PDA

View Full Version : Bmw Πχοιότητα.



CorpseAlive
30/11/2023, 08:06
Πχοίοτητα όχι μαλακίες η φίλη μας η BMW. Το γράφω για να μην ευλογάω τα γένια μου όταν κρίνω ποιότητες άλλων μηχανών.

Σήμερα το πρωί λοιπόν , έχω φτάσει στην δουλειά μου , έχω παρκάρει πάω να ανεβάσω την μηχανή στο διπλό σταντ και έγινε αυτό.


448631


Προφανώς η αντιπροσωπεία ήταν θετική στο να μου το αντικαταστήσει .
Προφανώς θα αποζημιωθώ ή θα αντικατασταθούν ότι βλάβες έχουν προκύψει από το στατικό πέσιμο ειδάλλως θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι και στην Μαμά εταιρεία και στα ελλ. Δικαστήρια.
Αλλά εγώ δεν παύει να ξενέρωσα.
Ξενέρωσα γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΝΑ ΣΙΔΕΡΟ ρε φίλε.
Κυριολεκτικά θα μπορούσαν να είχαν συμβεί διάφορα όπως να μου πέσει η μηχανή σε περαστικό , πάνω μου , στην κυκλοφορία , σε διερχόμενο και να είχα άλλα τραβήγματα.

Σημείωση, δε έχω καν ακόμα φορτώσει την μηχανή για ταξίδι.
Δεν έχω καν αγοράσει τριβάλιτσο.
Αυτό έγινε με μια κενή μπακαζιέρα πίσω.

bulmont
30/11/2023, 08:10
Να γιατί ΚΤΜ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

george.S
30/11/2023, 08:16
Αστοχία υλικού
Μάλλον είχε κρακ στην κόλληση και προχώρησε

Πόσα χιλιοστά είναι?

telegonos
30/11/2023, 08:17
Εγω απλά θα το κόλλαγα. Και θα το άφηνα στην αποθήκη, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μια μηχανή πρέπει να κουβαλάει μαζί της μάζες από άχρηστα σίδερα. Less is more.

Lakisss
30/11/2023, 08:18
Ο Θεός με φύλαξε και πήρα Κινέζικο! :p

CorpseAlive
30/11/2023, 08:22
Ο Θεός με φύλαξε και πήρα Κινέζικο! :p

Και εγώ κινέζικο πήρα.

doctor_john
30/11/2023, 08:23
Όχι ότι αλλάζει κάτι αλλά δείχνει να είχε κοπεί καιρό (σκουρίτσες σε τμήματα της τομής) και να κόπηκε το υπόλοιπο τώρα;

Δεν θα έχεις πρόβλημα, συμβαίνουν αυτά :bawl:

CorpseAlive
30/11/2023, 08:23
Να γιατί ΚΤΜ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να έγραφες Honda Να το δω ρε παιδί μου .
ΑΛΛΑ ΚΤΜ?
Έναν που ξέρω πήρε ΚΤΜ και το έριξε στα βαριά και έγινε Μέγας Μάγιστρος του Moto.gr

Coyote.V
30/11/2023, 08:23
Εγω απλά θα το κόλλαγα. Και θα το άφηνα στην αποθήκη, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μια μηχανή πρέπει να κουβαλάει μαζί της μάζες από άχρηστα σίδερα. Less is more.


Τα μπόξερ υποχρεωτικά πρέπει να τα βάζεις στο διπλό γιατί κατεβαίνει λάδι στον αριστερό κύλινδρο και όταν τα βάζεις μπροστά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα βγάζει άσπρο καπνό και βουλώνει τον καταλύτη....
Να γιατί.

CorpseAlive
30/11/2023, 08:24
Τα μπόξερ υποχρεωτικά πρέπει να τα βάζεις στο διπλό γιατί κατεβαίνει λάδι στον αριστερό κύλινδρο και όταν τα βάζεις μπροστά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα βγάζει άσπρο καπνό και βουλώνει τον καταλύτη....
Να γιατί.

Δεν έχω Boxer 2κυλίνδρο in line Νομίζω.

george.S
30/11/2023, 08:25
Εγω απλά θα το κόλλαγα. Και θα το άφηνα στην αποθήκη, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μια μηχανή πρέπει να κουβαλάει μαζί της μάζες από άχρηστα σίδερα. Less is more.
Να πάρει το καινούργιο εννοείται περασμένο από αυτούς
Ότι κολλάει ισχύει και με ενίσχυση εσωτερικά γίνεται τσιμέντο
Διαφωνώ για το διπλό σταντ
Όσες μηχανές έχουν περάσει από τα χέρια μου και είχαν διπλό το χρησιμοποίησα αρκετά

kordix
30/11/2023, 08:26
Πχοίοτητα όχι μαλακίες η φίλη μας η BMW. Το γράφω για να μην ευλογάω τα γένια μου όταν κρίνω ποιότητες άλλων μηχανών.

Σήμερα το πρωί λοιπόν , έχω φτάσει στην δουλειά μου , έχω παρκάρει πάω να ανεβάσω την μηχανή στο διπλό σταντ και έγινε αυτό.


448631


Προφανώς η αντιπροσωπεία ήταν θετική στο να μου το αντικαταστήσει .
Προφανώς θα αποζημιωθώ ή θα αντικατασταθούν ότι βλάβες έχουν προκύψει από το στατικό πέσιμο ειδάλλως θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι και στην Μαμά εταιρεία και στα ελλ. Δικαστήρια.
Αλλά εγώ δεν παύει να ξενέρωσα.
Ξενέρωσα γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΝΑ ΣΙΔΕΡΟ ρε φίλε.
Κυριολεκτικά θα μπορούσαν να είχαν συμβεί διάφορα όπως να μου πέσει η μηχανή σε περαστικό , πάνω μου , στην κυκλοφορία , σε διερχόμενο και να είχα άλλα τραβήγματα.

