PDA

View Full Version : Ειναι τυχη ειναι ατυχια ειναι σιγουρα ταλαιπωρια.



Σελίδες : [1] 2

rainmike
27/11/2023, 22:47
Πριν λιγο εσκασα στην πορτα μια τυπισσας.
Περασε με στοπ και μου εμφανιστηκε στα 3 μετρα δεν προλαβα ουτε φρενα.
Σηκωθηκα αμεσως, εν τω μεταξυ πριν 10 βδομαδες ειχα κανει εγχειρηση ανοιχτης καρδιας και φοβηθηκα μηπως ανοιξε η τομη.
Για καλη μου τυχη πηγαινα σιγα και δεν χτυπησα πολυ.
Ηρθε ασθενοφορο και με πηγαν στο γεννηματα αλλο μπουρδελο αυτο.
Περιμενα 3 ωρες και καποια στιγμη φωναζουν εναν τυπο και εμενα ,παω να μπω μου λεει εισαι ο επομενος ,περιμενω αλλα 20.λεπτα.
Ξαναβγαινει παλι ο γιατρος φωναζει αλλον εναν,λεω με εμενα τι θα γινει ,μου λεει θα σε φωναξουμε σε λιγο.
Οταν ξαναβγηκε καποιος λεω τι θα γινει και μου λενε οτι πρεπει να περιμενω αλλα 7 νουμερα τους διαολοστειλα και πηγα σπιτι μου γιατι αισθανομουν χαλια.
Στο σπιτι ξαπλωσα και ενιωσα καπως καλυτερα.
Αυριο λεω να παω το πρωι σε ενα εφημερευον για να με δουνε.
Το μηχανακι το ειχα αφησει στο δρομο.
Οποτε μετα το νοσοκομειο επρεπε να το παρω.
Εσπασε η μανετα του φρενου το λιγο που το ειδα και εχω την αισθηση οτι τραβαει αριστερα.
Αυριο θα με παρει η τροχαια.
Σκεφτομαι σοβαρα να της κανω αγωγη.
Πηγε να με σκοτωσει παιδια δεν υπαρχει δικαιολογια.
Και οχι το δε σε ειδα δεν ειναι δικαιολογια.
Την επομενη φορα καποιος μπορει να σκοτωθει η να μεινει παραλυτος.
Απλα δεν το χεις μην οδηγεις.
Αυτα εν ολιγοις.
Καλο ξημερωμα σε ολους με υγεια.

stefanos
27/11/2023, 22:58
Πάνω από όλα περαστικά και αγύριστα.
Τυχερός ήσουν.
Έτσι τι βλέπω εγώ τουλάχιστον μετά από 2 "γνωριμίες" με ανάλογες κυρίες "δεν σε είδα".
Ότι δεν σε σκοτώνει είπαμε ....

sam4g
27/11/2023, 23:09
Εύχομαι περαστικά και ποτε ξανά!

Μια φορά μου έχει τύχει να πέσω με υπαιτιότητα άλλου και ήταν γυναίκα οδηγός που πέρασε στοπ και κλασική φράση δε σε είδα…

Δυστυχώς, οσο υπάρχει το ‘λαδωνω’ και παίρνω δίπλωμα και βγαίνω στο δρόμο παγανιά, δεν μας σώζει τίποτα. Στη χώρα αυτή το 80% των οδηγών όλων των οχημάτων είναι επίδοξοι δολοφόνοι.

Ο μόνος τρόπος να αλλάξουν λίγο τα πράγματα, θα ήταν να είναι υποχρεωτικές κάποιες ώρες (ίσως καμία 100στη) οδήγησης δικύκλου σε αστικό περιβάλλον και μετά να δίνεται η δυνατότητα να βγάλεις δίπλωμα για οδήγηση αυτοκινήτου. Τότε θα ήξεραν πως να προσέχουν για να ‘βλεπουν’

runner
27/11/2023, 23:21
Ωωω ρε φιλε , σιδερενιος. Ευχομαι τελικα να μην εχεις παθει τιποτα. Τωρα για το μηχανακι, θα στο φτιαξει. Να αισθανεσαι τυχερος μεσα στην ατυχια σου.

Viking
27/11/2023, 23:43
κουράγιο

Acacius
28/11/2023, 01:44
Περαστικά, πάλι καλά που δεν έπαθες τίποτα χειρότερο.

Σχετικά με το ατύχημα, άλλο το δε σε είδα (που και πάλι θα έφταιγε), άλλο το στα παπάρια μου το στοπ, ρίχνω μια κλεφτή, βγαίνω κι όποιον πάρει ο Χάρος. Μόνη δικαιολογία αν πήγαινες με πολλά, που δεν ισχύει στην περίπτωσή σου. Θα πρότεινα να μην τη λυπηθείς, αλλά έτσι όπως λειτουργούν τα δικαστήρια μπορεί να τραβηχτείς αρκετά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Για λεπτομέρειες απευθύνσου στα αγαπητά κοράκια του φόρουμ.


Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά με το που έπιασε λίγο κρύο σα να ξέχασαν οι μισοί ακόμα και αυτά τα λίγα που ήξεραν από οδήγηση.

Nostradamus
28/11/2023, 06:51
Ευχομαι από καρδιάς, να είναι περαστικά.

azar41
28/11/2023, 07:26
Περαστικά,η τελευταία αναποδιά να είναι!

PortisHead
28/11/2023, 07:50
Πριν λιγο εσκασα στην πορτα μια τυπισσας......


Αλλου είδους ιστορία νόμιζα οτι θα διαβασω πρωινιάτικα :pink:
Μας την εφέρες...
Περαστικααααα !!!

DoctoR_k6
28/11/2023, 07:56
Ευτυχως δεν επαθες κατι σοβαρο. Αυτο ειναι το σημαντικο.
Κανονικα θελει κυνηγι αλλα οπως νομιζεις και αναλογως της καταστασης που βρισκεται ο καθενας.

Ετσι κλεινουν τα σπιτια μερικοι ασυνειδητοι ενω αυτοι συνεχιζουν τις ζωες του και πισω αλλες οικογενειες διαλυονται.
Ευτυχως να λες εισαι καλα!! :beer:

karellen
28/11/2023, 07:59
Πρώτα απ' όλα περαστικά ρε Μάικ και ποτέ ξανά.

Επί του προκειμένου ήρθε Τροχαία,κατεγράφη το περιστατικό;Αυτή έκανε δήλωση;
Μόνο έτσι θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη.

george.S
28/11/2023, 08:00
Περαστικά καταρχάς και καλή αναρωση
Ναι να κινηθείς νομικά μην το αφήσεις

sapila racing
28/11/2023, 08:02
Περαστικα, παλι καλα την εβγαλες.
Να της κανεις αγωγη κανονικα.

CorpseAlive
28/11/2023, 08:36
Αγωγή σε αυτή προσωπικά δεν έχει νόημα.
Έγκληση για τις σωματικές βλάβες να κάνεις.
Αγωγή να κάνεις στην Ασφαλιστική για να αποζημιωθείς , αν δεν τα βρεις εξωδικαστικά.


Από εμπειρία , σου προτείνω να πας ΑΜΕΣΑ σε κάποιο δημ. Νοσοκομείο να σε τσεκάρουν ενδελεχώς.
Όταν λέω άμεσα, εννοώ σήμερα.

rainmike
28/11/2023, 09:07
Παιδιά σήμερα ειδα το μηχανάκι τελικα η ζημια ειναι πολυ μεγάλη.
Η μηχανή έκοψε πλαίσιο

rainmike
28/11/2023, 09:08
Πρώτα απ' όλα περαστικά ρε Μάικ και ποτέ ξανά.

Επί του προκειμένου ήρθε Τροχαία,κατεγράφη το περιστατικό;Αυτή έκανε δήλωση;
Μόνο έτσι θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη.

Εγιναν τα παντα,πριν λιγο με πηρε και η τροχαια να παω να παρω το χαρτι απο το γραφειο συμβαντων και σε τρεις μηνες θα με καλεσουν για καταθεση.
Εχω παει το μηχανακι στο συνεργειο και θα περασει σημερα πραγματογνωμονας απο ιντεραμερικαν να το δουν

rainmike
28/11/2023, 09:23
448583
448584

telegonos
28/11/2023, 09:31
θα περασει σημερα πραγματογνωμονας απο ιντεραμερικαν να το δουν

Από τώρα στο λέω, το μοτό πάει για ολική. Να ζήσεις να το θυμάσαι.

Για εσένα τώρα, τυχερός είσαι που δεν χτύπησες χειρότερα, επρεπε όμως να εξεταστείς για εσωτερική αιμοραγία που είναι πολύ ύπουλο πράγμα και....μοιραίο. Αφού 24 ώρες μετά δεν έπαθες κάτι, νταξ, την γλύτωσες.

rainmike
28/11/2023, 09:33
Από τώρα στο λέω, το μοτό πάει για ολική. Να ζήσεις να το θυμάσαι.

