PDA

View Full Version : Γρατζουνιές από γάτα σε ματ χρώμα



Ins_gr
30/11/2023, 16:59
Καλησπέρα ομάδα,

Έχω ένα ΧΜΑΧ 300 του 2020 σε ματ χρώμα και επειδή το γκαράζ είναι ανοιχτό, το επισκέπτονται γάτες για την άνεση της σέλας και μου έχουν κάνει κάποιες γρατζουνιές στο σώμα.. Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να τις καλύψω? Υπάρχει κάπου κωδικός χρώματος που θα μπορούσα να βρω και να το περάσω ή κάποιο εργαλείο που να καλύπτει μικρές ως μεσαίες γρατζουνιές?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

basilis_k6
30/11/2023, 17:16
αν δεν εχει αλλαξει κατι τα τελευταια χρονια, οχι δεν υπαρχει. στο ματ οτι κανεις θα γινει χειροτερο.

doctor_john
30/11/2023, 17:57
Βάλε μια φωτό να δούμε.
Αναφέρεις ματ χρώμα, είναι; μήπως είναι ματ βερνίκι πάνω σε χρώμα;

Μπαλώνεται και το ματ, χρειάζεται όμως; έχει αφαιρεθεί χρώμα από το σημείο;
Αν είναι επιφανειακές οι γρατζουνιές, βλέπει ο βαφέας και αναπαράγει το πιο κοντινό σε αίσθηση ματ από τα δικά του.

Αν είναι ματ το χρώμα μπαλώνεται πολύ ευκολότερα απο κάτι άλλο. Είναι όμως πολύ φτηνή και ευπαθής επιλογή για μοτό 7000ε.

turogalos
01/12/2023, 01:53
Τον κωιδκό χρώματος θα τον βρεις κάτω από την σέλα. Πριν ένα μήνα ακούμπησα σε ένα τοιχάκι και άφησε άσπρες γρατζουνιές. Με μια ειδική αλοιφή τις καθάρισα αλλά γυάλισε ελαφρώς το σημείο. Αν θυμάμαι καλά, άφησε χρώμα στο πανάκι, οπότε είναι μονής matt ή satin. Σε συζητήσεις στο διαδίκτυο που έχω ψάξει, δεν βρίσκεις εύκολα χρώμα ακόμα και να ξέρεις τον κωδiκό. Ίσως να είναι φθηνότερο κάποια στιγμή να πάρεις το ανταλλακτικό από να το βάψεις. Έχει μπόλικα στο aliexpress.

448637

doctor_john
01/12/2023, 07:29
Αν θέλεις περνώντας απο κάποιο φανοποιείο, ζήτησε λίγη (1-2 ml) ματαριστική αλοιφή.
Είναι η αλοιφή που περνάμε το σημείο που έχουμε μπαλώσει για να το ματάρει (~800grit) να έχει πρόσφυση και να απολυμανθεί.

Με ένα μαλακό σφουγγάρι περνάμε δεξιά -αριστερά χωρίς να πιέζουμε (σηκώνουμε ελαφρά) στο όριο της επισκευής.
Δεν νομίζω να σου πάρει ούτε 5'. Λίγο προσοχή γιατί είναι ένα μαλακό γυαλόχαρτο και αυτή.

Δεκάδες περίεργα χρώματα που όλοι έλεγαν ότι δεν υπάρχουν, βρέθηκαν ή δημιουργήθηκαν σε κατάστημα χρωμάτων.
Είναι πιθανό, αν κατάλαβα τι περιγράφεις, να το βρεις σε κατάστημα μοντελισμού.
Υπήρξε και χρώμα με τον ίδιο κωδικό της honda στο ίδιο μοντέλο της honda από την tamiya κάποτε :)