Σημείωση, δε έχω καν ακόμα φορτώσει την μηχανή για ταξίδι.
Δεν έχω καν αγοράσει τριβάλιτσο.
Αυτό έγινε με μια κενή μπακαζιέρα πίσω.


Πιο μοντέλο είναι?

Στην Σπύρου Πάτση θα στο ενισχύσουν με εσωτερική ράβδο και θα το κολλήσουν και θα γίνει μια χαρά γερό. Είναι σιδερένιο οπότε είναι εύκολη η δουλειά για αυτούς .

Πολύ καλός επαγγελματίας είναι ο Ραφτόπουλος σε ένα στενάκι κάθετο στην Σπύρου Πάτση.

Coyote.V
30/11/2023, 08:27
Δεν έχω Boxer 2κυλίνδρο in line Νομίζω.

Το ξέρω Χάρη... εγώ λέω γιατί η BMW το έχει στάνταρ σε όλα τα μονδέλα της. Από εκεί ξεκίνησε.

Panos76
30/11/2023, 08:30
Να έγραφες Honda Να το δω ρε παιδί μου .


Εκεί θα σου έσπαγε το τιμόνι :p

sam4g
30/11/2023, 08:53
Μάτι είναι Χάρη :bawl:

Στα σοβαρά τώρα, εγώ θα ζητούσα αντικατάσταση του κεντρικού σταντ με κάποιο after market, συγκερκιμένα SW- Motech. Και μιας που πιάσατε στην κουβέντα τη Honda, μόλις είδα τί κεντρικό σταντ βάζει η Honda στο δικό μου, τους είπα και μου έβαλαν SW-Motech.

Μου φαίνεται πολύ πιο στιβαρή κατασκευή

CorpseAlive
30/11/2023, 08:57
Μάτι είναι Χάρη :bawl:

Στα σοβαρά τώρα, εγώ θα ζητούσα αντικατάσταση του κεντρικού σταντ με κάποιο after market, συγκερκιμένα SW- Motech. Και μιας που πιάσατε στην κουβέντα τη Honda, μόλις είδα τί κεντρικό σταντ βάζει η Honda στο δικό μου, τους είπα και μου έβαλαν SW-Motech.

Μου φαίνεται πολύ πιο στιβαρή κατασκευή

Μεταξύ μας, δεν έχω ξανακούσει για πρόβλημα στο κεντρικό σταντ από κάτοχο BMW.
Και μιλάω για άτομα που έχουν τα γελάδια BMW όχι την κοκέτα την δική μου.
Πιθανολογώ αστοχία υλικού και τυχαίο γεγονός.
Το ζόρι μου δεν είναι το κεντρικό αλλά κάτι χαζογρατζουνιές που έφαγε και θεωρώ πολύ κερατιάτικο να το πληρώσω εγώ από μαλακία υλικού τους.
Γιατί είναι αυτονόητο ότι θα μου αντικαταστήσουν το κεντρικό

Bowleno
30/11/2023, 09:06
Ο Θεός με φύλαξε και πήρα Κινέζικο! :p



Σκέψου την καζούρα που θα τρώγαμε εάν συνέβαινε σε κινέζικο......
Ενώ τώρα "αστοχία υλικού" :rolleyes:

Μιας και λέμε για σταντ, πως το αναζητώ στα αγγλικά; (δεν είμεθα αγγλομαθείς, τι να κάνουμε) θέλω να πάρω για το δικό μου από ali......

ioannispar
30/11/2023, 09:10
Σκέψου την καζούρα που θα τρώγαμε εάν συνέβαινε σε κινέζικο......
Ενώ τώρα "αστοχία υλικού" :rolleyes:

Μιας και λέμε για σταντ, πως το αναζητώ στα αγγλικά; (δεν είμεθα αγγλομαθείς, τι να κάνουμε) θέλω να πάρω για το δικό μου από ali......

Stand :beer:

https://www.aliexpress.com/item/1005005166556976.html?spm=a2g0o.productlist.main.13.dd8214fcg6rWb2&algo_pvid=415bfd31-c0de-4eb7-b35d-9c14bc9a5f24&algo_exp_id=415bfd31-c0de-4eb7-b35d-9c14bc9a5f24-6&pdp_npi=4%40dis%21EUR%21119.80%2168.29%21%21%21128.33%21%21%40210307c017013319106627911e5bef%2112000 031943584522%21sea%21GR%210%21AB&curPageLogUid=zdxzf1QTdFPf

CorpseAlive
30/11/2023, 09:11
Σκέψου την καζούρα που θα τρώγαμε εάν συνέβαινε σε κινέζικο......
Ενώ τώρα "αστοχία υλικού" :rolleyes:

Μιας και λέμε για σταντ, πως το αναζητώ στα αγγλικά; (δεν είμεθα αγγλομαθείς, τι να κάνουμε) θέλω να πάρω για το δικό μου από ali......

Μήτσε, ολόκληρο το ΠΟΣΤ μου κράζει την ποιότητα της εταιρείας που ακριβοπλήρωσα.
Κάνω αυτοκαζούρα κυριολεκτικά.

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/11/2023, 09:13
Μιας και λέμε για σταντ, πως το αναζητώ στα αγγλικά;





Stand :beer:



Ολα απο εμας τα εχουν παρει οι κΣεφτυλλισμενοι :lol:

pektis
30/11/2023, 09:24
Πχοίοτητα όχι μαλακίες η φίλη μας η BMW. Το γράφω για να μην ευλογάω τα γένια μου όταν κρίνω ποιότητες άλλων μηχανών.

Σήμερα το πρωί λοιπόν , έχω φτάσει στην δουλειά μου , έχω παρκάρει πάω να ανεβάσω την μηχανή στο διπλό σταντ και έγινε αυτό.