Για εσένα τώρα, τυχερός είσαι που δεν χτύπησες χειρότερα, επρεπε όμως να εξεταστείς για εσωτερική αιμοραγία που είναι πολύ ύπουλο πράγμα και....μοιραίο. Αφού 24 ώρες μετά δεν έπαθες κάτι, νταξ, την γλύτωσες.

Το σκεφτομαι ο μηχανικος μου ειπε οτι αν βρουμε πλαισιο μπορει να φτιαχτει βεβαια δεν ξερω αν συμφερει.

Gorgo
28/11/2023, 09:42
Περαστικά!! να κυταξεις και σένα σε όλα σε νοσοκομείο άμεσα
τα υπόλοιπα θα γίνουν σιγά σιγά. περαστικά και πάλι!!

Tsber
28/11/2023, 09:44
Περαστικά από καρδιάς φίλε μου, αφού εσύ είσαι καλά τα υπόλοιπα διορθώνονται.

Τους τελευταίους δύο μήνες έχω δει - ακούσει τέσσερις στούκες σε στενά στη γειτονιά μου, τετραπλή διάβαση με πλήρη σήμανση...

Προχθές το τελευταίο, ο ένας έσφαξε το στοπ και πήγε να πλακώσει τον άλλο γιατί δε σταμάτησε - και όλα αυτά με ταχύτητες στενού!

Το έχω ξαναγράψει, αρένα είμαστε χωρίς κανόνες δυστυχώς.

Περαστικά και πάλι αδερφέ!

Dr.Monty
28/11/2023, 09:51
Περαστικά και να μη ξαναρθει! Ευτυχες το οτι εισαι καλα!

harris_x
28/11/2023, 09:55
Περαστικά κι αγύριστα!

Coyote.V
28/11/2023, 10:07
Το κυριότερο είναι να είσαι καλά, για τα σίδερα μην στεναχωριέσαι, αυτά θα φτιαχτούν.

Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν φεύγουν από το νοσοκομείο για πολλούς λόγους. Πρώτον η υγεία και δεύτερο να υπάρχει καταγραφή της εξέτασης για να την χρησιμοποιήσεις σε περίπτωση αντιδικίας.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

SeniorCanardo
28/11/2023, 10:09
Περαστικά Μιχαλάρα, ευτυχώς που είναι μόνο υλικές οι ζημιές!:beer:

Δυστυχώς από ότι βλέπω καθημερινά η κατάσταση έχει γίνει "ακραία" και κάτι μου λέει ότι θα γίνει χειρότερη.

doctor_john
28/11/2023, 10:32
Το σκεφτομαι ο μηχανικος μου ειπε οτι αν βρουμε πλαισιο μπορει να φτιαχτει βεβαια δεν ξερω αν συμφερει.

Περαστικά Μike

Ποιο μοντέλο είναι; πλαίσιο για 1100s, 796 βρίσκεις στα ~350ε

rainmike
28/11/2023, 10:37
Περαστικά Μike

Ποιο μοντέλο είναι; πλαίσιο για 1100s, 796 βρίσκεις στα ~350ε

696

doctor_john
28/11/2023, 10:39
Mαύρο ε; (https://www.ebay.co.uk/itm/133346280601) :lol:

δεν νομίζω να ταλαιπωρηθείς με το πλαίσιο, το μπροστινό είναι πιο απαιτητικό.

rainmike
28/11/2023, 10:41
Mαύρο ε; (https://www.bikepartout.com/stat-write-off-frame-chassis-ducati-monster-1100-696-796-09-11-47021963at/) :lol:
και αραχνο

alexis72
28/11/2023, 10:53
περαστικά φίλε , και ΦΥΣΙΚΑ θα κάνεις μήνυση για τον τραυματισμό σου για να βάλει μυαλό η νεαρά απρόσεκτη που αμφιβάλω αν ξέρει τι σημαίνει το stop ...αν πήγες με το 166 στο νοσοκομείο ,εγω ξέρω οτι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ σε βάζουν αμέσως μέσα για εξετάσεις γιατί τα προωθούν τάχιστα , να βάλεις σημερα κιόλας δικηγόρο που να ασχολείται αποκλειστικά με τροχαία ατυχήματα ,και πάλι περαστικά

dumutrus
28/11/2023, 11:02
Μιχάλη περαστικά εσύ να είσαι πάνω απ'όλα καλά τώρα για τα υπόλοιπα το μόνο που μπορώ είναι να σου ευχηθώ να μην ταλαιπωρηθείς.

giorgosb
28/11/2023, 11:08
Περαστικά να ναι και να ξεμπερδέψεις γρήγορα..

george.S
28/11/2023, 11:49
θα πρότεινα να μην τη λυπηθείς, αλλά έτσι όπως λειτουργούν τα δικαστήρια μπορεί να τραβηχτείς αρκετά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Για λεπτομέρειες απευθύνσου στα αγαπητά κοράκια του φόρουμ.
.

Γιατί κοράκια ρε φίλε ?
Για κάθε υπηρεσία που σου παρέχεται και πρέπει να πληρώσεις έτσι νιώθεις ?
Υγ. Δεν είμαι δικηγόρος

kordix
28/11/2023, 12:09
Περαστικά και ευτυχώς που δεν χτύπησες. Κρίμα για τη μοτοσυκλέτα αλλά αφού είσαι εσύ καλά όλα οκ. Ή θα τη φτιάξεις ή θα πάρεις κάτι άλλο. Ευτυχώς γλύτωσες τα χειρότερα...

Χθες είδα live μπροστά μου το ίδιο σκηνικό στα Ιλίσια μόνο που για mm τη γλύτωσε ο μπροστινός μου με σκούτερ. Τρόμαξα αλλά ευτυχώς την γλύτωσε στο τσακ. Η τύπισσα με το ιχ σταμάτησε και κοιτούσε απορημένη σε κατάσταση σοκ.

Επειδή περνάω από εκεί κάθε μέρα γίνεται πανικός με τα στοπ. Πλέον κόβω σε κάθε διασταύρωση όσο γίνεται αυτό.

PaNick67
28/11/2023, 12:11
Περαστικα και αγυριστα να ειναι. Τα σιδερα φτιαχνονται αφου εισαι καλα εσυ. Τρεχ'την οσο μπορεις, η παραβιαση STOP ειναι εγκλημα.

billy84
28/11/2023, 12:25
Περαστικά και αγύριστα να είναι. Ποτέ όμως δε φεύγεις αν δεν εξεταστείς, ας περιμένεις λίγο παραπάνω. Είναι πολύ ύπουλα τα τροχαία χτυπήματα...

Xlitos
28/11/2023, 13:57
ξερω τωρα εισαι σε δυκολη φαση απλα επρεπε στο γεννηματας να τους γ... τη μανα ειναι δυνατον να εκανες σοβαρο χειρουργειο πριν 10 βδομαδες και να μην εισαι 1η προτεραιοτητα μετα απο τροχαιο?Εγω πιο πολυ τρελαινομαι με αυτο

περαστικα φιλε

CorpseAlive
28/11/2023, 14:04
Περαστικά, πάλι καλά που δεν έπαθες τίποτα χειρότερο.

Σχετικά με το ατύχημα, άλλο το δε σε είδα (που και πάλι θα έφταιγε), άλλο το στα παπάρια μου το στοπ, ρίχνω μια κλεφτή, βγαίνω κι όποιον πάρει ο Χάρος. Μόνη δικαιολογία αν πήγαινες με πολλά, που δεν ισχύει στην περίπτωσή σου. Θα πρότεινα να μην τη λυπηθείς, αλλά έτσι όπως λειτουργούν τα δικαστήρια μπορεί να τραβηχτείς αρκετά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Για λεπτομέρειες απευθύνσου στα αγαπητά κοράκια του φόρουμ.


Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά με το που έπιασε λίγο κρύο σα να ξέχασαν οι μισοί ακόμα και αυτά τα λίγα που ήξεραν από οδήγηση.

Τώρα το είδα και αυτό
Ενδιαφέρουσα άποψη .

ptc
28/11/2023, 14:22
Περαστικά Μιχάλη. Είναι κάποιες φορές που πραγματικά έρχονται όλα μαζεμένα. Συνήθως μετά τη συννεφιά έρχεται και η λιακάδα πάντως.

Ίσως ευκαιρία για αλλαγή μηχανής και ανανέωση.

rainmike
28/11/2023, 15:11
Παιδια γυρισα απο το νοσοκομειο,πηγα παπαγεωργιου και ξεμπερδεψα σχετικα γρηγορα.
Εχω ενα αιματωμα στον αριστερο ορχι που εξηγει κιολας τον πονο που νιωθω.
Αν δεν ειμαι πολυ ατυχος θα απορροφηθει λογικα.
Για το μηχανακι θα δουμε,πρεπει να ξαραχνιασω το ντειτονα να του αλλαξω λαδια να με πηγαινει τουλαχιστον στη δουλεια
και για τα υπολοιπα βλεπουμε.

rainmike
28/11/2023, 15:15
Α btw με πηρε καποιος με αποκρυψη και ηταν ο αδερφος της τυπισσας που με χτυπησε.
Πηρε να μου πει οτι η αδερφή του ηταν υπερτασική οτι εχει κανει τα παντα για να αποζημιωθω οτι παραλιγο να παθει
εγκεφαλικο και ενα καρο τετοια ωραια.
Ωραια και εγώ τι να κάνω του λέω?
Αμα ειναι υπερτασική να προσέχει περισσοτερο.

