PDA

View Full Version : Εξάτμιση και μηχανή στη Γερμανία



Dant3
23/11/2023, 15:57
Φευγω σε κατι μηνες για μονιμη δουλεια στη Γερμανια. Τωρα στη μηχανη εχω ενα μπουρι που ενοχλει και μενα η αληθεια ειναι. Εχω σιγαστηρα να βαλω και εχω και τη μαμα εξατμιση.
Στο Ντοιτσλαντ, πως τα πανε με τις αφτερ εξατμισεις; Εαν βαλω σιγαστηρα ειναι αρκετα ησυχο, αλλα προφανως οχι και μαμα ησυχο.
Επειδη το πηρα απο σερβις και τα σπιρτα μου περασαν αναβαθμιση και εσβησε το προγραμμα, σκεφτομαι αφου θα παω να μου το ξαναπερασει ,να βαλω και τη μαμα εξατμιση τωρα αν ειναι για να ρυθμιστει αναλογα, η απλα να περασει το προγραμμα που ειχα και να κοτσαρω το σιγαστηρα.
Τι λετε;
Επισης φανταζομαι οτι αν καποια στιγμη του βγαλω γερμανικη πινακιδα, σιγουρα θα περασει ΚΤΕΟ εκει, οποτε και αναγκαστικα τοτε θα πρεπει να βαλω μαμα εξατμιση (αληθεια με μαμα εξατμιση αλλα με προγραμμα ,αραγε σε κοβουν; )

motojojo
23/11/2023, 23:02
Αν μπορείς να βάλεις τη μαμα θα έλεγα να τη βάλεις.

Με σιγαστήρα λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά και οι εξατμίσεις πρέπει να έχουν έγκριση για κυκλοφορία.
Λογικά θα βγαλεις γερμανικές πινακίδες, σωστά; Ε στο τουφ θα σου ζητήσουν χαρτί ΑΒΕ (την έγκριση δηλ) για την εξάτμιση αλλιώς τουφ γιοκ.

Επειδή εδώ στο ελλάντα δεν ασχολουμαστε με τέτοιες βλακείες λογικά ουτε χαρτί θα έχεις ουτε τπτ, βαλε τη μαμα να έχεις το κεφάλι σου ησυχο.

atom_smasher
24/11/2023, 00:15
Βάλε τη μαμά. Αλλιώς θα κλάψεις.

Tsber
24/11/2023, 09:41
Σωστό αυτό που λέει ο Γιώργος για την έγκριση, εγώ έχω το χαρτί του κατασκευαστή ότι είναι περασμένη TUV η LeoVince αλλά αφενός δεν το έχω τεστάρει στην πράξη (και ούτε θέλω), αφετέρου επειδή είναι στο νόμιμο όριο μετά από μερικά χρόνια η εξάτμιση θα είναι κατά τι πιο φωνακλού και η ένδειξη εξαρτάται από τη γωνία της μέτρησης, την απόσταση κτλ οπότε θα σου πρότεινα κι εγώ το παρακάτω :D



Βάλε τη μαμά. Αλλιώς θα κλάψεις.

Nostradamus
24/11/2023, 13:55
Αν έχεις χαρτιά για την εξάτμιση ότι είναι street legal από κατασκευαστή λογικά θα περάσει. Αν όχι τότε δεν θα μπορείς να περάσεις TUV. Για την ώρα και με ξένα νούμερα δεν νομίζω να ασχοληθούν οι αρχές μόνες τους. Αν όμως ασχοληθούν οι γείτονες (που είναι εντελώς σίγουρο ότι θα ασχοληθούν ανάλογα με το που θα μένεις) τότε θα ασχοληθούν και οι αρχές..

motojojo
24/11/2023, 14:30
Εγώ θα έλεγα το αντίθετο. Τα ξένα νουμερα είναι που τραβουν την προσοχή και εφόσον μιλάμε για μόνιμο κάτοικο της περιοχής τα πράγματα δυσκολεύουν.