448631


Προφανώς η αντιπροσωπεία ήταν θετική στο να μου το αντικαταστήσει .
Προφανώς θα αποζημιωθώ ή θα αντικατασταθούν ότι βλάβες έχουν προκύψει από το στατικό πέσιμο ειδάλλως θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι και στην Μαμά εταιρεία και στα ελλ. Δικαστήρια.
Αλλά εγώ δεν παύει να ξενέρωσα.
Ξενέρωσα γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΝΑ ΣΙΔΕΡΟ ρε φίλε.
Κυριολεκτικά θα μπορούσαν να είχαν συμβεί διάφορα όπως να μου πέσει η μηχανή σε περαστικό , πάνω μου , στην κυκλοφορία , σε διερχόμενο και να είχα άλλα τραβήγματα.

Σημείωση, δε έχω καν ακόμα φορτώσει την μηχανή για ταξίδι.
Δεν έχω καν αγοράσει τριβάλιτσο.
Αυτό έγινε με μια κενή μπακαζιέρα πίσω.

Τελικα η bmw οσο παει και καλύτερα...Τι να πω;
Δεν επιτρεπεται ειδικα σε καινουργια σχεδον μηχανη να εχει τετοια θεματα...
Δεν σε φοβαμαι εσενα...Λογω επαγγελματος θα βγαλεις σιγουρα ακρη!

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/11/2023, 09:25
Μήτσε, ολόκληρο το ΠΟΣΤ μου κράζει την ποιότητα της εταιρείας που ακριβοπλήρωσα.


Δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο παλια (βλ γιαγια αρκουδα) αλλα 2 φιλοι μου με S1000RR ειναι πολυ ευχαριστημενοι με το after sales.
Ο ενας με μοντελο του '11 και θα του καλυψουν σε εγγυηση προβλημα στο ρεζερβουαρ που εχει να κανει με την ενδειξη βενζινης.

ο αλλος με το πρωτο του '09 οταν πηγαινε για σερβις του ελεγαν "Σου αλλαξαμε αυτο, εκεινο ,το αλλο" ολα βαση ανακλισης και ασχετα αν ειχε ληξει η εγγυηση.

Οχι σα κατι Κ5 που εκοβαν πλαισιο και σου ελεγαν βαλε κολλα, πριτσινια, πλαστελινη και λιγο συρμα, η κατι 1000rr που εκαιγαν 1 λιτρο λαδι καθε 1000χλμ και το παρουσιαζαν σα φυσιολογικη λειτουργεια....

Bowleno
30/11/2023, 09:25
Μήτσε, ολόκληρο το ΠΟΣΤ μου κράζει την ποιότητα της εταιρείας που ακριβοπλήρωσα.
Κάνω αυτοκαζούρα κυριολεκτικά.

Ναι ρε συ, δεν λέω για σένα, γενικά μιλάω.
Πάντως, μου έκανε τρομερή εντύπωση να σπάσει έτσι ένα σταντ!

Bowleno
30/11/2023, 09:28
Δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο παλια (βλ γιαγια αρκουδα) αλλα 2 φιλοι μου με S1000RR ειναι πολυ ευχαριστημενοι με το after sales.
Ο ενας με μοντελο του '11 και θα του καλυψουν σε εγγυηση προβλημα στο ρεζερβουαρ που εχει να κανει με την ενδειξη βενζινης.

ο αλλος με το πρωτο του '09 οταν πηγαινε για σερβις του ελεγαν "Σου αλλαξαμε αυτο, εκεινο ,το αλλο" ολα βαση ανακλισης και ασχετα αν ειχε ληξει η εγγυηση.

Οχι σα κατι Κ5 που εκοβαν πλαισιο και σου ελεγαν βαλε κολλα, πριτσινια, πλαστελινη και λιγο συρμα, η κατι 1000rr που εκαιγαν 1 λιτρο λαδι καθε 1000χλμ και το παρουσιαζαν σα φυσιολογικη λειτουργεια....

Η εγγύηση με την ανάκληση είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
όσο για τα Κ5, όντως η αντιμετώπιση είναι για να πας δικαστικώς!!!!

pektis
30/11/2023, 09:30
Ρε παιδια τι συζηταμε τωρα; Η suzuki εκανε μια λαθος κινηση ενω η bmw εχει δεκαδες...
Μην αρχισω να λεω τωρα πόσα προβληματα εχω ακουσει απο κατοχους bmw...

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/11/2023, 09:35
Πάντως, μου έκανε τρομερή εντύπωση να σπάσει έτσι ένα σταντ!

Σε s1000rr του '09 αλλαξαν χταποδι χωρις να εχει παρουσιασει καποιο προβλημα, απλα επειδη καποια αλλα ειχαν βγαλει θεμα και ανακληθηκε η παρτιδα.

vs

Σε ενα kia sportage του 2002 που ειχα και ολοι ξεραμε οτι κοβεται ενα σωληνακι και δεν μπαινει η τετρακινηση, οταν το ζητησα στο σερβις στην αντιπροσωπεια, μου
ειπαν οτι πρωτα πρεπει να χαλασει και μετα θα μου το αντικαταστησουν

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/11/2023, 09:39
Η εγγύηση με την ανάκληση είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.



Το point μου ειναι το after sales μιας αντιπροσωπειας και πως το βλεπει ο κατοχος

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/11/2023, 09:40
Ρε παιδια τι συζηταμε τωρα; Η suzuki εκανε μια λαθος κινηση ενω η bmw εχει δεκαδες...
Μην αρχισω να λεω τωρα πόσα προβληματα εχω ακουσει απο κατοχους bmw...



Γι'αυτο αναφερα και τη γιαγια αρκουδα και τα μυρια προβληματα που ειχε αντιμετωπισει

Volpad
30/11/2023, 09:54
Πάντως δεν πρέπει να ξενερώνουμε για ένα σπασμένο stand...

Μου είχε σπάσει στο KLE, είχε σπάσει στο CBR του κολλητού μου και σε πολλές περιπτώσεις γνωστών μου...

Το πώς θα συμπεριφερθεί η αντιπροσωπία είναι διαφορετικό θέμα απο τη συγκεκριμένη ζημιά.

telegonos
30/11/2023, 10:00
Δεν είναι αστοχία υλικού, κακή σχεδίαση είναι.

