PDA

View Full Version : Τι μηχανακι να παρω να μαθω τις κορες να οδηγούν???οεο



argiris34
22/11/2023, 14:56
Λιγο context που λενε και στο χωριο μου
απο πριν γεννηθουν οι κορες ειχα αποφασισει να τις μαθω να οδηγουν ωστε να μην ανεβουν επιβατες ποτε σε κανα φουστη σαν κιεμενα.
λιγο η κριση λιγο αυτο λιγο εκεινο δεν μπορουσα οταν ηταν μικρες μικρες και τωρα εφτασε η μεγαλη 12 και η μικρη σχεδον 11 οποτε λεω να παρω κανα μικρο να μαθαινουν σιγα σιγα σε κανα παρκιν(μενω απεναντι απο σουπερ οποτε καθε κυριακη ειναι ταμαμ το παρκιν τουλαχιστον για αρχη μιας και ειναι λιγο μικρο) αν ειναι καλες υπαρχει και καρτοπιστα κοντα για αργοτερα .

το θεμα τωρα ειναι τι μηχανακι να ψαξω? εμεις ειχαμε και mb 50 και dt 50 kai aprilia 50 κτλ, κανονικα μηχανακια που μπορουσες να μαθεις σωστα απο αρχη, τωρα τι? υπαρχει κατι σε καινουριο και να μην δωσουμε μια περουσια ή να ψαχτω σε τιποτα στυλ aprilia 50 rs ή sx να ψαξω για κανενα pw yamaha ? ή καλυτερα yz 80? τα 50αρια ktm ειναι πολύ μικρά?

σκουτερ και παπια αποκλειονται θελω κανονικη μοτοσυκλετα έστω και χωρις συμπλεκτη αλλα σιγουρα να εχει ταχυτητες

το μπατζετ ειναι σφιχτο γιατι θα υπολογιστουν και προστασιες, η μεγαλη εχει full face κρανος η μικρη θα παρει μολις της κανει το xs ενηλικων και αυτης


ευχαριστω εκ των προτερων

υγ υψος μεγαλης 152 περιπου και αρκετα δυνατη λογω στοιβου, η μικρη θα περιμενει λιγο

dimitris23
22/11/2023, 15:33
Χαίρομαι όταν ακούω για σωστή εκμάθηση στη μοτοσυκλέτες από μικρές ηλικίες. Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν και κάποιες σχολές για αυτές τις ηλικίες που οδηγούν της σχολής μηχανάκια. Μέσα από αυτές τις σχολές θα μάθουν πραγματικά να οδηγούν από ανθρώπους που ξέρουν και όχι από εμάς που μαζί με τα καλά θα μάθουν και τα χουγια μας. Για τα μηχανάκια που αναφέρεις δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά ίσως η ηλικία που είναι είναι στο όριο και σε δύο τρία χρόνια χρειαστούν μεγαλύτερες σε διαστάσεις. Επίσης πολύ καλό σχολείο είναι και το εντουρο

basilis_k6
22/11/2023, 15:34
παρε ενα Monkey Που θα το οδηγατε ολοι και ειναι και πολυ σουπερ. βεβαια κανει 3μιση χιλιαρικα μτχ. αν θες ομως κοιτα και το grom/msx 125. μια χαρα ειναι και αυτο και το βρισκεις μεχρι και 2κ. καλη σκεψη εκανες για τις κορες αλλα καλυτερη ακομα θα ειναι να τους παρεις στα 18 ενα αμαξι.