CorpseAlive
28/11/2023, 15:42
Παιδια γυρισα απο το νοσοκομειο,πηγα παπαγεωργιου και ξεμπερδεψα σχετικα γρηγορα.
Εχω ενα αιματωμα στον αριστερο ορχι που εξηγει κιολας τον πονο που νιωθω.
Αν δεν ειμαι πολυ ατυχος θα απορροφηθει λογικα.
Για το μηχανακι θα δουμε,πρεπει να ξαραχνιασω το ντειτονα να του αλλαξω λαδια να με πηγαινει τουλαχιστον στη δουλεια
και για τα υπολοιπα βλεπουμε.

Πω ρε φίλε πόνεσα μόνο που το διάβασα..
Περαστικά και σιδερένιος.

motojojo
28/11/2023, 16:02
Περαστικά και απο μένα και μακρυα από κακοτοπιές.

Κακως έφυγες από το νοσοκομείο ή τουλαχιστον ας πηγαινες αμέσως σε άλλο, θα μπορουσε να σε εβαζε σε μπελάδες. Εισαι καλά όμως και τώρα αυτό έχει σημασία.

Δυστηχώς η κατάσταση στους δρόμους δεν γίνεται άσχημη, είναι ήδη άσχημη, άλλο που εμάς δεν μας τυχαίνει. Η τύπισσα όντως δεν σε είδε γιατί πολύ απλά δεν έλεγξε καθόλου, πιθανότατα πέρασε έτσι. Βλέπω καθημερινά οδηγους στο δρόμο να περνάνε τα στοπ χωρίς το παραμικρό νεύμα του κεφαλιου. Αλλά όταν σφάζουν τα κόκκινα καθημερινά τι περιμένει κανείς; να σεβαστει ο άλλος το στοπ;

Το ότι σε πήρε ο άλλος τηλ να σου πει ότι η αδερφή του ειναι υπερτασική και κάνει τα πάντα να αποζημειωθείς....@@ μαντολες. Καμια σχέση το ένα με τ'άλλο, να πέσει στα μαλακά θέλει. Εκτός αν σου είπε ότι εκτός από υπερτασική ειναι και ηλίθια.
Σκιστην και πάρε ότι μπορείς. Αει σιχτίρ πια. Όλοι γράφουν στο γκιώνη τους τον διπλανό και μόλις συμβει το κακό βρισκουν την πιο αστεία δικαιολογία.



Περαστικά και πάλι και καλή ανάρρωση.

Acacius
28/11/2023, 17:01
Γιατί κοράκια ρε φίλε ?
Για κάθε υπηρεσία που σου παρέχεται και πρέπει να πληρώσεις έτσι νιώθεις ?
Υγ. Δεν είμαι δικηγόρος

Έβαλα το "αγαπητά" μπροστά ακριβώς λόγω φόβου ότι θα παρεξηγηθώ, αλλά η περιπαικτική διάθεση δεν περνάει εύκολα στο γραπτό λόγο. Ήταν απόπειρα φιλικού πειράγματος.

Dimmanoukas
28/11/2023, 17:12
Είναι ο γραπτός λόγος που μπερδεύει.

Βέβαια για να επιτύχεις γραπτά αυτό που είχες κατά νου έπρεπε στα "κοράκια" να μπούνε αποσιωπητικά και όχι στο αγαπητά.

Αυτό που έχει βέβαια σημασία είναι ότι ο φιλτατος Mike είναι καλά και εύχομαι στο μέλλον ακόμη καλύτερα.

Περαστικά του λοιπόν και ταχεία ανάρρωση αλλά και ξεμπλεγμα από τα διαδικαστικά.

Bowleno
28/11/2023, 17:19
Γιατί κοράκια ρε φίλε ?
Για κάθε υπηρεσία που σου παρέχεται και πρέπει να πληρώσεις έτσι νιώθεις ?
Υγ. Δεν είμαι δικηγόρος


Έβαλα το "αγαπητά" μπροστά ακριβώς λόγω φόβου ότι θα παρεξηγηθώ, αλλά η περιπαικτική διάθεση δεν περνάει εύκολα στο γραπτό λόγο. Ήταν απόπειρα φιλικού πειράγματος.



Εν τω μεταξύ, αυτές τις μέρες οι δικηγόροι κάνουν ουρά να γίνουν ντελιβεράδες.....:p

panavour
28/11/2023, 17:37
Εν τω μεταξύ, αυτές τις μέρες οι δικηγόροι κάνουν ουρά να γίνουν ντελιβεράδες.....:p

Ουρα σιγουρα δεν κανουν διοτι ειναι και το κοινωνικο στατους,αλλα ειναι γεγονος οτι ενας ντελιβερας,τουλαχιστον στην αρχη του επαγγελματος αυτου,και του δικηγορου,βγαζει περισσοτερα.Μετα βεβαια ενας φτασμενος δικηγορος βγαζει σιγουρα περισσοτερα.

SeniorCanardo
28/11/2023, 18:12
Ρε αφήστε τα status και τις "μητσοτακηκές" πίπες, αναπαράγεται ότι βλακεία ξεστομίζουν οι καραγκιόζηδες.

Έγινε ο άλλος επιστήμονας, διάβαζε τόσα χρόνια, επένδυσε χρόνο και χρήμα, έχασε ώρες και στιγμές και τώρα μετά από τόση προσπάθεια θα πάει να γίνει ντελιβεράς.
Ας άνοιγαν σχολές οδήγησης για ντελιβεράδες όχι ΑΕΙ, νομικές και πολυτεχνεία.
Πούλησαν παπά σε μια ολόκληρη γενιά, για εξειδικευμένο εργατικό και επιστημονικό δυναμικό και τώρα κωλοτούμπες, αβαβά, ο καπιταλισμός, οι αγορές, ο covid, η Ουκρανία, το Μεσανατολικό.
Έχουμε φίλους δικηγόρους, που δουλεύουν για ένα (μέτριο) μεροκάματο.
Μετά brain drain και το μ@υνί της μάνας τους.

CorpseAlive
28/11/2023, 18:12
Εν τω μεταξύ, αυτές τις μέρες οι δικηγόροι κάνουν ουρά να γίνουν ντελιβεράδες.....:p

Κάποιοι δυσκολεύονται στην αρχή πράγματι.
Επίσης καμία δουλειά δεν είναι ανώτερη ή κατώτερη.
Απλά ο υφυπουργός που το είπε αυτό είναι τριμαλάκας.
Είναι τριμαλάκας, γιατί για να γίνω εγώ ντελίβεράς πρέπει να παραιτηθώ από την ιδιότητα του Δικηγόρου δια παντός.

Πέραν των όσων λέει από πάνω ολόσωστα ο σενιορ.

panavour
28/11/2023, 18:13
Κάποιοι δυσκολεύονται στην αρχή πράγματι.
Επίσης καμία δουλειά δεν είναι ανώτερη ή κατώτερη.
Απλά ο υφυπουργός που το είπε αυτό είναι τριμαλάκας.
Είναι τριμαλάκας, γιατί για να γίνω εγώ ντελίβεράς πρέπει να παραιτηθώ από την ιδιότητα του Δικηγόρου δια παντός.

δεν επιτρεπεται να κανετε αλλο επαγγελμα???εστω προσωρινα??

Bowleno
28/11/2023, 18:33
Ουρα σιγουρα δεν κανουν διοτι ειναι και το κοινωνικο στατους,αλλα ειναι γεγονος οτι ενας ντελιβερας,τουλαχιστον στην αρχη του επαγγελματος αυτου,και του δικηγορου,βγαζει περισσοτερα.Μετα βεβαια ενας φτασμενος δικηγορος βγαζει σιγουρα περισσοτερα.


Ρε αφήστε τα status και τις "μητσοτακηκές" πίπες, αναπαράγεται ότι βλακεία ξεστομίζουν οι καραγκιόζηδες.

Έγινε ο άλλος επιστήμονας, διάβαζε τόσα χρόνια, επένδυσε χρόνο και χρήμα, έχασε ώρες και στιγμές και τώρα μετά από τόση προσπάθεια θα πάει να γίνει ντελιβεράς.
Ας άνοιγαν σχολές οδήγησης για ντελιβεράδες όχι ΑΕΙ, νομικές και πολυτεχνεία.
Πούλησαν παπά σε μια ολόκληρη γενιά, για εξειδικευμένο εργατικό και επιστημονικό δυναμικό και τώρα κωλοτούμπες, αβαβά, ο καπιταλισμός, οι αγορές, ο covid, η Ουκρανία, το Μεσανατολικό.
Έχουμε φίλους δικηγόρους, που δουλεύουν για ένα (μέτριο) μεροκάματο.
Μετά brain drain και το μ@υνί της μάνας τους.


