23
21/11/2023, 20:01
Κοίτα....διαβάζω κάτι σχόλια (όχι απαραίτητα μόνο εδώ μέσα) ότι η Kove δείχνει να είναι η πιο σοβαρή κινεζική προσπάθεια, ότι η συμετοχή κι ο τερματισμός στο Dakar είναι εχέγγυο εγγύησης και αξιοπιστίας κτλ... κι η CFMoto συμμετέχει σε αγώνες στη Moto 3, και η ινδική Hero συμμετέχει στο Paris Dakar, αλλά δεν διάβασα διθυραμβικά σχόλια για λαμπρό μέλλον, όπως για την Kove. Η Voge δηλ, που για εμένα είναι αυτή που ξεχωρίζει από τις κινεζικές εταιρείες, επειδή δεν συμμετέχει σε αγώνες, δεν έχει λαμπρό μέλλον, ή είναι υποδεέστερη από την Kove;

To ότι ο πρόεδρος είναι ένας κοντοπίθαρος που το λέει η ψυχή του, κι ότι είναι φανατικός μηχανόβιος, και έβγαλε ρέπλικα Dakar για τον καθένα και λοιπά, μπορεί να είναι αληθή, αλλά είναι και μια μαρκετινίστικη κίνηση...εκτός αν πιστεύουν κάποιοι ότι θα δώσουν 7.500 χιλιάρικα και θα πάρουν την ίδια μηχανή που έτρεξε στο Dakar...η ίδια εταιρεία βγάζει και το Maverick, που κυκλοφορεί φασόν σαν Macbor, σαν Jawa, σαν Raticosa, σαν Daytona του Γκοργκόλη στα καθ' ημάς...δηλ η ίδια εταιρεία σαν Kove έχει λαμπρό μέλλον, αλλά σαν Daytona δεν έχει; Μόνο και μόνο επειδή σαν Kove συμμετείχε σε Dakar; Τις προάλλες, αγαπητός συμφορουμίτης υπέρμαχος των Made in PRC δίτροχων, αναρωτιόταν για την BMW τι έχει να επιδείξει σε αγωνιστικό επίπεδο τα τελευταία 30 χρόνια...

Για να ανακεφαλαιώσω, προσωπικά δεν βλέπω κάποια διαφορά της Kove από τις υπόλοιπες κινεζικές εταιρείες, βασίζεται και αυτή σε δοκιμασμένα μηχανικά μέρη του παρελθόντος τα οποία έχει αντιγράψει/αγοράσει δικαιώματα/δεν ξέρω κι εγώ τι, ξέρει τι παράγει, ξέρει ποιο είναι το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται.

δε διαφωνω σε τιποτα. υπαρχει ομως ενα μεγαλο αλλα. παντα οι εταιρειες μεσα απο αγωνες κοιταζουν να εχουν εξελιξη, δοξα και να γινουν γνωστες στους υποψυφιους αγοραστες. ακομα και η bmw που γραφεις καποτε συμετειχε στο dakar νομιζω. και με το s1000rr στα sbk. οσο για εμας που βλεπουμε μια μικρη εταιρεια να εναντιωνεται στα θηρια στο ντακαρ ειμαστε και ρομαντικοι. αν κοιταζα σε αυτη τη κατηγορια θα ηταν υποψηφιο μαζι με το cfmoto 450mt.

Acacius
22/11/2023, 00:05
Κοίτα....διαβάζω κάτι σχόλια (όχι απαραίτητα μόνο εδώ μέσα) ότι η Kove δείχνει να είναι η πιο σοβαρή κινεζική προσπάθεια, ότι η συμετοχή κι ο τερματισμός στο Dakar είναι εχέγγυο εγγύησης και αξιοπιστίας κτλ... κι η CFMoto συμμετέχει σε αγώνες στη Moto 3, και η ινδική Hero συμμετέχει στο Paris Dakar, αλλά δεν διάβασα διθυραμβικά σχόλια για λαμπρό μέλλον, όπως για την Kove. Η Voge δηλ, που για εμένα είναι αυτή που ξεχωρίζει από τις κινεζικές εταιρείες, επειδή δεν συμμετέχει σε αγώνες, δεν έχει λαμπρό μέλλον, ή είναι υποδεέστερη από την Kove;

To ότι ο πρόεδρος είναι ένας κοντοπίθαρος που το λέει η ψυχή του, κι ότι είναι φανατικός μηχανόβιος, και έβγαλε ρέπλικα Dakar για τον καθένα και λοιπά, μπορεί να είναι αληθή, αλλά είναι και μια μαρκετινίστικη κίνηση...εκτός αν πιστεύουν κάποιοι ότι θα δώσουν 7.500 χιλιάρικα και θα πάρουν την ίδια μηχανή που έτρεξε στο Dakar...η ίδια εταιρεία βγάζει και το Maverick, που κυκλοφορεί φασόν σαν Macbor, σαν Jawa, σαν Raticosa, σαν Daytona του Γκοργκόλη στα καθ' ημάς...δηλ η ίδια εταιρεία σαν Kove έχει λαμπρό μέλλον, αλλά σαν Daytona δεν έχει; Μόνο και μόνο επειδή σαν Kove συμμετείχε σε Dakar; Τις προάλλες, αγαπητός συμφορουμίτης υπέρμαχος των Made in PRC δίτροχων, αναρωτιόταν για την BMW τι έχει να επιδείξει σε αγωνιστικό επίπεδο τα τελευταία 30 χρόνια...