toyar
22/11/2023, 15:36
Δεν πιάνω άκριβως το σκεπτικό σου αλλά κοίτα για κάνα serow

dimitris23
22/11/2023, 15:42
Φίλε μήπως θες να αλλάξεις εσύ μηχανάκι και προσπαθείς να το περάσεις στη γυναίκα με τρόπο;;

george.S
22/11/2023, 16:03
Χαίρομαι όταν ακούω για σωστή εκμάθηση στη μοτοσυκλέτες από μικρές ηλικίες. Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν και κάποιες σχολές για αυτές τις ηλικίες που οδηγούν της σχολής μηχανάκια. Μέσα από αυτές τις σχολές θα μάθουν πραγματικά να οδηγούν από ανθρώπους που ξέρουν και όχι από εμάς που μαζί με τα καλά θα μάθουν και τα χουγια μας. Για τα μηχανάκια που αναφέρεις δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά ίσως η ηλικία που είναι είναι στο όριο και σε δύο τρία χρόνια χρειαστούν μεγαλύτερες σε διαστάσεις. Επίσης πολύ καλό σχολείο είναι και το εντουρο
Σωστός!!

Να τα πας σε σχολή
Εγώ πήρα μίνι moto στον γιο μου ....μια χαζοπτωση στην αρχή +ότι ήμουν πατέρας του και όχι δάσκαλος λειτούργησε αρνητικά
Έχω κρατήσει το ttr για αυτόν (δίνει πανελλήνιες τώρα) αλλά είναι εμφανές δυστυχώς ότι δεν θα το ζήσω το όνειρο

Yz80 ? Υπερβολικά δυνατό για να μάθει κάποιος
Έως και επικίνδυνο

Nostradamus
22/11/2023, 16:30
εγω θα εβαζα αυτα (χωρις να ξερω τι ειναι σφιχτο budget) :

https://daytonamotors.gr/model/hobby-125/ (βγαινει και σε 50cc)

https://www.benelli-moto.gr/motosikletes/tornado-naked-t125/

https://voge.gr/bike/r125-e5-1/

Απο τα παραπανω βρισκεις και μεταχειρισμενα.

Επισης οτιδηποτε παλιο σε μοτοσυκλετακι (aprilia 50 enduro κτλ)

Οι ηλικιες ετσι και αλλιως τις κανει "παρανομες" για δρομο, τα 125 ισως ακουγονται πολλα, αλλα ουτως η αλλως (ειναι σε κλειστο χωρο (καρτοπιστα και παρκιγκ) και με απολυτη επιβλεψη / συνοδεια γονεα οποτε.. .

stefanos
22/11/2023, 16:35
Όταν ήταν μικροί οι δικοί μου προβληματίστηκα και εγώ.
Τελικά κανένας από τους 2 δεν γυρνάει να κοιτάξει μηχανάκι όχι να θέλει να μάθει να οδηγεί, τα ίδια και με τα αυτοκίνητα.
Πλήρης άγνοια των πάντων, τα ίδια και οι φίλοι τους.
Περίεργη γενιά.

PaNick67
22/11/2023, 16:44
https://g.co/kgs/WwYUEj
Yamaha junior academy, στο Πολυδένδρι, στο ίδιο μέρος με το Riding school του Χουντρα.
Θα μάθουν σωστά από την αρχή με φουλ εξοπλισμό και προστασίες με κλάσμα του κόστους.

thunder ace
22/11/2023, 16:50
Όταν ήταν μικροί οι δικοί μου προβληματίστηκα και εγώ.
Τελικά κανένας από τους 2 δεν γυρνάει να κοιτάξει μηχανάκι όχι να θέλει να μάθει να οδηγεί, τα ίδια και με τα αυτοκίνητα.
Πλήρης άγνοια των πάντων, τα ίδια και οι φίλοι τους.
Περίεργη γενιά.

Ρε συ!!!!!!!! σαν να μιλαω εγω για τους γιους μου.
Τουλαχιστον εχω το κεφαλι μου ησυχο

Bowleno
22/11/2023, 17:12
Όταν ήταν μικροί οι δικοί μου προβληματίστηκα και εγώ.
Τελικά κανένας από τους 2 δεν γυρνάει να κοιτάξει μηχανάκι όχι να θέλει να μάθει να οδηγεί, τα ίδια και με τα αυτοκίνητα.
Πλήρης άγνοια των πάντων, τα ίδια και οι φίλοι τους.
Περίεργη γενιά.