Κάποιοι δυσκολεύονται στην αρχή πράγματι.
Επίσης καμία δουλειά δεν είναι ανώτερη ή κατώτερη.
Απλά ο υφυπουργός που το είπε αυτό είναι τριμαλάκας.
Είναι τριμαλάκας, γιατί για να γίνω εγώ ντελίβεράς πρέπει να παραιτηθώ από την ιδιότητα του Δικηγόρου δια παντός.

Πέραν των όσων λέει από πάνω ολόσωστα ο σενιορ.



Μου αρέσει που απαντάτε σοβαρά στο τρολάρισμα ρε σεις....:moutza::moutza:


:cry::lol:

panavour
28/11/2023, 18:44
Ρε αφήστε τα status και τις "μητσοτακηκές" πίπες, αναπαράγεται ότι βλακεία ξεστομίζουν οι καραγκιόζηδες.

Έγινε ο άλλος επιστήμονας, διάβαζε τόσα χρόνια, επένδυσε χρόνο και χρήμα, έχασε ώρες και στιγμές και τώρα μετά από τόση προσπάθεια θα πάει να γίνει ντελιβεράς.
Ας άνοιγαν σχολές οδήγησης για ντελιβεράδες όχι ΑΕΙ, νομικές και πολυτεχνεία.
Πούλησαν παπά σε μια ολόκληρη γενιά, για εξειδικευμένο εργατικό και επιστημονικό δυναμικό και τώρα κωλοτούμπες, αβαβά, ο καπιταλισμός, οι αγορές, ο covid, η Ουκρανία, το Μεσανατολικό.
Έχουμε φίλους δικηγόρους, που δουλεύουν για ένα (μέτριο) μεροκάματο.
Μετά brain drain και το μ@υνί της μάνας τους.

Σωστα οσα λες,επι της αρχης,αλλα η οικονομια λειτουργει με αλλους ορους ,και οχι παντα επιβραβευοντας τις γνωσεις και την προσπαθεια που εχει κανει ο αλλος.Π.Χ. ενας καλος μπαρμαν,ή ενας καλος μπαριστας σ ενα πιασσαρικο ποστο,βγαζει περισσοτερα απο εναν μηχανολογο σε εργοστασιο,η εναν νομικο,η καποιον γιατρο στο ΕΣΥ.AΔΙΚΟ μεν ,υπολογιζοντας την προσπαθεια και την γνωση,c est la vie δέ.

CorpseAlive
28/11/2023, 18:46
δεν επιτρεπεται να κανετε αλλο επαγγελμα???εστω προσωρινα??

Έχουμε αυστηρότατο ασυμβίβαστο. Το οποίο δεν μπορεί να τελέσει σε παύση.
Ήτοι αν δουλέψω σε επιχείρηση δεν μπορώ να ξαναγίνω δικηγόρος εν Ελλάδι ποτέ.
Δεν επιτρέπεται καν να είμαστε μέτοχοι σε Εταιρείες και να ασκούμε οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα πέραν του συγγραφέα , καθηγητή , δημοσιογράφου , δικηγόρου και νομικού σύμβουλου.
Ούτε καν να έχουμε π.χ. κατάστημα ή να ασκούμε εγγενώς εμπορική δραστηριότητα.
Για αυτό αντιδράσαμε όσοι αντιδράσαμε σε αυτά που ειπώθηκαν.

Lioulios
28/11/2023, 19:08
Περαστικα μαν .
Ποτε ξανα.

Acacius
29/11/2023, 02:27
Τώρα το είδα και αυτό
Ενδιαφέρουσα άποψη .

Τον παρότρυνα να μιλήσει με δικηγόρο (αν και παρεξηγήθηκε η πρόθεσή μου) ακριβώς επειδή η δική μου εμπειρία είναι περιορισμένη. Από το δικό μου ατύχημα θυμάμαι ότι όταν υπάρχει τραυματισμός πηγαίνει σε δίκη αυτεπάγγελτα, οπότε δε βλέπω το νόημα να τραβιέται με επιπλέον αγωγή (και έξοδα, αναβολές κλπ.). Ενστάσεις φυσικά δεκτές, συμβουλές ευπρόσδεκτες.

CorpseAlive
29/11/2023, 08:41
Τον παρότρυνα να μιλήσει με δικηγόρο (αν και παρεξηγήθηκε η πρόθεσή μου) ακριβώς επειδή η δική μου εμπειρία είναι περιορισμένη. Από το δικό μου ατύχημα θυμάμαι ότι όταν υπάρχει τραυματισμός πηγαίνει σε δίκη αυτεπάγγελτα, οπότε δε βλέπω το νόημα να τραβιέται με επιπλέον αγωγή (και έξοδα, αναβολές κλπ.). Ενστάσεις φυσικά δεκτές, συμβουλές ευπρόσδεκτες.

Τα παρακάτω που θα γράψω είναι δεδομένα.

Αν το τροχαίο ΔΕΝ είναι καθόλα καθαρό ή αν ο ''αντίδικος'' είναι ολίγον τι μ@λ@κας και ένεκα του τροχαίου έχεις υποστεί τις όποιες σωματικές βλάβες ΠΑΝΤΑ ζητάς εντός 3μήνου από το τροχαίο την ποινική δίωξη του υπαιτίου.

Το αδίκημα της σωματικής βλάβης από αμέλεια είναι κατ' έγκληση διωκόμενο, δηλαδή δεν ΑΣΚΕΙΤΑΙ ποινική δίωξη αν ΔΕΝ την ζητήσεις , άρα όχι δεν είναι αυτεπάγγελτο.

Η έγκληση αφορά την τιμωρία του υπαιτίου ΠΟΙΝΙΚΑ και δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με την αποζημίωση.

Η αγωγή ασκείται κατά του υπαιτίου και της ασφαλιστικής και εν τέλει μόνο κατά της ασφαλιστικής εταιρείας (*κύρια παρέμβαση λέγεται αυτό) .
Η Αγωγή αφορά την αποζημίωση σου από το τροχαίο.

Σε περιπτώσεις μη καθαρής υπαιτιότητας , μη αποδοχής ευθύνης ή σοβαρών τραυματισμών το να κλείσεις την υπόθεση εξωδικαστικά σχεδόν πάντα ,99 στις 100, είναι αυτοκτονικό .
Οι εξωδικαστικές που δίνουν συνήθως είναι μάξιμουμ στο 60-70% όσων θα διεκδικούσες δικαστικά.
Το ποσοστό αυτό πέφτει κατακόρυφα όσο πιο σοβαρός είναι ο τραυματισμός σου.


Αυτά για να μιλάμε με Facts και όχι απόψεις.


Rainmike σορρυ για το Hijack του νήματος,Spam off από εμένα και πάλι περαστικά.

PaNick67
29/11/2023, 08:52
Το αδίκημα της σωματικής βλάβης από αμέλεια είναι κατ' έγκληση διωκόμενο, δηλαδή δεν ΑΣΚΕΙΤΑΙ ποινική δίωξη αν ΔΕΝ την ζητήσεις , άρα όχι δεν είναι αυτεπάγγελτο.


Eχει αλλαξει κατι απο το 2007 σε αυτο;

Το θυμαμαι κσθαρα σε τροχαιο που ειχα ο αξιωματικος του ΤΟΤΑ να μου το λεει. Οτι αφου υπαρχει τραυματισμος η διωξη για σωματικη βλαβη ειναι αυτεπαγγελτη. ( και οντως ενω εγω δεν εκανα κατι λιγα χρονια μετα πηγα στο δικαστηριο οπου δηλωσα οτι αποζημιωθηκα κανονικα και δεν εχω καποια αλλη αξιωση )



Ασχετο. Τοτε ειχα το μοναδικο σχετικα σοβρο τραυματισμο και τοτε συνεβησαν παλαβα πραγματα. Στα 5 λεπτα απο το ατυχημα σταματησε ασθενοφορο να πε παει σε νοσοκομειο, αλλα ειχα ηδη ειδοποιησει δικο μου ανθρωπο και το ΤΟΤΑ ηρθε σε 10 λεπτα! Πιο νωρις απο την οδικη και τους δικους μου ανθρωπους!