Για να ανακεφαλαιώσω, προσωπικά δεν βλέπω κάποια διαφορά της Kove από τις υπόλοιπες κινεζικές εταιρείες, βασίζεται και αυτή σε δοκιμασμένα μηχανικά μέρη του παρελθόντος τα οποία έχει αντιγράψει/αγοράσει δικαιώματα/δεν ξέρω κι εγώ τι, ξέρει τι παράγει, ξέρει ποιο είναι το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται.

Αυτό που στα μάτια μου κάνει την προσπάθεια της Kove πιο αξιόλογη είναι ότι πρόκειται για δική της μηχανή που τρέχει στο Dakar, την οποία μάλιστα φαίνεται να διαθέτει προς πώληση και σε replica, και σε ready to race. Και licensed να είναι ο κινητήρας δε με χαλάει, τουναντίον.
Hero και CFMoto είναι σαφώς πιο μεγάλες εταιρείες αλλά η μεν πρώτη μάλλον έβαλε τη Speedbrain στη Γερμανία να της φτιάξει μηχανάκι, η δε δεύτερη απλά κόλλησε τα αυτοκόλλητά της σε ένα KTM στο Moto3 (με την οποία συνεργάζεται γενικά). Σίγουρα θα αποκομίσουν εμπειρίες οι μηχανικοί, αλλά δεν είναι το ίδιο.
Όσο για το Daytona Maverick, είχα βρει πολύ θετικές κριτικές, με βασικό αρνητικό το ότι ήταν "φασόν". Γενικά τη λογική των Κινέζων να πουλάνε σε όποια μάρκα θέλει μπορώ να την καταλάβω μόνο εν μέρει - άλλο οι τοστιέρες, άλλο οι μοτοσυκλέτες. Μου φαίνεται ότι τώρα που αρχίζει να εδραιώνεται (λέμε τώρα...), η Kove θα τα πουλάει με το δικό της σήμα. Όπως και να έχει, σαν καταναλωτές νομίζω ότι θα βγούμε κερδισμένοι.

Bonus: Η BMW μπορεί στα off road να μη συμμετέχει σε αγώνες, αλλά μαντεύω ότι έχει R&D που πολλοί μόνο ονειρεύονται. Μην ξεχνάμε πάντως ότι παρείχε και μοτοσυκλέτες για το Long Way Round - διαφήμιση με πιο end user-centred προσέγγιση.

stefanos
22/11/2023, 02:29
Για να ανακεφαλαιώσω, προσωπικά δεν βλέπω κάποια διαφορά της Kove από τις υπόλοιπες κινεζικές εταιρείες, βασίζεται και αυτή σε δοκιμασμένα μηχανικά μέρη του παρελθόντος τα οποία έχει αντιγράψει/αγοράσει δικαιώματα/δεν ξέρω κι εγώ τι, ξέρει τι παράγει, ξέρει ποιο είναι το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται.


Όλοι συμφωνούμε. Πέρα από εκεί η ουσία είναι ότι βγάζει ένα προϊόν το οποίο δεν βγάζουν οι άλλοι.
Και δεν συζητάμε για το replica του πράγματος. Για μηχανάκι να βγεις βόλτα στο βουνό συζητάμε.
Εκτός εάν πιστεύουμε ότι τα cbx nx και οι κλώνοι τους ή τα 250άρια και οι κλώνοι τους θα αναλάβουν την χρήση των xr dr klx κλπ προηγουμένων δεκαετιών.
Σαν κακόγουστο αστείο μοιάζει :)

SeniorCanardo
27/11/2023, 13:26
Σύντομο αλλά περιεκτικό review εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=GZuu6EEoTXw).

Σημείωση: ο τύπος (επειδή τον παρακολουθώ), δεν είναι αυτό που θα λέγαμε κινεζόφιλος.

AUFGEBRACHT
08/01/2024, 17:16
Μας είχαν ζαλίσει στον ελληνικό ειδικό τύπο για τη συμμετοχή της Kove με το 450 Rally EX στο φετινό Dakar, με πηχυαίους τίτλους (ενδεικτικό άρθρο https://www.motomag.gr/news/ypoloipa-protathlimata/i-kove-sto-rally-dakar-2024-me-stoho-tin-eisodo-stin-proti-eikosada).

