PDA

View Full Version : Καινούριος στο enduro



Coziercheetah2
07/12/2023, 19:38
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω τις έξεις ρωτήσεις σχετικά με το εντουρο είμαι καινούργιος στην ιδέα του εντουρο και θα ήθελα να ρωτήσω είμαι 125 κιλά και 185 ύψος θα μπορούσα να πάω σε κάτι τυπου 250 ,300 ή350 κυβικά η μόνη εμπειρία σε χώμα που έχω είναι από το bmw 1150 adventure που έχω και μπαίνω σε χωματόδρομους αλλά τελευταία φλερτάρω πολύ με την ιδέα του εντουρο και θέλω έτσι μια βοήθεια

panavour
07/12/2023, 20:07
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω τις έξεις ρωτήσεις σχετικά με το εντουρο είμαι καινούργιος στην ιδέα του εντουρο και θα ήθελα να ρωτήσω είμαι 125 κιλά και 185 ύψος θα μπορούσα να πάω σε κάτι τόπου 250 ,300 ή350 κυβικά η μόνη εμπειρία σε χώμα που έχω είναι από το bmw 1150 adventure που έχω και μπαίνω σε χωματόδρομους αλλά τελευταία φλερτάρω πολύ με την ιδέα του εντουρο και θέλω έτσι μια βοήθεια

λιγο βαρυς εισαι για κανονικο εντουρο,αλλα ξεκινας με προσοχη βλεποντας και κανοντας.

Coziercheetah2
07/12/2023, 20:11
Το κατανοώ αυτό που λες είμαι στην μειώσει από 130 τώρα πέσαμε 5 σιγά σιγά

panavour
07/12/2023, 20:43
Το κατανοώ αυτό που λες είμαι στην μειώσει από 130 τώρα πέσαμε 5 σιγά σιγά

αντε και στα 100 με το καλο,στο λεω εγω που ειμαι 1,85 και 140.:lol::lol:ερχονται και κουραμπιεδες και μελομακαρονα.:lol:

Bowleno
08/12/2023, 00:05
αντε και στα 100 με το καλο,στο λεω εγω που ειμαι 1,85 και 140.:lol::lol:ερχονται και κουραμπιεδες και μελομακαρονα.:lol:

Και μόλις τώρα τσάκισα 5 κουραμπιέδες....(κοιμάται η γυναίκα) :a01::a01:

bulmont
08/12/2023, 05:59
Και μόλις τώρα τσάκισα 5 κουραμπιέδες....(κοιμάται η γυναίκα) :a01::a01:

Πιατάκι πήραμε;;;;;;;;;;;;;;;;;

448784

doctor_john
08/12/2023, 07:21
Μπορεί να ακουστεί περίεργα αλλά εδώ αισθανόμαστε κοντά και μοιραζόμαστε λύσεις..
Βάλτε μερικές χαρτοπετσέτες κάτω από την πιατέλα. Μη ρισκάρετε μέρες που 'ναι..

kordix
08/12/2023, 08:23
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω τις έξεις ρωτήσεις σχετικά με το εντουρο είμαι καινούργιος στην ιδέα του εντουρο και θα ήθελα να ρωτήσω είμαι 125 κιλά και 185 ύψος θα μπορούσα να πάω σε κάτι τυπου 250 ,300 ή350 κυβικά η μόνη εμπειρία σε χώμα που έχω είναι από το bmw 1150 adventure που έχω και μπαίνω σε χωματόδρομους αλλά τελευταία φλερτάρω πολύ με την ιδέα του εντουρο και θέλω έτσι μια βοήθεια

Επειδή είσαι heavy duty κατηγορία καλύτερα να πας σε 450 ή 500+ cc σε τετράχρονο και 250-300 σε δίχρονο.

Θα χρειαστεί να αλλάξεις ελατήρια μπρος πίσω και μετά και να ρυθμίσεις τις αποσβέσεις των αναρτήσεων ανάλογα. Αν κάνεις γυμναστική να δυναμώσουν οι μυς σου θα σε βοηθήσει να χαρείς πιο πολύ την οδήγηση στα μονοπάτια. (Άσχετο με τα κιλα σου αυτό με με παρεξηγήσεις αλλά λίγο γυμναστική πέρα ότι είναι καλό για την υγεία βοηθάει και στην αποφυγή τραυματισμών και φυσικά στην καλύτερη οδήγηση).

Καλώς ήρθες στο χωμάτινο τερέν.

Coziercheetah2
08/12/2023, 13:52
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση και καμία παρεξήγηση αγαπώ το κατσίκι τι να κάνω

Panos76
08/12/2023, 15:07
Μπορεί να ακουστεί περίεργα αλλά εδώ αισθανόμαστε κοντά και μοιραζόμαστε λύσεις..
Βάλτε μερικές χαρτοπετσέτες κάτω από την πιατέλα. Μη ρισκάρετε μέρες που 'ναι..

Εγώ τους τρώω στο νεροχύτη και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Όταν λέμε enduro εννοούμε πολιτικό φαντάζομαι για χωμάτινες βόλτες. Για τί bgt μιλάμε;

Υπάρχουν χρέπια 20ετίας του 1000ρικου έως ΚΤΜ του 15 ρικου.