CorpseAlive
29/11/2023, 10:20
Eχει αλλαξει κατι απο το 2007 σε αυτο;

Το θυμαμαι κσθαρα σε τροχαιο που ειχα ο αξιωματικος του ΤΟΤΑ να μου το λεει. Οτι αφου υπαρχει τραυματισμος η διωξη για σωματικη βλαβη ειναι αυτεπαγγελτη. ( και οντως ενω εγω δεν εκανα κατι λιγα χρονια μετα πηγα στο δικαστηριο οπου δηλωσα οτι αποζημιωθηκα κανονικα και δεν εχω καποια αλλη αξιωση )



Ασχετο. Τοτε ειχα το μοναδικο σχετικα σοβρο τραυματισμο και τοτε συνεβησαν παλαβα πραγματα. Στα 5 λεπτα απο το ατυχημα σταματησε ασθενοφορο να πε παει σε νοσοκομειο, αλλα ειχα ηδη ειδοποιησει δικο μου ανθρωπο και το ΤΟΤΑ ηρθε σε 10 λεπτα! Πιο νωρις απο την οδικη και τους δικους μου ανθρωπους!

2 πράγματα παίζει να ίσχυαν τότε.
Είτε τράκαρες με οδηγό που έχει επαγγελματικό δίπλωμα ή όχημα ΔΧ (Ταξί λεωφορείο βαν , μεταφορική κλπ κλπ ) στο οποίο όντως είναι αυτεπάγγελτη η δίωξη
Είτε ο Αξιωματικός που στο είπε δεν είχε παρακολουθήσει ποτέ του Ποινική Δικονομία στην παραγωγική σχολή του.

Bowleno
29/11/2023, 10:29
Τα παρακάτω που θα γράψω είναι δεδομένα.

Αν το τροχαίο ΔΕΝ είναι καθόλα καθαρό ή αν ο ''αντίδικος'' είναι ολίγον τι μ@λ@κας και ένεκα του τροχαίου έχεις υποστεί τις όποιες σωματικές βλάβες ΠΑΝΤΑ ζητάς εντός 3μήνου από το τροχαίο την ποινική δίωξη του υπαιτίου.

Το αδίκημα της σωματικής βλάβης από αμέλεια είναι κατ' έγκληση διωκόμενο, δηλαδή δεν ΑΣΚΕΙΤΑΙ ποινική δίωξη αν ΔΕΝ την ζητήσεις , άρα όχι δεν είναι αυτεπάγγελτο.

Η έγκληση αφορά την τιμωρία του υπαιτίου ΠΟΙΝΙΚΑ και δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με την αποζημίωση.




Και φυσικά ξέρουμε τι είδους "τιμωρία" είναι....ποινές χάδι ακόμα και σε ανθρωποκτονία μετά από παραβίαση ερυθρού φαναριού (π.χ.)
Ελπίζω να αλλάξει κάτι πια με τον νέο ποινικό κώδικα που έχει ανακοινωθεί.
Νισάφι πια με αυτούς που ΞΕΡΟΥΝ ότι στην ουσία δεν θα γίνει τίποτα εις βάρος τους και συνεχίζουν τις μ@λακίες στους δρόμους.....

PaNick67
29/11/2023, 10:51
Και φυσικά ξέρουμε τι είδους "τιμωρία" είναι....ποινές χάδι ακόμα και σε ανθρωποκτονία μετά από παραβίαση ερυθρού φαναριού (π.χ.)
Ελπίζω να αλλάξει κάτι πια με τον νέο ποινικό κώδικα που έχει ανακοινωθεί.
Νισάφι πια με αυτούς που ΞΕΡΟΥΝ ότι στην ουσία δεν θα γίνει τίποτα εις βάρος τους και συνεχίζουν τις μ@λακίες στους δρόμους.....

Καποτε ειχα την ιδια αντιληψη με εσενα. Μετα ηρθε η πανδημια και το λοκνταουν και αλλαξα γνωμη. Τα ειδα ολα 5,5 μηνες κλεισμενος στο σπιτι μου με ολες τις ανεσεις που αυτο εχει και με μικρες αποδρασεις για βολτα, ψωνια κλπ.

Φαντασου αυτον που ειναι σε ενα κελι 3Χ3 με αλλους 3 χωρις τιποτα απο αυτα που ειχα εγω και με ελαχιστο δικο του χωρο, προαυλισμο, κινητο, ιντερνετ, κλπ.

προσωπικα αναθεωρησα για τις αυστηρες ποινες.

Αυτο που θελει ειναι ελεγχος, ελεγχος , ελεγχος. Οταν ξερεις οτι θα την φας αν το παραβιασεις, το φαναρι, την προτεραιοτητα, το οριο ταχυτητας, αναγκαστικα θα προσεξεις γιατι θα μεινεις χωρις διπλωμα και με καμποσα προστιμα στην πλατη. Οταν ξερεις οτι σε μια βολτα 10 χλμ στην Αθηνα μπορει να καταληξεις με 10 κλησεις, ακομα και 20€ να ειναι η καθε μια, μαζεψες 200€ προστιμα για πλακα.

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/11/2023, 10:54
Mike σιδερενιος και περαστικα




Έχουμε αυστηρότατο ασυμβίβαστο. Το οποίο δεν μπορεί να τελέσει σε παύση.


Δικηγορε εχω αποδειξεις για το αντιθετο
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
448618

:lol:

CorpseAlive
29/11/2023, 11:04
Mike σιδερενιος και περαστικα





Δικηγορε εχω αποδειξεις για το αντιθετο
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
448618

:lol:

Αν ποτέ γινόμουν ντελιβεράς, θα έπιανα δουλειά σε πιτσαρία μόνο και μόνο για να βαράω κουδούνι και να φωνάζω από κάτω
''Καλησπέρα, ήρθε ο Πιτσαράς. ''

THEOD
29/11/2023, 11:12
Πριν λιγο εσκασα στην πορτα μια τυπισσας.
Περασε με στοπ και μου εμφανιστηκε στα 3 μετρα δεν προλαβα ουτε φρενα.
Σηκωθηκα αμεσως, εν τω μεταξυ πριν 10 βδομαδες ειχα κανει εγχειρηση ανοιχτης καρδιας και φοβηθηκα μηπως ανοιξε η τομη.
Για καλη μου τυχη πηγαινα σιγα και δεν χτυπησα πολυ.



Περαστικά ρε φίλε και ποτέ ξανά…
Επειδή πριν 3 χρόνια έκανα κι εγώ ανοιχτή καρδιά, ίσως θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο να μην ξανανέβεις σε μηχανή - όσο "κάπως" και να ακούγεται αυτό.:(
Αφου ήταν ανοιχτή καρδιά με στερνοτομή, λογικά μετά την εγχείρηση το στέρνο το κλείσανε με 7-8 ραφές από κοτετσόσυρμα το οποίο παραμένει εκεί και σχεδόν ποτέ δεν βγαίνει. Αυτό σημαίνει ότι αν τυχόν εμπλακείς σε ατύχημα και ο θώρακας φάει κανένα χοντρό ζόρι, μπορεί να σπάσει κάποιο ή κάποια από τα σύρματα και τα αποτελέσματα μπορεί να είναι έως και τραγικά…Συμβαίνει σπάνια αλλά έχει συμβεί... Συζήτα το με τον καρδιοχειρουργό σου. Εμένα μου είχε πει ότι ναι μεν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να οδηγήσεις ξανά μηχανή από καρδιολογικής άποψης, αλλά το γεγονός ότι υπάρχουν αυτά τα σύρματα στο στέρνο σου αυτόματα σε κάνει ευάλωτο – όπως ακριβώς θα συνέβαινε αν είχες λάμες πχ στο πόδι, απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση λόγω της εγγύτητας των υλικών με την καρδιά εδώ είναι ακόμα πιο επικίνδυνο…. Δυστυχώς εγώ ακολούθησα την συμβουλή του…

ΓιώργοςΤΤ
29/11/2023, 11:39
Πεσαστικά και από εμένα! Σιδερένιος και καλότυχος!!!!

rainmike
29/11/2023, 13:33
Περαστικά ρε φίλε και ποτέ ξανά…
Επειδή πριν 3 χρόνια έκανα κι εγώ ανοιχτή καρδιά, ίσως θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο να μην ξανανέβεις σε μηχανή - όσο "κάπως" και να ακούγεται αυτό.:(
Αφου ήταν ανοιχτή καρδιά με στερνοτομή, λογικά μετά την εγχείρηση το στέρνο το κλείσανε με 7-8 ραφές από κοτετσόσυρμα το οποίο παραμένει εκεί και σχεδόν ποτέ δεν βγαίνει. Αυτό σημαίνει ότι αν τυχόν εμπλακείς σε ατύχημα και ο θώρακας φάει κανένα χοντρό ζόρι, μπορεί να σπάσει κάποιο ή κάποια από τα σύρματα και τα αποτελέσματα μπορεί να είναι έως και τραγικά…Συμβαίνει σπάνια αλλά έχει συμβεί... Συζήτα το με τον καρδιοχειρουργό σου. Εμένα μου είχε πει ότι ναι μεν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να οδηγήσεις ξανά μηχανή από καρδιολογικής άποψης, αλλά το γεγονός ότι υπάρχουν αυτά τα σύρματα στο στέρνο σου αυτόματα σε κάνει ευάλωτο – όπως ακριβώς θα συνέβαινε αν είχες λάμες πχ στο πόδι, απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση λόγω της εγγύτητας των υλικών με την καρδιά εδώ είναι ακόμα πιο επικίνδυνο…. Δυστυχώς εγώ ακολούθησα την συμβουλή του…

Σε ευχαριστώ ρε φιλαράκι,παντως τα συρματα βγαινουν απλα θελει αλλη μια μικροεπεμβαση για να τα αφαιρεσουν απο το θωρακα αλλα διαρκει γυρψ στα 15 λεπτα δεν ειναι κατι.
Στο μελλον σκεφτομαι να τα αφαιρεσω

geioann
29/11/2023, 13:54
Περαστικά σου και καλή ανάρρωση!