Τελικά η πολυδιαφημισμένη μηχανολογική υπεροχή και η επίδειξη δύναμης, μεταφράστηκε σε προβληματικά σωληνάκια λαδιού και κινητήρες που παρέδωσαν πνεύμα και χρειάστηκαν αλλαγή, που κι αυτοί με τη σειρά τους εμφάνισαν μηχανολογικά προβλήματα...

stefanos
08/01/2024, 19:08
Μας είχαν ζαλίσει στον ελληνικό ειδικό τύπο για τη συμμετοχή της Kove με το 450 Rally EX στο φετινό Dakar, με πηχυαίους τίτλους (ενδεικτικό άρθρο https://www.motomag.gr/news/ypoloipa-protathlimata/i-kove-sto-rally-dakar-2024-me-stoho-tin-eisodo-stin-proti-eikosada).

Τελικά η πολυδιαφημισμένη μηχανολογική υπεροχή και η επίδειξη δύναμης, μεταφράστηκε σε προβληματικά σωληνάκια λαδιού και κινητήρες που παρέδωσαν πνεύμα και χρειάστηκαν αλλαγή, που κι αυτοί με τη σειρά τους εμφάνισαν μηχανολογικά προβλήματα...

Καλή η μηχανολογική υπεροχή αλλά χρειάζεται και ομάδα και οδηγοί και προετοιμασία, κοινώς ΛΕΦΤΑ.

panavour
08/01/2024, 19:28
https://vm.tiktok.com/ZGej6r8BR/

bulmont
08/01/2024, 19:39
https://vm.tiktok.com/ZGej6r8BR/


Ακόμα και τα απόβλητα ''NISSAN'' τρέχουν εκεί που οι κινέζοι κάνουν τους κινέζους....

Χουνέρι που θα 'κανε ο νισσάνθεοχαράκης στον τσανλικόβε..........

AUFGEBRACHT
08/01/2024, 19:51
Καλή η μηχανολογική υπεροχή αλλά χρειάζεται και ομάδα και οδηγοί και προετοιμασία, κοινώς ΛΕΦΤΑ.

Αντίθετα, πιστεύω πως και λεφτά υπάρχουν, και καλός οδηγός, βλ. Mason Klein. Αλλά από μόνα τους αυτά, δεν φτάνουν, όπως φάνηκε...

Κι ο περυσινός πολυδιαφημισμένος μηχανολογικός θρίαμβος αξιοπιστίας, μετατράπηκε φέτος σε εφιάλτη και στραπάτσο, με το ένα μηχανολογικό πρόβλημα να διαδέχεται το άλλο...δεν ξέρω πως αλλιώς να χαρακτηρίσω το να αλλάζεις ολόκληρο κινητήρα, γτ αυτός τα έφτυσε, και να εγκαταλείπεις γτ κι ο καινούριος αποδείχτηκε αναξιόπιστος.

Η αξιοπιστία και η σοβαρότητα χτίζονται με τον καιρό κι αθόρυβα, όχι με τυμπανοκρουσίες, πληρωμένα άρθρα και φανφαρικές μεγαλόπνοες δηλώσεις...

panavour
09/01/2024, 01:13
https://vm.tiktok.com/ZGej6r8BR/

https://vm.tiktok.com/ZGejhmdFD/

Parking
09/01/2024, 21:58
Όλοι συμφωνούμε. Πέρα από εκεί η ουσία είναι ότι βγάζει ένα προϊόν το οποίο δεν βγάζουν οι άλλοι.
Και δεν συζητάμε για το replica του πράγματος. Για μηχανάκι να βγεις βόλτα στο βουνό συζητάμε.
Εκτός εάν πιστεύουμε ότι τα cbx nx και οι κλώνοι τους ή τα 250άρια και οι κλώνοι τους θα αναλάβουν την χρήση των xr dr klx κλπ προηγουμένων δεκαετιών.
Σαν κακόγουστο αστείο μοιάζει :)

Εγώ μ αυτό ούτε λαϊκή δεν πάω να πάρω κολοκύθες :D

Στο Ντακάρ δίνει ρέστα :lol:

Parking
09/01/2024, 22:02
Χουνέρι που θα 'κανε ο νισσάνθεοχαράκης στον τσανλικόβε..........

Ο κ.ος Ν Θεοχαράκης είναι καθηγητής πανεπιστημίου συμμετείχε στην ομάδα διαπραγμάτευσης με το Βαρουφάκη
και είναι πολύ σοβαρός άνθρωπος.
Το κακό είναι ότι δεν πρέπει να τρώει τόσα γλυκά (μου)
Άρα το χουνέρι δεν παίζει γιατί είναι κύριος και ευγενέστατος

Όταν μιλάει ο κύριος Νίκος για οποιοδήποτε θέμα όλοι το βουλώνουν γιατί πάντα κάτι θα μάθεις
Ούτε εγώ το περίμενα γιατί οι πλούσιοι είναι γενικά τρόμπες στην Ελλάδα και μεγάλοι κάφροι

stefanos
10/01/2024, 21:19
Εγώ μ αυτό ούτε λαϊκή δεν πάω να πάρω κολοκύθες :D

Στο Ντακάρ δίνει ρέστα :lol:

