PDA

View Full Version : ΛΑΜΤΗΡΕΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ Κ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ



billpapas
30/11/2023, 18:46
Γεια στην ομαδα.Τι λαμπες Η4 vα βαλω εμπρως για μικρη κ μεγαλη σκαλα; OSRAM BREAKER200+200 ΕΞΤΡΑ ΦΩΣ Η4 60/55 WATT(σειρα=night raser)στο auto planet,γνωριζει καποιος;

Coyote.V
30/11/2023, 19:01
Οι λάμπες που γράφεις για να βγάλουν περισσότερο φως έχουν λεπτότερο σηματάκι και καίγονται με το παραμικρό... Πριν βάλω led με αυτές παιδευόμουν, τσάμπα λεφτά.

billpapas
30/11/2023, 19:04
led ποιες προτηνεις; k οταν τις βαζεις βγαζεις τα οργανα η απο κατω;

Coyote.V
30/11/2023, 19:08
Αυτές έχω βάλει 5 χρόνια τώρα και είναι τέλειες σε δέσμη και φως. https://www.skroutz.gr/s/17145097/NovSight-Lampes-Aytokinitou-Motosykletas-A386-N9-H4-Canbus-LED-6500K-PSychro-Leyko-12-24V-30W-2tmch.html

28€ το ζευγάρι. Διάβασε τις κριτικές και εμένα μου τις πρότειναν άλλοι. Είναι λίγο ξενέρωμα το πολύ άσπρο φως στην αρχή αλλά το συνηθίζεις και δεν γυρνάς πίσω...

Σε μένα δεν χρειάζεται να βγάλεις όργανα, μόνο τα εσωτερικά πλαϊνά καπάκια.

telegonos
30/11/2023, 19:25
Γεια στην ομαδα.Τι λαμπες Η4 vα βαλω εμπρως για μικρη κ μεγαλη σκαλα; OSRAM BREAKER200+200 ΕΞΤΡΑ ΦΩΣ Η4 60/55 WATT(σειρα=night raser)στο auto planet,γνωριζει καποιος;


Η Η4 λάμπα ειναι για μεσαία και μεγάλη σκάλα.

motojojo
30/11/2023, 19:50
Γεια στην ομαδα.Τι λαμπες Η4 vα βαλω εμπρως για μικρη κ μεγαλη σκαλα; OSRAM BREAKER200+200 ΕΞΤΡΑ ΦΩΣ Η4 60/55 WATT(σειρα=night raser)στο auto planet,γνωριζει καποιος;

Η Η4 έχει και τις 2 σκαλες.

Καταρχήν που κινεισαι; Αν η χρήση είναι αποκλειστικά πόλη, δεν αξίζει το κόστος να βαλεις ακριβή με +500% φωτεινότητα, δεν θα καταλάβεις ποτέ τη διαφορά. Ο φωτισμός στο αστικό περιβάλλον ειναι αρκετά δυνατός.

Ο μόνος λόγος να τοποθετησεις ακριβές λάμπες είναι μόνο αν κινείσαι εκτός πόλης και κυρίως σε επαρχιακούς όπου το σκοτάδι είναι βαθύ. Να ξέρεις όμως ότι η έξτρα απόδοση επιτυγχάνεται εις βάρος της διάρκειας ζωής. Συνηθως αναγράφονται στη συσκευασία οι ώρες λειτουργίας.

Acacius
30/11/2023, 22:07
Osram Night Breaker 200 πρώτη σε απόδοση σε αυτό το τεστ (https://www.motorradonline.de/zubehoer/h4-und-h7-lampen-fuer-motorradscheinwerfer-im-test/) (στα γερμανικά, αλλά και μόνο οι εικόνες είναι κατατοπιστικές)
Philips Vision +30% για φθηνή και καλή.

Όπως σου έγραψαν παραπάνω, το επιπλέον φως συνήθως είναι εις βάρος της μακροζωίας.



Υ.Γ.: Μου έκανε φοβερή εντύπωση στις λάμπες H7 πόσο χειρότερη απόδοση είχε η κινέζικη led.

runner
01/12/2023, 19:20
Osram Night Breaker 200 πρώτη σε απόδοση σε αυτό το τεστ (https://www.motorradonline.de/zubehoer/h4-und-h7-lampen-fuer-motorradscheinwerfer-im-test/) (στα γερμανικά, αλλά και μόνο οι εικόνες είναι κατατοπιστικές)
Philips Vision +30% για φθηνή και καλή.