Δεν θέλει διαφορική ανάλυση να δει κανείς, ότι κάτω από το σπάσιμο έχει ενίσχυση το τρίγωνο που το κάνει άκαμπτο, πάνω από το σπάσιμο έχει την γέφυρα με την απέναντι πλευρά που επίσης το δένει, και μένει μόνο λίγο τμήμα σωλήνα, εκεί που έσπασε, αδύναμο σημείο σε σχέση με τα άλλα, να τρώει όλη την κάμψη.

Ε με τα χρόνια, κουράστηκε το μέταλο και έσπασε, τι θα έκανε;

stefanos
30/11/2023, 10:02
Από απλή περιέργεια θα τσεκάριζα την επιφάνεια της τομής για σκουριασμένα μη γυαλιστερά τμήματα, που θα δήλωναν προϋπάρχουσα ρωγμή.
Περίεργο να σπάσει, και τι αστοχία υλικού, ένας απλός χαλύβδινος σωλήνας, σαν αυτόν κατασκευάζονται χιλιόμετρα την ημέρα...

PaNick67
30/11/2023, 10:02
Η ξενερα νομιζω δεν ειναι για το σταντ αλλα για τις γρατζουνιες, κλπ σε διαφορα σημεια της μοτο που ο Corpse φροντιζει να ειναι αψογα και εκανε και κεραμικη αν θυμαμαι καλα. Εδωσε ενα καρο λεφτα να ειναι τζιτζι η μηχανη και δεν ειναι

stefanos
30/11/2023, 10:05
Δεν είναι αστοχία υλικού, κακή σχεδίαση είναι.

Δεν θέλει διαφορική ανάλυση να δει κανείς, ότι κάτω από το σπάσιμο έχει ενίσχυση το τρίγωνο που το κάνει άκαμπτο, πάνω από το σπάσιμο έχει την γέφυρα με την απέναντι πλευρά που επίσης το δένει, και μένει μόνο λίγο τμήμα σωλήνα, εκεί που έσπασε, αδύναμο σημείο σε σχέση με τα άλλα, να τρώει όλη την κάμψη.

Ε με τα χρόνια, κουράστηκε το μέταλο και έσπασε, τι θα έκανε;

Πολύ σωστά, αλλά δεν είναι και πολλά χρόνια και αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα ήταν γνωστό πρόβλημα?

DoctoR_k6
30/11/2023, 10:05
Δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο παλια (βλ γιαγια αρκουδα) αλλα 2 φιλοι μου με S1000RR ειναι πολυ ευχαριστημενοι με το after sales.
Ο ενας με μοντελο του '11 και θα του καλυψουν σε εγγυηση προβλημα στο ρεζερβουαρ που εχει να κανει με την ενδειξη βενζινης.

ο αλλος με το πρωτο του '09 οταν πηγαινε για σερβις του ελεγαν "Σου αλλαξαμε αυτο, εκεινο ,το αλλο" ολα βαση ανακλισης και ασχετα αν ειχε ληξει η εγγυηση.

Οχι σα κατι Κ5 που εκοβαν πλαισιο και σου ελεγαν βαλε κολλα, πριτσινια, πλαστελινη και λιγο συρμα, η κατι 1000rr που εκαιγαν 1 λιτρο λαδι καθε 1000χλμ και το παρουσιαζαν σα φυσιολογικη λειτουργεια....

To K5 μην το πιανεις στο στομα σου... :D
Για τους αλλους οτι θες δεν εχω θεμα... :lol:

panavour
30/11/2023, 10:10
Μάτι είναι Χάρη

Μην κοιτάτε εμένα ωρε.Δεν κάνω τέτοια.

ΟΚΤΑΝΙΟ
30/11/2023, 10:35
Μάτι είναι Χάρη


....ματα χαρι? :confused:

Μη τους ακους..... Χαρι ειναι Ματη

(σορρυ ρε σεις, με εχει πιασει κατι σημερρα κ σπαμαρω)

Coyote.V
30/11/2023, 12:12
Μια συμβουλή σε όσους ανεβάζουν συνέχεια στο διπλό την μηχανή αν δεν είναι boxer όπως είπα προηγουμένως... να μην το κάνουν. Το διπλό είναι για λάδωμα αλυσίδας ή αλλαγή ελαστικού κλπ, τέτοιες δουλειές.
Στο διπλό η μηχανή είναι πιο ευαίσθητή για πτώση. Σε ένα φίλο στην Ανδραβίδα έπεσε ένα GS 1200 andve από σεισμό!!! Και έπαθε καλή ζημιά. Το δικό μου στο μονό δεν κατάλαβε τίποτα.

nauagios
30/11/2023, 12:26
Πριν μερικά χρόνια είχα πέσει πάνω σε θέμα με αναφορά σε ανάκληση bmw λογω διπλού σταντ. Δεν θυμάμαι ούτε αν ήταν εδώ μέσα ή σε ξένο ούτε και ποιο μοντέλο ήταν. Ψάξε λίγο ίσως υπάρχει κάποια ανάκληση είτε για το δικό σου είτε για κάποιο παλιότερο αλλά τελικά να μην έχει διορθωθεί.

karellen
30/11/2023, 15:17
Μια συμβουλή σε όσους ανεβάζουν συνέχεια στο διπλό την μηχανή αν δεν είναι boxer όπως είπα προηγουμένως... να μην το κάνουν. Το διπλό είναι για λάδωμα αλυσίδας ή αλλαγή ελαστικού κλπ, τέτοιες δουλειές.
Στο διπλό η μηχανή είναι πιο ευαίσθητή για πτώση. Σε ένα φίλο στην Ανδραβίδα έπεσε ένα GS 1200 andve από σεισμό!!! Και έπαθε καλή ζημιά. Το δικό μου στο μονό δεν κατάλαβε τίποτα.