THEOD
29/11/2023, 14:52
Σε ευχαριστώ ρε φιλαράκι,παντως τα συρματα βγαινουν απλα θελει αλλη μια μικροεπεμβαση για να τα αφαιρεσουν απο το θωρακα αλλα διαρκει γυρψ στα 15 λεπτα δεν ειναι κατι.
Στο μελλον σκεφτομαι να τα αφαιρεσω

Νάσαι καλά...
Αν και δεν γνωρίζω κανέναν να τα έχει αφαιρέσει, θεωρώ ότι αν αποφασίσεις να συνεχίσεις να οδηγείς μοτοσυκλέτα (και καλά θα κάνεις - σε ζηλεύω) είναι μια καλή σκέψη η αφαίρεσή τους. Θεωρητικά μετά από ένα 3-4μηνο μπορείς να το κάνεις...Σίγουρα δεν είναι κάτι τρομερό ειδικά σε σύγκριση με την αρχική εγχείρηση.

rainmike
29/11/2023, 15:33
Ηρθε πραγματογνωμονας και φωτογραφισε το μηχανακι.
Απο οτι μου ειπε ο μηχανικος θελει οπωσδηποτε νεο πλαισιο και καποια ανταλλακτικα για το μπροστινο κομματι.
Εγω θα προτεινω να το φτιαξουμε εσεις τι λετε.?
Απο κοστος επισκευης να λυθει και να δεθει ολο,ποσo εκτιματε να παει?

OldMan
29/11/2023, 16:27
Απο κοστος επισκευης να λυθει και να δεθει ολο,ποσo εκτιματε να παει?

Το θέμα ειναι ρε Μικέ τι θα παρεις..??
(απομειωση, παλαιότητα, κ.λ.π.)

Volpad
29/11/2023, 16:28
Καταρχάς περαστικά και αγύριστα και σε post εκτός του vroom.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα. Τι χρήματα θα πάρεις αν βγεί ολική δηλαδή? Γύρω στα 5Κ έχουν στο car.

telegonos
29/11/2023, 16:54
Ηρθε πραγματογνωμονας και φωτογραφισε το μηχανακι.
Απο οτι μου ειπε ο μηχανικος θελει οπωσδηποτε νεο πλαισιο και καποια ανταλλακτικα για το μπροστινο κομματι.
Εγω θα προτεινω να το φτιαξουμε εσεις τι λετε.?
Απο κοστος επισκευης να λυθει και να δεθει ολο,ποσo εκτιματε να παει?

Καταρχήν υπάρχουν ΔΥΟ τρόποι να αλλάξεις πλαίσιο, χωρίς να αλλάξει ''ταυτότητα'' η μοτοσυκλέτα.

Ο ένας, ισχύει αν η μοτοσυκλέτα σου ειναι <10 ετών και ΔΕΝ έχει ξαναλλάξει πλαίσιο. Είναι να πας στην αντιπροσωπεία, να πάρεις καινούριο πλαίσιο, χωρίς νούμερα, και μετά ακολουθείς μια γραφειοκρατική διαδικασία, στην οποία χτυπιέται στο νέο πλαίσιο ο αριθμός κυκλοφορίας, ο οποίος θα είναι ο νέος αριθμός πλαισίου σου, και φυσικά αλλάζει η άδεια κυκλοφορίας.

Ο άλλος, γίνεται ΑΝ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ η αντιπροσωπεία σου, πας στην αντιπροσωπεία, τους παραδίδεις το παλιό πλαίσιο, το καταστρέφουν και σου φέρνουν νέο πλαίσιο με τον ίδιο αριθμό, τα φοράς όλα πάνω του, και είναι σαν να μην άλλαξες ποτέ. Αυτό το ξέρω σίγουρα ότι γίνεται σε ΔΥΟ μάρκες που έχω υπόψιν μου, και μάλιστα η μία το είχε κάνει για ΔΙΚΟ ΜΟΥ οχημα.

Αλλιώς, με αλλαγή ''ταυτότητας'', βρίσκεις μια ΑΛΛΗ μοτοσυκλέτα, με ΑΛΛΗ άδεια και αριθμό, ας είναι χάλια αρκεί να έχει καλό πλαίσιο, και περνάς τα πράγματα της δικής σου, σε αυτήν. Η δική σου διαγράφεται και παύει να υφίσταται μετά.


ΟΛΑ ΑΥΤΑ έχουν κόστος. Τα πλαίσια δεν είναι φτηνά, και ενδέχεται να ακούσεις τιμές τύπου 2000, 3000 μέχρι και 5000 ευρώ. Βάλε και κανά 300-500ρι την ''μετακόμιση'', ΧΩΡΙΑ τι άλλα ανταλλακτικά θα χρειαστούν, και έχεις ένα κόστος που δύσκολα θα καλύψει η ασφαλιστική.


Ενημέρωσέ μας όταν έχεις νεώτερα τι σου είπανε

Volpad
29/11/2023, 17:01
Η τιμή του σκελετού του 696 πάντως στην αντιπροσωπία, είναι 1335€ (συμπεριλαμβανομένου και του ΦΠΑ).
Σκέτο το πλαίσιο. Δεν ξέρω αν υπάρχει έξτρα κόστος για να χτυπηθούν τα νούμερα.

rainmike
29/11/2023, 17:26
Οπως πολυ σωστα ανεφερε ο βολπαντ η τιμη του πλαισιου ειναι στα 1340 ευρω καινουριο.
Αυτο μου ειπαν τουλαχιστον στο ντουκατι αθενς.
Αν παιδια εν τελει δεν θελει πολλα ανταλλακτικα εκτος του πλαισιου νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.
Απο οτι μου ειπαν παιρνουν τα νουμερα απο το λαιμο και σου δινουν ετοιμο πλαισιο με τα νουμερα χτυπημενα και δεν χρειαζεται ουτε αλλαγη στην αδεια ουτε τιποτα.
Η ολη διαδικασια θελει περιπου 15 μερες.
Το θεμα ειναι να δω ποσο θα καστολογηθει το μηχανακι.
Το φτηνοτερο που ειδα στο car gr ειναι στα 4000 ευρω,οποτε για κατω απο 4 δεν το διαπραγματευομαι .
Πιστευω ομως οτι η επισκευη μπορει να ειναι κοντα στα ορια.
Εικαζω 2500 τα ανταλλακτικα και κανα 1500 αρι τα περαστικα.

telegonos
29/11/2023, 17:41
Οπως πολυ σωστα ανεφερε ο βολπαντ η τιμη του πλαισιου ειναι στα 1340 ευρω καινουριο.
Αυτο μου ειπαν τουλαχιστον στο ντουκατι αθενς.
Αν παιδια εν τελει δεν θελει πολλα ανταλλακτικα εκτος του πλαισιου νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.
Απο οτι μου ειπαν παιρνουν τα νουμερα απο το λαιμο και σου δινουν ετοιμο πλαισιο με τα νουμερα χτυπημενα και δεν χρειαζεται ουτε αλλαγη στην αδεια ουτε τιποτα.
Η ολη διαδικασια θελει περιπου 15 μερες.
Το θεμα ειναι να δω ποσο θα καστολογηθει το μηχανακι.
Το φτηνοτερο που ειδα στο car gr ειναι στα 4000 ευρω,οποτε για κατω απο 4 δεν το διαπραγματευομαι .
Πιστευω ομως οτι η επισκευη μπορει να ειναι κοντα στα ορια.
Εικαζω 2500 τα ανταλλακτικα και κανα 1500 αρι τα περαστικα.

Για περαστικά λες υπερβολικά πολλά.

rainmike
29/11/2023, 17:49
Για περαστικά λες υπερβολικά πολλά.
To ξερω ρε φιλαρακι αλλα οταν βλεπω για μεγαλο σερβις με αλλαγη ιμαντες και ρυθμιση βαλβιδων λαδια κτλ 200+ ευρω ,ποσο να βαλω για μια διαδικασια λυσιμο δεσιμο?

telegonos
29/11/2023, 17:54
To ξερω ρε φιλαρακι αλλα οταν βλεπω για μεγαλο σερβις με αλλαγη ιμαντες και ρυθμιση βαλβιδων λαδια κτλ 200+ ευρω ,ποσο να βαλω για μια διαδικασια λυσιμο δεσιμο?