Όπως σου έγραψαν παραπάνω, το επιπλέον φως συνήθως είναι εις βάρος της μακροζωίας.



Υ.Γ.: Μου έκανε φοβερή εντύπωση στις λάμπες H7 πόσο χειρότερη απόδοση είχε η κινέζικη led.

Εχεις βρει καποια καλη led σε H7?

Acacius
01/12/2023, 21:44
Εχεις βρει καποια καλη led σε H7?
Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Οι μόνες που μπορώ να προτείνω είναι οι Osram και Philips επειδή, εκτός του ότι είναι από σοβαρές μάρκες, ξέρω ότι είναι νόμιμες (για συγκεκριμένα οχήματα) οπότε έχουν τουλάχιστον σωστή δέσμη.

νεοσσός
01/12/2023, 22:06
Τα παραβολικά ανακλαστικά στοιχεία μέσα στα φωτιστικά σώματα, είναι σχεδιασμένα για τους λαμπτήρες με τους οποίους ήρθε από το εργοστάσιο το όχημα. Αν το όχημα είχε λαμπτήρες αλογόνου και βάλουμε στα φωτιστικά σώματα λαμπτήρες LED, τότε θα βλέπουμε εμείς τα πάντα και θα στραβώνουμε τους πάντες, διότι το παραγόμενο φως θα ανακλάται σε γωνίες που ενοχλούν τους άλλους οδηγούς. Είναι επικίνδυνο και εκτός των επιτρεπόμενων από το νόμο στερεών γωνιών φωτισμού.

Αφήνω ένα ενδεχόμενο για ειδικά σχεδιασμένους λαμπτήρες LED, ώστε να λειτουργούν σωστά σε φωτιστικά σώματα αλογόνου ή σε υβριδικά φωτιστικά σώματα.

Θέλει προσοχή, ώστε στην προσπάθεια να δούμε εμείς καλύτερα, να μην στραβώνουμε τους άλλους οδηγούς και προκαλέσουμε ατύχημα.

doctor_john
02/12/2023, 10:39
Αυτές έχω βάλει 5 χρόνια τώρα και είναι τέλειες σε δέσμη και φως. https://www.skroutz.gr/s/17145097/NovSight-Lampes-Aytokinitou-Motosykletas-A386-N9-H4-Canbus-LED-6500K-PSychro-Leyko-12-24V-30W-2tmch.html

28€ το ζευγάρι. Διάβασε τις κριτικές και εμένα μου τις πρότειναν άλλοι. Είναι λίγο ξενέρωμα το πολύ άσπρο φως στην αρχή αλλά το συνηθίζεις και δεν γυρνάς πίσω...

Σε μένα δεν χρειάζεται να βγάλεις όργανα, μόνο τα εσωτερικά πλαϊνά καπάκια.

Υπάρχουν σε 4500Κ, 4300Κ από την ίδια και άλλες εταιρείες. Δεν βλέπω στην ελλάδα αλλά με ενδιαφέρει.
Αν σου αρέσει κάποια σε αυτά πες μου γιατί θέλω και εγώ.

Coyote.V
03/12/2023, 22:51
Υπάρχουν σε 4500Κ, 4300Κ από την ίδια και άλλες εταιρείες. Δεν βλέπω στην ελλάδα αλλά με ενδιαφέρει.
Αν σου αρέσει κάποια σε αυτά πες μου γιατί θέλω και εγώ.

Μου αρέσουν αλλά το συνήθισα. Δεν έχω σκοπό να προβώ σε κάποια αγορά αν δεν καούν. Όταν λες υπάρχουν από που; δεν παίζουν ebay;

runner
03/12/2023, 23:22
Τα παραβολικά ανακλαστικά στοιχεία μέσα στα φωτιστικά σώματα, είναι σχεδιασμένα για τους λαμπτήρες με τους οποίους ήρθε από το εργοστάσιο το όχημα. Αν το όχημα είχε λαμπτήρες αλογόνου και βάλουμε στα φωτιστικά σώματα λαμπτήρες LED, τότε θα βλέπουμε εμείς τα πάντα και θα στραβώνουμε τους πάντες, διότι το παραγόμενο φως θα ανακλάται σε γωνίες που ενοχλούν τους άλλους οδηγούς. Είναι επικίνδυνο και εκτός των επιτρεπόμενων από το νόμο στερεών γωνιών φωτισμού.

Αφήνω ένα ενδεχόμενο για ειδικά σχεδιασμένους λαμπτήρες LED, ώστε να λειτουργούν σωστά σε φωτιστικά σώματα αλογόνου ή σε υβριδικά φωτιστικά σώματα.