Μπα κανάς φαντομάς θα πέρναγε.

billy84
30/11/2023, 15:22
Tα Honda κόβουν τιμόνι, τα Suzuki σκελετό, τα BMW σταντ. Όλοι CFmoto θα πάρετε!:lol:


Υ.Γ: Τραγικό τουλάχιστον και εννοείται δε δίνεις ούτε ένα ευρώ για να το φτιάξεις αλλά απαιτείς αντικατάσταση και κάλυψη των όποιων ζημιών. Τα ξέρεις καλύτερα...

motojojo
30/11/2023, 15:22
Έπαθε αξονιτιδα και το σταντ.

Αυτο που φοβομουν παντα (και έχω καταφέρει με πολύ προσπαθεια) ειναι να στραβώσει, όχι να σπάσει κιολας.

thunder ace
30/11/2023, 17:46
Μια συμβουλή σε όσους ανεβάζουν συνέχεια στο διπλό την μηχανή αν δεν είναι boxer όπως είπα προηγουμένως... να μην το κάνουν. Το διπλό είναι για λάδωμα αλυσίδας ή αλλαγή ελαστικού κλπ, τέτοιες δουλειές.
Στο διπλό η μηχανή είναι πιο ευαίσθητή για πτώση. Σε ένα φίλο στην Ανδραβίδα έπεσε ένα GS 1200 andve από σεισμό!!! Και έπαθε καλή ζημιά. Το δικό μου στο μονό δεν κατάλαβε τίποτα.

Τωρα αν σου πω οτι το 80 ισως να καναμε και κατι αλλο επανω στο διπλο...θα με πιστευες;:a01:

panavour
30/11/2023, 17:50
Τωρα αν σου πω οτι το 80 ισως να καναμε και κατι αλλο επανω στο διπλο...θα με πιστευες;:a01:

χαθηκαν οι παραλιες,οι αμμουδιες,τα γκαζά.:bawl:

thunder ace
30/11/2023, 17:53
χαθηκαν οι παραλιες,οι αμμουδιες,τα γκαζά.:bawl:

Τα τιμησαμε και αυτα!!!!!!!!!! που λεφτα για χοτελια

Bowleno
30/11/2023, 17:53
Τωρα αν σου πω οτι το 80 ισως να καναμε και κατι αλλο επανω στο διπλο...θα με πιστευες;:a01:

Εγώ σε πιστεύω, είχε αναστενάξει πολλάκις το σταντ του GPZ 500S.....:a01:

CorpseAlive
30/11/2023, 17:54
Τέτοια να γράφετε και εγώ δεν θα δω αντικατάσταση ποτέ

thunder ace
30/11/2023, 17:57
Τουλαχιστον ''πηγε'' ευχαριστημενο.

Coyote.V
30/11/2023, 18:07
Γατάκια που φοβάστε... :smokin:

Στην παραλία είναι λίγο δύσκολο γιατί βυθίζεται αλλά στο 1:05 το κάνει εύκολα στο ίσιωμα...

https://www.youtube.com/watch?v=qNXuzqnQTwc

Coyote.V
30/11/2023, 18:15
Τωρα αν σου πω οτι το 80 ισως να καναμε και κατι αλλο επανω στο διπλο...θα με πιστευες;:a01:


:lipssealed: Ναι...

thunder ace
30/11/2023, 18:18
Βεβαια βοηθαει το γεγονος οτι ειμασταν κανα 100αρι κιλα συνολο.

McGyver
30/11/2023, 18:43
Ξενέρωσα γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΝΑ ΣΙΔΕΡΟ ρε φίλε.

Τους άξονες να δεις...

Coyote.V
30/11/2023, 18:53
Τι του λέτε ρε σεις;
Χάρη ηρέμησε.
Και εμένα το διπλό επώνυμης εταιρίας που είχα βάλει πριν 12 χρόνια (δεν ήταν στο παιχνίδι τότε οι Κινέζοι) το πήρα στο χέρι στα δύο χρόνια.
Το έκανα οπλισμό σε μπετό και πήρα paddock stand

CorpseAlive
30/11/2023, 19:18
Τους άξονες να δεις...

Αν τους δω πρέπει να πάω σε γιατρό.
Αλυσίδα έχει το δικό μου...

karellen
30/11/2023, 19:37
Έχουν καταγραφεί πολλά όμοια περιστατικά σε gs αλλά και σε βαραντερο και Vstrom, στα περισσότερα οι ιδιοκτήτες ανέβαιναν στη μηχανή όταν ήταν σηκωμενη στο διπλό σταντ και κατόπιν κουνιοντουσαν μπρος-πίσω μέχρι να αυτή κατέβει. Δε λέω ότι κάνεις το ίδιο Χάρη αλλά αυτούς που βλεπω είναι ο,τι χειρότερο για το σταντ.

CorpseAlive
30/11/2023, 19:39
Έχουν καταγραφεί πολλά όμοια περιστατικά σε gs αλλά και σε βαραντερο και Vstrom, στα περισσότερα οι ιδιοκτήτες ανέβαιναν στη μηχανή όταν ήταν σηκωμενη στο διπλό σταντ και κατόπιν κουνιοντουσαν μπρος-πίσω μέχρι να αυτή κατέβει. Δε λέω ότι κάνεις το ίδιο Χάρη αλλά αυτούς που βλεπω είναι ο,τι χειρότερο για το σταντ.

Όχι δεν έχει γίνει αυτό στην δική μου περίπτωση.
Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να παίχτηκε πέραν του τυχαίου .

motojojo
30/11/2023, 19:40
https://www.youtube.com/watch?v=qNXuzqnQTwc

Κάνεις και τέτοια Χαρη; Γιατι αμα σου έσπασε το διπλο έτσι, το μονο δεν βλέπω να την παλευει.

Σε βλέπω να ψαχνεις τοιχο να την ακουμπας!

CorpseAlive
30/11/2023, 19:41
Κάνεις και τέτοια Χαρη; Γιατι αμα σου έσπασε το διπλο έτσι, το μονο δεν βλέπω να την παλευει.

Σε βλέπω να ψαχνεις τοιχο να την ακουμπας!