5o στη σημερινή ειδική....όχι άσχημα θα έχουν κάτι να λένε στις διαφημίσεις.:D

STF
10/01/2024, 21:47
Ο κ.ος Ν Θεοχαράκης είναι καθηγητής πανεπιστημίου συμμετείχε στην ομάδα διαπραγμάτευσης με το Βαρουφάκη
και είναι πολύ σοβαρός άνθρωπος.
Το κακό είναι ότι δεν πρέπει να τρώει τόσα γλυκά (μου)
Άρα το χουνέρι δεν παίζει γιατί είναι κύριος και ευγενέστατος

Όταν μιλάει ο κύριος Νίκος για οποιοδήποτε θέμα όλοι το βουλώνουν γιατί πάντα κάτι θα μάθεις
Ούτε εγώ το περίμενα γιατί οι πλούσιοι είναι γενικά τρόμπες στην Ελλάδα και μεγάλοι κάφροι

Ο καθηγητής Θεοχαράκης είναι ο ίδιος που είχε την επιχείρηση Ν. Θεοχαράκης;

Parking
10/01/2024, 23:46
Ο καθηγητής Θεοχαράκης είναι ο ίδιος που είχε την επιχείρηση Ν. Θεοχαράκης;

Ναι
Ο καλύτερος πελάτης που είχαμε ποτέ. Τον αγαπούν όλοι όπου πάει. Κινητή εγκυκλοπαίδεια μιλάμε. Απ το σιρόπι που βρήκαν οι Άραβες έως ότι θες. ότι και να του πεις το ξέρει! Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα στη ζωή μου. Μιλάει και κάνουν ησυχία όλοι.

ptc
11/01/2024, 06:34
Ο καθηγητής Θεοχαράκης είναι ο ίδιος που είχε την επιχείρηση Ν. Θεοχαράκης;

Αν και δεν πρόκειται περί απλής συνωνυμίας, όχι δεν είναι το ίδιο άτομο. Αυτός που είχε την ΑΕ ήταν παππούς του καθηγητή.

Και ο καθηγητής βέβαια δεν είναι άσχετος με την εταιρεία. Είναι μέλος του ΔΣ ενώ στο παρελθόν έχει διατελέσει και αναπληρωτής διευθύνων σύμβουλος της ΑΕ.



Πηγές:
https://60xronia.nissan.gr/
https://www.njtgroup.gr/el/ds-nith.html
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CE%BF%CF%82_%CE%98%CE%B5%CE%BF%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE %B7%CF%82

AUFGEBRACHT
20/01/2024, 12:57
Θέσεις 50,97 και 99 για την εργοστασιακή ομάδα της Kove, σε σύνολο 103 αγωνιζομένων που τερμάτισαν το φετινό Dakar...:rolleyes:

Το λες και πανωλεθρία, βάσει όσων είχαν δηλωθεί και είχαν γραφτεί...

Parking
20/01/2024, 13:48
Θέσεις 50,97 και 99 για την εργοστασιακή ομάδα της Kove, σε σύνολο 103 αγωνιζομένων που τερμάτισαν το φετινό Dakar...:rolleyes:

Το λες και πανωλεθρία, βάσει όσων είχαν δηλωθεί και είχαν γραφτεί...

Για Κινέζοι καλά τα πήγαν :lol:

Όπως η εθνική πόλο του Πόντου :D

AUFGEBRACHT
20/01/2024, 14:14
Έγραψα στην πρώτη σελίδα στο παρόν thread ότι το marketing είναι μαγικό πράγμα...αναφορικά με τον Mason Klein, την μεγάλη ελπίδα της Kove (κάποιοι στα καθ' ημάς μίλαγαν ακόμα και για πιθανή νίκη), όταν τραυματίστηκε στο περυσινό Dakar, έψαχνε εργοστασιακή ομάδα για να συμμετέχει στο φετινό, αλλά έβρισκε όλες τις πόρτες κλειστές. Η Kove τότε του πρόσφερε θέση, όχι ακριβώς ως εργοστασιακού οδηγού, αλλά ως ιδιώτη αγωνιζόμενου μεν, με πλήρη εργοστασιακή υποστήριξη δε...κι εδώ έρχεται το μαγικό marketing, η πόρτα που "έφαγε" ο Klein παρουσιάστηκε ως "Ο Αμερικανός Mason Klein εντυπωσιάστηκε από τις επιδόσεις της KOVE στο περσινό Dakar Rally και τον τελευταίο χρόνο ενεπλάκη ενεργά στην εξέλιξη της 450 Rally EX" (sic), σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας.