Θέλει προσοχή, ώστε στην προσπάθεια να δούμε εμείς καλύτερα, να μην στραβώνουμε τους άλλους οδηγούς και προκαλέσουμε ατύχημα.

Συμφωνω ειναι κατι που θελει ελεγχο. Τελευταια συντανταω πολλα αμαξια που εχουν βαλει led και τυφλωνουν. Για τα μηχανακια δεν θα αναφερω γιατι καποιοι ανοιγουν μονιμα την μεγαλη σκαλα για να κανουν διηθηση και στραβωνουν οι ηλιθιοι τους υπολοιπους.

Coyote.V
03/12/2023, 23:28
Ρε παιδιά δεν φταίνε οι λάμπες αλλά η τοποθέτηση που κάνουν... δεν είναι ακριβώς κάθετα η λάμπα μέσα στο φανάρι για αυτό τον λόγο... έχει μια κλίση 1-2 μοιρών προς τα αριστερά αν την ζορίσεις πάει κάθετα και τότε τυφλώνει, θέλει προσοχή και ρύθμιση επίσης, μπορεί να θέλει να κατεβάσεις λίγο το κάτοπτρο. Ούτε είδωλα κάνουν.
Τα δικά μου γιατί δεν τυφλώνουν; Κανείς δεν μου έχει παίξει τα φώτα για αυτό τον λόγο.

ΓιώργοςΤΤ
04/12/2023, 05:56
Έτυχε και έκατσε καλά. Η πλειοψηφία και τυφλώνει και δεν έχει φως εκεί που πρέπει.

Δοκίμασε να βάλεις το φως σου σε μηχάνημα ελέγχου και εκεί θα καταλάβεις.

doctor_john
04/12/2023, 07:21
Μου αρέσουν αλλά το συνήθισα. Δεν έχω σκοπό να προβώ σε κάποια αγορά αν δεν καούν. Όταν λες υπάρχουν από που; δεν παίζουν ebay;

Μια γρήγορη αναζήτηση έκανα με 4300 , 4500Κ και την εταιρεία. Δεν τσέκαρα ebay γι' αυτές.
Ο Γιώργος απο πάνω έχει δίκιο, πολύ λίγοι ασχολούνται αν ταιριάζει και πως η λάμπα. Έχει καταντήσει ενοχλητικό από όλους auto - moto.
Και εντάξει με την συχνότητα και το χρώμα, το ουσιαστικό που ενοχλεί είναι η δύναμη, τα lummen.
Όταν βλέπουμε φακούς ή φώτα με 2500-3500lm και λέμε ουαου φωτάρα, καταλαβαίνουμε πως λάμπες με 8000-12000lm είναι υπερβολή
ειδικά αν δεν έχεις κατάλληλο καθρέπτη για led.

Acacius
04/12/2023, 10:06
Και εντάξει με την συχνότητα και το χρώμα, το ουσιαστικό που ενοχλεί είναι η δύναμη, τα lummen.

Μεγάλη κουβέντα. Δε μας φτάναν τα αρρύθμιστα κινεζοled, υπάρχουν τώρα και απολύτως εργοστασιακοί προβολείς που σου βιάζουν τα μάτια λόγω έντασης. Έχω παρατηρήσει ότι πρόβλημα μου δημιουργούν κάποια γερμανικά οχήματα, κυρίως του VW Group.

motojojo
04/12/2023, 10:22
Μα τα λουμεν ψαχνουμε ολοι. Αυτο που δεν προσέχει κανείς είναι η διαχείριση της δεσμης. Εκει ειναι όλη η ιστορία.

Έχω καταλήξει στις philips ultinon pro6000. Είναι λιγο πιασοκώλικες αλλά αφου έχουν πάρει έγκριση για αρκετά οχηματα περιμένω οι διαστάσεις και η εκπομπή φωτός που έχουν να είναι ότι πιο κοντινο σε μια κανονική λάμπα.

Οι novsight που προτεινε ο κογιοτης είναι δελεαστικές, πρέπει να θεωρουνται καλής ποιότητας.
(αν καποιος ενδιαφέρεται θα ψηνομουν να "μοιραστω" το ζευγάρι - να πάρουμε δηλ από μια)

George_Ch
11/02/2024, 12:27
Παιδιά γειά σας! Είμαι ο Γιώργος και χαίρομαι που είμαι μαζί σας!