Τοίχε κράτα θα σπρώξω !

doctor_john
30/11/2023, 20:08
Καλά μην ποινικοποιήσουμε την χρήση των σταντ. Είναι και αυτή η δουλειά τους.
Δεν υπάρχει μεγάλη μοτό που δεν την σβουρίζεις και με τα δύο σταντ, δεν την σπρώχνεις κ.λπ.
Είναι μέρος της χρήσης της.

Οκ δεν είναι για να κάνεις τραμπάλα αλλά αν λόγο ύψους το χρειάζεται κάποιος για να είναι ασφαλής, θα το κάνει και αυτό
και θα υπολογίζει την αλλαγή ή ένα νέο σταντ πιο ανθεκτικό.

Νομίζω όλες οι μοτόσυκλέτες μου είχαν διπλό και το έχω σκίσει σε όλες. Δεν έτυχε να δώ τέτοια ζημιά.
Σου έκατσε ρε Χάρη μου, μπορεί να είχε παιδί ο προηγούμενος, μπορεί να ήταν νευρικός :lol:

Άλλαξε το όπως μπορείς και μην ασχολείσαι. Κεντρικό σταντ σε bmw έσπασες.. αντριλίκι :rockon:

kostaskk
30/11/2023, 21:16
448635
Υπάρχουν και χειρότερα, αστοχία,κακή σχεδίαση,κακή χρήση,

Tsber
30/11/2023, 21:27
Τωρα αν σου πω οτι το 80 ισως να καναμε και κατι αλλο επανω στο διπλο...θα με πιστευες;:a01:


Εγώ σε πιστεύω, είχε αναστενάξει πολλάκις το σταντ του GPZ 500S.....:a01:

Πρόκειται για σέΞτα επαναστατών!

Bowleno
01/12/2023, 01:29
Όχι δεν έχει γίνει αυτό στην δική μου περίπτωση.
Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να παίχτηκε πέραν του τυχαίου .

Εσύ μπορεί όχι, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης; για ρώτα τον μια.......

DoctoR_k6
01/12/2023, 08:08
Καλυτερα αστοχια υλικου στο σταντ παρα στο μοτερ... :lol:
Δες το θετικα...
Εσεις με τα διπλα σταντ δεν αφηνετε ανοιχτο και το μονο σταντ οταν το βαλετε ορθιο?

caesarsk
01/12/2023, 08:44
Πριν από δυο μήνες μου συνέβει ακριβως το ίδιο, στο ίδιο σημείο. Η μοτοσυκλέτα έπεσε σε διπλανή μηχανή (την οποία αποζημίωσα φυσικά τον ιδιοκτήτη), έξω ακριβώς από επισημο Συνεργειο της BMW.

Κοίταξα το σταντ μου και όπως ακριβως και στο δικό σου, εξωτερικά έμοιαζε τελειο, εσωτερικά όμως ήταν όλο σκουριασμένο όπως ακριβως και το δικό σου. Δεν ξέρω για ποια ποιότητα BMW μιλάμε, και αντικαταστάσεις/αποζημιωσεις/μηνύσεις μιλάμε… ΑΛΛΑ

Α. Κανένα σίδερο δεν αντέχει την σκουριά είτε είναι γερμανικό είτε κινεζικό είτε ιαπωνικό είτε αμερικανικό. Άπαξ και σκουριάσει ήρθε το τέλος (εν μέρει)

Β. Εσωτερικά ΔΕΝ πρέπει να πιάσει σκουριά ένα εντελως κλειστός σωλήνας. Πρέπει να βρει η υγρασια είσοδο να μπει από κάπου, για να δημιουργηθεί η σκουριά. Ελέγχοντας το δικό μου κάπου το είχα χτυπήσει κάποια στιγμή και από εκεί έπαιρνε υγρασια. Κάτι παρόμοιο πρέπει να έχει συμβεί και σε σένα.

70 Ευρώ έχει ένα μεταχειρισμένο ή βάλε aftermarket και προχωρά.

PortisHead
01/12/2023, 08:58
Καλυτερα αστοχια υλικου στο σταντ παρα στο μοτερ... :lol:
Δες το θετικα...
Εσεις με τα διπλα σταντ δεν αφηνετε ανοιχτο και το μονο σταντ οταν το βαλετε ορθιο?

OXIΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!
Μια φορά το έκανα, κι οταν την κατεβασα απο το διπλό, προσγειωθηκαν 250 κιλα με το πλαινό σταντ πάνω στο πόδι μου ;)

Bowleno
01/12/2023, 09:36
Καλυτερα αστοχια υλικου στο σταντ παρα στο μοτερ... :lol:
Δες το θετικα...
Εσεις με τα διπλα σταντ δεν αφηνετε ανοιχτο και το μονο σταντ οταν το βαλετε ορθιο?

Όσο είχα μοτό με διπλό Σταντ, εγώ προσωπικά, ποτέ.
Τώρα ψάχνομαι να πάρω από ali σταντ για το voge διότι η moto trend δεν φέρνει. Για δικούς μου λόγους δεν θέλω να πάρω padock Σταντ;)

CorpseAlive
01/12/2023, 10:46
Πριν από δυο μήνες μου συνέβει ακριβως το ίδιο, στο ίδιο σημείο. Η μοτοσυκλέτα έπεσε σε διπλανή μηχανή (την οποία αποζημίωσα φυσικά τον ιδιοκτήτη), έξω ακριβώς από επισημο Συνεργειο της BMW.

Κοίταξα το σταντ μου και όπως ακριβως και στο δικό σου, εξωτερικά έμοιαζε τελειο, εσωτερικά όμως ήταν όλο σκουριασμένο όπως ακριβως και το δικό σου. Δεν ξέρω για ποια ποιότητα BMW μιλάμε, και αντικαταστάσεις/αποζημιωσεις/μηνύσεις μιλάμε… ΑΛΛΑ

Α. Κανένα σίδερο δεν αντέχει την σκουριά είτε είναι γερμανικό είτε κινεζικό είτε ιαπωνικό είτε αμερικανικό. Άπαξ και σκουριάσει ήρθε το τέλος (εν μέρει)

Β. Εσωτερικά ΔΕΝ πρέπει να πιάσει σκουριά ένα εντελως κλειστός σωλήνας. Πρέπει να βρει η υγρασια είσοδο να μπει από κάπου, για να δημιουργηθεί η σκουριά. Ελέγχοντας το δικό μου κάπου το είχα χτυπήσει κάποια στιγμή και από εκεί έπαιρνε υγρασια. Κάτι παρόμοιο πρέπει να έχει συμβεί και σε σένα.