Όταν κάνεις σημαία σου το γεγονός ότι στο πιο σκληρό και απαιτητικό ράλλυ του κόσμου οι μοτοσυκλέτες σου τερμάτισαν όλες στην παρθενική τους συμμετοχή, όταν διατυμπανίζεις ότι φέτος δώσει ακόμα μεγαλύτερο βάρος στον αγώνα, έχεις εργαστεί σκληρά με στόχο την δεκάδα -και γτ όχι και τη νίκη ίσως- , εεε τότε για το 2024 η λέξη στραπάτσο είναι χαρακτηριστική, και λίγη ίσως...

billy84
20/01/2024, 16:23
Έγραψα στην πρώτη σελίδα στο παρόν thread ότι το marketing είναι μαγικό πράγμα...αναφορικά με τον Mason Klein, την μεγάλη ελπίδα της Kove (κάποιοι στα καθ' ημάς μίλαγαν ακόμα και για πιθανή νίκη), όταν τραυματίστηκε στο περυσινό Dakar, έψαχνε εργοστασιακή ομάδα για να συμμετέχει στο φετινό, αλλά έβρισκε όλες τις πόρτες κλειστές. Η Kove τότε του πρόσφερε θέση, όχι ακριβώς ως εργοστασιακού οδηγού, αλλά ως ιδιώτη αγωνιζόμενου μεν, με πλήρη εργοστασιακή υποστήριξη δε...κι εδώ έρχεται το μαγικό marketing, η πόρτα που "έφαγε" ο Klein παρουσιάστηκε ως "Ο Αμερικανός Mason Klein εντυπωσιάστηκε από τις επιδόσεις της KOVE στο περσινό Dakar Rally και τον τελευταίο χρόνο ενεπλάκη ενεργά στην εξέλιξη της 450 Rally EX" (sic), σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας.

Όταν κάνεις σημαία σου το γεγονός ότι στο πιο σκληρό και απαιτητικό ράλλυ του κόσμου οι μοτοσυκλέτες σου τερμάτισαν όλες στην παρθενική τους συμμετοχή, όταν διατυμπανίζεις ότι φέτος δώσει ακόμα μεγαλύτερο βάρος στον αγώνα, έχεις εργαστεί σκληρά με στόχο την δεκάδα -και γτ όχι και τη νίκη ίσως- , εεε τότε για το 2024 η λέξη στραπάτσο είναι χαρακτηριστική, και λίγη ίσως...



Κάτι πήρε το μάτι μου για πυροτεχνήματα και διάφορα προβλήματα. Εν τω μεταξύ η Hero που κατά βάση βγάζει κάτι ηλεκτρικά χαμηλού κυβισμού πήγαινε πολύ καλά μέχρι ένα σημείο, δεν ξέρω τι έκανε στο τέλος. Πάντως δεν ακούστηκε πουθενά όπως η Kove που ερχόταν με την ορμή των Περσών από ανατολικά!:lol:

Πολύ marketing όντως αλλά από ουσία τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής.

stefanos
20/01/2024, 16:37
Έγραψα στην πρώτη σελίδα στο παρόν thread ότι το marketing είναι μαγικό πράγμα...αναφορικά με τον Mason Klein, την μεγάλη ελπίδα της Kove (κάποιοι στα καθ' ημάς μίλαγαν ακόμα και για πιθανή νίκη), όταν τραυματίστηκε στο περυσινό Dakar, έψαχνε εργοστασιακή ομάδα για να συμμετέχει στο φετινό, αλλά έβρισκε όλες τις πόρτες κλειστές. Η Kove τότε του πρόσφερε θέση, όχι ακριβώς ως εργοστασιακού οδηγού, αλλά ως ιδιώτη αγωνιζόμενου μεν, με πλήρη εργοστασιακή υποστήριξη δε...κι εδώ έρχεται το μαγικό marketing, η πόρτα που "έφαγε" ο Klein παρουσιάστηκε ως "Ο Αμερικανός Mason Klein εντυπωσιάστηκε από τις επιδόσεις της KOVE στο περσινό Dakar Rally και τον τελευταίο χρόνο ενεπλάκη ενεργά στην εξέλιξη της 450 Rally EX" (sic), σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας.

Όταν κάνεις σημαία σου το γεγονός ότι στο πιο σκληρό και απαιτητικό ράλλυ του κόσμου οι μοτοσυκλέτες σου τερμάτισαν όλες στην παρθενική τους συμμετοχή, όταν διατυμπανίζεις ότι φέτος δώσει ακόμα μεγαλύτερο βάρος στον αγώνα, έχεις εργαστεί σκληρά με στόχο την δεκάδα -και γτ όχι και τη νίκη ίσως- , εεε τότε για το 2024 η λέξη στραπάτσο είναι χαρακτηριστική, και λίγη ίσως...

O Klein δεν μπορούμε να πούμε ότι έφαγε "πόρτα" από τα εργοστάσια.
Δεν κατέβηκε ποτέ με εργοστασιακή ομάδα.
Φέτος κατέβηκε με KOVE σαν ιδιώτης με τους σπόνσορές του, την ομάδα του και "εργοστασιακή" υποστήριξη? (KOVE MOTO will provide a 450 RALLY EX for Mason, along with motorcycle accessories) .
Ουσιαστικά μια ιδιωτική ομάδα και προσέφερε δωρεάν δεδομένα, που το εργοστάσιο δεν θα είχε την δυνατότητα να αντλήσει από τους οδηγούς του.

stefanos
20/01/2024, 16:55
Εν τω μεταξύ η Hero που κατά βάση βγάζει κάτι ηλεκτρικά χαμηλού κυβισμού πήγαινε πολύ καλά μέχρι ένα σημείο, δεν ξέρω τι έκανε στο τέλος.