Από παλιά θα κοιτούσα XR, klx ή από νεότερα κάποιο crf 5ετίας.

Coziercheetah2
08/12/2023, 17:49
σε αυτό τώρα προσπαθώ να δω τι μπορώ να βρω για αρχή πιστεύω φλαταδούρες χωμάτινες που έχω δει ότι έχουμε στην Ρόδο

george.S
08/12/2023, 19:27
Καλώς ήρθες
Κόλλημα μεγάλο οι βόλτες στο χώμα

Εγώ θα σου έλεγα ένα dr400e να βρεις(δύσκολο αλλά βρίσκεις)
Από ότι έχω οδηγήσει πιάνει την χρυσή τομή
Κόστος, συχνότητα σέρβις, δυνατότητες παντού μονοπάτι/ travel enduro
Πουθενά 10αρι αλλά πιάνει πολύ υψηλό μέσο όρο
Λίγο βαρύ σε σχέση με τα enduro κατσίκια αλλά με τα κατάλληλα χέρια δεν κολλάει πουθενά και είναι φιλικό πολύ
Έχει και μια σέλα της προκοπής ρε παιδί μου:lol:(με το δικό μου wrf έχω γ@μηθει )
Μην κολλάς με την πρόταση μου αλλά κοίτα προς αυτή την κατηγορία μηχανής

Αν και κάποια κομμάτια θα τα έχεις θες εξοπλισμό
Must κρανος-μποτες-επιγονατιδες-θωρακα με επιαγκωνιδες και γάντια

Στην αρχή μόλις βγεις από τον χωματόδρομο και μπεις στα μονοπάτια θα κουράζεσαι κάτι που γρήγορα ανάλογα και την συχνότητα στις βόλτες σου θα ξεπεράσεις

Παρέα να βρεις και καλή δύναμη :)

Coziercheetah2
08/12/2023, 20:21
Λόγο ότι έχω το gs 1150 adventure πρόσφατα πήρα κράνος για εντουρο και μάσκα τώρα κοιτάω μπότες για εντουρο και επιγονατίδες προσπαθώ να κάνω την προίκα με τα προστατευτικά πρώτα τώρα και βλέπω και προσπαθώ να μάθω για τα συγκεκριμένα μηχανάκια σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου

est
09/12/2023, 10:43
350άρι exc της ΚΤΜ είχε ένας φίλος που είναι στα κυβικά σου και τον είχε βολέψει αρκετά. Είχε να λέει μάλιστα για την χαμηλή κατανάλωση γιατί δεν χρειαζόταν να το πιέζει για να πηγαίνει γρήγορα. Σε τετράχρονο από εκεί και πάνω θα σου έλεγα. Για δίχρονο από τα 250 κυβικά έχεις αρκετή δύναμη και καλή ροπή.
Με το καλό να βρεις αυτό που θα γουστάρεις και να αρχίσεις τις βόλτες!

george.S
12/12/2023, 08:30
σε αυτό τώρα προσπαθώ να δω τι μπορώ να βρω για αρχή πιστεύω φλαταδούρες χωμάτινες που έχω δει ότι έχουμε στην Ρόδο

καλημέρα

μιας και είσαι ροδιτης θα σου πρότεινα να πας
θα τους βρεις όλους μαζεμένους ,θα χαζέψεις μηχανάκια και ίσως βρεις να νοικιάσεις ένα να πας την βόλτα

SeniorCanardo
12/12/2023, 10:25
Εγώ θα σου έλεγα ένα dr400e να βρεις(δύσκολο αλλά βρίσκεις)
:)

Δύσκολο να βρεις, ακριβό όταν το βρεις και νομίζω ότι αυτό δεν έβγαζε και πινακίδα.
Δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα στην περιοχή του φίλου.
Κατά άλλα όρμα.
Για μένα ότι βρεις σε καλή κατάσταση από όλα αυτά που σου είπαν, είναι πολύ πολύ νωρίς ακόμα για να δεις τι θέλεις.
Ξεκίνα, φάε τις τούμπες σου και μετά θα δεις τι σου πάει.

est
12/12/2023, 11:58
Κατά καιρούς εμφανίζονται ΔρΖ Ε με πινακίδα, κάποια αξίζουν αλλά, ναι, κοστίζουν.
Και το δικό μου το Ε με πινακίδα είναι.
Ωραίο μηχανάκι και το έχω ευχαριστηθεί. Μόνο το βάρος (περί τα 135-140 γεμάτο) με κουράζει σε δύσκολα. Οι αναρτήσεις του οκ δεν είναι σούπερ, αλλά δεν είναι και σουμιές. Τη δουλειά τους την κάνουν, όπως επίσης και τα φρένα. Το μοτεράκι του αποδίδει ωραία και βοηθάει στα ζόρικα.
Ξέρω πως αν το αντικαταστήσω μπορώ να πάρω ένα πιο ικανό μηχανάκι για εντούρο, αλλά πιστεύω πως όλο και κάτι θα μου λείψει από το συνολικό πακέτο του ΔρΖ.