70 Ευρώ έχει ένα μεταχειρισμένο ή βάλε aftermarket και προχωρά.

Η Μοτοσυκλέτα είναι του 2021 με 17500 χλμ .
Την πήρα με 12.000 χλμ
Δεν έχει μπει ποτέ χώμα ενώ όταν την πήρα την έλεγξα στην αντιπροσωπεία . Έχω δηλαδή βεβαίωση για όλα τα εξωτερικά της μέρη.

Δεν πρόκειται να βάλω τίποτα .
Αν δεν με καλύψουν θα το πάω όσο πάει .
Είναι ξεφτίλα


Μόλις ενημερώθηκα ότι μου καλύπτουν όλη την ζημιά .
Όπου έχει γρατζουνιά αντικατάσταση με νέο και προφανώς νέο σταντ .
Πάλι καλά . Νιώθω ικανοποίηση . Σε 8 μέρες θα έχουν μπει πάνω

Kornillios
01/12/2023, 11:36
Ευτυχώς δέχτηκαν να σου επισκευάσουν τη μοτοσικλέτα FoC, μεγαλύτερη ξενέρα από αυτή δεν μπορεί να υπάρξει...!

Υ.Γ: Μήπως είναι οιωνός προκειμένου να δώσεις το κινέζικο GS και να πάρεις Moto Guzzi Stelvio? :D

telegonos
01/12/2023, 11:47
2023-2021=2

2023+2=2025

Αν το νέο σταντ είναι ακριβώς ίδιο, χωρίς να έχουν αλλάξει το αδύναμο σημείο, τότε, αναμένουμε το 2025, νέο ποστ σπασμένου σταντ.

Panos76
01/12/2023, 12:08
Ευτυχώς δέχτηκαν να σου επισκευάσουν τη μοτοσικλέτα FoC, μεγαλύτερη ξενέρα από αυτή δεν μπορεί να υπάρξει...!

Υ.Γ: Μήπως είναι οιωνός προκειμένου να δώσεις το κινέζικο GS και να πάρεις Moto Guzzi Stelvio? :D

Εκεί θα του φύγει και το σταντ και το 'διαφορικό' όλο μαζί :p

CorpseAlive
01/12/2023, 12:45
Πάλι στην εγγύηση είμαι . Το 2027 με αγχώνει μόνο !

DoctoR_k6
01/12/2023, 13:20
Το βγαζεις τωρα καινουριο και το πουλας.
Μετα αγοραζεις ενα αφτερ κ τελειωσε.
Βεβαια μπορεις να μην το χρησιμοποιεις γενικα...:lol:

karellen
01/12/2023, 14:17
Το 2025 θα έχει πάρει 1250.

CorpseAlive
01/12/2023, 15:02
Το 2025 θα έχει πάρει 1250.

Ζαχάρωνα ένα XR 1000 full extra αλλά δεν ήμουν Happy με την τιμή ανταλλαγής που μου δόθηκε.

DRAKONET
01/12/2023, 20:35
Ο Θεός με φύλαξε και πήρα Κινέζικο! :p

δεν εγραψες τιποτα ομως για αυτο....το πηρες και χαθηκες !!!!
φοβασε μην στο ματιασουμε ??
:D

BLiTzER
01/12/2023, 20:38
Αν κατείχα μοτοσικλέτα με διπλό σταντ το μικρότερο πρόβλημά μου θα ήταν αν έσπαγε ή όχι.

Κατά τ' άλλα ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Εκτός αν είναι μπεμβέ ή ντουκάτι. :lol:




Σας είχε λείψει λίγη καφρίλα, το ξέρω.

panavour
01/12/2023, 23:02
Κατά τ' άλλα ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Εκτός αν είναι μπεμβέ ή ντουκάτι. :lol:



τι εννοεις?οτι παιρνεις παραπανω??

CorpseAlive
02/12/2023, 14:32
Αν κατείχα μοτοσικλέτα με διπλό σταντ το μικρότερο πρόβλημά μου θα ήταν αν έσπαγε ή όχι.

Κατά τ' άλλα ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Εκτός αν είναι μπεμβέ ή ντουκάτι. :lol:




Σας είχε λείψει λίγη καφρίλα, το ξέρω.
Μην στεναχωριέσαι θα σε πάρω δικαβαλο στην επόμενη ετήσια να ευχαριστηθείς μεκανακι!!

billy84
02/12/2023, 15:57
Μην στεναχωριέσαι θα σε πάρω δικαβαλο στην επόμενη ετήσια να ευχαριστηθείς μεκανακι!!



Σιγά μην το κρατήσεις μέχρι την επόμενη ετήσια!:lol:

CorpseAlive
02/12/2023, 16:10
Σιγά μην το κρατήσεις μέχρι την επόμενη ετήσια!:lol:

Θα το κρατήσω σίγουρα για ένα μεγάλο ταξίδι Ιταλία το Καλοκαίρι, πρώτα να είμαστε καλά.
Σίγουρα για ένα σόλο ταξίδι που είναι και ο στόχος-όνειρο μου (Nordcap)
Μετά αν δω ότι ξεχαρμάνιασα και αφού βάσει πλάνου έκλεισε ο κύκλος ταξίδι με γυναίκα , μηχανή που να ανεβαίνει γυναίκα, το πλάνο αν τα πράγματα είναι καλά είναι για μονόσελο SS είτε μεταχ. μεσαίο (Daytona 675, GSXR 750, CBRR 600) για δεύτερο είτε για κυρίως 1000ρι (Aprilia rsv4 , KTM, BMW SR )
Θα δούμε που μας πάει η ζωή για να ακολουθήσουμε και εμείς.

motojojo
02/12/2023, 16:25
Νταξ δεν εχεις να φοβασαι, αυτα δεν εχουν κεντρικο σταντ.