Η δεύτερη παγκοσμίως σε κομμάτια πίσω από την Honda, τρίτη παγκοσμίως σε έσοδα πίσω από honda και Yamaha.
Δεύτερη στο dakar ανάμεσα στο κοπάδι των honda και ΚΤΜ.

billy84
20/01/2024, 17:27
Η δεύτερη παγκοσμίως σε κομμάτια πίσω από την Honda, τρίτη παγκοσμίως σε έσοδα πίσω από honda και Yamaha.
Δεύτερη στο dakar ανάμεσα στο κοπάδι των honda και ΚΤΜ.


Εντυπωσιακή η 2η θέση στο Dakar αλλά η 2η παγκοσμίως σε κομμάτια πίσω από τη Honda και 3η σε έσοδα? Μιας και έχω δικό μου άνθρωπο που δούλευε στη Hero δεν ισχύει. Μάλιστα συντηρείται από Sugar dadies και το μπιστόλι βρίσκεται προ των πυλών! Το μαθαίνετε πρώτοι εδώ στο Moto!:lol:

stefanos
20/01/2024, 18:39
Εντυπωσιακή η 2η θέση στο Dakar αλλά η 2η παγκοσμίως σε κομμάτια πίσω από τη Honda και 3η σε έσοδα? Μιας και έχω δικό μου άνθρωπο που δούλευε στη Hero δεν ισχύει. Μάλιστα συντηρείται από Sugar dadies και το μπιστόλι βρίσκεται προ των πυλών! Το μαθαίνετε πρώτοι εδώ στο Moto!:lol:

Νομίζω ότι είναι σχετικά εύκολα πράγματα να τα διαπιστώσει ο καθένας χωρίς να έχει άνθρωπο που να δουλεύει εκεί.:)

SeniorCanardo
22/01/2024, 12:09
Δεν καταλαβαίνω την "κακιά τη λύσσα" με την ΚΟVΕ.

Δεν το έχω παρακολουθήσει από τόσο κοντά, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι η KOVE, έχει τόσο δυνατό τμήμα marketing και τέτοιο μπάτζετ, ώστε να επηρεάσει τον ειδικό τύπο.:confused:

Νομίζω ότι πιο πολύ είναι ο "διακαής πόθος" κάποιων ρομαντικών, να νικήσει το αουτσάιντερ, ο Δαβίδ να νικήσει τον Γολιάθ, τα "παλτά" της Εθνικής να πάρουν Euro κλπ.

Εγώ τους δίνω ένα respect σε σχέση με τους άλλους Κινέζους (και με μερικούς Ιάπωνες και Ευρωπαίους), γιατί αναπτύσσουν χωμάτινο μηχανάκι, με στοχοπρωσήλωση στους αγώνες αποκλειστικά και τελευταία είδα ότι βγάλανε ΜΧ 250 και σύντομα και 450.
Χωμάτινο, αγωνιστικό για να βγάλεις θέλει @@.
Δεν είναι κομιουτεράκια 500/750, scramblerάκια, καφεδάκια, adventurάκια, loncinακι Ι2 με μπλίκι μπλίκι και από δω παν και οι άλλοι.

ΟΚ φάγανε ταπεινωτική ήττα, συντριβή, νοκαούτ whatever, αν είναι μάγκες θα σηκωθούν και θα ξανά μπούν για τον επόμενο γύρο.

Και η εθνική κάθε φορά βάζει στόχο να πάει μουντιάλ (και γελάνε τα σημαιάκια από τα κορνερ),αλλά λέμε "δεν πειράζει την επόμενη φορά τα λιοντάρια μας θα τα καταφέρουν":bawl:

Μακάρι να ήταν όλοι οι Κινέζοι έτσι και με αγωνιστικά χωμάτινα και με κλιπονάτα κλπ, αντί να βάζουν το ίδιο 500άρι και σε καροτσάκι super maarket.:cry:

Lioulios
22/01/2024, 13:35
Aυτο !

Θυμαστε ποσα χρονια παλευε η χοντα να παρει ντακαρ και τους εκανε η κτμ το 1,2,3 και μενενε μ@λ@κες ??

Δηλ οποιος σοβαρος ανθρωπος εχει σκοπο να παρει το 450 ,θα το μετανιωσει λογω αποτελεσματων στο ντακαρ ?

panavour
22/01/2024, 14:48
Έχει κανείς αποτελέσματα ανά μάρκα μοτό.;;;;Για να δούμε αν κάποιες βαρυγδουπες εταιρείες,που πουλάνε ον οφ μοντέλα και πανάκριβα κι όλας ,είχαν καμμιά συμμετοχή εργοστασιακή(όχι ερασιτεχνική) γιατί πολύ κράξιμο έφαγε η νεοπαγης kove αδίκως κατά εμέ.