Ρε συ!!!!!!!! σαν να μιλαω εγω για τους γιους μου.
Τουλαχιστον εχω το κεφαλι μου ησυχο

Τα ίδια κι εγώ με τον δικό μου....μηχανάκια ΔΕΝ γουστάρει, έχει δίπλωμα για αμάξι αλλά δεν ασχολείται....

panavour
22/11/2023, 17:45
γιομισαμε......


































































































































με αδιαφορη νεολαια.

lykourgi
22/11/2023, 17:55
Όταν ήταν μικροί οι δικοί μου προβληματίστηκα και εγώ.
Τελικά κανένας από τους 2 δεν γυρνάει να κοιτάξει μηχανάκι όχι να θέλει να μάθει να οδηγεί, τα ίδια και με τα αυτοκίνητα.
Πλήρης άγνοια των πάντων, τα ίδια και οι φίλοι τους.
Περίεργη γενιά.


Ρε συ!!!!!!!! σαν να μιλαω εγω για τους γιους μου.
Τουλαχιστον εχω το κεφαλι μου ησυχο
Νομίζω, τα περισσότερα νέα παιδιά είναι έτσι.
Το 'ψώνιο' που υπήρχε παλιά με τα μηχανοκίνητα, έχει εκλείψει σε μεγάλο βαθμό.

Dimos35
22/11/2023, 18:52
Μία από τα ίδια και εγώ με τις κόρες μου.
Απλά δεν τις ενδιαφέρουν οι 2 ρόδες.
Καμιά δεν πήρε το μικρόβιο, αφού αναρωτιέμαι αν είναι δικές μου ... πάω να ρωτήσω την γυναίκα μου.

Coyote.V
22/11/2023, 20:35
:lol::lol::lol: bulmont έλα να τους εξηγήσεις πως γίνεται...

Volpad
22/11/2023, 21:33
Το benelli tnt 125 που προτάθηκε λίγο πριν, είναι μια χαρά για αυτή τη δουλειά.
Το έχω και με αυτό πηγαινοερχομαι στη δουλειά...
Φτηνοπραμα είναι, αλλά τσουλαει μια χαρά και στα λεφτά του είναι ότι πρέπει για τη περίπτωση σου.

argiris34
23/11/2023, 08:00
Ευχαριστω απαντες
το οτι η νεα γενια δεν εχει ενδιαφερον γενικα για την αυτοκινηση ειναι γεγονος αρκει να περασεις εξω απο το οποιοδηποτε λυκειο μηχανακι ουτε για δειγμα, φταινε και οι γονεις που πανε και φερνουν τα καμαρια τους μεχρι και το πανεπιστημιο.

ΔΕν ειμαι αθηνα οποτε σχολες γιοκ

οι δικες μου παραδοξως ζητανε να μαθουνε οποτε καλυτερα να το πιασουμε τωρα που ειναι νωρις να προλαβουμε τους φιλους

καλη περιπτωση το TNT ειναι και ομορφουλι (κοριτσια γαρ)
σκεφτομουν κανα aprilia 50αρι sx ή rs ή κανα tdr 50 που βλεπω μερικα στις αγγελιες αλλα σκεφτομαι τι αμαρτιες μπορει να κουβαλανε

argiris34
23/11/2023, 08:03
Φίλε μήπως θες να αλλάξεις εσύ μηχανάκι και προσπαθείς να το περάσεις στη γυναίκα με τρόπο;;

γυναικα γιοκ πλεον οποτε δεν χρειαζονται τετοια κολπα,

αποφασισα οτι πλεον δεν θα αλλαχτει τιποτα μονο θα προστιθονται

Bowleno
23/11/2023, 08:42
Ευχαριστω απαντες
το οτι η νεα γενια δεν εχει ενδιαφερον γενικα για την αυτοκινηση ειναι γεγονος αρκει να περασεις εξω απο το οποιοδηποτε λυκειο μηχανακι ουτε για δειγμα, φταινε και οι γονεις που πανε και φερνουν τα καμαρια τους μεχρι και το πανεπιστημιο.