Dant3
24/11/2023, 16:10
Θα βαλω τη μαμα τελικα. Θα πουλησω και τη παλια να μετριασω και τη χασουρα με τοσα λεφτα που εχω δωσει για προγραμμα ,μοντες και ιστοριες.
Τωρα αν θα το ανεβασω δε ξερω. Σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να το πουλησω και να παρω κατι εκει, μιας και εδω πηρα το 09 για να το χρησιμοποιω και ως commuter. Εκει πανω δε θα εχει τετοια χρησιμοτητα οποτε ισως να παω να παρω ενα Tuono V4 που το χω και καψα για να κανω τη πλακα μου. Αν βεβαια με ψησει και ο καιρος για τετοιες ιστοριες.
Υποθετω ολα θα ξεκαθαρισουν οταν παω και μεινω λιγο καιρο.

motojojo
24/11/2023, 16:14
Σε ποια περιοχη πηγαινεις αν επιτρεπεται;

Acacius
24/11/2023, 16:33
Θα βαλω τη μαμα τελικα. Θα πουλησω και τη παλια να μετριασω και τη χασουρα με τοσα λεφτα που εχω δωσει για προγραμμα ,μοντες και ιστοριες.
Τωρα αν θα το ανεβασω δε ξερω. Σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να το πουλησω και να παρω κατι εκει, μιας και εδω πηρα το 09 για να το χρησιμοποιω και ως commuter. Εκει πανω δε θα εχει τετοια χρησιμοτητα οποτε ισως να παω να παρω ενα Tuono V4 που το χω και καψα για να κανω τη πλακα μου. Αν βεβαια με ψησει και ο καιρος για τετοιες ιστοριες.
Υποθετω ολα θα ξεκαθαρισουν οταν παω και μεινω λιγο καιρο.

Αν δεν είσαι δεμένος με τη μηχανή, καλύτερη λύση να την πουλήσεις και να πάρεις άλλη εκεί. Αν ισχύουν ακόμα όσα ξέρω, βρίσκεις σε καλές τιμές μηχανές με λίγα χιλιόμετρα που βγαίνουν από το γκαράζ μόνο το καλοκαίρι.

Σημείωση: στη Γερμανία σχεδόν τα πάντα πάνω στη μηχανή πρέπει να έχουν το λεγόμενο ABE (κάτι σαν γενική έγκριση τύπου), ή να έχουν ομολογκαριστεί για για το συγκεκριμένο μοντέλο. Αλλιώς πρέπει να πας στο TÜV και, εφ'όσον εγκριθέι η "μετατροπή" να την περάσεις στην άδεια της μοτοσυκλέτας σου.

Dant3
24/11/2023, 18:23
Σε ποια περιοχη πηγαινεις αν επιτρεπεται;

Βρέμη.

Dant3
24/11/2023, 18:25
Αν δεν είσαι δεμένος με τη μηχανή, καλύτερη λύση να την πουλήσεις και να πάρεις άλλη εκεί. Αν ισχύουν ακόμα όσα ξέρω, βρίσκεις σε καλές τιμές μηχανές με λίγα χιλιόμετρα που βγαίνουν από το γκαράζ μόνο το καλοκαίρι.

Σημείωση: στη Γερμανία σχεδόν τα πάντα πάνω στη μηχανή πρέπει να έχουν το λεγόμενο ABE (κάτι σαν γενική έγκριση τύπου), ή να έχουν ομολογκαριστεί για για το συγκεκριμένο μοντέλο. Αλλιώς πρέπει να πας στο TÜV και, εφ'όσον εγκριθέι η "μετατροπή" να την περάσεις στην άδεια της μοτοσυκλέτας σου.

Απλα γνωστός μου ειπε πως ειχε ανεβασει καποτε οχημα και το ειχε 5 χρονια και δεν ειχε ασχοληθει κανεις. Μια φορα που τον σταματησαν απλα παρατηρηση του εκαναν. Οκ δε θελω να ζω επικινδυνα γιατι ποτε δε ξερεις με αυτους τους Γερμανους.
Τη λυπαμαι απλα γιατι τη πηρα καινουργια, αλλα ετσι οπως εχουν παει οι τιμες, τη πουλαω οσο τη πηρα τοτε η αληθεια ειναι.

THRESH
24/11/2023, 19:39
Ομολογκασιον για δρόμο δεν έχει? Τότε έχεις το πιστοποιητικό μαζί σου (μπορείς να το ζητήσεις από την εταιρία)
και οπωσδήποτε σιγαστήρα.