AUFGEBRACHT
22/01/2024, 18:49
Θα μιλήσω εγώ, για λογαριασμό μου. Κάπου το χω γράψει, ότι θα γούσταρα πολύ η Kove και η κάθε νεοεισερχόμενη Kove, να κατορθώσει να "σπάσει" σπάσει τα μούτρα των μεγάλων και να πάρει Dakar, η ό,τι άλλο είναι...το ρομαντικό του Δαβίδ εναντίον του Γολιάθ, που αναφέρθηκε παραπάνω...

Δεν υπάρχει καμία "λύσσα" εναντίον της Kove, αναφέρομαι στη διαφήμιση που έχει πέσει στον ελληνικό "ειδικό" τύπο και στα copy-paste άρθρα, καρμπόν όλα, που υμνούσαν την Κove, αναφορικά με το περυσινό αποτέλεσμα (το ότι τερμάτισαν όλες οι μοτοσυκλέτες της), και το παρουσίαζαν ως εχέγγυο και αποδεικτικό αξιοπιστίας εν όψει του λανσαρίσματος του 450 στην αγορά. Ε, δεν πιστεύω ότι όλως τυχαίως, όλοι είχαν το ίδιο άρθρο και την ίδια συλλογιστική...μετά την καταστροφική πορεία, μούγκα για το αποτέλεσμα...

Όσο για το τμήμα marketing και το εάν μπορούν να επηρεάσουν τον τύπο, ειλικρινά πιστεύετε ότι υπάρχει εταιρεία που να δραστηριοποιείται, να έχει αξιώσεις στην πίτα των πωλήσεων, και να μην ρίξει φράγκα για διαφήμιση; Πως θα πουλήσει αν δεν διαφημιστείς, από στόμα σε στόμα; Και προφανώς τα φράγκα έχουν πέσει από τον Γκοργκόλη, ο οποίος αντιπροσωπεύει την Kove στην Ελλάδα...πριν λίγες μέρες έγραψα για το ότι το Mototriti μαγείρεψε βάσει δικής του "λογικής" τις ταξιομήσεις, και το πως τις μετράει, για να βγάλει πρώτο σε πωλήσεις το Benelli 702...προφανώς και από τη στιγμή που οι Κινέζοι κατασκευαστές διεκδικούν όλο και μεγαλύτερο μερίδιο πίτας, να δαπανούν και μεγαλύτερα ποσά για διαφήμιση...εδώ τις προάλλες έγραφαν (πάλι στο Mototriti τυχαίως), ότι η απερχόμενη CFMoto 650ΜΤ είναι ήδη μια μοτοσυκλέτα θρύλος...

bulmont
22/01/2024, 20:30
...εδώ τις προάλλες έγραφαν (πάλι στο Mototriti τυχαίως), ότι η απερχόμενη CFMoto 650ΜΤ είναι ήδη μια μοτοσυκλέτα θρύλος...

Εκλαψα.......................

stefanos
22/01/2024, 20:43
Έχει κανείς αποτελέσματα ανά μάρκα μοτό.;;;;Για να δούμε αν κάποιες βαρυγδουπες εταιρείες,που πουλάνε ον οφ μοντέλα και πανάκριβα κι όλας ,είχαν καμμιά συμμετοχή εργοστασιακή(όχι ερασιτεχνική) γιατί πολύ κράξιμο έφαγε η νεοπαγης kove αδίκως κατά εμέ.

Τι κατέβηκαν τίποτα, honda ktmhusgas hero kove sherco.
Η kove παρόλο που είναι μια ελάχιστη εταιρεία που όπως λέει πούλησε 25000 μοτοσυκλέτες το 21 κάνει μια προσπάθεια στο πρωτάθλημα rally έτρεξε και στη sonora δεν ξέρω τι έκανε.
Και τα μηχανάκια που βγάζει είναι εμφανώς στημένα σε χωμάτινα πρότυπα ξεφεύγοντας από το adve με 12 εκατοστά διαδρομές αναρτήσεων.
Φέτος ο Klein έμεινε από λάδια όταν έσπασε μια γραμμή που πήγαινε στο ψυγείο νομίζω, φαντάζομαι του χρόνου θα το προσέξουν, αλλά το μηχανάκι του εμφανώς είχε την ταχύτητα να ακολουθήσει τα υπόλοιπα, ενώ πέρσι δεν...

panavour
22/01/2024, 21:15
Τι κατέβηκαν τίποτα, honda ktmhusgas hero kove sherco.
Η kove παρόλο που είναι μια ελάχιστη εταιρεία που όπως λέει πούλησε 25000 μοτοσυκλέτες το 21 κάνει μια προσπάθεια στο πρωτάθλημα rally έτρεξε και στη sonora δεν ξέρω τι έκανε.
Και τα μηχανάκια που βγάζει είναι εμφανώς στημένα σε χωμάτινα πρότυπα ξεφεύγοντας από το adve με 12 εκατοστά διαδρομές αναρτήσεων.
Φέτος ο Klein έμεινε από λάδια όταν έσπασε μια γραμμή που πήγαινε στο ψυγείο νομίζω, φαντάζομαι του χρόνου θα το προσέξουν, αλλά το μηχανάκι του εμφανώς είχε την ταχύτητα να ακολουθήσει τα υπόλοιπα, ενώ πέρσι δεν...
Άρα απούσα όλη η Ευρώπη πλην ΚΤΜ .Α ρε Κοve αποτυχημένη.