Αγόρασα το Bandit με φώτα xenon επάνω και επειδή δεν έχω καμιά γνώση για τα xenon, ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να βάλω τις λάμπες led που προτείνετε ή αν θα πρέπει να αφαιρεθεί πρώτα η εγκατάσταση των xenon..
Παρεμπιπτόντως, είμαι μια χαρά με τα συγκεκριμένα φώτα αλλά σκέφτομαι μήπως έχω ακόμα καλύτερη δέσμη ή διαρκεια ζωής της λάμπας.

ΓιώργοςΤΤ
11/02/2024, 12:41
Καλώς ήρθες. Δυστυχώς οι απέναντι από εσένα δεν είναι καθόλου καλά με τα xenon σου. Πρέπει να αφαιρέσεις το ballast των xenon για να βάλεις LED. Πάλι δεν είναι σίγουρα ότι θα δουλέψει σωστά. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις κανονικές λάμπες αλογόνου.

George_Ch
11/02/2024, 13:13
Σ ευχαριστώ συνονόματε. Έφαγα αρκετό χρόνο στη ρύθμιση του κατόπτρου δεξιά-αριστερά, πάνω-κάτω, μικρή-μεγάλη σκάλα και με δοκιμές νομίζω έχω καταφέρει να μην ενοχλώ στην μικρή. Στην μεγάλη έχω πολύ καλό φως (απόσταση, εύρος)
Θα δω τελικά τι θα κάνω μιας και όπως είπα δεν γνωρίζω καθόλου τα xenon. Θα ψαξω μείον/συν και θα αποφασισω..

karellen
11/02/2024, 13:24
Παιδιά γειά σας! Είμαι ο Γιώργος και χαίρομαι που είμαι μαζί σας!

Αγόρασα το Bandit με φώτα xenon επάνω και επειδή δεν έχω καμιά γνώση για τα xenon, ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να βάλω τις λάμπες led που προτείνετε ή αν θα πρέπει να αφαιρεθεί πρώτα η εγκατάσταση των xenon..
Παρεμπιπτόντως, είμαι μια χαρά με τα συγκεκριμένα φώτα αλλά σκέφτομαι μήπως έχω ακόμα καλύτερη δέσμη ή διαρκεια ζωής της λάμπας.

Καλώς ήρθες Γιώργο.
Εάν έχεις ρυθμίσει τα ξένον σου και λες ότι είσαι ευχαριστημένος τότε μην τα πειράζεις γιατί κατά πάσα πιθανότητα τα led δεν θα σου δουλέψουν καλύτερα με το υπάρχον κάτοπτρο.

νεοσσός
11/02/2024, 15:50
Τα φωτιστικά σώματα διακρίνονται στο τρίπτυχο λαμπτήρας, κάτοπτρο, κρύσταλλο. Ο λαμπτήρας εκπέμπει φως συγκεκριμένου εύρους μηκών κύματος, ενίοτε εμπεριέχει και μικρό κάτοπτρο εστίασης. Το φως προσπίπτει στο κύριο μεγάλο κάτοπτρο (καθρέφτη) στο πίσω μέρος του φωτιστικού σώματος και ανάλογα με την μορφή του (παραβολικό, υπερβολικό, ελλειψοειδές) το στέλνει υπό συγκεκριμένη γωνία στο κρύσταλλο του φωτιστικού σώματος. Ενώ στα προηγούμενα στάδια η οπτική ακολουθεί πορεία ...Ευκλείδειας γεωμετρίας, μόλις μπει στη φάση ο δείκτης διάθλασης του κρυστάλλου (συνάρτηση του μήκους κύματος) κάνει την παρουσία του ο νόμος του Snell, που καθορίζει την πορεία του φωτός (διάθλαση) ανάλογα με το μήκος κύματος.

Οπότε αν φθάσει στο κρύσταλλο φως διαφορετικής συχνότητας από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, θα το στείλει ενδεχομένως στα μάτια του απέναντι οδηγού, αντί για χαμηλά στον δρόμο. Ο οδηγός θα βλέπει διάχυτο φωτισμό και θα σκέφτεσαι "Πολύ καλές αυτές οι LED, Xenon, κλπ", ενώ οι απέναντι θα σκέφτονται "ξέχασε τα μεγάλα φώτα ανοικτά ο τύπος" και είτε θα προκαλέσεις ατύχημα σε τρίτους, είτε θα εμπλακείς κι εσύ αν η διάχυτη δέσμη σου προκαλέσει στους άλλους target fixation.