Ενα 500ρικο ειναι λογική τιμή συνεργείου μοτό, να πας μια τρακαρισμένη μοτό κι ένα νέο πλαίσιο, και να πεις, ''περάστε τα'', και μαζί στην τιμή ΚΑΙ το φορεμα στα νέα πράγματα π.χ. ένα νέο μπροστινό, αλλαγή ρουλεμάν αξόνων κ.ο.κ. μιλάμε ΠΑΝΤΑ την εργασία.

CorpseAlive
29/11/2023, 17:54
Οπως πολυ σωστα ανεφερε ο βολπαντ η τιμη του πλαισιου ειναι στα 1340 ευρω καινουριο.
Αυτο μου ειπαν τουλαχιστον στο ντουκατι αθενς.
Αν παιδια εν τελει δεν θελει πολλα ανταλλακτικα εκτος του πλαισιου νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.
Απο οτι μου ειπαν παιρνουν τα νουμερα απο το λαιμο και σου δινουν ετοιμο πλαισιο με τα νουμερα χτυπημενα και δεν χρειαζεται ουτε αλλαγη στην αδεια ουτε τιποτα.
Η ολη διαδικασια θελει περιπου 15 μερες.
Το θεμα ειναι να δω ποσο θα καστολογηθει το μηχανακι.
Το φτηνοτερο που ειδα στο car gr ειναι στα 4000 ευρω,οποτε για κατω απο 4 δεν το διαπραγματευομαι .
Πιστευω ομως οτι η επισκευη μπορει να ειναι κοντα στα ορια.
Εικαζω 2500 τα ανταλλακτικα και κανα 1500 αρι τα περαστικα.

Αν το κόστος επισκευής είναι πάνω από το 80% της εμπορικής αξίας της μηχανής , η ασφαλιστική θα σου δώσει χρήματα για την εμπορική αξία και θα ζητήσει διαγραφή της. (θα απομειώσει και την αποζημίωση για όσα λάβεις ως σώστρα)
Για τραυματισμό κλπ δεν θα ζητήσεις αποζημίωση?
Προσωπικά αντικείμενα?
Αναρρωτικές? Κίνδυνο για χειροτέρευση της υγείας σου ένεκα πρόσφατης εγχείρησης και από το τροχαίο?
Απευθύνσου σε συνάδελφο ''κοράκι'' μήπως μπορέσεις και καταφέρεις ένα καλό deal.
Έχεις περιθώριο.

rainmike
29/11/2023, 18:02
Για περαστικά λες υπερβολικά πολλά.



Αν το κόστος επισκευής είναι πάνω από το 80% της εμπορικής αξίας της μηχανής , η ασφαλιστική θα σου δώσει χρήματα για την εμπορική αξία και θα ζητήσει διαγραφή της. (θα απομειώσει και την αποζημίωση για όσα λάβεις ως σώστρα)
Για τραυματισμό κλπ δεν θα ζητήσεις αποζημίωση?
Προσωπικά αντικείμενα?
Αναρρωτικές? Κίνδυνο για χειροτέρευση της υγείας σου ένεκα πρόσφατης εγχείρησης και από το τροχαίο?
Απευθύνσου σε συνάδελφο ''κοράκι'' μήπως μπορέσεις και καταφέρεις ένα καλό deal.
Έχεις περιθώριο.
Θα παω την Δευτερα για επανεξεταση στο νοσοκομειο.
Εκει ο γιατρος θα μου πει τι θα γινει με το αιματωμα και αν υπαρχει υποψια για μελλοντικο προβλημα.
Αν υπαρχει τετοια πιθανοτητα εννοειται πως παω να αιτηθω αποζημειωση λογω σωματικων βλαβων.
Οτι φαρμακα εχω παρει λογω αυτου εχω κρατησει τις αποδειξεις.
Απο δουλεια ,δουλευω απο το σπιτι ,με πονο βεβαια αλλα
δουλευω.

doctoras
29/11/2023, 18:53
Περαστικά μαικ ποτε ξανά. Αφού γλίτωσες τα χειρότερα τι να λέμε..
Εφόσον έκανε θετική δήλωση πήγαινε συντηρητικά με την υπαίτιο. Πιστεύω δεν είναι όλοι για τον @@ σε αυτή την χώρα πάντα υπάρχει η δεύτερη ευκαιρία

Περαν από την σωματική αποζημίωσή, φίλε πήγαινε στους γιατρούς σου, ξεκινά εξετάσεις μην παίζει τίποτα με την επέμβαση που έκανες…
Και από τώρα και στο εξής μάτια και στη πίσω μεριά του κράνους.

rainmike
29/11/2023, 19:08
Περαστικά μαικ ποτε ξανά. Αφού γλίτωσες τα χειρότερα τι να λέμε..
Εφόσον έκανε θετική δήλωση πήγαινε συντηρητικά με την υπαίτιο. Πιστεύω δεν είναι όλοι για τον @@ σε αυτή την χώρα πάντα υπάρχει η δεύτερη ευκαιρία

Περαν από την σωματική αποζημίωσή, φίλε πήγαινε στους γιατρούς σου, ξεκινά εξετάσεις μην παίζει τίποτα με την επέμβαση που έκανες…
Και από τώρα και στο εξής μάτια και στη πίσω μεριά του κράνους.

Αγορίνα σε ευχαριστώ πολυ,συμφωνω οτι ολοι εχουν αναγκη μια δευτερη ευκαιρια αλλα πιστευω οτι η τυπισσα δεν το αξιζει και θα σου πω γιατι.
Οσο ημουν στο νοσοκομειο δεν με πηρε ουτε ενα τηλέφωνο να με ρωτησει πως ειμαι αν χρειαζομαι κάτι.
Αν μη τι αλλο αν εγώ χτυπούσα εναν ανθρωπο θα ημουν πλαι του οσο με χρειαζοταν το γεγονος οτι πληρωνουμε 300 ευρώ το χρονο σε μια ασφαλιστικη για να
καθαρίσει την βρωμική δουλεια δε σημαινει οτι δεν πρεπει να ειμαστε ανθρωποι.

motojojo
29/11/2023, 19:31
Ένα "συγνωμη δεν ειδα το στοπ" μπορεί να είναι παραδοχή σφάλματος και θα άξιζε κατανόηση, ανθρώπινο λάθος που μπορεί να συμβει στον καθένα.

Ένα σκέτο "δεν σε είδα" είναι ο χάρος βγήκε παγανιά και όχι, καμία κατανόηση.

Volpad
29/11/2023, 21:33
To ξερω ρε φιλαρακι αλλα οταν βλεπω για μεγαλο σερβις με αλλαγη ιμαντες και ρυθμιση βαλβιδων λαδια κτλ 200+ ευρω ,ποσο να βαλω για μια διαδικασια λυσιμο δεσιμο?

Συγγνώμη, 200€ εργασία είναι αυτά ή 200€ σύνολο?

Τα λάδια μαζί με φίλτρο στο δικό μου έχουν 110€ περίπου και φαντάζομαι ότι το κόστος είναι ίδιο και στο δικό σου.
Οι ιμάντες σου έχουν 90€.
Στο 696 η εγκατάσταση είναι λιγότερο από 1 ώρα δουλειά. Γυμνό γαρ...
Οι βαλβίδες κάνουν μια με μιάμιση ώρα για να ρυθμιστούν.
Το συνολικό κόστος αυτού του service πρέπει να είναι περίπου 300€ εκ των οποίων τα 200 είναι ανταλλακτικά. + 10€ περίπου για κάθε καπελωτο που θέλει αλλαγή, αν θελει)

Πες max 350€.

Η μεταφορά για τα πάντα στο νέο πλαίσιο θα πρέπει να πάρει max 8 ώρες.
Με 60€ την ώρα είναι 480€ εργασία.

Δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς είναι η εργατοωρα στη ducati μιας και έχω πολύ καιρό να το πάω σε συνεργείο, αλλά 500€ εργασία είναι το πιθανότερο και λογικό πόσο.

alexis72
29/11/2023, 21:51
συνέβη πρόσφατα σε γνωστό μου με tenere 700 καινούργιο σχεδόν 5 μηνών με μόλις 1.300χλμ με ολική καταστροφή ,τρόμαξε να πάρει απο την ασφαλιστική το 85% της αξίας του μοτο κ μετά απο απειλές για δικαστήρια κλπ κλπ κ μάλιστα ειχε βάλει κ πολυ καλό δικηγόρο...ηταν μεταχειρισμένη ειπε η απόφαση κ τέλος ,οπότε φίλε να εισαι προετοιμασμένος... για την αποζημείωση ολικής η επισκευής που θα πάρεις ...

rainmike
29/11/2023, 23:05
Συγγνώμη, 200€ εργασία είναι αυτά ή 200€ σύνολο?