Parking
23/01/2024, 00:48
εδώ τις προάλλες έγραφαν (πάλι στο Mototriti τυχαίως), ότι η απερχόμενη CFMoto 650ΜΤ είναι ήδη μια μοτοσυκλέτα θρύλος...

https://youtu.be/eqBR8knRM2w?si=K6R84AQVjlM7Jx7J

Parking
23/01/2024, 00:54
Τι κατέβηκαν τίποτα, honda ktmhusgas hero kove sherco.
Η kove παρόλο που είναι μια ελάχιστη εταιρεία που όπως λέει πούλησε 25000 μοτοσυκλέτες το 21 κάνει μια προσπάθεια στο πρωτάθλημα rally έτρεξε και στη sonora δεν ξέρω τι έκανε.
Και τα μηχανάκια που βγάζει είναι εμφανώς στημένα σε χωμάτινα πρότυπα ξεφεύγοντας από το adve με 12 εκατοστά διαδρομές αναρτήσεων.
Φέτος ο Klein έμεινε από λάδια όταν έσπασε μια γραμμή που πήγαινε στο ψυγείο νομίζω, φαντάζομαι του χρόνου θα το προσέξουν, αλλά το μηχανάκι του εμφανώς είχε την ταχύτητα να ακολουθήσει τα υπόλοιπα, ενώ πέρσι δεν...

Για να κερδίσεις έναν αγώνα δεν φτάνει ένα καλό μηχανάκι θες πολλά και τύχη μαζί ΚΤΜ και Χόντα δεν είναι τίποτα πελατάκια Χρόνια στο κουρμπέτι. Όταν μιλάς για αυτούς λοιπόν τα αυτιά τα έχεις κατεβασμένα και είσαι προσεκτικός και ταπεινός.
Η Κοβέ δεν είναι μικρή εταιρεία ανήκει σε μια τεράστια (δεν ξέρω πως τους λένε) Δεν είναι του κοντού δηλαδή !
Αν συνεχίσουν να χώνουν πάντως θα τους πάρει χρόνια να πρωταγωνιστήσουν και να βρουν πρωτοκλασάτους πιλότους να υπογράφουν μ αυτούς

Parking
23/01/2024, 00:56
Άρα απούσα όλη η Ευρώπη πλην ΚΤΜ .Α ρε Κοve αποτυχημένη.

Θείο να σου κάνω μια προσωπική ερώτηση?
Έργα με το Βιετνάμ βλέπεις ?

panavour
23/01/2024, 08:31
Θείο να σου κάνω μια προσωπική ερώτηση?
Έργα με το Βιετνάμ βλέπεις ?

Ταχω δει όλα εδώ και 30 χρόνια,γιατί ρωτάς ωρε;;;έχουν βγει καινούργια για να δω;;;;

george.S
23/01/2024, 08:57
Ταχω δει όλα εδώ και 30 χρόνια,γιατί ρωτάς ωρε;;;έχουν βγει καινούργια για να δω;;;;
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Inside_the_Yellow_Cocoon_Shell

https://m.imdb.com/title/tt10399622/

panavour
23/01/2024, 10:58
Θείο να σου κάνω μια προσωπική ερώτηση?
Έργα με το Βιετνάμ βλέπεις ?


Ταχω δει όλα εδώ και 30 χρόνια,γιατί ρωτάς ωρε;;;έχουν βγει καινούργια για να δω;;;;

Γιατί όμως ρωτάς;;;;έχει καμμιά σχέση το Βιετνάμ με το kove και το dakar???

AUFGEBRACHT
04/03/2024, 18:29
:rolleyes:

https://www.motomag.gr/news/epikairotita/kove-paraitithike-o-idrytis-kai-dieythynon-symboylos-tis-etaireias-video

panavour
04/03/2024, 21:01
Μακάρι να ήταν όλοι οι Κινέζοι έτσι και με αγωνιστικά χωμάτινα και με κλιπονάτα κλπ, αντί να βάζουν το ίδιο 500άρι και σε καροτσάκι super maarket.:cry:
Ενα δικηο τοχεις,ομως οπως ειπε και καποιος για τις αντιγραφες-ειδικες αδειες-ληξη πατεντας,ειδικες συμφωνιες-κλωνους (οπως θες πεστο).
Χιλιαδες εταιρειες ,και εκατομμυρια ανθρωποι,ζουν και επιβιωνουν ετσι,σε ολους τους κλαδους.Εδω και πολλα χρονια.

Ο πρωτος παιρνει την δοξα,ο δευτερος τα λεφτα.