Ακούω και για κάτι θερμικούς ανιχνευτές σε κάτι καντόνια στην Ελβετία αλλά αυτούς τους
κράζουν και οι Γερμανοί, νταξ :lol:

Dant3
24/11/2023, 20:26
Μπα δε παιζει ομολογκασιον. Μπουρι ειναι η εξατμιση, μονο πιστοποιηση για βουβουζελα στο γηπεδο θα βγαζε

karellen
24/11/2023, 20:50
Απλα γνωστός μου ειπε πως ειχε ανεβασει καποτε οχημα και το ειχε 5 χρονια και δεν ειχε ασχοληθει κανεις. Μια φορα που τον σταματησαν απλα παρατηρηση του εκαναν. Οκ δε θελω να ζω επικινδυνα γιατι ποτε δε ξερεις με αυτους τους Γερμανους.
Τη λυπαμαι απλα γιατι τη πηρα καινουργια, αλλα ετσι οπως εχουν παει οι τιμες, τη πουλαω οσο τη πηρα τοτε η αληθεια ειναι.

To Raptor τι έγινε;

Dant3
24/11/2023, 21:03
To Raptor τι έγινε;

Το Raptor εφυγε 2,5 χρονια τωρα! Πουληθηκε και πηρα το 09 μετα.

THRESH
24/11/2023, 21:04
Ανταλλάχθηκε στην Αφρική για βουβουζέλα απ'ότι φαίνεται

motojojo
25/11/2023, 10:49
Αφου μονο για βουβουζέλα κάνει πουλα την τότε και κράτα τη μαμα επάνω.

Δεν φαίνεσαι πολύ ψημένος να πάρεις τη μηχανη επάνω, θα έλεγα κρατα τη μηχανη για κανα χρόνο αν έχεις παρκινγκ να δεις πως θα πάει, αν δεν καιγεσαι να την πάρεις αμεσα. Αν παθεις στερητικό σύνδρομο την φορτώνεις οποιαδήποτε στιγμή σε ενα φορτηγό και σε 2 μερες είναι επάνω. Αν όχι την πουλάς και παίρνεις εκει κάτι. Το σιγουρο είναι ότι εκει θα βρεις μεγαλύτερη ποικιλία από την ελληνική αγορά.

Η Βρέμη ωραία πόλη αλλά βλέπω πολύ κάμπος εκεί γύρω, θα έχει σίγουρα ωραία τοπία αλλά φοβάμαι με περιορισμένο οδηγικό ενδιαφέρον. Σε λίγους μήνες που λες ότι θα πας θα ειναι μαλλον άνοιξη οπότε αν εξαιρέσεις τη βροχή ο καιρός θα ειναι γενικά ζεστός.

Dant3
25/11/2023, 13:34
Αφου μονο για βουβουζέλα κάνει πουλα την τότε και κράτα τη μαμα επάνω.

Δεν φαίνεσαι πολύ ψημένος να πάρεις τη μηχανη επάνω, θα έλεγα κρατα τη μηχανη για κανα χρόνο αν έχεις παρκινγκ να δεις πως θα πάει, αν δεν καιγεσαι να την πάρεις αμεσα. Αν παθεις στερητικό σύνδρομο την φορτώνεις οποιαδήποτε στιγμή σε ενα φορτηγό και σε 2 μερες είναι επάνω. Αν όχι την πουλάς και παίρνεις εκει κάτι. Το σιγουρο είναι ότι εκει θα βρεις μεγαλύτερη ποικιλία από την ελληνική αγορά.

Η Βρέμη ωραία πόλη αλλά βλέπω πολύ κάμπος εκεί γύρω, θα έχει σίγουρα ωραία τοπία αλλά φοβάμαι με περιορισμένο οδηγικό ενδιαφέρον. Σε λίγους μήνες που λες ότι θα πας θα ειναι μαλλον άνοιξη οπότε αν εξαιρέσεις τη βροχή ο καιρός θα ειναι γενικά ζεστός.

Το σκεφτομαι πολυ για το αν θα τη παρω. Οντως θα περιμενω λιγους μηνες και θα δω τι θα κανω. Αναλογα και τα οικονομικα δηλαδη, οντως ισως τη πουλησω και παρω κατι βολτατζιδικο καθαρα. Απο την αλλη ελεω autobahn και καιρου, ισως να παρω κανα Μ3 και να ξαναπαρω μηχανη αν και οταν κατεβω Ελλαδα :p

THRESH
25/11/2023, 17:35
επειδή είναι σημαντικό και θα δείξει πολλά :

Tesla M3 ή BMW M3 ?