Τα λάδια μαζί με φίλτρο στο δικό μου έχουν 110€ περίπου και φαντάζομαι ότι το κόστος είναι ίδιο και στο δικό σου.
Οι ιμάντες σου έχουν 90€.
Στο 696 η εγκατάσταση είναι λιγότερο από 1 ώρα δουλειά. Γυμνό γαρ...
Οι βαλβίδες κάνουν μια με μιάμιση ώρα για να ρυθμιστούν.
Το συνολικό κόστος αυτού του service πρέπει να είναι περίπου 300€ εκ των οποίων τα 200 είναι ανταλλακτικά. + 10€ περίπου για κάθε καπελωτο που θέλει αλλαγή, αν θελει)

Πες max 350€.

Η μεταφορά για τα πάντα στο νέο πλαίσιο θα πρέπει να πάρει max 8 ώρες.
Με 60€ την ώρα είναι 480€ εργασία.

Δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς είναι η εργατοωρα στη ducati μιας και έχω πολύ καιρό να το πάω σε συνεργείο, αλλά 500€ εργασία είναι το πιθανότερο και λογικό πόσο.

Κατσε να σου δειξω ενδεικτικά τι έδωσα στο τελευταιο σερβις τον αυγουστο που μας περασε,το μεγαλο.
448628

Bowleno
30/11/2023, 01:31
Κατσε να σου δειξω ενδεικτικά τι έδωσα στο τελευταιο σερβις τον αυγουστο που μας περασε,το μεγαλο.
448628


Αούτς....Να γιατί κινέζικο! :p

Volpad
30/11/2023, 06:49
Κατσε να σου δειξω ενδεικτικά τι έδωσα στο τελευταιο σερβις τον αυγουστο που μας περασε,το μεγαλο.
448628

Ναι ρε συ, αυτό σου λέω...
Σε χρέωσε 140€ για 3 εργατοώρες.

Να πουμε ότι σε χρέωσε 2 εργατοώρες? 70€ η ώρα.

Αρα για 8 ώρες θέλει 560€.

Ε τόσο περίπου θα είναι η μεταφορά στο νέο πλαίσιο.

rainmike
30/11/2023, 07:09
Για περαστικά λες υπερβολικά πολλά.


Ναι ρε συ, αυτό σου λέω...
Σε χρέωσε 140€ για 3 εργατοώρες.

Να πουμε ότι σε χρέωσε 2 εργατοώρες? 70€ η ώρα.

Αρα για 8 ώρες θέλει 560€.

Ε τόσο περίπου θα είναι η μεταφορά στο νέο πλαίσιο.

190 ειναι και χωρις το φπα

Volpad
30/11/2023, 07:53
Οκ πήγαινε αλλού.....

OldMan
30/11/2023, 14:49
Απευθύνσου σε συνάδελφο ''κοράκι'' μήπως μπορέσεις και καταφέρεις ένα καλό deal.

Τωρα γίνεσαι παιδί..:p

Kornillios
01/12/2023, 12:11
Περαστικά και σιδερένιος!

Όσο για την τύπισσα, αν έχει πρόβλημα υγείας που επηρεάζει τις οδηγικές τις ικανότητες τότε μπορεί να παραδώσει το δίπλωμα της, να πουλήσει το όχημα και να παίρνει ταξί ή ΜΜΜ. Τώρα αν δεν σε είδε γιατί δεν είχε ορατότητα όπως έβγαινε, κάτι το οποίο δεν νομίζω γιατί έπεσες στην πόρτα της, θα το αποδεχόμουν ως δικαιολογία γιατί δυστυχώς οι δρόμοι έχουν καταντήσει ένα τεράστιο πάρκινγκ. Αλλά στην περίπτωση μας μάλλον δεν σε είδε γιατί δεν έδωσε έμφαση να περάσει τη διασταύρωση με προσοχή...

Στη θέση σου θα έκανα ότι είπαν και οι προλαλήσαντες. Θα το τραβούσα όσο μπορούσα μόνο και μόνο για να καταλάβει πως η οδήγηση δεν είναι κάτι απλό του τύπου πάω για καφέ με τις φίλες μου...Δυστυχώς στο μπουρδέλο που ζούμε αν δεν αντιδράσεις δεν θα γίνει τίποτα..

Και πάλι περαστικά!

johnstef33
01/12/2023, 13:24
Επειδή είμαι κι εγώ σε ανάλογη περίπτωση και περιμένω απάντηση από τον ασφαλιστή να μου πει το ύψος της ζημιάς που τού έδωσε ο πραγματογνώμονας
, υπάρχει κάπου να δω την τρέχουσα εμπορική αξία της μηχανής γιατί μου είπε ότι είναι οριακά να τεθεί ολική η ζημιά

CorpseAlive
01/12/2023, 15:45
Επειδή είμαι κι εγώ σε ανάλογη περίπτωση και περιμένω απάντηση από τον ασφαλιστή να μου πει το ύψος της ζημιάς που τού έδωσε ο πραγματογνώμονας
, υπάρχει κάπου να δω την τρέχουσα εμπορική αξία της μηχανής γιατί μου είπε ότι είναι οριακά να τεθεί ολική η ζημιά

Μέσο όρο από το car.gr το βλέπουν και αυτοί. (προς τα κάτω)
Αναλογικά με χλμ, κατάσταση και χρονολογία.

rainmike
04/12/2023, 12:58
To κοστος επισκευης ειναι γυρω στα 4600 ευρώ.
Με τα ακριβοτερα να ειναι το πλαισιο στα 1340 ευρώ και ο τροχος στα 1090 ευρώ.
Μετα εχει απο 320 ευρώ η κάθε δισκοπλακα μπροστα και το φτερο που ειναι επισης ακριβο.
Τα περαστικα ειναι στα 550 ευρώ+φπα.
Τωρα μου λεει οτι καποια επισκευαζονται ο τροχος μπορει να ισιωθει και να βαφτει σε μηχανουργειο ας πουμε.

Nitse3
04/12/2023, 13:27
Άρα λογικά πάει για ολική.

doctor_john
04/12/2023, 13:30
Κώστα έχεις κάθε δικαίωμα να τα θες καινούρια αλλά θα μπεις μέσα χωρίς λόγο κατά την γνώμη μου.
Πολλά μεταχειρισμένα πλαίσια στα ~300€ και τροχοί στα 250-350..
Δίσκους πάρε ότι σου αρέσει και το φτερό ξέρω από εδώ που είμαι ότι επισκευάζεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Coyote.V
04/12/2023, 13:41
Τελικά είναι καλή η ζημιά... τα καλάμια την έβγαλαν καθαρή ή δεν τα κοιτάξατε;

rainmike
04/12/2023, 13:58
Τελικά είναι καλή η ζημιά... τα καλάμια την έβγαλαν καθαρή ή δεν τα κοιτάξατε;

Δε μου ειπε κατι για καλάμια,τωρα που το ανεφερες ομως.
Το πρωι πηγα την δευτερη μηχανη να την αλλαξω λαδια και φιλτρο, ισα
ισα να με πηγαινει,παρατηρω το μπροστινο φρενο σα να μην πιανει καλά.
Λεω τι σκαλωμα εφαγε.
Φτανω στο συνεργειο βλεπω χανει λαδια απο τα καλαμια και εχει γεμισει η δισκοπλακα λαδι.
Λεω να γιατι δε φρεναρει,οποτε αλλο ενα εξοδο απο το πουθενα:).

Coyote.V
04/12/2023, 14:08
Νομίζω σε συμφέρει να το βγάλεις ολική και να πάρεις ό,τι θες. Καμιά ασφάλεια δεν θα σου τα πληρώσει καινούργια και θα παιδευτείς πολύ για να το φτιάξεις...

rainmike
04/12/2023, 14:20
Νομίζω σε συμφέρει να το βγάλεις ολική και να πάρεις ό,τι θες. Καμιά ασφάλεια δεν θα σου τα πληρώσει καινούργια και θα παιδευτείς πολύ για να το φτιάξεις...
Για να παρω το ιδιο μηχανακι πρεπει να δωσω πανω κατω τα ιδια η και περισσοτερα απο 4600.
Το φτηνοτερο εχει 4000+.
Θα ειναι λογικα εκτος θεσσαλονικης.
Οποτε θελει εξοδα για να παω να το δω θελει εξοδα για μηχανικο για να το δει ,εξοδα για την μεταβιβαση,εξοδα για τη μεταφορικη για να το φερει και ολο και καποιο συμμαζεμα θα θελει.
Και ολα αυτα αν ολα πανε καλα,γιατι υπαρχει περιπτωση να παω να το δω και να ειναι χρεπι και να φυγω οπως ηρθα
Το γεγονος οτι κατι πουλιεται ας πουμε 5000 ευρω δε σημαινει οτι εσυ που θα το αγορασεις θα πληρωσεις μονο 5,αυτα δυστυχως ετσι πανε.

MG-KTiNoS
04/12/2023, 14:20
Περαστικά αρχηγέ



Ότι δεν σε σκοτώνει είπαμε ....

σε σακατευει λίγο παραπάνω