Viking
02/12/2023, 16:36
Τουλάχιστο τα σουτζούκι , κόβαν πλαίσιο .. παλικαρίσια :cool:

Μπουρδελα όλα , τρύπιοι κουβάδες :smokin:

Bowleno
02/12/2023, 20:47
Μην στεναχωριέσαι θα σε πάρω δικαβαλο στην επόμενη ετήσια να ευχαριστηθείς μεκανακι!!

Και την γυναίκα που θα την βάλεις ρε συ; :confused:

:p

CorpseAlive
02/12/2023, 20:48
Και την γυναίκα που θα την βάλεις ρε συ; :confused:

:p

Αν είναι να έρθει ο Blitzer και να μην στεναχωριέται στην Ανατολική Ακτή μόνος του, θα γίνουν και θυσίες.

ΟΚΤΑΝΙΟ
02/12/2023, 21:09
το πλάνο αν τα πράγματα είναι καλά είναι για μονόσελο SS είτε μεταχ. μεσαίο (Daytona 675, GSXR 750, CBRR 600) για δεύτερο είτε για κυρίως 1000ρι (Aprilia rsv4 , KTM, BMW SR )


Αρχίζεις να μ'αρεσεις εσύ :beer:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Πες μου μόνο τι φοράς, τελος :lol:

telegonos
02/12/2023, 23:11
θα γίνουν και θυσίες.

Α θα πάρεις δλδ τελικά γυναίκα μαζί σε ταξιδι εξωτερικού;

motojojo
03/12/2023, 08:15
Είπε ενα με γυναικα και ένα χωρίς.

Βέβαια για το δευτερο μην παιρνεις όρκο, αν της αρέσει δεν θα ξαναπάει χωρίς. Αν δεν της αρέσει ίσως να μην ξαναπάει γενικώς.

Nostradamus
03/12/2023, 08:32
Είπε ενα με γυναικα και ένα χωρίς.

Βέβαια για το δευτερο μην παιρνεις όρκο, αν της αρέσει δεν θα ξαναπάει χωρίς. Αν δεν της αρέσει ίσως να μην ξαναπάει γενικώς.


Μπορείς να το κάνεις να μην της αρέσει... :lol:

asxetost
03/12/2023, 22:15
Ρε φίλε μήπως είχες φάει πολλή προβατίνα για πρωινό εκείνη τη μέρα και τώρα σου φταίει το σταντ που έσπασε και κατηγορείς την πεμφε; :p

telegonos
03/12/2023, 23:10
Είπε ενα με γυναικα και ένα χωρίς.

Βέβαια για το δευτερο μην παιρνεις όρκο, αν της αρέσει δεν θα ξαναπάει χωρίς. Αν δεν της αρέσει ίσως να μην ξαναπάει γενικώς.

Τώρα που το σκέφτομαι, λάθος το έγραψα. Θυσία είναι όταν δίνεις κάτι για να κερδίσεις σε κάτι άλλο. Εδώ εσύ περιγράφεις σκέτη απώλεια.

CorpseAlive
04/12/2023, 08:25
Τώρα που το σκέφτομαι, λάθος το έγραψα. Θυσία είναι όταν δίνεις κάτι για να κερδίσεις σε κάτι άλλο. Εδώ εσύ περιγράφεις σκέτη απώλεια.

Πολύς πόνος με την γυναίκα και το ταξίδι ρε Τελέγονε, να αφήσω καρτούλα αχρειάστος να είμαι?

CorpseAlive
12/12/2023, 20:31
Τα πράγματα ήρθαν σήμερα !
6 εργασιμες . Αύριο μπαίνουν πάνω .
Μου είπαν 8 εργάσιμες στις 7 είναι πάνω .
Σωραιοι!




Και επισήμως σήμερα 13/12/2023 READY.
Πήρε σύνολο 14 μέρες να ανοιχτεί καρτέλα , εγκριθεί η αντικατάσταση, γίνει η παραγγελία , έρθουν από Γερμανία και τοποθετηθούν πάνω.
Ακραίοι.

rainmike
13/12/2023, 12:23
Τα πράγματα ήρθαν σήμερα !
6 εργασιμες . Αύριο μπαίνουν πάνω .
Μου είπαν 8 εργάσιμες στις 7 είναι πάνω .
Σωραιοι!




Και επισήμως σήμερα 13/12/2023 READY.
Πήρε σύνολο 14 μέρες να ανοιχτεί καρτέλα , εγκριθεί η αντικατάσταση, γίνει η παραγγελία , έρθουν από Γερμανία και τοποθετηθούν πάνω.
Ακραίοι.

Εμενα μου ειχαν πει και καλα οτι σε 14 μερες στελνουν το λαιμο ερχεται πλαισιο με χτυπημενα τα νουμερα.
Χαχα σιγα μη.
Παλιοτρολαδες ειναι :lol:

CorpseAlive
13/12/2023, 12:25
Εμενα μου ειχαν πει και καλα οτι σε 14 μερες στελνουν το λαιμο ερχεται πλαισιο με χτυπημενα τα νουμερα.
Χαχα σιγα μη.
Παλιοτρολαδες ειναι :lol:

Και εγώ για τρολιά το πήρα μέχρι που μου τα κούμπωσαν.
Έχουμε συνηθίσει τόσο στο να μη λειτουργεί τίποτα σωστά που όταν λειτουργεί να νιώθουμε αμηχανία.

Bowleno
13/12/2023, 14:18
Έχουμε συνηθίσει τόσο στο να μη λειτουργεί τίποτα σωστά που όταν λειτουργεί να νιώθουμε αμηχανία.


Αυτό. Και είναι κακό, δείχνει το ποιόν με σαν λαός γενικότερα...