ΔΕν ειμαι αθηνα οποτε σχολες γιοκ

οι δικες μου παραδοξως ζητανε να μαθουνε οποτε καλυτερα να το πιασουμε τωρα που ειναι νωρις να προλαβουμε τους φιλους

καλη περιπτωση το TNT ειναι και ομορφουλι (κοριτσια γαρ)
σκεφτομουν κανα aprilia 50αρι sx ή rs ή κανα tdr 50 που βλεπω μερικα στις αγγελιες αλλα σκεφτομαι τι αμαρτιες μπορει να κουβαλανε

Τα δίχρονα (έστω και 50αρια) δεν είναι και τόσο κατάλληλα για εκμάθηση.....το Benelli που είπε ο Αντρέας, είναι ταμάμ!

ΟΚΤΑΝΙΟ
23/11/2023, 08:51
Αν μου περισευαν, θα το επαιρνα χθες :lol:

www.car.gr/classifieds/bikes/view/336850866/

Κ μολις η δικια μου που τωρα ειναι 3 μεγαλωσει, θα την μαθαινα..... μεχρι τοτε ομως θα το ξεσκιζα :p

argiris34
23/11/2023, 09:10
Αν μου περισευαν, θα το επαιρνα χθες :lol:

www.car.gr/classifieds/bikes/view/336850866/

Κ μολις η δικια μου που τωρα ειναι 3 μεγαλωσει, θα την μαθαινα..... μεχρι τοτε ομως θα το ξεσκιζα :p


αυτο ειναι lvl 3 τουλαχιστον αλλα ναι να το σκιζω εγω και να εχω τις μικρες "ελα μπαμπα κατεβα να κανω και γω λίγο" το βλεπω ανετα

doctoras
23/11/2023, 09:18
Καλά θα κάνουν να προστίθενται, όμως για το εγχείρημα θα πρότεινα σχολείο εκμάθησης.
Το μηχανάκι 50cc θα πρέπει να ακολουθήσει στα 15-16 για να μπορεί να βγει και σε δημόσιο δρόμο με άδεια οδήγησης και κυκλοφορίας

Μέχρι τότε ποδήλατο ή ακόμη καλύτερα mountain επιφέρει στην άσκηση ισορροπίας αλλά και στην δυναμική οδήγηση - τεχνική εκτός δρόμου που είναι τέλεια παρακαταθήκη για τα μηχανοκίνητα για όλα τα τερέν

Προσωπικά μπατζετ για αγορά σε αυτή τη ηλικία, θα το επένδυα σε σχολεία

panavour
23/11/2023, 10:17
το οτι η νεα γενια δεν εχει ενδιαφερον γενικα για την μοτοσυκλέτα ειναι γεγονος αρκει να περασεις εξω απο το οποιοδηποτε λυκειο μηχανακι ουτε για δειγμα, φταινε και οι γονεις που έχουν αγοράσει αυτοκίνητο για τα καμαρια τους επειδή μπήκαν στο πανεπιστημιο.



Fixed .

argiris34
23/11/2023, 14:51
Καλά θα κάνουν να προστίθενται, όμως για το εγχείρημα θα πρότεινα σχολείο εκμάθησης.
Το μηχανάκι 50cc θα πρέπει να ακολουθήσει στα 15-16 για να μπορεί να βγει και σε δημόσιο δρόμο με άδεια οδήγησης και κυκλοφορίας

Μέχρι τότε ποδήλατο ή ακόμη καλύτερα mountain επιφέρει στην άσκηση ισορροπίας αλλά και στην δυναμική οδήγηση - τεχνική εκτός δρόμου που είναι τέλεια παρακαταθήκη για τα μηχανοκίνητα για όλα τα τερέν

Προσωπικά μπατζετ για αγορά σε αυτή τη ηλικία, θα το επένδυα σε σχολεία

μα το μηχανακι δε θα το χρησιμοποιουν για βολτα , πιστακι ή παρκιν με εμενα μαζι , οταν θελουν να πανε βολτα ποδηλατο πατινια ρολλερς σκειτ κτλ

εδω που μενω δεν εχει σχολεια