Dant3
25/11/2023, 18:00
Προφανως και Tesla.not

Dimmanoukas
25/11/2023, 18:43
m3 ποιο?
Ε30, 36, 46 δεν ξέρω εγώ τι άλλο έβγαλαν?

Εμένα πάντως μια ε30, μια csl και μια integrale θα με έκαναν να ξεχάσω εύκολα τις δύο ροδες.
Άντε για να μην σας παραμυθιαζω, και μια από τις τρεις το ίδιο θα έκανε.

Βασική προϋπόθεση να είχα εξασφαλισμένο μπάτζετ για καύσιμο

PortisHead
27/11/2023, 10:28
Το ξερεις οτι στη Γερμανια τις ξεδηλώνουν οι κατοχοι τις μοτο τον Οκτωβριο και τις ξαναδηλώνουν τον Μαϊο ετσι ?
Τουλαχιστον οι περισσοτεροι.
Μιλαμε για άλλες θερμοκρασίες και ειδικα για ατελείωτες βροχές.
Για αυτοκίνητο θα επρεπε να κοιτας, εκτος κι αν το εχεις λύσει ηδη αυτο το θέμα.

motojojo
27/11/2023, 12:27
Το ξερεις οτι στη Γερμανια τις ξεδηλώνουν οι κατοχοι τις μοτο τον Οκτωβριο και τις ξαναδηλώνουν τον Μαϊο ετσι ?
Τουλαχιστον οι περισσοτεροι.
Μιλαμε για άλλες θερμοκρασίες και ειδικα για ατελείωτες βροχές.
Για αυτοκίνητο θα επρεπε να κοιτας, εκτος κι αν το εχεις λύσει ηδη αυτο το θέμα.

Δεν ειναι υποχρεωτικό και δεν υφίσταται "ξεδήλωμα".
Είναι λιγο διαφορετικό το καθεστώς της "μερικής" κυκλοφορίας (αν και εφόσον το επιλέξεις) και σίγουρα πιο πρακτικό από την ελληνική παπάτζα "τελη με το μήνα".

MG-KTiNoS
27/11/2023, 14:00
Βρέμη.


Το ξερεις οτι στη Γερμανια τις ξεδηλώνουν οι κατοχοι τις μοτο τον Οκτωβριο και τις ξαναδηλώνουν τον Μαϊο ετσι ?
Τουλαχιστον οι περισσοτεροι.
Μιλαμε για άλλες θερμοκρασίες και ειδικα για ατελείωτες βροχές.
Για αυτοκίνητο θα επρεπε να κοιτας, εκτος κι αν το εχεις λύσει ηδη αυτο το θέμα.

Μόλις είδα Μπρέμεν ένα πράμα μου ήρθε στο μυαλό
Το ΠΣΟΛΟΧΧΧΧΧΧΚΡΥΟ που έχει φάει
(και δε μασάω και πολλά πολλά)

Dant3
27/11/2023, 18:36
Το ξερεις οτι στη Γερμανια τις ξεδηλώνουν οι κατοχοι τις μοτο τον Οκτωβριο και τις ξαναδηλώνουν τον Μαϊο ετσι ?
Τουλαχιστον οι περισσοτεροι.
Μιλαμε για άλλες θερμοκρασίες και ειδικα για ατελείωτες βροχές.
Για αυτοκίνητο θα επρεπε να κοιτας, εκτος κι αν το εχεις λύσει ηδη αυτο το θέμα.

Προφανως δε θα την εχω για βασικη μετακινηση και δε θα ειναι για κυκλοφορια ολο το χρονο. Αμα μου χρειαστει αυτοκινητο ,θα παρω αυτοκινητο. Αμα με πιασει να ανεβασω το ΜΤ, θα ανεβασω το ΜΤ. Αμα βαριεμαι ,απλα το πουλαω και παιρνω κατι αλλο. Για αυτο εγραψα οτι θα παω και θα δω. Απλα θελω να προετοιμαστω για καθε ενδεχομενο που μπορει να μου κατεβει. Γιατι απαξ και παω και θελώ να ανεβασω το ΜΤ, αντε να κανονιζω απο κει πανω να αλλαζω εξατμισεις κτλ.